Tliat 6Ï? De verlaging der spoorwegtarieven in Engeland. Met betrekking tot de aangekondigde verlaging van de spoorwegtarieven in En geland en Wales wordt nog gemeld, dat in vele gevallen de verhoogingen op de tarieven van 1914 verminderd worden met 25 pCt., terwijl de tarieven voor afhalen en bestellen van goederen 50 pCt. minder worden. Het bouwbedrijf, de staal- en bliknijverheid zijn het meest gebaat bij de verlaagde tarieven. BINNENLAND. Invaliditeitswet. Volgens het maandelijksch overzicht waren op 1 Mei 1922 toegekend 18716 oudendomsrenten krachtens artikel 373 der Invaliditeitswet, 1198 weduwenrenten en 2735 weezenrenten krachtens een der artikelen 81, 82, 83 en 84 der Wet. Op dien datum werd aan 3238 verze kerden geneeskundige behandeling of ver pleging voor rekening van het Invaliditeits- fonds verleend, terwijl het aantal gevallen, waarin observatie niet of nog niet door behandeling was gevolgd 670 bedroeg. Ongelukken. Ook het derde slachtoffer van de gas- verstikking te Nijmegen, de43-jarigejuffrouw K., is in het ziekenhuis overleden, zoodat het geheele gezin omgekomen is. De oor zaak is inderdaad geweest een lek in de gasleiding, dat de bewoners zelf onvoldoende hadden gerepareerd. De 57-jarige A. v. Rij te Vlaardingen is, doordat bij het lossen van een stoom schip in de Vulcaanhaven de mast brak, door een vallend stuk mast getroffen en op slag gedood. o Bij het leggen van een nieuwe voetbrug naast de spoorbrug over de Maas is te Maastricht de werkman Drubben uit Andijk door het breken van een takel onder een hijschtoestel verpletterd. Door kortsluiting ontstond Zaterdagmiddag een brand in het pand 29 aan den Haringvliet Noordzijde te Rotterdam. Doordat in het vier verdiepingen hoogepand overal emballage, stroo en hout verspreid lag van de glas magazijnen der firma A. J. Bakker Co., stond het pand onmiddellijk in lichte laaie. Het pand brandde geheel uit. De 17-jarige knecht, die zich wist te redden, uit het brandende achterhuis van de woning van W. Messirik, te Heerenveen, is aan de bekomen verwondingen overleden. De brand heeft dus twee slachtoffers ge- eischt, want ook het verkoolde lijk van den 30-jarigen Geer t Bisschop is gevonden. De tabakswet. Nu de Tweede Kamer is uiteengegaan vóór de Commissie van Rapporteurs inzake het initatief-voorstel Abr. Staalman c.s. betreffende de opschorting der Tabakswet verslag heeft uitgebracht en deze door dit uitstel van behandeling het wetsvoorstel practisch heeft doen vervallen, ligt het niettemin in het voornemen der voorstellers maatregelen te overwegen op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling var» het voorstel de fatale gevolgen der Tabaks wet kunnen worden verijdeld. o Door een auto overreden. Te Hilversum is Zondag een 68-jarige heer, wonende aldaar, door een aut over reden en gedood. De ongelukkige reed op een fiets en werd blijkbaar zenuwachtig toen de hem achteropkomende auto signalen gaf. Hij begon te slingeren en kwam vlak voor de auto te vallen. Het voorwiel ging hem over de borst en doordat hij met zijn jas aan de treeplank bleef haken rolde hij mede en kreeg ook het achterwiel nog over het lichaam. Vreeselijk verminkt werd hij onder den wagen vandaan ge haald. De dood trad zoo goed als onmid dellijk in. o Een vreentd verschynsel by aardappelen. Men meldt aan de vMsb.ï uit Langen- dijk Bij vroege aardappelsoorten en voorna melijk bij de Schotsche muizen, doet zich een ongewoon verschijnsel voor in verschil lende streken van West-Friesland. Sommige soorten hebben nu reeds knolletjes gevormd, zonder dat de plant nog boven den grond is. De Piaritenziektekundige dienst stelt een onderzoek in. Hoest rfjden. Te Kerkrade is een 12-jarig meisje onder een woest rijdende auto geraakt, dezellde, die voor een paar weken een 18-jarig meisje dood reed. Het slachtoffer is naar het hospitaal overgebracht. De chauffeur zit tijdens het onderzoelfein arrest. De Grondwetsherziening. De koningin heeft de door Eerste Kamer aangenomen wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot Grond wetsherziening bekrachtigd. o De terugkeer van Minister van Karne- beek uit Geuua. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. H. A. van Karnebeek, is uit Genua in den Haag teruggekeerd, vergezeld door staatsraad prof. Struycken, lid van de Nederlandsche delegatie en mr. Carsten, zijn secretaris. De correspondent der »N. R. Ct.a: seint uit Genua Nu minister Van Karnebeek vertrokken is, is misschien het oogenblik gekomen om mee te deelen, dat er gedurende de con ferentie uitnemende betrekkingen hebben bestaan tusschen hem en zijn Belgischen ambtgenoot Jaspar. Beide ministers kwa men dikwijls samen. Men vergist zich wel niet wanneer men zegt, dat beiden deze samenkomsten zeer gewaardeerd hebben. o WORMSTEK1GHEID. Een van de methoden om de wormste kigheid van appels en peren te voorkomen, is eene bespuiling met arsenicum houdende middelen. De rups, welke men meestal in worm stekige vruchten aantreft (Carpocapsa po- monella) heeft de gewoonte door de kelk holte in de vrucht binnen te dringen. Als men nu zorgt, dat zich in de kelkholte een kleine hoeveelheid van een arsenicum houdende stof bevindt, dan is het vrij ze ker, dat de vrucht niet wormstekig wordt Bij het zich invreten krjjgt het rupsje het maaggif naar binnen en gaat dan spoedig dood. De bespuiting moet plaats hebben direct na den bloei, omdat vrij spoedig na het afvallen der bloemblaadjes de kelk zich sluit (vooral bij appels), zoodat het daarna niet meer mogelijk is de vergiftige stoffen te brengen op de plaats, waar zij noodig zijn. Men gebruikt Parijsch Groen of Urania Groen (beide 0,1 pCt., dus 1 gr. per L.) of loodarseniaat (0.5 pCt. 5 gr. per L.) Het is gewenscht. 10 gr. per L. aan de sproeivloeistof toe te voegen. Door de bespuiting worden tevens andere vretende insecten gedood. Verdere gewenschte inlichtingen verstrekt gratis de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Vervolg Raadsverslag WIJK c.A, van Dinsdag 9 Mei v.m. 10 uur. d. Een adres van den heer G. Zoon, Hoofd der School te Aalburg, waarin ad ressant de motieven opsomt, waarom hij het besluit, in de vorige vergadering ge nomen, om kleine werkzaamheden die aan zijn woning moeten gebeuren, door hem persoonlijk te doen verrichten, onbillijk vindt. De gemeente ontvangt voor deze woning f200.huur en er is nog nooit daaraan eeriige reparatie verrichtwas de woning steeds in behoorlijke orde gehouden, dan zou het Raadsbesluit niet zoo onbillijk zijn geweest als thans, nu alle kamers nieuw behang behoeven. Toen de woning gebouwd is, is er goedkoop grondpapier op geplakt en nog steeds zit ditzelfde papier er op. Adressant verzoekt daarom alsnog een gedeeltelijke bijdrage van f 50 in de kosten. Wethouder Boender meent dat deze zaak reeds in de vorige vergadering is af gehandeld. Het lid v. d. Pol zegt, toen niet op de vergadering tegenwoordig te zijn geweest, doch het genomen besluit onbillijk te ach ten, naar zijne meening is de gemeente verplicht de woning in orde te brengen omdat deze in vervallen toestand is geraakt. Spr. zou er voor zijn in de kosten tegemoet te komen. Samen uit, samen thuis. De Voorzitter zegt, dat de toestand niet zoo slecht is, eenige kamers zouden be hangen moeten worden, doch voor allen is dit niet noodig. Wethouder Boender meent, als het Hoofd te Aalburg in de kosten tegemoet wordt gekomen, men dit ook het Hoofd te Wijk moet doen. Het lid v. d. Velden betoogt dat het behang wel in vervallen toestand verkeert, welke toestand is ontstaan door nalatigheid van het gemeentebestuur. De Hoofden zijn indertijd benoemd met vrije woning en nu heeft de gemeente later wel het recht verkregen daarvoor huur te rekenen doch is dan ook verplicht de woningen te onderhouden. De Voorzitter zegt, dat dit bij de nieuwe Lager Onderwijswet opnieuw geregeld is en kan niet gelooven dat de toestand zoo slecht is als hij wordt afgeschilderd. Wil men de woningen zelf onderhouden, dan had men in de vorige vergadering een ander besluit moeten nemen en de woningen aan hun bestemming moeten onttrekken, er zou dan f200 meer huur in de ge«- meentekas zijn gekomen. Het lid v. d. Velden adviseert hierop B. en W. om eens een kijkje te gaan nemen, zij zullen dan wel tot een andere overtuiging komen en zullen zij ervaren dat spr. niet zit te liegen. De Voorzitter zegt, dat, als men de woningen wil onderhouden, men niet f 200 voor onderhoud schoolgebouwen doch f 800 daarvoor op de begrooting moet zetten, waarop het lid v. d. Velden antwoordt, dat hij niet de begrooting maakt, doch dat dit het werk van B. en W. is. Het lid v. d. Pol zegt, dat de heer Zoon van alle leden reeds een pluimpje heeft gehad voor het netjes in orde houden der school en zijne woning, Spr. is er daarom voor de gevraagde vergoeding te geven. Wethouder Bouman meent, dat het beter was geweest, dat zijn voorstel in de vorige vergadering was aangenomen. De Raad wordt nu een soort huisjesmelker evenals in de groote steden. Was zijn voorstel aangenomen, dan zou spr. er voor zyn geweest dat alles behoorlijk in orde werd gehouden. De Voorzitter zegt, het adres in rond vraag te zullen brengen. Voor stemden de leden W. Bouman, v, d. Pol en v. d. Velden, zoodat het besluit, in de vorige vergadering genomen, gehandhaafd blijft. e. Een adres van de verschillende café houders in deze gemeente om des Zater dagsavonds hunne café's tot elf uur zomertijd en des Zondagsavonds tot negen uur zomertijd te mogen openhouden. Het lid v. d. Pol zegt, dat de wed. v. d. Maaden de eerste onderteekenaar is, deze heeft zich verplicht tegenover de gemeente om des Zondags te sluiten, spr. zou er daarom voor zijn, het verzoek, voor wat betreft des Zaterdagsavonds, in te willigen. De Voorzitter is van oordeel, dat het beter was dat er geen herbergen waren de caféhouders een gunst bewijzen acht hij overbodig, te minder omdat men indien men het verzoek toestaat de politie-veror- dening weder gewijzigd moet worden en dit de gemeente een f 30 kost. Daarbij vervalt misschien het volgend jaar de zo mertijd, dus is deze wijziging slechts voor een zomer dienstig geweest. Het lid W. Bouman meerit, dat de kasteleins niet onwillig zijn verzoekt de Burgemeester bij de een of andere ge legenheid om geen sterken drank te tappen, dan wordt daaraan stipt gevolg gegeven, hoewel de kasteleins hiertoe niet verplicht zijn. Spr. is er daarom voor het verzoek, voor wat betreft des Zater dagsavonds te steunen. Het lid v. d. Velden zegt, dat de in gezetenen op een enkele uitzondering na zich aan den ouden tijd houden. De kas teleins moeten sluiten volgens den wette- lijken tijd en verliezen daardoor een uur, Spr. zou er voor zijn het verzoek geheel in te willigen. Het adres hierop in stemming gebracht, wordt met 2 stemmen van de hand ge wezen. Voor stemden de leden v. d. Velden en Roza. Bij de rondvraag dringt het lid W. Bouman er op aan, nu er voor de werk zaamheden der aanlegplaats reeds een post is uitgetrokken op de begrooting der Ebbe, deze werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te doen verrichten, er kunnen dan eeriige werkloozen aan hel werk komen. De Voorzitter zegt, dat eerst de be grooting goedgekeurd moet zijn en daar mede nog wel eenigen tijd gemoeid is. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag. Verbetering. Het lid v. d. Pol, sprekende bij de be handeling adres der muziekvereeniging, zeidexmuziek zou veredeling kweeken, verwildering is beter gezegde, dit laatste moet zijn volgens sommige ingezetenen is verwildering beter gezegd. Zijn de zenuwen eens erg overstuur Beperk dan die ziekte tot korten duur. Gaven vele middelen U geen vertrouwen Freco's Zenuwt^bletten zullen U nooit berouwen. Per koker 60 ct. bij Drogist en Apotheek. Vergadering van den Raad der Gemeente Drongelen, op Woensdag 10 Mei nm. half vijf. Voorzitter EdelAchtb, Heer D. F. Brune, Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Alle leden zijn tegenwoordig, met uit dkot\ Q&duOUGl^r\ zondering van den Heer Nieuwkoop, die later ter vergadering komt. De lezing der notulen wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken a. Brief Ged. Staten van 25 Januari, waarin wordt medegedeeld, dat de Gemeente een buitengewone subsidie van f 200. is verleend in de kosten voor het gewone Lager Onderwijs. b. Goedkeuring door Ged. Staten Raads besluit 9 November wijziging begrooting 4921. c. Goedkeuring door Ged. Staten rekening dienstjaar 1920, vastgesteld met een nadeelig slot van f981.51. d. Goedkeuring door Ged. Staten der verordening tot heffiing van de straatbe lasting. e. Besluit Ged. Staten van 20 Decem ber, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de begrooting 1922. De stukken ae worden aangenomen voor kennisgeving. f. Van de Curatoren van den R. K. Leergang te Tilburg is ingekomen een verzoek om een subsidie groot f 25 voor den cursus 1923. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend op dit adres beschikt. Vaststelling gemeenschappelijke regeling inzake den keuringsdienst van vee en vleesch. De gemeenten Heusden, Drongelen, Meeuwen, Genderen, Wijk, Veen, Herpt, Hedikhuizen en Nieuwkuik, samen vor mende den keuringskring Heusden, wordt voorgesteld een gemeenschappelijke regeling tot uitvoering der Vleeschkeuringswet. De gemeente Heusden belast zich met de exploitatie van den geheelen dienst, de oprichting van een slachtplaats, laboratorium, winkel, en zoo noodig een verbrandingoven. Door het bestuur dezer gemeente is ook een verordening samengesteld, die de be trokken gemeentebesturen ter goedkeuring is toegezonden, en die door den Voorzitter wordt voorgelezen. (De heer Nieuwkoop komt ter vergadering). De Voorzitter zegt dat deze gemeen schappelijke regeling is voorgesteld door een commissie bestaande uit de Burge meesters der betrokken gemeentebesturen, teneinde de wet op de voordeeligste wijze voor de gemeentekas uit te voeren. Ge noemde commissie is bij geruchte ter oore gekomen, dat de veearts te Waalwijk deze gemeente een eenvoudiger en goedkooper manier heeft voorgesteld. Volgens ge noemden veearts is den bouw van een noodslachtplaats overbodig, door het aan bouwen van een laboratorium aan zijn woning zouden de kosten veel minder be dragen. Het kwam de commissie echter voor, dat een voorgestelde regeling als te Waalwijk, niet uitvoerbaar is, omdat dan van de uitvoering van de keuringswet weinig terecht zou komen, en die dus wel in den papiermand gegooid kan worden. De Hoofdinspecteur voor de vleeschkeu- ring over deze regeling gehoord, verklaarde alles in het werk te zullen stellen om die te voorkomen. Ook Inspecteur Quaadvlieg sprak in denzelfden geest, en zeide er bij Ged. St. op aan te zullen dringen om een dergelijke regeling niet goed te keuren. Ged. Staten gehoord over de regeling van den kring Heusden hebben daaraan adhaesie betuigd. Spreker heeft de wet ook besproken met den veearts te Heusden en deze betoogt dat de keuringsdienst nuttig werk kan verrichten, ook in het belang der veehou ders, omdat thans als een stuk vee is gestorven in de weide, het vee niet be hoorlijk gekeurd kan worden, en daarom op de plaats in den grond wordt gestopt, terwijl het misschien bij voldoende keuring geschikt voor de consumptie was bevonden. De heer v. Campen vraagt of huisslach tingen dan niet meer mogen plaats hebben, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de Gemeenteraad van het verbod van huis slachting ontheffing kan vragen, en het in de bedoeling ligt, dat zoodra de wet door de Eerste Kamer is aangenomen, dan de aangesloten vereenigingen gezamen lijk ontheffiing zullen vragen. Spr. twijfelt niet, of die vrijstelling zal worden verkregen. Het ligt in de bedoeling dat een sobere slachtplaats voor noodslachtingen met win keltje waar het vleesch verkocht kan worden, zal worden gebouwd. B. en W. van Heusden hebben verklaard, dat er geen bezwaar bij hun bestuur bestaat om den grond gratis af te staan, waarop voor gezamenlijke rekening een gebouwtje zal worden gezet, waarvoor een leening zal worden gesloten, die in 20 jaar moet worden afgelost. Dekking der kosten za! zoo veel mogelijk worden gevonden uit keurloon en uit winst die met den winkel waar het vleesch verkocht wordt, zal worden gemaakt. Een even- tueele winst zal over de verschillende gemeenten worden omgeslagen. Een koe die gezond wordt geslacht behoeft niet naar Heusden, doch vee dat uit nood wordt geslacht, om welke oorzaak ook, moet daar worden gekeurd, geslacht en verkocht. Om den eigenaar van het vee ter wille te zijn kan hij bij goedkeuring een gedeelte van het vleesch terugkrijgen, anders wordt het niet verkocht dan bij stukken van ten hoogste 5 kilogram. Moet een dier uit nood geslacht worden, dan moet de eigenaar aangifte doen ter secretarie en vandaar zorgt men dat het uit Heusden zoo spoedig mogelijk wordt opgehaald, de eigenaar heeft daar geen moeite mee. De heer Nieuwkoop vindt het vervoer een mooi werk en vraagt of de regeling uitsluitend noodslachtingen betreft en of het rund, indien het reeds gestorven is, ook naar Heusden moet worden vervoerd. De Voorzitter zegt, dat de regeling uitsluitend noodslachtingen betreft. Is de wet in zijn geheel door de Eerste Kamer aangenomen, dan zullen alleen van keuring vrijgesteld zijn varkens die geslacht worden voor gebruik van het eigen gezin en heeft slachting voor gemeenschappelijke rekening plaats dan zou ook keuring moeten plaats hebben. Is een rund reeds gestorven, dan moet dit toch naar Heusden worden ver voerd om te onderzoeken of het nog voor het menschelijk gebruik geschikt is. Is zulks mogelijk niet het geval, dan zal worden getracht het te verkoopen aan de Diergaarde te Rotterdam en is het daarvoor ook niet geschikt dan wordt het in den grond gestopt. De heer Nieuwkoop vraagt, of, indien een koe aan miltvuur is gestorven, het dan ook naar Heusden zal worden ver voerd, zoo ja, dan toch zeker niet op den zelfden wagen waarop het andere vee wordt vervoerd. Daarbij dient eerst de veearts te constateeren dat het miltvuur is en zou dit dan toch op de plaats zelve moeten geschieden. De Voorzitter zegt, dat de commissie aan een dergelijk geval niet heeft gedacht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2