EER OM EER. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4181. Woensdag 12 April 1922 Aan onze Lezeressen. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Nu het voorjaar aanbreekt en de Dames weer moeten gaan zorgen voor nieuwe kleeding voor zich zelf of de kinderen, vestigen wij er de aandacht op, dat voor onze Lezeressen tegen goedkoopen prijs {95 cents per kwartaal van 6 nummers, franco per post f 1,25) bij onze administratie is verkrijgbaar gesteld HET NIEUWE MODEBLAD. Dit Modetijdschrift is ongetwijfeld het beste, dat in ons land verschijnt en overtreft in vele opzichten in het buitenland ver schijnende modejournalen. Het bevat een zeer groot aantal modellen voor Dames- en Kinderkleding, nuttige en fraaie handwerken, onderkleeding enz., wordt practisch geredigeerd, heeft een gratis Knippatronenblad en stelt van alle modellen geknipte patronen verkrijgbaar. Een alleraardigste wedstrijd, welke Het Nieuwe Modeblad binnenkort uitschrijft, waarbij worden uitgeloofd 100 fraaie prijzen met als HOOFDPRIJS een der beste Singer-Naaimachines verhoogt zeer zeker de aantrekkelijkheid van een abonnement op deze uitgave. Bovendien ontvangen de eerste 1000 nieuwe abonné's die onderstaand inteeken- biljet met vermelding van den naam van onze courant zenden aan de Uitgevers- Maatschappij «Neerlaridia* te Utrecht, Cadeau fraaie flacon „Imperiale" de beste Boldoot-Eau de Cologne. Proefnummers op aanvraag gratis aan het Bureau van ons Blad. DE UITGEVERS. BUITENLANDSCE OVERZICHT. De conferentie te Genua, waartoe in de eerste dagen van dit jaar te Cannes be sloten werd, is Maandag, ondanks de be lemmeringen die zich herhaaldelijk hebben voorgedaan, geopend. Voor hel eerst sinds den oorlog worden alle landen van Europa, ook zij die geen deel hebben gehad aan den Volkenstrijd, geraadpleegd over de wijze waarop ten sl; tte economisch herstel mogelijk zal zijn. Lloyd George heeft de leiding der ver gaderingen op zich genomen. Op zijn reis naar Genua, ontving Lloyd 65. Als hy je doodt sterft je geliefde Lau rent. «Helene «Bij al wat mij op deze wereld heilig is Laurent geloof me ik zal doen, wat ik zeg. Je kent mij niet. Ik heb een treurige jeugd gehad, mijn schoonste idealen heeft die man vernietigd. Maar het is misschien mijn eigen schuld. Het lijden wordt daar door toch gevoeld. Ik ontmoette je, ik beminde je onmiddellijk 1 Alles spant te zamen om mij schrik aan te jagen, om mij te laten lijden Jij zelf hebt je medewer king verleend, om mij te kwellen. Inder daad ik herhaal bet. Mijn ongelukkige levensbaan is begonnen op het oögenblik, dat ik op Montenegrijnsch grondgebied werd geboren en honderden malen heb ik mijzelven verweten, dat ik met het hoofd niet tegen een muur te pietter heb geloopen. Mijn hersenen hadden de kraaien en raven tot voedsel kunnen strekken. «Verdrijf toch die aaklige gedachten.* «Dat kan ik niet. Je weet niet, waar aan ik al niet gedacht heb. Wat gaat er niet om in het hoofd eener vrouw, die aan een tyrannieken man wordt overgeleverd. George in zyn spoorweg coupé aan het Noorderstation te Parijs een bezoek van Poir.caré vergezeld met Barthou. Poincaiè drong nogmaals aan op het volgen van een gemeenschappelijke Britsch- Fransche politiek te Genua, met eerbiedi ging van de bestaande verdragen. Het communiqué dat over dit onderhoud door het Havas agentschap werd gepubliceerd is een merkwaardig document, dat al te dui delijk de strekking heeft de openbare mee ning in Frankryk geiust te stellen omtrent de oogmerken van de Britsche staatslieden. Men krijgt uit dit communique zeer sterk den indruk, dat de ontmoeting een zuiver formeel karakter heeft gedragen. Lloyd George heeft een woordje gezegd, Poncaré op zijn beurt, zij hebben zorgvuldig uitla tingen vermeden waardoor nadruk gelegd kon worden op eenig bestaand geschil, en daarop is het sein tot vertrek gegeven en is Lloyd George met zijn staf zoo snel mogelijk zuidwaarts gespoord. De Duitse hers wachten de besprekingen te Genua met goeden moed af. Zij zijn niet bovenmatig optimistisch, maar geioover. toch dat zij wel eenig resultaat zullen kunen boeken. Rathenau heeft bij zijn vertrek tegen al te groot optimisme gewaarschuwd. Duitschland, zeide hij, gaat met een ern- stigen wil tot vruchtbaren arbeid en goede verwachtingen riaar Genua, maar men moet in Duitschland toch de verwachtingen niet te hoog spannen, Dit zou teleurstellingen kunnen geven. Genua kan het begin van een reeks conferenties van dezelfde soort zijn ten einde tot heropbouw van de we reld te komen. Maar Genua kan bezwaar lijk een beslissend en oogenbiikkelijk resul taat opleveren. Ook de Britten zijn tot optimisme ge neigd, zij het niet zonder een voorzichtige reserve. In een te Dundee gehouden rede over de oritwapeningsplannen en het ver drag van Washington, heeft Churchill ook gesproken over den steun, dien Engeland aan Frankrijk zou blijven geven ter waar borging van de veiligheid der bevriende republiek. Frankrijk hecht wel waarde aan deze kennisgeving, doch Poincaré is niettemin van meening, dat er van Duitschland niets goeds te verwachten valt en dat de repu bliek in staat moet zijn tenminste aan een eersten aanvalsstoot het hoofd te bieden en te voorkomen dat een eventueele oorlog opnieuw op Franschen bodem gevoerd zou moeten worden. Ik heb plannen gekoesterd, die ik echter even spoedig weder heb moeten laten varen. Weet je wat ik eens op een nacht heb gedacht Als de graaf sterft, zeide ik tot mijzelven, zal niets of niemand mij kunnen verhinderen Laurents vrouw te worden. Toen heb ik er een oogenbiik aan gedacht den graaf te dooden. Dat jaagt je vrees aan nietwaar In Frankryk kent men naturen als de mijne niet. Dat weet ik. Daarginds is het gansch ar.ders Laurent Ik zou met hem te dooden mijn vader land, dat hij verraden heeft, een dienst bewijzen. Knnt je goed met den degen omgaan »Ja.« Je zuit hem dooden hoor 1 Niet alleen terwille van mij maar ook terwille van je moeder, die hij beleedigd heeft.* «Dat beloof ik je.« «Dood hem Laurent.Zij zweeg even, daarop vervolgde zij «En als je hem ge dood hebt?« «Als ik hem gedood heb 1* riep Laurent uit, »zult je mijn vrouw worden.* «Zweer het bij je eerste liefde.* «Ik zweer het.* De gravin was schoon door haar geest drift. Hare lange haren vormden eene schoone omlijsting van het lieve gezicht, waarin twee prachtige oogen schitterden. Haar slanke gestalte kwam nu nog fraaier uit. Zij wreef zich van vreugde in de handen. «Hij heeft het mij gezworen I* mompelde zij zenuwachtig. Ternauwernood De Russen, die reeds een voorloopige bespreking hadden met minister Facta, zijn volgens de Italiaansche delegatie zeer verzoeningsgezind en tot tegemoetkoming en eerlijke samenwerking bereid. Dit zeggen zij tenminste, of het echter waar is, zal de lijd moeten leeren. De onthouding van de Vereenigde Staten is een streep door de rekening van Lloyd George. Als het echter waar is, dat hij van Amerika pressie verlangt op zekere Europeesche Staten ten aanzien van de beperking der bewapening gelijk tele grammen uit Berlijn willen doen gelooven kan hij niet beter verlangen. Door zich van deelneming aan de conferentie te onthouden oefent de Unie-regeering de sterkst denkbare pressie uit. De gebeurtenissen te Dublin en in Zuid Ierland, seint Reuter, bewegen zich weer met geleidelijke versnelling in de richting van den toestand, die voor het bestand heerschte. Of de botsingen tus- schen de partijgangers van de voorloopige regeering en de republikeinen door ver antwoordelijke republikeinen de leiders die zich rond de Valera hebben gegroepeerd op touw zyn gezet, is niet uit te maken, maar het lijdt geen twijfel ol zij doen hun uiterste best om de pogingen der voorloopige regeering tot herstel van de orde en ter voorbereiding van de alge- meene verkiezingen in de war te sturen. In een rede.te Wexford zeideehet. hoofd van de voorloopige regeering van Zuid- Ierland, Co'lins, dat Ierland J 'wederom Akvrouw nwcf me maar a I tijd 5un)icjf p Hde keuken geven, die bevalt- me t bestel had zij uitgesproken, of zij gaf Laarent een teeken, om niet te antwoorden en luisterde. »Wat scheelt er aan vroeg Laurent. «Stil 1 Er bevindt zich iemand in onze nabijheid 1 Geen woord meerAls het de graaf eens was Zij stak de rechterhand onder het kleed, dat zij droeg, en trok er een dolk uit te voorschijn. «Als hij het is, stoot ik toe Laurent naderde haar en hield de hand terug, waarin zich het wapen bevond, om haar voor zoo iets onzinnigs te behoeden. «Open spoedig, mevrouw de gravin Ik ben het, Batinska De gravin sprong uaar de deur. De dienstbode verscheen. «De graaf is teruggekeerd I* «Wanneer «Zooeven «Is hij mijn kamer voorbijgegaan Dat weet ik niet, mevrouw de gravin, maar hij ziet er verschrikkelijk uit. Mis schien twijfelt hij, of koestert hij eenigen achterdocht. «Ik vertrek,* sprak Laurent, terwijl hij opstond, om zijn hoed te grijpen. «Dat kunt ge niet. De graaf is in den voortuin bezig met een paard, dat hij een half uur lang laat draven.* «Maar ik kan toch door de achterdeur, sprak Laurent. «Die is gesloten.* «Door wien ?c bedreigd werd door een langdurigen bin- nenlandschen oorlog. Tenzij er onmiddellijk verandering kwam in de taktiek en de houding van De Valera zou slechts een wonder den burgeroorlog kunnen voorkomen. Hij deed een beroep op De Valera, om zijn actie te laten varen en na te gaan, waarheen hij het Iersche volk leidde. Verschillende nieuwe ongeregeldheden worden weder gemeld. Inderdaad kan de Iersche burgeroorlog, waarop De Valera schijnt aan te sturen, slechts schade berokkenen aan Ierland zelf. Door het verdrag van Lenden heeft Enge land zich verzekert van een machtige party die voor zijn belangen in het krijt treedt, de partij van de gematigde Vrij- staters, van Collins en Griffith. De Raad van Gezanten overweegt de mogelijkheid orn ex keizerin Zit'a met haar kinderen een verblijf aan te wijzen in een der Europeesche hoofdsteden, met uitzon dering altijd van Weenen en Boedapest. Een onvoorzichtig plan, want de fanatieke ijver van de voormalige vorstin is door den dood van haar echtgenoot niet verslapt. Zij ijvert tharis nog even hard voor haar zoon Otto als vroeger voor Karei. Zij heeft het rouwbeklag van graaf Apponyi beant woord met een briefje, dat min of meer een politiek manifest is. Uit de betoogingen te Weenen blijkt wel dat ook in Oosteurijk een sterke aanhang van de Habsburgers bestaat, thans sterker dan te voren, nu men voor een terugkeer van koning Karei, die in Oostenrijk allerminst gezien was, niet te vreezen heeft. Volgens berichten uit Fransche bron, hebben de Spanjaarden in Marokko gevoelige verliezen geleden en zijn zij gedwongen de posten Tgoent en Oeril ie ontruimen en zich op Dardrius terug te trekken. Hun verliezen zouden zeer groot zijn en o.a. 2000 dooden bedragen, terwijl een kapitein en eeri luitenant gevangengenomen zijn en 12 patronencaissons en veel ander materiaal buitgemaakt weiden. Alhucernas zou door de artillerie der opstandelingen geheel platgeschoten zijn en binnenkort ontruimd moeten worden. BUITENL&WD. Legcrbvzuiuigiiig. Het Roerneensche leger van 155.000 man wordt uit zuinigheidsredenen vermin derd met 30.000 man. »Door den graaf.* »En de sleutels dan «De graaf heeft ze opgevraagd. «En zijn ze hem gegeven «De bedienden van den graaf zijn het eens met mevrouw, maar de graaf is aan het dreigen geweest en ik geloof, dat de weifeling der bedienden zijn achterdocht heeft versterkt. «Dan zijn wij verloren,* sprak Laurent. «Of gered viel de gravin hartstochte lijk in. «Batinska, open de deur dezer kamer. «Wat gaat ge doen vroeg Laurent. »Hem toeroepen, dat ik mijn Laurent toebehoor. Van daag of morgen zult je met hem duelleeren «Je vergeet Helène, dat ik mij in zijn huis bevind en dat hij mij zoude kunnen dooden, zonder dat het mij mogelijk is mij te verdedigen. «Dat is waar 1 Vervloekt Het werd even stil, doch weldra hoorde men duidelijke voetstappen. De gravin herkende ze. «Ongetwijfeld, het is de graafmom pelde zij. «Helène, wat moet ik doen «Als hij klopt, zal ik weigeren open te doen.* «Dat sterkt hem juist in het vermoeden, dat er iemand bij je is.* «Laat hij vermoeden wat hij wil.c «Hij zal je er zeer duur voor laten boeten.* «Wat wil je dan Yreeseljjke daad rau een krankzinnige. Te Düllingsdorf aan den Rijn heeft een zekere Baising in een vlaag van verstands verbijstering zijn vrouw en zeven kinderen vermoord. De dader is gevlucht. De Amerikaanscke troepen aan den Rijn. Vrijdag is met de terugtrekking der Amerikaansche troepen aan den Rijn, nog 11.000 man sterk, een begin gemaakt. In acht afdeelingen zullen de troepen ver trekken de eerste is Vrijdag van Koblenz naar Antwerpen vertrokken, de andere gaan op 23 April, 17, 19, 23 en 27 Mei, 16 en 23 Juni. o Een boni in een Paaschei. Een banketbakker te Turijn, die dezer dagen een partij paascheieren had besteld, bemerkte bij aankomst van de zending, dat een der eieren was gebroken. Bij nader onderzoek bespeurde hij evenwel, dat in het ei een bom was verborgen, welke ge heel den vorm van een ei had. Alleen door het feit, dat het mechaniek had ge faald, was een ontploffing voorkomen. Cholera en Iongenpest in Rusland. De radenpers spreekt met bezorgdheid over de steeds meer om zich heengrijpende epidemiën in Zuid Rusland en de Oekraine. In Kief en andere Oekrainsche staten woed de cholera. In het Zuiden sterven duizenden aan Iongenpest. o Een gruwelijk drama. Te Berlijn heeft de metaalbewerker Otto Erhart geprobeerd zijn vrouw met een hamer dood te slaan. Vervolgens schoot hij zijn zoon een revolverkogel in den linkerslaap. Daarop greep hij weer naar den hamer eri hamerde zoo lang op zijn dochter, dat de steel van den hamer afbrak en het meisje bewusteloos op den grond viel. Ver volgens wierp hij het meisje uit, het vensier van de vierde verdieping op straat, waar het dood bleef liggen. De inmiddels door de buren gehaaide politie beschoot vei vol gens Erhart, die op den rand van het balkon ging staan, zich daar een koge.i in het hoofd schoot en naar beneden stortte. Hij werd dood opgenomen. -- o Aanslag op een trein. De correspondent van de «N. R Ct.« te Leipzig meldt, dat twee jongelieden in een trein in de buurt van Halle een aan- slag gepleegd hebben. Ze drongen een «Laat mij gaan 1* «Je bent krankzinnig Hij had het venster geopend en mat den afstand, om er uit te springen. Maar weldra begreep hij, dat dit gevaarlyk zou wezen. x>Je kunt den sprong niet doen, dat zie je wel. Maar bovendien, om mij te sparen, behoef je je leven niet te wagen, Laurenf.« Er werd aan de deur geklopt. »Mevrouw,« sprak de graaf, «ik weet, wie zich bij u bevind. Doe open. Ik ver zoek u beleefd mij niet te noodzaken tot dwangmiddelen mijn toevlucht te nemen. Ik ben hier heer en meester en wat ik nu verzoek, zou ik wel kunnen bevelen. Laurent, die aan het venster stond, be raadslaagde, of hij nog niet het venster zou uitspringen. Als hij maar de zekerheid had, dat de bedienden onmiddellijk zijn lijk zouden verbergen, wilde hij wel den sprong wagen. «Mevrouw, doe open de deur «Dat weiger ik,« gaf de gravin kalm ten antwoord. «Waarom «Omdat ik het wil.* «U wil het, omdat hij bij u is «Met welk recht veronderstelt gij dat «Ik heb hem zien binnengaan I* «Dat liegt gel* «Ik heb hem zien binnengaan, zeg ik u. Ik zou u haarfijn kunnen zeggen, hoe hij er uitziet. Doe open I* voir let Lod van Heisign en Altena, in Lanptraat en He fiimielerwaartl «run ■■wuiini mui mium nu» imawni.nuni .i—«. i«jmjbwwx JVaar het Fransch. {Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1