voor M Land van fleusden en Allena, de Langstraat en de Bommalerwaard. is, 4174. Zaterdag 18 maart J. JU 5on«aj)-. laageveld iSteenpuisteni Kloosterbalsem H. van Herwaarden, DE RECLAME el één a twee „SAMTIER" AUTO-HUUR 30 cent per K. M. ARN. SWAGEMAKERS Hijgienisch Bureau Postbox Utrecht. 3 3 iederen Vrijdag te consulteeren zjjn Reusachtige ALS GIJ WINSTGEVEND C. BOUMAN, Pelzerstr. o 65 Heusden. Koperslagerij Lood- en Zinkwerken Peapenmakerij. Telef. Interc. 26, HEUSDEN. Naar DftUNEN (Station) f 2.50» Groote reizen SPECIAAL TARIEF. ARTS, MOND- en TANDARTS, van half elf tot 3 uur BEHOORENDE BIJ HET INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade onder vonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nier organen overspannen door hun pogen om de ongewone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze inspanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed niergruis, nier waterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciaal niergenees- middel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaas- kwalen succes. Duizenden mannen en vrouwen hier in 't land danken hun goede gezondheid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpjjn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten a fl.75 per doos. Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, gehouden den 43 Maart 192v2, n.m. uur. Tegenwoordig alle (7) leden. Voorzitter EdelAchtb. heer D. F. Brune, Burgemeester. Secretaris WelEd. heer P. W. Sprong. 1. De Voorzitter opent de vergadering waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest welke onveranderd wor den vastgesteld. 2. De Voorzitter deelt mede, dat de Polder van Eethen wederom gevraagd heeft om van de gemeente Meeuwen electrische kracht te mogen ontvangen voor een centri- fugaalpomp. Reeds het vorige jaar is daarom trent door de P.N.E.M. een ontwerp contract opgemaakt waarin evenwel staat dat de afnemer zal garandeeren gedurende 5 jaren aan het G.E.B. een stroomopbrengst inclusief huur van 25 pCt. der uitbreidirigskosten van het net. De gemeente zal dus de kosten van het net hebben te dragen. De vraag is dus thans, moet de gemeente die kosten dragen of is het beter de Polder van Eethen het net te laten bouwen en enkel slechts stroom te leveren. De Voor zitter meent dat de gemeente het net zal moeten bouwen. De heer de Graaff oordeelt dat de Polder van Eethen het net zal moeten bouwen en de kosten duur betalen. Wanneer de ge meente het net bouwt, dan worden de kosten in 5 jaren wel gedeeltelijk terug ontvangen, doch men blijft later zitten met het onderhoud en de vernieuwing van het net. De Voorzitter meent dat er aan de stroomlevering wel wat verdiend zal worden. De heer van der Beek zegt dat het nog riet vaststaat waar het net gebouwd moet worden, en dat dit wel eens moeilijkheden met de landeigenaars kon geven. De heer Straver zou de Polder van Eethen zelf het net laten bouwen en enkel stroom leveren. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten dat de Polder van Eethen stroom zal kunnen betrekken, doch dat de bouw van het net en het onderhoud daarvan ten haren laste komt. 3. De Voorzitter deelt verder mede, dat van Gedeputeerde Staten is terug ont vangen de verordening regelende het school geld onder opmerking dat ook voor het Vervolgonderwijs van toepassing is het bepaalde bij art. 64 eerste lid der Lagere Onderwijswet 1920, zoodat de heffing moet bedragen minstens 5 cent per leerling en per week. Mitsdien stellen Burgemeester en Wet houders voor te beffen bij een inkomen van meer dan f 800 tot en met f 1000 f 1. 1000 1200 1.25 1200 1500 1.50 1500 1800 1.75 1800 2200 2.— 2200 2600 2.25 2600 3000 2.50 3000 3500 2.75 3500 4000 3.— Bij de hoogere inkomens zijn de cijfers weer gelijk aan de eerstvastgestelde veror dening. Wordt met algemeene stemmen besloten de verordening aldus vast te stellen. 4. Verder zegt de Voorzitter heb ik u namens Burgemeester en Wethouders het voorstel te doen, over te gaan tot intrek king van het genomen besluit inzake de opheffing der Openbare School in het dorp Meeuwen. Indertijd werd een lijst ingeleverd waar uit bleek dat de ouders van totaal 44 kin deren bijzonder onderwijs verlangden. Niet lang daarna teekenden evenwel reeds enkele ouders terug. Al spoedig bleek dat meer persoonlijke antipathie tegen het school hoofd, dan wel het beginsel den doorslag gegeven had dat men bijzonder onderwijs verlangde. De ervaring heeft zulks ook ge leerd, wijl niettegenstaande besloten was de school over te geven, de Raad toch overging tot benoeming van een nieuwe onderwijzeres aan die school en tal van ouders een verzoek tot het gemeentebestuur richten om zoo spoedig mogelijk een hoofd aan de openbare school te benoemen, terwijl thans wederom verschillende ouders verklaard hebben geen bijzonder onderwijs meer voor hun kinderen te verlangen, zoodat slechts voor bijzonder onderwijs overblijven 44 kinderen. Verreweg het grootste aantal kinderen (47) verlangd thans openbaar onderwijs. Een gevolg van intrekking van het ge nomen besluit kan zijn, dat wanneer men toch bijzonder onderwijs blijft verlangen, de gemeente later een school zal moeten bouwen. Dit gevaar is echter niet zoo heel groot, gezien de algemeene indruk daarover. De heer van Rijsbergen spreekt er zijn leedwezen over uit. dat velen zich thans terugtrekken. Op een laatst gehouden vergadering voor Christ. Nat. Schoolonder wijs is hem daarvan niets gebleken. Daarom bevreemd het hem en zou hij niet afgaan op praatjes van de straat. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders hier met geen praatjes voor den dag komen en overtuigd hem daarvan door de ingekomen verklaringen van ouders, die terugteekenen, voor te lezen. Daaruit blijkt, dat ouders van 24 kinderen schriftelijk verklaard hebben, niet langer te willen voorkomen op den lijst voor bijzonder onderwijs. Op 't oogenblik zijn er voor bijzonder onderwijs uit het dorp Meeuwen zelf slechts over 44 kinderen. Het spreekt dus van zelf dat het Ge meentebesluur niet anders kan dan den Raad voor te stellen, zijn tevoren genomen besluit in te trekken. De heer van Rijsbergen geef dit graag toe. Terwille van het onderwijs, is hij zelf ook niet tegen de aanstelling van een tijdelijk hoofd der openb. school geweest. De lijst van ouders die terugteekenen be< vreemd hem evenwel. Hij vermoedt, dat men is rondgegaan door het dorp en de menschen heeft overgehaald. Hij vindt dit niet goed. Wanneer hij zelf rondging, zou hij er wel kans voor zien er meer dan 44 terug te laten teekenen. De men schen zijn niet standvastig. Spreker zal evenwel standvastig blijven, wat het kost dat kost het, spr. heeft dat daarvoor over. Hij persoonlijk wil bijzonder onderwijs voor zijn kinderen hebben. De menschen hier hebben echter geen beginsel, ze zijn niet flink in dit opzicht. Het doet hem wer kelijk leed, hij kon niet denken, dat et- zulke menschen bestonden. Aan het terug teekenen hecht hij nu geen waarde. Indertijd is er een lijst ingeleverd van ouders die bijzonder onderwijs verlangden, hij zou zich thans daar nog aan houden en die ljjst handhaven. De Voorzitter zegt, dat men hier als lid van den Raad aanwezig is en dus de zaak als zoodanig moet beschouwen, niet uit persoonlijk inzicht. Wanneer slechts voor J der kinderen bijzonder onderwijs verlangd wordt, kan de Gemeenteraad moeilijk de school overgeven. De heer van Rijsbergen zegt, dat hij dit niet verkiest, de Gemeenteraad zal daar mede natuurlijk rekening hebben te houden. Het rond gaan met die laatste lijst acht hij niet goed. De menschen zijn zeer onstandvastig en zijn omgepraat. De heer van Buuren zegt, dat het van algemeene bekendheid is, dat niet terwille van het beginsel door het meerendeel in dertijd bijzonder onderwijs werd verlangd, doch slechts als oppositie tegen het school hoofd. Thans is dit schoolhoofd ver trokken en de hinderpaal dus weg. Mits dien hebben de menschen zich van bijz. onderwijs teruggetrokken en zijn tot hun oorspronkelijk beginsel wedergekeerd, Spr. wist dit zeer goed en heeft er daarom over gesproken met de ouders en hen laten teekenen. Voor bijzonder onderwijs ge voelen zij thans niets meer. De heer de Graaff zegt, dat, wanneer bedoeld schoolhoofd er niet geweest was, er nooit over de oprichting van een bijz, school zou gesproken zijn. Wordt vervolgd. BUITENLAND. Het horlogemakersbedryf in Zwitserland. De toestand in het horlogemakersbedrijf in Zwitserland wordt steeds kritieker en baart ernstige zorg aan de fabrikanten. Het aantal geëxporteerde uurwerken is in 1924 van 43.750.000gedaald tot7.850.000. De waarde van de uitgevoerde producten is van 347 millioen frcs. in 4920 gedaald op ongeveer 485 millioen francs. o De staking in Portugal. De Portugeesche regeering treedt krach tig op tegen de gewelddaden der stakers. Tien vooraanstaande stakingsleiders zijn gearresteerd en verschillende arbeiders organisaties zijn ontbonden, wegens hun politiek optreden. De politie heeft documenten gevonden, zullen bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. welke nauwkeurige inlichtingen gaven over de plannen voor een opstand tegen de regeering. Ëx-koning Karei. Naar de a Echo de Paris« uit Boedapest verneemt, wordt aldaar in goedingelichte kringen bevestigd, dat ex-koning Karei aan de Engelsche regeering vergunning heeft gevraagd om op het eiland Wight te mogen wonen. Hongarije blijft monarchistisck-gesiud. In een verkiezingsrede verklaarde graaf Bethlen, de Hongaarsche premier »De ware Hongaren moeten bukken voor de noodzakelijkheid van het oogenblik, maar het is zeker, dat Hongarije trouw blijft aan de monarchistische constitutie. De monarchie moet echter niet hersteld wor den door een staatsgreep. zijn lastig en pijnlijk en ze ko men telkens weer terug. Be handel Uw steenpuisten met den Kloosterbalsem. De Klooster balsem is een probaat genees middel bij zweren, brand wonden, snijwonden, uit slag, aambeien, ecscema, schraalheid, open huid van bet transpireeren. Als wrijfmiddel onovertroffen bij rhenmatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, etc. De bijt niet, niet, bederft schaadt niet. Prijs per pot van 20 gram f0.80, van 50 gram f 1 60, van 100 gram f 3. Eischt rooden band met onze handteekening L. I AKKER, Rotterdam.Alom verkrijgbaar. lHotorboot gezonken. De motorboot »Asa<r uit Havnofjord (IJsland) is vergaan. De geheele beman ning van 6 man is verdronken. Hel drama te Tulle in Frankrijk. Het drama van de anonieme brieven te Tulle heeft weer een slachtoffer geëischt. Zooals men zich herinneren zal was de door de rechtbank met 't deskundig onderzoek belaste schriftkundige tot de conclusie ge komen, dat de schrijfster van de anonieme brieven, die in het stadje zooveel onheil hadden gesticht, niemand anders kon zijn dan een vroegere typiste van 't bureau van den prefect, mejuffrouw Angèle Laval. Wel had een schriftkundige van de tegen partij verklaard, dat het volstrekt niet vast stond, dat deze jonge dame de brieven geschreven had, maar in zijn 2de rapport was de gerechtelijke deskundige professor Locard, niet minder positiet in zijn ver klaringen geweest en had hij uitgemaakt, dat niet alleen mejuffrouw Angèle Laval schrijfster van de meeste brieven was, maar dat haar moeder er ook eenige ge schreven had. De zaak zou nu spoedig voor de rechtbank dienen en heeft de beide vrouwen tot een wanhoopsdaad gebracht. Ze zijn naar een naburig dorp gewandeld op anderhalf uur van Tulle gelegen en zijn daar des middags om vijf uur in een diepen vijver gesprongen, nadat ze eerst haar voeten vastgebonden hadden, waarbij moe der en dochter elkaar hielpen. De moeder was dadelijk onder water verdwenen, maar het meisje, bij wie de zdcht naar zelf behoud sterker was, begon te gillen en op haar hulpgeroep kwamen een paar voerlieden toegesneld, die juist met hun kar op een nahurigen weg voorbijkwamen. Zij staken het meisje een tak toe, dien zij al gillende afweerde, waarop een van de mannen in het water sprong, haar om het middel greep en uit het water haalde. Zij liet zich naar Tulle brengen en sprak geen woord over haar moeder. Eerst na haar thuiskomst des avonds laat, vertelde zij wat er gebeurd was. Dadelijk ging men toen zoeken naar het lijk van de moeder, dat den volgenden ochtend een heel eind ver wijderd van de plek, waar het meisje gered was, werd opgehaald. Men kan begrijpen, welk een emotie deze droeve gebeurtenis, daags voordat de rechtbank de geheimzinnige zaak der brieven zou behandelen, veroorzaakt heeft te TuUe# van Dames-, Heeren- en Kin derschoenwerk en aanver wante artikelen, zooals Groote doozen schoencrême vanaf 15 cent. Veters in alle soorten vanaf 1 cent per paar enz. enz. Voor reparatie werk wordt gerekend Heeren-zolen en hakken le kwaliteit f 3. Idem 2e f 2.50 Dames-zolen en hakken le kwaliteit f2,50 Idem 2e f 2. Het beste adres IS en BLIJFT bij Engstraat 76 Heusden. IN DIT NIEUWSBLAD IS ongesteld zijt neem dan 's mor gens, 's middags en des avonds een weinig van de van ouds beroemde, geneeskrachtige en gij zijt spoedig weer genezen. Betere en goedkoopere huis middelen bestaan er niet. Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. De Wortelboer's Kruiden en Wor- telboer's Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken de eet lust op, bevorderen de spijs- verteering, regelen den stoel gang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden enz. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, drie doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar of direct van JAGOBA MARIA WORTELBQER, te Oüde-Pekela. Zending ge schiedt franco na ontvangst van het bedrag. Onze artikelen munten uit door kwaliteit, Prijs courant wordt U gratis toegezonden. Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. BELEEFD AANBEVELEND. Een echle koker Zenuwl&hletten Zen u wla biet ten xvj Per koker 75 ct. bij dpolh en drogisten. 1 PHARW FA BR A'MIJMHAftOT Z.EIST Door voordeeligen aankoop van een groote partij benzine, ben ik in staat gesteld mijn TARIEF voor te stellen op Aanbevelend, BUVOECSEL Jficnwsblail I Minzaam Aanbevelend, 1 Richters 15 dllijcl voorzien van den mom Q ÏTlijnhsrdi. Teist. ^Mrien vrage m eigen belang mdusMUHHARDT's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5