BIJÏOECSEL Nieuwsblad voor bet Land van fleusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 4190. Zaterdag 13 Mei Grootc voorraad I. C. MORTIER, JOZ. DE JONG te GORINCHEM „DE OUDE ZWOLSCHE VAN 1895" Fa Wed. J. Damen Zn. alle soorten Timer-Wagenmaker en MeubeHiout IM? ,A A.HOGETOREN Arkelschedijk GORINCHEM Kanthout en Bossen wane latten. 1 U weet toch dat het beste en vertrouwste adres is voor Fotografie? prima Vlot- en Slijpdeelen GROOTSTE- IN NEDERLAND. w. WILMINK, Directeur. „DE DRIE PROVINCIËN" levert tegen zeer concureerende prijzen steeds groote voorraad van speciaal adres voor ff^PT GEBRUIKT voor het verven van uwe vloeren alléén Droogt zeer snel. Schitterenden glans. Wordt steenhard. BEHOORENDE BIJ HET ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspan nend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waarom Omdat het leven dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt ais te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedach- zaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogisten a f 1.75 per doos. BUITENLAND. Hei Britsche koningspaar te België. Het Engelsche koningspaar is te Brussel aangekomen. Koning Albert en koningin Elisabeth van België waren op het perron aanwezig, om de hooge gasten te verwel komen. Hoewel het bezoek van den koning en de koningin van Engeland aan Brussel en de slagvelden een ceremonieel karakter draagt, gelooft men toch, dat de hooge diplomatie aan dit bezoek niet vreemd is en het in de eerste plaats ten doel heeft, België weer nauwer met Engeland te ver binden en den toestand, zooals die vóór den oorlog was, weer in het leven te roe pen. Daarmede blijft Engeland in de lijn van zijn oude politiek, welke geen al te nauwe betrekkingen tusschen België en Frankrijk wenscht. Men herinnert zich het woord van Napoleon, dat Antwerpen het pistool is, dat op het hart van Enge land is gericht. Onweer en sneeuwval tegelyk. In de omgeving van Pontaumur en het dal van Sionle (in het Fransche departement Puy de-Dome), heeft men voor een paar dagen beleefd, dat, terwijl de temperatuur beneden nul stond, een geweldig onweer los barste. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in, heel wat vee werd gedood, en terwijl de donderslagen elkaar snel opvolgden, viel er zooveel sneeuw, dat de streek in een ommezien met een dikke witte laag was bedekt. De dorpskerk te Sevensac (Aveyron) werd door den bliksem getroffen. Het dak werd verbrijzeld, en van eenige lieden, die in het portaal voor het onweer schuilden, werd één op slag gedood en een tweede zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren na dien overleed. Bovendien werden verschei- denen meer of minder zwaar gewond door vallende steenen. Een stad in ruïne Meer dan 400 menschen in de Italiaan- sche stad Corato, een der meest bekende landbouwcentra in het district Puglia zijn dakloos geworden, doordat hun huizen zijn ingestort. Dit is het gevolg van de wer king van ondergrondsche stroomen. Een groot blok huizen stortte met donderend geraas in. Onder de inwoners der stad ontstond een paniek. Donderdag vielen een kerk en een uit de zeventiende eeuw da teerend paleis als slachtoffer. Men vreest, dat binnen korten tijd de heele stad wel zal worden verwoest. De Italiaansche regeering heeft 12.000 gulden gezonden, ter ondersteuning van de door de ramp getroffen bewoners. Daar het tevens begon te regenen, vergroote dit nog ten zeerste het leed der burgers. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Een vitriool werper te Heulen. Te Keulen heeft een vitriool werper z'n tenten opgeslagen, en is al druk aan het werk gelrokken. Niet minder dan veertig dames zijn al het slachtoffer geworden van z'n stiekeme, lage gedoe. Te opvallender is het dat hij hoofdzakelijk Engelsche dames uitzoekt om te bevuilen. En lang niet iedereen wordt door den lafaard bewerkt, als men niet goed gekleed is, wordt men niet waardig geacht voor zijn gedoe. De politie doet haar uiterste best om hem te pakken te krijgen. o Rusland. De patriarch Tichon, de aartsbisschop Niton en andere hoogwaardigheidsbekleeders der Russische kerk te Moskou, zijn voor het revolutionair gerechtshof gedaagd onder beschuldiging, de confiscatie van kerkelijke bezittingen te hebben verhinderd. Het proces tegen de sociaal-re volution- nairen zal op 20 Mei beginnen. Opper-Siiezië. Volgens berichten aan de Opper-Sile- zische bladen uit Antonienhütte, is aldaar een Engelsch soldaat, die op bezoek was, door bandieten overvallen en doodgeschoten. Eenige personen, die men van deze daad verdenkt, zijn in hechtenis genomen. Marktberichten. GORINCHEM, 8 Mei. Aangevoerd 547 koeien, 12 nuchtere kalveren, 907 biggen, 218 overloopers, 12 schapen, 39 lammeren. Men besteedde voor: kalf koeien f280 a f 400, melkkoeien f 270 a f 350, kalf- vaarzen f 200 a f 300, pinken f 90 a f150, guiste vaarzen f175 a f 200, nuch tere kalveren f 18 a f30, overloopers f 35 a f 65, biggen f 20 a f 35, schapen f20 a f25, lammeren f7 a 12. ROTTERDAM, 9 Mei. Aanvoer 264 paarden, 8 veulens, 2254 magere en 903 vette runderen, 388 vette en graskalveren, 1243 nuchtere kalveren, 99 schapen of lammeren, 401 biggen, 96 overloopers en varkens, 21 bokken of geiten. Prijzen per K.G.koeien 4070 cl., ossen 40 70 ct., stieren 40 - 57g ct., kalveren 5095 ct. Melkkoeien f 270 f 450, kalfkoeien f 360 f 500, stieren f 220 f 470, pinken f150 k f270, graskalveren f k f vaarzen f 230 f 320, werkpaar den f 350 k f 500, slachtpaarden f 100 f 225, hitten f 200 k f 300, nuchtere kal veren f 25 a f 40, slachtkalveren f 10 a f 14, biggen f 18 A. f 30, overloopers f 30 A f 50. De Rotterdamgche eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.20f 8.00 Eendeieren f 7.20—f 7 35 Aanvoer 325000 stuks. Z4LT-BOMMEL, 9 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 238 biggen, prijs f 15 a f 28 34000 eieren, prijs 6 a 6| ct. p. st. 600 K.G. boter, prijs per K.G. room boter fl.15, boerenboter f 0.90 a fl. 's BOSCH, 10 Mei. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 1006 run deren, 100 zeugen, 900 biggen en 450 schapen en lammeren. Er werd besteed voor: kalfkoeien f 300 a f 450, kalfvaarzen f 240 a f 360, ma gere ossen en koeien f 100 f 200, vette ossen en koeien le kw. 65, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f90 f175, zeugen f 120 A f 170, biggen f 3 25 f 3,50 p. w. schapen f 25 a f 35, jonge lammeren f 6 a f 11. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Andriea Hendrik z. v. A. A. Nieuwkoop en J. v. Genderen Aaltje d. v. Pieter Akse en Aaltje Ekkelboom Maria Geertruida d. v. en Cornelis Josephus z. v. J. A. van Eggelen en J. van der Meyden. Ondertrouwd: Johan Cornelis v. Gelderen 24 j. en Wilhelmina Verheij 21 j. Getrouwd: Laurentius Theodorus Hendriks 33 j. en Maria Wilhelmina Boe ren 25 j. Overleden: Maria W. v. d. Broek 81 j. ANDEL, over April. Geboren: Arie z. v. H. Kamerman Zegerina d. v. G. P. Bonis en J. E. le Sage Elizabeth d. v. J. de Fyter en A. Schouten. Overleden: Elizabeth de Fijter 1 dag. 's GRAVENMOER. Geboren: Gerrit z. v. A. Hoefnagel en J. van Beek Pieter z. v. J. Dekkers en D. Faro. Ondertrouwd: C. Visser 30 j. en Jac. Blom 26 j. Getrouwd: J. Cornet 32 j. en Joh. Bakkeren 32 j. NEDERHEMERT, over April. Geboren: Korvina d. v. H. Kluin en M. R. SpijkervetJan Hendrik z. v. J. A. Verheij en G. C. Biesheuvel. Overleden: Peter Struijk 88 j. echtgen. van Aagje Ruimschoot. SPRANG, over April. Geboren: Johannes z. v. M. Kuijsten en C. A. Quirijns Hendricus Lambertus z, v. Ant. L. Emmers en A. Hajeveld Martina Wilhelmina d. v. J. v. Corstanje en Joh. C. Buitenkamp Bastiaan Adriaan z. v. J, M. v. Pelt en J. C. v. Pelt Cornelis z. v. Joh. v. d. Schans en E. F. van Tilborgh Dirk z. v. A. de Rooij en G. Quirijns Anna Elisabeth Maria d. v. A. J. v. Dongen en M. P. Vos; Jan Adriaan z. v. Arn. Treffers en A. E. de Roon Johanna d. v. P. v. Dongen en G. H, Kistemaker Janus z. v. J. H. v. Beek en A. de Jong Joseph Lambertus z. v. H. Bogers en J. A. de Rooij. Overleden: H. v. Zeist 9 mnd H. v. Dongen -89 j. wednr. v. A. v. d. Hoven C A. Quirijns 37 j. echtgen. v. M. Kuijsten; J. J. de Roon 62 j. echtgen. v. J. v. d. Hammen A. Kruijf 2 mnd. C. G. Schiedon 11 mnd. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Arie z. v. G. de Vries en J. v. d. SteltJan z. v. L. M. v. d. Dag en A. C. ZwartAdriaan z. v. P. v. Ros malen en A. Ouwerkerk. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c. a,, op Dinsdag 9 Mei des voormiddags 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Het lid v. d. Pol brengt B, en W. dank voor de nette afwerking der aanlegplaats, waarover zooveel water is vuil gemaakt. Het is er thans, volgens spr. een ideaal toestand. De Voorzitter zegt, nooit tegen het uitbaggeren op zichzelf te zijn geweest, dooh alleen steeds tegen de kosten te hebben opgezien. Voorloopige vaststelling rekening 1919 1920 van de afdeeling Aalburg (Ebbe). De Voorzitter verzoekt de commissie, belast met het onderzoek, verslag uit te willen brengen omtrent hare bevindingen. Het lid v. d. Velden zegt namens deze commissie, geen op- of aanmerkingen be teffende de rekening 1919 te hebben. Omtrent rekening 1920 zou zij gaarne eenige inlichtingen ontvangen omtrent de post groot f 20.pacht aanlegplaats. De Voorzitter zegt, dat deze f 20. betreffen de pacht voor een strook grond langs het Heusdensche Kanaal, dat de Ebbe van het Rijk heeft gepacht. Dan kwam de commissie den post voor het afheinen der Ebbe zeer hoog voor. Het lid v. Kuijk meent, dat men bij de werkzaamheden voor de Ebbe van hetzelfde standpunt uitgaat als bij de werkzaam heden voor de gemeente plukken nl. maar zooveel als het kan. De Voorzitter antwoordt hierop, dat uit de betreffende rekening blijkt, waarop het bedrag slaat. De rekening 1919 sluitende met een batig slot van f 8688 22 en de rekenfng 1920 sluitende met een batig slot van f 1023.20, samen dus sluitend met een voordeelig slot van f 9711.42, wordt hierop met algemeene stemmen voorloopig vastge steld. Vaststelling begrooting dienst 1922. Bij den post f1250.voor toezicht woningbouw, zegt het lid v. d. Velden, dat de commissie zich wel met dezen post kan vereenigen, indien daarin ook begrepen is de voorbereidende werkzaamheden, zoo als bestek, teekeningen enz. Indien dit niet het geval is, dan komt het de com missie voor, dat dit bedrag te hoog is. De bouw loopt over een half jaar, zoodat dan voor opzicht f 50.per week zou worden betaald. De Voorzitter dezen post toelichtende zegt, dat daarin de voorbereidende werk zaamheden wel degelijk zijn begrepen. Dan komt het de commissie voor, dat met het oog op het batig saldo van ruim f 9000.de door het lid W. Bournan voorgestelde reparatie van de oude aan legplaats te Aalburg zeer goed kan ge schieden, tevens kunnen die werkzaamheden dan worden aangewend ter bestrijding der werkeloosheid, zoodat de commissie zou willen voorstellen hiervoor alsnog een post op de begrooting te brengen. De post, uitgetrokken voor oefening der brandweerlieden, zou de commissie daaraan ook willen besteden, het vorig jaar is slechts één oefening gehouden. De Voorzitter zegt, geen bezwaar te hebben alsnog op deze begrooting een post te plaatsen voor de herstelling der aan legplaats. Behalve de practische oefening hebben de brandweerlieden ook nog nu en dan theorie in de behandeling der brandspuit. Wethouder Boender vraagt, of de kosten der brandweer niet ten laste der gemeente behooren te komen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de kosten deze spuit betref fende, ten laste der Ebskas komen. Besluit de Raad op deze begrooting nog een post te plaatsen voor de voorgestelde herstelling der oude aanlegplaats, dan is afschrijving van het batig saldo niet eens noodig en kunnen de kosters gedekt worden uit posten, waarbij voldoende over is. In tegenstelling met de gemeentebegrooting zijn alle posten zeer ruim genomen, omdat er geld genoeg is. Spreker vindt het alleen jammer, dat een gunstige gelegenheid Mr. Schoenmaker, Heosden MAAT- EN REPARATIE-INRICHTING noteert vanaf heden Heeren zolen en hakken f 2.50 zolen hakken gummi-rollen tips 1.85 0.65 0.40 0.35 1.85 1.45 0.40 0.30 0.25 D Dames zolen en hakken zolen hakken gummi-rollen x> tips Kinder zolen en hakken vanaf 0.75 Ruime keuze in solied Schoen werk, Veters, Schoencraem in alle kleuren, Inlegzolen als Riet, Kurk, Rival, gebreid zijden Rozetten, Schoenwit, Ledersmeer, Zoolbeslag, Voetbalveters enz. enz. Alles aan verlaagde prijzen. Aanbevelend, ALS BOVEN. IJ zerhandel WAALWIJK, VERZEKERT UW W E I D E V E E BIJ PAARDEN- EN VEEVERZEKERING. tegen VASTE en LAGE premiën; verzekeringsduur 6, 7, 8 of 9 maanden. Het risico van hemelvaar in 'topen veld en dat van mond- en klauwzeer GRATIS. Maatsch. kapitaal EEN M1LLIOEN GULDEN. D. P. LINTHOUT, Ged. Commissaris. 's-GRAVENHAGE, Pieter Bothstraat 38, van Sebr. VllillS - 'b Bosch. rij en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5