t: f A Gele üelaabkleur, £3$ Gafen..5lijm, I M1JNHARDT'5 If LAXEER-TABLETTEN 1 BoL Per doos 60 cl Jam Hlbk^y Apolh en drogisten.^ÉBF Aan het gevecht namen alle familieleden deel. Het einde was, dat de vrouwen en kinderen werden gewond en de mannen elkaar neus en ooren afsneden. Toen kwamen de gendarmen tusschen- baide, die, na een klopjacht over meer dan 20 K.M., den hoofdschuldige arresteerde. o— Te Rijssel is een bom ontploft, doordat deze van een vrachtauto viel. Vier per sonen werden gedood, twee zwaar gewond. Een kerk afgebrand. De kerk van St. Jan te Duinkerken is door brand verwoest. De kerk bevatte schilderyen van groote waarde, alsmede tal van kunstvoorwerpen. De toestand te Ierland. Twee Engelsche soldaten zijn te Dublin door gewapenden aangevallen. Een is ge dood en de andere ernstig gewond. Een klein meisje, dat in de buurt stond, is ook ernstig gewand. Het voorval heeft groote sensatie verwekt. Uit Belfast worden geen betere berichten gemeld. Er wordt nog steeds gevochten en gebrand. Het Roergebied niet bezet. Uit Londen wordt gemeld, dat als resultaat van een levendige gedachtenwis- seling tusschen het Britsche departement van buitenlandsche zaken en Poincaré, deze feitelijk heeft afgezien van de bezetting van het Roergebied, opdat de geallieerde regeeringen, de commissie van herstel en de leeningscommissie tyd zullen hebben voor een grondige studie van de schade- vergoedingsvraagstuk. Naar verluidt werd op Poincaré een bijzondere druk uitgeoefend door de mededeeling, dat eventueele sancties slechts aanleiding konden zijn tot een langer blijven der Amerikaansche troepen aan den Rijn. De ontploffing te Biumau. Over de ontploffing te Biumau wordt nog gemeld, dat het in de nabijheid ge legen gehucht Henrichew volkomen met den grond gelijk gemaakt is. Het gehucht bestond uit 40 arbeiderswoningen. De berichten over het aantal slachtoflers loopen nog uiteen. Een definitief cijfer kan nog niet worden gegeven. Over de oorzaak van de ontploffing wordt gemeld, dat de ontploffing het gevolg was van een schijnbaar onbeduidend brandje in de afdeeling, waar de ontplofbare stoffen tot poeder worden gemalen. De brandweer van Biumau verloor bij het blussingswerk drie dooden. Bovendien werd de commandant gevaarlyk gewond. Duitschlaiid en Rusland. In gevolge het verdrag van Rapallo is er een groote bedrijvigheid* te ronstateeren in het Russisch Duitsch verkeer. Een groot aantal Duitsche kooplieden en industrieelen heeft zich naar Rusland begeven om ter plaatse na te gaan welke betrekkingen er aangeknoopt en welke zaken er gedaan kunnen worden. Volgens berichten van Pooische zijde zijn ook reeds te Moskou vertegenwoordigers van Krupp en van Stinnes aangekomen voor besprekingen tot het in werking stellen van groote fabrieken voor wapens en munitie in het zuidelijk gedeelte van het Donietz-bekken. De Russische wapen-industrie wordt, volgens deze berichten, hervat met Duitsch kapitaal en niet alleen ter voorziening in de Rus sische, maur ook in de Duitsche behoeften. De Duitschers zouden dit thans op Russisch grondgebied doen om te ontkomen aan het toezicht der geallieerden. Het zelfde stelsel detiken zij in Riga toe te pussen, waar zij reeds een fabriek gepacht hebben voor de vervaardiging van vliegtuigen. o Brand iu risschersiiftteu. Eenige visschers uit Grimsby hebben op zee een vreemd avontuur gehad. Terwijl zij de vleet binnenhaalden, vlogen de netten, toen zij boven water kwamen, in brand. Om te voorkomen, dat hun schip in brand vloog, moesten zij de vleet kappen. De oorzaak van den brand in de netten was, dat er een hoeveelheid van een fosfor»- houdend mengsel in was gekomen, dat gebruikt was voor het maken van rook schermen tot dekken van de bewegingen der oorlogsschepen. Het mengsel is on schadelijk zoolang het onder water is, maar vat vlam zoodra het met de lucht in aan raking komt. o Een kerk afgebrand. Naar de Matin meldt is de brand van de kerk van St. Jan te Duinkerken weder om toe te schrijven aan de verregaande onvoorzichtigheid van loodgieters, die op het dak van het gebouw werkzaam waren en een kan met bezine omstieten, met het gevolg, dat het houten dak, door de hitte der laatste dagen nog brandbaarder geworden vlam vatte. Het vuur verspreidde zich zoo snel dat het onmogelijk was, alle kostbaarheden dei- kerk te redden. Drie schilderyen van Van Dijck, Gaspard Crayer en Guido Reni konden met de grootste moeite gered worden, doch een schilderij van Elias, de H. Maagd, dat op een millioen geschat wordt, werd onder de puinhopen begraven. Men vreest, dat het onherstelbaar beschadigd zal, zijn mogelijk zelfs was het reeds door het vuur aangetast, vóór de kerk instortte. De brand brak uit om half zes, en be reikte om zes uur zijn maximum. Om half zeven stortte de toren, welke een groote vuurpijl geleed, in. De kerk was in 1772 gebouwd en werd onder den oorlog door een granaat getroffen, welke echter niet ontplofte. Mgr. Scalbert, die meer dan 50 jaar pastoor der kerk is geweest, werd, toen hij zijn dierbare kerk zag branden, door een beroerte ge troffen. BINNENLAND. De hitte. Te Oyen zijn ten gevolge van de hitte een drietal runderen dood neergevallen. Verdronken. De 20 jarige C. W. te Veldhoven is bij het zwemmen in de rivier de Dommel ver dronken. Zijn lijk is opgehaald. o Een niet-alledaagsehe brand. Op 't Malieveld te 's Gravenhage ver wekte de zonderlinge combinatie van een brandenden boom en een in lichte laaie staande auto veel bekijks. Waarschijnlijk doordat de benzinevoorraad met vuur in aanraking kwam, stond de auto plotseling in brand, juist terwijl deze in de nabijheid van een boom stond, die daarop ook door de vlam werd aangetast. De brandweer rukte aan met een stoomspuit en een ma- chinische ladder en slaagde er in beide branden te biusschen. De auto werd ge deeltelijk vernield en van den boom moest de kroon het ontgelden. o Lerend verbrand. Een éénjarig kindje van een arbeider te Oldenzaal viel in een pot met kokende melk en is aan de hevige brandwonden overleden, —o Een orerrlocdig fruitjaar Uit Eist (O -B.) wordt gemeld Het is een lust om te zien hoe de vrucht zetting in de boomgaarden en tuinen zich ontwikkelen gaat. Na den voorspoedigen en overvloedigen bloei van de vruchtboomen, was dat trouwens wel te verwachten, maar de buitenman vertrouwt 't pas, wanneer hij het zelf gebeuren ziet. Peren en prui men vooral blijken een zeer ruimen oogst te beloven. De kersenboomgaarden geven het vertrouwen dat men dit jaar eens een rijk kersenjaar zal beleven. Ook ds roode bessen zijn vrij goed ge laden. Over de kruisbessen en zwarte bessen loopen de meeningen uiteen. Perzik en abrikoos laten reeds tal van kleine vrucht ten zien. De aardbeien blijken op vele plaatsen geleden te hebben, minder van nachtvorsten dan wel van droogte, waardoor vele planten niet tot volle ontwikkeling zijn gekomen of stierven. De appelenbloei is voor de latere soorten nog niet geëindigd maar de vroegere variëteiten hebben zich ruim kun nen zetten en doen een ruim beschot ver wachten. Alles bij elkaar genomen kan de hoop gekoesterd worden, dat dit jaar een over vloedig fruitjaar zal zijn. Mogen de prijzen door de omstandigheden lager zijn, het beschot zal toch een be duidende opbrengst opleveren. Vergiftiging deor het eten van y». Nadat zich bij een viertal kinderen te Amsterdam na het eten van ijs ernstige vergiftigingsverschijnselen hadden voorge daan, heeft een agent bij een koopman in de le Goudsbloemdwarsstraat twee bussen ijs en eenige benoodigdheden in beslag genomen. De toestand der kinderen is bevredigend. Een mijn in het net. De stoomtrawler «Holland I« IJ 73, van de zeevisscherijmaatschappij «Hollands te IJmuiden, heeft tijdens de vischvangst op de Noordzee met het net een mijn opge-, haald. De mijn ontplofte hierdoor en de stoomtrawler zonk. De gfheele bemnaning van het vaartuig werd door den stoom trawler «Hibernia« IJ 336 van de V. E. N. te IJmuiden aangebracht. Jeneversmokkelaarg. In de Geldersch-Oostelijke grensplaatsen zullen de dagkommiezen, die met ingang van 1 Juni zouden worden ontslagen, voor- loopig nog gehandhaafd blijven, wegens de toenemende jeneversmokkelajij. Zondagavond is op de Eems door de douane uit Delfzijl een Duitsch scheepje met vijftien honderd liter jenever, in beslag genomen. Protest van verslaggevers. Praktisch middel tegen het onbedaarlijk babbelen van Raadsleden Dinsdagavond zijn de verslaggevers van alle plaatselijke en ook andere bladen uit de Raadsvergadering te Amersfoort weg gegaan als protest tegen het lange verga deren bij zulk een hooge temperatuur. o Spelen niet vuurwapens. Te Klein-Werdum speelde een 17-jarige zoon van den heer W. Panbakker met een geweer, dat geladen bleek. Een 5 jarig broertje greep naar het geweer, dat plots af ging, met het gevolg, dat de kleine dood neerzeeg. De ouders waren afwezig. Een 54-urige werkweek. Van betrouwbare zijde verneemt de »Tel.«, dat de Minister van Waterstaat zijn sanctie heeft verleend aan de voor gestelde loonsverlaging voor 't werkplaats- personeel met 10 pCt., mits het personeel door een 54 urige werkweek toch aan inkomsten niet achteruitgaat. De regeling der 54-urige werkweek moet nog de goedkeuring van den Minister van Arbeid wegdragen. Zoodra dit ge schied is, volgt het officieele antwoord van den Minister van Waterstaat aan de directie der Ned. Spoorwegen. Een postzegel-merkwaardigheid. Een Amsterdammer liet een couvert zien, waarop niet minder dan 80 Russische postzegels geplakt waren aan weerskanten. De bruine, paarse en groene zegels vertegenwoordigen een waarde van 400.000 roebels in totaal. De brief was afkomstig uit Moskou en aangeteekend verzonden. De postzegels van 200 en 300 roebels vertegenwoordigen thans een waarde van 2000 en 3000 roebel. Duitsche douane. De zonderlinge bepaling omtrent het hef fen van een waarborgsom wordt thans aan de meeste Duilsche grenskantoren ook op gewone rijwielen toegepast. De vereischte waarborg bedraagt ongeveer 1000 Mark, doch is niet overal even hoog, daar de ontvanger de bevoegdheid heeft het bedrag vast te stellen. De Haagsche conferentie. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat thans de uitnoodigingen voor de Haagsche bijeenkomst verzonden zijn, De uitnoodi gingen geschieden, gelijk bekend door den president van de conferentie te Genua in overeenstemming met de Nederlandsche regeering. De bedoeling is, dat op 26 Juni as. te 's Gravenhage twee commis sies zullen bijeenkomen, waarvan de eene zal zijn samengesteld uit deskundigen van de te Genua vertegenwoordigde Staten, behalve Rusland en Duitschland, terwijl de tweede uit Russische deskundigen zal be staan. o Het sigaretten rookcu. Te Kerkrade stierf onlangs een knaap aan sigarettenvergiftiging. Een andere knaap is enkele maanden bedlegerig geweest wegens dezelfde vergiftiging. Bij andere personen zijn ook vergiftigingsverschijnselen wegens het rooken van sigaretten gecon stateerd. Een zuivering in Den Haag. Onder leiding van den commissaris van politie Besseling, bijgestaan door drie in specteurs en een groot aantal rechercheurs, is Zaterdagochtend een razzia gehouden onder de beruchte »beroovings«-perceelen in de Spinoza-, de Faber van Riemsdijk en de Adriaan Antstraat. De politie heeft hierbij menige goede vangst gedaan. Een twintigtal vrouwen en mannen werd naar het bureau aan de Nieuwe Haven overge bracht. Van noemenswaardig verzet was geen sprake. Vooraf had de politie alles in de omge ving afgezet om ontsnappingen te voor- r komen. Deze opruiming wekte groote nieuwsgierigheid in de buurt. Een dief doodgesebeten. Zaterdagnacht is te Hengelo op twee plaatsen ingebroken, verschillende voor werpen van waarde werden gestolen, be nevens f1200. De dief werd gearresteerd, maar toen hij trachtte te vluchten, werd een schot gelost, waardoor hij getroffen werd. Naar het ziekenhuis te Hengelo gevoerd, is de man daar Zondagavond overleden. Hij is een Duitscher, afkomstig uit Berlijn. Verst. In Friesland heeft het Zaterdagnacht vrij wat gevroren. Zondagmorgen lag het ijs op het gras. De veldvruchten lijden er onder. Vannacht heeft het ook wederom ge vroren. De velden zagen hedenmorgen geheel wit. HOOFDPIJ tt-TABLETTEri PLAATSELIJK NIEUWS™ Heusden. In de Maandagavond ge houden Raadsvergadering werd met alge- meene stemmen besloten de subsidie in het tekort der tramlijn DrunenHeusden over 1920, in de vorige vergadering vast gesteld op f 1000.te verhoogen tot f1650.—. Tot leden van het stembureau werden, behalve den Voorzitter, aangewezen de beide Wethouders. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het College van Zetters werden geplaatst de heeren H. A. J. Ver hoeven en J. de Mol met A. J. v. d. Kolk en H. v. Wijk. Tot leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting werden benoemd de heeren H. A. J. Verhoeven en A. J. v. d. Kolk. De verordening op de winkelsluiting werd ingetrokken. Volledig verslag in het volgend nummer. Aan het op 28 Juni te houden Festival zullen de navolgende vereenigingen deelnemen. Zangvereenigingen Crescendo Heusden, Crescendo Wijk, Eendracht zij ons streven Giessen, Onderling Genoegen Werkendam, Volharding B - Broek, Polyhymnia Genderen. Muziekverenigingen: Excelsior Genderen, Kunst na Strijd Oudendijk, Kunst en Vriendschap Meeuwen, Andel's Fanfare Andel, Wilhelmina Veen, Oefening en Uit spanning Wijk. Aaibarg. Een droevig geval had jl. Zaterdagmiddag in het gezin van de kin deren Vos alhier plaats. Terwijl één hun ner huisgenooten, hun 50 jarige zuster, hare gewone bezigheden verrichtte, zakte ze plotseling ineen en was oogenblikkelijk een lijk. Almkerk, Bij de landbouwer T. v. B. kreeg een paard in het weiland van een ander paard, zulk een slag, dat afmaking noodzakelijk was. Bij den landbouwer A. d. G. te Uitwijk (Gem. Almkerk), ontstond dezer dagen een begin van brand, 't welk dooi het flink optreden der buren, werd gebluscht. Dezer dagen slaagde de Heer J. Buchner te 's Bosch voor het Diploma Assitent Directeur eener Boterfabriek. Andel. De Gemeentelijke Electrische Centrale zal 1 Juni a.s. worden stopgezet. De geheele inventaris der Centrale bestaande uit een Sanders zuiggasmotor van 40 - 45 P.K. met zuiggasinstallatie, een dynamo met schakelbord enz. en 2 electromotoren, een van 2 P.K., alles zoo goed als nieuw, zal door het Gem.-bestuur om contant geld worden verkocht. De Gem. Christ. Zangvereeniging «Heb dan de Waarheid en den Vrede liefbehaalde Donderdag op het concours te Krimpen a. d. Lek, een 3e prijs in de 3e afdeeling. Beneden-Langstraat. De aardbeien geven dit jaar geen overvloedigen oogst en het is begrijpelijk dat aanvankelijk daardoor de prijzen hoog zijn. Men be steedt zelfs van f0.85 tot f 1.25 per pond. Capelle. Jl. Dinsdag 23 dezer heeft Dr. Vuldering uit Haarlem in de Herv. Kerk alhier een spreekbeurt gehouden in het belang van het chr. onderwijs. De belangstelling was gering. Hij had zijn tekst genomen uit Jesaja 38, vers 19b. A.s. Zondag en Maandagvoormiddag zal Ds. Goslinga uit Utrecht voor de Herv. Gem. alhier optreden op den gewonen tijd. Het nieuw benoemde Hoofd der school in de Kom alhier, de heer E. Colet uit Wijk, zal a.s. Donderdag 1 Juni in functie treden. Donderdag jl. maakte ons muziek gezelschap «Kunst na Arbeidt in den vroegen morgen een muzikale rondwandeling door de geheele gemeente, wat begrijpelij kerwijze heel wat volk op de been bracht. Op het sportterrein aari de W. v. Gendsvaait werden op Hemelvaartsdag de door de voetbalvereeniging Excelsior alhier uitgeschreven seriewedstrijden gespeeld. Bij loting was bepaald, dat S. V. V. uit Sprang tegen D. E. V. O. uit Waspik en Excelsior uit Kaatsheuvel tegen Oiympia uit Waspik in de eerste ronde zouden spelen. De wedstrijd S. V. V. tegen D, E. V. O. eindigde in een gelijk spel, 0—0, Bij loting was D. E. V, O. de gelukkige. De tweede wedstrijd Excelsior tegen Oiympia eindigde in een 31 overwinning voor Oiympia, zoodat de beide Waspiksche vereenigingen zich in de finale tegen elkaar geplaatst zagen. Deze wedstrijd eindigde eveneens in een gelijken stand, 00. Bij het nemen van vijf strafschoppen door ieder der beide vereenigingen werd Oiympia winnaar van den eersten prijs, een prach- tigen zilveren lauwerkrans en D, E. V. O. verkreeg den tweeden prijs, een zilveren lauwertak. Deze wedstrijden, die onder leiding stonden van P. Treffers uit Sprang, werden bijgewoond door een talrijk publiek en opgeluisterd door muziek van het Capelsche Muziekgezelschap. Na afloop werden de prijzen in het clublokaal van Excelsior met een toepasselijk woord door den voorzitter aan de captains van de winnende elftallen uitgereikt. Dassen. Verleden week werd de arbeider V. alhier door de warmte ongesteld en overleed nog dien zelfden dag. Giessen. De gemengde zangvereen. «Eendracht zij ons Streven«, directeur de heer J. van Herwijnen alhier, is voorne mens mede te dingen in de 4de afd. op het concours te Tricht op 31 Augustus a.s. 'a Gravenmoer. Der traditie getrouw is het fanfarecorps »Euterpe« in den vroegen morgen van Hemelvaartsdag ook wederom uitgetrokken om te gaan dauw- trapperi, hetgeen ook vooral de jeugd vroeg uit de veeren lokte. Voor vreemdelingen bijzonder is dit oude gebruik in deze streek eene ware verrassing. Land van Altena. Naar le soort haridelshooi is veel vraag. Deze week werd reeds tevergeefs 50 gld. per 1000 pond geboden. Nederhemert. Onze vroegere Pre dikant, Dr. C. Verloop te Zoelmond, staat op het zestal voor Predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Dedemsvaart. Nieawendijk. Op Donderdag 1 Juni a.s. zal voor de A. R. Kiesvereeniging optreden des nam. om 3 uur (zomertijd) in de Geref. Kerk of op een terrein nabij die kerk de heer H. Colijn, (oud minister van oorlog) en des nam. om 7 uur (zomertijd) de heer V. H. Rutgers lid der Tweede Kamer. Sprang. Op uitnoodiging der Chr. Werkliedenvereniging hoopt a.s. Vrijdag avond in het Ger. kerkgebouw op te tre den Mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage. Zaterdagavond kwam de afd. «Pa trimonium® in vergadering bijeen. Door de vertegenwoordiger van het bestuur van den Z H B.P. die ter vergadering aanwezig was, werd aangedrongen, dat door de af deeling een Chr. Besturenbond werd in het leven geroepen. Voorloopig werd besloten hierop in te gaan. Daar aan den heer J. Nieuwenhuizen rijkssubsidie zal worden toegekend, zuilen binnenkort een 3-tal woningen in deze ge meente gebouwd worden. Aan de Chr. School alhier is tot onderwijzer benoemd de heer P. de Ligt te Rotterdam. y Uitwijk. Zaterdagavond j.l. werd door de bewoners van Uitwyk in tegen woordigheid van onzen EdelAchtbaren Heer Egberts en Wethouder Verschoor, een oefening gehouden met de brandspuit. Tevens werden tot brandmeesters her kozen P. v d. Wal en H. J. v. Lier. Tot straalpijphouder D. Kant en J. Bos Jr. en tot koppelaars K. J. Ruis, G. Smithjes, W. de Graaf, W. Colijn en W. Heijstek. Verder zijn alle mannen van 20 tot 50 jaar verplicht bij brand of brandgevaar als pompers dienst te doen. Waspik. Met het graan ziet het re slecht uit. Indien er niet spoedig regen komt, is de oogst bepaald slecht. Nog steeds worden er perseelen omgeploegd en met bieten bezaaid. veroorzaakt doorlragen.onre- H qebnaiicjen stoelöanö. Gebruik! BS Noodlottige bomontploffing. Pep koker 6Oct. bij Apolh.en dro&ten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2