ii GEWROKEN. SunlightZeep Net Drukwerk Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No4193, Woensdag 24 Mei 1922 FEUILLETON. FIRMA L. J. VEERMAN, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. De conferentie te Genua behoort weder tot het verleden. De slotzitting heeft Vrij dag geduurd van half tien tot 10 minuten over één. Vooral de redevoeringen van Rathenau en Lloyd George hebben groote indruk gemaakt. Rathenau onthield zich zeer tactvol van toespellingen en oude grieven, Hij bepaalde er zich toe op de beteekenis te wijzen van de verkregen samenwerking tusschen West-, Midden- en Oost-Europa, waardoor het eco nomisch herstel van de wereld aanmerke lijk bevorderd wordt. En Lloyd George richtte zich in zijn rede hoofdzakelijk tegen Rusland met een ironie waartegen de scherpe, maar nuchere geest van Tsjisjerin volstrekt machteloos moest blijven. Hij vocht op vermakelijke wijze het Sovjet beginsel aan en stelde in het licht dat de West-Europeanen in den regel op betaling rekent als hij iels verkoopt, zelfs aan de Rus sen, en dat het daarom uan de Russen niet zeer voorzichtig is voortdurend te verkon digen dat aan betaling niet gedacht zal worden, daar het begrip betaling niet in den Bolsjewistischen gedachtengang past. Hetzelfde geldt voor de terugbetaling van leeningen. Wanneer men schriftelijk geld te leen vraagt, maar het grootste deel van zijn brief besteedt om te betoogen dat men bezwaar heeft om het geleende later terug te betalen, heeft men niet veel kans om iets los te krijgen. Wil Rusland van Europa hulp ontvangen - en hier werd Lloyd George ernstiger dan moet het behalve geld, ook de eerewet aanvaarden dat degene die verplichtingen op zich neemt, zijn ver plichtingen ook moet nakomen. Er zijn op het oogenblik millioenen hongerenden en zieken in Rusland die op hulp wachten, indien Rusland voor deze menschen hulp wenscht, moet het ook rekening houden met de gevoelens van hen, die de hulp moeten aanbieden. Lloyd George is rechtstreeks naar Londen teruggekeerd zonder zich te Parijs op te houden zooals onlangs werd beweerd. Waar Poincaré zich de moeite niet heeft gegeven naar Genua te komen, heeft Lloyd George den Franschen premier gemeden. Bij zijn aankomst in Engeland had de premier over belangstelling niet te klagen. Zelfs koning George heeft zich laten vertegenwoordigen door L. J. FIKKEE. 1. 1. Avond op avond was het groote paarden spel, eenige weken geleden in de stad aan gekomen, stampvol, zóó vol zelfs, dat me nigeen zich zeer gelukkig achtte, wanneer hij of zij, tegen het dubbele van den gewonen entreeprijs, eene allesbehalve ruime staanplaats was machtig geworden. De directeur, een reeds bejaard man met grij zende haren, wreef vergenoegd in de han den, zoo dikwijls hij de prachtige recette zag, die telkens en telkens gemaakt werd. Was het eerst zijn plan geweest, hier slechts eene week te blijven, thans dacht hij nog aan geen vertrekken, en daar hem goed gunstig werd toegestaan, zoolang in de stad te blijven, als hij zelf verkoos, zal het wel niemand verwonderen, dat hij in den namiddag van den dag, waarop dit verhaal een aanvang neemt, zijn gezamenlijk per soneel met van vreugde glinsterende oogen mededeelde, dat men nog minstens eenige weken zou blijven, indien de toeloop van het publiek bleef, gelijk die nu was. By bet hooren dezer tjjding was er slechts door den hertog Atholl, die kwam infor- meeren naar de gezondheid van zijn eersten minister, waarna de Italiaansche gezant en anderen begroetingstoespraken hielden. Lloyd George doet natuurlijk zijn best om er ieder van te overtuigen, dat Genua nog wel wat goeds gebracht heeft. Tegenover den corr. van de Daily Ex press, die hem interviewde, stelde hij als een belangwekkend feit vast, dat Italië trouw met Engeland marcheert naar het gemeenschappelijk doel. Het feit, dat de conferentie het werk voortzet in een anderen vorm na de gevaren, weike zij doorstaan heeft, is een bemoedigende uitslag van de conferentie. Engeland kan en wil niet het groote werk, dat met zooveel succes in Genua begonnen is, stil zetten, aldus Lloyd George Te Parijs is men opgelucht, dat de con ferentie voorbij is. Men ziet weinig winst, en heeft ook van de conferentie in Den Haag niet veel verwachting. Frankrijk zou zeer gaarne willen, dat de Vereen. Ssaten, die van onderhandelingen met de bolsrewiki niets willen weten, zoo lang deze niet hunne comministische grond beginselen opgeven, zich nu maar geheel naast Frankrijk plaatsten. Dit zal echter wel evenmin geschieden als dat zij met Engeland meegaan. In antwoord op een brief, hem door Klotz, den vroegeren minister van levens middelenvoorziening, gezonden inzake de verklaringen, door Chamberlain in het Lagerhuis afgelegd, volgens hetwelk Frank rijk in 1920 na de incidenten van Frank furt zich verbonden zou hebben van elke gesepareerde actie ter verzekering van de uitvoering van het vredesverdrag af te zien heeft Poincaré medegedeeld, dat Frankrijk nimmer heeft toegestemd in eenigerlei prijsgave van rechten, die het aan het verdrag van Versailles ontleent en dat het er niet in zal toestemmen. Integendeel, zoo de commissie van herstel op den vervaldag van 31 Mei een vrijwillig in gebreke blijven van Duitschland constateert, zullen de betrokken regeeringen volgens paragraaf 18 van het vredesverdrag het recht hebben, de noodzakelijke sancties te nemen en zal Frankrijk, zoo het moet, alleen optreden. Zooals de Fransche regeering heeft me degedeeld, is zij voornemens, in overleg te treden met de geallieerden en zal zij alles in het werk stellen om hun medewerking één persoon, wiens gelaat eene ernstige, bijna sombere uitdrukking aannam. Die ééne was Soülard, de eerste rijder van de troep, die eiken avond het publiek door zijne ongehoord stoute sprongen en rijtoeren verbaasde, hetgeen hem niet alleen veel roem, maar bovenal ook veel geld opleverde. Reeds eenige malen had hij gedreigd, met heengaan, indien zijn gage niet verhoogd werd, en telkens had hij zijnen zin ge kregen, daar de directeur zeer goed begreep, hem niet te kunnen missen, aangezien Soülard de prachtigste nummers van het geheele avondprogramma maakte, zoowel te paard, als op den vlakken grond. Doch nu, sedert hunne aankomst hier in de stad, was dat anders geworden. Het was nu niet voornamelijk om Soülard, dat het publiek zich iederen avond voor den ingang van het paardenspel verdrong, dat reeds des namiddags alle rangen voor den vol genden avond waren uitterkocht, neen, Soülard was gedeeltelijk op den achtergrond gedrongen door Nina, het prachtige Oos- tenrijksche meisje, dat als paardrjjdster van den eersten rang nog maar enkele dagen bij den troep aanwezig was, toen Soülard reeds ten volle overtuigd scheen, welk eene geduchte mededingster hij in haar had gekregen. En iederen avond werd het hem duidelijker, dat Nina zich steeds meer in de gunst van publiek en directeur mocht verheugen, terwijl zijn eigen roem gevaar liep eer af- dan toe te nemen. Hoe hjj zich ook inspande, Nina in beitel don ook ons gewone quantum zeep fnear't" moet 5unlightZeepzjjn. Pe boeken vijzen uit, dat die 't meest economisch fnt gebruik is! te verkrijgen voor de actie, welke de houding van Duitschland eventueel nood zakelijk zal maken, doch, wanneer dien aangaande geen overeenkomst mocht wor den bereikt, zal zij ten volle de rechten hebben, welke door de artikelen 47 en 18 worden verleend, aan haar evenals aan alle andere betreffende regeeringen, en waarvan zij geen afstand zou kunnen doen. Uit Dublin wordt gemeld, dat Collins en de Valera een overeenkomst bereikt hebben. De Dail Eireann is onmiddellijk bijeengeroepen. Intusschen kwam het Ulster-kabinet in dringende zitting bijeen ten huize van den premier om de laatste gebeurtenissen te bespreken. De nieuwe Iersche overeenkomst voorziet het stellen van candidaten, door beide partijen voor de a.s. verkiezingen voorge steld, welke het tegenwoordige evenwicht in de politieke partijen in de Dail Eireann zullen bewaren. Beide partijen zullen later een coalitie-regeering vormen. Een telegram uit Weenen aan de «Chicago Tribune« meldt, dat volgens in diplomatieke kringen ontvangen berichten in Bulgarije een communistische revolutie is uitgebroken. Koning Boris en de leden der regeering zouden naar Varna zijn gevlucht en de roode vlag zou wapperen boven Sofia. De Bulgaarsche legatie te Parijs spreekt deze geruchten wel tegen, maar zij worden zoo uitvoerig herhaald met zooveel bijzonderheden, dat men moeilijk aan deze tegenspraak geloof kan hechten. vlugheid en behendigheid te overtreffen, het hielp hem nietwanneer het Soülard gelukt was, na dagenlange oefening een nieuw kunststuk op den rug van zijn paard uit te voeren en het publiek in enthousiasme bracht, kwam Nina den volgenden avond op haar prachtig dier het circus binnen en deed met onnavolgbare gratie en ge makkelijkheid niet alleen hetzelfde kunst stuk, maar driemaal moeilijker toeren werden door haar uitgevoerd, en een oorverdoovend applaus, dat bijna niet bedaren wilde bewees ten duidelijkste, hoezeer de toeschouwers ingenomen waren met de stoutmoedige, onverschrokken paardrijdster, die daarboven beeldschoon en, naar men al spoepig bemerkte zeer deugdzaam was. Wie haar des avonds, met eene enkele donkere roos in de prachtige haren, op den rug van haar paard, zag rondvliegen, zou zich hebben kunnen voor stellen eene of andere naar het circus verdwaalde fee te zien. Geen wonder dan ook, dat de toeschouwers met ongeduld eiken avond het oogenblik van haar komst afwachtten en haar steeds noode weer zagen heengaan. Geen wonder echter ook, dat Nina onder de talrijke leden van het gezelschap al zeer spoedig velen had, die haar nu juist geen bijzonder goed hart toedroegen, ja, waarvan zelfs meer dan een in stilte wenschte, dat de schoone gevierde paardrijdster nimmer door den directeur geëngageerd ware. Nina bemerkte dit weldra, doch zij was aan den afgunst harer vrouwelijke en mannelijke BUITENLAND. Scheepsramp bij de Fransche kust. Talrijke slachtoffers. Zaterdagavond vond, naar «de Courant« meldt, op 28 mijl afstand van den vuur toren aan de kust van Finistère een bot sing plaats tusschen een schip van de P. en O. «Egypt« en een Franschen stoomer de »Seine«. De botsing had plaats om streeks zeven uur des avonds, op het oogenblik, dat de eerste-klasse passagiers aan tafel zaten. Op dat uur was er een lichte mist op het water. De «Seine® trof de «Egypt« op een plaats tusschen de twee schoorsteenen en maakte een groot gat in de zij van het schip. Door de passagiers werd later verteld, dat een aantal Laskanen in een reddings boot sprongen en daardoor aan de vrouwe lijke passagiers beletten, er in plaats te nemen. De kapitein en de officieren van de «Egypt® slaagden er echter in spoedig de orde te herstellen. De bemanning van de «Egypt® wist 29 van de 44 passagiers te redden, terwijl eveneens nog 210 leden van de uit 290 koppen bestaande beman ning werden gered. Reuter meldt nader dat van de opvarenden der «Egypt« die binnen 20 minuten zonk, 45 passagiers en 80 leden der bemanning worden vermist. De geredden zijn te Brest aan den wal gebracht. Zij verkeerden in deerniswekkenden toe stand. Velen hadden nauwelijks kleeren aan en verscheidenen waren gewond. De laatsten werden onmiddellijk onder medi sche behandeling gesteld. De kapitein begaf zich direct naar het Erigelsche consulaat om rapport uit te brengen hij weigerde de namen der vermisten op te geven, aangezien hij gelooft, dat een Por- tugeesch schip, dat niet ver van de plaats van de ramp verwijderd was, erin geslaagd kan zijn, verscheidene personen te redden. Nieuwe goudvelden in Australië. Te Muriel Tank, bij Nyngan, 300 mijl ten N.-W. van Sydney, zijn goudvelden ontdekt. Op een plaats werd een rijke bedding gevonden in een verlaten schacht en een ader van twee voet breedte, waar het goud duidelijk aan de oppervlakte zichtbaar was. Een mijl Zuidwaarts werd eveneens een rijke laag gevonden. Een mijl verder werd een ader van 9 voet breedte ontdekt, die geleidelijk breeder werd. De opbrengst hiervan bedraagt tot beroepsgenooten reeds al te zeer gewoon geraakt, om er zich ock maar één oogen blik over ontstemd of ongerust te gevoelen. Aan benijdsters en benijders had het haar van af haar allereerste optreden nimmer ontbroken, en zij telde hare vijandinnen, zoowel als hare vijanden, bij menigte. Reeds meer dan eens had een door haar overtroffen rijder getracht, haar in het ver derf te storten, door of haar paatd te doen struikelen, of haar zelve op een zeer ge vaarlijk oogenblik te doen schrikken, doch het was, alsof eene geheime macht het moedige meisje steeds beschermde tegen de laaghartige pogingen harer geheime be lagers, en altijd was zij ongedeerd gebleven. Deze bittere ervaringen hadden haar echter met een gemakkelijk te verklaren achter docht en wantrouwen jegens anderen, in zonderheid tegen de rijdsters en rijders, vervuld, zoodat zij moeieüjk te naderen was en voor velen zelfs ongenaakbaar mocht genoemd worden. Eene gunstige uitzon dering echter maakte zij met Blanche, een ongeveer zeventienjarige koorddanseres, die eenige jaren geleden kennis met haar maakte en Nina met hart en ziel aanhing. De beide meisjes waren bijna altijd samen, en waar Nina was, kon men bijna zeker zijn, ook Blanche te zullen vinden. Zij hadden voor elkander geene geheimen en bewoon den dezelfde kamers in de plaatsen, waar zij voorstellingen gaven. Was Nina echter wantrouwig, de blonde koorddanseres toonde dit in nog veel hoogere enkele ounces per ton. Ook in de onmid dellijke nabijheid van Muriel Tank is goed goud gevonden. De waarde der ontdekking kan thans nog niet bepaald worden, maar de hoofd inspecteur van het departement der staats mijnen heeft na een bezoek gerapporteerd, dat er uitstekende aanwijzingen zijn voor de aanwezigheid van een rijk veld. Water is er echter schaarsch, hetgeen een ernstig bezwaar is. Nieuwe Sinn Fein aanvallen. Terwijl Collins en de Valera te Dublin een nieuwe poging doen om de geschillen te overbruggen hebben gewapende Sinn Feiners een inval gedaan in Ulster, waar zij een nieuwen veldtocht van vreesaan- jaging zijn begonnen. In de afgeloopen 24 uur hebben zij een keten van branden gesticht van het graafschap Doun door Belfast heen tot in het Noordelijkste graaf schap Antrim, waarbij zij groote woonhuizen plat brandden, kazernes in de lucht lieten vliegen, spoorwegen opbraken en telegraaf- en telefoonlijnen afsneden. IS 'N RECLAME GESCHIKT VOOR ELKE ZAAK. voor den Handel, Openbare Bestuurslichamen, Notarissen, Ver- eenigingen, enz. worden door ons spoedig en net vervaardigd. BOTERMARKT HEUSDEN POSTCHEQUE EN GIRODIENST 61525. mate. Nimmer zette zij des avonds den voet op het dunne, glinsterende koord, al vorens die eigenhandig op onderscheidene plaatsen nauwkeurig te hebben onderzocht. «Blanche® zeide Nina op zekeren avond, toen zij samen na afloop der voorstelling huiswaarts gingen, «Blanche, waarom spant ge altijd zelve de koord, in plaats van dat door de bedienden te laten doen Ver trouwt gij ook die zelfs niet?« «Sedert mijne arme zuster dood onder de gebroken koord neerviel, vertrouw ik niemand, dan mijzelve de spanning toe®, antwoordde Blanche dof. «En als ik meen, dat iemand den draad heeft aangeraakt, buiten mijn goedvinden, neem ik onmid- delijk de proef ermede. «Gelooft gij dan, Blanche dat uw zuster door opzet den dood vond.® «Ik geloof het nietik weet het zeker. En ik raad u aan, Nina, zelve ook goed uit uwe oogen te zien, zoolang wij hier onze voorstellingen geven. «Alsof ik dat niet altijd doe®, antwoordde Nina glimlachend. «Dat weet ik, maar zie dan nog scher per,® sprak Blanche dringend. Waarom «Hebt ge niets ontdekt, Nina vroeg de koorddanseres, even om zich heen ziende, als vreesde zij, dat een derde haar hooren zou. «Wat bedoelt ge, Blanche?® Wordt vervolgd.) oor tiet Land van Housdso en Altena, dg Langstraat o rwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1