Sproeten; HOOFDPIJN Freco's Hoofdpjjntabletten feesten in denzelfden tijd vallen en ook in verband met den angst en achterdocht, die de partijen tegen elkaar koesteren. Uit vrees voor aanvallen van den kant der Arabieren, zooals het vorige jaar hebben plaats gehad, hebben Ultra-Zionisten wapens het land binnengesmokkeld en een geheime verdedigingsmacht gevormd, onder den naam van «Hagana®. Dit op zijn beurt heeft de Arabieren weer bevreesd gemaakt. De Palestinesische regeering neemt alle mogelijke voorzorgsmaatregelen en is voor nemens zeer streng op te treden tegen al degenen, die den vrede mochten verstoren. Een dorp door een waterhoos geteisterd. Het dorp Saint Laurensdes Prés nabij Pèrigueox, is dezer dagen getroffen door een geweldige waterhoos. Er ontstond een vreeselijk paniek onder de bewoners. Het water stond anderhalve meter hoog in de kelders en benedenhuizen, en alle meubelen werden omgeworpen. Twee vrouwen werden door den razen- zenden waterstroom meegesleurd en zouden stellig zijn verdronken, indien eenige moe dige dorpelingen ze niet hadden gered. Herige koude. In Würtenberg en Baden is sedert Maandagmorgen opnieuw een hevige koude ingetreden. Van het hoogere gedeelte van het Zwarte Woud wordt een hevige sneeuw val en een koude van acht tot tien graden gemeld. Sedert Maandagavond is het Zwarte Woud tot de Talsphle wederom met sneeuw bedekt. Opstand uitgebroken. De «Daily Telegraph« meldt, dat een opstand tegen de sowjet is uitgebroken in Georgië, welke een zeer dreigend karakter aanneemt. Het reizigersverkeer is onder broken. Het spoorverkeer is op alle zui delijke lijnen verbroken. BINNENLAND. Verminkte bankbiljetten. De Ned. Bank overweegt om de inwis seling van opzettelijk verminkte bankbiljetten te weigeren. Het eenvoudigste lijkt ons nu zoo schrijft de »N. R. Ct.® naar aanleiding van deze mededeelirtg, dat voortaan een ieder die geld te ontvangen heeft er voor bedankt om bankpapier in betaling aan te nemen, waarop teekeningen, stempels en dergelijke zijn aangebracht. Want het betreft hier een zaak, die niet enkel de belastingambtenaren aangaat, doch het het heele Nederlandsche volk, om nog te zwijgen van de tallooze buitenlanders, die de laatste jaren houders zijn geworden en nog dagelijkse!) worden van Nederlandsche bankbiljetten. Hoewel er vragen oprijzen in hoever de Ned. Bank het recht heeft om aan een door haar uitgegeven wettig betaalmiddel dat karakter te ontnemen, de publicatie van de maatregel en het dreigement dat er in ligt, kan, zegt het blad, er allicht toe bijdragen om het euvel van het misbruiken der biljetten van allerlei reclame en propaganda uit de wereld te helpen. Be heer H. Colyn hoofdredacteur ran De Standaard". Naar «De Standaard® mededeelt, zal de heer H. Cohjn, die met 1 April zich als leider geheel aan de zaak der Anti-Rev. Partij kan geven, met ingang van dien datum ook het hoofdredacteurschap van «De Standaard® aanvaarden. Eicrhandel. Dat de prijzen der eieren hooger blyven dan eerst verwacht werd, ligt ten deele ook hieraan, dat er nog al uitvoer begint te komen en men zich in ons land gereed begint te maken om met het kalken te beginnen. Men veronderstelt daarom, dat de grondprijzen voor dit jaar weer bereikt zijn. De Belgische handel kocht van de 1.700.000 eieren aan de Roermondsche veiling er 400.000, die in vrachtauto's de grens overgingen. De 20.000e inwoner. Te Bussum, waar het aantal inwoners in de laatste jaren snel toenam is thans het zielental t 20.000 gestegen. Bij de aangifte van een dochtertje door H. de Bruin uit de Heidelaan werd deze hartelijk gelukgewenscht door den burge meester, waarna nog een verrassing volgde. Van gemeentewege werd voor de jong geborene een Rykspostsspaarbankboekje beschikbaar gesteld, met inschrijving van f100 over welk bedrag op haar 21e jaar met de alsdan verschenen rente kan beschikt worden. o Nachtvorst. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het in de omgeving van Deventer negen graden gevroren. Tweede Hamer. De Tweede Kamer heeft gisteren-raiddag aangenomen de oorlogsbegrooting en des avonds de begrooting voor Koloniën, Suri name en Curasao. De ramp in het Volkerak. Aangaande deze ontzettende ramp op 8 dezer, verneemt de «Standaard® nog de volgende bijzonderheden. De «Binnenvaart 19®, die schipbreuk leed, is op een groote zandbank geloopen, en is waarschijnlijk in vier stukken gescheurd. Het wrak is zoodanig onder het zand bedolven gewor den, dat lichten niet meer mogelijk is. Het schip blyfl daar dus liggen. Niettegenstaande alle nasporingen van de politie te Dinteloord langs het water van het Volkerak, is nog geen der lijken van de slachtoffers gevonden, behalve dat van vrouw Nome. De in het leven ge bleven zoon van N. is weder uit Dinteloord vertrokken. lit Gorinchem. Melkverkoopers zijn nog niet afgeschrok ken om de melk te vervalschen, al werden enkele weken geleden slijters tot gevan genisstraf veroordeeld, voor het feit water bij de melk te voegen. Deze week stonden aldaar voor het kantongerecht weer twee melkslijters, een uit Kedichem en een uit Heukelum terecht voor het toevoegen van 7 pet. en 11 pet. water bij de melk. De ambtenaar van het O. M. zeide dat men niet alleen vervalsching pleegt, maar dat op de dorpen de melk gewoonlijk met slootwater gedoopt wordt, welk water zeer gevaarlijk voer de gezondheid kan zijn. Bij herhaling zullen de vervalschers met maanden gevangenisstraf gestraft worden. Nu eischte hij f 200 boete subs. 20 dagen hechtenis voor elk. Tusschen de walsen. De werkman M., aan de oliefabriek te Delft, kwam door onvoorzichtigheid met zijn linkerhand tusschen draaiende walsen. Hij werd weggeslingerd, bekwam daarbij ernstige verwondingen aan beide armen. De linkerhand is in Bethel geamputeerd. o In een ketel met kokend water gevallen. Te Baexem is het 2-jarig dochtertje van den heer V. in een ketel kokend water gevallen en korten tijd later aan de be komen verwonding overleden. o Verdnistering. Te Tilburg is zekere A. S. aangehouden, die bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van f 4000 ten nadeele van vrouw v. B. Het geld werd gevonden onder het riet van het dak zijner woning. legaat. De Doopsgez. Gemeente te Wormerveer ontving van den heer W. J. Prins, te Overveen overleden, eer* legaat groot f 12.000, vrij van sucecssierechten. Worgen uit liefde. In een der perceelen in de Spaarndam- merbuart te Amsterdam heeft een 62- jarige weduwe een kosthuis. Naar ver luidt «zit zij er warmpjes in«. Deze vrouw heeft van een 59-jarigen kostganger herhaalde malen huwelijksaanzoeken gehad, die ze evenveel malen afsloeg. Zaterdag deed de kostganger weder en thans met klem een huwelijksaanzoek. Als altijd weigerde de weduwe. Vóór zij er op verdacht was, pakte de man haar bij de keel en trachtte haar te worgen. Toen zijn slachtoffer blauw werd, nam hij de vlucht en verschool zich in een der naburige huizen waar hij gearresteerd werd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Door de Gebr. Reas alhier is een beste Paaschos aangekocht van circa 1000 pond. Volgens de nieuwe kiezerslijst be draagt het aantal kiezers 1042, te weten, 547 vrouwelijke en 495 mannelijke. Werkendam. Maandag hebben ver schillende ingezetenen uit Werkendam en deWerken bericht gehad, dat ze in aanmer king kwamen voor een van de nieuwe wo ningen. Er waren ruim 60 liefhebbers voor de woningen hoewel er maar 34 huizen zijn, zoodat verschillende moesten teleurge steld worden. De huurprijzen loopen van f3.75 tot f4.75. Almkerk. Bij de gehouden aanbe steding voor het bouwen van een laag- spannigsdistributienet in deze gemeente door N.V. Prov. N.-B. Electr. Maatschappij te 's Bosch, was de laagste inschrijver, Firma van Bokstel te Tilburg voor f 52.000. J.l. Dinsdagavond werd alhier een Chr. Meisjesvereeniging op Ger. grondslag opgericht onder den naam «De Heere is onze banier®. Aanvankelijk traden 21 leden toe. Op de alhier j.l. Woensdag gehou den stierenkeuring werden 56 stuks aan gevoerd, waarvan er 29 stuks werden goedgekeurd. Dezer dagen verloor het dochtertje van den heer J. B. alhier een beursje inhoudende f 12.50. Een eerlijke vinder stelde het de kleine weder ter hand. J.l. Zaterdag is door de Rechtbank te 's Bosch uitspraak gedaan, in het proces Oud-burgemeester Punt contra gemeente Almkerk, betreffende niet uitbetaling ge deelte salaris 1919. De gemeente Alm kerk is veroordeeld om uitkeering te doen met de rente a 5 pCt. 'sjaars van af 17 S pt. 1920 en de proceskosten. Deze kwestie zit als volgtDe nieuwe salaris regeling bepaalde terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1919. De Raad ging daar niet op iri, vandaar 't proces. Andel. Naar we vernemen wordt vanaf 1 April, door de firma v. d. Berg 6$ cent voor de liter zoete melk uitbetaald. De vorige week hadden hier 2 botsingen tusschen wielrijders plaats welke beiden met materieele schade afliepen. Minder gelukkig racht W. P. uit deze gemeente het er af' die gezeten op zyn zijn motorfiets a. d. Nieuwendijk werd aangereden door een auto en daarbij het rechterbeen, benevens zijn sleutelbeen brak. Naar we vernemen is eigen onvoorzichtigheid de oorzaak. De onlangs hier opgerichte geiten- fok vereeniging, «Goede Verwachting,telt reeds 56 leden. Tot Eere-Voorzitter werd gekozen den EdelAchtb. heer v. d. Schans Burgemeester, terwijl het bestuur als volgt is samengesteld Secretaris J. Fondse, Penningmeester C. Straver, Commissarissen A. v. d. Vliet en M. Versteeg. Babiloniënbroek. Bij de gehouden voorjaars-stierenkeuring te Almkerk werden er twee aangeboden uit deze gemeente waarvan werd goedgekeurd de twee jarige zwart bonte van den landbouwer C, Lankhaar alhier. Op Woensdag gehouden Examen van Land- en Tuinbouwcursus te Eethen zijn de navolgende heeren geslaagd J, Straver Adrz., C. Lankhaar Czn., J. Boom, H. Boom, Joh. Boom. uGroote ouderdom onder de kippen- •wereld. Als bijzonderheid kunnen wij melden dat bij den heer T. van Rijsbergen bakker alhier, eene kip is gestorven die den ouderdom heeft bereikt van bijna 14 jaar zij heeft in haar leven 258 kuikens ter wereld en groot gebracht. Capelle. A.s. Woensdag 5 April e.k. hoopt voor de Chr. Hist. Kiesvereen. alhier, als Spreker op te treden Ds. I. Voorsteeg uit Katwijk met het onderwerp«Onze ernstige politieke taak.® Aanvang half acht in de O. L. school in de Nieuwstraat. Onze vroegere predikant, Ds. J. H. Koster te Wouterswoude heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem, te Ysselmuiden. Dassen. Onze geachten predikant Ds. P. V. v. Stein Callenfels alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwland. Meeuwen, De kiezerslijst 1922/23 vermeldt 412 kiezers, waarvan 205 man nen en 207 vrouwen. De heer Mols, tijdelijk onderwijzer alhier, is in vasten dienst bij het onderwijs te Kerkrade benoemd, met ingang van 3 April a.s. I De Zomertijd vindt hier alsnog geen ingang. Kerken en scholen houden ouden tijd. Alleen de torenklok staat op Zomer tijd, verkondigende met doffe slagen de algroote wijsheid der tegenwoordige wet geving. Raamsdonksveer. Uit de rekening van den penningmeester van de vereeniging tot Instandhouding van het varkensfonds bleek dat er een batig saldo was van f1213.36. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren J. J. Joore, W. van Raamsdonk, H. Visser en J. van Schijndel. Het inleggeld voor nieuwe leden werd be paald op f 5.de uitkeering voor biggen op f 15voor grootere varkens op 35 cent per pond levend gewicht. Steeds gaat de vereeniging in ledental vooruit, Het paard met kar van landbouwer Mathon geraakte door achteruit te loopen in het pulpschip. Eerst na een paar uren was alles weer aan den walevenwel ver meerderd met een veulen, dat |n het schip door het paard was geworpen. Sprang- De schoenmaker J. D. had op de stoomschoenfabriek van den heer v. S. te Waalwijk het ongeluk met zijn linker hand tusschen de machine bekneld te ra ken. Door Dr. Langemeijer werd de hand verbonden. Dinsdagavond vierde de Chr. Zang- vereen. «Excelsior« op een gezellige wijze haar jaarfeest. Daar men tot op heden nog geen directeur heeft worden er geen repetities gehouden. Was er daarom eerst sprake deze vereeniging te ontbinden, op deze vergadering besloot men om hiertoe nog niet over te gaan. A.s. Woensdagavond 7 uur zal door de Gereformeerde kerk van Sprang en Capelle in het kerkgebouw aan het «Brug- gentje® een gemeenschappelijken bidstond voor 't gewas gehouden worden. Als voorganger hoopt op te treden Ds. van der Zanden van Wapenveld. Daar de nieuw bijgebouwde lokalen aan de Chr. school na de Paaschvacantie gereed zullen zijn kunnen de nieuwe leer lingen alsdan pas toegelaten worden Ook de overgang der klasse zal dan plaats vinden. Waspik. In een Woensdag gehouden vergadering van de leden der stoomzuivel- fabriek «Nooit Gedacht« werd tot Bestuurs lid gekozen de heer D. Konings Azn, uit Raamsdonk. De prijs der suikerbieten is thans vastgesteld als volgtle levering tot 15 Oct. f 15.25 2e levering tot 20 Nov. f 13,75 en 3e levering na 20 Nov. f 10, alles per 1000 K.G. Had de keuring voor de militie voorheen steeds te Oosteihout plaats, tengevolge van de invoering van de nieuwe Dienstplichtwet geschiedt zulks voortaan te Raaamsdonk, Oude School. De keuring voor de personen, ingeschreven voor de lichting 1923 zal voor deze gemeente plaats hebben op 30 Mei e.k. des voor middags half twaalf uur. Bij de dezer dagen gehouden aan besteding van den bouw van een woonhuis met steenkolenbergplaats voor rekening van den heer A. Kerst, alhier, was den minsten inschrijver Arn. de Graauw, timmerman te Waspik, voor de som van f5975.--. Wijk. Bij de op Maandag 2e Paaschdag te houden opening van het D. V. O.- sportterrein, zullen de navolgende wed strijden plaats hebbenVoetbalmatch tusschen D. V. O. alhier en Achilles (Gorinchem). Korfbalmatch tusschen Gorcurn (Gorinchem) en Juliana (Vrijh. Capelle). Hindernisloop voor alle ingezetenen van Wijk en Aalburg. Tevens zal de muziekvereen. «Oefening en Uitspanning® een concert geven. is een zeer onaangenaam verschijnsel, dat men liefst zoo spoedig mogeiijk wil doen verdwijnen. hebben na 10 min. de hevigste Hoofdpijn en migraine verdreven. Neemt eens proef. Per koker 45 cent. Verkrijgbaar bij Drogist, en Apotheek. SPORT. Heasden. «Juliana® «Gelria I® He- del. 2—0. Juliana heeft weer een van haar bekende slappe wedstrijden gespeeld. Met 20 heeft zij gewonnen. De score had echter veel hooger kunnen zijn. Dit is te danken door het totaal onvoldoende schieten der voorhoede. Om 2.30 uur stellen beide elftallen zich op. De eerste aanval is voor Gelria, die den bal een poosje voor het Heusdensche doel weet te houden. Daarna worden de bordjes verhangen en wordt de Gelriaveste bestookt, maar de Hedelsche ceeper is safe en retourneerd alles. In deze periode verdiend een mooi schot van v. Mier ver melding, dat door van Ommeren over ge schopt wordt. Weer een aanval. J. Boelen schiet goed in en de ceeper slaat corner. Deze goed door v. Mier genomen wordt na een doelworsteling keurig door P. Boelen in een goal omgezet. 10. Na de rust heeft Hedel niets meer in te brengen. Van Dijk brengt z'n tyd in zalig niets doen door. De backs staan op het middenvoor en retourneeren de enkele doorbraken goed. Voor wordt wanhopig gepr Eindelijk weer een lichtpuntje. Laros maakt keurig vrij, zet goed door aan v. Mier, deze weer aan van Ommeren, die met een laag hard schot de Hedelsche ceeper voor den tweeden maal doet visschen. Spoedig hierop komt het einde, enkel is het te hopen, dat er op de a.s. Zondag te houden comp. wedstrijd wat meer ver band en schot in de voorhoede zit. INGEZONDEN. Het is algemeen bekend, dat zeer veel kinderen reeds vóór het einde van het eerste levensjaar sterven. Nog grooter is het aantal hunner, dat in het eerste levensjaar ziek wordt of telkens weer ziek is en daar door zwak en ziekelijk blijft. Veelal is dit het gevolg van fouten, die bij hunne verzorging en voeding gemaakt worden, in den regel niet met opzet, maar uit onwetendheid. Sterk wordt dan ook gevoeld de behoefte om meerdere kennis omtrent de zuigelingenverzorging te verspreiden. In tal van plaatsen geschiedt dit door het geven van z.g. «moedercursussen.Waar ook in Heusden over het algemeen de ver zorging van de zuigelingen nog veel te wenschen overlaat en nog voor groote verbetering vatbaar is, heeft het Bestuur van de Vereeniging «Het Groene Kruis® gemeend, dat het zeer wenschelijk zou zijn wanneer ook hier een moedercursus gehouden werd. Deze cursus zal, bij ge noegzame deelneming, binnenkort plaats hebben onder leiding van Dr. Auër voor het theoretische gedeelte, terwijl Mej. de Haan, verloskundige, zich bereid heeft ver klaard hetprachtischegedeelteteonderwijzen. De cursus zal toegankelijk zijn voor iedere vrouw (boven 16 jaar) hetzij gehuwd, hetzij ongehuwd, tegen een vergoeding van f 5. ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten. Dit bedrag kan echter in overleg met de secretaresse gewyzigd worden in verhouding tot het draagvermogen van de deelneemster, ten einde te voorkomen, dat deze kosten een bezwaar zouden kunnen zijn voor het volgen van den cursus. Deze staat dus open voor iedere vrouw 1 Voor aanmelding (vóór 7 April a.s.) en nadere inlichtingen zich te wenden tot de secretaresse. Het Bestuur van de Vereeniging «Het Groene Kruis, H. J. VAN EGGELEN, Voorzitter. Y. C. AUËR- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur. Een plaatsje s. v. p. naar aanleiding van het onbenullige en tevens van domheid getuigende Ingezonden stuk, om geen andere meer sprekende woorden te gebruiken, van G. A. Krop te Wijk bij Heusden. De jonk man gaat te keer, alsof het mijn schuld is, dat hij geslaagd is voor Cadet bij het Koloniale Reserve Kader en mettertijd officier hoopt te worden. Tot mijn verwondering zag ik, dat hij de portée niet snapt van mijn zeer gerechtigde vraag op een alleszins gebruikelijke manier. Hij kan zich geruststellen, ik ben geen Wijkenaar, evenmin een Wijksche. Deze laatste veronderstelling is aartsdom hij als aanstaand officier, moest weten, dat vrou wen geen verbintenis by 't leger kunnen aangaan. Ik verzeker hem, dat hij in geen geval «gaarne® bij mij, den autor intellectualis van de gemaakte vraag, om inlichtingen komt. Klaarblijkelijk snapt hij niet, dat men het publiek belang dient, door een vraagstelling in èen courant, al is dat niet uit eigenbelang. Ondanks zijn onhebbelijkheid in zijn antwoord, zeg ik hem toch dank. Ik neem n.l. zijn onzinnigen «rimram® weme- lend van taal- en stijlfouten, als vorm voor de examen-eischen, zoodat ik nu weet, dat een gewoon schooljochie, wat Nederlandsche taal betreft, met glans kan slagen. Van zijn opgegeven adres in Nijmegen, zal ik voor de overige vakken een goed gebruik maken door aldaar rechtstreeks inlichtingen in te winnen, die ik later in dit blad hoop bekend te maken. Krop, U moet bij een gewoon werkman eens informeeren, wat «geschoold® betee- kentdat woord klinkt wel mooi, doch wordt door U absoluut niet begrepen. In de hoop M. de R., dat U het boven staande opneemt om mij en zeer velen met mij mogelijk nogmaals hartelijk te laten lachen. Uw dw. dienaar X. (niet te Wijk). mm komen vroeg in Hg t voorjaar, koop bijtijds fflf een pot SPRUTOL Bp? Verkrijgbiar b5 dfie drogisten WlND, Secretaresse.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2