SNCRSV IfcgBWj Een gezonden eetlust verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. De mijnramp in Roemenië. Bij de mijngasontploffing tengevolge van kortsluiting in de Lupenimijnen zijn 54 mijnwerkers verbrand. Acht-entwintig an deren stierven aan vreeselijke verminkingen. Vier mijnwerkers werden ernstig, vijflicht gewond. Slachtoffers van de draadlooie in Amerika. Naar de Chicago Tribune meedeelt zijn vier jongens uit Cleveland, die aangegrepen waren door de rage van «ieder zijn eigen draadloozea, bij het aanbrengen van een klein ontvangtoestel, in aanraking gekomen met een hoogspanningsdraad van het elec- trisch licht. Een der jongens verbrandde geheel. Zyn vader, die hem trachtte te redden, raakte den draad eveneens aan en werd ook gedood. De overstroomingen. Duizend personen, bewoners van de lage streken langs de Mississippi, zijn door het wassende water van de buitenwereld af gesloten, terwijl 500 anderen zijn geïso leerd in de stad Valleypark. Ook uit an dere plaatsen worden aanvragen om hulp ontvangen. I-Mei relletjes te St.-Ouen. In den loop van een 1 Mei-betooging welke te Saint Ouen was georganiseerd door de C. G. T., en den bond van vak verenigingen van het Seine departement, beproefden zeshonderd betoogers met hun vaandels Parijs binnen te dringen. De be reden politie voerde een charge uit. Er ontstond een vechtpartij, waarbij twee agenten door revolverschoten in den rug werden gewond. De dader werd gearres teerd. De toestand der gewonde agenten is ernstig. De betoogers werden uiteen gejaagd. o Jeugdige misdadigers. Uit Berlijn wordt gemeld Te Gratz zijn twee zestien-jarige knapen in de woning van een 44-jarige piano onderwijzeres binnengedrongen onder voor wendsel les te willen nemen. Met een boksijzer sloegen zij de vrouw plotseling neer, drukten haar de borst in, staken haar een vlijmscherp mes in het hart en sneden haar ten slotte de keel door. Na al het aanwezige geld en een kostbare broche te hebben ontvreemd, gingen de twee jongens er vandoor. Kort daarop werden ze ge arresteerd. De moeder van een hunner is verdacht van medeplichtigheid en is even eens in hechtenis genomen. Nick Carter, f De »Times« correspondent te New-York meldt het overlijden van Frederick van Rensalcer Day, bij millioenen lezers bekend als «Nick Carter, de beroemde detective». Hij heeft in zijn hotelkamer te New-Yoik zelfmoord gepleegd. o Door een inktrisch aangevallen. Te Paget Sound, in de Yereenigde Staten, is een duiker onder water door een inkt- visch aangevallen. Het reusachtige beest had hem dadelijk zoo stevig met zijn vang armen te pakken, dat de man niet eens zijn mes meer kon trekken. Telefonisch deelde hij echter aan de menschen op het schip mee wat er gebeurd was. Men liet toen een ijzeren staaf zakken, die de duiker in het lichaam stak van het weekdier, dat echter niet losliet. Zoo werden octopus en duiker samen boven water getrokken. Het geheel vormde zoo'n verwarde kluwen, dat de bemanning van het schip geen revolver durfde te gebruiken. Het duurde nog eenige minuten, voor men den man met behulp van messen en andere instrumenten uit de akelige omhelzing van het monster had bevrijd. De rede van Poincaré. Berlijn, 1 Mei. L'Oeuvre houdt zich bezig met de rede van Poincaré. Nimmer was de openbare meening van Frankrijk zoo in tegenspraak met de pers. De chauvinistische bladen kunnen hun opwek kingen nog zoo vermeerderen, een buiten gewone meerderheid van Franschen denkt en voelt als de Oeuvremen wil tot geen prijsoorlog. Verschillende arbeiders-organisaties ver spreidden Zondag naar de bladen melden, manifesten om tegen den oorlog te protes teeren. Verschillende redenaars spraken tegen de politiek van Poincaré en spoorden aan, in geval van een gewapend conflict, niet aan de bevelen te gehoorzamen. WïI het eten niet verteeren FRECO'S MAAQTABLETS probeeren, Zieke magen maakten zij Reeds van veie kwalen vrij. Per koker 60 ct. bij Drog. en Apoth. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op 29 April j.l. hield de Coöp. Vereen. «Volksbelang» alhier haar gewone jaarlijksche ledenvergadering in een der zalen van het café van den Heer P. Verheij. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend, wijdde de Voorz. eenige woorden aan den loop der Vereen, gedurende het afgeloopen jaar. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd be handeld de vaststelling der resultaten-re kening. De Voorzitter deelde mede dat de Vereen, evenals alle zaken een moeilijk jaar heeft doorgemaakt wegens de nog steeds heer- schende malaise. Desniettegenstaande heeft de Vereen, nog geen verlies geleden doch nog een winst behaald van f 69.20g De accountant der Coöp. Groothandelsvereen. «De Handelskamerbelast met het jaar- lijksch onderzoek der balans, adiviseerde dit winstsaldo niet uit te keeren, doch in het Reservefonds te storten voor eventueele prijs dalingen etc. Het Bestuur ging met dit advies accoord en verzocht den leden om goedkeuring hiervan. Nadat door eenige leden de balans met accountants-rapport was ingezien en geen aanmerkingen wer den gemaakt, werd de resultaten rekening goedgekeurd en het winstsaldo op de reserve overgeboekt. Hierna werd overge gaan tot het kiezen van bestuursleden. Aan de beurt van aftreden waren de Comm. van toezicht, de Heer Maasen en de bestuursleden Snijders en J. v. Lent, (die zich niet herkiesbaar stelde) terwijl een nieuw bestuurslid moest gekozen worden voor den Heer Hertog wegens vertrek naar elders. De uitslag der stemming was, dat her kozen werden de Heer Maasen en Snijders en gekozen werden de Heeren Roukeuia en J. v. d. Pol. Tenslotte was men ge komen aan het punt der agenda. Rondvraag. Nadat door verschillende leden het een en ander in het midden was gebracht en in den breede besproken, sloot de Voor zitter de vergadering. De heer K. v. Sinttruijen slaagde dezer dagen voor Staatsdiploma als Vakonderwijzer in Bloemisterjj afd. Siergewassen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 11583.81 en terugbetaald f 18744.57, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9154. f Almkerk. Op voorstel van B. en W. is door den Raad dezer gemeente besloten eene geldleening aan te gaan groot f 85000 wegens verbouwing Electr. Net alhier. X. In de laatste vergadering van den Raad dezer gemeente werd besloten het personeel van het gem. Electr. bedrijf met ingang van 15 Juli a.s. hun ontslag te verleenen wegens verbouwing vari het thans bestaande Electr. Net. Tot tijdelijke onderwijzers aan de O. L. School te Nieuwendijk (gem. Alm kerk) is benoemd mej. Bosv. Leeuwen te Uitwijk. -J Naar wij vernemen is gehandhaafd het Raadsbesluit dezer gemeente, tot op heffing van de O. L. School te Uitwijk en Nieuwendijk. Andel. Bij de Ger. Gemeente alhier is beroepen Ds. Zijlstra uit Nieuwveen. Zaterdag arriveerde hier het be- noodigde materieel voor het nieuwe electr. net, zoodat eerdaags met den bouw ervan zal worden aangevangen. Vanaf heden wordt door de land bouwers de melk aan huis verkocht voor 9 cent de liter. Beneden-Langstraat. Als gevolg van den geringen voorraad zijn de prijzen der vette varkens aardig stijgende. Men be steed reeds 55 ct. per half kilogram. Ook de jonge biggen staan aan hoogen prijs, Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het Hulppostkantoor alhier ingelegd f 3545.28 en terugbetaald f 2974.Het aantal inlagen bedroeg 25, dat der terugbetalingen 17. Er werden behandeld 90 telegrammen, waaronder 29 verzonden en 61 ontvangen, terwijl 127 telefoongesprekken gevoerd werden, waarvan 1 celgesprek en 3 tele foonoproepberichten. Ter herdenking van den geboorte dag van H. K. H. Prinses Juliana maakte ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid» j.l. Zaterdag een muzikale wandeling door de gemeente. Voor deze gelegenheid werd door een onbekenden gever f25.-- aan het bestuur ter hand gesteld, waardoor de muzikanten op royale wijze getrakteerd konden worden. Tevens werd voor deze gelegenheid nog een kistje sigaren en 100 sigaretten ontvangen ter verdeeling onder de muzikanten. Een woord van dank aan de milde gevers is in deze zeker niet misplaatst. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereen. «Excelsior» haar veertienden en laatsten competitiewedstrijd in dit seizoen voor de 2e klasse B.V.B., tegen Quick II uit Waalwijk, welke wed strijd door Excelsior gewonnen werd met 1—0. Door dezen uitslag is het eerste elftal onzer voetbalvereen. definitief kampioen geworden van^hare afdeeling. 's Gravenmoer. De heer A. van Willigen, Kapitein der Infantrie, alhier woonachtig, is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend van den militairen dienst. De keuring der militieplichtigen uit deze gemeente, lichting 1923, zal op 24 Mei a.s. te Raamsdonk gehouden worden. Maandag is de melk in deze gemeente van 16 tot 14 cent per liter teruggebracht. Gameren. Donderdag 4 Mei hoopt in de Herv. Kerk'op te treden, des avonds te 7 uur (oude tijd), ds. H. A. de Geus uit Veenendaal. Met vele dingen gaat het er donker uitzien. Gras is er niet, hooi is haast op en groeikracht of warm weer blijft maar in 't verschiet. De boomen blijven fijn in haar knop, doch zijn rijk beladen. Daar het buitenwater steeds wassende blijft be- gint men voor de uiterwaarde te vreezen. Niet alleen dat er veel gras verloren zou gaan, doch de werkzaamheden op de steen fabrieken zouden letterlijk in een ramp overgaan aangezien in de binnenvelden geen werk is. Veel volk zal dan werkeloos worden. Herpt. De gemeenteraad heeft benoemd tot leden van de comm. tot wering van schoolverzuim de heeren J. G. Ceelen, A. Buijs en Jac. de Wilt Pz. Een subsidie aanvraag van de Mij. Stoomtram Heusden Drunen werd afgewezen. De heer A. J. v. Bokhoven werd als Raadslid toegelaten. Tot leden van liet stembureau werden benoemd de heeren L. v. Herpt, burge meester, A. Buijs en Adr. W. Verhoeven wethouders. Meeuwen Voor Hoofd der Openbare Lagere School alhier, hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Tot tijdelijk Onderwijzer alhier is aangesteld de heer J. C. Heijstek te Zwijndrecht. Het ingevolge de leerplichtwet te houden kaartregister in deze gemeente bevat de namen van 120 leerplichtige kinderen. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 14.50; Haver f14.Hooi f40. Stroo f 15.Veel aanvoer, evenwel slappe handel. De regenval beliep alhier gedurende de maand April 47.5 m.M. Sprang. Gedurende de maand April werd alhier aan het huipostkantoor over 53 inlagen op 's Rijkspostspaarbank gestort f5144.81 en over 15 terugbetalingen een bedrag van f 1468.97 uitgekeerd. De heer W. G. Lijesen Onderwijzer aan de Chr. School alhier is in gelijke betrekking benoemd te Dedemsvaart. Tot Voorzitter van het Waterschap «Den Binnenpolder van Sprang« werd herkozen de heer L- A, Rijken. Het salaris van den polderbode werd van f20.— op f 40.gebracht. As. Vrijdagavond 7 uur, zal alhier voor de Chr. Prot, vakvereen. van leer- bewerkers optreden de heer Stopelkamp, onderwerp «Het collectief contract». Tegen de a.s. Kamerverkiezingen hoopt in deze gemeente met een politieke reden op te treden, Mr. J. A. de Wilde, Wethouder van Finantiën te 's Gravenhage. Wijk en Aalburg. Vrijdag j.l. is de alhier gehouden Tuinbouw-wintercursus geëindigd. Deze cursus was gehouden onder leiding van den heer Stassen (als Hoofd) in 't theoretisch gedeelte, terwijl het prac- tisch onderwijs werd gegeven door den heer v. Sinttruijen. Het werd gevolgd door de leerlingen J. v. Bergeijk, A. v. Bergeijk, J. Bouman, C. Kolff, B. Mouthaan, G. Volbeda, P. de Waal, D. B. v. Wijk Wz., D. v. Wijk Az., H. de Waal, A. v. Wijk. Door den WelEd. Heer v. Gogh, tuin- bouwconsulent, daartoe uit Breda overge komen, werd examen afgenomen, met het gunstig gevolg dat aan alle leerlingen een getuigschrift werd uitgereikt. Daarna bracht de leerling P. de Waal, namens zijn mede cursisten, met daarvoor goedgekozen woorden, dank, allereerst tot den Examinator, door wiens welwillende medewerking dezen cursus was tot stand gekomen, en daarna, onder 't overhandigen van een cadeau, tot de beide Leeraren voor het onderwijs, dat zij gedurende de winteravonden van hen mochten ontvangen. Wijk. Hedenmorgen om 5 uur brak er brand uit in de woning van de Wed. v. d. B. in de Veldstraat alhier. Nadere bijzonderheden ontbreken ons. Waspik. Op Donderdag 4 Mei a.s. hopen de echtelieden A. Rekkers Sprangers hun gouden bruiloft te vieren. Een buurt- commissie heeft zich gevormd om de noodige toebereidselen te maken om dien dag voor de krasse oudjes tot een onvergetelijke te maken. Bij de Firma T. H. Haagen, alhier, is aan 10 personen tegen 6 Mei a.s. ont slag aangezegd. Slapte in het bedrijf is hiervan de oorzaak. Door den landbouwer B. Langer- werf alhier, is voor eigen stal aangekocht de fokstier Dr. Germanius van de fokver- eeniging te Raamsdonk. Als bewijs van verregaande zorge loosheid in dezen tijd van inbraken, kan worden medegedeeld, dat de politie in nachtdienst, bij een inwoner de voordeur geheel geopend vond. Eerst na flink leven gemaakt te hebben werden de bewoners wakker. Een pracht gelegenheid voor in brekers. De werkloosheid neemt in deze ge meente toe. Op den scheepswerf van Van Rijsdijk zijn 10 arbeiders ontslagen. Ver schillende grondwerkers, die anders in dezen tijd van het jaar volop werk hebben, loopen thans nog leeg. lli en verkoudheid aé Hl? (egg*) neem /m Vergadering van den Raad de Gemeente HEUSDEN, op Vrijdag 28 April, n.m. half acht. Voorzitter Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De 7.45 uur opent de Voorzitter de vergadering. Alsvorens de verschillende punten der agenda worden behandeld, wordt eerst het nieuw verkozen lid de heer Uhl beëedigd. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Uhl den eed of de belofte wenscht af te leggen, antwoordt dezen van den eed. Alle leden verheffen zich van hunne zit plaatsen, waarop de heer Ulh in handen van den Voorz. de vereischte eeden aflegd. De Voorzitter wenscht den heer Uhl daarop geluk met zijn verkiezing en spreekt den wensch uit dat het het nieuwe lid gegeven moge zijn nog lang werkzaam te zijn in het belang der gemeente Heusden. Hierna neemt de heer Uhl zitting als lid van den Raad. Thans worden door den ambtenaar de notulen gelezen van de vergadering van 17 Maart, die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring raadsbesluit voor het aangaan eener geldleening groot f2000. b. Idem raadsbesluit verkoop stukje gemeentegrond a. d. Heer P. Verschure. c. Idem raadsbesluit wijziging gemeente- begrooting 1921'22 d. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 28 Maart, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. e. Brief van Ged. Staten waarbij het Kon. Besluit wordt toegezonden, waarin goedkeuring wordt verleend aan de door den Raad vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld. f. Brief van Ged. Staten waarbij het Kon. Besluit wordt toegezonden, waarin goedkeuring wordt gehecht aan de wijziging der verordening op de heffing van de hon denbelasting. g. Idem waarbij goedkeuring wordt gehecht aan de verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting. De stukken a tot en met g worden op voorstel van den Voorzitter aangenomen voor kennisgeving. h. Verslag toestand der gemeente over 1921. Dit wordt als tot heden gebruikelijk voor de leden ter inzage gelegd. Vaststelling verordening ingevolge de Leerplichtwet tot aanwijzing van het tijdvak binnen hetwelk vergunning tot het ver richten van landbouwarbeid kan worden verleend. De Voorzitter zegt dat volgens de nieuwe Leerplichtwet door den Raad een tijdvak vastgesteld moet worden, waarin vergunning aan leerplichtige kinderen mag worden gegeven tot het verrichten van landbouw arbeid. B, en W. stellen, op advies van het Hoofd der Openbare Lagere School voor, dit tijdvak te stellen van 15 Juni 14 Juli, den tijd voor den hooibouw. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Door het vertrek van den heer Hendrikx is in de Commissie voor het Lager Onderwijs een vacature ontstaan. Ingevolge de ver ordening bevelen B. en W. ter vervulling dezer vacature aan als 1ste candidaat de heer F. S. Schreuder en als tweede de heer J. v. Dieten. Deze aanbeveling is overgenomen van de commissie voor het Lager Onderwijs, die deze heeft opgemaakt. Met algemeene stemmen wordt de heer F. S. Schreuder benoemd. Aanbieding kohier heffing schoolgeld. Voor de M.U.L.O. is dit kohier vastgesteld op een bedrag van f 1410.80, voor de Openbare Lagere School op f 477.60, voor de Bijzondere scholen op f 860.40. Het Bestuur dezer laatsten hebben er de voor keur aangegeven het schoolgeld ook door de Gemeente te doen innen. De Raad hecht zijn goedkeuring aan deze kohieren. Verzoek Directie Holl. Buurtspoorwegen subsidie exploitatie tekort tramlijn Drunen Heusden. De Voorzitter zegt dat de heeren zich waarschyrilijk wel zullen herinneren, dat eenigen tijd geleden van dit adres waarin de Raad wordt verzocht ook in het te-kort 1920 een subsidie te willen verleenen van f 2000.in den Raad mededeeling is gedaan en den leden in overweging was gegeven hierover hunne gedachten te laten gaan. Spr. zegt, hierover nog een onder houd te hebben gehad met den Directeur van den tram en deze in overweging te hebben gegeven om persoonlijk nog eens stappen te doen bij die Gemeente besturen, die belang hebben bij de instand houding der lijn. De Directeur is daarop persoonlijk in Genderen, Herpt en Wijk geweest, doch volgens zijn schrijven was het resultaat in Genderen en Wijk nihil en was van Herpt nog geen bericht inge komen, doch ook daar zou de beslissing naar hij vreesde wel in negatieven zin uitvallen. In dit schrijven dringt de Directie aan op eene spoedige beslissing, opdat in de a.s. vergadering van aandeelhouders over de al of niet instandhouding kan worden beslist. B. en W. hebben dit adres met al den ernst overwogen dien het verdient en zijn tot de conclusie gekomen, dat al het mo gelijke van de zijde der gemeente Heusden moet worden gedaan om de lijn te be houden. Het is waar, dat deze zaak voor Heusden een hoogst onaangenamen kant heeft, omdat de omliggende ge meenten er zich niets van aantrekken, niettegenstaande één dezer gemeenten bij de instandhouding even veel belang heeft als Heusden. Hoewel deze gemeentebe sturen zich onttrekken, meenen B. en W, dat dit voor Heusden geen motief mag zijn hetzelfde te doen. De instandhouding is voor de gemeente van te groot belang om niet al het mogelijke te doen, de lijn te behouden. De Directie vraagt weer f 2000.evenals in het tekort 1919. Dit bedrag meenden B. en W. echter niet andermaal te mogen of te kunnen voor stellen. De finantieelen toestand der ge meente is niet van dien aard, dat zy zulk een uitgaaf toelaat. B. en W. meenen, hoewel al het mogelijke gedaan dient te worden, dat met een subsidie van f1000 de uiterste grens is bereikt. De Voorz. zou thans het gevoelen van den Raad willen vernemen over dit voorstel. De heer de Haan vraagt of de Voorz, meent, dat met deze f 1000,de Directie de lijn in stand zal houden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij deze verzekering niet durft te geven de Directeur heeft zich daarover niet uitgela ten en hij voor zich heett dit punt niet aangeroerd. B. en W. hebben echter gemeend dat f1000.voor Heusden een som is, die werkelijk niet onbeduidend mag worden geacht en dat bezwaarlijk meer geëischt kan worden, te meer daar in den Raad een sterken tegenstand werd gevonden, de subsidie van f2000.te herhalen en daarvoor waarschijnlijk geen meerderheid zou worden gevonden. De heer de Haan vraagt, wat f 1000. beteekenen in een tekort van f 11000.- en betwijfelt sterk of er een Directie zaf worden gevonden om onder deze omstan digheden de lijn in stand te houden. Men zal dan hebben te kiezen tusschen ophef fing of hoogere subsidie. Sprekers per soonlijke opinie is, dat Heusden den tram nu u

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2