C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. EER OM EER. S. D. LANKflüYZËN S Cos Baok. Und van altena Rook ons SUCCESMERK, XAGAZI Jïf Tel. lat. 482. Raamsdonksveer. voer elke a stand. Uitgever: L, J, VEERMAN, Heusden* No. 4178 Zaterdag 1 April 1922 SENORIO de 10 cents sigaar, Hinthamerstraat 24v 's-BOSCH. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. J IN GOUD EN ZILVER. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Bahlmaau's Kleedi&g DE BESTE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In de zitting van den Duitschen Rijks dag hield de minister van buitenlandsche zaken, Rathenau, een rede, waarhij hij zijn teleurstelling uitte over de nota der commissie van herstel, die de hoop op een werkelijken vrede en de regeling van het vraagstuk der schadeloosstelling veel schade had berokkend. Binnen het tijdperk van twee maanden waren honderd nota's van geallieerde zijde op de Duitsche regeering neergehageld. Hij beweerde dat Frankrijk alleen zijn vrees toont voor den aanval van het volkomen ontwapende Duitsche volk, terwijl het liever den weg moest wijzen, hoe Duitschland zijn betalingen in goud kan doen en tevens zijn valuta op de hoogte kan houden. Het te Cannes ingediende memorandum omtrent de Duitsche beiastingen is nog geenszins te niet gedaan door tegenbewijzen. Twee millioen arbeiders werken voor de schadeloosstelling. Duitschland betaalde tot nog toe 45 46 milliard goudmarken aan geldswaarde en levering in natura, afge zien van het vei lies, dat het in Opper- Silezie leed. Zulk een belasting is in de wereldgeschiedenis nog geen volk opgelegd. Rathenau wees er verder op, dat Duitschland volkomen is ontwapend, terwijl in het rond Europa ts gewapend met legers van 4.700.000 man, waar er voor den oorlog maar 1.700 000 man waren. Daarby moet bedacht worden, dat het - Duitsche volk zulk een prestatie volbracht in half verhongerden toestand en in weer wil van de algemeene binnenlandsche ver warring, en daarbij nog de algemeene omwenteling vermeed, als een redder der Europeesche beschaving. Rathenau herhaalde verder de woorden van den rijkskanselier «Duitschland zou zijn verplichtingen vervullen zoo goed het kon en uitte verder zyn leedwezen, dat Amerika wegbleef van de conferentie van Genua. Duitschland wilde eerlijk meewerken aan het herstel van Rusland, echter niet door begeerige kapitalistische kolonisatie. Maar Duitschland alleen kan de wereld niet weer herstellen. Daartoe moeten alle volken meehelpen. Duitschland had in elk geval een pauze noodtg om adem te halen het moest ook gelijkstelling met andere volken te Genua eischeri, voor een vrijwillige en eerlijke samenwerking. Rathenau drukte ten slotte de hoop uit, dat Amerika toch nog bereid zou worden gevonden om mee te werken aan de rege ling der Europeesche vraagstukken. Het Levantijr.sche vraagstuk geeft nog voortdurend aanleiding lot persdebatten en Maar het Fr arisch. 62) Zij wilde zich op hem wreken. Een boosaardig lachje speelde haar om de lippen. «Ge zijt dwaas,* herhaalde hij. «Neen. Ik redeneer gezond. Dat kan ik ook Laurent. Omdat ik een fout heb begaan, waarvan ik nu de bitterheid zie, hoop ik, dat God het mij moge vergeven. Want ik ken geen grooter bitterheid, dan mij te moeten overgeven aan den graaf, Laurerjt. Dat is de grootste straf, die mij wordt opgelegd.* «Helène,* Laurent werd radeloos. Hij had ge waarwordingen, alsof hij naar het schavot ging. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Hij kleurde. «Welnu, behoor dan uw echtgenoot maar toe, en als ik sterf, hoop ik, dat ge u niet veel zult te verwijten hebben.* Zij was verbaasd. Zij gevoelde zich overwonnen. «Laurent,* hernam zij snikkend, ik heb dus goed gedaan over onze liefde te rou wen, want met onze liefde is het uit.* Hij had liever gezien, dat zij toornig was geworden. Zij toonde zich onderwor pen en dit vermurwde Laurent. Hy viel voor haar op de knieën. «Helène, in naam van onze liefde, die niet gestorven is, ik zeg het je, houd goe den moed. Zij richtte zich voor hem op, opende de oogen en wilde spreken, zij wankelde, een beving overviel haar, zij viel op het vloer kleed en bezwijmde. VII. Intusschen was de graaf Poloscaï weder de oude geworden. Hy had zijn vorige karakter teruggekregen. Een maand na de vorige gebeurtenissen ontving Laurent eene uitnoodiging, om aan eene zwijnen jacht deel te nemen, die in de omstreken van Fontainebleau zou worden gehouden. De herinnering aan de gravin, die hij niet meer zag, liet hem geen oogenblik met rust. Hij gevoelde, welk kwaad hij had bedreven, om haar te vergeten. Zijn vader, evenals hij, door een idéé fixe gansch en al beheerscht, was de eerste om hem moed in te spreken. Laurent vertrok. Hij nam zijn intrek in een hotel, waarvan de eige naar, De Brolles geheeten, een goede kennis van hem was. Hij trof er verscheidene jongelieden van zijn leeftijd aan, vroolijke en meest allen bemiddelde knapen. Des avonds aan tafel, toen het gesprek gevoerd werd over eenige heldenfeiten, die den volgenden dag zouden plaats hebben, nam mijnheer de Brolles het woord «Let op 1 als jelui soms van plau bent een wedstryd in schieten uit te schryven, uitvoerige beschouwingen. Alle teekenen wijzen erop dat het Turksche antwoord niet geheel bevredigend zal zijn. Joessoef Kemal Pasja reist zoo snel mogelijk naar Angora om het antwoord van de Nationale Ver gadering ie gaan halen. Want bij haar berust de beslissing. De te Parys achterge bleven Turken meenen evenwel dat Turkije met de voorstellen van de gezanten geen vrede kan hebben, tenzij ook Gallipoli door de Grieken ontruimd en aan de Turken teruggegeven wordt. Door Grieksche benden zoo dicht bij de Turksche hoofdstad te laten zou men een voor Turkije onduld- baren toestand scheppen. De Britsche premier schijnt daarentegen niet bijzonder voldaan te zijn over den loop der besprekingen. De «Daily Chronicle*, het officieuse orgaan van Lloyd George, betoogt tenminste, dat Curzon al te veel prijsgegeven heeft, en dat aan de Turken al te groote voorrechten toegestaan zyn. Het blad meent dat Turkye geen enkel recht op Thracië kan laten gelden. De bevolking is slechts voor een klein percen tage Turksch. Gelijk men weet had de Britsche regeering Turkije geheel in Azië willen terugdringen en het zelfs een uitweg naar de Middellandsche Zee willen ontne men door Smyrna aan de Grieken te geven. De liberale organen, vooraan de «West- minster Gazette*, schrijven natuurlijk juist in tegengestelde geest en slaan uit de beslissing te Parijs munt voor de verkie zingspropaganda. De aanstaande verkiezings campagne begint de Britsche politiek leeds troebel te maken. Lloyd George is thans weer in het poli tieke leven teruggekeerd. Hij heeft in overleg met het kabinet de motie van vertrouwen geredigeerd, die zijn mandaat voor de conferentie te Genua bevat. Maandag zai, gelijk men weet, deze motie door het Britsche Lagerhuis in behandeling worden genomen. Uit gezaghebbende Chineesche en Ja- pansche kringen wordt gemeld dat de Sjarigtoeng-conferentie tot een overeenkomst heeft geleid, volgens welke de terugtrekking der Japar.sche troepen uit het gebied van den Sjangtoengspoorweg in drie gedeelten zal geschieden, namelijk op 10, 20 en 30 April. Acht Chineesche en Japansche commissarissen zullen toezicht houden op de terugtrekking der Japansche troepen en op de vervangi ig van deze door Chi neesche soldaten. bestaat daarvoor spoedig eene gunstige gelegenheid. Morgen verwacht ik een uit stekend schutter in mijn hotel.* «Hoe heet hij dan vroeg een uit het gezelschap. «De graaf Poloscaï.* «De graaf Poloscaï,* herhaalde Laurent op levendigen toon, terwijl hy een kleur kreeg. «Ken je hem dan vroeg de Brolles. «Ja, ik heb te Cettinje met hem kennis gemaakt.* «En, als ik my niet vergis,* merkte een ander op, «heb ik u te Parijs in de salons der gravin gezien.* «Zeer dikwijls ben ik er geweest. «Men beweert zelfs, dat er tusschen u en de gravin een innige betrekking bestond,* «Wie durft dat beweren «De heele wereld. Maar dat beleekent niets en bovendien is het voor u eervol. De gravin Poloscaï gaat voor eene buiten gewone vrouw, met zeldzame talenten en oogverblindende schoonheid door, wier ka rakter geheel in overeenstemming is met haar uiterlijk voorkomen. De graaf is een gelukkig mensch, want ik geloof, dat hij niets weet.« Gedurende dit gesprek kon men het aanzien, dat Laurent zich in eene gejaagde stemming bevond en toen de overigen dit bemerkten, veranderden zij van onderwerp. Laurent, die op den avond van denzelfden dag zich alleen bevond, vroeg zich af, welke gedragslijn hy te volgen had. Hy was De hooge commissaris van Frankrijk overhandigde aan de Verheven Porte den tekst van de besluiten door de conferentie te Parijs genomen betreflende de Levarit- kwestie. Een gelijkluidende tekst is over handigd aan de vertegenwoordigers der regeering van Angora te Konstantinopel om dien over te brengen aan de Kema- lietische regeering. In Turksche kringen heeft men een gunstigen indruk gekregen van de voorstellen der geallieerden betref fende het herstel van den vrede in het Oosten zij koesteren de hoop, dat de aanstaande onderhandelingen in gunstigen zin den toestand zullen wijzigen. BUITENLAND. De uitbarsting rati de Etna. Uit Palermo wordt gemeld De uit barstingen van de Etna zijn wederom he- Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 41.000.000,- f 96.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoreri Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en in'oraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aar huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. eerst van plan een reden te verzinnen, om eene ontmoeting met den graaf te vermij den. Maar de eigenliefde hield hem tegen. Hij wilde zelfs niet den schijn geven, dat hij voor hem plaats maakte. Er werd aan zijn kamerdeur geklopt. Hij deed open. Het was de hotelhouder. «Waarde vriend,* zeide deze, «het doet mij leed, dat mijne gasten zoo onbescheiden tegenover u geweest zijn en ge kunt u voorstellen, hoe onaangenaam ik het vind, dat gij u weldra in de omgeving van den graaf zult bevinden. Ik wil u op de hoogte der zaken hrengen, hoe zwaar mij dit ook valt. De graat Poloscaï wist, dat ge zoudt komen en daaraan moet ik zeker de graagte toeschrijven, waarmede hij mijne uitnoodi ging heeft aangenomen Ik achtte het goed u te waarschuwen. Den volgenden morgen kwam de graaf in het hotel aan. De genoodigden van mijnheer de Brolles, Laurent er onder begrepen, waren in het bosch een wandeling gaan maken om elf uur keerden zij terug. Toen de graaf Laurent zag ontroerde hij. Hij naderde hem met een gedwongen glimlachje en zeide «Mijnheer, ik wist, dat ik u hier vinden zou, ofschoon ik niet wist, dat u ook een jager was. Sinds geruimen tijd heb ik naar eene gelegenheid gezocht om u te ontmoeten. Ik zegen dus het toeval, dat mij thans iu uw gezelschap brengt.* «Mijnheer de graaf* gaf Laurent ten viger geworden. Stroomen lava vloeien aan alle zijden uit den kraterrand. De bewoners der op den berg gelegen dorpen vetlaten in allerijl hun woonplaatsen. Te Palermo en Messina hebben in de laatste dagen herhaaldelyk aardbevingen plaats. Een ntoor&Rnslajc op Tanaka. Twee Koranen hebben een aantal revol verschoten afgevuurd op den Japanschen oud-minister van Ootlog Tanaka. Tanaka zelf bleef ongedeerd, doch een Amerikaansche dame Snyder geheeten, werd gedood, terwijl nog vier andere personeu door de revolverschoten gewond werden. De moordenaars werden gearresteerd. Zuideltyke icden. De secretaris der fascisten te Casalvolone (Piemont), Favlaglioli Natale, ontving her haaldelijk brieven van communisten, waarin hij met den dood werd bedreigd. Verleden week werd hij door onbekenden vastge grepen en naar het communistische bureau gebracht. Daar werd hij ter dood ver oordeeld en vervolgens onthoofd. Denzelfden dag drongen de fascisten uit den omtrek Casalvolone binnen en ver nielden het bureau der communisten. o— Vrees voor ongeregeldheden. Volgens de correspondent van de «Times* te Jeruzalem vreest men in sommige krin gen voor botsingen in April, in verband met de omstandigheid, dat de voornaamste Christelijke, Joodsche en Mohammedaansche antwoord «ik kan mij niet voorstellen, waarom u zoo'n belangstelling in mij koestert. Maar in allen gevalle strekt het mij zeer zeker tot eer.* Er werd geen enkel woord meer ge sproken. Wat zij tot elkaar hadden ge zegd was voldoende geweest. Hst leed geen twijfel of tusschen beide mannen zou iets voorvallen. Bij het ontbijt viel niets bizonders voor. Daarna ging men op de jacht. Deze zoude plaats hebben op anderhalve mijl afstand van het hotel. Eenige brikken brachten de jagers er heen. Toen men uit de rij tuigen stapte naderde de graaf Laurent. «Hebt ge er iets op tegen, dat wij bij elkaar blijven Ik zou met uw schieten wel kennis willen maken.* «Maar mijnheer* antwoordde Laurent «wij zijn niet alleen. Ik weet niet of de overige leden van bet gezelschap het zullen goedvinden.* «Ik ben er zeker van dat, als u mijn heer de Brolles er over spreekt «Ik heb hem gisteren daaromtrent mijn wensch reeds te kennen gegeven. De genoodigden wisten niet, wat zij er van moesten zeggen en zelfs mijnheer de Brolles werd er verlegen onder, toen Lau rent op halfzachten toon tot hem zeide «Vroeg of laat zal er eene verklaring volgen. De graaf zou wel willen, dat het dadelijk gebeurde. VIElllSBLAB voor let Land van Hsusden ei Altena, de Laisstrnt en do Bammelefwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1