EER OM EER. Oprisping, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4183. Woensdag 19 April 1922. FEUILLETON. Freco's Zenuwtabletten Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De leider der conferentie te Genua is met ijver bezig de verschillende delegatie's aan het werk te zetten. De eene com missie stapelt zich op de andere, terwijl deze weer in sub-commissie's worden ver deeld. Zoo omvat b.v. de financieele sub commissie weder drie onder-subcommissie's. Barthou heeft in een telegram aan Poincaré lucht gegeven aan zijn wanhoop, er heerscht hier, seinde hij, een groote wanorde. Sommige delegatie's zijn daarenboven hoogst verontwaardigd, omdat zij niet in een dezer sub-commissie's zijn vertegen woordigd. De delegatie van Luxemburg heeft er het bijltje bij neergelegd en is huiswaarts gekeerd. Dit is voor de con ferentie echter geen onoverkomelijk bezwaar. Nederland is aangewezen om deel uit te maken van de sub-commissie voor het verkeer te water. Over het algemeen is de stemming de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. De oneenigheid in de Russische delegatie maakt het onmogelijk om voorspellingen te doen omtrent haar definitieve beslissing over het memorandum der Geallieerden, maar haar houding geeft toch aanleiding om gunstige verwachtingen te koesteren. De verhouding tusschen de Fransche en de Duitsche delegatie blijft nog altijd zeer gespannen. De regeering te Berlijn laat nadrukkelijk het bericht tegenspreken als zoo Rathenau een poging hebben willen doen om door bemiddeling van een der Geallieerde mogendheden de kwestie der schadeloosstelling ter sprake te brengen. De ongerustheid der Franschen vloeit voor namelijk voort uit de vrees dat het zoo goed als onvermijdelijk zal zijn dit vraag stuk, zij het indirect, bij de economische onderhandelingen ter sprake te brengen. Het houdt zeer verband met den algemeenen economischen toestand, dan dat men de klip zou kunnen omzeilen. De conferentie, op initiatief van den burgemeester en den bisschop van Dublin tusschen Collins en De Valera tot stand gebracht heeft Donderdag niet tot het ver wachte resultaat geleid en daarom ver daagd tot a.s. Woensdag. Klaarblijkelijk wil De Valera geen stap afwijken van zyn beginselen en aan de voorstanders en het verdrag met Engeland geen enkele con cessie doen. Als Ierland daarvoor bloeden JVaar het Fr arisch. 67. Dat was toch het eenigste middel geweest, om aan de gansche zaak een waardig einde te geven. Wat hield hem van den dood terug Hij had slechts het raam te openen en zich naar buiten te werpen. Dan zou hij zeker dood zijn, maar welk schandaal zou daaruit voortvloeien Om zijn eer te redden, zou hij de eer der gravin voor eeuwig bezoedelen. Door zijn zelfmoord zou hij zichzelven schuldig verklaren. Hij moest kiezen of deelen! Vreeselijke toestand I Wie was de schuldige De man, die een duel ontvlood of de vrouw, die haar man bedroog Hij dacht over dit onderscheid na. De eenige troost, dien hij vond, was, dat hij alles om harentwille verdroeg. Deze gedachte bracht hem tot bedaren. De liefde heeft, gelijk de godsdienst, hare martelaren. Hij werd nu kalm en gelaten. Intusschen werd op de eerste verdieping, waarheen de gravin den graaf was gevolg, een ander tooneel afgespeeld. Toen zij den graaf de deur had zien sluiten, dacht zij niet verder over de zaak na en meende, dat Laurent zich nu buiten gevaar bevond. De graaf geleidde haar in zyn schrijf- moet, nu, dan moet het maar bloeden. De toenemende spanning maakt de voor- loopige regeering te Dublin ten zeerste ongerust. En daartoe is waarlijk wel reden. Zijn kan het geweld van de re publikeinen natuurlijk met geweld te keer gaan, maar als haar lijdzame houding op» geeft is het ook met den vrede gedaan en is de burgeroorlog ontbrand. Uit Delhi wordt aan de «Chicago Tri bune* bericht, dat de Britsche regeering sinds de laatste veertien dagen verontrust wordt door een nieuwe oproerige beweging in Britsch-Indië, in Oudh of Awadh, be- hoorende tot de noordwestelijke provincies. Het is een agrarische beweging en het doel er van is om de «zemindars«, dat zijn de landeigenaars, er toe te brengen geen belastingen te betalen en alle medewerking met de regeering te staken. De beweging heeft den naam gekregen van »Aika«, of «oproeping tot eensgezindheiden telt, naar men meent, al meer dan 400.000 deelnemers. De leider is een Mohamme daan, Madari Pasi genaamd, die zich al sedert eenigen tijd bezig houdt met de beweging van »non-coöperatie«. Hij is niet tevreden met de vorderingen door Gandhi gemaakt en meent dat diens streven om geen geweld toe te passen, maar alleen lijdelijk verzet te plegen, de beweging tegenhoudt. Onder zijn leiding worden vrijwilligers aangenomen en gewapend met zwaarden, lansen en ook eenige geweren die over de grenzen zijn gesmokkeld of uit Britsche arsenalen zijn gestolen. Hoeveel manschappen er al gewapend zijn weet men niet. De eerste daad van geweld was de moord op een Britsch ambtenaar Grant en vol gens de Britsche politie was tot dien moord besloten in een vergadering van «Aikawal- las«. Daarna zijn op verschillende andere plaatsen van het district daden van geweld gepleegd. De propaganda voor deze »Aika« is goed georganiseerd en men vreest dat de beweging zich zal uitbreiden buiten het district, waar ze ontstaan is. De politie in die streek is met 2000 man versterkt, die in allerijl per auto nap.r de bedreigde punten zijn gezonden. De propaganda onder de inlandsche be volking draagt een godsdienstig karakter en de leiders der beweging roepen de inlanders op tot den «heiligen oorlog«. De hoofdleider Madari Pasi, heeft zijn hoofd- vertrek. Toen zij gezeten was, schelde hij. Een bediende verscheen, tot wien hij zeide «Laat de kamenierster van mevrouw hier komen De gravin begreep er niets van. Batinska klopte aan de deur. «Batinska* sprak de graaf, toen zij was binnengetreden «ik geef je een kwartier tijd om myn huis te verlaten. Als je dan nog niet weg bent zal ik je er uit laten zetten. Ga heen «O als het mogelijk zijmompelde Batinska. «Geen woord meer, ik geef je een kwartier tijd en zet je daarna als je nog niet weg bent, op straat l« Toen Batinska was heengegaan keek de gravin den graaf vragend aan. «Mag ik weten, wat dit alles beteekend «Deze vrouw is uw medeplichtige. «Mijn medeplichtige I« «Kom mevrouw laat de vertooning nu uit zijn. U zal toch wel verstandiger zijn, om te gelooven dat ik aan uw eed eenig geloof hechtte. Uw geliefde bevond zich bij u. Ik was gekomen om hem te dooden. Maar ik ben van dat denkbeeld terugge komen. «Wat wilt ge dan doen?* vroeg de gravin, die zichzelve nu vergat. «Hem te schande maken. Zij wilde nog wat zeggen. Maar de woorden stokten haar in de keel. «Wij zouden morgen duelleeren. Hy is nu echter myn gevangene. Hy kan zich kwartier gevestigd te Mohoengai, een dorp niet ver van Lucknow, dat hij tot hoofd stad heeft geproclameerd en een anderen naam heeft gegeven. Yan daaruit wordt de oproerige beweging geleid, die steun vindt bij dat deel der inlandsche bevolking dat meent, dat Gandhi niet krachtig genoeg tegen de vreemde overheerschers optreedt. Het blad «El Sok meldt, dat de Spaansche kanonneerboot «Bustamente,* die met 50 vrijwilligers naar Melilla vertrokken is, spoorloos zou zijn verdwenen. Een telegram van den bevelhebber van het Spaansche eskader in de Marokkaansche wateren meldt evenwel, dat er geen reden is om te denken aan een ongeluk, dat aan de kanonneerboot overkomen zou zijn. De prins van Wales vertoeft op het oogenblik in Japan en wordt er buitenge woon hartelijk ontvangen. Onder de tafe- reelen, die men hem te zien gaf, was een nachtelijke parade, zooals in Oud Japan werd gegeven, van 20.000 jonge mannen, die gekleurde lantarens droegen. De Mikado uitte in een telegram aan den Koning van Engeland zijn groote vreugde en zyn vertrouwen, dat het bezoek van den prins de Engelsch-Japansche vriend schappelijke betrekkingen nog zal versterken. Verscheidene duizenden kinderen kwamen bijeen voor het paleis, waar de prins verblijf houdt en zongen het Engelsche volkslied. Met een glimlachend gezicht bedankte de prins de kinderen, voor* hun lied, dat zij in het Engelsch hadden geleerd. Toen de prins de keizerlijke universiteit bezocht, werd daar een groote receptie gehouden door professoren en studenten. De regent benoemde hem tot generaal in het Japansche leger k la suite. slechte spijsvertering, pijnlijken stoelgang enz. worden met veel succes bestreden door Per koker 60 cent. Verk, by Drogist en Apotheek. BUITENLAND. Honing van Italië. De Koning van Italië zal vermoedelijk dus niet naar de plaats van het tweegevecht begeven. Begrepen De gravin uitte een doordringenden kreet, waaruit verbazing en haat spraken. Daarop vervolgde zij «Ge denkt zeker, dat ik er niet ben.« «Wat wilt ge dan doen «Het uitschreeuwen, dat bij hier is.« «Wie zal naar u luisteren «Uwe bedienden tenminste.* «Dat zal inderdaad zeer veel helpen.* «Ik zal heengaan, ik zal de straat oplooperi, ik zal een schandaal verwekken, om een schandaal te voorkomen.* «Dat zult ge laten.* «Waarom «Omdat u evenals hij myn gevangene is. «Ik 1* «Ja.* «Wilt ge een dochter der Zwarte Ber gen gevangen nemen «Ik heb u duizendmaal er op attent ge maakt mevrouw, dat wij niet in Montene gro zijn. Ik heb het recht bij den com missaris van politie te verzoeken, onmid dellijk uwe vertrekken te laten doorzoeken ?t «Dat kunt ge doen «Maar ik wil meer voldoening hebben 1* «En ik kan mij verdedigen 1* «Ik zal u wurgen «Durft ge aan mij de hand slaan «Waarom niet?* Zij riep nu zoo luid mogelyk «Laurent, men zal my vermoorden I* «Onvoorzichtige 21 April met een Italiaanseh oorlogschip te Genua aankomen. o Ontploffing. Zaterdagmorgen, even over half zeven, ontplofte in de aan de Kölnerstrasse te Dusseldorf gelegen fabriek der Phönix Aktiengesellschaft een reservoir voor acety- leengas. Op het oogenblik zijn dertien ten deele zwaar gewonde arbeiders naar 't ziekenhuis gebracht, van welke drie of vier wel niet in 't leven zullen blijven. Het gebouw, waarin zich het reservoir bevond, werd verwoest. In den omtrek werden door den luchtdruk talrijke vensterruiten verbrijzeld. Het bedrijf der fabriek gaat door. Een list van een smokkelaar. Dezer dagen viel den Duitschen beambten, op het station te Julich, een persoon op, die een voorwerp in een linnen zak aan riemen op den rug droeg de last scheen erg zwaar te zijn. De beambten vroegen hem wat hij droeg. Het antwoord was »teer«. Nadat de vreemdeling het voor werp had uitgepakt kwam er een ronde ijzeren bol te voorschijn. Uit een opening in het deksel kwam ook een sterke teer lucht. De beambten, nieuwsgierig en wantrou wig, onderzochten het ding wat nauwkeuri ger. En zie het deksel was beweegbaar, een smalle van onder gesloten buis met teer gevuld was aan het deksel bevestigd. De rest van de ruimte in den bol was gevuld met sigaretten, koffie en tabak, ieder in een afzonderlijk vak. De slim uitgevonden smokkelmachine en haar inhoud werd door de heeren «Krimi- nale« in beslag genomen. Hevige storm. Het weer gedurende de Paaschdagen was zoo slecht als in vele jaren in Engeland niet het geval is geweest. Door het ge- heele land woedde een storm, die groote schade heeft aangericht, vooral op zee, waar tal van menschenlevens verloren gin gen. o Duitsch-Kussische verdrag. De Duitsche en Russische delegaties te Genua hebben Zaterdagavond een formeel verdrag van het grootste belang ondertee kend. Het verdrag bestaat uit vier arti kelen. In het eerste daarvan erkent Duitsch- land de bolsjewistische regeering. Krachtens Hij wierp zich op haar, legde haar de hand op den mond, greep met de andere haar pols zóó stevig, dat zij op de knieën viel. «Lafaard*, gilde zij half verstikt. De graaf hief de hand op«Ellendige, ik moest je wurgen 1* Hij aarzelde een oogenblik. De lust om haar te dooden maakte zich op dit oogenblik van hem meester. Zij zag alles aankomen en boog het hoofd, om hem niet te zien. De graaf stompte haar tegen den grond. De gravin had geen tijd een kreet te uiten. Hij bond haar de handen en voeten met een touw vast. Toen zij dus weerloos was, nam hij haar op, legde haar op de canapé en zag haar eenigen tijd aan. «Als ik wilde,* mompelde hij, «zou ik haar nu kunnen dooden «De wraak maakte zich thans van hem meester. Verraad om verraad. «Wel te rusten,ging hij voort. «Rust beiden wel Hij ging heen, sloot de deur en wachtte den komst van den dageraad af. X. Den volgenden morgen om acht uur ontving de graaf Poloscaï zijn beide ge tuigen, Yvan Kostiakov en Karl Missal. Om half negen reed het drietal naar de plaats, waar het duel zou plaats hebben. Om tien uur verschenen de getuigen van LaurentLouis Simian en Paul de Sezenay. de artikelen 24 worden alle wederzijdsche Duitsche en Russische schulden geannuleerd, hetzij van voor den oorlog of voortvloeiende uit het verdrag van Brest-Litovsk. De Duitsche rechten ten aanzien van alle par ticulier bezit, dat door de bolsjewiki is genationaliseerd, worden niet gehandhaafd, teezij de bolsjewiki later desbetreffende aan spraken van de zijde van andere landen toewijzen, in welk geval Duitschland zal worden behandeld op den voet van meest begunstigde natie. Rusland geeft anderzijds alle eventueele aanspraken prijs op schadevergoeding van Duitschland krachtens art. 116 van het verdrag van Versailles. Volgens nadere berichten wordt gemeld, dat het Duitsch-Russische verdrag in de geallieerde kringen ongunstig is ontvangen. De hoofden der Ilaliaansche, Engelsche, lapansche, Belgische en Fransche delegaties hebben te 5 uur nam. vergaderd onder Voorzitterschap van Facta. Branden en ehristennioorden. Het Italiaansche s.s. »Barbita«, dat te Patras is aangekomen, rapporteert, dat hevige branden en christenmoorden hebben plaats gehad te Samsoen, toen het schip negen dagen geleden die haven verliet. Kemalistische «basji bozoeks«, aangevoerd door Turksche officieren, omsingelden de Grieksche wijk, stichtten daar brand en schoten ieder neer die trachtte te ont vluchten. Toen het stoomschip vertrok stond een groote Grieksche kerk in lichte laaie. Duizenden vrouwen en kinderen vluchtten naar de haven om een schuilplaats op het schip te zoeken, maar de «basji bozoeks* sneden hun den weg af. De «Barbita* zond een draadloos telegram naar een nabijzijnd Italiaanseh oorlogsschip met dringend verzoek den Grieken hulp te verleenen. Een trein verongelukt door kinderspel. Twee jongens te Dudley kregen dezer dagen in de gaten, dat de »box« voor den bestuurder der electrisch treinen, die het verkeer onderhouden op den Great Western Railway, openstond. Ze sprongen op den voorsten wagen en slaagden er in om de rem los te maken, door in plaats van de veiligheidshalve weggenomen handle een stevigen sleutel te gebruiken De trein kwam in beweging en toen hij goed gang had, sprongen de Yvan Kostiakov ging naar hun toe: «Zijt gij alleen heeren «Mijnheer« antwoordde Louis Simian, «wij weten niet wat wij van de zaak moe ten denken. Gisterenavond zou onzen cliënt ten onzent komen. Hij is den gan- schen nacht niet op zijn kamer geweest. Vanmorgen vonden wij zijn deur gesloten. Wij hebben de deur laten openbreken, maar hem niet gevonden. Aan den moed van mijnheer Gonenc kan niet getwijfeld worden. Het zal voldoende zijn u te her inneren, dat hij soldaat is geweest en dat hij gevochten heeft als een leeuw. Een ongeluk kan hem overkomen zijn. Inplaats van te waarschuwen achtten wij het beter hierheen te gaan, waar wij hem hoopten te vinden. Wij willen u iets verzoeken. Sta ons toe, dat het duel een kwartier later begint. Mijn vriend en ik, mijnheer, zullen u daarvoor zeer erkentelijk zijn.* «Zeer goed* antwoordde Karl Missal. Er verliep een kwartier, gedurende wel- ken tijd de graaf zeer in zijn schik was. Van zijn werk genoot hij nu de grootste voldoening. Toen de tijd was verstreken ging Paul de Sezenay naar de getuigen van den graaf. «Er blijft ons nu niets anders over* sprak hij «dan u, mijneheeren onze ver ontschuldigingen aan te bieden. Ten opzichte van het bedrag van onzen cliënt zullen wij u een schrijven doen toekomen, dat u als een proces-verbaal kan beschouwen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor litLand van Neusden en Alteia, de Laigstrast u gnielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1