Slapeloosheid, Freco's Zenuwtabletten, Hij werd slechts licht gewond. Te voet legde hij daarna den 36 uren gaans langen weg af van de sneeuwvelden naar het dorp Matt, waar hij bij aankomst bewusteloos neerviel. Ter doed veroordeeld. Armand Jeannes is te Mons (België) ter dood veroordeeld wegens verraad en spion- nage tegen de geallieerden. Het is gebleken, dat hij voor den Duitschen geheimen dienst heeft gewerkt gedurende den oorlog. Hij beroemde zich er op het werktuig geweest te zijn om miss Cavell door de Duitschers te doen arresteeren, en terechtstellen. Een Koninkiyk vredesgeschenk. Het Belgische vorstenpaar heeft het Italiaansche met zuiver Belgische cadeaux vereerd zoo kreeg de koning van Italië als blijk van vriendschap en van goede verstandhouding een volledig stel geweren, karabijnen en revolvers van de nationale wapenfabriek van Herstal. Het jongste prinsesje kreeg Belgisch speelgoed waaruit dit bestond wordt niet medegedeeld. Afschuweiyke misdaad. Een afschuwelijke misdaad is er te Parijs gepleegd. Daar woonde in een volkswijk, in »een huis vol menschen,« een vrouw met een kindje van een jaar of vier De vrouw had twee minnaars. Tusschen de beide mannen onderling en tusschen de vrouw en elk der mannen vielen hevige tooneelen voor. Zaterdagochtend tegen acht uur is een der mannen, iemand van twee- en-veertig jaar, sjouwer in de hallen, bij de vrouw gekomen en heeft haar en het kleine meisje, met een scheermes de keel afgesneden. Nog langen tijd, tot ongeveer twaalf uur, is de moordenaar in de kamer bij de twee slachtoffers gebleven, sigaretten rookend en ook heeft hij er wijn gedronken. Toen hij wegging, is hij op de trap den anderen man tegengekomen. Toen deze boven de vrouw met haar kind badende in haar bloed vond, begreep hij, dat zijn medeminnaar dezen dubbelen moord gepleegd had. Met behulp van twee politie-agenten heeft hij zich van den moordenaar meester gemaakt. Deze heeft zijn dubbele misdaad bekend. De Siameesche tweelingzuster. De Siameesche tweelingzusters Jozefa en Rosa Blazek zijn te Chicago overleden. Jozefa stierf het eerst. Zij was sinds enkele weken lijdende aan geelzucht, waarbjj een longontsteking gekomen was. Rosa werd enkele dagen later eveneens ziek, ofschoon haar toestand geenszins ernstig was. Toen men haar een operatie voor stelde om haar van haar zuster te scheiden, zeide zij weemoedig glimlachend»Als Josie komt te sterven, moet ik met haar meegaan.® Het verband tusschen deze tweelingen heeft dr. Benjamin Blakestone, de eerste chirurg van het Chicago hospitaal verklaard, is zoo nauw, dat elke poging om haar te scheiden vruchteloos zou gebleven zijn. De tweelingen hadden een afzonderlijk adem- halings- en bloeds-omloop-systeem, doch slechts één maag. En het was bijna hopeloos voor de overledene 'n nieuwen maagwand te vormen. Zoodra Jozefa tot bewusteloosheid verviel, geraakte cok Rosa spoedig in dien toestand. Slechts enkele oogenblikken, Woensdag middag kwam zij tot zich zelve. Vol teederheid streelde zij het hoofd harer stervende zuster en fluisterde woorden van innige deelneming in de ooren der bewuste- looze vrouw. De notaris der tweelingzusters bleef tot het laatste oogenblik aan het sterfbed, in de hoop, dat Jozefa, die weduwe is en over veel geld beschikt, een testament ten gunste van haar elfjarigen zoon zou kunnen onder teekenen. Dit is echter niet meer gebeurd. o Eeu geraariyke grap. 't Gebeurde te Boitzenburg Om de deelnemers aan een feestje te doen schrikken, legden drie knapen in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen den muur van het gebouw, waar de feestelijk heid plaats had, een hoeveelheid, schiet katoen, door welker ontploffing in een naburig kantoorgebouw meer dan honderd ruiten werden vernield, terwijl vele personen door de glasscherven gewond werden. De daders werden gearresteerd. Aardbevingen. Naar een bericht uit Belgrado meldt, neemt men voortdurend aardschokken waar door het geheele land. Een honderdtal huizen is reeds totaal vernield, een groot aantal beschadigd. De materieele schade beloopt ruim dertig millioen dinars. o De financieele toestand in België. Minister Theunis heeft in de Kamer een uitvoerig overzicht gegeven van den finan- cieelen toestand des lands en verklaard, dat deze toestand ernstig is, doch geen reden geeft om te wanhopen. o Tragisch. Te Londen heeft een 22-jarig Russisch meisje in een vlaag van krankzinnigheid zelfmoord gepleegd de angst en de ont beringen in Rusland en op haar vlucht uit dat land doorstaan hadden haar geest vermogens gekrenkt. Zij was de dochter van een Russisch generaal majoor, die door de bolsjewiki was doodgeschoten. Her haaldelijk was er op haar geschoten en eens had zij een heele nacht in een moeras moeten doorbrengen. Ten slotte was zij met een Fransch oorlogschip uit Sebastopol vertrokken. Eindeiyk weer vry. In 1894 werd een vrouw Joniaux door het gezworenenhof van Antwerpen ter dood veroordeeld wegens vergiftiging. De straf werd door gratie in levenslange gevangenis straf omgezet. Zij is thans, na 28 jaar, voorwaardelijk in vryheid gelaten. Zij is thans 72 jaar oud. ons land, die dan ook naar Amsterdam zou komen. overspanning/examenvrees,"onrust, gejaagd heid, worden verdreven door die in hooge mate kalmeerend werken. Per koker 60 ct. Verkrijgbaar bij Dro gist en Apotheek. BINNENLAND. Onder een goederentrein geraakt. Te Nijverdal is de arbeider-telegrafist Ter W. onder een goederentrein geraakt en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Beiuiniging! Als gevolg van een besluit van Burgem. en Weth. van Den Haag tot opheffing van een der drie huurcommissies en een cen tralisatie van de beide andere huurcom missies, waardoor een belangrijk deel van het personeel overcompleet zal blijken te zijn, zal een bezuiniging tot stand komen welke op f 20.000 wordt geschat. Door een electrische schel verraden. Een persoon kwam telefoneeren in de stadstelefooncel aan het Hoofdpostkantoor te Amsterdam. Toen hij de cel binnen was, trachtte hij de geldautomaat te openen. Een electrisch schelletje waarschuwde den zaalwachter J. die direct de telefooncel afsloot en de po litie waarschuwde waarna de dader door 2 agenten werd gearresteerd. tievaariyk voetbalspel. Op het voetbal-terrein te Lage Zwaluwe werd 'n speler uit Hoeven zoodanig tegen het hoofd geschopt, dat hy met een lichte hersenschudding werd opgenomen. Ernstig ongeluk. Bij het touwtjespringen is te Rijswijk een meisje zoo ongelukkig met het hoofd op de steenen gevallen, dat het aan de gevolgen is overleden. Rywiel-ongeluk. Te Nijkerk reed de 15-jarige Klok met zijn rijwiel met groote snelheid tegen een boom. De jongen werd met zware inwendige kneuzingen opgenomen en overleed den volgenden morgen. Sigarrettcu verduisterd. De fabrikant S. te Amsterdam heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan dat daar te zijnen nadeele zijn verduisterd 69.000 sigaretten ter waarde van ongeveer f1000. De Koningin te Aalsmeer. De Koningin bracht Donderdagmiddag, vergezeld van den Prins en de Prinses een bezoek aan de bloemententoonstelling van den Tuinbouwbond te Aalsmeer, waarheen de vorstelijke personen zich per auto uit Den Haag hadden begeven. Bezuiniging. Naar wij vernemen, wordt met ingang van 1 Juli a.s. de gevangenis te Sneek opgeheven. De directeur wordt overgeplaatst naar Dordrecht en de gedetineerden over verschillende plaatsen verdeeld. Het bezoek van den Koning van Zweden. Volgens het N. v. d. D. bestaat de mogelijkheid, dat omstreeks den tijd, waarop de Koningin haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad zal brengen ook valt het bezoek van den Koning van Zweden aan Veel liefhebbers. Voor de betrekking van gemeente-op zichter te Epe (Geld.) salaris f1900 f2300 hebben zich 115 sollicitanten aangemeld. o Koninkiyk bezoek aan Amsterdam. De koninklijke familie zal in de tweede helft van deze maand het gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. Berichten van den Plantenziektenkundigen Dieust. Wederom vestigt de Plantenziektenkun digen Dienst de aandacht van belangheb benden op de koolkraag, als middel ter bescherming van koolplanten tegen vreterij van koolvliegmaden aan de wortels. Het toenemend gebruik, dat van dit beschermingsmiddel gemaakt wordt, toont onwederlegbaar zijn bruikbaarheid aan. Met aandrang kan daarom aanbevolen worden op alle plaatsen, waar de kool vliegmaden de koolplanten, en in het bijzonder de bloemkoolplanten, doet kwijnen en afsterven, de planten voor het midden van April van koolkragen te voorzien. De verschijnselen van aantasting door kool vliegmaden zijn de volgende In Juni, vooral bij droog weer, gaan de bladeren der koolplanten slap hangen, de plant verwelkt en sterft meestal zeer spoedig af. Als men haar uit den grond trekt, blijkt het dikste gedeelte van den wortel door glimmend witte maden geheel ver woest te zijn, zoodat de plant vaak bijna geheel los in den grond staat. In het bijzonder op lichte gronden doet de kool- vlieg zeer veel schade. Door het aanleggen van koolkragen kan men deze vrijwel geheel voorkomen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend: dat aanvragen ter bekoming van Jacht en Vischakten ter Secretarie moeten worden ingediend vóór 1 MEI a. s. Formulieren voor^[het doen dezer aan vragen zijn aldaar kosteloos verkrijgbaar. Heusden, 7 April 1922. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Als Directeur der muziek- vereeniging de aHeusdensche Harmonie,® is benoemd de HeerVanBerkeluit Ammerzoden. In de plaats van wijlen den Heer L. J. Veerman, i3 by de Ned. Herv. Gem. tot Secretaris-Kerkvoogd benoemd dhr. Uhl. Werkendam. In de vacature C. J. Visser is alhier tot lid van den gemeente raad verkozen verklaard de heer C. W. Kieboom. Onder zeer veel blijken van belang stelling herdacht de heer E. van Drimmelen het feit dat hij voor 25 jaar het ambt van koster en voorzanger aanvaardde. Moge het hem nog vele jaren gegeven worden deze functie waar te nemen. Op de Merwede tegenover onze ge meente wordt veel zalm gevangen. Niet minder dan 116 zalmen kwamen te Har- dinxveld aan de markt. Almkerk. Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslagen, Kapitein J. W. Egberts, Burgemeester dezer gemeente, en is benoemd tot Reserve-Kapitein bij het 17 Reg. Infanterie. Babilioniënbroek. Met meerderheid van stemmen is tot ouderling in de Ned. Herv. kerk gekozen de heer B. de Graaff ter vervulling van vacature wegens over lijden. BrakelBij de laatst gehouden ver pachting werden alhier voor hooi- en wei land zulke hooge prijzen besteed, dat ze de pachten van 1921 nog ver over troffen. Het vele vee, dat de boeren heb ben, dwingt velen er toe zulke dwaze prijzen te besteden. Genderen. Gedurende de winter maanden 1920/1921 en 1921/1922 is in de Openbare School te Eethen, door de heeren F. J. Hajer, Hoofd de Bijzondere School alhier, en van Sinttraijen te Heusden, een tuinbouwwintercursus gegeven aan personen uit de gemeenten Genderen, Drongelen en Meeuwen. Begonnen werd met 18 deelnemers van wie er 2 naar Noord-Amerika vertrokken en 1 door familieomstandigheden het volgen der lessen moest staken, zoodat aan het einde der cursus nog 15 leerlingen over waren. De laatste les, of beter nog, het onderzoek naar de resultaten van het onderwezene, had Woensdag 29 Maart plaats in de school te Eethen, in tegenwoordigheid van den tuinbouwconsulent, den heer Van Gogh en van het Gemeentebestuur. Natuurlijk heeft het geen zin in den breede mede te deelen, wat gevraagd werd en geantwoord volstaan kan worden met te zeggen dat de gestelde vragen vlot en correct werden beantwoord en dat bijna zonder uitzondering getoond werd, dat het geleerde ook begrepen was, zoodat het diploma, mede aan de hand van de cijfers, die den cursisten waren toegekend, kon worden uitgereikt aan 13 van de 15 deelnemers, n.l. aan J. Schreuders, G. G. Verdoorn, A. Branderhorst Bzn., H. Bran derhorst, Bzn. allen te Genderen G. Nieuw koop te Drongelen en G. Scherff, J. de Raad, J. v. Hoven. J. Straver, C. Lankhaar, J. Boom, H. Boom en Joh. Boom, allen te Meeuwen. Wij wenschen de geslaagden geluk met wat zij bereikten en voegen daarbij een woord van gelukwensch en van hulde voor de verkregen resultaten aan het adres van de leeraren en inzonderheid aan het hoofc van den cursus, den heer Hajer. De ver kregen resultaten zijn inderdaad meer dan mooi en slechts verkregen door ijver aan de zijde van de cursisten en bovenal doordat de leeraren hun taak ernstig hebben op gevat. Er volgen, nadat medegedeeld was aan wien een diploma kon worden uitgereikt eenige toespraken, waarvan vermelding verdient die van den heer G. Nieuwkoop In welgekozen woorden dankte hij, mede uit naam van de andere leerlingen, den heer Hajer, die achting en waardeering voor zijne toewijding, zich ruimschoots waardig gemaakt had en wien de leerlingen door het aanbieden van een geschenk een blijk van erkentelijkheid gaven. Ook de heer van Sinttruijen ontving een hartelijk woord van waardeering en achting en wert een geschenk aangeboden. Het zou werkelijk goed zijn als in deze gemeente of in de omgeving meerdere van zulke cursussen in het belang van den landbouwer werden gegeven. Herpt. Aan den leerling van de R. K. Landbouwschool te Boxtel, A. J. Buijs al hier, werd na afgelegd eindexamen het diploma der genoemde school uitgereikt, terwijl de leerling A. de Wilt werd be vorderd van de 1ste naar de 2e klasse. Nienwendijk. Jl. Zaterdag mocht de directeur van het postkantoor de heer G. de Hom gedenken, hoe hij voor 25 jaren in deze functie benoemd werd. Van alle zijden ontving hij blijken van belangstelling en ons fanfarecorps bracht hem 's avonds een serenade. Wij hopen dat de heer de Horn zijn betrekking nog lang mag waar nemen. e Oudendijk. Dezer dagen hebben eenige landbouwers alhier voor gezamenlijke reke ning een veewagen aangekocht. Daar hier en in den omtrek zoo'n wagen nog niet in gebruik was, zal deze aankoop voor velen bij het afleveren van hun vee een groot gerief zijn. De gem. zangvereeniging »Kunst na Arbeid® directeur de heer J. Spiering, hoopt op 2de Pinksterdag* deel te nemen aan het concours te Hendrik-Ido-Ambacht. Zij zal als verplicht nummer in de 3de afd. zingen ^Sterretjes® en als vrij nummer $Lente.« Door het schrikken van een paard geraakte de B., werkzaam in den Biesbosch, zoodanig met zijn hand in de teugels ver ward, dat zijn hand ontwricht werd. Hij heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. Raamsdonksveer. Tot machinist stoker op de boot Sirene, eigendom van de Waterstaat en liggend te Keizersveer, werd benoemd dhr. Stoel. J. v. Loon van Drimmelen, leerling van de Herv. M.U.L.O. alhier, slaagde voor het vergelijkend toelatingsexamen le klasse van de Kweekschool aan het Haringvliet te Rotterdam. Van den landbouwer C. K. sprong een beest over de verschansing van de boot in de Donge en verdronk. Dhr. J. Kommers PHz. slaagde voor Diploma Boekhouden, uitgereikt door de Ned. Vereeniging tot bevordering van Han delswetenschappen. Met de werkzaamheden aan de tele foonkabel (ondergrondsche) van Raamsdonks veerGeertruidenberg is men reeds be gonnen. Dhr. V. vond dezer dagen een beurs met ruim 50 gld inhoud. Hij bezorgde die bij den rechtmatigen eigenaardeze, zeer zeker overgelukkig, kon blijkbaar niets missen voor den eerlijken vinder. Dinsdag zal voor de Afdeeling Raams- donk van het Groene Kruis optreden Mej. v. Hulst uit Harlingen. - Wederom hebben de melkslijter den prijs der melk verlaagd en nu gebracht op 44 cent de Liter. Sprang. Door de Gereformeerde kerk alhier is een beroep uitgebracht op Ds. G, H. de Jong te Naarden. Veen. Het aantal kiezers in deze ge meente bedraagt 438. In de laatst gehouden vergadering van polderbestuur en gemeente werd het besluit genomen om den dijk bij de veerstoep aan merkelijk te verlagen, wat het oprijden zeer zal bevorderen. Begin volgende maand zal er mee begonnen worden. In de plaats van den heer M. Hon- coop, die bedankt heeft, is tot secretaris van de efdeeling Heusden van den Bond van Zang- en Muziekgezelschappen benoemd de heer C. Koolhaas. Vlijmen. Dure consequentie. Men schrijft aan het aEindh. Dagbl. Alhier heeft men 3 R. K. bijzondere scholen met samen 600 leerlingen en ééne openbare met 8. De vergoeding dezer laatste voor onderhoud schoolgebouw en aanschaffing leermiddelen bedroeg f 78 per leerling. Nu vraagt het Kerkbestuur voor hare scholen eenzelfde vergoeding per leer ling, alzoo 600 maal f 78 is f 46.800. En dat per jaar 1 De raad heeft zijn standpunt reeds bij Ged. Staten uiteenge zet. Vlijmen kan zoo iets niet jaarlijks blijven betalen. De raad plaatst zich op het standpunt, dat de scholen niet gelijk soortig zijn. Woudrichem. In café Wilhelm (bo venzaal) zal op Maandag 10 April a.s. 's avonds 7 uur Z.T. een vergadering wor den gehouden, alleen toegankelijk voor melkleveranciers aan de fa. v. d. Bergh te Rotterdam. Een vertegenwoordiger van genoemde firma zal dan een en ander komen be spreken. Leveranciers uit onze gemeente en omliggende dorpen worden in hun eigen belang ten zeerste aangeraden, op deze vergadering tegenwoordig te zijn. SPÖRÏ HEUSDEN. JulianaOlympia (Waspik) 43. Om dezelfde reden als de vorige week heeft Juliana, zij het dan ook minder ver diend, verloren. Het absolute missen voor het vijandelijke doel is hiervan weer eens de oorzaak geweest. Als om 2 uur scheidsrechter De Laat beginnen blaast, is Juliana zonder Van Ommeren. Olympia is geheel volledig. Al dadelijk krijgt Van Dijk handen vol werk, maar hij is op zijn post, vangt goed op en werkt goed weg. De backs en halflinie zijn ook goed, vooral Van Dongen verdient vermelding. Na goed samenspel weet de middenvoor van Olympia een tamnebal in te zenden, die per ongeluk door een speler van rich ting is veranderd, in de uiterste hoek van de goal terecht komt. Hierna komt de rust. 04. Na de rust wegen de partijen beter tegen elkaar op. Als er vóór meer ge schoten was, waren in ^deze periode wel goaltjes na Juliana gevallen. P. Boelen probeert het met verre schoten, die beter lot verdiend hadden, dan om er over of naast te gaan. Weer een doorbraak van Olympia en een handsbal even buiten het beruchte gebied, doet ons het ergste vreezen. Een leihard schot in de bovenhoek, Van Dijk slaat zijn hand in de lucht 02. Nog houdt Juliana vol. Van Dungen zet mooi voor en Van Mier heeft geen moeite de bal in te zetten. 42. Nog 5 minuten zijn te spelen, er wordt alles op gezet. Van Dungen zet weer eens voor de zooveelste maal mooi voor. De jal huppelt langs de doellijn en is maar voor het intrappen. De toesnellende J. Joelen en Van Mier missen allebei radicaal, ér er iemand er erg in heeft, is de bal weer bij Van Dijk. De halflinie van de wit- zwarten is te ver opgedrongen. Weer een gloeiene kogel van de rechtsbinnen en no. 3 ligt achter Van Dijk. 4—3. Evenals de twee voorgaande inhoud baan. Even daarna is het tijd. Zondag a.s. komt hoogstwaarschijnlijk Vitesse®, als de voorhoede niet beter is, zal het wel een inmaakpartijtje worden en geven we »Juliana« geen schijn op kans.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2