EER OM EER. Und van alten* FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4172 Zaterdag 11 Maart 1922 itAHLMANN's Heeren- en Kinderkleeding (worinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De rust te Fiume schijnt te zijn weer gekeerd de rebellen zijn tot zwijgen gebracht, de Itaiiaansche regeering is den toestand weer meesier en de minister van buitenlandsche zaken, Schanzer, heeft den Zuid-Slavischen gezant te Rome verzekerd dat Italië vast besloten is zich bij de uitvoering van het verdrag van Rapallo niet van de wijs te laten brengen door nationalistische relletjes. Het fascistisch avontuur, dat gedurende eenige dagen de heele stad Fiume in rep en roer heeft gebracht, schijnt dus geëin digd. D'Annunzio heeft er zich dezen keer niet mee bemoeid het is een Annunziade zonder D'Annunzio geweest. Wel hadden de fascisten te Fiume hem uitgenoodigd over te komen en zich aan het hoofd te stellen van de beweging, maar de gewezen dichter-dictator gaf er de voorkeur aan zijn buitenverblijf niet te verlaten, maar zich te beperken tot een vurig en welspre kend telegram van hulde aan de nationa listische leiders te Fiume. Minister Churchill deelde in het Lager huis mede, dat de toestand te Limerick in Ierland wegens de aanwezigheid aldaar van talrijke gewapende opstandelingen zorgwekkend voor de Engelsche regeering is geworden. De kwestie is onder de aandacht gebracht van de voorloopige regeering van Zuid-Ierland, die zich met de zaak zal gaan inlaten. Churchill voegde hieraan toe Wij zouden gemakkelijk tegen de opstandelingen kunnen optreden, maar daarmede zou de zaak niet worden ver beterd. De «Times« verneemt nog uit Dublin, dat op het oogenblik te Limerick rust heerscht. De opstandelingen hebben ver sterkingen gekregen en nog verschillende groote gebouwen bezet, o. a. de technische school. Naar verluidt zijn twee compag- nien van het republikeinsche leger met onbekende bestemming uit Dublin vertrok ken. Te Limerick bevinden zich nog eenige Engelsche troepen, doch het is niet waar schijnlijk, dat deze zich met de kwestie zullen inlaten. De inval in Limerick wordt door de geheele Iersche pers afgekeurd en men verlangt, dat De Valera zijn meening over het gebeurde zal uitspreken. Naar het Fransch. 57) v. Den volgenden morgen trad Karl Missal de woning van den graaf binnen. Deze zat in de dagbladen te lezen, toen zijn gast werd aangediend. «Goeden morgen® sprak de attaché, terwijl hij onder een stijve, gemaakte buiging den graaf Polascai de hand toestak, «heeft mijnheer de graaf een aanval van de nachtmerrie gehad Die liefde weet wat, een gevaarlijk, duivelachtig engeltje, nietwaar Zwijg er van, ik ben gek, ik sta op het punt krankzinnig te worden, Missal, wat moet ik doen «Misschien veel, misschien weinig, dat hangt er maar van af, onder welke om* standigheden wij ons bevinden. Het beste is het verstand er bij te houden. Je bent nog al zenuwachtig mijn waarde. Onzin, onzinjj! Om een vrouw zich op te winden.® De graaf Polascai bewaarde een diep stilzwijgen. Zijn oogen puilden uit en zijn lippen trokken zich krampachtig samen. «Ja, nietwaar, is het niet onzinnig, zich om eene vrouw van streek te laten brengen Behalve in Ierland baart de toestand in Engelsch-Indië Engeland veel zorg. De opperbevelhebber Rawlinson veroor zaakte groot opzien in de Engelsche Wet gevende Vergadering, toen hij naar aan leiding van eenige critiek, die door sommige leden was uitgeoefend, met nadruk ver klaarde, dat de binnerilandsche toestand in lndië ernstige aanleiding tot bezorgdheid geeft, zoodat de bekwaamheid der regeering wat betreft het handhaven van de orde, naar hij vreesde, binnen afzienbare tijd, op een zware proef zou worden gesteld. De Engelsche bladen wijden kolommen aan de jongste troebelen in Britsch-Indië. Dikwijls beginnen de opstandige elementen speciaal onder de Sikhs, met ongehoorzaam heid op de meest onbenullige punten, b.v. het dragen van iets te lange uniform- kleeding in militatre dienst, het zich ver- toonen met buitenmodel puttees, enz. Worden de overtreders dan disciplinair Dat doe ik nooit, waarde heer, ik schat de vrouwen hoog, zeer hoog zelfs, ik mag ze heel graag, haar gezelschap is my altijd bijzonder aangenaam, maar, luister goed, naar wat ik nu zeg «een vrouw,® zeggen de Arabieren, «is de schaduw van den man, daarom is het dwaas, zich aan een schaduw te ergeren,® begrepen, waarde graaf De graaf zag hem vragend aan en stak een versohe sigaar op. «Ik houd niet van misplaatste scherts, Missal. De zaak is te ernstig voor een grappige behandeling. Maar daarvoor heb ik u trouwens niet verzocht hier te komen. De vraag is slechts deze, hoe zal ik de vrouw straffen, die mij ontrouw is, hoe zal ik den man straffen, die mij mijne vrouw ontneemt, zonder, let wel, zonder mij zei ven in de vingers te snijden «O, zoo, dat wist ik niet. Ge hebt dus bewijzen, flinke afdoende bewijzen, want met veronderstellingen of vermoedens kan geen rekening gehouden worden «Ik heb geen volstrekte bewijzen, maar hare houding bewijst alles, dat zij dien avonturier lief heeft. Zy ontroert als ik over hem spreek, zij wordt opgewonden als ik zijn naam noem. Dat alles doet geen vrouw, die iemand ongenegen is. Maar® hier stond hij op en liep driftig naar het raam «ik leef nog, Missal, ik zal mij over de schanddaad wreken 1® «Kalm, kalm.® gaf de attaché ten ant woord. gestraft dan gaan deze hongerstaken, en tegelyk breekt het verzet zich bij den geheelen troep baan. Een aantal boschwachters, die nabij Guntur een kudde vee onbeheerd in een bosch vonden staan en die toen de dieren langs het dorp naar stal wilden drijven, werden door meer dan 500 man aange vallen. By een woedend gevecht, dat hierop volgde, werden 3 personen gedood en verscheidene gewond. De rebellische Moplahs van Akyab heb ben zich na langdurig verzet onderworpen. De door hen in den grond verborgen kost baarheden zijn gevonden en opgegraven. Eveneens heeft zich overgegeven zekere Thayyil Athankutty, die zichzelf tot Khalief van Kuttpuram had uitgeroepen en in die hoedanigheid tal van moorden had bedreven. Een andere rebel, Marakar, is te Aricele gearresteerd. Het doodvonnis, uitgesproken tegen Ma- «Ja doodkalm, nietwaar, dat past een staatsman, welnu ik zal trachten kalm te blijven. Geef mij dan het middel, om mijn wraak te koelen, want als ik hem zie, kookt mij het bloed in de aadren, jeuken mijn vingers, om hem in de keel te vatten en te worgen. Ik waag er alles aan, mijn naam, mijn eer, ja mijn leven «Onzin, mijnheer de graaf, zoo gaat men niet te werk om zich van zijn vyand te ontslaan. Dat is sluipmoordenaars manier. Daag hem uit en geef hem dan een pil te slikken. Dat is toch veel beter, nietwaar «Ge weet dat ik geen meester op den degen ben, Missal I® «Duels met pistolen zijn ook in zwang «Hoor eens,® vervolgde de graaf, eeriigszins tot bedaardheid gekomen, «zoo als ge weet, zullen onze vrienden morgen avond zich hier vereenigen, om een prettig onderonsje te hebben «Ik kom niet,® antwoordde de attaché, «Waarom niet?® «Omdat ik Diet kan, ik heb dienstzaken «Och kom, kunt je het niet uitstellen «Volstrekt niet. Maar ga verder «Welnu® vervolgde de graaf, «ik zal Laurent uitnoodigen en als we zoo dan by elkaar zitten, zal ik twist met hem zoeken, hem, ik weet wel hoe, zwaar beleedigen, enz.® «Neen, neen, ga verder?® De graaf naderde den attaché. «Verder Welnu, dan zal hij mij wel hant Narain Das, die een der hoofdrollen speelde in het groote bloedbad van Nan- kana Saheb, is door het hof te Lahore veranderd in levenslange verbanning. In Albanië heerscht opnieuw onrust. Volgens berichten uit Prizrend aan het «Journal des Debats® heeft Ismi Tzoera een gewapende bende van 1000 man ge vormd, waarmee hij naar Tirana oprukt, ten einde de nationale regeering omver te werpen. Zoodra het Ismi Tzoera gelukt zal zijn de Albaneesche regeering ten val te bren gen, wil hij, naar beweerd wordt, een aanval op de Joegoslavische grens onder nemen. In verband met dit plan is reeds een comité gevormd, waarvan o.a. Bulgaren, deel uitmaken. Onder de Bulgaarsche leden bevindt zich generaal Protograf, den oud aanvoerder van de Bulgaarsche benden in Macedonië. De Joegoslavische autoriteiten hebben de noodige maatregelen getroffen, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. De Itaiiaansche «Stampa« heeft uit Konstantinopel bericht ontvangen over de vreeselijke toestanden, welke te Odessa heerschen. Volgens de verklaringen van Amerikaansche officieren, die Odessa hebben bezocht, moet de toestand aldaar zoo vreese- lijk zijn, dat men zich er moeilijk een juist beeld van kan vormen. Dagelijks sterven er door honger en typhus twee tot drie duizend personen. Daar de stad boven dien geen waterleiding bezit, wordt met den handel in drinkwater enorm gewoekerd. Voor een emmer drinkwater wordt op het oogenblik 20.000 roebel gevraagd. Overdag concentreert het leven in de stad zich voornamelyk op de Talkoetsa, de markt, waar men tegen fantastische prijzen allerlei tweedehands voorwerpen verkoopt. Iemand, die in zijn woning riog dingen heeft, die geschikt zijn om te verkoopen, kan het levert nog rekken. Hij, die niet meer heeft, moet van honger omkomen. Niemand ontvangt meer eenig loon, ofschoon allen moeten werken. Men ontvangt 't algemeen rantsoen, te weten vijftien gram brood en wat brouwsel, waarin allerlei vreemde groenten drijven. De nachten in deze ongelukkige stad zijn verschrikkelijk. In de straten klinken de jammerkiachten van de hongerenden, die op straat liggen te sterven en bijna bedolven worden onder de lichamen der typhuslijders, tot een tweegevecht uitdagen I« «En dan?® En dan® herhaalde de graaf, «ik neem de uitdaging aan en wij dueileeren.« «Met pistolen «Natuurlijk, want den degen kan ik niet best hanteeren, ofschoon «Ga voort «Ofschoon ik menig duel met den degen heb gewonnen. «Waarom wil je nu dan niet met dat wapen strijden?® De Franschen zijn bekwame duellanten.® «Het gaat dus met pistolen «Ja, met pistolen. «Verder «Met een geladen en een ongeladen pistool.® «Dat is gevaarlijk «Maar niet voor mij 1® «Welzeker, juist voor u.« «Waarom Een dof geritsel deed den attaché even zwijgen. Ook de graaf had iets gehoord. Hy stond op en trok een scherm weg, dat voor een hoek stond. Toen hij echter niets zag begon hij te glimlachen, «Muizen mijn waarde, Parijs is rijk aan muizen.® «Kom® sprak de attaché, er zal geduel leerd worden met een geladen en een ongeladen pistool. Een uitstekend idéé, Maar ik kan geen secondant wezen «Waarom niet?® «Omdat ik niet wil «Waarom niet 1® DRAAGT die men uit de huizen smijt voordat zij reeds zijn gestorven. BUITENLAND. Een Fransche Kobinsoii Grusoë. Te Parijs is teruggekeerd een vroeger Fransch zee-officier, genaamd Marillot, die achttien jaar lang als een tweede Robinson Crusoë op een der Gezelsschapseilanden Tahaa, heeft geleefd. Deze kluizenaar, die zich in de eenzaamheid had teruggetrokken uit een gevoel van tegenzin in de wereld, heeft zich onledig gehouden met schilderen. Thans heeft hij de verschillende schilder stukken, meest landschappen, ten toon ge steld. o De vernieling van bontmantels. De Parijsche vitriool werpers hebben van wapen gewisseld. Thans vernielen zij de bontmantels niet meer met vitriool, maar nu gebruiken zij waarschijnlyk het blad van een veiligheidsscheermes, bevestigd aan het ondereinde van wandelstok of parapluie. De vandalen werken gewoonlijk aan de ingangen van de Metrostations. o Een jeugdige terdoodveroordeelde. Te Chicago is een 20-jarige moordenaar opgehangen, met name een zekere Church. Hij had in zijn eigen garage twee auto mobiel-handelaars vermoord en ze een paar duim onder den grond begraven. Verzoeken om gratie waren afgewezen, evenals een verzoek om revisie. Hij ging daarna in hongerstaking. «Omdat zoo'n duel misdadig is «Maar je kunt er toch by zijn «Dat is wat anders. Maar morgenavond ben ik bezet.® De graaf Polascai liep driftig op en neer. «Dus je komt niet «Neen «Welnu dan kan hij ook wegblyven I® «Dat is gekheid. Om mij behoeft hij niet weg te blijven. «Neen, ik wil hem niet ontvangen.® Bij deze woorden stak de graaf de hand driftig in den zak, haalde er een schrijven uit en wierp den brief woedend op tafel. «Ik wil hem nu niet ontvangen, want jij moet mij de pistolen Missal, jij moet de gemerkte van de ongemerkte kunnen onderscheiden, jij alleen, Missal en niemand anders.® De attaché zag nadenkend voor zich. «Wat is het u waard als ik kom «Heel veel.® «Ja, maar hoeveel «Een bankbiljet van duizend gulden 1® «Dat is te weinig «Ik verdubbel het bedrag.® «Apropos, kunt ge ze me nu geven «Jawel 1® De graaf ging naar zijn secretaire en haalde er het geld uit dat hy den attaché overhandigde. «Dank je® sprak deze, «ik zal er wezen. «Hoo laat «Zeven uur.® (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor liet Land vanHeusiiga en Alteia, de Lanistnat en de BoimeUrwaard 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1