Und van altena J EER OM EER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. S. D. LANEEDTZËN Co's Bask. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, MMMim "8 Tel. lat. 482. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. BaMmaa&'a Sleeding BI BESTS vöoe eiken staal. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4182. Zaterdag 15 April 1922, Stm. FEUILLETON. Reparatie-Ineichting. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. SPAARBANK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BDITENLAKDSCH OVERZICHT. De conferentie te Genua is Maandag middag op plechtige wijze geopend met een redevoering van den Italiaanschen minister-president Facta. Daarna zijn de voornaamste politieke kopstukken aan het woord geweestLloyd George, Barthou, die ondersteund werd door een telegram van Poincaré, rijkskanselier Wirth, Tsjits- jerin, de Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, en bijna alle sprekers hebben gewezen op het enorme belang dat met dit wereldcongres gemoeid is, op de hoog gespannen verwachtingen der volken en op de rampspoedige gevolgen van een mislukking. Lloyd George's rede werd telegrafisch ondersteund, en wel door 800 voorname Britsche zakenlied sn, die op het uit den weg ruimen van alle beletselen voor den handel aandrongen. De rede van den Britschen premier is verreweg de belangrijkste geweest, al bevat zij, gelijk zich denken laat, geen nieuwe punten en kon zij geen verrassing verwek ken. Lloyd George wees op het grootsche karakter van deze bijeenkomst en herin nerde aan het programma van Cannes, dat door alle volken aanvaard kan worden en ook door alle vertegenwoordigde volken, blijkens hun vertegenwoordiging, aanvaard is, aangezien het als voorwaarde opgenomen was in de uitnoodiging. De redevoering van Tsjitsjerin heeft Naar het Fr arisch. 66. Laurent uitte een doffen kreet, sprong naar de deur en bleef er voor staan met verwilderde oogen en saamgeknepen vuisten. Hij zoude op dit oogenblik de worsteling met den graaf aanvaard hebben. aLaurent, wil je met mij sterven sSterven Ja I® De gravin zocht naar haar dolk en stond gereed zich een stoot te geven, toen de zware deur met geweld open sloeg. De graaf stond nu voor haar. Door deze plotselinge verschijning ver bluft, bleet de gravin verstomd staan. Even snel als de gedachte, was Laurent onder de canapé gevlucht.® De gravin herstelde zich spoedig en zag hem uitdagend aan. »Ik heb een minnaar k De graaf trilde. ïDat wist ik. Maar ik dacht toch niet, dat u zoo vermetel zoude zijn, hem in m ij n huis binnen te leiden.® >Wie zegt u, dat hij zich hier bevindt »Durft u mij dit nog tegenstrijden alk lieg niet. Hij was hier. Nu bevindt hij zich hier niet meer.® »Zweer het.® aanleiding gegeven tot een heftig incident. De volkscommissaris had verzekerd, dat Rusland bereid was aan het economisch herstel van de wereld mede te werken, maar hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat al deze pogingen vergeefsch zullen zijn, zoolang de oorlogsbedreiging blijft bestaan. De kwestie van de ontwapening werd daarop door den Russischen spreker zijdelings binnen geloodst en voorts de wenschelijkheid uit gesproken tot het uitbreiden van de con ferentie tot een algemeen wereld-congres. Onmiddellijk nadat Tsjitsjerin gesproken had, sprong Barthou op. Hij sprak heftig en dreigend, noemde deze dingen ongeoor loofd en deed zenuwachtig en uitdagend. Lloyd George wond zich zichtbaar op, sprak heftig met zijn omgeving en hield toen een voortreffelijke vaderlijke rede. Hij zeide tot Tsjitsjerin »Vraag toch niet teveel I Neem de ladingslijn van het schip niet weg 1 Blijft gij opladen, dan zinkt het schip. Wees tevreden als wij deze lading veilig binnenbrengen. Bedenk ook, dat weder zijdse!) vertrouwen tusschen de volken van zelf ontwapening meebrengt. Begint gij met ontwapening zonder opruiming van het wantrouwen, dan begint gij bij het ver- »Ik zweer het.® »Bij uwe ziel De gravin aarzelde. ïWelnu »Ik zweer het.® De gravin boog het hoofd, alsof zij nu al het gewicht van den meineed gevoelde. De graaf stond verpletterd. Hij kreeg plotseling een verschrikkelijke gedachte. Hij deed moeite om gewoon te spreken en haar vertrouwen in te boezemen, terwijl hij haar naderde »Ik hoop niet dat ge tegen den Hemel hebt gelasterd en ik geloof u. Wil mij nu volgen.® t Waarheen ïNaar mijn vertrekken waar uwe te genwoordigheid zal bewijzen, dat ik mij heb bedrogen 1® De gravin zag den graaf aandachtig aan en vroeg zich af, welk geheim achter deze handelingen zou verborgen kunnen zijn. Het voornaamste was, een schandaal te vermijden. Zij gaf zich aan den Hemel over en vertrok. De graaf volgde haar. Toen beiden de kamer uit waren sloot hij de deur achter zich, draaide den sleutel tweemaal om, en voor de eerste maal, zoolang hij in dit huis woonde, schoof hij voor het sleutelgat het koperen plaatje, dat er zich boven bevond. Toen de gravin hem verbaasd aanstaarde sprak hij ïKom Mevrouw, u weet toch, dat ik hem niet zal doodenHij is nu mijn ge vangene keerde eind®. Deze rede van doordringende, welwillende overtuiging, maakte grooten indruk. Een storm van toejuiching, zelfs bravogeroep brak los. Tevoren had Tsjits jerin zich, bereid verklaard, zijn voorstellen aan het oordeel der conferente te onder werpen. Dit had zichtbare verlegenheid veroorzaakt bij vele vertegenwoordigers, die blijkbaar een stemming vreesden. Het stemmingsgevaar was nu verdwenen. Barthou trachtte wel doordrijverig een dui delijke beslissing af te dwingen, doch de voorzitter Facta sneed hem het woord af. Niettemin zette Barthou door, daarmede ontstemming wekkend en applaus naast gesis op de tribunes. Facta hield echter de overhand en daarmede was een botsing afgewend en tevens de eindelooze zitting voorbij. In de zitting van Woensdag der politieke commissie had een nieuwe aanval van den Franschen gedelegeerde Barthou plaats, dit maal voor het eerst officieel tegen Duitsch- land gericht. Barthou verklaarde, in den nacht van Poincaré bepaalde instructie ont vangen te hebben de weder-uitsluiting van Duitschland uit de politieke commissie te verlangen, nadat nu de beslissing van de commissie van herstel tegen Duitschland is uitgevallen en dus in Mei na afloop van den termijn voor de Duitsche regeering gemeenschappelijke dwangmaatregelen van Frankryk en België tegen Duitschland ver wacht moeten worden. Duitschland heeft volgens deze beslissing dus het verdrag verbroken. Na zeer opgewonden uiteen zettingen met Lloyd George, die dergelijke uitzonderingsmaatregelen afwees onder be dreiging liever naar Londen terug te willen keeren, zag Barthou op eigen verantwoor ding van de uitrusting der Duitsche gede legeerden af. Het optreden van Barthou, heeft in Italië geen gunstigen indruk gemaakt. De Itali- aansche bladen erkennen evenwel dat de Fransche delegatie, die min of meer bij verrassing in de conferentie te Genua ge haald is en daar tegenover zeer vijandige elementen staat, in een moeilijke positie verkeert. De meeste Fransche bladen keuren Barthou's houding goed, maar moeten toe geven dat de gespannen verhouding tus schen de delegaties geen reden geeft tot uitbundig optimisme. Nieuwe misverstanden, kunnen, gegeven de politieke constellatie, moeilijk achterwege blijven. De voortdurende aanvallen der Iersche IX. Toen Laurent hoorde, dat de deur ge sloten werd, maakte zich een zekere angst van hem meester. Waarom zoude de graaf deze voorzorg genomen hebben Hij trad uit zijn schuilplaats te voorschijn en gevoelde zich nu in de strikken gevangen van den man, uit wiens handen hij zich trachtte te verlossen. Morgen zou hij duelleeren. Dienzelfden avond nog zou hij met zijn getuigen een onderhoud hebben. Hij moest van deze plaats. Maar hoe? Hij beefde. Daar schoot hem iets te binnen. Dat gaf hem eenige rust. De graaf had de kamer gesloten, opdat de gravin er niet meer zoude binnentreden. Maar de gravin zou wel zorgen, dat zij de sleutels terugkreeg of wel, zij zoude Ba- tinska waarschuwen, die dan heimelijk een smid zou roepen, om hem te bevrijden. Toch kon hij niet gelooven, dat de graaf zoo maar zonder eenige waarborgen ver trouwen had gesteld in den eed van Helène, sidderend uitgesproken. Waarom had hij het vertrek niet aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. Deze houding van den graaf, in strijd met zijn jaloersch ka rakter, kwam Laurent zeer vreemd voor. Wat zou er nu tusschen hem en de gra vin plaats hebben Laurent liep de kamer op en neer, zon der zich te bekommeren om de mogelijk heid, dat zijn stap gehoord kon worden. extremisten hebben tenslotte in heel Zuid- Ierland diepgaande ontstemming veroorzaakt. De republikeinsche troepen deinzen voor geen middelen terug om hun tegenstanders uit den weg te ruimen, hetgeen nog dezer dagen bleek uit den aanslag op den trein waarin zich, naar men meende, Collins bevond. BUITENLAND. Bank bestolen. Uit Rome wordt gemeld, dat onbekend gebleven personen te Catana er in geslaagd zijn de Bank van Cicilië te bestelen. Zij hebben de brandkast opengebroken en een bedrag van 9 millioen lire ontvreemd. Een nieuwe Russische mobilisatie I Uit zeer bevoegde bron wordt vernomen, dat sovjet-Rusland zich zou mobiliseeren Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.000.000,- f96.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICETING (Brand- en iubraakrryc Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Hij kon nergens uit I Behalve het raam op de derde étage, zag hij geen anderen uitweg. De bevrijding moest van de gra vin komen. Hij wachtte. Hij hoorde het leven op straat. De ver schillende geluiden klonken hem zoo zon derling in de ooren. Hij luisterde, hopende, dat hij de stem van den graaf of de gra vin mocht hooren, Hij wandelde op en neer, bleef hier en daar staan voor de meubelen, de sieraden op den schoorsteen mantel, voor al de kleine voorwerpen, die het behangsel versierden, zonder dat hij bepaald op één ding lette. Het kwam hem voor, dat zijn geduld wel wat lang op de proef werd gesteld. Allerlei zonderlinge gedachten en denk beelden doorkruisten zijn brein. Als de graaf soms op het idéé was gekomen, om zijn vrouw op te sluiten, gelijk hij hem had opgesloten. Zou Batinska uit zich- zelve zoo verstandig zijn, om hier hande lend op te treden Maar dan moest hij spoedig uit zijn benarden toestand verlost worden. Want des avonds had hij een samenkomst met zijn getuigen om het duel te regelen. Het werd avond. Laurent rekende uit, dat het zoowat etenstijd was. Hij opende het venster en mat den afstand, die hem van den grond scheidde. Als hij zich naar beneden wierp, zou hij te pletter valien. Hij bedacht zich en sloot het venster. Na tuurlijk kon hij op het bepaalde uur, dat de getuigen verschenen, niet aanwezig zijn. en wel tegen Finland en Polen. In Finland zou een roode opstand voorbereid worden, waarvan Tauastschepf het middelpunt zou zijn. In verband hiermede wordt bericht, dat hier sedert langen tijd groote hoeveel heid bolsjewistische literatuur zou geïm porteerd zijn, welke aan dezen opstand niet geheel vreemd zal zijn. Lenin toch te Genua 1 Volgens Belgische bladen doet in Genua het gerucht de ronde, dat Lenin zich daar zou ophouden en op een gegeven oogenblik plotseling in de conferentie zou verschijnen. Bloedige onlusten te Bilbao. Uit Madrid wordt gemeld, dat volgens een telegram uit Bilbao, waar sinds eenige dagen een algemeene staking is uitgebroken, een bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen communistische en socialistische arbeiders. Er zouden 5 dooden en een groot aantal gekwetsten zijn. Een ketelontploffing. In de papierwarenfabriek van Heibronn en Pinger had een ketelontploffing plaats, waardoor twee arbeiders doodelijk en acht arbeidsters zwaar gewond werden. BINNENLAND. De ramp te Genemuidenl Een schipper heeft het lijk gevonden van den burgemeester van Genemuiden, tusschen Genemuiden en Zwartsluis. Het lijk was vrijwel ongeschonden. Het werd nacht. Hij zag de lucht roodgekleurd door het schijnsel der talrijke gaslantarens. Langza merhand begon het in de woning van den graaf stil te worden. Er heerschte de volraaakste stilte. Buiten zag hij niets meer. Niets dan een zwarten nacht. De onrust veranderde bij hem nu in ongeduld. De gravin of tenminste Batinska kon nu toch een poging wagen, om hem te be vrijden. Nog had hij tijd zich naar de plaats der getuigen te begeven. Het duel zou den volgenden morgen plaats vinden. Stel eens, dat hij er niet was. Wat zou de nietswetende wereld wel van hem moe ten zeggen Hij koesterde eenige achter docht. Had de graaf hem soms opgesloten, om hem op de plaats van het duel niet aanwezig te doen zijn Kon men ver schrikkelijker wraak bedenken Neen. Het koude zweet bedekte zijn gelaat. Hij wist dat de graaf tot alles in staat was. Zijn ongeduld maakte plaats voor gram schap. Hij liet. zich op de canapé vallen en beet zich op de nagels. Ongetwijfeld had hij de bedoeling van den graaf geraden. Hij moest er uit, lot eiken prijs. Hij zou schreeuwen, om hulp roepen. Maar dan zou hij der gravin een poets bakken. De graaf zou dan te weten komen, hoe de vork in den steel zat. Had de gravin geen gelijk, toen zij hem voorstelde samen met hem te sterven? Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voir lit Land van Neusden en Altena, de Langstraat u de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1