voor bet Land van Heusdea ea Altena, de Langstraat en de Bomelerwaarfl. Ho. 4176. Zaterdag 25 Maart r SENORIO de 10 cents sigaar, 1 5- J. jW. 5oa i« faagiveld C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Uitslag Kloosterbalsem issa Waterpoort, Heusden. Kinderkleeding. Rook ons SUCCESMERK, TsL iat. 411. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. [iiiimiiiKiiiiiiimuiiuuummuK iederen Vrydag te consulteeren zijn Reparatie-Inrichting. Matigheid, imiUlAVVs Heeren- en Gorinchem. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. ARTS, MOND- en TANDARTS, van half elf tot 3 nar BEHOORENDE BIJ HET opgewektheid, frissche lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond, en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gy er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpyn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen, tegen het klimaat on matigheid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust zullen onge twijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn urinestoornissen, wa terzuchtige zwellingen, niergruis en duizelig heid zijn verschijnselen van te veel urine zuur in het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontsteking en ongenees lijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig nier geneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag gem. MEEUWEN van 13 Maart 1922. De heer Van Rijsbergen zegt dat daaruit blijkt, dat er hier geen grond zit in de menschen. De Graaff oordeelt, dat nu de meerder heid openbaar onderwijs wil, de school niet raag worden overgegeven. De Voorzitter vraagt wat men, ingeval het besluit niet werd ingetrokken en de school dan overgegeven werd, roet de over blijvende 44 kinderen voor openbaar onder wijs zou moeten doen. De heer van Rijsbergen acht dit geen bezwaar, hij is overtuigd dat die dan nog wel eens een keer zullen omdraaien. Hij kan daarom niet besluiten het vorige besluit in te trekken. De Voorzitter waarschuwt er voor dat men met twee scholen altijd voorzichtig moet zijn. De ouders zijn in den regel niet beginselvast, daarom de school die de beste leerkracht heeft zal hier het grootste aantal kinderen trekken. De heer Lankhaar zegt dat hij liever de school wil overgeven dan dat het de ge meente geld moet kosten. De Voorzitter vraagt hem wat er dan met de overschietende 44 kinderen voor openbaar onderwijs moet gebeuren. De heer Lankhaar meent dat die dan wel naar Babiloniënbroek kunnen gezonden worden. De Voorzitter zegt dat dit niet kan. De meerderheid is thans voor openbaar onder wijs. Zij hebben altijd de school gehad dat dient zoo te blijven. Dezelfde meer derheid zou evengoed kunnen zeggen dat alle kinderen voor bijzonder onderwijs maar naar Babilioniënbroek moeten. De heer Lankhaar meent zich met van Rijsbergen te moeten houden aan de vorige lijst van kinderen die Christelijk onderwijs verlangden. De Voorzitter oordeelt dat men op die manier wel eens d« waarborgsom zou kuunen verspelen. De heer v. Rijsbergen zegt dat die waar borgsom er is, de kerk geeft daarvoor het geld, de gemeente is er voor en dus is de waarborgsom beschikhaar gesteld. De heer Van Buuren spreekt over uit wassen van de wet, zooals zij nu toegepast kan worden. Wetswijziging is reeds in uitzicht. Het kan nooit de bedoeling ge weest zijn dat er voor 14 kinderen een school gebouwd zou moeten worden. Wordt het besluit tot overgave der school niet ingetrokken en in den 's Bosch goed- gekeurd, dan gaat men direct in hooger beroep, waardoor men nog minstens 11 2 jaar zonder geordende school is en blijft. Nu er slechts 14 voor bijzonder onderwijs overblijven zal een ieder de billijkheid inzien, dat de openbare schooi blijft voort bestaan. De heer v. Rijsbergen brengt in 't mid den, dat er voor hier maar 16 of 17 voor het openbaar onderwijs overbleven. Spreker zegt, wij hebben toch allen de vrije leer en kunnen bijzonder onderwijs verlangen. Gelijke monniken, gelijke kappen. Sprekers kinderen gaan thans naar Dussen, wat een heele opoffering is. De heer v. Buuren. Daarom juist werd toen beslotten de school over te geven, doch nu zijn de rollen omgekeerd. En om nu te gaan bouwen voor kinderen van buiten de gemeente zou al te dwaas zyn, dat kan niet. De heer v. Rijsbergen gaat er niet mede accoord. De Voorzitter zegt dat van Rijsbergen daar straks het geheel met hem eens was, dat de gemeenteraad in het onderhavige geval niet anders kan, dat het vorige be sluit intrekken. De heer v. Rijsbergen. Nu niet. Bij rondgang door het dorp zou hij er nog wel meer dan 14 of 17 kunnen laten teekenen. De heer Lankhaar meent zich nog steeds te moeten houden aan de vorige lijst. De Voorzitter zegt dat er nu verschil lende menschen niet langer wenschen op voor te komen. Het geldt hier een be langrijke kwestien. Een zeer groot aantal kinderen blijft er over. Met het oog op de waarborgsom zou het een gewaagd stuk kunnen worden thans nog een school te willen bouwen. De heer v. Rijsbergen begrijpt wel eenigs- zins die rondgang door het dorp. De men schen hebben de lijst maar geteekend zonder eigenlijk goed te weten waarvoor. Ze heb ben daar geen erg in. De Voorzitter zegt dat men niet moet denken dat de menschen misleid zijn. Het stuk waarop zij geteekend hebben is zoo duidelijk en klaar gesteld als het maar eenigszins kan. Met hetzelfde recht zou men kunnen zeggen, de menschen hebben er geen erg in gehad toen ze teekenden op den lijst voor bijzonder onderwijs. De heer v. Buuren meent dat de ouders des tijds maar geteekend hebben om het schoolhoofd weg te krijgen. Alles hangt z. i. nu af van de al of niet gelukkige benoeming van het nieuwe school hoofd. Ook de secretaris van het school bestuur erkent dit. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt daarna in stemming gebracht, waarbij blijkt dat met 5 tegen 2 tegen is besloten het vorige besluit tot opheffing der school in te trekken. Tegen stemden de heeren v. Rijsbergen en Lankhaar. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Een belangryke smokkelaffaire. Voor de Berlijnsche Rechtbank zal op 28 dezer een belangrijke smokkel-afïaire worden behandeld, waarbij een 9-tal per sonen zijn betrokken, o.m. een geheime hofraad, een gewezen rentmeester, een officier en de margarine-fabrikant Morr uit Altona. De beklaagden moeten terecht staan wegens het smokkelen van geweren en munitie in den herfst van het jaar 1920, Daarbij zouden zij voor 3 millioen mark infanterie-geweren naar het buitenland hebben gesmokkeld. Ook zouden zij voor 9 millioen mark infanterie-geweren, met 200 patronen bij elk geweer aan Zuid-Amerikaansche re geeringen hebben geleverd. o Staatsgreep in Bulgarije I De *New Yerk Herald« verneemt uit Weenen, dat in Bulgarije de militaire partij het kabinet-Stamboelinsky zou hebben omvergegooid en de militaire dictatuur geproclameerd. Men weet nog geen bij zonderheden. o Paus Pius XI. In een officieus pauselijk bericht wordt aangekondigd dat paus Pius XI bij het sluiten van het Eucharistisch congres in Mei a.s. uit het Vaticaan zal komen en onder de Sint Pieter's Porticus, dus buiten het Vaticaan, een plechtige processie zal houden. Hierdoor zou aan de legende van de gevangenschap van den paus een einde komen. Dekens naar Rusland. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft aan de Russische ziekenhuizen 80.000 dekens geschonken. o Levensonderhoud ex-koning Karei. Volgens berichten uit Boedapest heeft de Hongaarsche regeering de gansche op brengst der in het tegenwoordige Hongarije aanwezige onroerende goederen van de familie Habsburg, ten bedrage van vijf millioen kronen, ter beschikking gesteld van ex-koning Karei voor zijn levens onderhoud. Het beheer over het vermogen is met toestemming der Hongaarsche re geering aan den gevolmachtigde des konings, dr. Graz opgedragen. Ëeu vijandige bctooging. Uit Kaïro wordt gemeld, dat er, terwijl koning Foead van Egypte, van de militaire revue terugkeerde, een vijandige betooging werd gehouden. De menigte wierp de politie met steenen, waarop deze een aan tal schoten loste. Verscheidene personen werden gewond. Daor een lawine bedolven. De zoon van een Duitsch groot indu strieel Heinz von Opel is op een skitocht met een Oostenrijksch officier op de Gross Glockner om het leven gekomen. Reddingsexpedities zijn onverrichterzake teruggekeerd. Zij konden slechts consta- teeren, dat op den weg. welke beiden heeren genomen hadden, groote lawines waren nedergestort, die hen bedolven moeten hebben. o IJit het Rijngebied teruggetrokken. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft last gegeven dat het geheele Ameri kaansche bezettingsleger voor 1 Juli uit het Rijngebied moet worden terugge trokken. o Landrn. De »Daily Mail« deelt mee, dat twee broeders van Landru, alsmede hun zuster, in het »Journal Officiak een advertentie hebben doen opnemen, waar in zij zeggen, dat zij machtiging hebben aangevraagd, om hun naam in dien van Rémy te mogen veranderen. Oil AAGT zullen bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden en gebitten, waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond- en tandziekten. >a 20 jaar teruggevonden. Naar wij in de »Figaro« lezen, heett een Italiaansche dame, na gedurende 20 jaar allerlei nasporingen te hebben gedaan, haar kind teruggevonden, dat op zekeren dag uit de wieg verdwenen was. Het kind van weleer is thans een spoor wegbeambte. Vijftien jaar gelepen werd het door een marskramer geadopteerd. Door de tusschenkomst van een notaris kon de moeder haar kind terugvinden. De vader van den jongen een oud-hoofd officier, woont te Turijn. Hij heeft zich thans bereid verklaard voor de toekomst van zijn zoon te zorgen. De werkloosheid te Weenen. Volgens mededeeling van den voorzitter der Weensche Kamer van Arbeid bedraagt het aantal werkloozen in Oostenrijk thans 90.000, driemaal zooveel als in het midden van Januari, toen het slechts 30.000 was. Treinbotsing. Te Lavazerie in Tunis is volgens de »Msb.« een trein, die van Gafour kwam, in botsing gekomen met een zekeren trein, juist hij den uitgang van het station. Op het oogenblik zijn reeds 4 dooden en 20 gewonden onder de puinhoopen weggehaald. Auto-ongeval. Te Parijs heeft op de lijn Porte d'As- nières—Gare Moutparnasse een ongeval plaats gehad met een auto-omnihus, dat betrekkelijk goed afgeloopen is. De chauf feur, die de auto bestuurde, werd juist op den hoek van een straat onwel. Hij verzette zich er tegen, doch het baatte niet. Hij liet het stuur los, waardoor het zware voertuig op 't troittoii terecht k wam en den voorkant van een restaurant ver nielde. Groote schrik onder de passagiers. De reizigers, die bovenop zaten, konden zich redden, maar vijf van de inzittenden werden gewond. Gelukkig bevond zich bijna niemand in het restaurant. Bijna stervende op z\ju post. Een telegram uit Oran (Algiers) meldt, dat de machinist van den passagierstrein van Oran naar Hamman Bou Hadjar onder weg door een beroerte getroffen werd, welke hem van zijn spraak beroofde en hem aan den rechterhand geheel lam maakte. Ondanks het gevoel van naderende on macht wist hij anderhalf uur lang met zijn linkerhand nog de machine te bedienen. Zijn toestand bleek later van dien aard, dat de dood elk oogenblik verwacht kon worden. BINNENLAND. De pensioenwetten. Door het Kamerlid Van Stapele c.s. is een amendement ingediend, om art. 36 van de wet houdende pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen te herstellen in den vorm, waarin het laatstelijk door de Tweede Kamer is vastgesteld. Het gesloten huis. Het had de aandacht getrokken, dat sinds geruimen tijd het door het echtpaar B. in de Parkstraat te Arnhem bewoonde bovenhuis gesloten bleef. Toen de familie, wier brieven onbeantwoord bleven, zich tot de politie om inlichtingen wendde, stelde zij een onderzoek in en vond in de slaap kamer de lijken van den heer en mevr. B.de dood was reeds geruimen tijd ge leden ingetreden. Uit achtergelaten brieven bleek, dat aan misdrijf niet te denken valt. Stopgezet. Te Midwolda is wegens slapte de klok kengieterij van Bergen stopgezet. Het ge heele personeel is ontslagen. Een kip van den heer W. Gardenier te Numansdorp, legde een ei met 3 dooiers. Het beestje moest dit kunststuk met den dood bekoopen. De sterfte aan tuberculose. Was het percentage van de sterfte aan tuberculose in de oorlogsjaren sterk op loopend, thans bewogen de cijfers zich over het algemeen gelukkig weer in sterk da lende lijn. Te Den Haag was, volgens het verslag der gezondheidscommissie, de sterfte aan tuberculose per 10.000 inwoners in 1914 13.53. In de oorlogsjaren 1917 en 1918 was dit cijfer resp. 17.12 en 18.59. In 1920 daalde het tot 12.40 en in 1921 tot 11.26. IJit andere gomeenten. De gemeenteraad van Woensdrecht heeft de jaarwedde van den gemeente-outvanger wegens vermindering van werkzaamheden van f 1250 op f 750 gebracht en zich verklaard tegen voorgestelde verhooging van de salarisen van burgemeester en secretaris. Mocht dit toch gebeuren dan neemt de raad maniem ontslag,.... De Palmpaardenmarkt te Gorinchem, gehouden op Zaterdag voor Palmzondag, zal dit jaar vallen op Zaterdag 8 April. Kinderzegen. De familie G. J. B. te Deventer is ver blijd met de geboorte van een drieling twee meisjes en een jongen. op het gezicht isjleven^hinderlijk als leelijk. Zorg daarom steeds een pot Kloosterbalsem bij de hand te hebben, zoodat U deze onmiddellijk kunt gebruiken als U uitslag ondekt. De zal Uw uitslag spoedig doen verdwijnen en wordt ook zeer geprezen bij schraalheid, brandwonden, muggen beten, open wonden, doorloopen, aambeien en dauwworm en is tevens een beroemd wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn, zenuwpijn etc. Prijs per pot van 20 gram f0.80, van Mtn 1'*'% namaa**,, GtOCPOrt**® 50 gram 1.60, van 100 gram f3. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER,J Rotterdam. Alom verkrijgbaar. BIJVOEGSEL Kicowsblad tr> af» o*.7* °- J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5