SuislightZeup -J-J m 'sZeJterdog's cjoarx -we in de tobbe en dm\ veoftcht A\oeder ons met Und VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgever: L* JVEEKMAN, Heusden, No4157. Woensdag 18 Januari 1922» Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Zooals algemeen verwacht werd heeft Poincaré slechts een paar dagen noodig gehad om zijn nieuw kabinet samen te stellen. Hij heeft er op aangestuurd zoo veel mogelijk alle partijen in het ministerie daarom heeft hij gepoogd, zelfs de radicale en onafhankelijke socialisten voor zijn minis terie te vormen. Deze hebben echter aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven, doch wel hebben zij beloofd de buitenlandsehe politiek van Poincaré te steunen. Het kabinet is thans definitief als volgt samengesteld Poincaré minister-president en minister- van Buitenlandsehe Zaken. Barthou vice-minister-president er. minis ter van Justitie. Manoury Binneniandsche Zaken. De Lasteyrie Financiën. MaginotOorlog en Pensioenen. Léon Bérard Onderwijs. SarrautKolonieën. Le Troquer Openbare Werken. Albert PeyronnetArbeid, RaibertiMarine. Paul Strauss Openbare gezondheid Chéron Landbouw. ReibelBevreide Gebieden. Dior Handel. Tot onderstaatssecretarissen zijn benoemd: ColratDepartement van den premier. Rio Marine en Handel. Paul Laffont: Posterijen en Telegraphie. Laurent Eynac Luchtvaart. Caston Vidal Onderwijs. De Engelsche bladen gelooven dat de nieuwe Fransche Regeering in staat zal zijn met Engeland samen te werken om de volmaakte overeenstemming te verkrijgen dat Engeland even vurig wenscht als Frankrijk De »Times« gelooft dat er geen vrees fvoor behoeft te bestaan dat ernstige Fran sche staatslieden de werkelijkheid van den Europeeschen toestand zullen voorbijzien. Zij verwacht, dat zij krachtig de levens belangen van Frankrijk zal verdedigen, doch zich zeker niet verzetten zal tegen maatregelen, die werkelijk zullen bijdragen tot het herstel van Europa. Briand's op volger zal, door duidelijk uitdrukking te geven aan de gesteldheid der Fransche opinie, naar we hopen in staat zijn mede te helpen aan het leggen van soliden grond slag voor den vrede in Europa. Voordat Lloyd George uit Cannes ver trok naar Parijs gaf hij in een interview met den correspondent van de ïDaily Chronielec eenige belangryke verklaringen. Omtrent het Fransch-Engelsche verdrag zeide hij dat de grondslag er van was voorgelegd aan Frankrijk door het Britsche kabinet, echter moet het natuurlijk door het Britsche parlement worden goedgekeurd. Het was nog geheel een ontwerp-verdrag en op het oogenblik was het in geenen deele bindend. Het lot van 't ontwerp hangt nu natuurlijk af van de houding die door de nieuwe Fransche regeering zal worden aangenomen Wat de schadeloosstelling betreft, zeide de Britsche eerste minister, dat de Opperste Raad feitelijk op het punt was het daar over eens te worden, toen Briand zyn ontslag nam. Indien de nieuwe Fransche minister-president ongunstig was gestemd tegenover de voorstellen voor de schade loosstelling, of eenige andere meening daar omtrent had, zou er een nieuwe bijeen komst van den Oppersten Raad moeten vorden gehouden om de kwestie opnieuw n overweging te nemen. Lloyd George sprak daarna over de groote verwachtingen, die hij had van de confe- entie te Genua. Hij beschouwde deze als jen der belangrijkste bijeenkomsten, die de wereld ooit had gezien. Voor den eersten keer zouden alle volken van Europa samen- omen om over den vrede in Europa te areken. Het herstel van den vrede was in het allereerste belang, want als de vrede niet was verzekerd, kon er geen economisch herstel zijn. Een commissie zou binnen tien dagen te Londen bijeenko men om de agenda voor de conferentie van Genua goed te keuren. Engeland zou zyn bescheiden rol spelen op die conferentie hij hoopte, dat er daar een bond of ver drag zou ontstaan, dat ook de groote volken Amerika, Duitschland en Rusland omvatte. Bonomi, als de minister-president van Italië, het land waar men bijeenkwam, was reeds verzocht door Briand als den voorzitter der conferentie te Cannes om de uitnoodigingen aan de Europeesche volken en aan Amerika te zenden. De medewerking van Amerika is van het grootste belang voor het welslagen der conferentie te Genua en van belang was ook het meedoen van Duitschland en Rus land. De uitnoodiging aan Rusland zou vergezeld gaan van voorwaarden, daaronder eenige betreffende de vryheid en de be scherming van industrie en handel. Ten slotte verklaarde Lloyd George, dat naar zijn overtuiging weldra overeenstem ming zou worden verkregen tusschen Engeland en Frankrijk omtrent de kwestie van den Levant. Lloyd George vindt, te Londen terug gekeerd, daar werk genoeg. De Dail Eireann, die de overeenkomst met Enge land, waarbij Ierland een vrijstaat wordt binnen het Britsche ryk, met een kleine meerderheid goedgekeurd had, heeft het verdrag zooals dit door Griffith en Lloyd George was opgesteld, thans met algemeene stemmen geratificeerd. Deze eensgezindheid was een gevolg van de afwezigheid der tegenstanders. De Valera en zijn aanhang waren niet in de Dail verschenen. Thans ligt aan de regeling met Sin Fein niets meer in den weg en zal Engeland alleen nog met Ulster in het reine moeten komen. Behalve Ierland, dat nu opgehouden heeft een onderwerp van voortdurende en pijnlijke zorg te zijn, is er nog Iudië Daar riemen de zaken een loop, die voor- het Britsche bestuur onheilspellend wordt. De reis van den prins van Wales, die juist ondernomen werd om het gezag van En geland sterker te vestigen, is een jammerlijk échèc geworden. De »Times« verneemt omtrent de onlus ten, welke zich te Madras ter gelegenheid van het bezoek van den prins van Wales daar hebben voorgedaan, nog het volgende Des morgens werd de prins in de stad op schitterende wijze ontvangen. Een groote volksmenigte was op de been en de straten waren versierd. De aansporing van de aanhangers van Ghandi, om zich van elk feestelijk vertoon te onthouden, had weinig navolging gehad. Toen de prins zich evenwel naar de studentensociëteit begaf, namen de onlusten een aanvang. De auto's van de bezoekers der sociëteit werden met steenen gegooid. Ook werden ruiten verbrijzeld en de ver siering van de huizen gerukt. Een bios coop, waar een film het bezoek van den prins vertoonde, werd gedeeltelijk vernield. De politie greep echter op krachtige wyze in en met pantser-auto's werd in de straten gepatrouilleerd. De beweging heeft tot gevolg gehad, dat de onder-koning, Lord Reading is afge treden. De revolutionaire beweging in Mexico, waaraan naar gemeld werd, door generaal felix Diaz, den neef van den vroegeren president, een einde was gemaakt, neemt in heftigheid toe in den staat Vera Cruz. De regeering neemt uitgebreide maatregelen en verscheidene personen zijn reeds gearre steerd. BUITENLAND. Een krasse vrouw. Mary Vermett, vermoedelijk de oudste blanke vrouw van Illinois, heeft, naar de Chicago Tribune verneemt haar honderd en tienden verjaardag gevierd ten huize van haar zoon Fred, die 78 jaar oud is. »Dit is de gelukkigste dag van myn leven, zeide zij tot een verslaggever, terwijl zij druk bezig was haar schoondochter te helpen met de toebereidselen voor het midddg- maal. sik ben niet alleen blij, dat ik zoo oud ben geworden, maar ook, omdat het mijn heele leven lang mijn hartewensch is geweest, Ierland onafhankelijk te zien. Mevrouw Vermett is namelijk, den 25sten December 1811 te Cork geboren en stak in 1840 met haar echtgenoot in een zeil schip den Oceaan over. Dc ondergang ran een stad. Het plattelandsstadje San Fratello bij Messina wordt door een aardverzakking lang zaam vernield, zoo schrijft de Milaneesche correspondent van de »Times« aan zijn blad. Vijfduizend van de elfduizend inwoners zijn reeds dakloos, zeshonderd huisjes en boerderijen zyn met den grond gelijk ge maakt en de puinhoopen zijn overdekt met modder en aardkluiten. De aardstorting, die zich over een kleine 700 meter breedte uitstrekt, heeft nu al het midden van het stadje bereikt. Alle gebouwen op het markt plein, waaronder de oude kathedraal, zijn vernield. Wat de ramp nog erger maakt is, dat intusschen bovendien nog een sneeuw storm heeft gewoed. Dat is iets wat op Sicilië uiterst zelden voorkomt. De aardstorting is onverwacht midden in den nacht begonnen en het was slechts te danken aan het feit, dat carabinieri de bewoners er opmerkzaam op maakten, dat er geen ongelukken by zijn voorgekomen. Een uur nadat de eerste aardbrokken waren komen neervallen was de halve stad van het aardrijk verdelgd. De landwegen rondom liggen vol huisraad, zakken levensmiddelen enz. alles achtergelaten tijdens de algemeene vlucht. Dat alles ligt thans dik onder de sneeuw. Inderhaast werd militaire hulp naar het afgeiegm stadje gestuurd, dat nog dagteekent van ver in de middeleeuwen. Een scheepsramp in de Ëinscke Golf. Naar uit Memel aan de Duitsche bladen wordt gemeld, zijn ten Oosten van het Eiland Hangelund tien stoomschepen en drie ijsbrekers in het ijs van de Finsche Golf vastgevroren. Het Duitsche schip »Cargo« met 350 repalrieerende krijgsge vangenen aan boord, alsmede het Engelsche schip »Argos« slaagden er in, zich uit het ijs te bevrijden en te Reval binnen te vallen. Een Estlandsche ijsbreker, die onverwijld te hulp werd gezonden, trof nog slechts den grooten Russischen ysbreker »Jermak« aan van de overige schepen was geen spoor meer te ontdekken. Naar verluidt, zijn het Duitsche schip »Amot« en het Estlandsche schip »Rein« reeds gezonken. o Buitengewone koude in Mexico. Uit San Antonio binnengekomen berichten melden, dat in de Mexicaansche laagvlakte op 't oogenblik een koude heerscht als in jaren niet is voorgekomen. In de straten van Mexico City zijn twee vrouwen van koude gestorven. Een grapje van Ford. Henry Ford, pacifist en automobielfabri kant, heeft zoo seint Reuter's bijzondere dienst, meegedeeld, dat de Fransche regeering hem had aangeboden eenige verouderde oorlogschepen te koopen. Hij antwoordde dat hij er alleen cp zou ingaan, als hij de heele Fransche vloot kon koopen, daar hij lust had een zaakje doen. De Fransche regeering antwoordde niet. De toestand te Belfast. Te Belfast is een militaire order uitge vaardigd, waarbij het publiek wordt ge waarschuwd, dat gebouwen, waaruit het schieten geleid wordt, vernield zullen worden. Een treinongeluk in Slowakfye. Ruim 25 dooden en gewonden. Tusschen Kosice en Odenberg is een passagierstreiri gederailleerd en van den spoordijk gevallen. Vijf personen werden gedood en twee en twintig gewond. o Sneeuwstorm in Engeland. Een sneeuwstorm zoo hevig als in geen jaren voorgekomen heeft Zaterdag over Engeland gewoed. De sneeuw viel 36 uur lang zonder tusschenpoozen op sommige plaatsen ligt ze 20 voet hoog. Vele bui tenhuizen zijn ingesneeuwd. In Londen heeft de sneeuw de omnibus-en tramdiensten ontredderd. Vele wegen zijn onbegaanbaar. In de Midlands zijn eenige treinen inge sneeuwd. o Groote brand te Parijs. Een ernstige brand heeft gewoed in de opslagplaatsen van de Compagnie Générale Trar.satlarilique te Parijs. Een groote voorraad rubber, welke op de zolders was opgeslagen, geraakte in brand, waardoor- het voor de brandweer zeer moeilijk was het vuur meester te worden. Na zeven uur werken slaagde de brandweer erin verdere uitbreiding van den brand te voor komen. De schade word geschat op 4 a 5 millioen francs. Storm te New-lork. Verscheidene slachtoffers. Woensdag heeft een verschrikkelijke storm boven New York City gewoed, waar bij drie personen gedood en 50 gewond weiden. De dag was begonnen met een hevigen sneeuwval, gevolgd door hagel, waardoor de straten met 'n dikken ijskorst werden bedekt. Tegelijk was een hevige wind opgestoken, zoodat de voetgangers niet meer op de been konden blijven en bij hun val vaak onder een of ander ver voermiddel geraakten. Een merkwaardig ongeval overkwam een vrouw. Zij viel, werd door de storm vijftig meter ver over de straat gesleurd en kwam tenslotte met het hoofd zoo hevig tegen een muur, dat zy hersenschudding bekwam. o Be conferentie te Washington. Uit Washington wordt gemeld, dat Japan er in toegestemd heeft aan China het bestuur terug te geven over het pachtgebied Kiao tsjou. De bijeenkomst te Genua. Volgens een telegram uit Parijs heeft Lloyd George aan Harvey, den Ameri- kaanschen gezant, meegedeeld, dat de bijeenkomst te Genua zeker door zal gaan en dat de Ver. Staten vijf afgevaardigden zullen mogen zenden. De bijeenkomst zal 3 Maart beginnen. België en het waarbergrerdrag. In den trein, waarmee de buitenlandsehe afgevaardigden uit Cannnes zyn terugge keerd, heeft minister Jaspar de Belgische journalisten meegedeeld, dat de Belgische ministers met lord Curzon, Lloyd George en Briand den tekst hebben vastgesteld van de overeenkomst tusschen België en Engeland, welke alleen nog aan de goed keuring der beide kabinetten moet worden onderworpen, Dit verdrag, zei Jasper, zal ons den steun van Engeland verzekeren in geval van een aanval tegen België van een schending van het Belgische gebied door een vreemde mogendheid. Ontaarde ouders. Te Lockstelt (Saksen) is een verschrik kelijke misdaad aan het licht gekomen. In het begin van het vorige jaar werd de 23 jarige dochter van een daar woonachtige familie naar Uchtspririge gezonden om in een krankzinnigengesticht verpleegd te wor den. De geneesheeren van het gesticht verklaarden echter, dat het meisje volkomen normaal was en namen het niet op. Sinds dien had men er niets meer van gehoord, totdat buren eenige dagen geleden het meisje door een toeval in een schuur vonden. De vader van het slachtoffer en de stiefmoeder hadden het daarin opgesloten en bijna zonder kleeding en voedsel daar gevangen gehouden. Bijna een jaar had dit martelaarschap ge duurd. De onmenschelijke ouders werden on middellijk gearresteerd, terwijl het meisje naar een plaatselijk ziekenhuis werd ver voerd. BINNENLAND. Gestikt. In de bioscoop te Almelo, kreeg de 16 jarige H. een stukje appel in zijn keel. Pogingen om het er uit te verwyderen mislukten. H. is op weg naar het zieken huis overleden. Lot op uw kinderen. Dezer dagen waren twee zoontjes van den heer C. Slikker te Hippolytushoef op Wieringen, op zolder aan het spelen. Eens klaps kwam de jongste, een kind van drie jaar, naar beneden en wist de zuster te beduiden, dat zijn broertje i an een touw hing. Boven gekomen, bemerkte zij tot haar ontsteltenis, dat inderdaad een lus van een koord, dat van 't dakspant afhing, den knaap om den hals was geslagen. Het kind was reeds bewusteloos, doch spoedig geroepen geneeskundige hulp wist de levens geesten weder op te wekken. Een kalme beroIkiBg. Men meldt aan de »Msb.« uit Enschedé: In het naburige Hengelo met een in wonertal van ongeveer 26.500, heeft men een politiekorps dat in totaal 11 man sterk is. Per 2400 inwoners dus één agent. Een jaar of 15 geleden was de Hengelo- sche bevolking schijnbaar nog veel gemoe delijker, want deze, toen ongveer 20.000 zielen tellende gemeente, had toen drie gemeenteveldwachters. o— Het Bossche garnizoen naar Venlo. Naar de »'s-H. Ct.« verneemt, wordt het 17e reg. infanterie, te 's-Bosch in gar nizoen, verplaatst naar Venlo. De ver plaatsing zal zoo spoedig geschieden, dat de nieuwe lichting, welke in Maart onder de wapenen moet komen, reeds in Venlo zal worden ingelijfd. Voor zooveel moge lijk gaan alleen ongehuwde officieren en onderofficieren voorloopig mede. Te 's-Bosch zullen in garnizoen komen alle militaire wielryders van Nederland, zynde vier compagniën. Euu reuzenkei. Eenige inwoners van Holten hebben bij het zandgraven in den Wolterberg een kei ontdekt, die in afmetingen de Amersfoort- sche en Oldenzaalsche kei moet overtreffen. Getracht zal worden dezen reuzenkei naar een geschikte plaats in het dorp te ver voeren. NIEUWSBLAD vier iietLind van Keusden en Altona, de Laoostraat ei dg gomialerwaard oe LEVER S ZEEPM'J. VLAABOiNGtl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1