Staat ter dekking „FISCUS". GLANSVERF. Stamboekkeuring VAN MERRIËN KAAS. - 55 cent per pond. - Winkeliers red.uct.ie. VLEESCH. Tandartsen te Tilburg —TE WAALWIJK iederen Dinsdag van half 2tot3 uur Vrijdag 2 3 ALLES VLIEGT, SUIKERWERKEN. ZOMERDROPS, IN HOTEL GEREIS „de Twee Kolommen". Aanbesteding INZET. Notaris RIETRA nft Notaris RIETRA S. van Berkel „OP HOOP VAN ZEGEN" te Genderen Prima volvette GOUDA-KAAS, onder Rijkscontrole, Firma B. STAP ZOON, HEUSDEN. type Landbouw- en Luxe-Tuigpaard zijn voortaan te consulteeren Ingang terzijde. onmogelijk kan missen, hij vraagt of de Voorzitter nog niet eens stappen zou willen doen bij de omliggende gemeentebesturen. De Voorzitter zegt, reeds met de be trokken Burgemeesters te hebben gecon fereerd en deze hebben de zaak met hun gemeenteraden besproken, zonder dat dit op iets heeft uitgeloopen. Ook de Direc teur zelf heeft niets uit kunnen richten. De heer de Haan vraagt of het tekort nog wel eens gecontroleerd wordt, misschien was in de exploitatie bezuiniging aan te brengen. Niettegenstaande bezuiniging te genwoordig bezwaarlijk is, omdat de Directie door verschillende wettelijke bepalingen is gebonden. Wordt echter in het te kort niet voorzien, dan vreest spreker dat de lijn zal worden opgeheven. De heer de Mol vraagt of de heer de Haan dan een grootere subsidie zou willen geven, hij voor zich is daartegen en zou geen halven cent subsidie verleenen. De heer F. Verhoeven vraagt of de lijn zal worden opgebroken, indien geen subsidie wordt gegeven. De heer de Haan gelooft niet, dat de Directie de lijn zal opbreken, zij kan deze niet missen, doch wel zal de exploitatie worden gestaakt. De heer de Mol kan bezwaarlijk gelooven, dat op het lijntje DrunenHeusden in één jaar een te kort van f 12000.wordt geleden. De Voorzitter zegt, te meenen, dat hij ook kennis moet geven van een verzoek schrift van den autoverhuurder Ruijsch. Deze zegt in dit adres, dat hij, zoo de tramlijn DrunenHeusden werd opgeheven, bereid zou zijn een omnibusdienst in te rich ten op alle treinen te Drunen, indien uit de gemeentekas een subsidie van f 1500. werd verleend en hij bovendien het bedrag zou krijgen wat de posterijen thans betalen voor het vervoer van de brieven. Volgens den Voorzitter blijkt uit dit adres, dat, zoo de tramdienst wordt ge staakt, er direct pogingen in het werk worden gesteld van particuliere zijde om in den dienst te voorzien. Spr. laat in het midden of de voorgestelde autodienst het gewenschte middel is. B. en W. hebben echter aan dit adres nog niet hunne aandacht gewijd, omdat zij meenen, dat eerst met de Directie van den tram afgewerkt dient te worden. De heer de Haan is van oordel, dat een omnibusdienst met een subsidie van f1500.niet in stand is te houden, hij meent, dat daarvoor een subsidie van drie a vierduizend gulden noodig is. Daarbij is een autodienst niet het ware, het kan voorkomen, dat verschillende passagiers te Drunen of Heusden zullen moeten blijven staan. Komt de tramdienst te vervallen, dan raakt Heusden nog meer in den put. De communicatie is toch reeds gebrekkig en zou dan nog slechter worden. De heer Uhl zegt, deze gelegenheid in de allereerste plaats te willen aangrijpen, om den Voorzitter dank te zeggen voor zijne woorden bij zijn installatie gesproken. Spr. zegt verder, er van overtuigd te zijn, dat Heusden den tram niet kan missen. Opheffing der lyn zou zijn tegen het belang der gemeente, omdat bloei niet kan bestaan zonder verkeersmiddelen. Hoewel nu op de exploitatie wordt toegelegd, meent spr. dat de lijn in de toekomst wel weder zal rendeeren. B. en W. stellen voor f 1000 te geven, een bedrag, dat niet voldoende is om de lijn in exploitatie te blijven nemen, is het echter absoluut uitgesloten meer dan f 1000.te geven, dan zou spr. zonder eenig voorbehoud zijn stem aan dit voorstel willen geven. De Voorzitter zegt, dat met het oog op de beschikbare geldmiddelen niet meer kan worden gegevenalleen indien de Raad den Hoofd. Omslag hooger zou willen stellen zou een subsidie van f2000.ver leend kunnen worden. De heer de Haan vraagt of er niet f 1500.van gemaakt zou kunnen wor den. Van lieverlede zal het tekort wel minder worden evengoed als deze tram met tekorten sukkelt, is dit met andere directie's het geval. De exploitatie zal zich van lieverlede gaan aanpassen naar de ontvangsten, dit ziet men overal gebeuren, f 500.meer acht spr. voor Heusden nu niet zoo'n groot bezwaar. De heer de Mol zegt dat de heeren schijnen te vergeten, dat de bevolking te ruggaat, daarbij zijn een paar personen gestorven, die ook aardig in de belasting bijdroegen naar zijne meening mag zeker niet meer dan flOOO.subsidie worden gegeven. De heer de Haan vreest dat de bevolking bij opheffing nog meer terug zal gaan. De heer de Mol meent dat de nering doenden meer schade dan voordeel van den tram ondervinden, hetgeen de heer de Haan denkbeeldig noemt. De Voorzitter zegt niet te kunnen ge looven, dat, zoo de Raad besluit f 1000. subsidie te geven, de directie bij niet accep teeren daarvan, den dienst direct zal stop zetten. Er zal naar sprs. meening altijd nog wel gelegenheid overblijven om dan met de directie te onderhandelen. Hij zou daarom den raad in overweging willen geven het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer de Haan vreest dat de Directie met groote bezwaren zal komen, waarop de Voorzitter antwoordt dat B. en W, de situatie niet gering achten. Mijnheer de Haan weet beter dan iemand anders dat de toestand voor Heusden nu niet zoo roos kleurig is. Een subsidie van flOOO.is daarom in de tegenwoordige tijdsomstan digheden niet gering te achten. Spreker betreurt het, dat de omliggende gemeenten, die toch belang bij de instandhouding heb ben, daarvoor niets willen bijdragen. Mis schien denkt men daar Heusden moet er maar voor opdraaien. Spr. meent wel eens gehoord te hebben, dat de Directie er aan denkt de tramlijn door te trekken tot Sleeuwyk. Een denkbeeld dat zeer goed uitvoerbaar is en naar zijne meening een heel gunstige oplossing zou zijn voor de lijn DrunenHeusden. Hierop wordt het voorstel van B. en W., tot het verleenen van f 1000 subsidie, met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling eener gemeenschappelijke regeling met de besturen van eenige naburige gemeenten, inzake de uitvoering der Vleesch keuringswet. De Voorzitter zegt, dat, zooals de heeren waarschijnlijk weten, op 1 Juni de Vleesch- keuringswet in werking zal treden en daarom is het noodzakelijk, daarvoor een regeling te treffen. Door een commissie, bestaande uit de verschillende Burgemeesters uit den omtrek, is deze gemeente aangewezen om voor den kring »Heusden« een keurings dienst op te richten. Hiervoor is een ont werp gemaakt, waarmede de Burgemeesters hunne instemming hebben betuigd en welk ontwerp zij ter kennis van hunne respec tieve gemeenteraden zullen brengen. De bedoeling is, dat de uitvoering der wet voor dezen kring in handen der gemeente Heusden wordt gelegd, die een keurmeester heeft aan te stellen, een instructie heeft te maken, het beheer heeft te voeren, reglementen heeft te ontwerpen, zoodat de geheele organisatie hier berust. Tot den kring zijn aangesloten de gemeenten Dron- gelen, Meeuwen, Genderen, Wijk, Veen, Oudheusden, Nieuwkuijk, Hedikhuizen en Herpt. Een gebouwtje dient te worden opgericht waar het vleesch van het vee dat uit nood geslacht moet worden, of gestorven is, ge keurd wordt. Van hier uit wordt dit vee opgehaald. Het vleesch dat niet goed is, wordt vernietigd, zoodat waarschijnlijk ook nog een verbrandingsoven aangeschaft dient te worden. De bedoeling is, alles op be scheiden schaal in te richten, om zoo min mogelijk kosten te maken en de wet toch zoo goed mogelijk uit te voeren. Aan het hoofd van den dienst komt iemand, die den titel van Directeur draagt en die, zoo noodig, door een hulpkeurmeester ter zijde zal wor den gestaan. De kosten van het gebouwtje zal worden gevonden uit een leening, ren tende hoogstens 6 pCt. en aflosbaar in 25 jaren. De verdere kosten zullen, zoo mo gelijk uit het keurloon bestreden worden. Een eventueele winst, grooter dan f500, zal over de aangesloten gemeenten worden verdeeld, in verhouding van hun zielental, Een commissie, uit de Burgemeesters der aangesloten gemeenten, zal toezicht houden. De overeenkomst zal worden aangegaan voor den tpd van 25 jaren en telkens met 5 jaren worden verlengd, indien geen schriftelijke opzegging is gedaan. Dit ontwerp is ter kennis gebracht van heeren Ged. Staten en de Veterinaire In spectie en dezen hebben daarmede hun instemming betuigd. De heer Uhl vraagt, of, zoo voor de uitvoering der Vleeschkeuringswet geen gemeenten bereid worden gevonden om samen te werken en iedere gemeente dus zelf zoo'n dienst moet inrichten, het Rijk een gedeelte der kosten voor hare rekening neemt. De Voorzitter zegt, dat het Rijk geen kosten op zich neemt. Met de uitvoering der Warenwet is dit iets anders, die kosten worden voor de helft door het Rijk ge dragen. Ook voor de Vleeschkeuringswet is daarop aangedrongen, doch de Minister acht dit niet noodig, omdat volgens zijne meening, de kosten uit het keurloon, dat hij zich tamelijk hoog voorstelt, gevonden kunnen worden. Spr. meent, dat de kring Heusden in een nadeelige conditie verkeert, omdat de aangesloten gemeenten aardig ver uit elkaar liggen. Vormen de aangeslotenen een groot bevolkingecentrum, dan zijn de kosten voor het ophalen enz. niet zoo groot. De heer De Haan vraagt, of de Voor zitter voor het te stichten gebouwtje iets np hpt oog heeft, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord, doch zegt, dat naar zijne meening het terrein nabij de conser- venfabriek daarvoor de aangewezen plaats is. Spr. noemt de wet nuttig thans gaat vleesch, dat goedgekeurd zou zijn, den grond in, omdat het niet behoorlijk onder zocht kan worden, tevens kan de wet mis schien medewerken om het beroep der koudslachters te bemoeilijken. De heer Uhl zegt, dat in het ontwerp wel sprake is van de winstverdeeling, doch wat geschiedt bij een tekort? De Voorzitter antwoordt, dat ook dit geregeld is, dan wordt het tekort naar gelang der bevolking over de aangesloten gemeenten omgeslagen. Hier wordt veel vee geslacht dat naar buiten gaat. Heusden verkeert tegenover de andere gemeenten wel in gunstigen positie om dat de veearts hier woont. Er was in de commissie oor spronkelijk wel een strooming om het keur loon voor Heusden hooger te stellen, doch daarop is men terug gekomen, omdat Heusden er de meeste moeite mede heeft. Dit is echter iets voor later zorg, eerst dient de Raad het ontwerp goed te keuren. Met algemeene stemmen wordtdeontwerp- verordening goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat heden nog is ingekomen van het college der Gods huizen een voordracht voor een regent, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Veerman. De voordracht geeft aan als nummer een de heer H. v. Wijk, als nummer twee de heer J. Zonneveld. De heer v. Wijk verkreeg 5 stemmen en de heer Zonneveld 2, zoodat de eerste is gekozen. De Voorzitter doet mededeeling van een dezer dagen ingekomen verzoekschrift van de Curatoren der R. K. Leergang te Tilburg, waaruit blijkt dat in 1921 een en negentig studenten de cursussen volgden en daarvan 75 pCt. slaagden. Dat het Bestuur zich voorstelt de cursussen aan te vullen met het onderwijs voor Staatsinrich ting enzdat echter de lesgelden niet voldoende zijn om de kosten te bestrijden en zij daarom deze gemeente een subsidie verzoekt van f 25. Hoe nuttig B. en W. deze cursussen ook vinden, hebben zij niet de vrijheid gevonden, den Raad een voorstel te doen tot het verleenen der subsidie, te meer daar hier van particuliere zyde in het be doelde onderwijs wordt voorzien. Het verzoekschrift wordt hierop aange nomen voor kennisgeving. Enkele posten der begrooting 1921 zijn met kleine bedragen overschreden, waarom den Raad machtiging wordt gevraagd tot wijziging. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde machtiging verleend. Daar niemand verder het woord verlangt, gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag en vergunningsrecht. BINNENLAND. Het 2a-jarig regeeringsjubileum van de Koningin. De Haagsche Oranjebond heeft een be spreking gehouden, om het 25-jarig regeerings jubileum van de Koningin (in September 1923) op een waardige wijze te vieren. Na breedvoerige besprekingen werd be sloten, alle Oranjegezinde vereenigingen uit te noodigen tot deelneming voor de vorming van een comité voor het geheele land, ten einde voorbereidende maatregelen gezamen lijk vast te stellen. Brandstichting. Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht de arbeiders J. W. en G. V., te Barger Oosterveen, verdacht van brandstichting in een schip met turf en van andere branden. Doodeiyk ongeluk. Dinsdagmorgen werd de 23jarige fabrieks arbeidster M. Baan te Glanerbrug, die zich per rijwiel naar haar werk te Enschedé begaf, op een kruispunt door een wielrijder aangereden met het gevolg, dat zij tusschen den motor en bijwagen der electrische tram viel en tengevolge van een hersenschudding overleed. Verdronken. Te Hengelo (O.) is Dinsdagmorgen de bakker J. H. ten Poorten te water geraakt en verdronken. Plotselinge dood. In een der kantoren aan de Zuid-Blaak te Rotterdam werd Maandagmorgen de 24-jarige accountant T. W. A. uit Londen onwel en was plotseling dood. o Diefstal uit een aangeteekendcn brief. Uit een aangeteekenden brief, verzonden aan een der grootste bankiers te Rotter dam bleek de inhoud bij aankomst ver dwenen. In den verwachten brief waren 1000 geweest, terwijl bij opening bleek, dat de lakzegels beschadigd waren en in den brief slechts een gedeelte van de N. R. Ct. zat. De recherche stelt een onderzoek in, ook te Amsterdam, waar de brief een nacht is overgehouden. ADVERTENTIEN. van een WOONHUIS met SCHUUR, voor rekening voor den Heer W. van Gammeren "Wz. te Drongelen, op Zaterdag 6 Mei, des namid dags om 7 uur, in het Café van P. NIEUWKOOP te Drongelen. Bestek en teekening te verkrij gen bij H REDEKER te Meeuwen. te Dassen, bericht dat de goederen van den heer J. D. v. D. BROEK slechts zijn ingezet en verhoogd als volgt Koop 1 f2175.- Koop 2 f1300.- Koop 3 f1325.- Koop 4 f1050.- Koop 5 f3050.- Koop 6 f3150.- Koop 7 f6400.-; en het perceel van den heer J. BOEZER Az. te Waspik op slechts f 950.— Toeslag DONDERDAG 11 MEI 1922 voorm. 10 u. (N. T.) precies bij JAN LENSVELT te Dussen. bij GEBR8. HAGOORT te Dussen de Hengst Vier jaar. Kleurdonker bruin. Twee witte achtervoeten. Hoogte 1.62 M. Gekruist Oldenburgsch ras. Goedgekeurd voor 1922. Vader: Belfried No. 131 N.S.Tg. Moeder: Anna No. 141 N.S.Tg. JDehg-eld. 10 g-u.ld.en* Herdekking na 3 weken. INZET. te DUSSEN, bericht, dat het puik Bouw- en Weiland v. d. heer Jos. v. d. Pol is ingezet en verhoogd tot slechts f5500.—. Het perceel is verhuurd voor f600.p. j. TOESLAG 6 Mei 1922 voormiddag 11 u. (N. T.) precies bij VAN STR1EN te Heusden. MUNHARDTÏ HOOFDPlJN'iabletten De mooiste en duurzaamste Glansverf, merk »Reddingsboei«, uit de van ouds bekende Electrische verffabriek van Adr. VISSER te Rotterdam, in alle gewenschte kleuren verkrijgbaar bij TE ANDEL f0 55 per halve Kilo bus. vanwege de Afdeeling »NOORD- BRABANT« der Nationale Ver- eeniging tot bevordering der Paar denfokkerij in Nederland, te Heusden 26 Mei 9.30 uur Waspik 26 1.30 's Bosch 27 9. Oss 27 12.30 Almkerk 29 10.d Zevenbergen 3JuoilO. Boxmeer 10 12. Aangiften moeten schriftelijk ge schieden vóór 15 Mei a.s., bij den Secretaris Adr. M. Nelemans te Moerdijk, met opgave van naam en woonplaats van den eige naar leeftijd, kleur en naam der merrie en verlangde keurings plaats. Voor niet en niet tijdig aangegeven is f 3.per paard aerschuldigd. Het Bestuur. Verkrijgbaar aan de Coöp. Zuivelfabriek Zie annonce van versthenen Woensdag. AdresB A X, Breestraat 82, HEUSDEN. Vrjjdags van half tien tot 1 nar maar niets vliegt zoo hard als onze Heden ontvingen wij een reuzen part ij bussen en flacons welke wij tegen de laagste prijzen opruimen. Ook is er geen beter adres voor BANKET, CHOCOLADE, en BONBONS dan de GROSSIERS m. DROGE &V.RHIJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 3