GEWROKEN. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4195. Woensdag 31 Mei 1922 FEUILLETON. Tegen leverkwalen, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent.' Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Heden vervalt de termijn waarbinnen de Duitsche regeering, hetzij de Entente- eischen, betreffende een nieuwe belasting heffing van 60 milliard en een controle op de Duitsche financiën door de geallieerden, moet inwilligen of redelijke en aanneme lijke tegenvoorstellen aan de Commissie van Herstel moet hebben gedaan. De onderhandelingen tusschen minister Hermes en de Commissie van Herstel, die de vorige week onderbroken waren door de terugkeer van Hermes naar Berlijn, zijn thans zoover gevorderd dat zij een hoopvol vooruitzicht openen. De Rijks minister moest de goedkeuring van het kabinet winnen voor de concessie, welke hij de Commissie in uitzicht had gesteld. Hoewel van deze onderhandelingen geen bijzonderheden bekend zijn, moet, volgens berichten uit Berlijn, de laatste moeilijkheid loopen over de kwestie van overmacht, of Duitschland zich b.v. aan zijne ver plichtingen moet houden indien de valuta verhouding een voor Duitschland ongunstige wending zou nemen. Volgens berichten uit Pat ijs zou, volgens de Commissie van Herstel, Duitschland zich in dit geval op overmacht kunnen beroepen. Voor zoover uit de verschillende berichten omtrent de onderhandelingen valt op te maken, zou Duitschland zich in de nieuwe tegenvoorstellen verbinden tot het staken van de bankbiljetten-fabrikatie. Op een nader te bepalen dag zouden de persen stil gezet worden en alleen weer in werking mogen komen als voor het papier behoor lijke dekking aanwezig was. Op deze wijze zou men de kans dat de mark nog verder terugloopt aanmerkelijk verminderen en de buitenlandsche geldschieters meer zekerheid geven voor eventueele leeningen. Volgens een bericht, hetwelk door het «Berliner Tageblatt® is ontvangen, zou het antwoord van de Commissie van Herstel op het reeds officieus tot haar gerichte voorstel omtrent de papiergeldcirculatie niet afwijzend luiden. Dit is niet veel, maar toch reeds iets. Inderdaad kan het streven van de Duitsche regeering om de kwestie der schadevergoeding op zuiver economischer! grondslag te brengen aan de Commissie van Herstel slechts welkom zijn. Reeds voor de conferentie van Genua stond de Italiaansche regeering zwakjes, en thans wordt als bijna zeker aangenomen, door L. J. FIKKEE. «Ja zeker u l« bromde Roülard, indien ge tenminste dezelfde ezel zijt, die mij gisteravond bijna door uwe onhandigheid den nek liet breken, en die ezel heette geloof ik, Malio. Waarom hieldt ge den hoepel zoo laag?® «Zoo laag, mijnheer Ik hield hem op gelijke hoogte, als altijd. «Ja, voor juffrouw Nina misschien, maar voor mij niet.® «Toch wel, mijnheer Ik «Zwijg riep Soülard driftig, «ik zeg neen, en daarmee uit. Begrepen «Ja mynheer,® antwoordde Malin, onder worpen het hoofd buigende, daar hij zeer goed wist, hoe hoog Soülard nog altijd bij den directeur stond aangeschreven en hem dus gemakkelijk in een of ander opzicht kon benadeelen. «Luister du eens, Malin.® «Jawel, mijnheer. «Ik wil vanavond, evenals juffrouw Nina, door twee hoepels tegelijk springen.® «Zeer goed, mijnheer.® «En daarom heb ik voor dezen keer zelf de hoepels eens beplakt. dat zij spoedig vallen, om plaats te maken voor een ministerie-Nitti, of een dat toch geheel van dezen staatsman afhankelijk is. Nitti was reeds eerder minister-president, en hoe zijn politiek is, herinnert men zich misschien bij de lezing van hetgeen hij thans naar aanleiding van de Genueesche conferentie schrijft «Doordat de kwestie van het herstel en de bezetting niet konden worden besproken, was er te Genua niet meer te bereiken dan inderdaad bereikt is. Nochtans heeft Genua voor het eerst overwinnaars en over wonnenen aan één tafel vereenigd en aan geduid, dat de entente uiteen is gevallen in twee gedeelten van welke het Italiaansch- Engelsch gedeelte wil, dat Europa tot vrede komt. Lloyd George is de moreele over winnaar van Genua en de eenige staatsman die iets van den nieuwen tijd begrijpt. Nadat Collins, het hoofd van de voor- loopige regeering in Zuid-Ierland, Zondag te Londen was aangekomen, was de con ferentie tusschen de Iersche en Engelsche onderteekenaars van de Londensche over eenkomst voltallig. Zondagavond werd circa anderhalf uur beraadslaagd, doch officieel wordt daaromtrent niets medege deeld. Naar verluidt werd niet alleen gesproken over de verhouding van de onlangs tusschen Collins en De Valera gesloten overeenkomst tot het Londensche verdrag, maar ook over het houden van vrije verkiezingen in Zuid-Ierland. De conferentie werd Maan dag niet voortgezet, maar men verwacht, dat heden de besprekingen weer zullen worden hervat, hoewel nog geen uur van samenkomst is bepaald. Een storend iets was liet bericht, dat Zondagavond voor het begin van de conferentie te Londen in Dublin een tweetal ongewapende Engelsche soldaten op straat door twee gewapende Ieren werden aangevallen, waarbij een hunner werd gedood en de andere gewond. De bevelhebber van het Iersche repu- blikeinsche leger te Dublin laakt dezen aanval als 'n laffen moord, en hij heeft verklaard alles in het werk te zuilen stellen om de misdadigers op te sporen. De politieke medewerker van de «Sunday Times®, die doorgaans zijn nieuws uit otficieele bron ontvangt, meldt over de gehouden besprekingen het volgende De Ieren waren openhartig en welwillend. Zij erkenden, dat de met De Valera ge sloten overeenkomst oogenschijnlijk onver- Malin keek hem verrast en vragend aan. Hij was gewoon, voor alle leden van den troep dergelijke dingen in orde te maken onder toezicht der belanghebbende personen zeiven. «Welnu, waarom ziet ge mij zoo vreemd aan vroeg Soülard norsch, den armen stalknecht kwaadaardig aanziende. Gelooft ge mij soms niet «Zeker wel, mijnheer.® «Kom mee, dan zal ik ze u laten zien.® Malin volgde den rijder, die hem naar een afgelegen hoekje achter de stallen bracht, waar het bijna schemer-donker was. Hier trok hij een kleed weg en zeide «Ziedaar.® Malin bukte zich, terwijl Soülard eenen snellen blik rondom zich wierp, als om zich te overtuigen, dat niemand hem bespiedde. Indien zijn oogen wat beter aan het daar heerschende halfduister waren gewend ge weest, zou hij misschien de gedaante bemerkt hebben, die snel en onhoorbaar, als eene schaduw langs de stallen gleed en op korten afstand van beiden mannen achter eenige opgehangen paardendekens verdween. Nu echter zag hij niets, dat hem verdacht voorkwam. Malin richtte zich uit zijne gebogen hou ding op. Nu Wat zegt ge er van vroeg Soü lard, «zijn ze goed geplakt «Ik zou de hoepels liever in 't heldere licht bekijken, mijnheer®. «Dat behoeft niet. «Wie moet er door- eenigbaar is met hun vroegere houding. Zij verklaarden evenwel, aan het Londen sche verdrag te zullen vasthouden. Zij waren echter van meening, dat een orde lijke regeering in Ierland onmogelijk kon bestaan, zoolang zij door De Valera op allerlei manieren werden gedwarsboomd en daarom hadden zij het gewenscht gevonden, »om hem zoogenaamd te lijmen®. Boven dien drongen zelfs de vurigste republikeinen aan op het herstel van den vrede en de orde en hun pressie was ook voor De Valera aanleiding, om wat water bij zijn wijn te doen, Collins zeide, daarom van meening te zijn geweest, een conferentie met De Valera niet te moeten afslaan en de leiders van den Ierschen Vrijstaat waren derhalve van meening, dat zij daardoor hun zaak hadden gered. De scheuring in het republikeinsche leger blijkt echter door de overeenkomst nog niet te zijn hersteld. De bekende Iersche jour nalist Gwynn meldt uit Dublin aan de «Observer®, dat de republikeinen van Roly O'Connell, in een plaats nabij Dublin, po gingen doen om recruten in het regeerings- leger te werven. In een andere plaats is een kazerne der regeeringstroepen in de duisternis aangevallen. I>e Tabakswet. De Tabakswet, die 1 Juni in werking treedt, is voor zoo velen van groot belang, dat we haar voornaamsten inhoud hier wat meer uitvoerig willen laten volgen. kOAT HAAR TEERSTE'j \5T0FFEH ALS CAtxn. niFinx/ FABRI- LEVER'S XVKIdt- ./KANTENVAN ZEEP-MU V^U fSUNLIGHT ZEEP heen, gij of ik «Gij, mijnheer. «Juist, en ik vind ze goed. Afgeloopen dus,® «Maar hier liggen vier hoepels, mijn heer,® zeide Malin zacht. «Natuurlijk. Twee voor mij en twee voor juffer Nina.« «Voor juffrouw Nina vroeg Malin verbaasd. «Ja, zeker. Ik heb er voor haar ook twee geplakt. ït'Is een verrassing,« zeide Soülard met een leelijken glimlach otn de lippen, «Maar ik geloof niet, dat juffrouw Nina het goed zal vinden, mijnheer.® «Waarom niet «Omdat zij er altijd zelve bij wil zijn als ik hare hoepels plak.® «Gekheid, Malin. Gij moet maar zeggen, dat gij ze al gereed hebt, als zij komt. En gij behoeft volstrekt mijn naam niet te noemen, hoor «Neen mijnheer, maar «Geen woord meer. Hier, dit is voor u, als ge 't zaakje in orde brengt.® En Malin zag in 't half donker een goudstuk in zijne hand blinken. «Ik zal het beproeven, mijnheer.® «Zoo mag ik het hoorer., Malin®. De stalknecht wilde de hoepels opnemen. «Laat ze hier maar liggen, tot de voor stelling begint, Malin,® zeide Soülard snel. «Waarom vroeg de stalknecht wiens verbazing weer toenam. In een harer artikelen lezen we «Ieder, die, in welken vorm ook, handel drijft in ruwe tabak, bewerkte tabaksbla deren, tabaksstelen, tabaksafval, surrogaten, bestemd voor tabaksbereiding, halffabrikaten van tabak en in sigaren, sigaretten, rook- pruimtabak of snuif, moet in het bezit zijn van een bedrijfsvergunning. Men drijft handel, indien men koopt met het doel te verkoopen. Om een bedrijfsvergunning te verkrijgen moet deze ten kantore van den ontvanger der accijnzen worden gevraagd. Verder wordt geëischt, dat ieder, die in zijn bedrijf tabak geheel of gedeeltelijk verwerkt tot sigaren, sigaretten, rook-, pruimtabak of snuif of deze artikelen verpakt, vóórdat de zegels zijn aangebracht en zelfs ieder, die zegels aanbrengt, als fabrikant, eveneens in het bezit moet zijn van een bedrijfsvergunning. Aan de woorden «in zijn bedrijf® is de beteekenis te hechten van «voor zijn re kening.® Daaruit volgt dat iemand, in het bezit van de vergunning moet zijn, die voor zijn rekening de vorengenoemde werkzaamheden laat verrichten. Gaat men nu vrij uit, indien men tabak tot verbruik bereidt, wanneer dit geschiedt voor een patroon of voor rekening van anderen, indien deze niet in het bezit zijn eener bedrijfsvergunning De patroon of degene, die de opdracht heeft gegeven, is in zoodanig geval in overtreding. Maar ook de arbeider of zij, die het opgedragen weik ten uitvoer brengen, handelen in dat geval tegen de wet blij kens het 2e lid van art. 14. Geen bedrijfsvergunning is noodig, indien een particulier voor eigen gebruik sigaretten maakt. Voor iedere bedrijfsvergunning is vijf gulden per jaar verschuldigd. Dit bedrag wordt de eerste maal gevergd tegen afgifte dier vergunning. Is zij verleend, dan moet het woord »tabaksvergunning« worden aangebracht boven of naast iedereri aan den openbaren weg uitkomenden ingang. Behalve deze verplichting zijn er nog anderen. De genoemde personen, die de wet kleinhandelaars noemt, brengen, zoodra zij in het bezit geraken van een bedrijfsver gunning, in hun inrichting een lijst aan, zoodanig dat deze onder het bereik der «Voor den drommel, man, ge zult van bescheidenheid niet sterven. Wat gaat u eigenlijk het waarom aan vroeg Soülard ongeduldig. «Niet veel, dat is zoo, maar ik.....® «Zwijg nu maar en doe, wat ik u zeg. Laat de hoepels hier liggen en breng ze, als wij ze noodjg hebben. Maar nu nog iets. De beide hoepels, waarop een ktijt- streepje staat zijn voor juffrouw Nina, de andere voor mij. Weer lag den stalknecht de vraag «Waarom, mijnheer op de lippen, doch hij bedacht zich nog juist bijtyds en zweeg. «Vergeet dit vooral niet Malin®, ging Soülard op eenigzins gejaagden toon voort, andermaal een snellen blik rondom zich werpende, ais vreesde hij, beluisterd te zullen worden. «De hoepels met krijt- streepjes zijn voor haar. En nu, kom mee. Spreek er vooral met niemand over, hoort ge, met niemand hoegenaamd®. Malin beloofde dit, en eenige oogenblik- ken daarna waren beide mannen verdwe nen. Nauwelijks echter viel de staldeur achter hen dicht, of er kwam bev^ging in den hoek, waar de twee mannen gestaan hadden de paardendekens werden voorzich tig ter zijde geschoven en de gedaante van straks vertoonde zich weer. Het was Blanche, de koorddanseres. «Ik wist hat wel,® mompelde zij zacht, «de schelm heeft iets in den zin.« Zij gleed vlug naar de plaats, waar de hoepels verborgen lagen, trofe het kleed, koopers moet zijn en zonder dat de klein handelaar daarvoor zijn tusschenkomst behoeft te verleenen. Deze lijst bevat een opgaaf omtrent sigaren. Zij geeft aan de verkrijgbare merken en den prijs. Veranderingen moeten onverwijld worden aangeteekend. Het aangeteekende op deze lijst moet derhalve in overeenstemming zijn met de merken en kleinhandelsprijzen opgegeven in de schriftelijke aangifte welke uiterlijk op 2 Juni is ingeleverd bij den ontvanger der accynzen. De formulieren voor deze aangifte worden toegezonden. Dit neemt niet weg, dat ieder, ook al is hy niet in het bezit gesteld geworden van een formulier voor het doen der schrifte lijke aangifte, verplicht is deze aangifte in te leveren, wanneer men voor zichzelf of voor een ander opl Junisigaren,sigaretten, rook- of pruimtabak of snuif ten verkoop in voorraad heeft of ten verkoop ontvangt op of na 1 Juni, voor zoover deze artikelen vóór 1 Juni zijn afgezonden. Het schijnt doelmatig, dat grossiers en fabrikanten bij aflevering van sigaren aan wederverkoopers gratis een lijst toevoegen aan de factuur of zending, die dan in den winkel, het café enz. kan worden opgehangen. Het is onnoodig te zeggen, dat de ge vorderde lijst, aangevende merken en prijzen der sigaren, uit meerdere exemplaren kan bestaan. Voor een hoogeren prijs dan de zegels vermelden, mag niet worden verkocht. galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen welke geen krampen veroorzaken en geen ver- stoppenpe reactie hebben. Prijs f 0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. BUITENLAND. Ken zigeuucrgevecht. Te Besarfon heeft dezer dagen nabij Pontarlier, in de buurt der Zwitsersche grens, een formeele veldslag plaats gevonden tusschen twee zigeuner-families, de eene met zes, de andere met acht kinderen. Na zich eerst goed dronken gedronken te hebben raakten de beide gezinnen hand gemeen. dat hen bedekte, weg en nam de dunne houten, met vloeipapier beplakte ringen, in de hand. Al spoedig had zij de twee, waarop een klein krijtstreepje was aange bracht, gevonden. Deze nam zij mede naar de gang, die langs de stallen liep en tamelijk goed ver licht was. «De hoepels met de krijtstreepjes zijn voor Nina,® mompelde Blanche, «welnu, hier heb ik ze. Laat zien, welk middel hij ditmaal heeft uitgedacht, om iemand te vermoorden, die hem nooit iets misdeed. Zij bekeek de beide hoepels aan alle kanten, doch kon er niets bizonders aan ontdekken. Het vloeipapier was als gewoonlijk zeer strak gespannen en in eiken hoepel was het kleine vlaggetje duidelijk zichbaar, toen zij ze tegen het licht hield. «Hij schijnt ditmaal zeer slim te zijn geweest, om zijn helsch voornemen te verbergen,mompelde Blanche, «maar vinden zal ik het, al moest ik ook den ganschen namiddag hier blijven. Want dat hierin de middelen schuilen, om Nina ten val te brengen, daaraan twijfel ik zelfs geen oogenblik.® Andermaal nam zij de hoepels, keerde ze om en om, hield ze omhoog, omlaag, betastte ze rondom, doch vruchteloos. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD) toar tietLand YinHtuslei cd Altcia, de Langstraat bi ds BBaoelerwiard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1