Hoe meer last i hoe eerder Een rreeseltyke ramp. In Ohio is een omnibus met schoolkin deren bij het oversteken van een spoorweg aangereden door een sneltrein. Drie kin deren werden onmiddellijk gedood en twintig gewond. o De jeugd wil beiuinigen. Een in menig opzicht voortreffelijk be zuinigingsdenkbeeld is bij gymnasiasten te Leipzig opgekomen. Ze hebben een oproep verspreid, die de jongelui opwekt, in het belang der nationale bezuiniging, het si- garetten-rooken na te laten. Een bomaanslag te Dublin. Zes kinderen gewond. Te Belfast is een bom in een straat ontploft, waar een aantal kinderen aan het spelen was. Zes kinderen werden door de scherven gewond. Bloedige botsingen tusschen fascisten en communisten. Bij een bloedige botsing tusschen com munisten en fascisten te Bergiola (nabij Carrara) in Italië, waarbij de hulp van carabinieri moest worden ingeroepen, zijn vier personen gedood en vijf gewond, onder wie drie carabinieri. (B. T. A.) BINNENLAND. De Haagsche Rechtbank veroordeelde de bedrijvers van den bomaanslag tegen het huis van Majoor Verspeyk, van dei- Linde en Kooyman ieder tot 8 jaar en de Haas en Eekhof ieder tot 5 jaar ge vangenisstraf. De A.-lt. Party en de verkiezingen. Colijn na 1 April leider? Naar de »Staandaard« verneemt, is er gegronde hoop, dat de laatste phase van de verkiezingscampagne door den voorzitter van het Centraal Comité ook persoortlyk kan worden medegemaakt, aangezien er alle uitzicht bestaat, dat hij 1 April a.s. zijn tegenwoordige betrekking in de indus trie zal kunnen neerleggen. De moord op flr. Wysman. In ons nummer van Woensdag berichten wy reeds, dat de gearresteerde verdachte van den moord in den trein op oudejaars avond, zijn alibi kon bewijzen. Niettegen staande vond de Haarlemsche politie, die hem heeft (gearresteerd, nog geen voldoende termen aanwezig om hem vrij te laten. De verpleegster die tot Haarlem in het zelfde compartiment heeft gereisdj als de vermoorde en den vermoedelijken dader, hield pertinent vol, dat de aangehoudene deze laatste persoon was. Uit het onderzoek is echter meer en meer gebleken dat zij zich moest vergissen. De getuigenverklaringen, omtrent het alibi van den verdachte, zijn juist gebleken, zoodat deze Woensdagmiddag weder op vrije voeten is gesteld. Het onderzoek is er met dat alles niet lichter op geworden, nu de eenigste getuige niet zeker van haar zaak is gebleken. Droevig familiedrama. In de woning van Th. G. in de Schalk- burgerstr. te Rotterdam, heeft zich, naar de N. R. Ct. meldt, een drama afgespeeld. De man, een zenuwlijder, Vrijdag uit het ziekenhuis ontslagen, waar hy wegens overspanning zes weken verpleegd is ge weest, zou zijn vrouw, wien hij vóór zijn opneming in het ziekenhuis iets verweten had, gevraagd hebben, of zij hem dit vergeven wilde. Het antwoord luidde Niet vergeven, maar wel vergeten. Daarop is hij haar genaderd, doende alsof hij haar een zoen wou geven. Doch hij bracht haar plotseling met een mes, waarvan hij zich meester maakte, een paar sneden in den hals toe. De eene snede had een lengte van 15 c.M. Hevig bloedende vluchtte de vrouw de straat op. Hoewel ernstig verwond, is haar toestand niet levensgevaarlijk. Nauwelijks met de verbinding van de vrouw gereed gekomen, kreeg de ge neesheer de boodschap dat hij dadelijk in de woning van Th. G. in de Schalkbur gerstraat moest komen. Hij vond daar den man ten gevolge van hevig bloedver lies stervende. Hij had zich drie sneden over den linkerpols en één in den hals toegekracht. Kort daarna is hij overleden. De braud te Delft. Voor de Haagsche Rechtbank is Maandag geëischt tegen C. J. Heederik en W. C. Pieterse, Loodgieters te Delft, terzake van het door schuld veroorzaken van den brand op 23 September j.l. in de Oude Kerk te Delft, 6 weken hechtenis. Uit de ver klaringen der beklaagden en getuigen bleek, dat de beklaagden zeer onvoorzichtig te werk zijn gegaan. u heeft van likdoorns, steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, wratten enz., u zal overgaan tot het koopen van een busje Oprechte Winsnmer Zalf. Deze zalf geneest u in enkele dagen ge heel. Ook zwerende borsten, open beenen, dauw baard- en ringworm, fijt en allerlei wonden genezen er door. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bij Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's-Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.-; WaalWlfk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar worden ver- koopers gevraagd. Gen -Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr FLAAI^ELIJK NIEUWS. Hensden. Naar men ons mededeelt, zijn de loonen op de scheepswerf met enkele centen per uur verlaagd naar gelang der grootte van het uurloon. De maximum verlaging moet 8 cent bedragen. In plaats van den heer J. Boeren, stadsarchitect onlangs overleden, is door den Rijkswaterstaat belast met de peil schaalopneming aan de Maas de heer J. Zonneveld. Tot ons genoegen kunnen we melden, dat de Wachtmeester der Kon. Marechaussee I. C. Pleys alhier, is bevorderd tot Opper wachtmeester en met ingang van 17 Januari als Brigade-Commandant wordt overge plaatst naar Waalwijk. Wij gunnen den bevorderde zijn promotie van harte, hoewel wy hem noode zien vertrekker». Gedurende de jaren die hij hier ge- stationneerd is geweest, heeft hij zich doen kennen als een flink en humanen politieman, die zijn plicht deed, doch die niemand onnoodig zou zoeken. De ïHeusdensche Harmonie« gaf Donderdagavond hare aangekondigde uit voering voor een flink bezette zaal. De muzieknummers gaven blijk dat de vereeniging onder de bekwame leiding van den heer v. Latenstein goede vorderingen maakt, een luid applaus viel haar ten deel. De heer Kuijs uit Herpt, hier geen onbe kende, kweet zich uitstekend van zijn taak en bezorgde het publiek de noodige al- wisseling. Een gezellig bal besloot den avond. Werkendam. Woensdagmorgen sloeg het paard van den voerman C. S. alhier op hol, bespannen voor een rolslee ging het door de Kruisstraat en liep regelrecht bij de dames van de Wiel-Vetsput het raam in, wat geheel vernield werd. Ook het kozijn en het ijzeren hek op de stoep werd weggerukt. Toen het paard losgesneden was ging het weer op hol, doch werd ein delijk in de Nieuwe weg gegrepen. Wonder boven wonder zijn er geen on gelukken meer gebeurd. De voerman had zijn been bezeerdj Andel. Toen onze brievengaarder de heer V. gepasseerde week des avonds de rentetrekkers hun geld thuis bracht maakte hij een verkeerde gang met zijn fiets en een wenteling om zijn as en ontving onge ducht en ongewenscht een modderbad. Op zijn hulpgeroep verlosten hem de buren en brachten hem op het droge. Wie ook het nut en heil van modderbaden aanbeveelt, onze brievengaarder zeker niet. Gelukkig heeft het voor hem geen schadelijke ge volgen gehad. De op 31 Dec, jl. gehouden ver huring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht f 573 op, tegen f 474 in 1920. Tot ouderling bij de Herv. Gem. (vacature D. G. Mans) is gekozen de heer H. de Fijter, terwijl in diens plaats tot diaken werd gekozen de heer M. Ver steeg Dz. Het aantal overledenen in deze gemeente bedroeg over 1920, 25 en in 1921 10. Almkerk. A.s. Woensdagavond 18 Jan. 's avonds 7 uur zal de muziekvereen. Nooit Gedachte alhier een openbare uit voering geven in 't Café*Dekker. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. v. d. Kop pel, C. d. Boer en A. v. Dis. Capelle. Woensdagavond, (11 Jan.) half acht werd door de voorloopige Commisse tot oprichting van een school met den Bijbel te dezer plaatse haar eerste open bare vergadering^ gehouden in de oude school in de Kom alhier. Deze bijeenkomst, die van veel belangstelling getuigde, gezien de talrijk opgekomenen, werd door den heer H. Kerst geopend met het laten zingen van Ps. 25 vers 2, waarna hij in gebed voorging. Hierna gaf deze leider een duide lijke en correcte uiteenzetting van het doel der samenkomst door er op te wijzen, dat degenen, die belang stelden in het Chr. onderwijs daar van nu konden profiteeren, daar nu de eindstrijd inzake de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs op finantieel gebied gestreden was door het tot stand komen van de wet de Visser, Nadat de heer Kerst zijn betoog geëindigd had, werd te dezer zake ook nog het woord gevoerd door den heer A. Ros. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen in verband met het gesprokene, waarvan alleen de heer A. M. Verheijden gebruik maakte door er op te wijzen, dat met het oprichten van een Chr. school wel degelijk gelet moest worden op den finan- tieelen toestand van de gemeente. Alsnu werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld zich als lid der op te richten vereeniging op te geven. Er gaven zich 49 leden op, waarna de openbare ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd, ten einde over te gaan in een leden vergadering, waarna de statuten na eenige op- en aanmerkingen onveranderd werden vastgesteld, ten einde aan de Koninklijke goedkeuring te worden onderworpen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Kerst, A. J. de Roon, J. Lankhuizen, A. J. Verhoeven, A. Ros, J. van Drongelen en J. Huijsman, die alle hunne benoeming aannamen. De zangvereen. »Het Rozeknopje« a'hier zal op ^Woesdag 18 dezer, voor honoraire leden en geintroduceerden en 19 dezer voor niet-leden een uitvoering geven in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. Het programma bevat een tiental nummers, waaronder 7 koornummers, 1 kwartet en 2 voordrachten. Het kunstlievend publiek van Capelle kan dus weer profiteeren. J.l. Woensdagavond hield de muziek- vereenigirig »Kunst na Arbeid« alhier haar eerste jaarvergadering in de zaal van den heer L. F. van Dongen. Tengevolge van het ongunstige weder was de opkomst gering. Slechts een 20- tal waren aanwezig. Aangezien de presi dent door drukte verhinderd was de ver gadering bij te wonen, werd deze vergadering geleid door den vice-president, de heer W. J. van Nieuwenhuijzen, die in zijn openings woord de aanwezigen hartelijk welkom heette en in het kort een overzicht gaf van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging gedurende het eerste jaar van haar bestaan. Hieruit bleek, dat deze alles reden tot tevredenheid gaf. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat de kas sloot met een klein batig saldo. Uit het ingestelde onderzoek door de leden, M. Verhagen en T. van Beek bleek dat de boeken van den penningmeester in orde waren, waarna deze werd goedgekeurd en de penning meester van zijn verantwoordelijkheid over 1921 ontheven werd. De bestuursleden A. van Beek, W. J. van Nieuwenhuize, P. de Visser, J. Michael, J. Kraak, W. M. de Bas en C. de Rooij werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd nog dezen winter een uitvoering te geven. 's Gravemoer. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, ontving het ver blijdend bericht, dat de WelEerw. Heer F. Anker, predikant te Lopik, de op hem uitgebrachte beroeping heeft aangenomen. Donderdagavond zal in de Herv. Kerk alhier optreden de WelEeiw. Heer Kraaij uit Gorinchem, bij welke gelegen heid voor de zusterkerk te Spijk eene col lecte wordt gehouden. Al spelende geraakte Dinsdagmiddag het 12-jarig meisje van den schoenmaker P. H. in een diepen sloot nabij de haven te water. Juist passeerde aldaar op dat oogenblik met zijn familie de EdelAchtbaren heer Smits, burgemeester, die op het er barmelijk geschrei van andere meisjes toe schoot en het kind van een wissen dood redde. In het afgeloopen jaar werd aan het postkantoor alhier op de Rijkspostspaar- ingelegd f 31432.en terugbetaald f30082.35. Behandeld werden 792 telegrammen, waarvan 309 verzonden en 483 ontvangen. Voorts werden 1355 telefonische gesprek ken gevoerd. Land van Altena. De laatste dagen was er aanmerkelijk veel vraag naar le soort hooi. De pryzen liepen daardoor wel iets op. Men besteedde van 4044 gld. per 1000 pond franco pers. Nederhemert Z.Z. Donderdag 19 Januari hoopt de Zangvereeniging sNuten Genoegen« alhier een uitvoering te geven. C Wij wenschen de jeugdige vereeniging suc ces toe Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. Oudendijk. Op Maandag 16 Jan. a.s. 's avonds ö1/? uur hoopt de Landbouwv. ^Samenwerking® in de Openb. School al hier, hare 2de jaarvergadering te houden Onder meer komt op de agenda voor Le zing van de heeren Huizinga en Struif voor stalverbetering in verband met de zuivel producten en van stalmest en gier. Raamsdonksveer. De vergrooting van het R K. Kerkhof alhier werd voor f1975 gegund aan den laagsten inschrijver dhr. A. de Wit. Tot lid van het schoolbestuur werd in de vacature v. Dongen-Forman uit den Kerkeraad gekozen dhr. D. Lankhuijzen Gz. Sprang. Loop der bevolking 1921 op 31 December 1920 929 m. 882 vr. geboren 29 rn. 29 vr. gevestigd 54 m. 46 vr. tot. 1012 m. 957 vr. oveileden 21 m. 22 vr. vertrokken 46 m. 52 vr. totaal op 31 Dec. 1921, 1828 inwoners. In een stampvolle zaal trad j.l. Dins dagavond alhier op, de heer J. Franken van Rotterdam met zijn onderwerp »Een dure Roeping«. In een gloedvolle rede werd des Christens roeping duidelijk ge maakt. Deze vergadering door den heer G. J. van Willegenburg geopend werd door den heer Franken met dankzegging gesloten. Veen. Donderdag 19 Januari e.k. be staat gelegenheid van 10 tot 12 uur v.m. zich aan te melden op het secretarie alhier voor de nationale militie lichting 1923. Wijk en Aalburg. Naar wij ver nemen, zal a.s. Woensdag de Sport- en Gymn.-vereen. D.V.O. een vergadering houden, toegankelijk voor oud-leden en donateurs een en ander in verband met de aansluiting bij 't Koninklyk Nederlandsch Gymnastiek-verbond. Deze week ontving D.V.O. weer een nieuw gymnastiek toestel, zoodat zij nu reeds de voornaamste bezit. Moge een ieder zich in den bloei der vereeniging verheugen, daar zy, als ont wikkelend en ontspannend lichaam, heil zaam werkt en de samenleving ten zeerste bevordert. Zaltbommel. Het aantal grieppatiën- ten neemt hier dagelijks toe. Op het Rijkspost- en Telegraafkantoor waren er van 't personeel heden elf ziek, zoodat de directeur verplicht was aan het publiek mede te deelen, dat brieven en verdere poststukken niet aan huis bezorgd konden worden. Later werd de kennisgeving aan geplakt, dat de bestellingen zooveel moge lijk weder aan huis zouden plaats vinden. De gelegenheid, om de post aan het kan toor in ontvangst te nemen, werd daarom ingetrokken. Het bezorgen van brieven enz. geschiedt thans door hulpbestellers- gemeentenaren, zooals wij ook verwacht hadden. Aan de metaalbewerkers van de scheepswerf en de ijzergieterij, welke zich voor werk hebben aangemeld, is medege deeld, dat zij zich Donderdag tusschen 9 en 12 uur voor werk kunnen aanmelden. Later zal worden bekend gemaakt, wie da» zijn aangenomen. Door slapte in het bedrijf ziet de directie der scheepsbouwmaatschappij zich verplicht tot inkrimping van personeel over te gaan, zoodat 't bijna vaststaat, dat verschillende der stakers, voorloopig ten minste, werke loos zullen blijven. CORRESPONDENTIE. Op ,het laatste oogenblik zyn nog ver schillende Advertentie's ingekomen, hierdoor moet het Raadsverslag van Wyk tot ons volgend nummer blijven liggen. De Redactie. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 31 Dec. 1921. JachtwetG. H. te Giessen f 5 of 1 w. Tsch.J. A. v. W. te Genderen vrij spraak J. T. en B. v. H. te id., A. P. Az. en J. B. Jz. te Uitwijk, P. V. te Elshout en A. S. te Drongelen ieder f 5 of 3 d.G. A. B. te Genderen en J. S. te Aalburg ieder f 5 of 2 w. Tsch.S. O. Wz. (le herh.) en J. H. B. (leherh.) beiden te Uitwijk, en A. d. R. G. te W'chem ieder f10 of 5 d.C. G. N. te Almkerk f10 of 5 d. (verb, verkl.)B. K. te Giessen f3 of 2 d. A. C. S. te W'dam 2 maal f 10 of 2 maal 5 d (verb, verkl.); L. v. d. H. (2maal) en J. A.v. d. H. (2 maal) beiden te W'dam vrijspraak en A. v. B. te Wijk f 1 of 1 d. WapenwetA. C. S. te W'dam f 3 of 2 d. en J. A. v. d. H. te W'dam vryspraak. VisscherijwetF. J. M. te W'chem (2 maal) viijspraak. Binnenvisscherijregl.N. v. O. te Ileus- den f 3 of 2 d. (verb, verkl.) Arbeidswet: J. W. S. te Meeuwen 2 maal f 3 of 2 maal 2 d. N. J. G. S. te Andel f 3 of 2 d. IJkwetC. W. K. te W'dam f3 of 2 d., S. M. te Heusden 3 maal f 2 of 3 maal 1 d., J. H. G. te de Werken f 2 of 1 d. Alles verb, verkl. Verord. keuring van warenL. v. H. te Wijk f 3 of 2 d. Mol vangen J. C. S. te Veen f 3 of 2 d. Max.snelheid HerptH. v. d. II. te Gorinchem f20 of 2 w. Pol.verord. HerptH. S. Hz. te Rijswijk f 3 of 2 d., J. d. G. te Almkerk f 1 of 1 d. Pol.regl. MerwedeA. H. te Rossum f3 of 2 d. Prov. regl. watersch.J. v. L. C.Dzn. te W'dam f 3 of 2 d. Motorenregl.C. S. te G'berg, A. L. te Terheijden, P. v. M., W. B, en A. W. te Oosterhout ieder f 3 of 2 d., en J. H. te W'dam f 5 of 5 d. Leerplicht: D. H. te W'chem en J. v. W. te Wyk ieder f2 of 1 d., W. V. te Dussen en N. D. te Almkerk ieder f 3 of 2 d. Art. 427 Sr.: J. P. te W'dam f3 of 2 d. Art. 460 Sr.J. V. te Veen f 2 of 1 d. Art. 431 Sr. A. G. v. L. en B. B. te Andel ieder f7 of 5 d. Art. 453 Sr. J. V. te Almkerk en J. v. d. H. te de Werken f 10 of 5 d. Auto z. lichtJ. B. C. N. te Eindho ven f 3 of 2 d. Vaart. z. lichtA. V. te W'chem f 3 of 2 d. Art. 459 Sr.C. P. v. H. te Almkerk f3 of 2 d. Rijw. z. licht21 overtredingen allen f3 of 2 d. PREDIKBEURTEN. 15 Januari. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. leesdienst. Ger. kerk A, vm. 9,30 en nm. 6 u, ds. André. Ger. Gem. vm. 9.30 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. van Reenen. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds. Barth. '8-Gravenmoernm. 2 u. ds. Jonkers. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. I668di6nst Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. van Ooster-Nijkerk. (F.), nm. 2 u. dezelfde. Sleeuwijk, geen opgaaf. Ger. Gem. vm. 9,30 en nm, 2 u. leesdienst. du Sart. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Huibert Cornelis, z. v. A. A. Faro en J. Schep. Getrouwd: M. A. Laros, 26 j., met P. v. Iersel, 26 j. WERKENDAM. Geboren: Leendert z. v. B. G. de Mik en A. van Doesburg Maria d. v. H. de Keijzer en A. Meijwaart. CAPELLE, over de maand Dec. Geboren: Anna Maria d. v. J. Th. de Wit en C. SegerenWillem Anthony z. v. W. J. van Nieuwenhuyzen en J. A. van der HaartAdriaan z. v. P. de Jong en W. C. ZijderveldHendrikus z. v. A. Konings en P. Verduyn Jan z. v. Heusden, vm. 10 en nm. 5 u. ds. Huij- gens. (Coll. Zending.) Werkendamvm. 10 en nm. 6 u. ds. Kalkman. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Almkerkvm. 9,30 u. ds. de Wit v. Uitwijk Geref. Kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Aalst, geen opgaaf. Wbroeknm. 2 u. dr. Tjalma van Veen. Drongelen, nm. 2 u. ds. v. Stein Callenfels Dussenvm. 9,30 u. ds. v. Stein Callenfels Geref. Kerk vm. 9 u. en nm. 2 u. ds. De Bruin. Doeveren, nm. 2 u. ds. Nauta. (Doopsb.) Eethen, geen dienst. Oenderen, geen opgaaf. Heesbeen, nm. 2 u. ds. Bakker. Meeuwen, nm. 2 u. ds. Rijnenberg. Nederhemert, Zz. vm. 10 u. ds. Kluinen Nz. nm. 2 u. de Eerw. heer de Jonge. Raamsdonk(D.) vm. 9.30 u. ds. Goverts Sprang, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Uitwijk, nm. 2 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Gobius Waspik, geen opgaaf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2