3 Opruiming Sisarenprofited nu! CUBA iii Uil nr. ftort een laepl. DE TWEE RINGEN. C. DE KEMP IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. OLiNKHOYZEM Co's Baok. Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4190. Zaterdag 13 Mei 1922. 's-BOIOH. FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. l&Mma&i'g Kleding BI BESTE voor eiken stand. ©©aiMGHIM. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Op 1 Juni aanstaande treedt de Tabaksbelasting in werking, waardoor de sigaren met 10 pet. belast worden. Thans opruiming van eenige partijen in den prijs van 4, 5, 6, 7, 8, 10 cent en hooger. Uitstekende kwaliteiten. Bij af name van 300 Sigaren f r a n co. Wederverkoopers extra korting. MAGAZIJN Tel. Int. 492. FABRIEKHinthamerstraat 24. Groothandel in Sigaretten en Tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De oneenigheid die te Genua tusschen de leidende geallieerden aan den dag treedt en die zijn oorzaak vindt in de tegenwer king van de Britsche plannen door de Fransche regeering, die tegen haar zin door den Engelschen premier tot het deelnemen aan de conferentie gedwongen werd, heeft tot gevolg dat de delegatie's meer en meer in afzonderlijke besprekingen en onder handelingen heil zoeken en dat de confe rentie die een wereld-congres had moeten zijn, ten slotte niet meer is dan een ge legenheid om nieuwe en afzonderlijke be trekkingen aan te knoopen. Zoo hebben afzonderlijke besprekingen reeds geleid tot het sluiten van het Duitsch-Russische ver bond en als de conferentie ten slotte dood loopt, zullen én Duitschland én Rusland niet onbelangrijke winst te boeken hebben. Ditzelfde geldt ook voor Italië. Ook de leidende staatslieden van dit land zijn niet werkeloos gebleven en hebben tijdens de conferentie van Genua haar invloed in Oostelijke richting uitgebreid. De Itali- aansche Regeering heeft een afzonderlijk verdrag met Turkije gesloten en daardoor belangrijke voordeelen weten te verwerven. Het wil met de conferentie nog maar steeds niet vlotten. De Russen hebben er buitengewoon slag van om de zaak op de lange baan te schuiven. Niettegenstaande zij hun ant woord op het memorandum der mogend heden reeds gereed hadden, heeft, nadat Tjitsjerin een langdurig onderhoud had gehad met Schanzer den Italiaansche i) »Carson,« zeide ik onwillekeurig, terwijl ik de asch van mijn sigaar verwijderde, »wellicht is de vraag wel wat onbescheiden, maar zeg me toch, hoe komt je vrouw aan twee trouwringen Er heerschte een diepe stilte. Hij had, na het spelen van een aandoenlijk lied, juist zijn viool weggeborgen, want, toen ik die vraag deed, was het al zeer laat. Dien avond hadden wij eene feestelijke bijeen komst gehad. Ik zou tot den volgenden morgen overblijven en nadat Carsons vrouw ons een goeden nacht had toegewenscht, bleven wij nog even op, om onze sigaren te rooken en over verschillende zaken te spreken. Zijn mond vertrok even. ïHebt gij wel ooit iemand, zoo jong als ik, met sneeuwwit haar gezien »Neen, niet dikwijls ik schreef dat toe aan de een of andere ziekte. Maar in welk verband staat dat tot die twee ringen Luister slechts, c Hij ging naar de deur, luisterde even, zette zich weder in zijn gemakkelijken stoel en warmde zijn handen aan het haardvuur. ïTwee ringen Den eenen gaf ik haar, Minister, de Russische delegatie bekend ge maakt dat zij het antwoord nog uitstelde. De Italiaansche minister heeft de Rus sische heeren waarschijnlijk kunnen over tuigen, dat hun antwoord voor de mogend heden onaannemelijk was en daarom zullen zij daarin nu eenige wijziging willen brengen. Die geneigdheid der Russen om telkens weer veranderingen aan te brengen, is geen kwaad teeken. Dat bewijst, dat zij de conferentie niet noodeloos willen afbreken. Barthou en de zijnen zullen om de Russische kwestie, hoe het antwoord ook moge uitvallen, Genua wel niet verlaten, doch de werkzaamheden mede blijven voort zetten, die intusschen niet onderbroken zijn, want men heeft dezer dagen verschillende ingekomen stukken behandeld. Deze ingekomen stukken waren een ver langlijst van Litauers, Ruthenen, Hongaren, Oekrainiërs, Georgeniërs, Armeniërs en die van Azerbeidsjan komen benevens van An gora, Montenegro en Albanië, om hulp in een of andere politieke of financieele netelige kwestie. Al die verlangens werden voor kennisgeving aangenomen. Eenzelfde lot onderging het Pauselijk memorandum in zake Rusland Facta en Jaspar wilden hier wel helpen en Lloyd George blijkbaar ook, maar ze zagen er toen zij met mij in het huwelijk trad den tweeden, dien zij tot haar dood zal dragen, ontving zij van een anderen man.« «Z ;o« merkte ik eenigszins verbaasd op, »is er wellicht een treurige gebeurtenis aan verbonden »Een treurige gebeurtenis O Hemel 1 Het is duizend maal erger Arthur,fluis terde hij, >ik had mij stellig voorgenomen er nimmermeer op terug te komen, maar nu gij de zaak hebt aangeroerd, is het mij, alsof ik daar weer aan den mond van de schacht sta. Dat is zes jaar geleden Ge hebt mij wel eens hooren spreken van de mijn de Laogley-mijn in Der byshire. Toen het gebeurde, was ik er onderopzichter. Om negen uur 's morgens, Arthur, stapten wij met ons drieën in de kooi de oude Jim Haliiday de voorman, zijn zoon Jim en ikde mannen waren een uur te voren afgedaald. Ik zal het nooit vergeten, hoe Jims meisje vaak tot het laatste oogenblik bij hem was. Zij zouden spoedig in het huwelijk treden en zij zij droeg den ring aan den vinger, dien hij een dag te voren voor haar te Derby had gekocht, misschien deed zij dat wel uit 'n zekeren trots. Ik herinner mij nog goed, hoe hij, toen wij in de mijn afdaalden, haar een >vaarwel« toeriep, niet denkende, dat het inderdaad een »vaarwel« zou zijn. »Nu, Carson,sprak de oude Hal geen kans toe om in de hinnenlandsche Russische toestanden te kunnen ingrijpen. Men ziet dus, dat men te Genua toch nog werkt, al staat de boel bijna std door het uitblijven van het Russische antwoord. Er heerscht een optimistische stemming, omdat men de mogelijkheid groot acht, dat het Schanzer gelukken zal in zake het Russische vraagstuk een accoord te kunnen treffen. Het geluk is met Woe Pei Foe geweest en hij heeft, naar uit Peking wordt ge meld, deze stad geheel in zijn macht. Tsjang Tso Lin heeft op zoodanige wijze slaag gehad, dat hij naar Moekden is ge vlucht, Het verslagen leger van dezen generaal trekt zich terug in de richting van Tientsin. Alle stellingen, welke Tsjang Tso Lin's leger bezet hield, zijn door Woe Pei Foe's troepen genomen. De vluchtende soldaten worden door de legermacht van Woe Pei Foe achtervolgd. De regeering te Peking heeft gedelegeerden naar Woe Pei Foe gezonden. Men gelooft dat de burgeroorlog thans geëindigd is. De bevolking van Peking heeft met genoegen de nederlaag van Tsjang Tso Lin vernomen, omdat men hierin het einde van den krijg ziet. Het blijft echter de vraag, of de strijd inderdaad reeds zal worden opgegeven. Woe Pei Foe beeft tenminste verklaard niet te zullen rusten, voordat hij het hoofd van Tsjang Tso Lin in zijn bezit heeft. BUITENLAND. Zfju moeder gewroken. De jury te New-York heeft een jeug digen arbeider, Carl Veith, die een man, die zijn moeder had mishandeld, had doodgeschoten, vrijgesproken. De ver moorde persoon was maanden lang zeer bevriend geweest met Veith en diens moeder. Toen hij op zekeren dag wist, dat Veith's moeder alleen thuis was, was hij het huis binnengedrongen, had haar mishandeld en het geld afgenomen, dat haar zoon haar had gegeven, om de huur te betalen. Toen Carl Veith daarop was thuisge komen en zijn moeder badende in haar bloed op den grond had gevonden, had hij een revolver gegrepen en was den laffen aanrander te lijf gegaan. Op slag had hij dezen doodgeschoten. ïGa naar je moeder terug«, zei de Amerikaansche rechter, toen hij Veith vrijsprak. »Wees steeds zoo plichtsgetrouw tegenover haar en ik ben er zeker van, dat God je daarvoor zal zegenen. liday, »wie weet, wanneer we weer de heerlijke zon mogen zien »Juist een jaar geleden had men een nieuwe schacht gegraven, maar, omdat zij op den rivier uitliep, was men niet verder doorgedrongen. Wij drieën hadden de op dracht ontvangen haar uit te diepen een werkstuk, dat ons circa een maand lang had bezig gehouden. De oude Jim hanteerde het houweel en zijn zoon kruide den steenkool naar de naaste galerij, van waar het in wagentjes, op spoorstaven loo- pende, naar de hoofdschacht werd gevoerd. Omstreeks vier uur in den namiddag dachten wij, dat we de uiterste grens, die wij mochten bereiken, waren genaderd. nik geloof, dat we niet verder mogen gaan Carsonc sprak de oude Haliiday »Jim, kijk eens, hoever we zijn We moeten voor het water oppassen, c Op zijn gewone schertsende wijze riep Jim ons heel uit de verte toe, terwijl zijn stem door de wanden krachtig wordt weer- gekaatst »Twee en tachtig 1 we zijn er nog mijlen van verwijderd. Twee en negentig twee en zeventig 1 Neen, ik denk nog geen twintig Hij had juist uitgesproken, toen er iets gebeurde, wat waarlijk niet te beschrijven valt. We moesten van den schrik eerst tot ons zeiven komen, om ons rekenschap Ierland. De onderhandelingen tusschen de partij van den vrijstaat en die der republikeinen hebben geen basis voor een overeenkomst bereikt. Deze mededeeling werd in de Dail Eireann gedaan. Naar verluidt, worden door het onder handelende comité uit den Dail Eireann krachtige pogingen aangewend, om den vrede te verzekeren. Een gewapende troep heeft een grooten winkel te Newport in het graafschap Tipe- rary in brand gestoken. De gebouwen zijn geheel uitgebrand, de schade beloopt 20.000 p. st. Een andere bende heeft bij Thurles een goederentrein aangehouden en groote hoe veelheden goederen, ter waarde van hon derden ponden vernield. o Bet vluchtoord van Raisoeli omsingeld. Volgens berichten uit Tetoean, is Tazar- ut-Kamier, het vluchtoord van Raisoeli, Gestort Kapitaal f55.000 000,- Reservefonds - 41.000.000,- f96.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- cn inbraakvrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. te kunnen geven van wat ons het bloed in de aderen deed stollen. Heel in de verte hoorden we iets zwaars rollen, terwijl de grond onder onze voeten dreunde dat ge luid vergeet ik nooit, zoo'n geluid heeft nimmer een sterveling vernomen. Hoe het zij, wij waanden ons verplaatst in de onder wereld het scheen, dat de aarde vaneen werd gespleten. Voordat we een hand of voet konden verzetten om ons zeiven te redden, voordat we eigenlijk levendig tot het besef kwamen, wat er feitelijk gebeurde, viel onder een donderend geraas een groote massa steen kolen in de gang, waar wij ons bevonden de eenige toegang tot de schacht was afgesloten. Jim, die ongelukkigerwijze op de plaats des onheils stond, werd ter aarde geworpen begraven onder de steenkolen hoorden we zijn smartelijke kreten gaande weg verminderen. In een tijdsverloop van geen vijf seconden was dat alles gebeurd toen werd alles zoo stil als het graf. We ontdekten by het licht van onze lampen, dat we van de buitenwereld geheel waren afgesloten. Wat er verder is gebeurd, kan ik mij flauwtjes herinnerende schrik had mij schier versteend, een vreeselijke angst maakte zich van mij meester. Wij stonden als twee standbeelden onbeweeglijk naast elkaar. Het eenige, wat ik nog weet is, geheel door de Spaar.sche troepen omsin geld, zoodat de plaats weldra in hun han den zal vallen. De rebellen zijn totaal ingesloten en wor den aanhoudend uit de lucht bestookt. De prins van Wales. De Prins van Wales heeft thans Japan op de thuisreis naar Engeland verlaten. Hij zal nog een kort bezoek aan Manilla brengen. De »Renown« wordt den 20en Juni te Plymouth verwacht. De Majestic". Heden zal het reuzenschip de »Majestic«, 456 voet lang en metende 56000 ton, uit de haven van Southampton naar Amerika vertrekken. Allerlei grootere en kleinere bootjes 2ullen zich in de haven bevinden om het vertrek op te luisteren. Toen de »Majestic« verleden week in het dok lag naast de »Mauretariia«, de »Olimpic, en de »Berengariao: zagen deze naast den nieuwen kolos er in 't geheel niet als groote schepen uit. Men verwacht dat het schip een snel heidsrecord zal maken, daar het bij den proeftocht 24 a 25 knoopen liep in plaats van de gegarandeerde 23 knoopen. Het schip is zeer comfortabel en luxueus ingericht, daar het oorspronkelijk als Duitsch schip toen nog »Bismark« - voor het vervoer van de Dnitsche keizerlijke familie moest dienen, waarvoor schitterende slaap vertrekken en badkamers waren ingericht. Verschillende groote mannen op scheep vaartgebied zullen de eerste reis van de Majestic* naar Amerika meemaken. dat ik hem zoo wit als marmer zag worden en zijn lippen zich kampachtig samen trokken. Hij was de eerste, die tot bezinning kwam. »Jim klonk het half gesmoord van zijn lippen, terwijl hij naar de zwarte massa strompelde. De hand van den onge- lukkigen jongen stak er uit, als van iemand, die om hulp roept. Ik viel op den grond, myn beenen weigerden mij langer te dragen, terwijl de oude Jim onder het aanheffen van de smartelijkste kreten als een waan zinnige den berg steenkolen trachtte weg te werken. Ongelukkige kerelJim was alles, wat hij nog op aarde bezat, aan wien hij zich zeer gehecht gevoelde, In nog geen tien minuten had hij den knaap uit zijn benarden toestand verlost en zat toen met zijn kind in de armen. Was hij dood Neen hij was nog in staat als antwoord op de fluisterende stem van zijn vader de met stof gevulde oogen te openen maar wij konden hem aanzien, dat hij het niet lang meer maken zou. Gansche uren brachten wij als wezen- looze schepselen in dien tsestand door. We zaten zwijgend naast elkaar in afwachting van de dingen, die gebeuren zouden. Eens of tweemaal zagen wy Jiras lippen bewe gen en dan stamelde de vader (Slot volgt] MEinSBLAB ^qqt lot Land ¥ii Heisflei ei Alteaa, de Langstraat ei 06 Boaielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1