IJl MIJHHARDT.5 IHOO f DPU MTABLETT EN FabriXani Dezer dagen is in een Fransch provincie stadje plotseling overleden een zekere Mont- lozum, een werkman, die als eerzaam hemdenmaker zijn brood verdiende. Aan gezien de overledene geen nabestaanden had, werden zijn papieren in handen gesteld van den kantonrechter, die toen tot de ontdekking kwam, dat de eenvoudige werk man niemand anders was dan de markies van Moritlozum, een afstammeling van een der oudste Fransche geslachten, afkomstig uit Gascogne, en wiens voorvaderen zich ten tijde van Henri IV en later meermalen hebben onderscheiden. Er werd ook een vry belangrijk bedrag gevonden, dat de man tijdens zijn werkzaam leven zuinig had opgespaard. Het stoffelijk overschot van dezen markies Moritlozum zal naar Toulouze worden vervoerd, om in den familie-grafkelder te worden bijgezet. Het Duitsch-Russisch militair-verdrag. De Eclair verneemt, naar het blad beweert uit een zeer goede bron den tekst van een verdrag dat op 5 April tusschen Duitsch- land en Rusland gesioten zou zijn en waarbij de Duitsche generale staf zich zou verbonden hebben tot levering aan het Roode leger van een hoeveelheid wapens en proviand voor 180 regimenten infanterie, alsmede het zware veldgeschut voor 20 divisies ar tillerie. Bovendien zou Duitschland Rus- lands vloten reorganiseeren door het zenden van instructeurs en 500 vliegmachines le veren, terwijl het aan den staf van het roode leger mededeelingen zal doen van de jongste ervaringen betrekking hebbende op het gebruik van gas in den oorlog. Ten slotte zouden in Rusland 3 Duitsche fa brieken in dienst worden gesteld voor militaire leveranties en de capuciteit van sommige spoorwegen in Rusland zou worden opgevoerd. Partijen zouden zich verbonden hebben het verdrag geheim te houden. In de stad Kirvin (Texas) heeft een menigte van 500 personen op een brand stapel drie negers verbrand, die een blank jorig meisje, een wees, zouden hebben aan gerand en vermoord, toen zij uit school naar huis reed. Het lijk van het kind vertoonde 23 met messen toegebrachte wonden aan het hoofd, den nek en de borst. De negers waren arbeiders op de hof stede van den grootvader van 't meisje. De Ëngelsche vorsten in België. Koning Albert heeft ter gelegenheid van het feestmaal, aangeboden aan de Ëngelsche koninklijke familie, herinnerd aan de be zoeken van Koning George aan het Belgische front gedurende den oorlog. «België voegde hij er aan toe zal nooit vergeten, hoe het Britsche rijk zich met al zyn krachten in den oorlog heeft geworpen tot het vervullen van den plicht, dien het zieh gesteld had. Nimmer is de wereld zulk een les voor het eerbiedigen van verdragen gegeven In zijn antwoord herinnerde Koning George, na hartelijk dank te hebben betuigd voor de Belgische gastvrijheid, aan de vuurproef, welken beide naties hebben doorstaan. Herinnerende aan het gemeenschappelijke gevaar, en het gemeenschappelijk lijden, zeide hij, dat die gevaarvolle tijd de banden tusschen beide voiken ten zeerste heeft versterkt. Hy werischte de Belgische in dustrie geluk met den geest, welke haar zoo spoedig op den weg naar het herstel geleid heeft. In de groote toekomst, welke voor België is weggelegd, voegde hij er aan toe, zal Engelands sympathie bij de Belgen zijn. BINNENLAND. Geknipt. Terwijl een groot aantal menschen Zondagmiddag op het Beursplein te Rot terdam wachtten op den uitslag van den wedstrijd HollandBelgië, meende een zakkenroller, de koopman J. J. Been slag te kunnen slaan. Naast hem stond een in burger gekleed rijksveldwachter A. V., te Rotterdam wonende. B. meende een buitenman voor te hebben, die vol aandacht den uitslag afwachtte. Op den linkerarm droeg de dief een jas, en daar onder door tastte hij in den zak van V. Hij had de portefeuille reeds te pakken, toen de politieman hem bij den pols greep en aan twee agenten overleverde. De op heeterdaad betrapte zakkenroller is een goede bekende van de politie. Hij is iri bewaring gesteld. o Gasverstikking. Te Nijmegen zijn dood op hun bed ge vonden de 83 jarige heer K. en diens 40-jarige dochter, wonende in de 2e Walstraat aldaar. Beiden waren door gasverstikking om het leven gekomen. Bij een jongere dochter kon men de levensgeesten weer opwekken. Het ongeluk is hieraan te wijten, dat men vergeten had een gaskraan af te sluiten. Geen zegeltjes-plakken meert Minister Aalberse overweegt, naar hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mededeelt, het denkbeeld, om de Invaliditeitswet zoo te wijzigen, dat de rentekaarten en de betaling van de ver schuldigde premiën door het plakken van rentezegels komen te vervallen. Over 1920 heeft de opbrengst der rentezegels ruim 32 millioen gulden be dragen, de administratiekosten nog geen 5 millioen zoodat ongeveer 27J millioen aan het Invaliditeitsfonds ten goede kwam. Voor 1922 waren die cijfers iets minder dan 32 millioen, ongeveer A\ millioen en ruim 27 millioen. Voorelk dier jaren werd de Rijksbijdrage 21 j millioen eveneens in het Invaliditeitsfonds gestort, (R. Nbl.) Het Europeescke Pact. Op initiatief van de Nederlandsche de legatie, zoo wordt aan de «Tel.® uit Genua gemeld, zijn de vertegenwoordigers van Denemarken, Spanje. Noorwegen, Nederland, Zweden en Zwitserland, Woensdag te Pegli bijeengekomen en hebben zij beraadslaagd over de kwestie van het Europeesche pact. Teneinde de mogelijkheid van verwar ring, ten nadeele van den Volkenbond in de toekomst te voorkomen, heeft men o.m. het denkbeeld bespreken om in het pact een bepaling op te nemen volgens welke het pact vervalt, zoodra alle onderteekenaars daarvan lid zullen zijn geworden van den Volkenhond. Dit denkbeeld heeft een gunstige ontvangst gevonden. In het onderhoud, dat Van Karnebeek een week geleden met Lloyd George heeft gehad had hij reeds de meening van den Engelschen premier daarover ingewonnen. Met een kleine reserve betuigde deze zijn instemming met het geopperde denkbeeld. Rooft migraine Uw genot Zenuwhoofdpijn is Uw lot Weet dan dit Mevrouw, Meneeren Freco's Zenuwpoeder zal 't U leeren. Per p. 8 ct. Doos a 25 st. fl.70. Bij Drogist en Apotheek. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Op den officieelen lijst van den Vrijheidsbond voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, waarop no. 1 Jhr. R. R. L. de Muralt no. 2 F. J. W. Drion komt onder verdere candidaten ook voor Mr. C. W. van Ommeren alhier. Donderdagavond botsten twee fietsers zoodanig tegen elkaar dat van beide rij wielen den voorvork geheel werd vernield. De kermis is in vollen gang. Op de Botermarkt vindt men verscheidene koek en oliebollen-kramen schiet- en vischtent. Iets verder den draaimolen, aan de Waterpoort de schouwburgtent van de firma Bakker. Op de Vischmarkt een vliegcaroussel, een luchtschommel enz. In verschillende calé's bestaat gelegen heid tot dansen. Voor hen die willen kermis houden, dus gelegenheid genoeg tot vermaak. Aalst. De stichting van een tweede kerk de Ger. Gemeente is een feit ge worden. De bouw hiervan is onderhands opgedragen aan den timmerman Biom alhier. Het gebouw zal verrijzen op het erf van den heer van Os. Andel. Wegens zijn benoeming te Apeldoorn zal het kantoor van Notaris Knook tijdelijk worden waargenomen door den candidaat-notaris Blomhert te Zalt- Bommel. De verkoop van de Emmabloem heeft in deze gemeente f 45 opgebracht. Ammerzoden. Vrijdag hield de ge meenteraad een vergadering, O.m. werd besloten enkele wegen voor zware vracht auto's af te sluiten. Tot tijdelijk wethouder werd gekozen de heer S. J. Ivens. Be noemd werd tot plaatsvervangend voorzitter aan het stembureau, tevens hoofd- en centraal stembureau voor de verkiezing van den gemeenteraad, vacature M. van Doorn malen, de heer J. G. Aben tot lid der stichting «Woningbouw Ammerzoden®, va cature M. van Doornmalen, de heer J. H. van Doornmalen. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van de stembureaux voor de verkiezing van de Tweede Kamer voor wijk A. Voorzitter W. Th. de Leeuw, burge meester plaatsverv. voorz J. van Geffen. Leden J. G. Aben en S. J. Ivens, plaatsv. leden J. H. van Doornmalen en W. G. A. van Run. Voor wijk C. Voorzitter L. van Run leden A. v. d. Graft en W. van Genderen, plaatsverv. leden H. A. v. d. Graft en Mare van Ballegooijen. Inzake den schoolbouw Well zal nader worden beslist. Invoering presentgeld voor de commissie tot wering van schoolverzuim, dit werd vastgesteld voor den secretaris op f 1 en voor de leden op f 0.50 per vergadering. Brakel. Vrijdag vierde de heer A. van Dalen alhier zijn 40-jarig jubileum als op zichter van het polderdistrict Bommeler- waard beneden den Meidijk, Op zijn verzoek is hem 1 Mei, wegens zijn drukke bezigheden als administrateur van verschillende particulieren, eervol ont slag verleend als kantoorhouder bij den postdienst, waarvan hij in Augustus zijn zilveren feest zou hebben gevierd. In al zijn betrekkingen onderscheidde hij zich als een getrouw en püchtsbetrachtend opzichter en ambtenaar. 12 Mei is voor den jubilaris en de zijnen een dag geweest, die lang in hun herin nering zal blijven. Capelle. Met ingang van 16 dezer wordt de commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, F. v. d. Weide overgeplaatst van Kaatsheuvel naar deze gemeente. Naar men ons mededeelt, zal Ds. Barth, Chr. Ger. predikant te Werkendam a.s. Dinsdag 16 dezer een predikbeurt houden in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschendijk. A.s. Zondag neemt onze V.V. «Ex celsior® met haar le elftal deel aan de finale der door S.V.V. te Sprang georga niseerde bekerwedstrijden. A.s. Dinsdag 16 Mei houdt de Boerenleenbank alhier haar aigemeene le denvergadering in de O.L. School in de Nieuwstraat, des avonds ten 7 uur. Aan de orde komen Aanwijzing secretaris voor de aigemeene vergadering, verslag van den toestand der vereeniging, ver kiezing lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer J. Michaël, ver kiezing lid van het Bestuur wegens perio dieke aftreding van den heer G. Dekkers, nazien rekening en balans over het afge- loopen boekjaar, salarisregeling kassier, wijziging huishoudelijk reglement. Tot opperbrandmeester alhier is be noemd de heer J. Huijsman, terwijl tot brandmeester bij de waterpomp benoemd is de heer A. E. Dekkers en tot onder brandmeester de heer C. Vos van Gent Van de 30 ingeschrevenen der mi litielichting 1923 uit deze gemeente, die deze week aan de keuring deelnamen, zijn er 10 afgekeurd. Drongelen. De heer D. A. van der Schans alhier is benoemd tot bestuurslid der Unie. De Raad dezer gemeente heeft met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag ver leend aan Merv. L. F. Noothoven van Goor-de Broekert als onderwijzeres alhier en als zoodanig met ingang van denzelfden datum benoemd Mej. A. G. J. Schukking te Soesterberg. Genderen. Ons dorpje, dat zoo ryk is aan fruitboomen, biedt thans weer een prachtigen aanblik. Vooral de pereboo- men, die in vollen bloei staan, zijn als met een wit laken omhangen. Naar men- scheiijke berekening laat het zich aanzien, dat het dit jaar een rijk fruitjaar zal zijn. Woensdag jl. werd alhier onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mevr, Braams, wed. van wijlen den heer Braams, in leven Hoofd der openbare school alhier. Mevrouw Braams was sedert eenige jaren te Waalwijk woonachtig. 's Gravenmoer. De WelEerw, heer P. A. Zeilstra te Nieuwveen, heeft voor het beroep der Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Heesbeen. Alhiec. had Woensdag de dochter van de Wed. Colijn het ongeluk met haar vingers onder het raam te komen, waardoor verschillende vingers verpletterd werden. Meeuwen. Vrijdag 21 April jl. had in het café Smits alhier de aigemeene ver gadering der Coöperatieve Boerenleenbank plaats. De Voorzitter, de heer G. J. W. Bran derhorst, opent de vergadering en geeft daarna gelegenheid aan den Secretaris, de heer J. A. van der Schans, voor het lezen der notulen, die onveranderd worden vast gesteld. Daarna wordt de rekening en balans over 1921 aangeboden, welke door de vergadering worden goedgekeurd. Hieruit blijkt o.a., dat werd ontvangen aan spaargelden ongeveer f87000. terugbetaald f 66000.aan voorschotten werd uitgegeven f 42000.en terugbetaald f20000.De ontvangsten in loopende rekening van de leden bedroegen f 205000.-— de uitgaven aan de leden f 187.000. De ontvangsten van de Centrale Bank f181000.de uitgaven aan de C. Bank f 196000.Aan rente werd ontvangen f 9000.uitbetaald f 8400. Volgens de balans was het bedrag der voorschotten op 31 December ruim f40000.en dat van het tegoed in loopende rekening van de leden f119000. Aan spaargelden was gedeponeerd f 143000.en in loopende rekening f50.000.De winst bedroeg f171 27. Daarna werd door den Kassier, de heer D. A. van der Schans, verslag uitgebracht over 1921, Geconstateerd wordt, dat de vooruitgang der Bank in een vasten teug door gaat27 nieuwe leden traden toe, een ontviel door den dood, twee vertrokken naar elders en een bedankte. Het ledental was op 31 Dec. alzoo 133. Nog sterker dan het ledental klom de omzet. De totaal omzet was in 1917 f182000.—, in 1918 f278000.—, ir. 1919 f585000.—, in 1920 f 692000.— en in 1921 f 1.005.000 Het totaal gedeponeerd bedrag klom van f138000 tot f193000.—. Het aantal loopende rekening-houders was op 31 Dec. 90, er waren 119 spaar boekjes in gebruik en er werden 30 voor schotten verstrekt. De rentestandaard voor deposito's was tot 1 April 4.32 pCt. en daarna 4,92 pCt., voor voorschotten over het geheele jaar 5| pCt. Gewezen wordt nog op de soliditeit der Bank, in de eerste plaats is er een gere geld scherp toezicht door Bestuur en Raad van Toezicht en door de Inspectie der Centrale Bank en ten tweede is het kapi taal het particulier bezit der 135 leden van de Coöperatie, een reusachtig reserve fonds Waar in den laatsten tijd zoovele specu latieve Bankinstellingen ten gronde gaan, waardoor degenen, die hun kapitaal hen toevertrouwden worden gedupeerd, en hier bij dikwerf het meest de eigenaars van kleine kapitalen, daar moet de Boerenleen bank, die staat op de meest soliede grond vesten, meer en meer de Bank worden voor ieder, die met den landbouw in be trekking staat. De Voorzitter dankt den Kassier voor zijn uitvoerig verslag. Vervolgens komt aan de orde het salaris van den Kassier. De Voorzitter brengt in herinnering, dat de Kassier overeenkomstig het verleden jaar genomen besluit over 1921 een salaris heeft genoten van f400. met het vooruitzicht, na het afsluiten der rekening een toeslag hierbij te ontvangen in evenredigheid van den omzet. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur heeft overwogen, dat de omzet belangrijk is toe genomen, maar dat daartegenover de jaar wedden en loonen in verband met de tijdsomstandigheden in dalende richting gaan en stelt daarom voor den toeslag te bepalen op f375. Spreker zegt, dat de Kassier daarin ook moet vinden een vergoeding voor verschillende diensten buiten zijn be trekking aan de Bank bewezen. Met aigemeene stemmen wordt overeen komstig dit voorstel besloten. Vervolgens wordt met aigemeene steramen besloten de jaarwedde voor 1922 voorloopig weder te bepalen op f 400. Daarna komt aan de orde de verkiezing le. van een Bestuurslid, wegens periodiek aftreden van den heer G. J. W. Branderhorst te Eethen 2e. van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodiek aftreden van den heer H. van den Heuvel, te Genderen en 3e van twee plaatsvervangende Bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren D. van Buuren te Meeuwen en H. Vos te Drongelen. De aftredenden worden achtereenvolgens met 82, 80, 76 en 77 stemmen herkozen De heer N. Schilders vraagt of de boete voor het verzuim der vergadering wel wordt geïnd. Op verzoek van den Voorzitter leest de Kassier uit de winst- en verliesrekening voor, dat over 1921 hiervoor een post a f 14.op de rekening voorkomt. Daarna beveelt de Kassier nog aan meer en meer te komen tot vereenvoudiging van het geldverkeer door den cheque- en giro dienst. En ten slotte wijst de Voorzitter nog op den ernst der tijden in zakenwereld en moedigt aan tot hardwerken en zuinig leven. Raamsdonksveer. Vanwege het Wit- Gele Kruis is er een consultatiebureau ter bestrijding van de T.B.C. gevestigd bij den Zeergel. Heer Dr. Lips. De afgeloopen week heeft zich, naar ons medegedeeld werd, een geval van milt vuur voorgedaan. Het rund werd dan ook verbrand. Sprang;. Een feestelijke dag wat het Woensdag voor de chr. school te Sprang 2 nieuwe lokalen werden geopend. Die feeststemming bezielde dadelijk eik, die de rijk met groen en bloemen versierde zaal binnentrad. Ook 't openingswoord, gesproken door den oud-Voorzitter der Schoolvereen., Ds. Vreugdenhil van Leerdam, gewaagde van blijdschap. Maar ook van waarschuwing voor verslapping' Hij deed dit naar aan leiding van Lev. 6 13; «'tVuur zal geduriglijk op 't altaar brandende worden gehouden.® Ook 't vuur der liefde voor 't christelijk onderwijs. Als l ij bestuur of ouders of personeel dien gloed der liefde gaat smeulen, zoo is, 't moge uiterlijk voorspoedig gaan, 't wezen der school niet positief christelijk meer. Na de opening voerde 't woord dhr. v. d. Graaf, schoolopziener in de inspectie Den Bosch, die o. a. de keurige afwerking der lokalen prees en ons vertelde van den goeden naam, die de school bij de Inspectie had. Ook de Raden der Ger. en Herv. kerken brachten de gelukwenschen dier college's over, terwijl 't Hoofd, de heer Kool, na even de nieuwe richting bij 't onderwijs (Dr. Montessori) te hebben aangestipt, ons sprak van het beste onderwijs, n.l. dat naar Gods Woord is. In de nieuwe lokalen 't Oude Evangelie, was zijn leus. Hopen we ook verder 't beste voor den bloei van 't Chr. onderwijs alhier. Nog kan gemeld, dat de werkelijk keurige lokalen onder de deskundige leiding van archicect Wiemstra tot stand kwamen. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de Kamerverkiezingen 938, voor de Prov. Staten 929 en voor de gemeenteraad 896. Veen. Bij J. v. d. V. ontstond een begin van schoorsteenbrand, die gelukkig bijtijds door M. A. kon worden gebluscht. Onze dorpsgenoot, de WelEd. Heer J. Tjalma, thans secretaris der gemeente Zuilichem, werd dezer dagen benoemd tot burgemeester van Genemuiden. Bij T. v. V. alhier werd verleden week ingebroken en f 10 ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Waspik. De verkoop van de bekende boekjes voor hongerend Rusland heeft in deze gemeente een bedrag van f 134.20g opgebracht. Onze voetbalclub «D.E.V.O.® speelde Zondag j.l. hier een competitiewedstrijd tegen »Vitesse« uit Geertruidenberg en won met 21. Onze Harmonie zal op Zondag 28 Mei a.s. bij gelegenheid van het 35-jarig bestaan der kruisboogschutterij «Willem Tell« een concert geven in den tuin van het café van den heer G. Boom-van Daal. Wijk en Aalbnrg. j.l. Woensdag had de eerste oefening plaats van de alhier opgerichte Korfbalclub «D.V.O.® Btj alle deelnemers, zoowel Dames als Heeren, viel dit spel zeer in den smaak. Jammer is het, dat er zoo weing dames-leden zijn. Het is te hopen dat dit spel bij onze ge meentenaren meer opgang zal maken dan het voetbalspel, en dat de vereeniging «D.V.O.» niet alleen in ledental vooruit moge gaan, maar ook op financiëel gebied goed gesteund moge worden. Vervolg Raadsverslag van het tweede blad. Het lid v. d. Pol zal in dezen niet veel zeggen om zich niet hatelijk te maken, doch hij kan zijn stem aan dit adres niet verleenen. Het lid v. d. Velden zegt, dat het waar is zooals het adres beweert. In de meeste plaatsen worden dergelijke vereenigingen met subsidie uit de gemeentekas gesteund. Het is waar, dat de vereenigingen samen werking en samenleving bevorderen, en uit verdwijnt spoedig door Prijs per koker 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 1PHARM. FABRIEK A.MUftHARN EEI511

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2