fnmm SALMIAK-TABLETTEN Een gezonden eetlust verwekken ^Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. soonlijke ongelukken en materieele schade kwamen niet voor, doch er ontstond een paniek onder de bevolking, die in nacht gewaad uit de woningen vluchtte. o Reuter meldt, dat Ernest, Slackleton, de bekende Zuidpool-reiziger, op 5 Januari op zee aan boord van de *Quest«, waarmede hij, naar men weet, een nieuwe Zuidpool expeditie zou ondernemen, tengevolge van hartverlamming is overleden. Het stoffelyk overschot is te Montevideo door een Noorsch stoomschip binnenge bracht. Kapitein Wild heeft het commando over de Quest overgenomen en de reis naar de Zuidpool voortgezet. o Bankroof. Zondagmorgen drongen vijf roovers, waaronder een vrouw, het gebouw binnen van de First National Bank, in een voor stad van Pittsburg. Zij doodden den kas sier en sloten een deel der employe's in een kluis op. Daarna maakten ze zich meester van 30.000 dollar aan contanten en waardepapieren. Toen ze weer in hun auto stapten en wegreden stieten ze op een auto met politie-agenten, die op weg was naar de bank. Een hevig revolver gevecht ontstond. Gelukkig kon de poiitie de baas blyven. Drie der roovers werden gepakt. Of ook 't geld in handen der politie is geraakt, wordt niet gemeld. Schip verloren. Het s.s. Husson, van de Hamburg Amerika-lijn, dat Danzig verliet met een lading graan voor Kopenhagen, is aldaar niet aangekomen. Men moet aannemen, dat het schip met zijn bemanning van 15 koppen verloren is. Maatregelen der Iersche regeering. Ernstige maatregelen worden genomen door de leiders van het Iersche republi- keinsche leger in het zuiden van Ierland, om een einde te maken aan het optreden van gewapende benden, die in verscheidene districten een terroristisch bestuur uitoefenen. De nieuwe Iersche voorloopige regeering heeft de krijgswet afgekondigd in een groot gebied van het graafschap Tipperary. Deze maatregel is ingrijpender dan eenige maatregel, ooit door de Britsche autoriteiten genomen. De strijd in Karelië. De Russische opperbevelhebber Kamenef bericht uit Karelië, dat de laatste tegen stand der opstandelingen daar voorgoed is gebroken het avontuur in Karelië is ge ëindigd. o De conferentie te Genua. Volgens bericht uit Konstantinopel ver zocht de Ottemaansche regeering officieel aan den Oppersten Raad om te mogen deelnemen aan de conferentie van Genua. Volgens een »Times«bericht uit Was hington is de definitieve beslissing over de conferentie in Genua nog niet door Harding genomen. De oppositie in het Witte Huis en het Congres verzet zich alleen tegen een bespreking van de verplichtingen der Geallieerden tegenover Amerika. o De Grieksch-Turkschc kwestie. Griekenland heeft zich bereid verklaard om de bemiddeling der geallieerden in het conflict met Turkije te aanvaarden. -Os? O.OTS ronde Fabrikant: A.M1JN HARDT ZEIST Een oorlogsmisdadiger ontvlucht. De eerste luitenant Ludwig Dithmar, die wegens deelneming aan het torpedeeren van het Engelsche hospitaalschip »Llando- very Castle® door het Reichsgericht te Leipzig was veroordeeld tot vier jaren ge vangenisstraf en opgesloten in de gevan genis te Naumburg, is Zondagnacht ont vlucht. In regeeringskringen is men pijn lijk verrast, vooral thans, nu over de kwestie der schadeloosstelling wordt onder handeld. Ofschoon de Pruisische regeering verantwoordelijk is, zal de rijksadvocaat dadelijk te Naumburg een onderzoek in stellen, of alle maatregel genomen zijn om den voortvluchtige te vervolgen en te ar resteeren en om de medeplichtigen aan de vlucht te straffen. Op de gevangenneming van Dithmar is een belooning gesteld van 50.000 mark. o Auto-omnibus te water. Te Rodez in het zuidoosten van Frankrijk is een auto-omnibus in de Aveyron gereden. Er zijn verschillende dooden. BINNENLAND. Een meevaller. Daar de totale gemeentebelasting te Wageningen f 20,000 meer zal opbrengen dan noodig is, krijgt ieder belastingbetaler 15 pCt. gerestitueerd, Voor trouwen dienst. De dienstbode M. te Dorst, erfde voor trouwen dienst bij de familie L. te Rijen de geheele nalatenschap ter waarde van f15000. Openbare verkoopingen. Een wetsontwerp is ingediend, houdende het voorschrift, dat uitsluitend notarissen bevoegd zijn tot het houden van openbare verkoopingen van onroerende zaken. Groote brand te Zaandam. Zondagochtend omstreeks half zeven is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de graanmalerij en veekoekenfabriek »Drente« van den heer Egge Groot, ge legen aan de Kalverpoel te Zaandam, Het vuur richtte groote schade aan en het blusschingswerk werd nog bemoeilijkt door zwaren ijsgang. Nagenoeg de geheele fabriek en het grootste gedeelte der ma chinerieën werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Bestrijding werkeloosheid, B. en W. van Groningen stellen den Raad voor, voor de uitvoering van onder scheidene werken ter bestrijding der werk loosheid een post van f 357,945 uit te trekken. Een gelukkige redding. Te Arnhem viel uit een raam der tweede verdieping van een huis aan den Baken- burgschen weg 'n kind van ongeveer 2 jaar. Een looper van de broodfabriek »Ceres« zag het ongeluk aankomen en had de tegenwoordigheid van geest het kind in zijn armen op te vangen. Ongedeerd gaf hy het terug aan de ouders. Een overstrooming. Een groote overstrooming heeft het district Koetoardjo (Ned. Indië) geteisterd. De over strooming was het gevolg van zeer zwaren regenval. In een nacht is er 240 m.M. regen gevallen. Een vlugge waterafvoer was onmogelijk, wat een dambreuk tenge volge had. Het water drong in de huizen en stond tot 2 meters hoog. Dusver zijn er volgens offïeele gegevens tien dooden. De archieven en inventarissen der verschil lende landskantoren zijn ontredderd. De materieele schade is groot. (Koetoardjo is een district van de af- deeling en het regentschap van dien naam in de residentie Bagelen (Midden-Java). Verlaagd Kcizigerstaricf voor Jaarbeursbezoekers. Voor de a.s. Zesde Nederlandsche Jaar beurs, welke van 21 Februari tot 3 Maart 1922 te Utrecht wordt gehouden, zullen de Nederlandsche Spoorwegen aan be zoekers, voor zoover deze houders zijn van driedaagsche toegangsbewijzen, voor de terugreis een reductie van 50 pCt. verleenen. o Nederland en Belgic. Men meldt aan de N. R, Ct. uit Brusseh dat de verklaring van Minister Van Karne- beek in de memorie van antwoord met genoegen ontvangen is in de Belgische ministerieele en particuliere kringen. Men heeft het gevoel, dat de besprekingen, om de geschilpunten, die tusschen de beide landen zijn ontstaan, uit den weg te ruimen, eerlang zullen worden begonnen. Een aanvaring. Vrijdagavond half acht heeft op de rivier voor Dordrecht een aanvaring plaats gehad tusschen de van Antwerpen naar Rotter dam gaande goederenboot Telegraaf V® der firma Baardman te Rotterdam en de van Zwijndrecht dwars de rivier oversteken de boot xlndustrie III® der firma Den Duytsen te Dordt. Laatstgenoemd vaartuig werd midscheeps geramd, bleef aan de piek van de »Telegraaf« hangen, werd door deze boot naar den Dordschen wal gedragen, viel toen van de piek af en zonk. Aan boord bevonden zich o.m. eenige honderden balen bloem en vier ton ijzer. De ïTelegraaf« bekwam geen averij. De oorzaak der aanvaring ligt bij den kapitein der *Industrie«, die zonder licht voer. Proces-verbaal is opgemaakt. o Een nieuwe leening van 300 millioen. Een wetsontwerp is ingediend tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk van ten hoogste f 300.000.000 Doodelijk ongeval door gladheid. Een ongeveer 50-jarig, als heer gekleed, tot dusver onbekend persoon gleed Zater dagvoormiddag op de Heerengracht te 'sGravenhage door de gladheid van de straat uit en viel met het hoofd op een trottoirband. Korten tyd later bleek hij overleden. Het lijk werd voorloopig over gebracht naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven. Te Rotterdam heeft de gladheid der straten een doodelijk ongeval ten gevolge gehad. De 56 jarige Tb. W. kwam in de Oosterstraat te vallen en werd met schedel breuk opgenomen. Hij overleed aan de gevolgen. Van uitputting gestorven. De 72-jarige zwerver J. S. werd Donder dagnamiddag in de Doesburgerbuurt te Ede dood gevonden. Even te voren had hij nog wat te eten gekregen bij menschen waar hij bedelde. De dood wordt aan uitputting toegeschreven. Een ondraaglyke belasting. Men meldt uit Emmen. De nieuwe belastingbiljetten zijn uitge reikt. De belastingdruk is verschrikkelijk. Kleine middenstanders moeten minstens f 1000 betalen. Van inkomens boven de f 3000 zal 45 pCt. moeten worden betaald. Electriciteitsstoring. In heel Zuid Limburg heeft Donderdag een ernstige storing plaats gehad doordat de olieschakelaar in het schakelhuis van Staatsmijn Emma was ontploft en daar de toestellen erg had beschadigd. Doordat de electrische pompen niet werkten, kwam er ook gebrek aan water. Vrij spoedig kon echter een deel van midden- en Zuid- Limburg door de Centrale van Venlo wor den geholpen. De ex-keizer. Vrijdag vierde de ex-keizer te Doorn zijn verjaardag. Verschillende bloemstukken werden reeds vroeg op huize Doorn aan geboden. Voor deze gelegenheid waren de zuster van den ex-keizer, vorstin van Solms en zijn broeder Heinrich van Pruisen over gekomen. Ten huize van den ex-keizer werd eert dejeuner gegeven. Den volgenden dag bracht hij een bezoek aan de familie De Beaufort. Roovers. Te Veele, gemeente Vlachtwedde, hoorden in de nacht van Donderdag op Vrijdag de weduwe Roelf Velema en haar huisgenootert rumoer bij het kippenhok. Bij onderzoek bespeurden ze daar niemand. Toen de weduwe en haar schoonzoon teruggingen stonden plotseling vier mannen voor hen, gewapend met revolvers en messen, en met zwarte lappen voor hun gezicht. »Je geld of je leven®, riepen zij. De sleutels der brandkast werden toen afgegeven, doch de roovers vonden slechts e 1 f gulden. Daarmee en met een zijde spek, gingen zij op de vlucht. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Van de daders is evenwel geen spoor ont dekt. Het internationaal Gerechtshof. Maandagochtend te 11 uur zijn de rechters in het Permanent Internationale Gerechtshof in het Vredespaleis te 's Gra- venhage bijeengekomen. Deze eerste bijeen komst vraagt een geheel informeel karakter en is uitsluitend van voorbereidenden aard. Ontslag van alle 50-jarigen. Naar wij vernemen is de minister van Oorlog voornemens binnenkort een leger order te doen verschijnen waarin wordt bepaald, dat alle onderofficieren (zoowel actief dienende als z.g. non-combattanten) van den leeftijd van 50 jaar of ouder, uiterlijk drie maanden na het in werking treden van de nieuwe pensioenwetten, op pensioen zullen worden gesteld. -o Frldtjof Hansen in Nederland. Naar wij vernemen is Prof. Dr. Fridtjof Nansen door het Nederlandsche Roode Kruis, mede optredende als Dagelijksch Bestuur van den Bond van Comité's voor Hulpverleening aan de noodlijdenden in Rusland, uitgenoodigd naar Nederland te komen. o T.B.C.-ljjders in Nederland. Bij het onderzoek naar het aantal tu berculoselijders in Nederland door de Ne derlandsche centrale vereeniging tot bestrij ding der tuberculose zijn gegevens verkregen over 16,259 lijders en lijderessen (7190 mannen en 9069 vrouwen). Slechts 40 pCt. van de verwachte antwoorden kwamen in, zoodat de vereeniging meent te mogeri aannemen, dat voor het geheele land het aantal tuberculose-lijders ten minste twee en een half maal zoo groot moet worden gesteld. Ook het aontal patiënten, dat sanatorium- of ziekenhuis verpleging behoeft, mag veilig geschat worden op 6 k 7ü00. Als voorbehoedmiddel wordt geprezen »Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hiermede vijfmaal daags goed gorgelen PLAATSELIJK NIEUWS. Hensdea. De uitslag van de voetbal club, Zondagmiddag hier gespeeld tusschen »Victoria« van Raamsdonksveer en «Juliana® alhier is, dat eerstgenoemde won met 7—2. Bij de rust was de stand 2—2. De Maas is heden voor de stad geheel vrij van ijs. De stoombootdienst is dan ook weder door allen hervat. Aalburg;. Ten nadeele van den land bouwer K. heeft een hond één zijner scha pen in den sloot gejaagd en zoodanig toe getakeld, dat het is gestorven. Naar men verneemt, heeft K. vergunning gekregen, om, indien bedoelde hond weer een aanval op zijn schapen mocht doen, hem voor goed te arresteeren, zoodat dan ook door K. gewapenderhand wordt toegezien. Dus past op uw honden 1 Almkerk. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuwertdijk (gem. Almkerk) alhier is benoemd de heer J. J. Buijzer van Oost en West Souberg. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Nieuwendijk (gem, Almkerk) is benoemd de heer F. Wisse, Hoofd der Chr, School aldaar. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de bakkers alhier deze week de broodprys weer met 2 cent verlagen en alzoo brengen op 36 centen de 2 kilo. Dezer dagen had bij den landbou wer J. S, te Nieuwendijk (gem. Almkerk) een geval van kortsluiting plaats. De heer S. wist door zijn dapper optreden een groot onheil te voorkomen. Andd. Het voornemen bestaat om dezen zomer de Gemeentelijke Electrische Centrale op te heffen, en aan te sluiten bij het electriseh net der P.N.E.M., zoodat de stroom dan per K.W. zal worden geleverd aan de aangeslotenen en niet meer zooals thans per lampeneenheid. De verhuring van 3 perceelen griend- land, totaal 4.54.45 H.A., om te bebouwen voor den tijd van 3 jaren, gelegen in den polder Andelerbroek en toebehooreride aan deze gemeente, bracht slechts f70.op. Wel een bewijs hoe weinig waarde het land, gelegen in dien polder heeft en hoe bitter weinig daarvan in de gemeentekas komt, na aftrek van polder- en dijklasten. Alhier is eene geitenfokvereeniging opgericht, aanvankelijk met 37 leden. De door de Gem.Chr. Zangv. »Heb dan de waarheid en den vrede lief®, ge geven uitvoering, was tengevolge van het slechte weer, slechts zeer middelmatig be zocht, waarom genoemde vereeniging besloot Zaterdag 4 Febr. nogmaals eene uitvoering te geven. We wenschen de vereeniging dan meer succes toe. Ammerzoden. Door de gladheid ge raakte de auto van den heer S. alhier in een drogen sloot, waardoor de inzittenden er uit werden geslingerd, die echter met lichte kneuzingen en den schrik vrykwamen. De schade aan de auto is groot. Aangemoedigd door de gunstige Gnancieele resultaten van vorig jaar, bestaat bij de fanfare »St. Cecilia® het plan dit jaar wederom een Festival te geven, alles echter op grootere schaal en met meer attractie, Beneden-Langstraat. De voorraad van appels wordt zeer gering en daarmede wordt de vraag naar fruit ook minder, waarschijnlijk een gevolg van den grooten aanvoer van sinaasappelen vqorgoudreinetten betaalt men nog 48 k 25 ets., billefleurs 45 k 20 ets. en sterappels 40 a 46 ets. per K G. Eethen. Een zeldzame vischvangst. Terwijl de landbouwerknechts Boll en v. d. Beek bezig waren uit een sloot drink water voor het vee te pompen, haalden zij door de zuiging een flinken snoek en een paling naar boven. In de op 26 Januari j.l. ge houden jaarvergadering van het Groene Kruis van Drongelen, Eethen, Genderen, Meeuwen en Babiloniënbroek, werden ge kozen tot betuursleden in de plaats van den heer Lagendijk, B. de Graaff en Pruim, die naar elders zijn vertrokken, respectie velijk de heeren Corn, de Haan Jz., Corn, van der Kolk en H. Rediker, terwijl de heer A. L. de Graaff te Meeuwen die periodiek moest aftreden, met algemeene stemmen is herkozen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in het algeloopen jaar door de Vereeniging veel nuttig werk is verricht. Een groot aantal voorwerpen, waaronder 3 ligtenten, zijn aan patiënten verstrekt, terwijl door de ijverige en wijkpleegster niet minder dan 2028 bezoeken zijn afge legd. Bijzondere vermelding verdient, dat aan de wijkverpleegster door aankoop van een pand door de Vereeniging eene woning is beschikbaar gesteld, waarin tevens een goede gelegenheid is verkregen voor maga zijn. 's Gravenmoer. Bij de Gereformeerde Kerk alhier is als herder en leeraar be roepen de heer J. Gillebaard, candidaat te 's Gravenhage. Dinsdagavond spreekt alhier in het kerkgebouw der Ger. Gem. de heer E. Kloosterman, vroeger anarchist, thans Evan gelist in de Drentsche Venen over Sociaal- Democratie of Volksmisleiding. Meenwen. Naar wij vernemen is een commissie, gekozen door de Coöp. Vereen, tot verbetering van het paardenras in het Land van Heusden en Altena, naar Olden burg (Aurich) in Duitschland vertrokken, tot aankoop van een warmbloed-hengst. Nederhemert. Nu de vorst voorbij is. begint er meer vraag naar Londensche varkens te komen en stijgt de prijs daar door. Besteedden de kooplieden 44 dagen geleden nog 32 ct. per pond, thans be draagt de prijs 35 ct. Was het pontveer door de strenge vorst eenige dagen gestremd, thans is een slob gehakt en is den dienst geregeld her vat. Door den heer O. v. d. Werken alhier worden wederom ingevoerd twee zware Belgische stamboekhengsten stam boek B. Beide hengsten hebben tot Vader de beroemde Belgische Kampioenhengst Indegène du Wisbeque. Een dezer hengsten zal enkele dagen der week in verschillende omliggende plaat sen worden gestationeerd, waarvan de rege ling binnenkort door genoemden heer v. d. Werken zal worden gepubliceerd. Raamsdonksveer. Beursbericht Tarwe f 42 f 42 25 Rogge f 44.50 k f 44.75 Haver f 42.25 f 42.50; Erwten f 21 Boonen 48 f49;Tarwe- stroo f 11 Haverstroo f 13 Hooi f 43. Ook nu ondergingen de broodprijzen eenige verlaging en werd b.v. het bruin- brood van 48 op 17 cent per 8 H.G. gebracht. Sprang. De 77-jarige echtgenoote van B. v. d. S. voelde zich niet erg wel. Enkele oogenblikken later was zij een lyk. Zaterdagavond jl. werd door het ziekenfonds haar 13e jaarvergadering ge houden. Door den secretaris en penningmeester werd verslag uitgebracht dat reden tot tevredenheid gaf. In de plaats van Jac. v. d. Schans werd J. Vos tot voorzitter benoemd. In de plaats van C. de Rooij werd K. Spierings tot commissaris van toe zicht gekozen. Deze druk bezochte vergadering werd door C. Klootwijk met dankzegging gesloten. Zondagmiddag had de 15-jarige W. B. het ongeluk op het ijs te vallen, zoodat hij in bewusteloozen toestand werd opge nomen. Vreesde men eerst het ergste, later toen den jongen weer tot bewustzijn kwam, bleek alles tamelijk goed te zijn afgeloopen. Waspik. Zondagmiddag j.l. om 2 uur had alhier in de harmoniezaal, door Pater Damarus een lezing plaats over het vrou wenkiesrecht. De zaal was goed bezet, terwijl de lezing met groote aandacht werd gevolgd. Onze harmonie zal deelnemen aan het te Eindhoven te houden muziek-concours. *5* Vraag voortaan Deze zijn zuiverderdaamgestetd en helpen beterieten hoest en verkoudheid danae ruitvormige öeJmiakpastittes doozen van 40 en 60ct. bij apoih.en drogisten. GRIEP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2