r M A A ZIJ If 4 9 Til. int. 412. Bij dit nr. Mort een Düvoegse EER OM EER. Raamsdonksveer. S. D. LAMEOTZEH Co s BaiL IN GOUD EN ZILVER, Und van altena Rook ons SUCCESMERK, SENORÏO de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. ItAIILRIANN's Heeren- en Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden» No. 4156. Zaterdag 14 Januari 1922. Kinderkleeding samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. i Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. DRAAGT Gorinclieiu. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte- Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Fransche Kamer schijnt te vreezen dat Briand te Cannes te veel aan de Engelsche eischen zal toegeven en het garantieverdrag door Engeland aangeboden al te duur betaald zal moeten worden. Zij is bevreesd dat de kwestie van herstel, die geregeld is door het verdrag van Ver sailles met de wijze van betaling, in het gedrang zullen komen. De finantieele commissie uit de Fransche Kamer heeft Briand onomwonden mede gedeeld dat zij bezorgd is voor de ernstige nadeelen, welke de conferentie van Cannes aan de rechten van Frankrijk ter zake van de schadeloosstelling zou kunnen toebrengen. Briand wordt aan zijn belofte herinnerd om geen offers te brengen En de com missie voor buitenlandsche zaken heefteen motie aangenomen die door de Kamer nog in volledige zitting behandeld zal wor den waarin de regeering uitgenoodigd wordt om noch een nieuwe vermindering der Fransche vorderingen toe te staan, noch een wijziging in den staat van be talingen van Mei 1921, noch een verande ring in de prioriteit van België, noch een beperking der waarborgen voor de uitvoe ring van Duitschlands verplichtingen aan Frankrijk verzekerd door verdragen en overeenkomsten. De nTemps« stelt de voordeelen van het Fransch Engelsch militair verdrag in het licht. Zoodra de twee sterkste West- Maar het Fransch. 45) ïU vergeet er aan toe te voegen mijn heer® hernam Laurent ïdat de Oosten- rijksche politiek sedert wonderlijk gekeerd is. Men heeft er den godsdienst by ge haald. Tenslotte, uwe regeering, vergeet intusschen niet mijnheer, dat ik, hoewel Franschman zjjnde, in de zaak grooter be lang stelde, dan u wellicht vermoedt, ik herhaaluwe regeering heeft voor de re geling dier aangelegenheid zekere mannen uitgekozen, die de staatkunde op een niet voor haar eervolle wijze in praktijk brach ten.® *Ik begrijp u niet® viel de graaf hem in de rede terwijl zijn gelaat een onrustig, maar tevens woest uiterlijk aannam. »Ik ook niet® liet de attaché er op volgen. *Ik bedoel, dat Oostenrijk ons mannen heeft gezonden, die als gezant tevens spion waren en de politiek met het verraad ver- eenigden.® ïMijnheer Laurent® sprak de graaf, die zich niet langer kon inhouden »u vergeet bij wie u is. Als ik u eens om bewyzen vroeg »Die zou ik u dadelyk kunnen vershaf- Europeesche mogendheden de gemeenschap pelijke verklaring afleggen dat zij een eventueeleri Duitschen aanval ook te zamen zullen weerstaan en dat zij de ontwapening in het Rijngebied zullen blijven eischen, zal men in Duitschland beseffen dat men de revanche-gedachte werkelijk wel prys mag geven en de reactionnaire elementen zullen verdrongen worden door vredelievende republikeinen. Zekere politici houden echter krampachtig vast aan de schadeloosstelling en zyn be drukt dat Frankryk nog meer concessie's zal moeten doen. De opperste Raad behandelde de vraag van het bedrag aan schadevergoeding dat in 4922 van Duitschland gevorderd zal worden. De Raad bepaalde dat bedrag ten slotte op 720 millioen goudmark Dit getal was door de Belgen voorgesteld in plaats van de som van 500 millioen goud* mark die bij de besprekingen te Londen als vordering over 4922 was bepaald. De Franschen gingen accoord zoowel met het totaalbedrag van 720 millioen als met de navolgende verdeeling daarvan 50 mil lioen voor Engeland ter tegemoetkoming in de kosten van zijn bezittingsleger, 440 millioen voor Frankrijk, welk bedrag En geland van zijn vordering in zake de be zettingslegers aan Frankryk overdraagt, en ten slotte 530 millioen voor België. Zoo zal dus België, dat aanvankelijk slechts aanspraak kon doen gelden op 250 millioen, zijnde de helft van 500 millioen bij de besprekingen te Londen vastgesteld, thans 530 millioen ontvangen uit krachte van zijn prioriteitsrecht over 4922. fen aNoem ze dan »De Vossenboerderij Bij deze woorden zag Laurent zijn gast heer aan. Hij belette hem als het ware te antwoorden. De graaf verbleekte van woede, wierp Laurent een driegenden blik toe, gaf den attaché een teeken en verdween met hem onder de gasten. Laurent bleef een oogenblik aan zich- zelveri overgelaten. Hij begreep nu, welke dwaasheid hij had begaan, door onder der gelijke omstandigheden bij den verrader van Cettinje te zijn, bij den man, die het op het leven van zijn vader had gemunt en wiens vrouw hij liefhad. Hij zou nu juist vertrekken, toen de gravin, die naar hem zocht, plotseling voor hem stond. »Waar gaat ge heen »Ik vertrek »Nu al Waarom »lk heb met den graaf eene heftige woordenwisseling gehad. Waarover »Over den oorlog.® »Wat zou dat dan?® »Het is niet geraden, dat ik hier langer blyf De gravin beet zich op de lippen en kookte van woede. »De ellendeling zal alles bederven I® Zij schudde het hoofd en vervolgde Hoever is het gekomen De Fransche gedelegeerden hebben de getroffen regeling goedgekeurd echter zal deze nog door de te Parijs achtergebleven ministers moeten worden geratificeerd. Van het eerste milliard, door Duitschland op 4 Augustus jl. gestort, zal Belgie 549 millioen ontvangen. Engeland 450 millioen voor de kosten van zijn bezettingsleger, en Italië 34 millioen. De Opperste Raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vorming van een interna tionaal syndicaat, waarbij zich nationale syndicaten zuilen aansluiten, teneinde maat regelen te nemen voor het economisch herstel van Europa en de medewerking van alle naties te verzekeren voor het herstel van den normalen welvaart. Er zal onverwijld een commissie worden ingesteld, samengesteld uit twee vertegen woordigers van Groot-Britannië, twee van Frankrijk, één van Italië, één van Belgié Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.000.000,- f96.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. ïlk kon mij niet weerhouden op de »Vosseriboerderij«, te zinspelen.® »Daar hebt je goed aan gedaan. Wat zeide de ander »Hy scheen het met hem eens te zijn ïNatuurlijk. Het is een Hongaar, die aan den keizer evenzoo gehecht is, als de hond aan den meester. Wil je mij een genoegen doen Blijf nog een kwartier. Tracht zoo goed mogelyk te veinzen, als je wilt. Vermijd zooveel mogelijk den graaf. Maar laat ik je nu eens toonen hoe ik mij wreek I® ïGaat ge soms weer eene of andere dwaasheid beginnen ?e Laurent®, fluisterde zij hem in het oor »Weet ge wat de boeren daarginds zeg gen "Wanneer het schaap blaat valt het eten uit den mond. Eigen schuld. Dat zult je aanstonds zien.® Hij wilde antwoorden, maar de gravin was verdwenen. De nieuwsgierigheid en de vrees hielden hem tegen haar te volgen. Hij ging achter een pilaar staan en zag werktuigelijk naar de dansers en danseresseu. Eensklaps zweeg de muziek. Inplaats van een wals van Straus, speelde het orkest een een tonig, somber stuk. De dansende paren weken naar links en naar rechts, om plaats te maken voor een schilderachtig uitge- doscht tweetal. De man droeg het uniform van een Montenegrijnschen soldaat. In den gordel van Scutari-zijde, met borduursels versierd, staken twee pistolen, getooid met en één van Japan. Deze commissie krijgt de noodige bevoegdheid om ook vertegen woordigers van andere landen als lid op te nemen, teneinde het ontwerp nauwkeurig te onderzoeken, een centraal syndicaat met succursale syndicaten te vormen, en aan de conferentie van Genua verslag uit te brengen omtrent de gemaakte vorderingen, alsmede om alle nuttig aiachte voorstellen te doen. De regeeringen, die in den Oppersten Raad vertegenwoordigd zijn, verplichten zich, onmiddellijk 40.000 pd. st. of' een gelijkwaardige som te storten ten behoeve van deze commissie van organisatie en aan haar alsmede aan het syndicaat, alle mo gelijke medewerking te verleenen. De geallieerde commissie, die belast is met het vaststellen der voorwaarden, waarop de conferentie te Genua zal bijeen komen, van welke commissie Loucheur voorz. is, heeft de bewoordingen vastgesteld van de uitnoodiging, die aan de verschillende mogendheden zal worden gericht. Er zal een speciale mededeeling worden gezonden aan de sovjet-regeering, waarbij haar bijzondere aandacht wordt gevestigd op het belang van de verplichtingen, die van haar door den Oppersten Raad worden geëischt. Naar de Temps verneemt, schijnen er moeilijkheden gerezen te zijn voor het houden van de economische byeenkomst te Genua en zou het mogelijk zijn, dat deze te Venetië plaats zal vinden, waar voor de talrijke afgevaardigden beter onderdak is te vinden. Het schijnt dat de openbare meening in Frankryk, al keurt zij de deelneming van Rusland aan de economische bijeenkomst te Genua goed, den wensch toont, dat, voor deze bijeenkomst de verzekering worde verkregen, dat de sovjetrepubliek de voor waarden, vervat in de motie van den Oppersten Raad, zal aanvaarden en op zich zal nemen zich er aan te houden. Dit schijnt niet het gevoelen te zijn van de goud filigrainwerk en een sabel met edel gesteenten bezet. De vrouw droeg het gewaad eener voorname Montenegrijnsche dame. Het kleed zonder mouwen tintelde van diamanten. Haar gelaat had zij onder een zwarte voile verborgen. Alle aan* wezigen maakten een kringetje en klapten in de handen. Het orkest begon te spelen. De man sprong, nu eens op den linker dan weder op den rechtervoet. Met het hoofd om hoog, het oog fier op de omstanders ge richt, maakte hij luchtsprongen, vormde met de armen een kruis, liet ze zakken en bootste de bewegingen van een adelaar na. Van tijd tot tijd liet hij een scherpen, doordringenden kreet hooren en kromde zijn vingers, alsof hij zich van de danseres wilde meester maken. Deze danste met het hoofd omlaag. Zij scheen door den danser beheerscht te worden. Nu en dan viel zij op de knieën om de meerderheid van den danser te erkennen, terwijl deze een soort pantomime speelde. »Wat is dit voor eene verrassing?® vroegen de dames den graaf Poloscaï. ïHet is de adelaardans, een Montene grijnsche dans® antwoordde de graaf, ter wijl hij deu sluier met zijn oogen trachtte te doordringen. De muziek begon sneller te spelen. Het tweetal werd opgewonden. Ze waren in een staat van de hoogste geestdrift. De vlugheid hunner gebaren, het wilde hunner kreten, de schitterende kleuren van hun Engelsche afgevaardigden in den Oppersten Raad, die rneenen, dat deze verplichting eerst later en tijdens de bijeenkomst van Genua dient te worden aanvaard. Het Spaansche Kabinet heeft wegens een conflict tusschen de militaire junta's en den minister van oorlog den koning zijn ontslag aangeboden. Arthur Griffith werd te Dublin in de Iersche volksvertegenwoordiging op voorstel van Collins gekozen als president van den Dail Eilreann. Dit is voorloopig zijn titel in plaats van president der Iersche repu bliek, alhoewel Griffith verklaarde, de re publiek te zullen handhaven tot de Iersche Vrijstaat in werking treedt. Voordat over de motie van Collins werd gestemd, verliet de Valera, gevolgd door al zijn aanhangers, de vergadering. BUITENLAND. Een massa-inbreker. Voor het gerechtshof van Middlesex stond dezer dagen een jongeman terecht, die gearresteerd was onder verdenking van inbraak te hebben gepleegd. Hij bekende niet minder dan tweehonderd inbraken op zijn geweten te hebben. In 47 gevallen werd het bewijs geleverd. De inbreker, die slechts 20 jaar is, werd veroordeeld tot 3 jaar dwangarbeid, waarna hij voor den tijd van 3 jaar onder toezicht van de politie zal worden gesteld. gewaad en het gerinkel der sieraden ver hoogden de aantrekkelijkheid van het schouwspel. Tenslotte nam de man eene fiere houding aan. De vrouw draaide ver bazend snel in het rond, bleef plotseling voor den graaf staan, hief den gelaatsluier op en riep op luiden toon, zoodat allen haar konden hooren nKosene osveti, ouse ne posveti De genoodigden herkenden in de vrouw de gravin Heléne er ontstond een lichte opschudding. Zij konden zich van het schouwspel geen rekenschap geven en even min begrijpen hoe de grrvin zoo iets durfde doen. De graaf, die ter eener zijde zijn vrouw van dit geval opheldering wenschte en aan den anderen kant zich voor het gezelschap goed moest houden, liet een boos lachje zien. De gravin barstte in een schaterlachen uit. Karl Missal moest de hand van den graaf vatten om te voor komen, dat hij misschien aanleiding zou geven tot een schandaal. VII. Laurent begon jegens Marcelle meer en meer onverschillig te worden. Gonenc re kende het als een plicht den jongman dit onder het oog te brengen Laurent gaf een ontwijkend antwoord. Den volgenden morgen sloeg mevronw Gonenc op hetzelfde aambeeld. Wordt vervolgd.) Die zich niet wreekt heiligt zich niet. NIEUWSBLAD vosr liet Land van Heisden en Altena, de Langstraat n U Biwltrvurd USE».

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1