Vernietiging oorfogs-materiaal in Duitscbiand. Het door de Duitsche »Reichstreu hand- geselschafu voor vernieling ingezamelde oorlogsmateriaal bedroeg op 1 Maart 1922 in ronde cijfers 5.9 millioen geweren en karabijnen, 10 500machine-geweren,29.000 mijnenwerpers en granaatwerpers, 55.000 stuks geschut en geschutsloopen, 28.000 affuiten, 39 millioen scherpe artillerie patronen en mijnen, 16 millioen scherpe handgranaten, geweergranaten en werp- granaten, 10 millioen handwapen-munitie, 14.000 vliegtuigen en 28.000 vliegtuig motoren. De vernietiging van deze hoeveelheden is bijna geheel voltooid en wordt in den loop van den zomer beëindigd. Aan de hand van deze getallen kan men den stand der ontwapening van Duitschland op 1 Maart 1922 beoordeelen. Yalsche bankbiljetten. Het Zweedsche blad »Dagens Nyheter® verneemt uit Helsingfors, dat aan het station te Riga een Russische dame is gearresteerd, die valsche Lettische bankbiljetten van 500 roebels wisselde. Bij een na de arrestatie ingesteld onderzoek bleek, dat de arrestante de vrouw was van den Russischen volks commissaris Litwinof. Zij deelde mede, dat ze de biljetten had ontvangen van het Russische sowjet-gezantschap te Riga. Massa-Tercchtstelling. National Tidende zegt, dat de bolsjewiki sedert November 1917 hebben doen te rechtstellen 6775 onderwijzers en leeraren, 8800 doctoren, 54650 officieren, 260 000 soldaten, 10.500 politie-officieren, 48.500 politie-agenten, 12.950 grondbezitters, 355.250 intellectueelen, 192.350 arbeiders, 815.100 boeren. In liet geheel dus werden 1.764.875 personen afgemaakt. Groot offensief tegen de Arabieren. Volgens geruchten uit Tripolis zyn de Italianen onder bevel van generaal Radoglio een groot offensief begonnen tegen de op standige Arabieren van Tripolis. De Ita- liaansche strijdkrachten bestaan blijkbaar hoofdzakelijk uit plaatselijke lichtingen, maar de laatste maand werden te Tripolis groote versterkingen aangevoerd. Gemeld wordt, dat de Italianen gebruik maken van talrijke vliegmachines, die met haar bommen zware verliezen aan de rebbelen toebrengen. Opstand. Volgens een telegram uit Managua, de hoofdstad van de republiek Nicaragua, is daar Zondag een opstand uitgebroken, ge richt tegen president Chamaorro. De op standelingen maakten zich meester van de vesting, die de stad beheerscht, Ten ge volge van de interventie van den Ameri- kaansche gezant, trokken de opstandelingen zich echter terug. Zondagavond was alles rvstig in de stad, maar de toestand is nog zeer gespannen. De opstandelingen eischten het ontslag van den president en de vor ming van een nieuw kabinet. De Warmte. Evenals bij ons doet ook te Londen de hitte zich eensklaps gelden. Maandagmiddag om twaalf uur was het 87 gr. in de schaduw. En de bladen bevatten aanstonds statistiekjes waaruit blijkt dat Maandag inderdaad een record is geweest, daar het vorig jaar de Mei-maand geen hoogere temperatuur dan 75 gr. iri de schaduw heeft gekend. Wel werd later een record van 94 gr. in de schaduw bereikt, maar dat was den llen Juli pas. Intusschen is er veel regen gevallen in Birmingham, Leeds en Swansea. Ken vrij onschuldige aanslag. Te Weenen hebben drie officieren van het leger van Petljoera in de hal van het hotel Imperial Skirmunt, den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, met eieren gegooid. De drie jongemannen zijn opgepakt door de politie. Het huwelijk van koning Alexander uitgesteld. Volgens berichten uit Belgrado is het mogelijk, dat het huwelijk van koning Alexander van Servië, dat 1 Juni zou plaats vinden, tot 8 Juni wordt uitgesteld, wegens ziekte van prinses Elizabeth de vrouw van den Griekschen kroonprins en de zuster van prinses Marie, 's konings bruid. Herige boschbraud. Een hevige boschbrand heeft ten Zuiden van Ossendrecht gewoed op het Belgisch grondgebied. Over een groote uitgestrekt heid stond heide en bosch in brand. Van alle kanten kwam hulp opdagen om den brand te keeren. Na heel wat krachtsin spanning was men tegen den avond den brand meester. Een wacht werd samen gesteld, die een hernieuwd oplaaien van het vuur moest keeren. Gelukkig was de wind gaan liggen en woei hij bij het ont staan van den brand in de richting België, waardoor de bosschen van de Groote Meeren werden gespaard. Later bleek dat verschillende bosschen en heidevelden, vele H A. groot, in de Calmpthoutsche bosschen verwoest waren. Bij den brand te Middelbeers zijn meer dan 100 H.A. prachtige bosschen verwoest. De boschbrand aan de Hollandsch-Lim- burgsche grens heeft 2000 morgen dennen bosch vernield. Talrijke reeën en ander wild kwamen in de vlammen om. In de z.g. Barkenbergen zijn 5000 morgen den nenbosch vet brand. Het gezonken ss. sEgyptï had goud en zilver aan boord ter waarde van meer dan 1 millioen p.st. en vertegenwoordigde een der kostbaarste verzendingen naar het Oosten sindts den oorlog. De scheepsdruk- ker, die al een reddingsboei om had en op het punt stond in zee te springen, reikte de boei over aan een hulpelooze vrouw en boette deze daad van zelfopoffe ring met eigen leven. o Een brandweerman als brandstichter. In den laatsten tijd kwamen in een streek aan de Adigo in Italië zoovele branden voor, dat men het er voor hield, dat hier, behalve het noodlot, ook nog een sterfelijk wezen een woordje meesprak. Een geheim onderzoek werd derhalve be volen en, naar de Ti mescorrespondent ver neemt, leidde dit tot een zeer onverwacht resultaat. Men kwam namelijk tot de ontdekking, dat een lid van de brandweer daarin de hand had gehad. Tal van land huizen werden door hem moedwillig in brand gestoken. Het eigenaardige was, dat hij zich dan later bij het blusschingswerk buitengewoon onderscheidde en om zijn moed de bewondering zijner superieuren afdwong. Hij bekende na zijn arrestatie dat hij de huizen uit louter sensatie in brand had gestoken, alsmede om daardoor ook een kans te krijgen voor zijn dapper heid een medaille te winnen. o Ken noodlottige aufomobielbotsiug bij Milaan. Bij een hotsing tusschen een auto-om nibus en een auto op den weg Milaan Lodi werden, naar de sChicago Tribune« meldt, 34 personen, mannen en vrouwen, gewond, verscheidene waarschijnlijk doode- lijk. Beiden voertuigen kantelden om en vielen in de rivier naast den straatweg. Verschillende inzittenden raakten er onder. Een verschuivende stad. De Amerikaansche bergstad Cedar Falis in den staat Washington, verplaatst zich in de richting van een in de nabijheid gelegen meer. De oppervlakte der berg helling, waarop de stad is gebouwd, schynt namelijk naar beneden te glijden, Men heeft kunnen constateeren, dat de kleiformatie, waarop de stad is gebouwd, op een hellenden rotsbodem ligt. Men neemt aan, aldus de sChicago Tribunecc, dat de winterkoude en een I chte aardschok, de oorzaak van deze aardverschuiving waren. Tot dusver is er geen materieele schade aangericht, uitgezonderd een paar gebroken ruiten. en schrijnen der huid, zonnebrand, ontvellingen, I gevoelige of stukgeloopen voeten. Gebruikt Dooien van 30m60en90d\ bjapoth. en drogisten. FA8R. A.MUP1 HARDT. ZEIST BINNENLAND. Tabakswet. Met het oog op de invoering van de Tabakswet is de sigarenfabriek De Vecht streek te Maarsen genoodzaakt, haar bedryf met 1 Juni stop te zetten. (U. D.) Op straat gevallen. Vermoedelijk in beschonken toestand is een man uit een kamertje op de 4e ver dieping van een perceel in de le Ooster parkstraat te Amsterdam op straat geval len. Naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis over gebracht zijnde, bleek hij overleden. Weer een geheimzinnige inbraak. Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen tot het gebouw van Nieuw- Engeland aan het Koningsplein te Amster dam. Het slot van een tamelijk groote brandkast was geforceerd en de inhoud van de kast, een bedrag aan geld van ongeveer f 7000 is medegenomen. De inbrekers zijn zeer netjes te werk gegaan. Zij hebben een ruit gebroken, waardoor zij naar binnen zijn gegaan, maar verder hebben zij niets beschadigd of over hoop gehaald, behalve dan natuurlijk de brandkast, het doel van den tocht. Hoe de mannen kans hebben gezien, zoo ongestoord te werken is nog een raadsel. Een spoor hebben de inbrekers niet achter gelaten. o De Haagsche conferentie, Naar de »Res.bode« meldt, hebben B. en W. besloten, het feit, dat de interna tionale conferentie tot reconstructie van Europa Den Haag als vergaderplaats heeft uitgekozen, op luisterrijke wijze te vieren. De verschillende delegaties zullen door het gemeentebestuur op feestelijke wijze worden ontvangen. Een goede betrekking. Voor de betrekking van agent van politie te Loosduinen, hebben zich 132 sollicitanten aangemeld. De inbreker Huperus. De ex-boerenknecht uit het kleine dorpje Idskenhuizen, de inbreker J. Kuperus, heeft thans bekend de dader te zijn van al de inbraken, die in den laatsten tijd in Fries land gepleegd zijn. Medeplichtigen heeft hij niot, alleen liet hij iets vau het ge- stolene door iemand uit Bergum verkoopen, met wien hij in de strafgevangenis te Groningen kennis gemaakt had. Hij reisde per spoor, gekleed als gentle man, nooit derde klas en wist zoo de politie te verschalken, die door mede- deeling van derden op de hoogte werd gesteld, dat hij in Friesland geweest was en riaar Luik was afgereisd. Toen hij daar over de grens van Nederland kwam, om te Nispen een postwissel te verzenden, werd hij als gesignaleerde in het Politie blad, door de marechaussee aangehouden. M. schijnt zich van hetgeen hem te wachten staat, weinig aan te trekken. Hij is opgeruimd van zin, Eerstdaags wordt hij naar Arnhem overgebracht, om door de Justitie gehoord te worden. Tonjjnen. Maandagmorgen werd door de bemanning van de tramboot NumansdorpWillemstad een school tonijnen in het Hollandsch Diep waargenomen. Het waren er 18 of 20 stuks. De visch is naar schatting ongeveer 5 M. lang, heeft op den rug blauwe schubben, is onder den buik blank en komt in het Hollandsch Diep zelden voor. Goederentrein ontspoord. Te Boxtel ontspoorde een goederentrein, komende uit de richting Eindhoven, bij het binnenkomen van het emplacement. Enkele wagons werden dwars over de rails geworpen. Veel materieele schade is er niet, doch geen trein kan binnenkomen of uitgaan, voor de rails hersteld zijn. Een controleur viel uit een goederen wagen en brak beide beenen. De gewonde werd dadelijk onder geneeskundige hulp gesteld en naar het gasthuis vervoerd. Yrystelllng hcrhalingsoefeeingcn. Bij kon. besluit van 26 April 1922 is de Minister van Oorlog en de Minister van Marine gemachtigd aan dienstplichtigen, die deel uitmaken van de hierna genoemde groepen, geheele en gedeeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen te verleenen. Groep 1. Zij, die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn ge weest, dat op grond van de door hen in dien verkregen geoefendheid de herhalings oefeningen voor hen niet of niet- voor den vollen duur noodig worden geacht. Groep 2. Zij, die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf, Groep 3. Zij, die kostwinner zijn voor personen, als in art. 17, tweede lid, der Dienstplichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor rekening van vergoeding aan deze personen, en zij, die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van die personen. Groep 4. Zij. die buitenlands verblijven op zoodanigen afstand van de plaats, waar de herhalingsoefeningen worden gehouden, dat opkomst voor de oefeningen voor hen te bezwaarlijk wordt geacht. Wat de olie is voor de machine, En een zonnestraal is voor de plant, Wat een duikboot is voor de marine, En een nieuwsbericht voor de courant, Is, o menschen, beseft dat toch wel Een Freco's tablet voor uw zenuw gestel. Bij Drog, en Apoth. p. koker 60 cent. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Donderdagmiddag kwam een fietser in volle vaart de stoep aan de Wyksche poort afgereden. Door de vaart die hij had en daarbij moetende uitwijken voor een kar, geraakte hij zijn stuur kwijt en reed bij de wed. v. Diessen dsor de ruiten, waardoor hij zijn hand ernstig ver wondde. Na door Dr. Auër verbonden te zijn kon hij huiswaarts keeren. Onze vroegere stadgenoot H. van Beersum slaagde voor het eerste gedeelte examen Rijks-krankzinnigenverpleging te Eindhoven. Heden (Zaterdagavond) 8 uur zal in het Café »de Gouden Leeuwoi door den heer van Drooge, scheidsrechter van den N. V. B. een lezing worden gehouden over voetbalspelleiding en spelregels. Op de j.l. Donderdag (Hemelvaart- dag) gehouden seriewedstrijd te Aalburg kwam onze V. V. »Juliana« tegen »Excel- sior« 's Bosch, welke wedstrijd na 2 maal 5 min. verlenging onbeslist bleef. Door 5 penantys te nemen zou de beslissing vallen. Van de 5 penantys werden er schitterend 2 doelpunten door keeper van Dijk gehouden, zoodat er 3 maal door »ExceIsior« werd gedoelpunt. Juliana wist slechts 2maal te doelpunten wijl er 3 penantys door den keeper van Excelsior werden gehouden. Alzoo verloor Juliana alweer ongelukkig (evenals altijd pech). Het warme weder werkte wel eenigszins op onze zwart-witten. Alrakerk. Op 1 Juni a.s. zal voor de Chr. Hist. Kiesvereenigingalhier optreden den Heer Krijger Redacteur der Nederlander. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft Ds. Roth predikant te Sloten (Fr.) het beroep naar de Ned. Ilerv. Gemeente alhier aangenomen. X. Aalburg. Op Vrijdag 2 Juni kan diegene, die lid van den Bond is, gratis 80 K.G. eierkolen bekomen. Wij twijfelen niet, of elk lid zal op het voor hem aan gegeven tijdstip present zijn temeer, daar na dien datum zijn recht daarop vervalt. B.-Broek. Al spelende geraakte het anderhalf-jarig dochtertje van den heer W. Straver te water. De vader wist het kind door direct te water te springen, van een wissen dood te redden. Het 3-jarig zoontje van den heer W. de Graaf, eveneens te water geraakt, werd bijtijds door zijn zuster gered. iC Veen. Dezer dagen geraakte het 2jarig kind van J. H. V. alhier te water, wat gelukkig bijtijds werd opgemerkt. Dr. Schmitz slaagde er nog in, de levensgeesten weder op te wekken. X Hoe gevaarlijk het is zonder ket- tingkast of broekveeren te fietsen, onder vond J. S. alhier. Hij kwam met zijn broek tusschen het kamwiel, maakte daar door een buiteling, waarbij hij zijn knie flink bezeerde. y" Hoe vogels kunnen wennen. Door C. de F. werd 3 jaar geleden een kraai bemachtigd. Het beestje wilde sindsdien dit huis niet meer verlaten. Zelfs bracht het dezer dagen een anderen makker mee, die thans samen een gewoon nest hebben gemaakt in een mand, waarlangs de be woners verscheidene keeren per dag pas- seeren. Wijk. Tot Secretaris-Penningmeester van de Bouwvereeniging »Goede Woning#; alhier is in de plaats van den heer E. Colet benoemd de heer M. de Graaff. Door de stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap »de Hoogen Maasdijk van het beneden land van Heusden en Altena« is voor Heemraad als n°. 1 op de lijst geplaatst de heer G. P. L. Bouman. V Genderen. De Zangvereeniging »Poiy- hymniacc, directeur de heer C. de Kemp te Heusden, behaalde op het concours te Leerdam in de 4e afdeeling een eersten prijs. Dit succes is des te schitterender, als men weet, dat zij de eenige vereeniging was van de elf, die in deze afdeeling kampten, die een eersten prijs wist te verwerven, en nog wel met 170 punten, dus 20 punten boven het vereischte getal. Raamsdonksveer. Heden viert het Echtpaar de Rooij-van Stokkum zijn veertig jarig huwelijksfeest, morgen hoopt dat het Echtpaar v. Tricht-Molenwijk te doen. De openbare vergadering waar de HoogEdelGestr. Heer Mr. de Wilde optrad, Dinsdag II. was zeer matig bezocht. De Sergeant-fourier I. had het ge noegen te slagen bij het Majoorsexamen. Waspik. Donderdag j.l. nam onze Voetbalvereen. »0!ympia« deel aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door Excelsior uit Capelle. De eerste prijs, een prachtige zilveren lauwerkrans, werd gewonnen door Olympia. Op Hemelvaartsdag had alhier het aangekondigde concert plaats, gegeven door de harmoniën »Virtus Nobilitat Artem«, van Waspik en »de Eendracht#: uit Raams donksveer. Gespeeld werden o. m. de nummers, waarmede beide muziekkorpsen zullen uitkomen in de a.s. te houden concoursen resp. te Eindhoven en Rotter dam. Het concert werd gegeven in den tuin van den heer H. van Irsel, welke goed bezet was. De uitvoering der nummers door beide korpsen was van dien aard, dat men van de a.s. concoursen gerust hooge verwachtingen mag koesteren. Marktberichten. GORINCHEM, 22 Mei. Aangevoerd 401 koeien, 7 nuchtere kalveren, 1270 biggen, 208 overloopers, 16 schapen, 348 lammeren. Men besteedde voor: kalf koeien f350 a f 460, melkkoeien f 250 a f 350, kalf- vaarzen f180 a f260, pinken f90 a f 150, guiste vaarzen f 150 a f 220, nuch tere kalveren f 15 a f 25, overloopers t 35 a f 60, biggen f20 a f 35, schapen f28 a f35, lammeren f7 a 10. 's BOSCH, 24 Mei. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 738 run deren, 60 zeugen, 650 biggen en 300 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 250 k f360, kalfvaarzen f160 a f260, ma gere ossen en koeien f 90 a f195, vette ossen en koeien le kw. 67|, 2e kw. 57| ct. p. p., pinken f80 k f160, zeugen f 110 f 160, biggen f 3 25 k f 3,75 p. w. schapen f 20 a f 32, jonge lammeren f 6 a f 12. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Hendrika Daatje d. v. B. van de Wetering en G. W. van Leeuwen Willy Maria d. v. D. Lauwers en W. van den Heyden. Getrouwd: Johan Cornelis van Gel- dereu 24 j. en Wilhelmina Verheij 21 j. Overleden: Gerrit Jan Reas 57 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2