Een voortreffelijk luxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend ver hoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich ge makkelijk laat innemen, vindt men in Fos ter's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Europeanen en dertig inlanders gedood. Men vreest echter, dat het aantal slacht offers nog veel grooter zal blijken. o 13 Deoden en 12 gewonden. Bij een botsing tusschen een trein en een omnisbus op den spoorwegovergang by Painesville in Amerika zijn dertien dooden en twaalf gewonden, waarvan vier zeer ernstig. Weer een rorstelfjke verloving. De Deensche kroonprins Friedrich heeft zich in Cannes verloofd met de 19-jarige prinses Olga van Griekenland de dochter van prins Nicolaas en de nicht van koning Constantijn. Yeel ijs in den Atlantischeu Oceaan. Een bericht uit St. John (Newfoundland) behelst, dat de Oceaan over een ongewoon groote uitgestrektheid met ijsschotsen bedekt is, waardoor in het westen van den Atlan- tischen Oceaan toestanden ontstaan zijn, die voor de scheepvaart ernstiger zijn dan in vele jaren het geval is geweest. Overstroomingen in Galicië. Bruggen door den vloed weggeslagen. In Galicië zijn verscheidene rivieren buiten haar oevers getreden. Van de Wiskoka en de Biala zijn de bruggen door den vloed weggeslagen. De Poolsche ministerraad heeft ver scheidene besluiten genomen, om een catas trophe te verhinderen en snel hulp te ver- leenen. Het stadhuis te Montreal verbrand. Het stadhuis te Montreal, dat dertig jaar geleden voor een millioen dollar ge. bouwd is, is geheel door brand verwoest. Men gelooft, dat kostbare documenten be waard zijn gebleven in de gewelven. Verschalkt door een „traan"-bom. De politie te Cleveland, in Ohio, heeft met behulp van een traanverwekkende bom een aantal dieven, die hun werk maakten van het forceeren van brandkasten, ge knipt. Toen zij tevergeefs poogde toegang te krijgen tot een verblijf, waar de dieven zich ophielden, werd de politie gewaar schuwd dat de bewoners volkomen gewa pend waren en op verzet voorbereid. Daar de politie geen bevel tot inhech tenisneming had, vertrok een officier naar het politiebureau en kwam terug met een traanverwekkende bom, welke een reiziger als monster had achtergelaten. De politie sloeg een ruit stuk en wierp de bom naar binnen, met het resultaat dat vier mannen en drie vrouwen, verblind van de verwekte tranen, zich overgaven. Wat de auto aan offers eischt. De magistraat van de verkeersrechtbank te New-York heeft medegedeeld dat, ter wijl Amerika in de achttien maanden van den oorlog in Europa 48.000 mannen had verloren, in precies diezelfde periode 91.000 personen, waaronder 25.000 kin deren, door automobielen op de Ameri- kaansche wegen waren gedood. De 12-urendag noodzakelijk. Naar de »Rote Fane uit Weenen meldt heeft de Alpine Montan Gesellschaft het collectief contract met de arbeiders opge zegd en in een schrijven aan de Oosten- rijksche regeering verklaard, dat zij haar bedrijf om economische en technische redenen nog slechts wil voortzetten wanneer de 42 urige werkdag wordt ingevoerd. o Ontploffing. In een fabriek te Dudley (Engeland) had een ontploffing plaats, terwijl meisjes bezig waren patronen te ontladen. Het dak van het gebouw werd weggeslagen. Drie- en-twintig meisjes liepen vreeselijke brand wonden op. Van velen werden de kleeren van het lichaam gescheurd. Zij zyn in het ziekenhuis opgenomen. Eén der slachtoffers is reeds gestorven. De ramp iu Polen. De overstroomingen in Polen nemen voortdurend grooteren omvang aan. Tot nu toe zijn alleen in het Weichselstroom- gebied van het district Krakau meer dan 20 bruggen vernield. De schade bedraagt reeds nu milliarden Poolsche marken. Volgens een bericht uit Warschau, is ook daar de Weichsel buiten haar oevers ge treden. In de buurt van Warschau is de winterdijk over een lengte van meer dan een kilometer weggeslagen. Het spoorwegverkeer is hier en daar gestremd. Lloyd George. Lloyd George lijdt aan een aanval van bronchitis en heeft daarom, op raad van zijn geneesheer besloten, om onmiddellijk verlof te nemen en hij vertrekt naar Criccieth, zijn geboorteplaats in Wales. Militaire macht rau 15000 man. Volgens uit Moskou ingekomen bericht staat Petljoera, die op het oogenblik te Warschau vertoefd onder een vreemden naam, en Wrangel in druk verkeer. Beiden beschikken over een militaire macht van 15000 man. Daarvan bevindt zich een afdeeling te Warschau en de staf te Tarnof. Midden December gaan 3000 Wrangelsoldaten naar Bessarabië. De staf van Wrangel bevindt zich te Sofia. In 't begin van dit jaar zou er een verbond tusschen Petljoera en Wrangel tot stand zijn gekomen. De vereenigde strijdkrachten moeten in 't geheel 50000 man bedragen. Politieke crisis. Volgens een Reuter-telegrara uit Londen zou de dreigende politieke crisis in Enge land geëindigd zijn, en Lloyd George's aan blijven verzekerd wezen. BINNENLAND. De Tabaksbelasting. ïHet Vad.« schrijft Het is voor handelaar en rooker van groot belang te weten, wanneer de tabaks belasting in werking zal treden. Men hoort overal vermoedens. De »N. R. Ct.« spreekt van 1 Mei, we zagen een gedrukt stuk van fabrikanten, waarin 1 April wordt ver ondersteld en wij zelf vernamen, dat het al wel eens 15 Maart zou kunnen zijn. 't Lijkt ons in ieder geval verstandig aan een korten termijn te denken, omdat de Minister hoopt, zooals men weet, f 60.000 f 90,000 per dag uit de nieuwe belas ting te trekken. Voor Z.Exc. is dus ook elke dag er één 1 Dat sigaren en tabak duurder zullen moeten worden, staat vast. Onze tabaks industrie (al twee jaar staat de uitvoer nagenoeg stil en er is invoer uit Duitsch- land) heeft een zeer kwaden tijd en de sigarenmakers nemen een groote plaats in, in het leger der werkloozen. Van den dag der invoering af worden alle winkelvoorraden onder controle van den fiscus gebracht. Men zal dus ver moedelijk ook voor ongebanderolleerd goed van dien dies ater af voor de rookwereld een 40 of 15 percent meer moeten betalen. Melktandjes. Een 80-jarige vrouw in Schoterland (Friesland) heeft 4 nieuwe tandjes ge kregen. Brandbommen in een schip. Op den vernieuwden stoomtreiler »Helga« een gewezen Duitsch schip, liggende op de scheepswerf van Gebrs. v. d. Windt te Vlaardiiigen, werden aan boord door de scheepvaart-inspectie 12 brandbommen ge vonden 1 Door tusschenkomst van marine-deskun digen is het gevaarlijke goedje vernietigd. Vermoedelijk hebben we hier te doen met een vaartuig, dat gedurende den oorlog spionnagediensten heeft verricht, daar o.m. ook nog aan boord werden gevonden kaar ten der Zeeuwsche stroomen. o Huisje ingestort. Tengevolge van het verzakken van een gedeelte van den Diezemuur te 's Herto genbosch zijn tegen Zondagnacht een paar huisjes in het Volderstraatje en een gedeelte van een bakkerij ingestort. De bewoners hadden de woningen tijdig kunnen verlaten, zoodat persoonlijke ongelukken niet voor vielen. Door de raderen gegrepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 17-jarige zoon van den watermolenaar J. Jansen te Beerta door de raderen van den molen gegrepen, tengevolge waarvan hij onmiddellijk werd gedood. o De Kamerverkiezingen. Naar de »Tel. verneemt, zal de can- didaatstelling voor de Tweede Kamer op 23 Mei, en de stemming hoogstwaarschijn lijk op 5 Juli plaats vinden. Een vrouw verbrand. Maandagmiddag werd brand ontdekt in een keldertje aan den Noordsingel te Rotterdam. Nadat de vlammen gebluscht waren, vond men het verkoolde lijk van de 57-jarige vrouw A. M. Deze had haar kleeren met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. Een ouderwetsche vechtpartij. Men seint uit Rotterdam. Zaterdagavond is in de Zandstraat op ouderwetsche manier gevochten. Reeds des avonds 10 uur, toen de politie twee vechtenden wilde scheiden, keerde het publiek zich tegen de agenten, waarvan er een tegen den grond werd geslagen. Nadat assistentie was aangerukt werd de om geving door eenige charges schoongemaakt. Ook van de revolvers moest worden ge bruik gemaakt. Uit ramen en dakgoten werd met allerlei voorwerpen naar de politie geworpen. Omstreeks 12 uur zag de politie zich genoodzaakt eenige cafe's te ontruimen. Om één uur kreeg in het eethuis van de B. een bezoeker twist met vrouw B die hem zoodanig met een pook bewerkte, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het publiek keerde zich tegen de vrouw en wierp de ruiten van het eet huis in. De zoon van de B kwam met een lepe! kokende olie naar buiten om deze op het publiek te werpen, doch daar men tegen den lepel schopte, kreeg de jonge man den kokenden olie over zich zelf en moest met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie greep in en maakte daarbij gebruik van revolvers en sabel. Het duurde geruimen tijd eer de rust was teruggekeerd. o Groote overvloed aan goede aardappelen. Volgens berichten uit Polen heerscht aldaar groote overvloed aan goede con sumptie aardappelen tot lagen prijs. In verband hiermede zijn, met het oog op de schaarsche en toenemende duurte van de eet-aardappelen ten onzent, met name in de noodlijdende veenstrekeu, eenige aard appelenhandelaars uit Ter Apel dezer dagen naar Polen vertrokken om te trachten aanzienlijke hoeveelheden op te koopen en naar deze streken te verzenden. De Print van Wales en Ned-Indië. Naar het Cor. Bur. verneemt, heeft de Nederlandsche regeering ter gelegenheid van het verblijf van den Prins van Wales in Indië eenigen tijd geleden door den ge zant te Londen stappen laten doen ten einde ter kennis van den Prins te brengen, dat een bezoek aan Nederlandsch-Indië zeer op prijs zou worden gesteld. De gebleken onmogelijkheid, om het reeds vastgestelde reisplan in dien zin te wijzigen heeft den Prins verhinderd gevolg te geven aan de uitnoodiging, die niettemin bij de Britsche regeering warme waardeering heeft ge vonden. o De exportslageryen. Uit de Maasstreek wordt gemeld, dat exportslagerijen te Boxmeer weer in volle exploitatie zijn al het personeel is weer aan het werk gezet. In Oss wordt ook een opleving in de exportslagerijen waargenomen. Zander toestemming deelnemen aan L. 0.-examen. Volgens aanschrijving van den minister van onderwijs kan een leerling van de Rijksnormaallessen, die het vierde studiejaar niet volledig heeft voltooid, van de inrich ting verwijderd worden, indien hij zonder toestemming van directeur en leeraren aan het onderwijzers-examen deelneemt. o—- Maatschappij „Zeeland". Naar wy van betrouwbare zijde verne men, zal de maatschappij Zeeland niet uit Viissingen verplaatst worden. Wel kan een reorganisatie van den dienst tegemoet worden gezien, waaromtrent thans nog geen mededeelingen gedaan kunnen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De heer Mr. C. W. van Ommeren alhier, staat als nummer 5 (van de viertien) op den candidatenlijst van den Vrijheidsbond voor lid der Tweede Kamer, en den Kieskring Tilburg. Maandag is door het hoofdstem bureau aangewezen tot lid van den ge meenteraad (in de vacature van Herwaarden) de heer M. Uhl. Almkerk. Op Woensdag 29 Maart a.s. vm. 40 uur zal alhier de gewone voorjaarsstierenkeuring worden gehouden. - Dezer dagen slaagde voor het Doct.-examen geneeskunde te Utrecht J. E. v. d. Kaaden, alhier. Dezer dagen zijn door den Rijks veldwachter v. d. Leijgraaf te Nieuwendijk (gem. Almkerk) enkele dieven op heeter- daad betrapt, terwijl zij kolen wilden ont vreemden uit het schip van den heer C. alhier. Vrijdag 10 Maart a.s. 's avonds half zeven zal in de Consistoriekamer der Ger. Kerk alhier door de Vereeniging tot instandhouding v. d. School met den Bijbel eene ledenvergadering gehouden worden. J.l. Vrijdag slaagde te Rotterdam voor het diploma Nuttige Handwerken mej. G. A. v. Dijk alhier. J.l, Zondagmiddag zou voor de Ned. Herv. Kerk alhier optreden ds. Benders van Rijswijk. Het kerkgebouw was vol bezoekers, doch ds. Benders liet op zich wachten. Na een half uur gewacht te hebben, kwam er een bericht, dat er geen dienst zou zijn, daar het paard gespannen voor het rijtuig, onderweg weigerde zijn werk verder te doen. Zoodoende moesten de bezoekers teleurgesteld huiswaarts keeren, want Zijne Eerwaarde zou des avonds 6 unr voor zijne eigen Gemeente optreden. Andel. Woensdag jl. herdacht de heer G. Vos, kantoorhouder alhier, zijn zilveren ambtsfeest. Groot was de belangstelling, welke deze ambtenaar dien dag heeft ondervonden. Den geheelen dag stond de deur niet stil om den jubilaris geiukwen- schen aan te bieden. Veel cadeaux in verschillende vormen werden hem van familie en kennissen overhandigd. De burgerij vereerde hem met een keurig buffet, benevens een zilveren horloge en ketting met inscriptie, 's Avonds bracht het fanfarecorps hem nog een serenade, wat natuurlijk veel publiek op de been bracht en de feestvreugde aanmerkelijk verhoogde. Het is te wenschen dat onze gedienstige kantoorhouder nog vele jaren zijn functie mag waarnemen. Aalburg en Heesbeen. Op den heden (Woensdag) alhier te houden Biddag voor 't gewas, hoopt Ds. Bakker des voormiddags te Aalburg en des namiddags te Heesbeen in de Ned. Herv. Kerk in de Bediening des Woords voor te gaan. Brakel. Ds. J. H. Th. Rappard alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem, te Ottoland en Gou- driaan. Beneden-Langstraat. Naar aard appelen bestaat groote vraag aan hooge prijzen. Voor goede kleisoorteri betaalt men f 10 k f 11 en zandsoorten tot f 7 per H.L. Bommelerwaard. De prijs der big gen was de vorige week weer hooger. Lichte varkens vanaf 40 tot 80 K.G. gelden tot 35 cent. Voor zwaardere tot 100 K.G. en daarboven 3638 ct. naar kwaliteit, niet veel vraag. 's Gravenmoer. In de vorige rnaand zijn door het hulptelegraafkantoor aihier, behandeld 64 telegrammen, waarvan 26 verzonden en 38 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 109. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedraag van f 2078.45, terwyl 21 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 4015 95. De heer D. Boer heeft ontslag ge nomen als secretaris en lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorgaande week heeft de afdeeling van het Groene Kruis alhier, hare jaarver gadering gehouden, waarin verslag werd gedaan door den secretaris en den maga zijnmeester, alsmede de rekening van den penningmeester werd vastgesteld. Herpt. Bij de alhier gehouden ver pachting van weiland werden zoodanige prijzen besteed, dat de eigenaar de diverse perceelen niet gunde. (Men besteedde voor 1 weide middelbaar land, groot 2 H.A. 24 Are f401.voor 2 jaren). Bij de verpachting van de weilanden van den alg. armen werd f 300 minder besteed dan het vorig jaar. Alhier had in het schoollokaal eene bijeenkomst plaats vanwege den N. C. B. tot oprichting van een vereeniging »De Jonge Boerenstand.De vergadering was druk bezocht en door den heer T. van Herpt, voorzitter van den N. C. B., afd. Herpt, werd eene duidelijke uitleg gegeven. Voorts traden 16 leden toe. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Th. v. Bokhoven, J. Couwenberg en Chr. Tim mermans. Raamsdonksveer. Een prachtig jaar feest had Vrijdag II. de Werkmansbond alhier. 120 a 130 personen namen er aan deel. Verschillende voordrachten, samen spraken en zangnummers werden ten beste gegeven. Vrouw v, S. door de duisternis misleid, geraakte te water en werd door haar zoon uit de moddersloot opgetrokken. Ook niet alles. De jongeheer Fr. Steylen legde met goed gevolg het Adm.-Examen af voor de Kweekschool te 's Hertogenbosch. MarktberichtTarwe f 13,75 f 44, Rogge f 12 50, Haver f 13, Erwten f 21.50, Voederboonen f 16, Hooi f 40, Stroo f 10 k f 12. De stand der wintertarwe is slecht, zoodat overzaaiïng niet uitgesloten is. Raamsdonk. De Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag 11. voor het eerst in 1922. In de openingsrede ging de Voorz. na wat in het afgeloopen jaar tot stand was gekomen en noemde onder meer rioolee- ring en verharding van de Koningsstraat, voltooiing van de 50 arbeiderswoningen in die straat, en van 8 arbeiderswoningen op 't Dorp, en van 8 Middenstandswoningen op 't Veer aankoop van de voormalige Electrische centrale, die ingericht zal wor den tot noodslachtplaats. Aan de werke- looze-kassen was 5000 gld. uitgekeerd, voor 1922 werd een dubbel bedrag ge raamd, terwijl de uitkeering door die kassen geschat werd bij benadering op 18 20.000 gld. De schuldenlast der gemeente be draagt 430.000 gld. De resultaten van het Electrisch bedrijf zijn zeer voldoende. Batig saldo 4300 gld. Het Wit-Gele en Groene Kruis hadden om subsidie gevraagd. Voorstel van B. en W. was afwijzend te beschikken. Hoewel dhr. v. Dongen Formen een warm pleidooi hield voor toekenning van subsidie, het mocht niet baten. 9 stemden tegen zijn voorstel, desnoods dan maar f 50 aan iedere vereeniging te verleenen, en slechts 3 leden gaven hun stem voor dit voorstel. Vastgesteld werd het ontwerp-besluit tot overdracht van de kerktoren op 't Dorp aan de Ned. Herv. Gemeente. De Zuiderstoomtram Maatschappij zal een bijdrage van 2500 gld. ontvangen uit de gemeentekas, Wat de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger betreft, de Raad ging, op voorstel van de Voorzitter niet op het schrijven van Heeren Gede puteerde Staten in, ook al voorloopig in verband met de financieele toestand der gemeente. Sprang, Gedurende de maand Februari werd over 70 inlagen aan het hulppost kantoor alhier cp 's Rijkspostspaarbank be legd f 3221.77 en over 21 terugbetalingen werd een bedrag van f 2175,05 terug betaald. Wijk. De heer E. Colet, onderwijzer met verplichte hoofdakte alhier, is benoemd tot hoofd der school te 's Grevelduin Capelle. Noode zal men dezen degelijken onderwijzer uit de gemeente zien vertrekken. De heer J. Niestink, onderwijzer aan de openbare school alhier, komt als zoodanig als no. 1 voor op eene voordracht te Apeldoorn. In de j.l. Donderdag gehouden zit ting van het hoofdstembureau is in de vacature van den heer C. B. Vos alhier, benoemd de heer C. Poorter, welke ook voor de benoeming heeft bedankt. Volgens de lijst komt nu de heer W. Bouman in aanmerking. Vrijdagavond j.l. hield de A. R. Kiesvereeniging eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de Weledel. Gestr. Heer Duymar van Twist, lid van de Tweede Kamer te 's Hage, met het onderwerp: »Waarom Antirevolutionnair®. Na het zingen van Ps, 79 4 en het voorlezen uit Rom. 18, werd door Ds. Gobius du Sart de vergadering met gebed geopend, waarna hij aan voornoemden spr. het woord gaf. Spreker begon te betoogen dat de grond slag van de A. R. partij op de beginselen van Gods Woord rust. Daarna zette hij duidelijk uiteen, welk verschil er bestaat tusschen de Chr. Hist, en de A. R. partij. Verder betoogde spreker dat de Vrijheids bond, de Vrijzinnige Democr. en de S. D. A. P. de ware vrijheid niet gaven, want ze handhaafden nog vaccinatiedwang, bouw- wetje enz. Verder verdedigde spreker het standpunt der A.-R. partij, waarbij ze hun steun hadden gegeven aan het bestendigde Ge zantschap bij den Paus, met te zeggen, dat op deze plaats vele gezanten en diplo maten bijeen kwamen en nu onze regeering zoodoende met de verschillende politieke stroomingen op de hoogte bleef. Spreker kantte zich ook fel tegen het vrouwenkiesrecht, want hij vond de roeping der vrouw te hoog en te heerlijk, om zich met de politiek te bemoeien. Maar spreker kon toch niet nalaten de vrouwen aan te sporen, om gezamenlijk met hunne mannen naar de stembus op te trekken,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2