Waar andere^ I I I I GENEZING. I I I I BLOED- armoede. STAALTABLETTEN middelen faalden, daar bracht de Hj Oprechte Winsnmer Zalf van den fabrikant J. C. DE VRIES te Winsum-Obergum (Gr.) in 3 4 dagen volkomen Steenpuisten, bloedvinnen, negen- oogen, zweren, brand-, snij- en verouderde wonden, open beenen, baard-, dauw- en ringworm, win terhanden, zwerende borsten, ge nezen in eenige dagen door de Oprechte Winsnmer Zalf. Talrijke attesten ter inzage. Eenig fabrikant J. C. DE VRIES, Winsum-Obergum (Gr.) Verkrijgbaar k f 0.75 en f 1.35 per busje bij vele Apoth., alle goede Drogisten en vele Winkeliers PLAATSELIJK NIEÜWS. Hensden. Op de gehouden vergade ring der Scherpschuttersvereeniging St. Blasius alhier werd besloten het concours van scherpschuttersvereenigirigen ter gele genheid van het 75-jarig bestaan te houden op 15 Aug. a.s. Reeds zijn daarvoor koningskruis en zilveren medailles door sympathieke stadgenooten beschikbaar ge steld. Tevens werd besloten deel te nemen aan het concours te Udenhout, uitgeschre ven door de scherpschuttersvereeniging «Oefening en Vermaak«, en 21 Mei a.s. aan het concours te Enschot Bosscheweg, uitgeschreven door de scherpschuttersver eeniging St. Joris en St. Sebastiaan. A.s. Zondag speelt onze voetbal vereen. JULIANA een liefdadigheidswed strijd tegen VIOD uit 's Bosch, aanvang 3 uur. Deze wedstryd belooft zeer inter- resant te worden, wijl hij zal worden geleid door den heer A. H. van Drooge, scheidsrechter van de 1ste klas Nederl. Voetbalbond. De opbrengst van dezen wedstrijd is voor een der spelers van VIOD, die Zondag een ongeval overkwam, zoodat wij vertrouwen, dat hij met een druk bezoek zal worden vereerd. Almkerk. J.l. Dinsdagmorgen had de vrouw van J. O. te Nieuwendijk (gem. Almkerk) het ongeluk zoodanig te vallen, dat spoedige geneeskundige hulp noodzake lijk was. Tot Predikant der Herv. Gemeente alhier, is beroepen Ds. J. F. Roth van Sloten (Fr.). 's Gravenmoer. In de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 68 telegrammen, waarvan 24 verzonden en 44 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 94. Op de Rijkspostspaarbank werden 15 inlagen gedaan tot een bedrag van f3770.50, terwyl 25 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f4173.10 f Herpt. Op den leeftijd van 52 jaren is overleden de heer I. A. J. Buys Adr.z., lid van den gemeenteraad, lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap De polder van Herpt en het Herptsche Veld, heemraad van 't waterschap De Hooge Maasdijk, bestuurslid van de afdeeling Herpt-Hedikhuizen van den Noord-Brabant- schen Chr. Boerenbond, bestuurslid van de Fokvereeniging, lid van den Raad van Toe zicht der Boerenleenbank enz. Nieuwendijk. Ds. H. de Bruin alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. van IJselmonde. Nederhemert. Onze vroegere predi kant, Dr. C. Verloop, te Zoelmond, heeft een beroep ontvangen naar Vollenhove en bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Giessen-Oudekerk. Woensdagmiddag maakte ons fan farecorps een rondgang door de gemeente. Allereerst werd een serenade gebracht bij den burgemeester, waarop men eenigen tijd in den theetuin verbleef. Daarna werd nog halt gehouden bij den heer Westerik, burgemeester van Kerkwijk, en op het kasteel waar men ook nog enkele oogen- blikken verbleef. Vervolgens ging het naar den noordzijde der gemeente, waar ook nog aan enkele ingezetenen een serenade gebracht werd, en waarna de avond verder gezellig werd doorgebracht. Raamsdonksveer. 1307 op- en af varende stoombooten en zeilschepen met een totaal inhoud van 121897 ton pas seerde de Rolbrug. Sleenwijk. Gedurende het tydvak 1 Mei 19211 Mei 1922 zijn ten Ge- meentehuize 1345 kostelooze weggeldrij- kaarten uitgereikt. Sprang. Heden, Zaterdagavond 8 uur zal de afd. «Patrimonium in vergadering bijeen komen. De agenda vermeld 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming afgevaardigde vergadering Z H.B.P. op 10 Mei te Rotterdam. 5. Wijziging huish. regiem. Ziekenfonds. 6. Sluiting. Zondag 7 en 14 Mei zal alhier, op het terrein van de voetbalclub S.V.V., den bekerwedstrijd plaats vinden. Een 8-tal vereenigingen nemen aan den stryd deel. Veen. Het zoontje van G. Vos alhier had het ongeluk, terwyl hij zich oefende in het wielrijden, bij bakker G. Valk door de ruiten terecht te komen en zich zoo danig te verwonden, dat dr. Schmitz de wonde moest hechten. Tot le en 2e Secretaris van den Bond van Zang- en Muziekgezelschappen «Land van Heusden en Altena en Bomme- lerwaard« zijn benoemd respectievelijk, de heeren A. 't Lair, en P. Clement Az. alhier. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana gaf de fanfare »Wil- helmina« alhier een openluchtconcert. Het welgekozen programma werd vlot en correct afgespeeld en het klankgehalte der num mers viel over het algemeen te prijzen. Vooral mooi van klank waren La Feé aux yeux bleus en Le Harlequin en zeer in den smaak viel eene Potpourri Populaire. De belangstelling was groot waartoe ook het uitstekend weer zeker wel meewerkte. We hopen dan ook dezen zomer op een herhaling van het ons verschafte genoegen. Waspik. Onze vroegere dorpsgenoote mej. W. Zijlmans is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Zusterschool te Waalwijk. Tot lid van het damescomité van het W. G. Kruis is gekozen mej. Tweehuijzen. Tot Kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer P. A. Ruijtenberg en door stemgerechtigde leden is tot Notabel herkozen de heer W. Pruijser: Joh.zn. Moesje, doet je hoofd weer pijn Neem maar gauw je medicijn. Zusje weet al dat het meest 't FRECO'S kokertje U geneest. Per koker 45 ct. bij Drog. en Apoth. Wijk. De prijzen der vette varkens zijn de laatste dagen alhier aanmerkelijk omhoog gegaan. Door de commissionnairs wordt besteed van 44 tot 46 cent per K.G. naar gelang der zwaarte. De voorraad is niet groot. In aansluiting met ons voorloopig berichtje in het nummer van Woensdag 3 Mei, omtrent den brand bij den landbouwer Hendriks kunnen wij nog het volgende mededeelen. Door tot heden onbekend gebleven oor zaak ontstond Woensdagmorgen omstreeks 5 uur brand in de boerderij van den land bouwer Hendriks. De knecht die op den zolder sliep bemerkte dit het eerst en wekte door het geschreeuw «Brandde overige bewoners. In een minimum van tijd stond het achterste gedeelte van het huis in lichte laaie. De op stal staande paarden konden met veel moeite en gevaar voor eigen leven door den eigenaar gered worden, waarbij hij ernstige brandwonden aan de handen opliep. De inmiddels ontboden brandspuit was spoedig ter plaatse. Daar de brand blijkbaar achter was uitgebroken, kon men met vereende krachten veel van den inboedel aan de prooi der vlammen ontrukken. Door het flinke optreden van ons brand weerpersoneel wist men den brand spoedig meester te worden, zoodat het voorste ge deelte der woning, hoewel zwaar bescha digd, behouden kon worden. Naar wij vernemen dekt assurantie de schade. Wij verwonderen er ons over dat de brandspuit uit Aalburg niet op de plaats des onheils was. Er was thans geen wind, indien dit echter het geval was geweest, zou meerdere hulp zeer noodzakelijk zijn geweest, voor de omliggende huizen. - Maandagavond maakte de fanfare «Oefening en Uitspanning* een muzikale wandeling ter gelegenheid van den ver jaardag van prinses Juliana. Dit bracht heel wat ingezetenen op de been, die met de vereeniging medetrokken. Bij den Burgemeester en eenige ingezetenen werd even halt gehouden. Om half tien was de gemeente weder tot haar gewone rust weergekeerd. MUNHARDTS jA. MIJNHARD! ZE.I5TI Vergadering van den Raad der Gemeente NEDERHEMERT, op Vrijdag 28 April 's namiddags half vier. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden. Opening met gebed door den Voorzitter, daarna lezing der notulen vorige vergade ring, die onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is voorstel Bakker, subsidie vereeniging Groene Kruis, waarover de stemmen staakten in de vorige vergadering. De heer de Gaaij zegt dat de heer Bakker in de vorige vergadering mede deelde dat de gemeente Bruchem ook sub sidie verleend aan deze vereeniging, dit is Spr. bij onderzoek gebleken niet waar te zijn. De heer Bakker antwoordt hierop dat hem dit was medegedeeld, verleent men in Bruchem geen subsidie, in Ammerzoden toch wel, waarop de heer de Gaaij zegt dat men daar in andere omstandig heden verkeert, men verleent daar subsidie aan de Katholieke vereen, en kan daarom subsidie aan het Groene Kruis niet weigeren. Dan sprak de heer Bakker dat er 160 ingezetenen lid der vereeniging waren, ook dit is niet zoo, het aantal bedraagt 132. Bakker. Ik heb gezegd, het juiste getal niet te weten, toch te meenen dat het 160 was, v. d. Werken. Is onderzocht of de ver eeniging geld noodig heeft De Gaaij. De vereeniging heeft een aardig potje, ik wil niet zeggen hoeveel, dit moet een verrassing blijven voor de algemeene vergadering in Mei. v. d. Vliet. Daar is niets gevraagd, ze konden de subsidie wel eens weigeren. De Gaay. Daar is geen gevaar voor, het is wel welkom. v. d. Werken. Ik heb er met niemand over gesproken. De vraag is of ze het geld noodig hebben, de vereeniging is wel in het belang der gemeente. De Gaay. Naar mijne meening hebben ze het niet noodig, er is een aardig potje. v. d. Werken. Bakker heeft gezegd dat er weinig in kas was, daarom heb ik er den vorigen keer voor gestemd, als ik riu van een bestuurslid hoor, dat er vol doende geld in kas is ben ik er tegen, net zoolang tot ze het wel noodig hebben. Bakker. Naar mijne meening heeft de vereeniging groote behoefte aan een lig- tentje voor tuberculoselijders. De Gaaij. Daar is een 6 7 honderd gulden voor noodig, in dat geval is de kas niet voldoende. v. d. Werken. Als zij daartoe over willen gaan, waarom vragen zij dan geen subsidie, waarom moeten wij hen vooruitloopen. Bakker. Ik weet niet of zij daartoe over willen gaan, doch ik zou op mijn beurt de heeren die tegen mijn voorstel stemden willen vragen, waar zij blijven met hun bezuinigingsoogpunt, toen zij bij de vaststelling der tractementen van Bur gemeester en Secretaris f 200.boven het voorstel van Ged. Staten gingen. v. d. Vliet. Is dat tractement vrijwillig gegeven Bakker. Dat was jullie wensch. v. d. Vliet. U hebt de tractements- verhooging van den veldwachter met te rugwerkende kracht willen geven. Bakker. Die had de verhooging noodig, doch bij de tractementen van Burgemeester en Secretaris is gebleken, dat dit niet het geval is. Ged. Staten willen de begrooting niet goedkeuren. Smits. Dit is een groot verschil, een gemeenteambtenaar dient een behoorlijk tractement te hebben. Bij het Groene Kruis is nog niet de helft der gezinnen aangesloten, Het is door een onpartijdige partij daargesteld door een gedeelte uit de bevolking, ten gerieve van elkeen zullen wij zeggen. v. d. Vliet. Er zyn slechts 132 in plaats van 160 leden. Bakker. Dit is een voordeeltje voor de gemeente, in elk geval zijn veel menschen met deze vereeniging gebaat. Smits. Het is voor een liefdadig doel, de leden moeten daarvoor zelf zorgen, niet de gemeente. Mij dunkt als men A zegt moet men ook B zeggen. v. d. Werken, ik wil nog dit zeggen, in de vorige vergadering heb ik er voor gestemd, thans blijkt mij dat een lid van het Groene Kruis er niet voor is, en er is niets gevraagd, dus ik zou willen wach ten totdat zij er wel om vragen. Bakker. Ik wil nog even dit zeggen, dat u niet met twee maten moet meten, zooals reeds zoo dikwijls het geval is ge weest. v. d. Werken. U kunt dat in dit op zicht niet zeggen, er is voldoende geld in kas, dus waarom moeten wij dan subsidie geven De Gaaij. Ik heb u dit in de vorige vergadering ook gezegd. Het voorstel Bakker hierop in stemming gebracht, om het Groene Kruis een subsidie van 50 ct. per lid uit de gemeentekas te geven, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de leden Hobo en Bakker. Benoeming leden stembureau. De Voorzitter zou hiervoor aan willen wijzen als leden de heeren v. d. Vliet, v. d. Kolk en v. d. Werken, en als plaats vervangende leden de heeren Smits, de Gaaij en Bakker. De Raad gaat met deze aanwyzing accoord. Verordening aanwijzing stemlokaal. De Voorzitter zegt dat tot heden het stemlokaal altijd aan de Zuidzijde is ge weest, doch acht het billijk, dat dit in het vervolg aan de Noordzijde zal zijn, omdat aan de Zuidzijde slechts 50 en aan de Noordzijde 500 kiezers zijn. Mijnheer Westerick is genegen daarvoor de naai school beschikbaar te stellen, indien het lokaal weder behoorlijk opgeleverd wordt, ook met dit voorstel gaat de Raad accoord. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer H O. De Voorzitter zegt, dat volgens het be staande tarief, om aan een omslag van f 9500,te komen, het vermenigvuldi gingscijfer op 2.2 gesteld zal moeten wor den. De laagste aanslag wordt dan 2.2 pet. en de hoogste 5| pet. v. d. Werken. Wie schat de inkomen in 't vervolg, het was wel goed dat de gemeente daar toezicht ophield. Voorzitter. Het Rijk schat de inkomens, het was wel goed dat de gemeente er bij werd gehoord. Smits. Ik meen, dat dit het geval is. Met algemeene stemmen wordt het ver menigvuldigingscijfer op 2.2 vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat het Hoofd der School Baljé naar Ambt-Hardanberg is ge weest, om een onderwijzeres te hooren, de nota zijner onkosten bedroeg f 30,90. v. d. Vliet. Maar f 30,90 dat valt niet tegen. Als men de leidsels uit de handen geeft, dan rijdt men door. Hobo. Wie heeft daartoe opdracht ge geven Voorzitter. Dat heb ik gedaan. Hobo. Om daar dan laag over te vallen vind ik niet netjes. v. d. Vliet. Niet netjes Ik zeg niets ten nadeele. Hobo. Toch ook niet ten voordeele. Voorzitter. Ik was in de meening, dat de heer Baljé evengoed de onderwijzeres kon gaan hooren als dat wij haar lieten overkomen. De Gaaij. Het is een lastige reis en zij kost veel. De Voorzitter deelt voorts mede dat nog steeds een oproeping wordt geplaatst en nog geen onderwijzeres is gevonden. Bij de rondvraag zegt de heer Hobo, dat naar zijne meening van gemeentewege zoo weinig steun wordt verleend aan de verschillende vereenigingen die in de ge meente bestaan. De gemeente telt een Jongelingsvereeniging die al jaren bestaat, een Knapenvereeniging, Boerenleenbank, twee Zangvereenigingen en een Muziek vereniging. Nu zegt men wel van som mige zijden, Zang en Muziek is niet noodig, doch spr. voelt daar veel voor. Zijn verschillende ingezetenen bij verjaardagen van het vorstelijk huis nog te laksch om een vlag uit te steken, de Muziekvereni ging viert deze dagen met een rond gang door de gemeente. De Zangvereen. mag men gerust gaan hooren, daar hoort men niets verkeerds. De verenigingen bevorderen de samenwerking en de ont wikkeling. Spr. is 47 jaar lid der Zang vereniging geweest en nog steeds gevoelt hij daarvoor veel. Nooit ondervond men medewerking, altijd tegenwerking. Laatst gaf de Zangv. een uitvoering ten bate van het Groene Kruis, die f 40 opbracht, voor deze vereeniging dus een aardig buiten kansje. De Zangvereniging heeft daarmede bewezen dat ook zij waardeering en steun mag ondervinden. De Jongelingsvereeniging bestaat 50 jaar, 28 jaar is spr. lid dezer vereeniging ge weest, op een vergadering of jaarfeest zag hij zelden een lid van den Raad en nog nooit de Burgemeester. Men verwekt naar zijne meening meer tweedracht, dan dat men eendracht bevordert. Kan men de vereenigingen niet goed keuren, laat men er dan iets voor in de plaats geven waar de ingezetenen, wat aan hebben. De heer v. d. Vliet zegt, dat vroeger nooit over subsidie aan vereenigingen is gesproken, is de toestand der gemeente- financiën zooveel beter geworden, dat rnen daarover thans moet spieken. De heer Hobo merkt op, dat hij geen cent vraagt, men heeft zijn bedoeling niet begrepen, hij zou willen dat de leden van den Raad, zoo nu en dan door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk gaven. De heer v. d. Vliet meent, dat men de raadsleden toch moeilijk tot zoo iets niet mag verplichten, zij behooren vrij te blijven en wat tegenwerken betreft, de vereenigingen krijgen de school en de naaischool voor hunne repetitie's zoodat spr. meent dat de leden van den Raad nogal medewerken, daarbij heeft hij gezien, dat de heer Bakker op de laatste uivoering der zang nog een heele redevoering heeft gehouden, zoodat daaruit blijkt dat er wel leden zijn die door tegenwoordigheid van hunne belang stelling blijk geven. De heer Hobo merkt hiertegen op, dat hij heeft gezegd, dat slechts zelden een lid van den Raad tegenwoordig is. De heer Smits zegt, dat sommigen iets voor dergelijke vereenigingen gevoelen, hij echter niets. Men heeft het nog gezien met het feest bij Maaike Bruigom. De heer Baljé sprak toen evenals de heer Hobo, doch spr. heeft toen tegen hem gezegd, als U in dezen meer ondervinding hebt opgedaan, zult U waarschijnlijk ook wel anders spreken en na het 100-jarig feest van Maaike Bruigom stelde de heer Baljé spr. in het gelijk. Toen dit feest 's avonds was afgeloopen, wat is het toen niet een jamboel geworden, den geheelen nacht heeft men gezongen en gezwendeld. Geeft de zang een uitvoering, dan moeten daar 6 7 politiedienaren aan te pas komen. Bij de kerkdiensten is dit niet noodig, daar gaat alles rustig toe, en al heeft men 100 jaar gezongen, dan blijft men nog dezelfde en heeft men nog niets bereikt. Ja, misschien dat men, hetgeen geleerd is, binnenkort kan gebruiken om langs de deur te gaan zingen. Bij elke senerade zijn de café's er het beste mede, men hoort daar dan niets als van brassen, zuipen en zwendelen. De heer Hobo vraagt, of de politie bij uitvoeringen uit zich zeif komt of wordt gestuurd. Voor het gaan zingen langs de deur, hoopt hij bewaard te blijven en op de zang van mijnheer Knoop valt niets te zeggen, waarop de heer Smits antwoordt, dat er altijd uitzonderingen zijn en dus deze vereeniging niet aangehaald mag worden. De heer Hobo zegt, wel in de meening te zijn geweest dat zijn voorstel tegen werking zou ondervinden, hij zal er dus ook niet verder over spreken. De heer Bakker zou, indien het mogelijk was, gaarne zien dat in 't vervolg de Raadsvergaderingen des avonds werden gehouden, men behoeft er dan niet zooveel om te verletten. De heer Smits zegt, dat hij 's avonds niet ter vergadering kan komen en meent dat de heer Bakber het nu niet zoo druk heeft, dat hij die overdag niet zou kunnen bijwonen. De heer v. d. Vliet zou de beslissing in dezen aan den Burgemeester willen laten. De heer v. d. Werken vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen, om de gemeenteweide te bemesten, de andere weilanden zien reeds groen en deze is nog dor. De meeste leden zijn van oordeel, dat de tijd om de weide met kunstmest te bewerken voor dit jaar voorbij is en men deze zaak maar op zyn beloop moet laten tot het volgende jaar. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over tot geheime zitting. PREDIKBEURTEN. 7 Mei (Zomertijd). Amsterdam. (Collecte v. d. Bewaarschool) Geref. Kerk, vm. 10 u. en nm, 6 u. leesdienst. Gebruik hiertegen Deze zorgen voor een rijke bloedvorming, verdrijven bloedarmoede, bleekzucht, rugpijn, zwakte, duizelig heid en geven een gezonde gelaatskleur. Verkrijgb. in flacons 90J t. bij apoth. en drogisten PHARM, FABRIEK Heusden, vm. 10 u. ds. Huijgens en nm. 6 u. de heer J. Kooiman van Werkendam, geen opgaaf. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 10.30 en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Aalst, vm. ds. Stipriaan Louisius v. Well. Almkerk, geen opgaaf. B'broek, nm. 3 u. ds. Stein Callenfels.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2