EER OM EER. iSunlight2&p Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4169 Woensdag 1 Maart 1922 WIJ VLIEGEN FEUILLETON. u.nd van altera (geïllustreerd jondagsblad geïllustreerd zondagsblad Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40" uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zelden is een conferentie met zooveel spanning tegemoet gezien als die te Boulogne tusschen Lloyd George en Poincaré. Beide minister-presidenten hebben elkaar Zaterdag op de meest vriendschappelijke wijze ont moet en het onderhoud schijnt ertoe bij gedragen te hebben om de spanning tusschen Londen en Parijs, die sinds den val van het kabinet Briand ontstaan was, weg te nemen en de Entente te versterken. De politieke medewerker van Havas meent te weten, dat de beide premiers zorgvuldig het communiqué van de bijeenkomst te Boulogne-sur-Mer hebben opgesteld, met opzet den nadruk leggende op den vriend- schappelijken toon der besprekingen. De gedragslijn der beide regeeringen zal als basis hebben het Fransche memorandum. Het resultaat der bespreking heeft deze strekking, dat niet alleen het verdrag van Versailles, maar ook die van Saint-Germain, JVaar het Fr arisch 55) Eindelijk brak het uur aan dat de kist zou weggedragen worden. Tien mannen zouden het geleide vormen. Er waren vrienden bij van Gonenc en zijn vrouw. De wagen hield in de straat der Mar telaren stil voor de Notre-Dame de Lorette. Duviquet liep achter de baar met den rouwhoed in de hand. Hij kon niet meer denken. Hy liep werktuigelijk als een automaat. Zijn denkvermogen was hem ontnomen, misschien, om hem niet zwaar der te folteren. In de kerk ZHg hij Lau rent niet, die heimelijk zich bij den stoet aansloot en op het gezicht der lijkbaar in heete tranen wegsmolt. Hij zag het witte laken niet, noch de linten, noch de kransen, hoorde niet de geestelijke liederen noch het snikken der omstanders. Toen hij de baar voorbij liep maakte hij het daarbij gebruikelijke eerbiedige teeken en verdween even later uit de kerk, om zich naar het kerkhof Montmartre te begeven. Daar scheen hij veranderd te zijn. Zijn gelaat vertoonde de meest volmaakte onverschil ligheid. De geestelijke deed een gebed. De aarde viel op de kist. Dat was alles. «Kom DuviqueU sprak Gonenc, «ga nu Neuilly, Trianon en Sèvres te Genua buiten spraak zullen blijven. Hetzelfde zal het geval zijn met de verdragen die met de Sovjets gesloten zijn. Art. 6 van de resolutie van Cannes, behelzende de verplichting om zich van iederen aanval te onthouden, laat ongerept het recht op het toepassen van sancties ingeval Duitschland in gebreke blijft. Over het geheel zal de conferentie te Genua geen inbreuk kunnen maken op het recht der geallieerden op de schadevergoedingen en evenmin zal men er het bedrag ervan of de wijze van afdoening in debat kunnen brengen. Men heeft aangenomen dat de geallieer den de te Genua te behandelen kwesties naar den Volkenbond zouden hebben ver wezen, indien Duitschland lid van den Bond ware geweest. Thans zullen eenige van die kwesties ter uitvoering kunnen worden overgelaten aan den Bond, van andere zal de toepassing worden opgedragen aan zekere belanghebbende landen. Men zal zich om documenten kunnen wenden tot het Internationaal Arbeidsbureau en tot andere organen van den Volkenbond. De conferentie van Genua zal niet kunnen zijn een permanent organisme, dat concur reert met den Volkenbond. De vraag omtrent de erkenning der Sovjet-regeering zal bewaard worden tot het einde der beraadslagingen te Genua en iedere regeering blijft te dien opzichte vrij. De Sovjet-regeering zal moeten in staan voor de staatsleenir.gen der vroegere Russische regeeringen. Ook het vraagstuk der Europeesche ont wapening zal te Genua ter tafel worden gebracht, daar Duitschland niet geheel en al zijn verplichtingen te dien aanzien is nagekomen. De geallieerde experts zullen waarschijn lijk einde der volgende week te Londen bijeenkomen. De Italiaansche regeering zal verzocht worden om tegen 10 April de conferentie bijeen te roepen of deze conferentie echter wel te Genua zooals tot heden was gezegd zal worden gehouden staat nog niet vast, misschien kiest men Florence of Rome. De Britsche bladen drukken er hun vol doening over uit dat de persoonlijke ont moeting der beide premiers in drie uur tot stand gebracht heeft wat diplomatieke nota's in geen zes weken hebben kunnen vol brengen. maar met ons mede. Ge zult bij ons komen inwonen. »Wat, bij u? Waar?* «In de Lafittestraat. «O ja, in de Lafittestraat* herhaalde hij «maar ik moet eerst naar huis.* «Dat kan morgen wel gebeuren. Het is nu goed voor je, dat je met ons mee gaat.* «Neen, ik moet «Dat kan morgen wel gebeuren zeg ik. Ik ben bang dat het ledig huis «Ik moet* herhaalde de organist, terwijl hij een wild gebaar maakte. «Hoe lang blijf je er dan vroeg Go nenc. «Een half uur «Niet langer «Niet langer. Wel, is je zoon er bij geweest »Ja.« «Hebt je hem gezien Dik heb hem gezien.* «Wat zou zij gelukkig zijn als zy dat wist. Wil je hem uit mijn naam bedan ken Duviquet en Gonenc waren nu voor de woning gekomen. Gonenc wilde hem ver gezellen. Maar Duviquet weigerde beslist. Gonenc wachte beneden een paar minuten, klom de trappen op en bleef op het portaal staan, waar hij alles duidelijk kon hooren, wat er gebeurde. «Als bij mij noodig heeft« dacht hij bij zichzeiven «zal ik op het minste gerucht naar hem toegaan*. De Italiaansche regeeringscrisis is ten slotte opgelost. Het is aan Factio, die minister van Financiën was in het kabinet Giolitti gelukt een nieuw ministerie samen te stellen. Hy zelf zal premier zijn en tevens belast met Binnenlandsche Zaken. Schanzer neemt Buitenlandsche Zaken. In het ministerie hebben zes demcora- tische afgevaardigden zitting, één recht- liberaal, één agratiër, drie «Populari* en twee democratische senatoren. De laatste dagen zijn uit Ierland geen sensationeele berichten meer gekomen. Na het sluiten van het bestand van de Ard Fheis zijn geen ongeregeldheden, buiten sporigheden, aanslagen of moordpartijen meer gemeld. De Britsche regeering blijft, door het uitstel van de verkiezingen, be ducht voor het lot van de met Griffith en Collins gesloten overeenkomst. Zal de voorloopige regeering waarin deze mannen de leiding hebben in staat blijken om zich gedurende de komende drie maanden zonder grondwet of wettig parlement tegen de extremisten te handhaven Zaterdag zijn te Londen besprekingen van Britsche ministers met de leidende Iersche mannen begonnen, met het doel om den toestand te onderzoeken. Volgens een Reuter bericht zyn de vooruitzichten sinds de besprekingen die Churchill met Craig en Griffith gehad heeft, aanmerkelijk verbeterd. Churchill heeft ook geconfereerd met Sir James Craig en met den gouverneur- generaal van Ierland. De «Observer* ver- Duviquet trad Marcello's kamer binnen, begaf zich op haar bed, waarin men nog den vorm van het lichaam duidelijk kon zien, strekte zich uit, gevoelde zich nu diep verlaten, loosde een zwaren zucht, sloot de oogen en gaf glimlachend den geest. HL Laurent bleef acht dagen weg, zonder de gravin Poloscaï te zien of haar ook maar eenig bericht te zenden. Hij deed dit als een zekere rouw over haar, die hij verplicht was geweest te huwen. De gravin, die niet wist wat zij van de zaak moest denken, geloofde vast en stellig dat zyn wegblijven met Marcelle's dood in verband stond, maar vijf dagen vond zy lang genoeg. Tegen den avond van den zesden ging zij hem opzoeken. Laurent verzon een leugentje om zich te veront schuldigen. De gravin zag zeer bleek. «Wat scheelt er toch aan* vroeg Lau rent, toen beiden zich op een gemakkelijke canapé hadden neergevleid. «Ben je een weinig van den schrik bekomen gaf zij op spottenden toon vragend ten antwoord. «Helène spot niet. Dat zou gelijk zijn met de ontheiliging van een zalige nage dachtenis «Een andere zaak is dat zij, die je bemint, zich in de handen van een mede dinger bevindt, neemt, dat, volgens officieele kringen, het uitstel der Iersche verkiezingen niet in strijd is met het verdrag en door velen wordt de hoop gekoesterd, dat het uitstel van drie maanden de beide partijen in Zuid-Ierland in staat zal stellen, tot een vriendschappelijke regeling te geraken. De Portugeesche regeering is te Lissabon teruggekeerd en heeft zich aan de Kamer voorgesteld. De regeeringsverklaring loopt voorname lijk over het douane-tarief, dat met den economischen toestand in overeenstemming zal worden gebracht en over de verbetering van den financieelen toestand. In de verklaring werd er tevens op ge zinspeeld, dat de staatstransportmaatschap- pijen in particuliere handen zouden overgaan. Debatten werden na de regeeringsver klaring niet gehouden. De Kamer nam één voorloopig twaalfde aan, alsmede het wetsvoorstel tot reorganisatie van de repu- blikeinsche garde. De kamer van afgevaardigden heeft even eens goedgekeurd met een groote meeder- heid, bestaande uit de leden van de demo cratische partij, de liberale partij, de partij van de reconstitutie, de Katholieke partij en van de onafhankelijken, een motie van vertrouwen in de regeering. De geheele pers zonder onderscheid juicht de door de regeering genomen maatregelen om onlusten in de toekomst te voorkomen, toe. BUITENLAND. De mooril op Erzbcrger. Volgens de bladen verneemt de »Mün chener Post* dat, behalve de in verband met de zaak-Erzberger gearresteerde ad vocaat Muller, nog twaalf personen, die in dienst staan van de door ar. Pittinger geleide politieke beweging, op een bijeen komst door de politie verrast werden. Onder de gearresteerde bevinden zich een Hongaar, van de Vereeniging der Ontwa kende Hongaren, de vroegere leider van de politieke afdeeiing der politie te Bamberg, graaf Soden, een vertrouwde van Khar en Pëhrier. Een op grond hiervan gedane huiszoeking bij den vroegeren politie-president van Mür.chen en den tegen woordigen »Oberlandsherichtsrat« Pöhner leverde niets bijzonders op. o— «Wat beduidt dat?* «Sedert een week maakt de graaf mij het hof. Als je jaloersch bent zult je dit wel aangenaam vinden. Zy zag Laurent onderzoekend aan, om zich rekenschap te geven van den indruk, dien deze woorden op hem zouden maken. De jongman ontroerde. Dat deed haar groot genoegen. «Ja vriend« hernam zy «hij maakt me het hof. Zijn oude liefde is plotseling weer ontwaakt. Daar ginds, dat begrijp je, hield de ijdelheid hem tegen. Hij wilde den schijn niet hebben voor een vrouw te buigen in een land, waar zij gewiliig het paard haars meesters volgt. Hij zou van schaamte gebloosd hebben als hij in zijn trots zich aan de voeten van een Monte- negrijnsche had moeten nederleggen. Maar hier is het geheel anders. Hier treedt zijn liefde krachtiger voor den dag. Daar is nog iets, wat ik onverklaarbaar vind. Zijn brutaliteit is in voorkomendheid veranderd, in één woord, hij is tot over de ooren verliefd I* «Wat wilt ge met dit alles zeggen «Dat ik zijn liefkoozingen tracht te ont gaan door met je te vluchten, zooals ik je trouwens al heb voorgesteld.* «Heb ik het je niet gezegd, dat zoo iets niet kan.* «Ja, je hebt duizenden bezwaren, die voor mij geen bezwaren zijn. Welnu ik vind het goed. Je zult gelijk hebben. «Neen, zoo bedoel ik het niet! Ik wil Het einde ran Landru. De executie van Landru heeft naar de Msb. nader meldt, Zaterdag-morgen om 6.04 uur plaats gehad. Hij is tot het laatste toe in zijn fatalisme blijven volharden en bleef zijn onschuld volhouden. Op de vraag, of hij nog iets te zeggen had, zeide hij, dat het hem verwonderde, dat de wet toestond aan een onschuldige een dergelijke vraag te stellen. Op de vraag of hij de H. Mis wenschte bij te wonen, zeide hij, dat dit onnoodig was en dat hij de heeren niet wenschte te laten wachten. Op de aansporing van Moro Giaffero en van de aalmoezeniers om moedig te zijn, zeide hij met groote beslistheid, dat hij zich moedig zou houden. Toen men hem de handen bond, vroeg hij, of zulks niet kon worden nagelaten. Om 6.04 uur trad hij naar buiten en van het oogenblik af, dat hij de guillotine zag, was zijn oog daar niet meer van af gewend. 28 Seconden later was de valbijl gevallen en namen Deibier eri zijn helpers bezit van net lijk, dat onmiddellijk op het kerkhof van Gauaards bij Versailles werd begraven. Het is de eerste maal in de annalen van de justitieele geschiedenis van Frankryk dat een executie plaats had, ondanks het feit, dat door de geheele jury en de civiele partij een verzoek om gratie was gedaan. De ordermaatregelen zijn zeer streng geweest en hoewel men tot het laatste oogenblik geprobeerd heeft, het sinistere schouwspel bij te wonen, heeft men streng het bevel gehandhaafd, niemand als toe schouwer toe te laten dan beambten of beroeps-journalisten, Oplichter gearresteerd. Naar uit Barcelona bericht wordt, is aldaar iemand aangehouden die op groote schaal oplichtingen heeft gepleegd ten na- deele van banken in Spanje, Frankrijk en andere landen. Het bedrag zijner oplichtingen loopt in de millioenen. De aangehoudene moet Puze heeten, van Spaanschs afkomst zijn, onder een dertigtal valsche namen zijn opgetreden en zesmaal getrouwd geweest zijn. Koningen en genieën onder den hamer. Thans is het bij den uitverkoop van het Berlijnsche panopticum de beurt geweest van beroemde mannen. Napoleon »ging« niet doordrijven. «Welnu, laat ons dan gaan.« «Luister, er is nog iets, wat ik je niet verteld heb Je herinnert je toch Port-de- Bouc nog wel «Een Franschman, die de Montenegrijnen aanvoerde. Ik zie hem nog.« »Port-de-Bouc is m ij n vader. «Je vader Dat heb je mij nooit verteld.* «Ik wist het nog niet toen ik te Cet- tinje was. En later wilde hy niet, dat men het wist.* «Bij is dus de man, dien de graaf in de val wilde sleepen.c «Dezelfde.* «Hij heeft aan my zijn redding te dan ken.* «Ja zeker.* «Waar is hij nu «Te Parijs. Hij is gelijk met mij in Frankrijk gekomen.* «Zeg hem, dat ik Montenegrijnsche ben en dat ik den graaf Poloscaï, mijn meester, haat. Dat zal voor hem voldoende zijn, om mij genegen te zijn en ons beiden te beschermen. Maar, dat is waar ook, wij kennen elkaar. Hij heeft mij te Niksicht gezien. Dat zal hij toch niet ontkennen Ik zal je vader gaan opzoeken, ik zal mij bekend maken, ik zal my aan zijn voeten neder werpen, en dan. «En dan «Ik weet het niet.* Inderdaad zij wist het niet.* Wordt vervolgd.) MEinSKLA» voor liet Laid van Heisden en Altena, de Langstraat an Ie BomieSerwaard ever geheel de wereld om U wekelijks het voornaamste nieuws In beeld to brengen In het welke uitgave met hare talrijke Illu straties em^onderhoudenden tekst wij voor de lezers van ons blad verkrijg baar stellen voor slechts 57'4 cent per kwartaal van 13 nummers per post f 0.85. Vraagt GRATIS proefnummer of zendt Inteekenblljet aan het Bureau van ons Blad. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende abonneert zich op het i tegen 57 cent per kwartaal, (per post t'0.85). NAAM i WOONPLAATS I «Ma Onder T strijken «ie je pB5 góed hoe helderT linnen is geworden door de behandeling met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1