Huidaandoeningen. eerste onderzoek van de matras, waarop de ongelukkige lag, vond men slechts enkele sous. Bij een nieuwe navorsching ontdekte men echter niet minder dan 10000 frs. aan bankpapier, een 60-tal obligaties en 384 frs. aan baar geld. Sensat trok 50 frs. per maand van de gemeentelijke armenkas Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoenin gen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Groothertogin Marie van Mecklenbnrg. f Zaterdagochtend is groothertogin Marie van Mecklenburg, moeder van prins Hendrik, in het koninklijk paleis in Den Haag over leden. Wijlen groothertogin Marie van Mecklen burg was 29 Januari 1850 geboren te Rudolstadt. Zij was 4 Juli 1868 gehuwd met nu wijlen Friedrich Franz II, groot hertog van Mecklenburg, die in 1883 overleed. Per Staatsspoor zijn Zaterdagmiddag de naaste verwanten van de overleden groot hertogin in Den Haag aangekomen haar dochter, de groothertogin van Oldenburg haar zuster prinses Thecta van Schwarz- burg-Rudolstadt, en de laatst geregeerd hebbende groothertog van Mecklenburg- Schwerin, Friedrich Franz IV. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van groothertogin Marie van Mecklenburg Woensdagochtend om 6 uur per trein van uit Den Haag naar Schwerin worden vervoerd. Prins Hendrik en de andere familie leden, die thans in Den Haag vertoeven, zullen het stoffelijk overschot naar Schwerin vergezellen. De koningin heeft naar aanleiding van het overlijden van groothertogin Marie voor geschreven aan het hof vijf weken zware rouw, twee weken halve en twee weken lichte rouw. In verband mat het overlijden van de moeder van den prins heeft de koningin afgezien van het voorgenomen bezoek aan Amsterdam, van 812 Mei. Autobandieten In den tijd van 14 dagen werd in Fries land ingebroken bij een boer onder Rau- werd, bij drie boeren onder Tollega, twee boeren te Teerns, een burger te Huizum, terwijl Donderdagnacht bij den veearts te Roordahuizum is ingebroken. Vooral gou den en zilveren voorwerpen en geld werden gestolen. Ondanks het nauwgezet onderzoek heeft men nog geen spoor gevonden, 't Is zeker, dat men hier met dezelfde personen te doen heeftsteeds geschiedt de inbraak door het opschuiven van ramen, gepaard aan diefstal door geraffineerde lui. De bewoners hebben geen van allen iets ver dachts gemer ktde inbrekers dragen hand schoenen, want vingerafdrukken werden niet veel gevonden. Wellicht is nu een spoor gevonden te Roordahuizum. Daar is n.l. bij 't huis van den veearts Terpstra te ongeveer 12 uur een auto opgemerkt, waarin niemand zat. Ingezetenen hebben later een auto hooren vertrekken. De politiehond kreeg lucht tot de plaats waar de auto stonddaar raakte hij het spoor bijster. Blijkbaar heeft men hier dus met auto bandieten te doen. Geslaagde bczuinigingspogingen. Een bespreking inzake bezuiniging tus- schen den directeur van financiën en de hoofden van de departementen heeft reeds goed gevolg gehad. Een besparing van ettelijke millioenen werd verkregen, welke zonder priricipieele bezwaren onmiddellijk uit het voorloopig ontwerp van de begroo ting voor 1923 konden wurden geschrapt. o Onvoorzichtigheid met schietwapens. Door het spelen met een jachtgeweer, dat geladen bleek en onverwacht afging, is de 13-jarige zoon van den landbouwer Fritscher te Gaiv. Bost, rchter N. Schans, gedood. De opheffiug van de landweer. Het ligt, naar de «Tel.* meldt, in het voornemen van den minister van oorlog de bestaande landweerbataljons met ingang van 1 Juli a.3. op te heffen. De dienstplichtigen van de landweer zul len alsdan administratief overgaan bij het leger, terwijl de verschillende landweer- districtscommandanten voor zoover zij niet tot het actieve leger behooren, op pensioen zullen worden gesteld. Twee kinderen verbrand. Vrijdagmiddag ongeveer half twee heeft, naar de »TeI.« uit Weesp verneemt, op de boerderij «Anna's Hoeve*, voorheen genaamd «Klein Weltevreden*, een brand gewoed, die aan twee kinderen het leven heeft gekost. Terwijl de vader, de veehouder W. J. Heeman, in een der bovenvertrekken zijn middagslaapje deed, en de moeder vergezeld van haar oudste dochtertje buiten bezig was de pannen schoon te maken, is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het woonvertrek, dat gelegen was in jiet voor huis der boerderij. Vermoed wordt, dat een brandbaar voorwerp iu aanraking is gekomen met de brandende kachel. In dit vertrek hadden de ouders achtergelaten hun beide kinderen Antonius Theodorus en Geertrui Maria, resp. twee en een halfjaar oud. Het meisje lag in haar wiegje te slapen, het jongetje had de moeder met een touw aan de deurknop vastgebonden, teneinde te voorkomen, dat 't kind bij de kachel kwam. De vader ontwaakte door het geknetter van vuur. Beneden gekomen vond hij het voorhuis in lichte laaie. Hij snelde naar buiten om hulp te roepen en sloeg ver volgens de ruiten in, teneinde zoodoende de kamer, waarin de kinderen zich bevonden, binnen te dringen. Maar het vuur had al te zeer om zich gegrepen. Het mocht hem niet gelukken de kinderen te redden. Vuur en rook maakten elke poging tot redding onmogelijk. Inmiddels toegeschoten buren wendden eveneens vruchtelooze po gingen aan en zoo moest men de onge lukkige kleinen aan hun lot overlaten. Anderen hadden intusschen het vee uit den stal gedreven. De brand was spoedig uitgewoed en van de boerdery was niets anders over dan een paar stukken muur van het voor huis. Toen het vuur gebluscht was werden de verkoolde lijken der kinderen uit de puinhoopen gehaaid en bij buren voorloopig ondergebracht. Eenig huisraad en lijfgoed werd nog gered. Het huis en het vee waren afzonderlijk verzekerd, naar men verneemt, voor vrij lage bedragen. Ongelukken. Vrijdag is in de buurt van Bosch en Duin onder de gemeente Zeist een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den 33 jarigen zoon van een molenaar al daar. Hij reed met een wagen met paarden bespannen, die op hol sloegen. De man werd van den bok geslingerd en kreeg een schedelbreuk, die onmiddellijk den dood tot gevolg had. Toen trein no. 28, welke Zaterdagavond om 11.28 van Den Haag vertrekt, 1154 te Leiden arriveerde, werd de dienstdoende hoofdconducteur, de 47*jarige H. S. v. d. Leun uit Amsterdam, gemist. Men stelde onmiddellijk een onderzoek in met het resul taat, dat de vermiste bij de kruising van de spoorbaan met de Z. H. Eleclrische Spoorweg Maatschappij, nabij de Loolaan in Den Haag met afgereden beenen werd gevonden. De ongelukkige werd onmiddellijk naar het Gemeentelijk Ziekenhuis vervoerd, waar hij Zondagmorgen overleed. Men vermoedt, dat de conducteur zich van den eenen wagen naar den anderen heeft willen begeven en daarbij tusschen de rijtuigen is gevallen, waarna de trein over hem heen is gereden. o Drie huizen afgebrand. Te Middelbeers zijn Donderdagavond drie groote woningen afgebrand. De inboedels van twee huizen zijn ten deele gered. Ver scheidene stuks vee kwamen in de vlammen om. Uitgeleverd. Vrijdag heeft de Duitsche regeering uit geleverd, ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem, den 21 jarigen koopman J. G., uit Nijmegen, verdacht van diefstal ten nadeele van den notaris aldaar, van ongeveer f 250.000. o Verduistering. Naar het »Hbld.« meldt, heeft de di- recteer vari het Wees- en Armhuis te Dordrecht, de heer Wijtkamp, zich bij den officier van justitie aangemeld wegens ver duistering van pl.m. f 8000,waarvan de helft spaarpenningen der verpleegden. Hij is geschorst en in voorloopige bewaring gesteld. o Drukwerken uit het buitenland. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat maatregelen in voorbereiding zijn tegen de verzending per post, uit het buitenland naar Nederland, van gedrukte stukken waar van de ter postbezorging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de Neder- landsche posttarieven en de in het buitenland verschuldigde porten. Invoering van deze maatregelen binnen enkele weken wordt waarschijnlijk geacht. Betrokkenen zullen dus goed doen hiermede rekening te houden. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat tegenwoordig het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stukken dat der naar het buitenland ver- zondene met meer dan tien millioen per jaar overtreft, terwijl deze aantallen vroeger altijd ongeveer gelyk waren. Een moeder en drie kinderen verdronken. Naar het «Limburgsch Dagblad« mede deelt, werden Donderdagmorgen aan de rivier de Maas nabij de brug eenige kleeren gevonden, die al spoedig bleken te zijn van het gezin W., bestaande uit de moeder met 3 kinderen, van 12, 15 en 17 jaar, een jongen en twee meisjes, die aan het Deemsel te Roermond in groote armoede leefden. De politie vond de woning gesloten en het gezin bleek verdwenen. Aangezien aan verdrinking of zelfmoord werd gedacht, werd er dadelijk ter plaatse met dreggen begonnen en werd het jongste kind uit de rivier opgehaald. Van de moeder, die van haar man ge scheiden leeft, behevens de twee andere kinderen is nog niets ontdekt, doch er kan met allen grond worden aangenomen, dat ook deze te water zijn geraakt. Boschbrand ouder Tilburg. Onder Tilburg heeft Vrijdagnamiddag een boschbrand gewoed, die een groote verwoesting aanrichtte. Bij het blusschen viel de 60 jarige landbouwer Timmermans door te groote inspanning dood neer. De oorzaak van den brand is onbekend. o De moord te Utrecht. De verloofde van het te Utrecht ver moorde meisje S., een 24 jarige fabrieks arbeider uit IJsselstein, genaamd A. Th. v. d. B., is Zaterdagmiddag te Utrecht door de politie aangehouden en heeft volledig bekend. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat het meisje al eenige malen de verloving had willen verbreken en Vrijdagavond daarop bepaaldelijk aandrong. In een vlaag van woede heeft hij het meisje aangegrepen en met haar sjaal haar den hals dichtge knepen, zoodat zij'bewusteloos bleef liggen. Hij heeft toen niet meer naar haar omge keken en is de stad ingegaan, waar hij des ochends de gevolgen van zijn wandaad vernam. Hij was voornemens, zichzelf bij de politie aan te geven, doch kon daarvoor niet den durf vinden. Hij werd aangehouden vlak voor het hoofdbureau van politie. Na confrontatie met het lijk, waarbij de dader betrekkelijk kalm bleef, is hij ter beschikking van de' politie gesteld. HUID VERWONDINGEN PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De opbrengst van het Emma- bloempje bedroeg f 126,29. De heer G. v. Everdingen alhier, is door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de orde .van Oranje Nassau. - De «Heusderische Harmonie* bracht den nieuwen Ridder Maandagavond een serenade. Werkendam. Ds. J. D. Barth, predikant bij de Chr. Geref. Kerk, heeft een beroep ontvangen naar Boskoop. Aalbnrg. Onze vroegere predikant ds J. C. C. Trillaard te Zwijndrecht, heeft voor het beroep naar Arnemuiden bedankt Andel. Vanaf heden wordt door de firma v. d. Bergh 5| cent voor de liter zoete melk uitbetaald. Voor het dienstjaar 19221923 zijn in deze gemeente aangevraagd 4 kleine en 8 groote vischacten. Het ingevolge de leerplichtwet te houden kaartregister in deze gemeente, bevat de namen van 205 leerplichtige kinderen. De melkrijder G. de F. geraakte met kar en paard van den dijk. De voerman zelf kreeg geen letsel, terwijl ook kar en paard niet noemenswaard beschadigd waren, zoodat het ongeval buitengewoon goed afliep. Beneden Langstraat. Voor den groot handel is er naar hooi weinig vraag meer, maar wel daarentegen voor den stal. Want al heeft men reeds veel vee naar buiten gedaan, van grasgroei is er bij het gure voorjaarsweder nog weinig te merken, ter wijl de meeste schuren ledig zijn. Voor het hooi besteedt men nog f 40 a f 45 en voor stroo tot f 20 per 500 K.G. Doordien de nood zoo nijpend is, wordt er reikhalzend naar zachter weder uitge zien. Capelle. J.l. Donderdag had alhier een ongeval plaats, dat een treurig gevolg had kunnen hebben. Een kind van den herbergier V. raakte voor het schoolhuis in de Kom te water. H. de Bie, toevallig daar aanwezig, sprong onmiddellijk te water en wist zwemmende de drenkelinge op het droge te brengen. Een woord van lof voor deze kranige redding, welke roet levens gevaar gepaard ging, mag zeker niet ont breken. J.l. Vrijdag herdacht de afdeeling Capelle van den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond haar drie-jarig bestaan op feestelijke wijze. Ongeveer half acht werd deze bij eenkomst door den Voorzitter geopend met het laten zingen van Ps. 138 vers 1 en het voorlezen van een gedeelte uit Gods woord, waarna hij in gebed voorging. In zijn openingswoord heette de Voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden der zusterafdeeling Sprang, der Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- en der landarbeidersbonden uit deze plaats, alsook de verschillende vrouwen der leden. Voorts gaf hij een overzicht van den bloei van het vereenigingswezen. Hierna bracht de Secretaris verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, niettegenstaande er een propagandacommissie benoemd was, dat het ledental der afdeeling met 4 verminderd was en thans 37 bedroeg. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar, wat betreft het financieele gedeelte, geen gunstig jaar geweest is. Er waren 32 werkloozen met tezamen 750 werkloozendagen, waarvan er 703 uitgekeerd zijn. De inkomsten bedroegen f 1926.53. Aan werkloozen werd uitgekeerd f 1867.50, aan stakingsuitkeering f 483,54 en aan afdeelings- en ziekteuitkeering f211.94. Het totaal der uitgaven bedroeg dus f2562.98 zoodat het nadeelig saldo f 636.45 bedroeg. Wegens verhindering van den uitge- genoodigden hoofd bestuurder werd het woord gevoerd -door het lid P. Faro, die een algemeen overzicht gaf van de nood zakelijkheid om zich te organiseeren, als mede omtrent den werkloosheidstoestand in de verschillende bedrijven. De verschil lende punten der agenda werden afgewis seld met muziek, zang en voordracht, waar door de aanwezigen konden genieten van de heerlijke tonen van het orgel van den Voorzitter, voor deze gelegenheid daartoe welwillend afgestaan, alsmede van den keurigen zang van mej. de Jong. Te on geveer half een sloot de Voorzitter deze goedgeslaagde bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze en ging elkeen zeer voldaan huiswaarts. Jl. Zondag kreeg onze voetbalver- eeniging niet minder dan twee nederlagen te slikken. Het eerste elftal speelde op het terrein alhier voor de lie klasse B.V.B. haar 13en competitiewedstrijd in dit seizoen tegen R.W.B. II uit Besoyen, weike wed strijd door onze geelzwarten verloren werd met 30. Het 2e elftal speelde op den seriewedstrijd van D.E.V.O. te Waspik tegen Victoria uit Raamsdonk en verloor eveneens. Dassen. Ds. P. V. van Stein Callen- fels alhier, heeft bet beroep naar Nieuw- land aangenomen. Drongelen. Onze dorpsgenoot deo heer L. den Dunnen klerk op de Inspectie der Dir. Bel. te Waalwijk is bij Minis- terieele Resolutie tegen 1 Mei a.s. benoemd tot Rijkskler k te Heerlen (Inspectie). Genderen. Zaterdag a.s. om 7 uur zal het fanfarecorps Excelsior alhier, een concertjgeven met medewerking der vorig jaar Juni opgerichte Gemengde Zangvereeniging Polijhijmnia alhier, die ook haar verplicht nummer zal ten gehoore geven waarmede zij hoopt uit te komen in de 4e afd. op het Groot Nationaal Concours te Leerdam. Door den Heer J. v. d. Heuvel is voor dit concert een weide disponibel gesteld gelegen naast zijn boerdery. Nederhemert Zz. J. Volbeda H. e. Bijz. School te Appeltern is benoemd tot Hoofd der Ned. Herv. School te Stadskanaal. Oudendijk. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van den Burgemeester en Wethouder v. d. Wiel de gebruikelijke beproeving der brandspuit plaats. Aan water was geen gebrek, doch het materiaal bleek in treurigen toestand te verkeeren, zoodat reparatie wel zal moeten volgen. Raamsdonksveer. Door verschillende leden van de St. Vincentius-Vereeniging werd een collecte langs de straat gehouden voor noodlijdend Rusland, die ongeveer 250 gulden opbracht. De Emmabloem bracht hier f 190.18 op; andere jaren meestal 1130 k f140. Alzoo een flinke vooruitgang. De echtelieden H, v. Dongen-Zijl mans vierden Dinsdag onder talrijke blijken van belangstelling hun gouden huwelijks feest. Mej. H. Timmermans slaagde te Groningen voor de acte onderwijzeres. Marktbericht: Tarwe f 13.40 f 14 Rogge f 12.50 Haver f 13.75 a f 14 Hooi f 40 en Stroo f 15. Sprang;. Ds. H. G. de Jonge heeft het beroep naar de Ger. Kerk alhier aange nomen. Zaterdagavond werd onze dorpsge noot C. K. te Kaatsheuvel door een auto aangereden, waarbij hij een diepe wond aan zijn hoofd en verschillende kneuzingen opliep. Waspik. Bij den inbraak bij den heer Maas alhier, is naar schatting voor ongeveer een waarde van f 100,aan goud en zilver gestolen. De politie zet haar onder zoek ijverig voort. Onze voetbalclub »Olympia« speelde een wedstrijd tegen H.E.C. uit Waalwijk. Stand 2 2. De verkoop van het Ernmabloempje heeft hier f 16.24 opgebracht. Bij Kon. Besluit van 30 Maart jl. No. 36 is goedgekeurd de verordening op de heffing van een belasting op honden in deze gemeente. Deze belasting bedraagt thans f 2.50 en 3. De uitslag van de Zondag ji. al hier gehouden seriewedstrijd is als volgt «Excelsior* Capelle tegen «Victoria* Raamsdonk. Gewonnen door laatstgenoemde met 30. «Juliana* Heusden tegen «Olympia* Was pik. Uitslag 1 0 in het voordeel van «Juliana*. In de finale kwamen daarna «Victoria* uit Raamsdonk en «Juliana* uit Heusden. Deze wedstrijd werd gewonnen door «Vic toria* met 21. Onze voetbalclub D.E.V.O. verloor van «Vitesse« uit Geertruidenberg met 3—0 Raadsverslag van de gemeente W IJ K c. A. op Vrijdag 21 April 1922. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris E. Sluijmers. Afwezig de heer G .v. d. Pol, de overige leden zijn allen tegenwoordig. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend leest de Secretaris de notulen der vergaderingen van 11 Januari, 15 Februari en 28 Maart. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden op- of aanmerkingen op een dezer notulen heeft zegt het lid Roza, dat hij direct geen aanmerking op de notulen heeft, doch dat uit die der laatste verga dering, waarop hij niet tegenwoordig was, blijkt, dat hij is aangewezen als plaatsvervan gend Voorzitter voor het hoofdstembureau bij de aanstaande verkiezingen. Spr. meent voor deze taak niet berekend te zijn, het kennen der kieswet acht hij noodzakelijk, naar zijne meening was een der Wethouders daarvoor meer de aangewezen persoon. De Voorzitter zegt dat de beide Wethouders reeds een functie is toegedacht. Met het oog op de groote kosten aan de verstrekking van een middagmaal verbonden, is het Spr. bedoeling, dat de leden van de stembureaux thuis gaan eten, gedurende dien tijd zullen de plaatsvervangende leden in functie moeten treden. Spr. geeft echter de verzekering dat hij zoo spoedig mogelijk zal terug komen om zelf het Voorzitterschap weer op zich te nemen. Hierop worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Vervolgens legt het nieuw verkozen Raadslid de heer W. Bouman in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna hij als lid van den Raad wordt toegelaten. Ingekomen is a Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit, waarbij de Voorzitter der Raadsvergaderingen tot tijdelijk Secretaris is aangewezen. b. Goedkeuring door den Inspecteur voor het Lager Onderwijs, van de door den Raad vastgestelde tijdstippen waart ij school gaande kinderen verlof mag worden verleend tot het verrichten van landarbeid, c. Een schrijven van den grossier M. Schouten, waarin deze den Raad verzoekt de gronden te willen toelichten, waarop

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2