Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4176 Zaterdag 25 Maart 1922 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Door het overlijden van den Heer L. J. Veerman lijdt Heusden een gevoelig verlies en mist het een zijner beste en eldelste burgers. Den 8sten Januari 1848 te Heusden geboren, was hij op en top een Heusdenaar en met hart en ziel aan zijn geboorteplaats gehecht. Sprak men er hem de laatste jaren ook over om rust te nemen en deze rust in een andere plaats te gaan genieten, dan was het altijd„Als ik Heusden en mijn zaak moet verlaten ga ik dood." En mocht hij den laatsten tijd zoo nu en dan voor enkele weken Heusden verlaten, het was hem steeds een groote vreugde weer in zijn geliefde omgeving terug te keeren en in zijn kantoorstoel gezeten met dezen en genen weer een praatje te kunnen maken. Het was op 2 Februari van het jaar 1890, dat de heer L. Veerman, de stichter van den Boekhandel, die zijn naam droeg, in den ouder dom van 85 jaar overleed en de leiding der zaak geheel op de schouders van zijn zoon de heer L. J. Veerman kwam te rusten. Deze, een man vol initiatief, was reeds vele jaren in de zaak werk zaam geweest en nu hij die geheel alleen zou besturen, was het alles zins begrijpelijk dat hij spoedig aan verbetering en uitbreiding der zaak begon te denken. Toch was alreeds bij het leven van den heer L. Veerman met uitbreiding der zaak een klein begin gemaakt door de uitgave in 1881 van „Het Nieuwsblad van het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard." In den loop der jaren heeft het blad zich een goeden naam weten te verwerven, getuige het nog steeds groeiend getal abonné's. Wekelijks verschijnt tweemaal eën nummer, dat niet alleen te Heus den wordt verspreid, maar in pakken naar elders wordt ver zonden. In het jaar 1892 werd de heer L. J. Veerman door aankoop eige naar van de hoogst belangrijke uitgave Repertorium van de Ne- derlandsche Jurisprudentie en Rechtsliteratuur, samengesteld door Mr. A. Bosch, thans Raadsheer in den Hoogen Raad te 's-Gra- venhage. Dit werk, waarvan elk jaar een deel verscheen, is een der beste uitgaven op dit gebied, en wordt nog steeds door de rech terlijke macht veelvuldig geraad pleegd. Een tweede rechtskundig werk werd aangekocht in 1895, nl. de Nederlandsche Pasicrisfe, samen gesteld door Mr. Aug. Savelberg, thans Raadsheer in den Hoogen Raad, en Mr. L. J. B. van Oppen, Burg. te Maastricht, een werk dat ook in hoog aanzien stond. Nog verschillende andere rechts geleerde werken zijn door den heer L. J. Veerman uitgegeven, als bijv. werken van de hand van Jhr. Mr. van der Does de Wille- bois, Raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, Mr. Vos, Advocaat- Procureur te Leiden, Mr. van Leeuwen, Raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, Mr. J. du Pui, Kantonrechter te Zwolle en meer anderen. Op geheel ander gebied lag de aankoop in 1895, van De Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd onder redactie van J. Stamperius. Toen de heer L. J. Veerman deze overnam, telde zij nog slechts 32 deeltjes in 1918 was dit getal gestegen tot 135. Onder leiding van den heer J. Stamperius, vroeger Hoofd eener School te Amsterdam, daarna Schoolopziener, heeft deze serie Kinderboeken een groote bekend heid verworven en werden zij niet alleen in Nederland maar ook in Indië, België en Zuid-Afrika door de Jeugd met graagte gelezen. De beste kinderschrijvers hebben er aan medegewerkt, maar vele deel tjes toch zijn van de hand van den redacteur, die als schrijver voor de jeugd vooral met de Stamperius- Bibliotheek naam verwierf. Een aantal nummers zijn viermalen herdrukt en bij tienduizendtallen zijn de boekjes verkocht. Nevens de Uitgeverszaak bleef de heer Veerman aan den Boek handel zijne zorgen wijden, en handhaafde deze de reputatie reeds onder zijn vader verworven. Bij het publiek staat de Boekwinkel van Veerman goed aangeschreven. In 1897 werd eene kleine druk kerij opgericht, welke tot dien tijd aan de zaak ontbrak. En dit was het begin van een groote en steeds verder gaande uitbreiding. Het huis aan de Engstraat, toen door den heer Veerman bewoond, was intusschen veel te klein ge worden en moest dus worden ver laten. Een ruimer pand aan de Botermarkt werd aangekocht en de zaak daarheen overgebracht, zoodat, naar het zich liet aan zien, gebrek aan ruimte nu geen beletsel meer behoefde te zijn voor uitbreiding der zaak. Hoezeer de heer Veerman zich hierin vergistte, zou weldra blijken. De zaak toch ging in korten tijd met reuzenschreden vooruit, en nog geen twee jaren na de ver huizing naar de Botermarkt waren verloopen of ook het pas betrok ken perceel bleek niet meer in staat te kunnen voldoen aan de behoeften der met den dag groei ende zaak. Noodzakelijkerwijs moest dus naar meerdere ruimte worden uitgezien, en gelukkig slaagde de heer Veerman er in het naastgelegen huis aan te koo- pen, waarin het kantoor, de druk kerij en de binderij werden on dergebracht. In 1900 moest de drukkerij door aanbouw nog worden vergroot, want de toevloed van drukwerk werd van dien aard, dat het kleine persje plaats moest maken voor twee groote en twee kleinere persen, die alle door stoom werden gedreven. Dat het streven van den heer Veerman, om ook op het gebied van drukwerk steeds het beste te leveren, waardeering vond, bleek nog in 1916, toen van Burge meester en Wethouders van 's Her togenbosch een dankbetuiging werd ontvangen voor het goede werk, dat in den loop der jaren door de Firma aan de gemeente was ge leverd. De aankoop van de uitgaaf kerk boeken van de firma Nierstrasz te 's Gravenhage bracht wederom een groote uitbreiding van zaken te weeg. Deze uitgaaf kwam vooral de binderij ten goede. Terwijl het bindwerk in verband met de ver schillende uitgaven reeds belang rijk was uitgebreid, stelde de bij belbinderij nieuwe en hooge eischen. Nieuwe machines werden aange schaft, terwijl in 1917 de binderij weer grooter gemaakt moest wor den. De kerkboeken door Veerman in den handel gebracht, genoten een groote reputatie en werden in geheel Nederland, tot zelfs in Ame rika gevonden. Geen moeite of inspanning was den wakkeren zakenman te veel en het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat Veerman voor het vele en nuttige werk, dat hij heeft verricht tal van bewijzen van waardeering heeft mogen ontvan gen. En de kroon op zijn werk werd wel gezet, toen het H. M. de Koningin in 1905 behaagde, den heer L. J. Veerman, Boekhande laar en Uitgever te Heusden, te benoemen tot Hofleverancier en hem te vergunnen het Koninklijk Wapen aan te brengen aan zijne woning en te plaatsen op al zijn uitgaven. Van verschillende zijner uitgaven is door den heer Veer man een exemplaar aan H. M. aangeboden. Op een tentoonstelling van wer ken op het gebied der Gemeente- Administratie, gehouden te Amster dam 1906, werd de inzending van den heer Veerman te Heusden met de zilveren medaille bekroond. Tot de inzending behoorde het door hem uitgegeven Weekblad voor de Burgerlijke Administratie, onder redactie van Mr. Dr. H. Vos te Leiden, welk blad als onmisbaar voor de gemeentebesturen werd beschouwd. Tweemaal mocht de heer Veer man den Grand Prix ontvangen, de eerste maal op de Wereldtentoon stelling te Parijs in het jaar 4900 en de tweede op de Wereldten toonstelling te Brussel in het jaar 1910, beide malen voor zijne in zending van de Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd onder redactie van J. Stamperius. In België was de Stamperius-Bibliotheek zeer bekend geworden en op vele scholen in gevoerd. In 1918 op zijn 70sten verjaardag werd den heer Veerman namens personeel, oud-personeel en schrij vers die werken bij hem hadden uitgegeven, een prachtig album aangeboden, waaruit ik voren staande gegevens heb geput. Dit album bevatte de portretten van de personen die bij hem in dienst waren en in den loop der jaren in dienst waren geweest, benevens de portretten van de verschillende auteurs met omschrijving en titels der verschillende uitgaven. Zooals uit vorenstaande blijkt, heeft de zaak van den heer Veerman onder zijn kundige en energieke leiding een groote uit breiding gekregen. De Heer L. J. Veerman nam onder de Neder landsche uitgevers een belangrijke plaats in. Door zijne uitgaven heeft hij een naam verworven die nog jaren in geheel Nederland en daarbuiten zal blijven voortleven. Aangezien de heer Veerman een opvolger miste, die de zaak in zijn vollen omvang kon voortzettenen het hem zelf door zijn leeftijd te moeilijk werd het geheele bedrijf te besturen is hij er een paar jaar geleden toe overgegaan, de ver schillende uitgaven van de hand te doen en de zaak terug te brengen tot wat zij thans is, n.l. Debietzaak, Drukkerij, Binderij, met uitgaaf van het Nieuwsblad v. Heusden en enkele kleinere uitgaven. De winkelzaak is steeds in bloei toegenomen en verheugt zich in de belangstelling van het publiek. De Zetterij, Drukkerij en Binderij verschaffen nog aan verschillende handen werk. Naast de behartiging van eigen belangen heeft de heer Veerman immer tijd weten te vinden, om aan de publieke zaak zijn aandacht te wijden. Reeds bij de bekende doorbraak te Nieuwkuijk trad hij op als Se cretaris der Watersnoodscommissie en had als zoodanig een werkzaam aandeel in de leniging van den nijpenden nood. Vele jaren was hij Secretaris van de Afdeeling Heusden en Om streken der Maatschappij van Landbouw, alsook waarnemend Griffier bij het Kantongerecht. Als Brandmeester van Heusden mocht hij in 1916 een zilveren medaille ontvangen als bewijs van erkenning zijner aan de gemeente bewezen diensten. Als lid van den Gemeenteraad, Regent der Godshuizen, Lid van het College van Zetters, Lid van den Raad van Beroep van de On gevallen - verzekering te 's-Her togenbosch, gaf hij zijn tijd en werkkracht aan de gemeenschap. Vele jaren was hij belast met het Correspondentschap voor Noord- Brabant en Limburg van de Ver- eeniging tot bevordering van de belangen van den Boekhandel. Als Secretaris, later Voorzitter der Afdeeling Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en Bestuurslid van de District-Nutscredrietbank te Breda werden zijn diensten door velen, die ontwikkeling op prijs stelden, hoog gewaardeerd. Als Secretaris-Ontvanger der Nederl. Herv. Kerk, later als Se cretaris-Kerkvoogd en gedurende vele jaren als Diaken dezer Kerk, als lid van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Nederl. Herv. Kerk, toonde de heer Veerman, dat ook de godsdienstige belangen der ge meente waartoe hij behoorde, zijn belangstelling hadden. Tal van andere Vereenigingen en Commissiën maakten van zijn ijver, kunde en nauwgezette toe wijding een dankbaar gebruik. De heer Veerman was gezien bij jong en oud, bij rijk en arm, onverschillig tot welke richting of godsdienst men behoorde. Voor ieder had hij een welwillend oor en als het een nuttig of goed doel betrof zou men zelden te vergeefs bij hem hebben aangeklopt. Tusschen patroon en personeel heerschte steeds de beste verstand houding. Hij mocht bij de een of andere gelegenheid eens driftig uitvallen, als hij zich had omge keerd was alles vergeten. Sedert de heer Veerman zijn zaak belangrijk had ingekrompen, had hij gehoopt nog eenige jaren van zijn welverdiende rust te kunnen genieten. Doch de mensch wikt en God beschikt. Slechts korten tijd had hij wat meer rust genomen, toen zich reeds de kwaal openbaarde die hem grafwaarts zou slepen. Al het mogelijke is beproefd, alle middelen zijn toe gepast, doch niets heeft mogen baten, langzaam werden zijn krach ten door zijn kwaal gesloopt Ver wonderlijk was het, zoo kalm en berustend de lijder, die zijn toe stand ten volle bewust was, als het ware op het oogenblik lag te wachten dat de onverbiddelijke dood zou komen. Zondagavond 19 dezer is deze gekomen en is de heer Leendert Jan Veerman, zacht en kalm in den ouderdom van ruim 74 jaar ontslapen, hem daardoor waarschijnlijk veel smart en pijn besparend. Heusden verliest in Veerman een hoogstaand burger, geëerd als weinigenzijn vrienden verliezen in hem een oprecht vriend en voor zijn personeel daalt met Veerman ten grave een voorbeeldig en ge liefd patroon. Dat zijne nagedachtenis dan ook bij zeer velen en bovenal bij mij in dankbare herinnering zal blijven voortleven, kunnen allen begrijpen, die Veerman én als mensch én als zakenman hebben gekend. J. H. R. Heusden, 22 Maart 4922. NIEUWSBLAD voor liet LaEid vBitHeusdeo en Altena, de Langstraat en de Boimelerwaard Venn (18-1922.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1