Aje^flS Hull*6 uef": Examenvrees, PUROL Aambeien. Freco's Zenimtabletien huidverwondingen A MIJNHARDT tweede klas-coupé binnen en eischten, dat de reizigers hun geld zouden afgeven. Deze weigerden, waarop de bandieten twee dames en een heer doodschoten. Ze zijn daarop verdwenen en men heeft hun spoor nog niet kunnen ontdekken. De aanslag in den D-trein. Tusschen Minden en Haste is, naar het Berl. Tagblatt meldt, in den Amsterdamschen D trein een Hollandsche reiziger, die zich in een onverlichten coupé te slapen had gelegd, door 'n roover aangevallen, die hem door een zwaren slag en twee messteken in de borst ernstig verwondde. De aan gevallene slaagde er nog in, aan de nood rem te trekken. Toen de trein stilstond, nam de roover de vlucht. De zwaar gewonde werd, nadat een noodverband was aangebracht, naar het Klementineshaus te Hannover overgebracht. Bandieten te New-York. Vier bandieten drongen binnen in de woning van den millionair A. R. Shattuck, gelegen aan het deftige Washington-plein te New-York. Zij borgen mijnheer, mevrouw en alle dienstboden na hen stevig ge kneveld te hebben op in den kelder, en gingen daarna op hun gemak het huis onderzoeken. Met een buit van 500.000 dollar en juweelen en andere kostbaarheden, verdwenen zij. Inmiddels had een dei- bedienden kans gezien zich los te werken, uit den kelder te komen en de politie te waarschuwen. Deze bevond zich in de woning toen een der vier boeven terugkwam om z'n overjas te halen, dien hij had laten hangen. De n. n werd ingerekend. o Bet Deensche arbeidsconflict bijgelegd. Zoowel de bond der werkgevers als de bond van de vakvereenigingen der arbeiders hebben de overeenkomst goedgekeurd, welke op 1 April gesloten is na onderhandelingen tusschen de voorzitters der beide centrale bonden en de bemiddelaars. Men verwacht, dat het werk Maandag zal worden hervat. Zoodra de uitslag bekend was, maakte de onlangs gekozen voorzitter van het Folketing Jensen Kleis het Huis bekend met de regeling van het conflict in een toespraak, welke de leden van het Huis staande aanhoorden. Het blad der arbeiderspartij ïSocialdemo- cratena bericht»De uitsluiting eindigde met een eer vollen vrede. De ontploffinggramp naby Gieiwitz. Omtrent de ontploffingsramp nabij Gieiwitz, wordt gemeld, dat de geallieerde autoriteiten bericht hadden gekregen, dat er een geheim Duitsch munitie-depót was ontdekt op het kerkhof tusschen Gieiwitz en Sosspitna. Een afdeeüng, waaronder een aantal geniesoldaten, werd naar den grafkelder onder de kapel van het kerkhof gezonden. Men vond daar een aanzienlijk aantal geweren, mitrailleurs en een voor raad munitie. Toen de geniesoldaten in den onderaardschen gang waren doorge drongen, had er een hevige ontploffing plaats, waardoor zeven geniesoldaten, vier andere manschappen, een Fransch beambte en een doodgraver, op slag werden gedood, terwijl tien soldaten en drie officieren ernstig werden gewond. Vijf soldaten zijn aan de gevolgen hunner verwonding over leden. Uit een onderzoek ter plaatse bleek, dat in het wapendepót zich een mijn be vond, die opzettelijk door het van te voren stellen van een uurwerk tot ontploffing was gebracht. Volgens andere berichten zijn er tot op het oogeoblik 23 dooden en 10 gewonden. De conferentie te Genua. De internationale economische conferentie te Genua, waaraan gedelegeerden van 34 mogendheden deelnemen, alle Europeesche, behalve Japan en de Britsche dominions, is Maandag te 3 uur iu den namiddag in een plechtige openbare zitting in het his torische paleis San Giorgio geopend. Omwenteling te Wladiwostok. Telegrammen hebben al melding gemaakt van de omwenteling te Wladiwostok en van Merkoelof's vlucht naar de Japanners. De roode of nationaal-revolutionnaire gelyk hun officieele naam luidt troepen van de regeering te Tsjita, die geruimen tijd de door de Japanners of gebakende onzijdige strook geëerbiedigd hadden, zijn in Maart, nadat zij monarchistische troepen, die op het gebied der regeering van Tsjita opgetreden waren, in die strook teruggeworpen hadden, de grenslijn overgetrokken en langs deri Oessoerispoorweg opgerukt, waarbij zij de witte en roze troepen uiteengejaagd hebben. Zoodoende hebben zij Merkoelof,s positie onhoudbaar gemaakt. Zooals ook reeds gemeld is, zijn de Japanners voornemens, zich by den toestand neer te leggen en hun troepen uit de kustprovincie terug te trekken. o Een afgrijselijke moord. Een zesvoudige roofmoord is op een in het bosch gelegen boerenhoeve in Boven- Beieren gepleegd. Men vond daar twee 70-jarige boeren, de eigenares der hoeve, haar 8-jarig dochtertje en een 3-jarig jongetje, zoomede een onbekenden bezoeker dood. De lijken lagen er met stukgeslagen schedels, deels in de woonkamer, deels in den stal en ook in de schuur. Het schijnt, dat er slechts baar geld is gestolen. De bomaanslag. Voor het politieke souper te Boedapest dat, vóór het nog goed was begonnen, op gruwelijke wijze gestoord werd door deri bomaanslag, hadden zich ongeveer 600 men- schen aangemeld. In het midden van de groote tafel waren plaatsen gereserveerd voor de liberale politici, die spreken zouden Sandor, Barczy, Rassay en Ruppert. Het souper zou om acht uur beginnen, doch de sprekers waren er op dit uur nog niet. Toen het wat lang duurde begon men al vast. Vijf minuten vóór half negen, toen Rassay juist in zijn auto voor het clublokaal aan kwam, had de ontploffing plaats. Hij wilde toch het gebouw binnen gaan, maar de bloedig gewonde menschen kwamen hem reeds tegemoet. In de zaal wist men eerst niet, wat er gebeurd was. In de paniek en den zwarten rook die er hing, dacht men eerst dat een bende geweldenaars de zaal was binnengedrongen om op de deel nemers te schieten. Doch toen de rook was opgetrokken, begreep men wat er ge beurd was. Er lagen bloedige lichaams- deelen in het rond, overal hoorde men steunen en kermen en hulpgeroep. Bloed, water en wijn vloeide van de tafels op den grond, kalk was van de muren gevallen en het ijzeren geraamte stak uit de muren. Hartverscheurende toneelen speelden zich af, toen de zwaargewonden uit het gebouw gedragen werden. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelen de en antiseptische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uit stekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prys f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Nieuwe Katholieke Party. Vrijdag had te Utrecht onder Voorzitter schap van notaris van Cranenburgh uit Haarlem, de vergadering plaats, die zou beslissen of de ontevredenen onder de Ka tholieken bij de kamerverkiezingen met eigen lijsten zouden uitkomen en een zelf standige kiezersorganisatie vormen. Er waren ongeveer 300 personen aan wezig. Na een langdurige en rumoerige vergadering had de schriftelijke stemming plaats, met uitslag dat 160 vóór eigen lijsten, 87 tegen en 14 blanco. Zoodat een nieuwe partij is gesticht onder dan naam van Nieuwe Katholieke Partij o Verlaging spoorwegtarieven voor goederen en veevervoer. Naar de ïTel.c verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Mei behoudens goedkeuring van de Regeering de eenheidsprijzen van de spoorweggoederen- en veetarieven wijzigen. De extra-heffing van 25 pet., welke thans boven de gewone prijzen wordt gevorderd, komt te vervallen. Bovendien worden na genoeg alle speciale tarieven gewijzigd en diverse nieuwe ingevoerd, welke belangrijke verlagingen beteekenen. —o Toch gesnapt. Jaren geleden, in 1918, pleegde R. T. v. d. M te Delft diefstal met inbraak. Hij onttrok zich aan den arm der gerechtig heid door raar het buitenland te vluchten. De Rechtbank veroordeelde v. d. M. bij verstek tot een jaar gevangenisstraf en vaardigde natuurlijk een bevel tot gevan genneming uit. De man liet echter niets meer van zich hooren, totdat hij, misschien gedreven door heimwee, dezer dagen weer naar Holland kwam en zich te Voorburg vestigde, in de hoop, dat de politie hem vergeten was. Dat kwam anders uit I De scherpe neus van een Delftschen rechercheur kreeg er de lucht van en zoo stond de politiemotor, met twee agenten bemand, Vrijdagmorgen vroeg, om 6 uur, voor zijn huis in Voorburg. V. d. M. werd uit zijn bed gelicht en overgebracht naar het Haagsche Huis van Bewaring. o Wat al te kras 1 Met 1 Mei a.s. zal Dr. R. F. baron van Heeckeren van Wassenaer zich op het Hof te Dieren vestigen. Het verlaten van het kasteel »Twickel« te Delden moet een gevolg zijn van het besluit van den Raad van Delden, waarbij de hoofdelijke omslag zóó progressief is gemaakt, dat de heer Van Heeckeren nagenoeg de geheele ge meentebelasting zou moeten betalen. Bij de inwoners van Delden circuleert een adres aan den Raad, houdende het verzoek, om 't besluit in te trekken. o Doodeiyke val. Te Deventer is de vrouw van den tim merman P., wonende aan de Pompsteeg, van de trap van haar bovenwoning ge vallen en onmiddellijk gedood. Bet bezoek van den Koning van Zweden. Naar het »N. v. d. D.« verneemt zal het bezoek van den Koning van Zweden aan onze koningin, dat aanvankelijk tegen het einde dezer maand in uitzicht was ge nomen, waarschijnlijk eerst in de eerste dagen van Mei zijn. Uitstel van de tabakswet gevraagd. Een wetsvoorstel ingediend. Naar wij vernemen hebben de heer Abr. Staalman en vijf andere leden van de Tweede Kamer, tot den Vrijheidsbond be- hoorende, een voorstel van wet ingediend, strekkende om de invoering der Tabakswet tenminste anderhalf jaar uit te stellen. »N. v. d. D.« Groenten uit Duitscbland. In de Duitschen Rijksdag heeft de af gevaardigde, Benthin, er op gewezen, dat te Hamburg in den laatsten tijd groote hoeveelheden groenten gekocht worden door Nederlanders, met 't doel deze naar Ne derland te exporteeren. De Rijksvoedingsminister deelde hierop mede, dat hij maatregelen zal nemen, om dezen groentenuitvoer te verhinderen. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op Donderdag 6 April n.m. halt drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Precies half drie opent de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze en doet mededeeling van eenige ingekomen stukken. Door Ged. Staten is bezwaar geopperd tegen de vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld. Behalve een paar ondergeschikte opmerkingen, wenschen Ged. Staten dat het schoolgeld voor het ver volgonderwijs evenveel zal bedragen als voor het gewoon onderwijs, dus minstens 5 ct. per leerling per week. De Raad besluit met algemeene stemmen de verlangde wijzigingen aan te brengen en het schoolgeld voor het vervolgonderwijs, voor de 20 weken dat vervolgonderwijs wordt gegeven, te bepalen als volgt werkelijke inkomens tot f 800 zullen zijn vrijgesteld, van f 800 f 1000 zal worden geheven f 4. 1000— 1200 t> 1.25 1200— 1500 1.50 1500— 1800 x. 1.75 1800— 2200 2— 2200— 2600 2.25 2600— 3000 2.50 verder per 500 opklimmende telkens 25 ets. meer tot f 4000, waarna voor iedere f1000 hooger inkomen 50 ets. meer zal worden geheven. Inkomens van f 10.000 en daarboven zullen f 6.50 schoolgeld hebben te betalen. Benoeming onderwijzers vervolgonderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat ten ge volge van de nieuwe wet op het Lager Onderwijs het herhalingsonderwijs is ver vallen en daarvoor in de plaats is gekomen vervolgonderwijs. Met het oog hierop moeten de onderwijzers, die les gaven aan den herhalingscursus, thans opnieuw be noemd worden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Wijziging verordening heffing plaatselijke Inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt, dat deze verordening nog slechts kort geleden is vastgesteld en dezer dagen door Ged. Staten goedgekeurd, dat echter nog niet is vastgesteld hoe groot het percentage zal moeten zijn om aan het bedrag te komen van f13250. dat volgens de begrooting over 1922 moet worden geheven. Voor de eerste vier maanden wordt nog een H. O. geheven, doch mot 1 Mei geschiedt de invordering door den Rijksontvanger bij de invordering van de RijksinkomstenJielasting. De Rijksontvanger is gevraagd, hoe groot het percentage moet worden gesteld om aan het bedrag van 13250.te komen, daarbij in overweging nemende, dat 50 opcenten op de rijksinkomstenbelasting zullen geheven worden. Het antwoord luidde van ten hoogste 3 pet. Waren de omstandigheden nog even gunstig als vorige jaren, dan zou met ruim 2 pet. volstaan kunnen worden. De heer v. d. Beek vraagt, of het noodzakelijk is dat 3 pet. wordt geheven, en of de progressie bij den H. O. gehand haafd blijft, waarop de Voorzitter ant woordt, dat de progressie komt te ver vallen, omdat de wet zulks niet toelaat. Deze bepaling is echter zeer billijk, omdat de Rijksinkomstenbelasting zeer progressief is. Daarbij worden de meergegoeden ook reeds getroffen door 100 opcenten op de ver mogensbelasting, door opcenten op de grond en personeele belasting. Hierdoor mag de plaatselijke Inkomstenbelasting niet progres sief zyn, Volgens den Inspecteur der directe belastingen mag ten hoogste 3 pet. worden geheven. Of dit werkelijk zal noodig zijn, hangt er van af of de f 13250 die geraamd zijn om de begrooting sluitend te krijgen, ook werkelijk noodig zullen zijn. De heer v. d. Beek merkt op, dat het percentage toch zal afhangen van de omstandigheid, hoe groot de Hoofd. Omslag voor de eerste 4 maanden wordt gesteld. De Voorzitter geeft dit toe. Stelt men straks het kohier H. O. voor de eerste maanden op f 10.000.—, dan zal vanzelf geen 3 pet. behoeven te worden geheven, daarom kan straks ook eerst definitief worden bepaald hoe hoog het percentage zal moeten zijn. Dit is echter geen bezwaar om thans een besluit te nemen om het percentage te stellen op hoogstens 3 pet. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter zegt, thans nog iets te hebben wat niet op de convocatiebiljetten staat. B. en W. hebben overleg gepleegd met de P.N E M. en meenen na dit over leg den Raad te moeten voorstellen, om de kosten voor de straatverlichting te bepalen op 40 ct. per K.WU. in plaats van op 60 ets., zooals voor de gewone verbruikers, in de hoop dat het bedrijf zichzelf toch zal kunnen redden. De heer G. J. W. Branderhorst is in de veronderstelling, dat indertijd was be paald, dat de kosten voor straatverlichting waren gesteld op ten hoogste 60 ct. per K.W.U., en dat het aan het Dagelijksch Bestuur was overgelaten den prijs nader vast te stellen. De Voorzitter zegl, dat dit niet zoo is. De prijs is gesteld op 60 ct,, evenals voor de gewone verbruikers. B. en W. zijn tot de overweging gekomen het tarief te verlagen, omdat volgens de P.N.E.M. het bedrijf, zooals het thans werkt, nogal mee valt en de straatverlichting meer als be drijf dan als particulier mag worden be schouwd. Voor kraehtbedrijf wordt slechts 25 ct. per K W.U. betaald. B. en W. hebben daarom gemeend den prijs voor de gemeente als groot-afnemer op 40 ct. te moeten stellen. De heer v. d. Beek vraagt of het bedrijf zich met 40 ct. per K.W.U. voor straat verlichting kan bedruipen. De Voorzitter zegt, de vorige week op het bureau van de P.N.E.M. te zijn geweest en daar te hebben gesproken over het onbehoorlijke, dat de gemeentebesturen tot heden nog niet wisten, hoe het nu eigenlijk met hun electriciteitsbedrijf stond. De administrateur gaf spr. direct toe, dat het wel wat gek was, dat de gemeente besturen nog niets wisten, doch zegde maatregelen toe om hen voortaan geregeld maandelijks op de hoogte te houden met de ontvangsten en uitgaven. Spr. weet dus op 't oogenblik van den stand nog niets af, doch al was het, dat het bedryf zich op 't oogenblik nog niet geheel kon redden, dan nog is er naar sprekers meening, geen bezwaar legen, de straat verlichting meer als bedrijf te beschouwen. Het is best mogelijk dat het op 't oogen- bik voor de gemeente niets uitmaakt, en het verschil aan het eind van het jaar in de* vorm van een subsidie of leening zal bijgepast moeten wordenkomt het bedryf echter wel toe, en dit is na verloop van een paar jaar toch zeker te verwach ten, ian vormt het verschil voor de ge meente een voordeel. De heer Boll zegt het met den Voorzitter volkomen eens te zijn. De hetr v. d. Beek vraagt, of het gem. Electr. Bedrijf en de gemeente los van elkaar staan. De Voorzitter zegt, dat de gemeente het bedrijf heeft opgericht evenals de provincie de P.N.E.M. heeft opgericht. De gemeente heeft voor het bedrijf het geld geleend en blijft voor deze leenirig aansprakelijk. Gaat alles goed, dan betaalt het bedrijf zelf de rente en lost de geld- leening af, de gemeente krijgt jaarlijks de rekening ter goedkeuring en heeft er verder niets mede te maken. Komt er de eerste jaren te kort, dan moet de gemeente dit tekort bijpassen, terwijl het dan van het gemeentebestuur afhangt dit bedrag te schenken of wel het te leenen. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het bedrag voor de straatverlichting te stellen op 40 ets. per K.W.U. De Voorzitter zegt, dat door den Ge meente-Ontvanger een hypotheek is verleend op een stuk land, waarop de gemeente reeds een eerste hypotheek had. B. en W, verzoeken thans machtiging deze eerste hypotheek te doen royeeren en een nieuwe acte te doen opmaken. De gevraagde machtiging wordt verleend. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter vaststelling kohier H. Omslag en behan deling reclames idem. slapeloosheid, overspanning, onrust, gejaagd heid worden verdreven door die in hooge maten kalmeerend werken. Per koker 60 cent. Verk. bij Drogist en Apotheek. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend: dat aanvragen ter bekoming van jacht en vischakten, ter secretarie moeten worden ingediend voor 1 MEI a.s. Formulieren voor het doen dezer aan vragen zijn aldaar kosteloos verkrijgbaar. Heusden 7 April 1922. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Het Diaconessenhuis alhier, ontving van H. M. de Koningin-Moeder een gift van flOO. Met Goeden Vrijdag zal om half zeven in de Ned. Herv. Kerk de Godsdienst oefening worden gehouden. Zaterdag den 15 April e.k. treedt de heer van Everdingen af, als plaatsver vangend Kantonrechter. Wegens het bereiken van den 70 jarige leeftijd heeft er geene herbenoeming plaats. Deze betrekking is door hem 35 jaren waargenomen. J.l. Zaterdag vergaderde de pas opge richte Reddingsbrigade afdeeling »Heusden« van de »Ned. Bond tot het redden van drenkelingen^ in café »De Gouden Leeuw.« Tot bestuursleden werden gekozen Tot Voorzitter, J. van Laarhoven tot Secretaris, B. van Ommerentot Penningmeester, A. Baten tot Commissarissen, B. van Kuijk en B. Sluijmers. Besloten werd o.a. binnen kort een circulaire te zenden aan de inwoners van Heusden, waarin wordt verzocht als donateur te willen toetreden en een bijdrage te willen geven tot het aanschaffen van verschillende reddingsmiddelen. Die bijdrage zal niet minder mogen zijn dan f150, omdat de Bondsstatuten geen kleiner bedrag toelaten. In het belang van het goede doel dat de brigade beoogt, spreken we gaarne de hoop uit, dat, vele donateurs zullen toetreden. Nieuwe leden kunnen zich schriftelijk opgeven bij den Secretaris. welke dagelijks in ieder gezin kunnen voorkomen, geneest men snel en zeker met Dit is een heerlijk verzach tende en snel genezende zalf voor groot en klein Zij mag in geen gezin ontbreken. Doozen v. 30-60 en 90 ct. bij apoth. en drogisten. PHARM. FABRIEK' ZEIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2