DE TWEE RINGEN. Twink is xoo Twink Und van altena FEUILLETON. REINIGT EN.VERFJ EGELYKERTyD Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4191. Woensdag 17 Mei 1922. Laat: U niet meer» afschrikken,de kleun van Uw kleenen te veranderende behandeling met eertvoudió mo<§e\vk en levert albyd óoede resultaten op. U kry§i steeds e^ale en vaste kleuren, welke no§ herhaaldelyk mei: Lux <$ewasschen kunnen worden. De Levers Zeep Vlaardin^en Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Hoewel Lloyd George niet voornemens was de conferentie te doen stranden op de mismoedigheid, die in zekere kringen het gevolg is van het Russische antwoord, is het Sovjet-antwoord en de onmogelijkheid voor de Geallieerden om daarover tot overeenstemming te komen, voor de Ge- nueesche conferentie noodlottig geworden. De Engelsche bladen erkennen spijtig de onvermijdelijkheid van verder uitstel in de bereiking van de hoofddoeleinden der con ferentie. De Daily Telegraph® schreef Het resultaat van Ruslands antwoord is precies tegengesteld aan wat zijn ontwer pers wenschten, want het heeft stellig den datum uitgesteld waarop hulp van buiten af beschikbaar kan komen voor het ge teisterde Russische volk. De Russen zullen zelf misschien wel het meest geschrokken zijn van het resultaat hunner handig opgestelde vertoogen. Een zoo snel uiteenspatten hebben zij ongetwij feld niet bedoeld. Zij hebben de conferentie alleen wat willen gebruiken om propaganda te maken voor hun opvattingen' en op Oostersche wijze een beetje willen over vragen. De Franschen hebben ae door het Russische antwoord gerezen moeilijk heden echter met beide handen aangegre pen om de voortzetting van de conferentie onmogelijk te noemen. En zij hebben daarbij den bijstand gekregen, niet slechts van de Belgen, maar ook van de meeste staten der Kleine Entente. Zelfs Benesj, de Tsjechische premier, is over stag ge gaan en heeft Lloyd George in den steek gelaten. Zoodat de Britsche premier niet beter heeft kunnen doen dan zwichten voor de overheerschende opvatting te Genua, en alleen een gemengde commissie uit de schipbreuk heeft gered, een com missie die het te Genua begonnen werk einde Mei of begin Juni te 's Gravenhage zal voortzetten. Het werk dat de conferentie begonnen is zal voor het belangrijkste deel overge dragen worden aan een Commissie van Geallieerde en Neutrale deskundigen. Hierbij is besloten dat de Russen geen toegang zullen hebben en dat de delegaties slechts advies mogen geven, doch geen bindende besluiten zullen nemen. Het voordeel van deze nieuwe bijeen komst is, dat door de uitsluiting van Rus land medewerking van de Vereenigde Staten mogelijk wordt. Barthou heeft het initiatief genomen om de medewerking van de Unie te verkrijgen en aan den gezant der Ver- 2) vBeste jongen, arm kind, wees gerust, we zullen voor haar zorgen Plotseling begon de oude te zingen met een stem, die den hardvochtigsten mensch had vermurwd. Somber klonk dat lied door de onderaardsche gewelven >Blijf bij mij Verlaat mij niet 1 Wees tot steun en sterk mijn krachten Geleid mij naar Verder kwam hij niet. Het zal toen ongeveer acht uur geweest zijn, want aan gezien mijn horloge was blijven stilstaan, kon ik den juisten lijd niet weten. Uren verliepen. De oude Jim zat, voor zich uit starend, met den knaap in de armen. Waarschijnlijk was de zon al lang over de aarde opgegaan, toen ik weer voor het eerst zijn stem hoorde. »Hoelang kunnen we het hier uithouden mijnheer Carson Ik ben bang om te sterven Ik heb nooit aan iets geloofd." Die vraag maakte mij klaar wakker. Ik stelde een nauwkeurig onderzoek in naar den toestand, waarin wij ons bevonden. Die ruimte, die ons als een cel opgesloten hield, mat ongeveer vijf meter breed en eenigde Staten is verzocht den wensch der mogendheden aan de regeering te Washing ton over te brengen. In Amerikaansche kringen te Genua heerscht de overtuiging dat de regeering der Vereenigde Staten niet ongeneigd zal zijn, om medewerking aan het werk der conferentie toe te zeggen, zelfs waar onder handeld zal worden over de mogelijkheid van Ruslands herstel. Zoolang deze onder handelingen worden gevoerd buiten de Russen om, kan president Harding daar tegen geen bezwaar hebben, meent men. Of deze optimistische verwachtingen be vestigd worden, zal later moeten blijken. Eindelijk zijn dan de Spaansche troepen erin geslaagd het sinds lang beoogde doel te bereiken, Tazaret te veroveren, de ver sterkte legerplaats van Raisoeli, den hard- nekkigsten leider dor rebellen en diens laatste toevluchtsoord. Toen de Spaansche bevelhebber in Ma rokko de operaties in het gebied van Se- toean hervatte, was het duidelijk dat de eerste plaats dit laatste toevluchtsoord van Raisoeli zou gelden. Het duurde niet lang, of door een omtrekkende beweging was men er in geslaagd zijn versterkte leger plaats te omsingelen en de Spaansche vlie gers bestookten voortdurend het rebellen kamp. Bij een van deze luchtaanvallen waren verscheidene inlandsche hoofden ge sneuveld onder wie ook Hamid Loekken een van de voornaamste officieren van het Marokkaansche leger. De Spaansche cava lerie had de omsingeling van Tazaret voltooid, maar Raisoeli, die niet herkend was, had we ten te ontsnappen. Het is echter niet waar schijnlijk, dat hij na zijn nederlaag er nog in slagen zal een krijgsmacht van eenige beteekenis te verzamelen en na de verove ring van Tazarut worden de krijgsverrich tingen in het westelijk deel van de Spaan sche zone in Marokko als geëindigd be schouwd en zal het mogelyk zijn een groot deel van de troepen naar huis te sturen. Met de terugzending van de troepen in het gebied van Melilla was reeds eerder begonnen. Deze worden in de garnizoens plaatsen in het Zuiden van Spanje gelegerd. Het Spaansche departement van oorlog rekent op een belangrijke en met het oog op Spanjes financiën zeer noodlge besparing van uitgaven en op de legerbegrooting wordt voor de Marokkaansche expeditie gerekend op een vermindering van 618 op 158 millioen. In Ierland blijft het steeds onrustig. tot het punt, waar de muur van steenkolen ons van de levende wereld scheidde, ongeveer zeven meter. Wij zaten veertig voet onder de oppervlakte der aarde. Voedsel was er niets en onze lampen zouden op z'n meest nog vijf of zes uren kunnen branden terwijl de lucht, met verschillende gassen bezwagerd, binnen een paar uur ondragelijk zoude worden. Zoo stond het met ons kon het slechter en noodlottiger Misschien was het mogelijk, ergens een opening te vinden, waardoor we dezen onderaardsche kerker zouden kunnen ontvluchten maar de kans, dat zoo'n opening of uitweg niet bestond, was grooter. Voor den dood was ik niet bevreesd, maar wel voor een worste ling, waarin de dood zegeviert. We besloten aan de taak onzer bevrijding te werken, maar met de wanhoop in het hart. Ge kunt u eene voorstelling vormen van de wijze, waarop dat ging en begrijpelijk is het, dat de oude Jim na lang tevergeefs gewelkt te hebben, hopeloos zich op den grond nedeizette en volstrekt weigerde voort te gaan. Zoodra we meenden eene opening gemaakt te hebben, werd zij door een nieuwe nederstortende massa oogen- blikkelijk weder gesloten. Ten slotte ge voelden we ons schier verlamd door den ijzeren arbeid, het stof drong in onze oogen, onze handen zagen er afschuwelijk gekneusd uit we waren geen duimbreed gevorderd. Tot overmaat van ramp ging mijn lamp Te Belfast is Zondag opnieuw geweervuur uitgebarsten, dat gedurende den dag voort duurde en in hevigheid toenam. In verband met deze wanordelijkheden in de stad is bevolen, dat de bewoners van zekere gedeelten der stad van 9 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens hun woning niet mogen verlaten. Deze bepaling zal tot nader order van kracht blijven. In den nacht werd hevig geschoten in de omstreken van Fallsroad en Yorksroad. Een jongen en een meisje werden gedood en veertien personen gewond. De autoriteiten vreezen, dat het schieten zich op groote schaal zal ontwikkelen. Fabrikanten van. Lux uit, een half uur later die Van den ouden Jim. Het was een verschrikkelijke toestand 1 Terwijl ik over mijn lot zat na te denken begon mij de honger te kwellen en trad de wanhoop mijn hart binnen. Jonge Jim lag tegen den naasten wand. Niet ver van mij zat zijn vader nu eens uitte hij wilde kreten van smart, dan weder stelde hy zich als een krankzinnige aan en beukte hij met zijn krachtige vuisten tegen den muur. En het zoude met ons er niet beter op worden. Ik geloof, dat ik toen in zwijm viel. Tot bewustzijn gekomen gevoelde ik den adem van myn lotgenoot over mijn gezicht gaan, terwijl het mij toescheen, dat zijn hand naar mijn keel zocht. Ik sloeg de hand weg en ontstelde hevig. »Jim« zeide ik half benauwd, »in Hemels naam bega geen krankzinnige daad. Zoo de dood ons wacht, laten we dan als mannen sterven Er volgde geen antwoordik hoorde hem wegkruipen, dat was alles. Dedoodsche stilte werd door een zwak klinkend geluid verbroken. Ik legde mijn hand op den grond en gevoelde, dat het water een half duim hoog stondde lucht werd heeter en heeter. Mijn ziel Gode aanbe velend kwam ik tot de overtuiging, dat het uurtje van onzen dood weldra zou geslagen zijn. En dande vrees, Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpyn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. BÜITEXLAND. Be hongersnood. Volgens berichten uit Moskou staat een deel van het Oeral-gebied, het zuidelijke Wolga-gebied en de noordelijke Kaukasus voor een nieuwe honger-catastrofe. Het heele land is dooi sprinkhanen over vallen die zich met groote snelheid voort bewegen en al het zaaigraan vernielen. Geschat wordt, dat 200 millioen poed van den oogst verloren zullen gaan. Groote branden. Een geweldige brand heeft het landgoed Ducherow (district Arikiam), dat aan den graaf van Schwerin behoort, bijna geheel in de asch gelegd. Vier groote veestallen zyn afgebrand. Twee honderd stuks hoornvee, 730 schapen, 30 veulens en 4 paarden kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt verscheidene mil- lioenen. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. In hetzelfde district werd de groote boerenhoeve te Wusseken door brand ge teisterd, alsmede een tiental kleinere hoeven. Ook hier verbrandde veel vee. Talrijke families zijn dakloos. Vier personen overreden. Te Lincoln liepen vier mannen, die van een rattenjacht terugkeerden, langs den spoorweg, toen er een goederentrein aan kwam. Zij stonden tusschen de railsnaar het passeeren van den trein te kijken, toen er van de tegenovergestelde zijde een passagierstrein kwam aandaveren. De mannen wisten zich niet meer in veiligheid te stellen en werden op slag gedood. Drie hunner werden letterlijk door de locomo- tiefwielen onthoofd. Draadloos station vernield. Ongeregelde Iersche troepen hebben het Britsche station der marine voor draadlooze telegrafie te Bunbeg, in Donegal, in brand gestoken. De schade wordt op 30 duizend pond sterling gesteld. Lakenhandel. Te Boedapest is 't uitgekomen, dat per die op dat oogenblik mijn haren heeft vergrijsd, had op den ouden Jim een vreeselijk uitwerking. Potseling barstte hij in een waanzinnig lachen uit. »Waterschreeuwde hij woest »wie spreekt er van waterWel jongens, nu kunnen we zwemmen Kyk maar, ik ben al druk bezig.* Hij kroop nu overal heen, om mij te vinden. Aan zijn zware ademhaling en het kraken van het steenkolengruis hoorde ik hem aankomen. Ik trachte hem te vermijden, maar ten slotte had hij mij bij de beenen beet. Gesnapt schreeuwde hij. Oogenblikkelijk daarop uitte hij een door dringende gil. Wat er toen gebeurde laat zich hoogst bezwaarlijk in woorden weergeven. Half versuft klemde ik mij aan mijn ongelukki- gen kameraad vast en zoo strompelden we door onze enge kerker. Op het laatst nam ik een draai, waarbij hij met zijn hoofd tegen den wand aanviel. Toen zeide hij niets meer. Op dat oogenblik dacht ik, dat ik hem had gedood, maar door den schok was zijn gezond verstand wederge keerd. Het verhaal van den afloop dezer treu rige geschiedenis kan zeer kort zijn. Ik lag in een droom, terwijl de verpeste lucht haar taak vervulde. Hoelang ik in dien soneel van een anatomisch instituut lijken voor wetenschappelijke doeleinden verkocht naar Jena, Kopenhagen en Stockholm. Er werd 1800 a 3600 kronen voor ieder lijk betaald. De politie heeft zes kisten met lijken in beslag genomen. De bomaanslagen te Chicago. De politie te Chicago heeft een inval gedaan in een bommenfabriek, waar naar men gelooft de bommen, bij de jongste onlusten gebruikt, werden gemaakt. De politie ontdekte pistolen, lonten en ontplof bare stoffen. Een der gearresteerde leiders, die be schuldigd wordt van opzettelijken moord, is tegen borgstelling vrijgelaten. Hij ver telde, dat drie gevangenen bekentenissen aflegden, waardoor vooraanstaande leiders van vakbonden bij de aanslagen, onlangs gepleegd,, betrokken, betrokken werden. De voornaamste vervolgende ambtenaar in deze zaak heeft een brief ontvangen, waarin gedreigd wordt met het in brand steken der stad als de politie haar optreden niet staakt. Een belangrijke verduistering. Te Antwerpen is een gepensionneerd majoor gearresteerd wegens vermoeden van verduistering van goederen ten nadeele van het leger, ten bedrage van 50 duizend francs. o Een mijngasontplofthig. In de myn Hyvon-Ciply bij Bergen in België heeft zich op duizend meter diepte een ernstige mijngasontploffing voorgedaan. Twee mijnwerkers werden gedood, een ander werd levensgevaarlijk gewond. Al te gek. Een man uit Weenen, die in 1914 plotseling krankzinnig werd, en den oorlog en revolutie in een gekkenhuis verzuimd had, kon de vorige week als gezond ont slagen worden. Voor pleizier nam hij een wagen en liet zich naar den heerlijken Prater rijden. Daar stapte hij uit en vroeg den koetsier naar den prijs. »18000 kronen* verlangde de koetsier. De herstelde werd bleek. Goede man*, zei hij bevend, »dat vind ik verschrikkelijk, dat kon ik niet weten, ik heb nog slechts een 20 kronenstuk bij me.« De koetsier bekeek het goudstuk en zei»Wel drommel wat wilt u dan, u krijgt nog 18000 kronen terug.* toestand ben geweest kan ik niet zeggen, maar toen ik ontwaakte, hoorde ik het geluid van houweelen en van.... menschen- stemmen. Het was juist bijtijds. Het hoofd van den ouden Jim stak boven water uit en en de jonge Jim hij bezat nog voor drie dagen levenskracht. Tot het einde van den derden dag bleef ik te bed. Toen ontving ik een boodschap, dat hij op sterven lag, maar nog eerst mij wilde spreken. Ik kwam op het laatste nippertje. »Gijgij zult haar nemen kameraad 1 Trouw haarniemand anders worde haar man Alleenalleen moet ge mij be loven, dat ze steeds mijn ring blijft dragen. Beloof mijdat 1* Kon ik anders handelen dan hem die belofte toezeggen Ik was nooit van plan geweest haar te huwen maar het was zijn laatste wensch en reeds een geruimen tijd gingen wij, Jim en ik, met elkaar om als broeders 1 Een jaar later vroeg ik haar of in heur hart nog een plaatsje voor mij was en nu jameer behoef ik niet te zeggen. Nu weet je waarom mijn vrouw twee trouwringen draagt. Einde, HVSBL1I veor het Lend van Heusden en Altena, Ie Langstraat on de Boinielerwaard JwinK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1