voor let Land van Heusden en Altena, ie Langstraat en de Bommelerwaard. Ka, 4195 Zaterdag 3 Juni ABDIJSIROOP Het Noord - Brabantsch Zaad- en Landbouwhuis Koeden- en magazijn Atelier voor Fotografie foto-atelier DE KROON Mc voorraad I. G. MORTIER, HOTEL JAH GEERTZEH Café-Restaurant en Uitspanning. Asthma Benauwdheid op de borst A.Vos-v.Mersbergen C. BOUMAN, 's-BOSCH. Hinthamerstraat 10. SÜP Reusachtige Koperslagerij Lood- es Zinkwerken, Pempenmakerij. H. van Herwaarden, B. VAN ENGELEN VLIJMEN den ganschen dag geopend. Kortendijk 98 GORINCHEM Telefoon No. 156. Pelzerstr. o 65 Heusden. Heeft af te geven Ook gelegenheid voor stalling van vee. BEHOORENDE BIJ HET NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van over tollig urinezuur en nierzwakte is steenvor ming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaariijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwijl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steen vorming. Steenen vormen zich vaak, als het urine zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cement- achtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit ge neesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd af gevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle bekende drogistsn a f 1.7-5 per doos. BUITENLAND. 300.000 Gasbommen ontploft. Een opslagplaats van stikgasbommen bij Ferte-Hauterive, gelegen aan de lijn Parijs ClèrmontFerrand, op een twintig kilo meters van Moulins, is in de lucht gevlogen. Drie groote loodsen zijn totaal vernield door ontploffingen en brand. Het eerst ont plofte een aantal kisten schietkatoen in de barakken van Mèsilles, dat in Saint-Loup ligt, grenzende aan La Ferté. Vrijdagmorgen, omstreeks 11 uur ver lieten een vijftigtal manschappen van het detachement hun bezigheden om te gaan »rusten«, toen allen verrast werden door een ontploffing. Van dat oogenblik af wa ren de explosies niet van de lucht, totdat de dag eindigde. Al spoedig waren de drie groote loodsen niet meer te zien van den rook, die over het terrein dreef, waar doorheen telkens de belroode vuurstralen schoten van de explosies zelfen niet al leen roode, ook oranje en blauwe vlammen spoten er uit de stikgasbommen. De be volking moest oogenblikkelijk Saint-Loup ontruimen, en van Moulins uit werd een duizendtal gasmaskers gestuurd per vracht auto voor de bewoners van Chazeuil en van Varennes-sur-Allier, want de wind dreef de rook en de gassen in die richting. Van gasvergiftiging, zelfs niet een lichte, is totnutoe vernomen. Den brand was men den volgenden morgen al meester. Uit de ramp heeft men kunnen leeren dat de proeven, inderdaad genomen van wege het Fransche ministerie van oorlog juist zijn gebleken, n.l. dat de verstikkende werking van loopgravengas tot nihil gere duceerd wordt door verbranding want er zijn niet minder dan 300,000 bommen in den brand ontploft. Ook de dierenwereld heeft geen slachtoffers gelaten zelfs geen konijn is bezweken in de golven van gas, die over het veld kropen. Ja nog sterker ook de planten en gewassen hebben niets geleden. De wind woei de wolken rook en stikgas recht op Varenr.es-sur-Aliier aan, maar de bewoners lebben slechts een lichten chloorstank geroken, waarvan zij niet in het minst onwel werden. Te Saint-Loup begonnen Zaterdag de menschen, die hun huizen moesten verlaten, terug te keeren. 's Avonds zouden de spoorwegver bindingslijnen weer alle in orde zijn. De afgevaardigde voor Allier zal een in terpellatie in de Kamer houden. Bolsjewistisch militarisme. Trotzky heeft weer een toespraak ge houden tot de vaandrigs van de communis tische krijgsschool. Hij zeide o,a. »Nog in dit jaar zal het Roode Leger zijn kracht en strijdvaardigheid moesten bewijzen. De toestand te Ulster verergert. De toestand in Ulster wordt hoe langer hoe ernstiger. Zondagnacht hadden op de grens van Fermanagh hevige gevechten plaats, waarbij een politie-agent en vijf re bellen werden gedood en velen gewond. Maandag werden te Belfast drie personen gedood en 26 gewond. Turksche gruwelen. Het eucumenisch patriarchaat te Kon- stantinopel heeft aan het al-Grieksch comité te Londen gemeld, dat in de laatste twee weken Turksche troepen en benden veer tien dorpen in het district Gallianes in het vilayet Trebizonde plat gebrand, tal van inwoners gedood, vrouwen en kinderen gedeporteerd hebben. geneest men niet met verdoavende middelen wèl met de beproefde Het rommelt weer in Mexico. Te Tombstone, in den staat Arizona, zjjn Amerikaansche vluchtelingen aangeko men uit den staat Sonora, waar een ernstige opstand is uitgebroken onder de yaqui- Indianen. De reden is nog niet bekend geworden. De regeeriog van president Obregon wordt nog door een ander gevaar bedreigd. De aanhangers van generaal Felix Diaz en de partijgangers van wijlen president Car- vanza schijnen zich voor te bereiden tot een opstand tegen het huidige bewind. De Amerikaansche regeering is al sinds eenigen tijd van een en ander op de hoogte en volgt de ontwikkeling der gebeurtenissen met aandacht. o Mordt ons klimaat warmer 1 Het heeft de aandacht van Duitsche onderzoekers getrokken, dat verschillende teekenen wijzen op een regelmatig warmer worden van ons klimaat. Onder deze teekenen worden vooral ge noemd veranderingen in den trek van vogels en verhuizing van andere dieren. Tal van trekvogels blijven in de laatste jaren in het land, andere diersoorten (70 vogelsoorten alleen al) die wegens vroegere veranderingen hun verblijf verplaatsten, keeren terug. Men meent daarom, dat een geleidelijke terugkeer van een subtropisch klimaist plaats vindt en dat Europa over een aantal jaren weer temperaturen zal kennen als vóór het diluviale tijdperk, toen het Nijlpaard aan de Theems voorkwam, en de pelikaan bij Nordlingen br< edde. die reeds zoovelenbfy Vend van hun kwaal ver lost heeft. PLAATSELIJK NIEUWS. Wondrichem. Woensdagavond werd alhier voor de Chr. Schoolvereeniging'door den heer Gros, Dir. der Chr. Kweekschool te Gorinchem, een lezing gehouden, die, wellicht tengevolge van de warmte, zeer slecht bezocht was. De opening had plaats door den Edel Acht. Heer P. Verhagen, voorz waarna gebeden en een gedeelte uit Gods Woord werd voorgelezen. Hierna kreeg de heer Gros gelegenheid zijn onderwerp, dat ge titeld was Waarom strijd te bespreken. Spr. begon te verklaren, wanneer hij hier over de geschiedenis der school wilde spreken, met opzet het woord strijd heeft genoemd, omdat op het gebied van onder wijs een strijd achter ons lag, die bijna een bloedige strijd was geworden. x>Waar is de openbare school vandaan gekomen, zooals wij die nu hebben Spr. beant woordde deze vraag aldusde openbare school is voortgekomen uit revolutie en is daarom een revolutie-creatuur te noemen. Deze benaming werd door spreker nader uiteengezet, en hij schetste hoe tijdens de Fransche revolutie de openb. school ont staan was en de Bijbel het verboden boek bij het onderwijs werd. Toen kwam de schoolstrijd, en spreker noemde en roemde tevens de voormannen die toen weder het chr. onderwijs voorop stelden en liefhadden. Die strijd werd gevoerd met alle mogelijke middelen en spr. verhaalde wat eens was voorgevallen te Appeltern, waar een openbaar onder wijzer werd bespot, omdat hij onderwijs gaf op eenigszins christeüjken grondslag. Op die manier werd dan de schoolstrijd gestreden, waarom spreker dan ook terug kwam op de woorden van zijn onderwerp vWaarom schoolstrijd Was het in die dagen niet reeds passelijk, vrijheid van godsdienst te hebben, waarom moesten steeds de minderheden maar door de meerderheid worden onderdrukt. Maar hoe grooter verdrukking, des te heviger werd de strijd. Sommen gelds zelfs zijn samen gebracht om het Chr. Onderwijs, dat slechts bij de wet werd toegelaten, te steunen. Thans echter is gelijkheid voor openb. en bijz. onderwijs verkregen en spr. gaf dan ook in overweging ook voor deze gemeente een bijz. school op te richten. Tan de gelegenheid voor debat werd gebruik gemaakt door de heeren Vos en v. d. Wiel. Deze heeren waren het van uit hun beginsel niet eens met spr. De heer v. d. Wiel echter deed duidelijk uit komen dat hij als Raadslid niet zou tegen werken, wanneer een zekere groep voor hun kinderen een bijz. school vroeg. Maar voor de belasting betalers in onze gemeente, waarvan wij reeds een stapel reclame's te verwerken hebben gehad, zou het dan nog erger worden Alleen wanneer de gem. kas zulks toeliet, zou hij zijn stem daaraan kunnen geven, thans is dit echter niet het geval. De heer Gras diende de heeren van repliek. Het was voor hem onbegrijpelijk dat de heer v. d. Wiel zoo'n vijandschap tegen het Chr. onderwijs kon hebben, toch had schijnbaar hier zijn geweten gesproken. Wat de kosten van Schoolbouw betreft, och, zei spr., dat valt we! mee, voor f 7000 per lokaal kan men tegenwoordig wel terecht. Mogelijk kon in deze gem. zonder schoolbouw, toch bijz. onderVvijs gegeven worden. Na deze bespreking liep de bijeenkomst teneinde. Vooraf sprak de Voorz. een woord van dank tot den heer Gras, waarna Ds. Gobius du Sart met dankzegging sloot. Marktberichten. GORINCHEM, 29 Mei. Aangevoerd 370 koeien, 5 nuchtere kalveren, 833 biggen, 130 overloopers, 19 schapen, 211 lammeren. Men besteedde voor: kalf koeien f390 a f 450, melkkoeien f 225 a f 350, kalf- vaarzen f160 a f 280, pinken f 70 a f160, guiste vaarzen f150 a f 220, nuch tere kalveren f 18 a f 24, overloopers f 20 a f55, biggen f 15 a f30, schapen f 20 a f25, lammeren f7 a 10. 's BOSCH, 31 Mei. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 739 run deren, 50 zeugen, 450 biggen en 300 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeier. f 250 A f360, kalfvaarzen f160 a f260, ma gere ossen en koeien f 80 A f190, vette ossen en koeien le kw. 65, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f80 a f160, zeugen f 115 A f 165, biggen f3.Af 3,50 p. w. schapen f 20 a f 30, jonge lammeren f 6 a f 12. ZALT-BOMMEL, 30 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 121 biggen, prijs f 14 a f28; 16000 eieren, prijs 6 a 7 ct. p. st. 600 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.15, boerenboter f 1.10 a f 1.15. De Rotterdamsche eierreiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft* schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5 50f 8 50 Eendeieren f 6.50f 10.80 Aanvoer 295000 stuks. ROTTERDAM, 30 Mei. Aanvoer 169 paarden, 4 veulens, 1582 magere en 804 vette runderen, 320 vette kalveren, 807 nuchtere kalveren, 100 schapen of lam meren, 438 biggen, 75 overloopers, varkens, 4 bokken of geiten. Melkkoeien f250 a f415, kalfkoeien f375 a f520, stieren f200 a f475, pinken f160 a f270, graskalveren f a f vaarzen f 230 a f 330, werkpaar-r den f300 A f500, slachtpaarden f 100 k f 175, hitten f 200 A f 375, nuchtere kal veren f 20 A f 40, slachtkalveren f 10 A f 15, biggen f 18 A f 30, overloopers f 35 A f 50. Raadsverslag der gemeente VEEN, van Donderdag 18 Mei, des v,m. 9 uur. Voorzitter, EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris, WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alie leden behalve de heer Jiskoot. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt de notulen der vorige vergadering voor te lezen, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Aan de orde isGemeenschappelijke regeling vleeschkeuringswet keuringskring Heusden. De Secretaris leest deze ver ordening. Daarna worden verschillende inlichtingen gevraagd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het zal moeten blijken hoe het in de praktijk zal werken en is van meening dat het zichzelf zal kunnen be kostigen. Huisslachtingen kunnen worden vrijgesteld, maar zal dat gebeuren De heer Schreuders vindt het nogal kost baar voor deze enkele gemeenten en zou meerdere aansluiting gewenscht achten, wat de Voorzitter ontraadt daar verdere uitbrei ding niet aan te bevelen is wegens te groote uitgestrektheid. De heer den Dekker zag gaarne vast gesteld dat bij eventueele noodslachting, de eigenaar de dieren kan terug nemen om in zijn eigen gemeente uit te hallen. Op voc-rstel van den Voorzitter wordt de getroffen regeling met algemeene stem men goedgekeurd. Verder is aan de ordeLandbouw- verloven, voor schoolgaande kinderen. B. en W. meenen den Raad te moeten voor- Serradeila Zaadf 0.35 per K.G. Zaai Lupine Wittef 0.25 Koolrapen Zaad Gele Blauwkopf 1.20 Stoppel Knollen Zaad Lange Groenkop f 1. Halflange f 1. Ronde f 1. Spurrie Zaad Gewonef 0.40 Groote Geldersche Zaaiwikkenf 0.30 Incornaat Klaver of Fransche Klaver f 1. Levering franco station Vlijmen. Aanbevelend, B. VAN ENGELEN. D D In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot de goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENOR1TAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemei k KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretten, een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend, ALS BOVEN. FIRMA IS HET Het meest bezochte adres is tegenwoordig het Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. Minzaam Aanbevelend. IJ zeriiandei WAALWIJK. BELEEFD AANBEVELEND. van Dames-, Heeren- en Kin derschoenwerk en aanver wante artikelen, zooals Groote doozen schoencrême vanaf 15 cent. Veters in alle soorten vanaf 1 cent per paar enz. enz. Voor reparatiewerk wordt gerekend Heeren-zolen en hakken le kwaliteit f3. Idem 2e f 2.50 Dames-zolen en hakken le kwaliteit f2,50 Idem 2e f 2. Het beste adres IS en BLIJFT bij Engstraat 76 Heusden. St. Jansstraat 10-12, naby het station, 's-HERTOGENBOSCH Interc. Telef. 436, BIJVOEGSEL )fienw$blad i f Units A. Richters

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5