Spriftrien bloed armoede; f12,000 gestolen. Zaterdag is ingebroken bij een caféhou der aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Toen hij des avonds beneden zijn klanten bediende, heeft iemand van die gelegenheid gebruik gemaakt om naar boven te sluipen. Dit kon hij ongemerkt doen, daar het bovenhuis een aparten ingang heeft. Hij brak de linnenkast open en stal 'n geld kistje, inhoudende f 12.000 aan effecten en f 240 aan geld voorts een tasch met zilveren beugel, een gouden lorgnet en een porteirionnaie met eenig geld. Twee oplichters gearresteerd. In den aflgeloopen nacht heeft de politie in een pension aan de Raadhuisstraat te Amsterdam twee Duitschers aangehouden, die zich aan oplichting van f 400 hadden schuldig gemaakt. Zy zijn ter beschikking van de politie te Hilversum gesteld, in welke plaats zij de oplichting hadden gepleegd. o Leugenaartjes. In den nacht van Zaterdag op Zondag trof een politieagent te Amsterdam drie jongetjes van ongeveer tien jaar op straat aan. Zij deden hem een verhaal hoe zij de ouderlijke woning te Haarlem waren ontsloopen. Daar zij uitgehongerd waren, gaf de agent hun op het bureau wat te eten en te drinken. Juist toen dat gebeurde ging een politie telegram over de lijn, waarin de opsporing der drie knapen gevraagd werd. Het bleek, dat ze uit een gesticht aan den Laanweg waren weggeloopen. Daarheen zijn ze weer gebracht. Moord te Geldrop. Zondagavond ontstond te Geldrop een vechtpartij, waarbij de 43-jarige voerman J. Maas gedood werd. De versiagene is gehuwd en vader van drie kinderen. Naar wij vernemen heeft zich de zaak als volgt toegedragen. Omstreeks half elf werd ten huize van den versiagene een ruit ingeworpen waar op Maas naar buiten toog met een lange zaag. Een drietal jonge mannen uit Zes gehuchten stonden hem op te wachten. Met een stoel, uit een café aangesleept, werd Maas bewusteloos geslagen, waarna hij zoodanig met een mes werd bewerkt, dat hij verscheidene steken in longen en hart bekwam. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer dr. van Ert kon slechts den dood constateeren. Als vermoedelijke daders zijn gearresteerd de gebroeders van den H. en van L, Maandagmorgen was het parket uit Den Bosch ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Werkkrachten voor Noord-Frankrijk. Door werfagenten van verschillende laridbouwmaatschappijen uit Noord-Frankrijk zijn in de laatste weken vele landarbeiders uit West-Noord-Brabant naar Noord Frankrijk gelokt. Dit geschiedde gewoonlijk onder voorspiegeling van goed loon en mooie arbeidsvoorwaarden. Eenmaal in Frankrijk gekomen, zijn deze arbeiders tot de conclusie gekomen, dat van al de mooie voorspiegelingen niet veel uitkomt. In bepaalde districten wordt naar ver houding in francs zeer weinig uitbetaald en worden arbeidsdagen verlengd van 12 tot 44 uur. Velen zien zich dan ook bedrogen, doch kunnen, omdat de middelen daartoe ont breken, niet naar hun land terugkeeren. Om een eerlijke voorlichting en uitzending van arbeiders plaats te doen hebben, is, naar gemeld wordt, door den directeur der Algemeene Arbeidsbemiddeling als be middelaar aangewezen de heer Raats, directeur der arbeidsbemiddeling te Roozen- daal. Bij dezen kunnen zich diegenen, die uit West-Brabant naar Noord-Frankrijk willen vertrekken, aanmelden. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag 27 April 4922, v.m. 10 uur. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Burge meester Van Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen voorleest, die onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn 4e. Een schrijven van Ged. Staten over de Onderwijswet, met verwijzing naar een brief van den Minister, dat art. 64 4e lid wel van toepassing is op het vervolg onderwijs en dit dus moet worden geregeld als Lager Onderwijs. De Voorzitter stelt voor de verordening aldus te wijzigen. Met algemeene stemmen besloten. 2e. Gewijzigde verordening Inkomsten belasting. 6 pCt. wordt te hoog gevonden door den Minister, waarom deze aanvraagt de verschillende bronnen van belasting dezer gemeente gemeente op te geven uit geraamd bedrag. Weth. Schreuders stelt voor Ged. Staten te berichten, dat de Raad algemeen van gevoelen is, dat 6 pCt. te hoog is, maar dat deze geen lager pCt. kan stellen om aan het op de begrooting uitgetrokken bedrag te komen. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 3e. Aanbieding gemeenteverslag, waar uit blijkt, dat buitenlandsche handel, in dustrie en gemeentelijke toestanden in het algemeen bevredigend waren. Het getal inwoners steeg van 941 tot 972, met 9 sterfgevallen, 34 geboorten en overige gevestigden. Het lid den Dekker vraagt inlichtingen aangaande het gewicht van brood, waarop besloten wordt inlichtingen te vragen. 4e. Een schrijven van het curatorium van den Bond tot opleiding van gemeente ambtenaren, die f 25 subsidie vragen. Het lid den Dekker vindt het van geen belang voor deze gemeente, omdat het te veraf is. De Raad is algemeen van hetzelfde ge voelen, waarom de Voorzitter voorstelt, dit voor kennisgsgeving aan te nemen, 5e. Ingekomen verzoek der drie café houders om het sluitingsuur met het oog op den Z.T. een uur later te mogen hou den. Hierover ontspon zich een heele dis cussie. Sommigen zijn er billijkheidshalve vóór, eenigen meenen dat het lang genoeg is. Voor verlenging moet de Politiever ordening gewijzigd worden, wat minstens al f 25 zou kosten, en dan zou het de vraag zijn, eer dat alles gebeurd was of de aanvragers er nog eenig nut van zouden kunnen hebben aangezien in dien tusschen- tijd, de zomertijd bijna verstreken zou zijn. De Voorzitter stelt voor niet in te wil ligen. De Raad is er voor om de menschen tegemoet te komen, zonder onkosten. Schreuders stelt voor de verordening te wijzigen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Smits, den Dekker, Timmermans en Vos tegen, Schreuders, Jiskoot en v. d. Pol vóór. 6. Goedkeuring van de wijziging der gemeenterekening. 7. Benoeming leden stembureau voor de leden der Tweede Kamer geldig voor 4 jaren. De Voorzitter stelt voor bij acclamatie Vos 1 en Jiskoot 2 met hunne plaatsver vangers respectievelijk v. d. Pol en den Dekker. De Raad besluit geen presentiegeld toe te kennen met het oog op de gemeente- financiën, maar het voorstel van den voor zitter om 's middags 4| uur de plaatsver vangers te laten opkomen, opdat geen maaltijd van gemeentewege behoefde ver strekt te worden, gezien de gemeente- financiën, wordt na eenige discussie ver worpen. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting tot behandeling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Houdt migraine U er onder, Zenuwhoofdpijn, ,,Haast nooit zonder" Zet dan maar de zorg opzij, Freco's zenuwpoeder maakt U vrij. Per st. 8 ct. doos 25 st. f 1 70. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Tot bestuursleden van den centralen bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel afdeeling Heusden, zijn gekozen K. v. d. Velden, Voorzitter, Wijk P Hoesen, Secretaris, Andel J. van Zon, Penningmeester, Ryswijk. Tot afgevaardigden voor het Congres te Utrecht zijn gekozen P. Hoesen, Brie venbesteller te Andel en K. v. d. Velden, Brievenbesteller te Wijk. As Zondag moet »Juliana« een competitie-wedstrijd spelen tegen »Devo« uit Waspik. Aanvang 4 uur. Moge deze wedstrijd op kermis-Zondag door een druk bezoek worden vereerd. Zondag speelde onze Voetbalver- eeniging aJuIianac een liefdadigheidswed strijd tegen aViod® uit 's Bosch. Na een korte toespraak van den heer v. Drooge, scheidsrechter van den N. V. B. tot de Julianaspelers en tot het publiek voor welk doel deze wedstrijd werd gespeeld begon deze geanimeerde wedstrijd, welke door Viod met 40 werd gewonnen, hadden onze zwart-witte niet zooveel pech gehad, zeker waren zij als winnaars naar huis ge gaan. Immers eenmaal hadden zij de kans om gelijk te maken door een penalty, maar die werd sportief door den rechtsbuiten naast getrapt. De opbrengst van dezen wedstrijd bedroeg ruim f 50, welk bedrag zal worden gebruikt tot dekking van de kosten voor een der spelers van Viod, welke op de laatst gehouden seriewedstrijd alhier een ongeval overkwam. Voorwaar een werk van barmhartigheid, niet waar Heusdenaars. Maandagavond hield de heer Drion, Lid der Tweede Kamer uit 's Gravenhage, zijn aangekondigde rede. Verschillende dames bevonden zich onder het vrij talrijke publiek. De heer Uhl heette de aanwezigen welkom en zette het doel dezer vergadering uiteen. Welk doel was, om in Heusden te komen tot de oprichting van een afdee ling van den Vrijheidsbond. Hierna ver kreeg de heer Drion het woord. Hij begon met te zeggen, dat hij het niet zou hebben over het program van den Vrijheidsbond, doch over het standpunt dat de Vrijheidsbond inneemt tegenover de Arbeidswet 4919 en tegenover de bezuinigingsvoorstellen. Zijn keurige rede werd met aandacht gevolgd. Aan het slot stelden enkele aanwezigen eenige vragen, die door den spreker werden beantwoord, waarna de heer Uhl hem dank bracht voor het gesprokene. Aan den oproep om zich als lid der afdeeling op te geven, werd door 20 per sonen gevolg gegeven. Almkerk. De melkslijters in deze ge meente hebben den prijs der melk thans verlaagd op 40 cent per Liter. J.l. Vrijdagmiddag bracht den be roepen predikant Ds. Roth van Sloten een bezoek aan deze gemeente. Na des 's mid dags de Pastorie enz. bezichtigd te hebben, trad zijne Eerw. des avonds voor de Herv. gemeente op, terwijl hij voor tekstwoord gek zen had Micha 2 vers 40. Beneden Langstraat. Nu het weder gunstiger is geworden, is de behoefte aan hooi voor den stal ook geweken en wordt van den handel weinig meer gemerkt. De prijs van het beste hooi kiyi echter nog worden genoteerd op f 40 per 500 K.G. Voor het hooigras worden dit jaar hooge pachten verwacht. De zesweeksche lammeren staan thans niet aan hoogen prijs, hetgeen blykbaar ook al verband houdt met de schaarschte aan gras. Men besteedt f 7 a f 8 per stuk. Capelle. De alhier bestaande vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van scholen met den bijbel heeft op hare sta tuten de Kon. goedkeuring ontvangen. Door de Ned. Herv. gem. te dezer plaatse is aan Ds. J. Kraai te Gorinohem toezegging van beroep uitgebracht. Konden we onlangs tot ons genoegen mededeelen, dat de werkloosheid in deze gemeente belangrijk was afgenomen, thans wordt ons door den Correspondent der Ar beidsbemiddeling medegedeeld, dat een 20- tal werklieden van de firma Kerst en Oer- lemans zijn ontslagen in verband met de slapte in het bedrijf. Onze vroegere predikant, Ds. J. H. Koster te Wouterswoude, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Delft. J I. Zondag speelde onze voetbal- vereeniging Excelsior® op den Bekerwed strijd, uitgeschreven door de voetbaher- eeniging S.V.V. te Sprang tegen een R W.B. combinatie uit Besoijen, welke wedstrijd eindigde in een 24 overwinning voor Excelsior®. Drongelen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag, den 40 Mei des namiddags ten A\ ure (zomertijd). Te behandelen onderwerpen 4o. Ingekomen stukken. 2o. Vaststelling gemeenschappelijke re geling i, z. den keuringsdienst van vee en vleesch. 3o. Benoeming stembureau. 4o. Ontslag Onderwijzeres. 5o. Wijziging Begrooting 4921. Giessen. De Raad onzer gemeente benoemde dezer dagen tot beheerder van het Gem. Eiec. bedrijf, de heer C. Nieu- wenhuizen Jz. alhier. Te Rijswijk werd als zoodanig benoemd, de heer J. van Zon, kantoorhouder der Posterijen. Land van Altena. Meimaand, dit jaar bloeimand Door het koude voorjaars weder loopt alles veel later uit dan andere jaren, zoodat alles nu pas zich op zijn f schoonst gaat vertoonen. Vooral de boom gaarden, waarvan zoovelen langs den hoogen Maasdijk zijn uitgeplant, geven thans een prachtigen aanblik, voor hen die wat ge voelen voor natuurschoon. Minder schoon zijn thans nog de weilanden, waarvan de uiterwaarden zelfs een treurigen blik op leveren, daar zij door het rivierwater voor een groot gedeelte zijn overstroomd, De landbouwwerkzaamheden zijn zoover gevorderd dat alle zaad aan den grond is toevertrouwd. Zonnewarmte kan nu in enkele dagen wonderen verrichten, en aan menigeen werk verschaffen. Wie genieten wil van natuurschoon ver- zuime daarom niet eens een auto of fiets tochtje te maken door 't Land van Altena. Oudendijk. De prijs der vette varkens steeg deze week tot 50 cent per pond (levend gewicht). De voorraad is echter zeer gering. Raamsdonksveer. Uit het verslag van de Coöp Boerenleenbank alhier, blijkt dat in het afgeloopen dienstjaar ontvangen werd f 384206,95 en uitgegeven f 382626,59. Aan spaargelden werd ontvangen f76042,95 en terugbetaald f 35476,82. Aan rente moest worden bijgeschreven f 3588,35 en uitbetaald f 897,47. Het bedrag der voor schotten beloopt f 22700. Het saldo te goed by de Centrale Bank te Utrecht be droeg f 79424,64. De winst over 4924 beloopt f 589.38, waardoor het Reserve fonds f 2446,75 aanwijst. Tot Bestuurslid werd gekozen dhr. A. Kommers CPz., tot lid van den Raad van Toezicht dhr. J. G. Knaap en tot plaats vervangende leden de heeren A. J. Konings en J. v. Woerden. De kinderen van een der scholen alhier, brachten den afgeloopen cursus in de Zendingbusjes 85 gld. bijeen. Aan een der scheepswerven werd het loon met 40 pCt. verminderd. MarktberichtTarwe f44 50, Rogge f 43, Haver f 44,25, Haver f 45. Tot Bestuursleden van de Woning- bouwvereeniging »Volksbelang« werden gekozen de heeren J. de Kleijn, P. Broeders en G. A. Simonis. Gedurende de maand April werd aan het postkantoor Raamsdonksveer en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren ingelegd f 7659,54 en terugbetaald f 44726,42. Sprang. J.l. Zaterdag herdacht de heer A. G. G. Oosterling alhier, den dag dat hij voor 60 jaar zich, van uit Drunen, in deze gemeente vestigde als bakker. Moge het den krassen ouden heer nog vele jaren gegund worden aan het hoofd van dit be drijf werkzaam te zijn. Zeker een hoogst zelden voorkomend geval. Vrijdagavond kwam de afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in vergadering bij. Door haar Bond-Secretaris werd nader toegelicht het colectief contract in het schoenmakers bedrijf In de vacture ontstaan door het vertrek naar elders van haar voorzitter de heer J. C. de Roon werd gekozen C. Kloot wijk. In de hiervoor ontstane vacture van Penningmeester werd A. Chabot totpen.-m. benoemd. Als vertegenwoordiger werd in het bestuur van den Chr. Volksbond Kr Spierings gekozen. Aan het slot werd de voorzitter de Roon een woord van dank gebracht voor den omvangrijken arbeid die hij steeds voor de organisatie heeft gepres teerd. Zaterdagavond kwam de afd. >Pa- trimonum® alhier, in vergadering bijeen. Na gebruikelijke opening door de voor zitter werden besproken de jaarverslagen van den Z H.B.P. Tot afgevaardigde naar deze op 47 Mei te hou Jen jaarvergadering werd gekozen W. Dalmaijer. Met nagenoeg algemeene stemmen wer den na eenige descussie de voorgestelde reglementswijzigingen aangenomen. Daar het sluitingsuur reeds gepasseerd was, moest het in te leiden onderwerp door A. C. v. d. Esch tot een volgende verga dering worden uitgesteld. Aan het slot dankte den voorzitter de heer J. C. de Roon met het oog op zijn vertrek naar Rotterdam voor den velen ar beid die hij voor de afdeeling had verricht en sprak den wensch uit dat de Heere met hem mocht optrekken. Door C. Kloot wijk werd <ieze bijeenkomst gesloten. Wijk en Aalburg. Jl. Zaterdag speelde »D.V.O.« een vriendschappelijkeu match tegen »Gelria« uit Rossum. Deze wedstrijd werd door »Gelria« met 3-—4 gewonnen. Waspik. Naar we vernemen zijn door de Bredasehe politie gearresteerd de vermoedelijke daders van den inbraak bij den heer Maas, alhier. Bij huiszoeking is een beleenbriefje van een zilveren horloge met ketting gevonden, terwijl bij den in braak een dergelijk horloge werd vermist. Donderdagavond bracht onze har monie een serenade aan het gouden brui- loftspaar, A. Rekkers-Sprangers. Dat de krasse oudjes hiermede ten zeerste ver eerd waren, is te begrijpen. Een en ander bracht een gezellige drukte in de gemeente. Zuilichem. De heer J. Tjalma, sedert 3 Juli 4920 secretaris onzer gemeente, is benoemd tot burgemeester van Genemuiden. Noode zien we dezen ijverigen, hulpvaar digen ambtenaar vertrekken. Vrijdag 28 April werden hier de biljetten van den Hoofdelijken Omslag over de eerste 4 maanden van 4922 uitgereikt, Zaterdagmorgen waren er een aantal in de brievenbus aan het gemeentehuis terug bezorgd, met verschillende aanteekeningen: 6 weken, acht weken werkeloos, onmachtig, enz. Nog dienzelfden dag werden de biljetten opnieuw uitgereikt, nu door den gemeenteveldwachter en werd de aanslag van een onmachtigen belastingbetaler van het loon, dat hij die week in dienst der gemeente had verdiend, afgehouden. Men kan zich het gezicht van dien man voor stellen, die nu het eerst van allen zijn belastingpenningen had geofferd en gehoopt had er zonder betalen af te komen "TgbrmK hiertegen i MIJNHARDT'J STAAL-TABLETTEN Pep flacon 9Oct bij Apoih. en drojislen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de Red. 1 Beleefd verzoek ik plaatsing van 't on derstaande in uw veelgelezen blad. Degenen onder uwe lezers, die met bijzondere belangstelling de uitvoerige Raadsverslagen onzer gemeente in uw blad volgen, zullen zich uit 't verslag in het nummer van 4 dezer de volgende uitdruk king kunnen herinneren van den Edelacht- baren Heer E. v. d. Vliet »Dat valt niet tegen. Als men de leidsels uit handen geeft, dan rijdt men door.« Naar aanleiding van de mededeeling van den Voorzitter, dat ondergeteekende een nota had ingediend ad f 30.90 voor het bezoeken van een sollicitante te Ebben- broek. (U zult dit gehucht vergeefs op eenige kaart zoeken. Het ligt 2 uur ten Oosten van Stad-Hardenberg, te midden eener onafzienbare heide, en heeft geen andere communicatie met de overige be woonde wereld, dan door schier onbe gaanbare heibanen). De reis wil ik U niet beschrijven. Alleen wil ik opmerken, dat ik meermalen mijn fiets op den rug heb moeten nemen, om over al te diepe modderkuilen heen te springen, terwijl ik steeds tot mijn enkels door de veenbagger moest waden. Maar ter zake Ofschoon ik de uit drukking van ZijnEdelachtb. tevergeefs in mijn spreekwoordenbundel zoek en ik er dus niet de beteekenis van kan naspeuren, voel ik toch, dat Uwe lezers er uit zouden kunnen opmaken, dat ik me op kosten der gemeente in grasduinen was gaan verlustigen. Daarom volge hier een over zicht mijner uitgaven Retour Den BoschSteenwijk f47.85 SteenwijkHardenberg - 8.40 Vervoer rijwiel 2 X f 1-25 - 2.50 2 broodjes met vleesch -f- koffie - 4.75 2 kop koffie - 0.40 Totaal f30,90 U zult opgemerkt hebben, dat ik langs een omweg gereisd ben. Het waarom volgt hier. Met de reis waren drie dagen gemoeid. Een knap man, die 't in twee doet. Ik zou dus 2 nachten hebben moeten logeeren en 2maal dineeren en soupeeren, wat zeker een uitgave geweest zou zijn van f45 (zonder eenige andere vertering). Nu heb ik echter bij familie te Steen wijk gelogeerd, waarvoor natuurlijk niets in rekening gebracht is. Op deze wijze heb ik minstens f 5 voor de gemeente bespaard. Moet ik nog verder doorrijden Vriendelijk dank. Uw dw. dn. G. F. BAYLÉ, Hoofd der school Nederhemert (Nz.) komen vroeg In 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL Verkrijgbaar bi alle drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2