SEN0R10 de 10 cents sigaar, XA&AZIJV EER OM EER. Raamsdonksveer. S1LAIHÜYZEM Cos Bank. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. Isw Rook ons SUCCESMERK, Ttl lat. 412. M Uj Ajj, Hinthamersfraat 24, 's-BOSCH. Die zich ABONNEEREN GRATIS. FEUILLETON. IN GOUD EN ZILVER, BAHLMAIYVs Heeren- en Kiiiderkleeding- Reparatie-Inrichting. Uitgever: L. J, VEERMAN, Heusden. No4174. Zaterdag 18 Maart 1922. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. SPAARBANK. DRAAGT (worinchein. Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. g- voor 't volgende kwartaal ontvangen de nog deze maand ver schijnende nommers BUITENLANDSCH OVERZICHT. Rusland heeft tot den Italiaanschen Minis ter Schanzer als toekomstig gastheer te Genua, het verzoek gericht om te bewerken dat ook Rusland een delegatie zal kunnen sturen naar de intergealiieeerde bijeenkomst van deskundigen, welke 20 dezer te Londen wordt geopend. Het ligt voor de hand dat dit verzoek geweigerd zal worden en men vreest nu, dat die weigering Rusland aanleiding geven zal om te betoogen dat de Geallieerden de andere landen niet op voet van gelijkheid behandelen en op grond van deze grief ten slotte nog zal weigeren om aan de conferentie te Genua deel te nemen. Zal door deze houding Rusland met Amerika samenwerken om de conferentie te doen mislukken. Het is moeilijk aan te nemen dat Rus land een dergelijke politiek zal volgen, daar het de uitsluiting waaronder het thans te lijden heeft hierdoor slechts bevestigen en verlengen zou. Een andere belemmering voor vreedzame besprekingen te Genua is de voortdurende militaire actie die de Sovjet ontplooit. JVaar het Fransch. 59) »Dat hij een meisje heefu sprak zij »dat is zijn zaak, maar, dat zij hem zoo geheel beheerscht, vind ik verschrikkelijk. Die minnarijen hebben Duviquet en zijn dochter het leven gekostik geloof, dat het nu welletjes is, nietwaar. Ik wil niet dat zij hem tot man neemt. Hij heeft wel wat anders te doen, dan iederen dag te gaan wandelen. Het wordt hoog tijd dat hij een werkkring zoekt. Tenminste als je niet van plan bent hem met je mede te nemen en een flink soldaat van hem te maken. »Je hebt gelijkt mompelde Gonenc. »Niet waar,® vervolgde zij »wij moeten het hem toch zeggen. Ik zal beginnen als je dat wilt en als het woord van de moeder niet helpt, kan de vader er het zijne bijvoegen. Maar in allen gevalle, zal ik er op staan, den naam dezer vrouw te kennen. Ik begrijp evenwel niet, dat je er nooit moeite toegedaan hebt. Beschei denheid is een mooie deugd, maar als het de belangen van je zoon geldt, komt geen bescheidenheid te pas. Als ik haar naam wist zou ik haar, al is zij duizendmaal Montenegrijnsche, opgezocht hebben, onder Weliswaar richt deze zich op het oogenblik niet naar het Westen, maar naar het Oosten, doch ook in het Oosten worden Westersche belangen geraakt. De door de nationalistische Turken sinds zij met Frankrijk vrede sloten, vogelvrij verklaarde Enver Pasja, gaat geheel op in het Bolsjewisme en is nu met een rood leger Bokhara binnengerukt. Hij heeft daar een Sovjet-regeering uitgeroepen die zich onmiddellijk met de regeering van Moskou in verbinding heeft gesteld. Bokhara ligt ten Noorden van Afghanistan en het bezit van dit land biedt op den duur den Bols- jewiki geiegenheid om tegen het Britsche gezag in Indië te ageeren. Nu Amerika niet naar Genua gaat, zal Poincaré er ook niet persoonlijk aan deel nemen. Nu Amerika afzijdig blijft verwacht Poincaré ook geen belangrijk resultaat der conferentie, althans niet hoog genoeg om er zijn tegenwoordigheid te vereischen. De oproerige elementen in Zuid-Afrika hebben een kwaden tegenstander in den eersten minister Jan Smuts, die met zijn bekende energie en voortvarendheid de leiding in handen heeft genomen van de krachtige maatregelen tot herstel van de orde. Blijkens de jongste telegrammen uit Johannesburg hebben die maatregelen doel getroffen en heeft de regeering sedert Smuts met versterkingen te Johannesburg aankwam, voortdurend succes gehad, zoodat het wel schijnt dat zij nu den toestand al vrijwel meester is. Zaterdagavond laat is Smuts te Johannes- voorwendsel haar te komen bedanken voor de zorgvuldige verpleging mijn zoon gegeven te hebben, en ik zou haar dan onder het oog gebracht hebben, dat zij dat zeer duur heeft laten betalen »Je hebt gelijk. Ik zal hem over deze zaak spreken. aDoch hij weigert toch zich ook maar in het minst uit te laten.cc ïWelnu, dan zal ik hem overal volgen.a »Heel goed. Daar zal je een brave daad mee verrichten. Dan hebt je tenminste iets verdienstelijks gedaan.® Gonenc zag verbaasd zijn vrouw aan. Hij beschouwde de woorden zijner vrouw als een verwijt en dan ging het met hem als met een paard, dat onder den zweep van zijn berijder steigert. Mevrouw Gonenc bemerkte dit en had er geen oogenblik spijt van. Toen hij alleen was, sprak hij jmijn vrouw heeft feitelijk gelijk. Laurent luiert afschuwelijk. We hebben zooveel geld niet, dat hij er een leventje van niets doen op na kan houden. Met die vrouw gaat hij den verkeerden weg op. Maar, hoe zal ik die koe bij de hoorns vatten De moeders verbeelden zich, dat een jong- mensch op dien leeftijd maar zoo gauw van haar, die hij lief heeft, kan scheiden. Het is toch eigenlijk mal, dat ik hem moet bespieden. Dat is juist iets voor Port-de-Bouc I® Toen het middagmaal was opgediend, verscheen Laurent. Zijn moeder ontving hem niet al te vriendelijk en voegde hem toe: burg aangekomen, waar hij onmiddellijk de leiding van de militaire operaties op zich nam en waar hij door de bevolking, die hem als een redder begroette en alleen reeds door zijn komst gerust gesteld werd, met geestdrift werd ontvangen. Zijn reis naar Pretoria is niet gemak kelijk geweest en op zijn autorit dwars door het oproerige gebied werd hij, zooals reeds kortelijk bericht werd, beschoten, zonder dat hij echter getroffen werd. Uit nadere berichten over de gebeur tenissen in Zuid-Afrika blijkt nog, dat er het hardst gevochten is te Fordsburg Dip, het brandpunt van de revolutionaire be weging, waar voortdurend vliegtuigen cir kelen en bommen werpen in de loopgraven waarin de opstandelingen zich hebben ver schanst. Ook bij Ellis Park is hard gevochten, waar een afdeeling gewapende stakers werd Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.000.000,- f 96.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9«4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en iubraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE' DIRECTIE. »Als je zoo doorgaat Laurent, zult je ons arm maken I« Gonenc toonde zich zeer afgetrokken. Nadat de koffie was gebruikt, nam hij hem ter zijde en sprak ïLaurent, sinds dat ik je teruggevonden heb, heb ik van mijn vaderlijk gezag geen misbruik gemaakt.® Waarom zegt u dat?® »Dat zult je zien. Je moeder had een lievelingsdroom. Ze had je gaarne in den echt vereenigd gezien met de dochter van mijn armen vriend Duviquet. Ik heb nooit op je eenigen invloed trachten uit te oefenen, ik heb je altijd de volle vrijheid gelaten. Maar, er zijn oogenblikken, waarin ik mij afvraag, of ik er goed aan gedaan heb, je in het bezit dier volle vrijheid te laten want er zijn tal van treurige zaken uit voortgevloeid Laurent I Terwille van wie hebt je dit ongelukkige meisje en dien ongelukkigen Duviquet opgeofferd Terwille van een vrouw, een getrouwde vrouw, met wie je toch niet in het huwelijk kunt treden en die morgen of avond haar liefde een ander zal schenken, wanneer het haar maar in het hoofd komt. Het zal je wel be vreemden, dat je dit uit mijn mond hoort, nietwaar Je herkent wellicht Port-de- Bouc niet meer, nietwaar Ie vraagt je zeiven wellicht af, hoe ik zoo dadelijk ernstig ben geworden. Ik zal het je uit leggen. Er is een spreekwoord, dat zegt »de dwaasheid, die het kortst duurt, is de beste.® Maar ik vind, dat je dwaasheid verslagen en in de buurt van Braamfontein, waar de lichte infanterie uit Durban de oproerlingen in het nauw dreef, gesteund door een howitzer batterij, die granaten wierp in de stellingen van de rebellen en dezen dwong naar Vrededorp terug te trekken. Ze verschansten zich daar in de school, maar werden er tegen den avond uit verdreven door de regeeringstroepen. De vliegeraanvallen hebben er veel toe bijgedragen verwarring te brengen in de troepen opstandelingen die bij Krugersdorp moesten wijken voor de troepen onder kolonel Breytenbach, die daarna Rietfontein bezetten. Onderwijl had een afdeeling onder gene raal Van Deventer de revolutionairen uit Benomi verdreven, waar alle stellingen die de stakers 's morgens vroeg bezet hadden, door de regeeringstroepen werden ver- meesterd. Later werd er te Johannesburg per trein een tank aangevoerd uit Pretoria, niette genstaande de pogingen van de stakers om de spoorlijn af te snijden. De tank werd onder toezicht van generaal Smuts afge laden en dadelijk in werking gesteld. Verscheidene stakers die gevangen ge nomen werden, droegen roode kokarden en gaven openlijk toe, dat zij Bolsjewiki waren. Op sommige punten vochten de revolu tionairen met een wanhopige volharding, wie wilde wijken werd door zijn medere bellen neergeschoten en er zijn in de gelederen der opstandelingen tal van moorden in koelen bloede gepleegd. BUITENLAND. Turksch-Grieksche front. Het bericht wordt bevestigd, dat de gevechtsbedrijvigheid op het Turksch-Griek sche front weder is begonnen. Naar uit Angora bericht wordt zijn er groote mili taire gebeurtenissen. o De conferentie te Genua. De diplomatieke correspondent van de nog al lang duurt. Je moeder vindt het zeer onaangenaam, ik ook. Je liefde heeft je geest zoo in beslag genomen, dat je er nog niet eens aan hebt gedacht je een toekomst te bereiden. Je hebt er nog niet eens aan gedacht, een krans te leggen op het graf van Marcelle. Laurent, je bent een manHandel dan ook als man Begrepen Laurent zag zijn vader verbaasd aan. ®Onze liefde is een bizondere. Zij is in hart en ziel Montenegrijnsche en haat den verrader Ja, ja, haar echtgenoot. Zij heeft een man, dien zij haat en jij proüteert er van »lk heb niet uitgerekend, welke voor- deelen ik uit die haat zou kunnen behalen. Als ik haar liefheb, dan is het geheel zonder berekening. »Die aaklige kerel schijnt mij zeer stomp zinnig toe. Woont hij te Parijs »Met zijn vrouw.« »Maar hoe legt je het aan, dat hy je niet op heeterdaad betrapt ïLiefde zoekt list.® »Gaan zij niet meer naar Cettinje terug »Neen, ik hoop tenminste van niet.® sik geloof, dat zij daar belangrijke zaken hadden te verrichten I® »Dat weet ik niet.® >Hoe heet hij dan Waartoe kan dat goed zijn sik wil weten, wie mij aan de boorden van den Riéka heeft willen ophangen.® sU heeft mij er nog nooit naar gevraagd.® sDaily Telegraph® meldt, dat de neutrale mogendheden een preliminaire conferentie zullen houden vóór de conferentie van Genua. De drie Scandinavische staten, Nederland en Zwitserland zijn het reeds eens, Spanje heeft nog niet geantwoord. De neutralen zouden een gemeenschappelijk plan opstellen. Rusland zou de toelating van de Khemalis- ten te Genua eischen. Een nieuwe treinramp in België verijdeld. Maandagnacht heeft te Aulnoye een aanslag plaats gehad tegen den exprestrein BrusselParijs, waarvan de daders waar schijnlijk dezelfden zijn als die van den aanslag van Hennuyères, enkele maanden geleden. Een machine, welke bij het Station Aulnoye aan het rangeeren was, liep plotseling op drie wagons levensmid delen, Bij onderzoek verklaarde de machi nist, dat hij geen enkel onveilig signaal had bemerkt. Inderdaad bleken de draden van het signaal doorgesneden. Eenige oogenblikken na 't ongeluk moest de exprestrein BrusselParijs voorbijkomen. Men vermoedt, dat de misdadigers den ex prestrein op de vernielde wagens wilden doen loopen. Een onderzoek is ingesteld. o »Sovjet-House« noemt men te Londen het paleis, dat de bolsjewistische delegatie in de hoofdstad van Engeland bezit. De vertegenwoordigers van Lenin hebben dit gebouw voor 250 000 pond sterling gekocht en ze hebben nog een 100 000 pond be steed om het in te richten. Men treft »Dat komt, omdat ik de bescheidenheid niet uit het oog wilde verliezen. Maar, dat spijt mij genoeg. Bovendien heb ik toch het recht den naam te weten van hem, die mij te Riéka naar het kerkhof wilde brengen I® »Zonder haar zoude dat ook werkelijk geweest zijn.® »Dus Laurent, je wilt daarmede zeggen, dat ik haar dankbaar moet zijn »Dat moet u weten vader. Eens op een avond bevonden wij ons bij den Toren der Doodshoofden bij Cettinje. Plotseling hoorden wij een geraas, instinctmatig ver borgen wij ons en toen zagen wij den graaf, gevolgd door twintig mannen. Zij begaven zich naar de kapel van het klooster. Wij vermoedden een verraad en besloten de helsche plannen te verijdelen. De rest weet u.« Waarom heeft zij mij dat niet te Niksicht gezegd i>Temidden van den kogelregen »Die toch niet kon verhinderen, dat gij samenkomsten met haar hieldt »Zij wist nog niet, dat u mijn vader was.® »En nu dan?® »Ja, nu weet zij het.® jHeb ik ooit zulk zout gegeten. Twee menschen, waarvan de een het op mijn hoofd gemunt had en de tweede mij heeft gered, wier namen ik niet weet.® Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lei Land vu Hsusden en Alteia, Langstraat en Ie Boiiimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1