BLOEDARMOEDE stellen deze vast te stellen van 15 Juni tot 13 Juli; alzoo gebeurt. Thar.s is aan de orde vaststelling van het kohier der hondenbelasting in totaal bedragende f 104.50. De heer Vos vraagt of deze belasting ook inkomt, waarop de Secretaris (tevens Ontvanger) antwoordt, dat wie betalen kan ook betaalt. De Raad nam echter nog geen besluit over het restant van het laatste jaar. De Voorzitter stelt echter voor het kohier vast te stellen aldus geschiedt. Daar thans het Suppletoir kohier van den H. O. moet worden behandeld, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over tot geheime zitting. I pijn. Voortdurende vermoeidheid. Neem i \qIJMHARDTÖ 5TA AL-TABLETTEN l iPer flacon 90d. bij Apoth en drogidenjT Vergadering van den Raad der gemeente H E U S D E N, op Maandag 26 Mei nm. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Engelen. Aanwezig alle leden. Te 7.50 opent de Voorzitter de verga dering, waarop de notulen der vorige vergadering worden gelezen, die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is a. Goedkeuringsbesluit door Gedep. Staten tot wijziging gemeente-begrootingen 1921 en 1922. b. Schrijven van den heer S. F. Schreuder, waarin hij kennis geeft zijn benoeming tot lid der Commissie voor het Lager Onderwijs, aan te nemen c. Kennisgeving van den heer H. van Wijk, dat hij zyne benoeming tot Regent der Godshuizen aanneemt. d. Een brief van de N. V. Hellevoet- sluissche Gasfabriek te Hellevoetsluis, ge richt aan B. en W., waarin wordt kennis gegeven dat de gasfabriek alhier, die tot heden een onderdeel van genoemde N.V. was, thans een zelfstandige Naaml. Ven nootschap is geworden. De stukken ad worden aangenomen voor kennisgeving. Thans is aan de orde Brief directie Holl. Buurtspoorwegen, omtrent de vroeger gedane aanvrage om subsidie in het exploitatie-tekort der lijn DrunenHeusden over 1920, volgens den Voorzitter de hoofdschotel van dezen avond. Deze zegt verder, dat van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen, nadat hun het vorig Raadsbesluit was medegedeeld, be richt was ingekomen, dat met een subsidie van f1000 in het tekort over 1920 het voortbestaan der lijn in groot gevaar zou verkeeren en alleen met een subsidie van f 1750 de lijn in stand gehouden zou kunnen worden. Met algemeene stemmen was in de bestuurs-vergadering tot op heffing besloten. Het schrijven vervolgt, dat dit niet als een dreigement is te be schouwen, maar dat het alleen aan de voorspraak van den Directeur is te danken, dat niet tot onmiddellijke opheffing werd besloten, doch de termijn hiervoor werd gesteld op 15 Mei. Voorzitter. B. en W. hebben dit schrijven met allen ernst overwogen en meenden dat toch nog alle pogingen in het werk moesten worden gesteld de lijn voor Heusden te behouden en nog eens beproefd moest worden, subsidie te krijgen van de buiten gemeenten, die ook belang hebben bij de instandhouding der lijn. Het idee is toen geopperd den Commissaris der Koningin te hulp te roepen, opdat deze zijn moreelen steun aan het verzoek tot de verschillende ge- meentenbesturen zou verleenen. Ik ben daarvoor persoonlijk bij den Commissaris op audiëntie geweest en het resultaat was buitengewoon bevredigend. Nadat de zaak was uitgelegd, was Z.Exc. met my van meening, dat de lijn voor Heusden be houden dient te blijven eu het verschrik kelijk zou zijn zoo zij werd opgeheven, omdat Heusden en de omliggende gemeen ten dan geheel geïsoleerd zouden zijn. De Commissaris heeft terstond maat regelen genomen en zijn naeening in deze aan de gemeentebesturen van Herpt, Oud- heusden, Wijk, Veen en Genderen kenbaar gemaakt. Een afschrift van dit schrijven is mij ter hand gesteld. Er blijkt uit, dat de Commissaris stopzetting der lijn een ramp voor de streek acht en het noodig oordeelt dat de betrokken gemeente besturen samenwerken om dit te voorkomen, aangezien het Z Exc. voorkomt dat de streek anders een tijdperk van achteruitgang zal te gemoet gaan. De heer en negiijpen, dat ik met een dergelijk schrijven in mijn schik was. Ik ben persoonlijk naar de gemeentebesturen gegaan, doch werd echter al terstond in hooge mate ontmoedigd. In Herpt was het resultaat negatief. Daar kon men niet besluiten tot het geven van subsidie trots alle motieven. Men oordeelt daar, f dat Herpt weinig belang heeft bij de lijn en ik kon niet met cijfers aantoonen, wat ieder die oogen heeft om te zien dagelijks kan zien, dat dit wel zoo is. Volgens de leden van den Raad daar, is het slechts een oude vrouw die van den tram gebruik maakt. In Oudheusden was het resultaat niet veel beter, daar staakten eerst de stemmen en in de j.l. Zaterdag gehouden vergadering is met 4 tegen 3 stemmen be sloten niet bij te dragen. Hier deed zich het merkwaardig geval voor dat een lid, die voor subsidie was in de vergadering waarbij ik tegenwoordig was, in de laatste verga dering tegen stemde het lid, dat op de eerste vergadering niet tegenwoordig was, stemde vóór. In Genderen was het resultaat bevredi- dend, daar besloot de Raad f100.toe te kennen. Blijven over Veen en Wijk, daar had men vroeger reeds besloten niet bij te dragen. Ik heb daar geen samen komst met den Gemeenteraad gehad, omdat men my adviseerde maar stil thuis te blijven, aangezien het resultaat ook daar nihil zou zijn. Te Wyk oordeelde men, meer op de booten aangewezen te zijn, dan op den tram, was er dus kwestie van subsi dieeren, zou men eerder genegen zijn subsidie voor een boot te geven. Ziedaar het resultaat van het schrijven van den Commissaris en mijne bemoeiin gen, het is pover, doch er is gedaan wat gedaan kon worden. Spreker zal niet veel zeggen over de houding der weigerachtige gemeentebe sturen de bewering, dat de gemeenten Herpt, Oud-Heusden en Wijk geen belang zouden hebben bij de instandhouding van de tram is, in aanmerking genomen het het feit, dat Genderen erkent er wel be lang bij te hebben, eenvoudig bespottelijk. Men maakt er zich gemakkelijk af in het vooruitzicht, dat Heusden het subsidie wel geheel zal bijpassen en zoodoende op kosten dezer gemeente van de tram zal kunnen blijven gebruik maken. Zooals de heeren waarschijnlijk weten, is de vorige week een volksvergadering gehouden, waar de instandhouding der lijn werd besproken. Een vergadering die geleid werd door Mr. v. Ommeren, waarbij een 40tal ingezetenen tegenwoordig waren en waarin Mr. v. Ommeren krachtig de noodzakelijkheid betoogde om de lijn in stand te houden. Aanvankelijk waren er een paar personen die bezwaar maakten, doch deze bezwaren waren spoedig opgelost, zoodat met algemeene stemmen werd be sloten een adres tot den Raad te richten, waarin zoo noodig op het toestaan eener verhoogde subsidie word aangedrongen. Op dit adres hebben 155 ingezetenen geteekend, waarop, behoudens enkele uit zonderingen, alle hoogst aangeslagenen voorkomen. De Voorzitter leest het adres voor, waarin adressanten het voortbestaan der lijn DeunenHeusden een levensbelang voor Heusden noemen en naar hunne meening geen enkele poging onbeproefd gelaten mag worden, dat de instandhouding kan bevor deren. Overal tracht men betere ver keersmiddelen te krijgen, zoodat opheffing van een bestaande met alle middelen dient te worden voorkomen en daarvoor desnoods een verhoogde subsidie dient te worden gegeven. Adressanten dringen er tevens op aan dat in het vervolg de dienstregeling zal worden vastgesteld in overleg met den Gemeenteraad van Heusden. De Voorzitter zegt, dat de Directie van den tram tegen deze laatste clausule be zwaren maakt, een dergelijke voorwaarde is niet wel mogelijk, immers al besluit de Raad tot de verhoogde subsidie, dan blijft allijd nog een groot gedeelte van het tekort 1920 ongedekt. De Directie is echter gaarne bereid met het gemeentebestuur in overleg te treden, wat de dienstregling betreft, temeer wijl de belangen van Heusden ook haar belangen zijn, doch zich tot iets ver binden is de Direciie absoluut onmogelijk. Spr. zegt nog even te zullen resumeeren wat hij in de vorige vergadering heeft gezegd, dat hij er nl. bij blijft dat ophef fing der lijn een ramp voor Heusden zou zijn, en dat allés gedaan dient te worden om dit te voorkomen. Als Heusden niet meer aangesloten is aan den tram, dan zal men het als vergeten gaan beschouwen, en zal Heusden niet meer gerekend worden tot de plaatsen, waartoe het toch nog gaarne gerekend wordt, nl. een plaats van eenige beteekenis. In de vorige vergadering heeft spr. zich krachtig en kras uitgedrukt over den finan- cieeler» toestand der gemeente, en gemeend, dat een huogere subsidie dan f1000. voor Heusden een bezwaar zou zijn. Hij heeft nog eens nauwgezet den dienst van het vorig jaar nagegaan en dit onderzoek heeft gelukkig zijn pessimisme in belang rijke mate doen wijzigen. Spr. zal geen cijfers noemen, doch hij is overtuigd, dat het finantieel bezwaar als opgeheven kan worden beschouwd, zoodat hij met vrijheid den Raad kan adviseeren te besluiten de toe gekende subsidie van f1000.te verhoo- hoogen tot f 1650.Temeer, wijl een groot gedeelte der ingezetenen zich hier voor hebben verklaard, waaronder voor het grootste gedeelte die met de meest belastbare inkomens. Dit mag naar sprekers meening voor den Gem.raad een motief zijn, om over het bezwaar der financiën heen te stappen. De heer de Haan meent, dat het bezwaar der Directie om bij de vaststelling van de dienstregeling rekening te houden met de be langen van Heusden niet groot kan zijn, anders hinkt de Directie op twee gedachten. Eerstens beschouwt zij het lijntje afzonderlijk, dan is er ook geen bezwaar tegen, den dienst te regelen zooals Heusden dit verlangt beschouwt zij dit niet afzonderlijk, dan moet zij niet bij Heusden om subsidie komen. Spr. kan niet inzien, dat het zoo'n groot bezwaar zou zijn den dienst zoo te wijzigen, dat deze meer rekening hield met den trein te Drunen. Verleent Heusden subsidie dan heeft de gemeente ook recht aan te dringen op een betere regeling, dit was trouwens ook het gevoelen van de overgroote meerderheid der volks vergadering. Wordt aan dit verzoek gevolg gegeven, dan zullen ook de meeste ingezetenen met de verhoogde subsidie accoord gaan. Met de dienstregeling van 1 Juni komt om 8.20 een trein in Drunen aan, de tram vertrekt om 8.10, welk bezwaar is er nu tegen deze om 8.30 te laten vertrekken. De heer Uhl zegt in de allereerste plaats de Voorzitter dank te willen brengen voor alle moeite die deze zich heeft getroost, om de tram voor Heusden te behouden, in de tweede plaats zou hij mijnheer de Haan willen antwoorden over de kwestie van de dienstregeling der tram. Deze wordt geregeld in overleg met het postbestuur. Om 8,04 komt uit de richting Lage-Zwaluwe te Drunen een trein aan, om 8,20 een uit de richting den Bosch. De eerste is een posttrein de tweede niet. De Directie der tram heeft spr. voor de vaststelling der dienstregeling opgebeld. Nu komen met den posttrein van 8,04 de Rotterdamsche Nieuwsbladen mede, waarop de menschen prijs stellen die zoo vroeg mogelijk te ont vangen. Om deze in de ochtendbestelling op te nemen, moeten zij om half negen op het kantoor zijn, anders komen zij niet in de eerste bestelling. Daarom heeft spr. geadvi seerd niet op den trein van 8,20 te wachten. De Directie treft in dezen dus geen schuld. Spr. kan zich ook goed voorstellen, dat de Directie zich moeilijk kan binden, daar zij zich echter tot overleg bereid heeft ver klaard, twijfelt hij er echter niet aan of zij zal met gerechtvaardigde belangen van Heus den rekening willen houden. Op de volks vergadering is er op gewezen, dat de tram uit Drunen te 6,36 naar Tilburg vertrekt en van hier vertrekt de eerste tram om half acht. Spr. kan niet inzien waarom niet op den tram van 6,36 zou kunnen worden gereden, opdat belanghebbenden hier ook van. dien tram gebruik zouden kunnen maken. Hij gelooft echter, zoo de directie hierop wordt gewezen, zij gaarne in overleg zal willen treden, om echter op iederen trein een tram te gaan leggen is een on mogelijkheid. Het bezwaar dat spr. had tegen verhooging der subsidie was alleen het financieele bezwaar, waar thans blijkt dat de belastingschroef daarvoor niet vaster aangedraaid zal behoeven te worden, heeft hij ook geen bezwaar meer de subsidie te verhoogen. De heer de Mol vraagt of het den Voorzitter bekend is, dat het tekort werke lijk op het lijntje Drunen alleen wordt geleden, hij kan zich niet voorstellen dat dit werkelijk zoo groot is. De Voorzitter zegt dat hij geen inzage der boeken heeft gehad, doch hij neemt wel aan dat het tekort werkelijk zoo groot is. Immers Rijk en Provincie dragen ook bij in het tekort en de gewone voorzichtig heid van het Rijk in aanmerking nemende twijfelt spr. er niet aan, of van Staatswege zal daarover wel een onderzoek zijn inge steld. De heer de Moll vraagt waarom de directie ook geen subsidie vraagt aan de gemeente 's Hertogenbosch, deze heeft toch ook belang bij de instandhouding, hierop antwoordt de Voorzitter dat de directie constateert dat de exploitatie van het lijntje DrunenHeusden niets oplevert en de aandeelhouders daarom tot opheffing hebben besloten, indien Gemeente, Rijk en Provincie het tekort niet willen dekken, De heer de Jongh zegt dat Mr. v. Om meren op de vergadering verklaarde in zage te hebben gehad van de boeken, en dat deze verklaarde dat het tekort werkelijk op de lijn DrunenHeusden werd geleden. De heer H. Verhoeven meent dat dit met een behoorlijke administratie ook wel is te constateeren, ook de Voorzitter meent dat de Directie het tekort wel aanneme lijk zal hebben gemaakt. De heer de Haan zegt zich nog gaarne aan te sluiten bij de hulde, door den heer Uhl aan den Voorzitter gebracht. Ook spreker gelooft dat vrij goed is na te gaan, of het tekort werkelijk op de lijn Drunen Heusden is geleden en zijn indruk is dat het tekort werkelijk bestaat. De heer de Jongh merkt op dat in de nieuwe dienstregeling van 1 Juni geen verandering meer zal zijn te brengen, deze zijn reeds gedrukt. De Voorzitter, dit gesprokene toelich tende, zegt, dat de Directie, indien zij eerder met het verlangen bekend was geweest, gaarne met het Gemeentebe stuur in overleg zou zijn getreden, doch in de vastgestelde dienstregeling wijziging te gaan brengen is bezwaarlijk. Spr. wil wel het verlangen van den Raad kenbaar maken, doch meent dat niet voor de vol gende dienstregeling overleg mogelijk zal zijn. Het verzoek der tramdirectie om de subsidie in het exploitatie-tekort over 1920 te verhoogen tot f1650.in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heeren v. Everdingen en de Mol zeggen de bittere pil maar te zullen slikken. De Voorzitter drukt zijn genoegen uit over den uitslag der stemming. Benoeming stembureau. Als Voorzitter is ambtshalve aangewezen de Burgemeester. Bij de stemming voor 2 leden verkregen de heeren de Jongh 6 stemmen, v. Ever- dingen 5, de Mol, F. Verhoeven en H, Verhoeven elk 1 stem. Benoemd zijn dus de beide eerste heeren. Bij de stemming voor twee plaatsver vangende leden verkregen de heeren de Mol en de Haan elk 5, H. Verhoeven 3 en Uhl 1 stem, zoodat de eerste twee zijn benoemd. Opmaken eener voordracht ter benoe ming van twee leden van het college van zetters ter vervanging van wijlen de heeren L. G. C. Verhoeven en L. J. Veerman. By de stemming voor de vacature Verhoeven verkregen voor eerste candidaat de heeren H. A. J. Verhoeven 5, de Haan en de Mol 1 stem voor tweede candidaat verkreeg de heer Jo de Mol 6 stemmen, zoodat voor de eerste vacature op de voor dracht zullen worden geplaatstno. 1 de heer H. A. J. Verhoeven, en no. 2 de heer Jo de Mol, Bij de stemming over de vacature Veerman verkregen ais eerste candidaat de heeren A. J. v. d. Kolk 5, Mr. C. W. v. Ommeren 1 stem als tweede candidaat de heeren H. v. Wijk 4, Uhl 1 en Mr. C. W. v. Ommeren 1 stem, zoodat op de voordracht zullen geplaatst worden no. 1 de heer A. J. v. d. Kolk, no. 2. H. v. Wijk. Benoeming twee leden der schattings commissie voor de Rijksimkomstenbelasting ter vervanging van wijlen de heeren L. G. C. Verhoeven en L. J. Veerman. Hiervoor verkregen de heeren H. A. J. Verhoeven 6, A. J. v. d. Kolk 7, en L. de Mol 1 stem, zoodat de twee eerstge noemde heeren zijn benoemd. Voorstel B. en W. tot intrekking der verordening op de winkelsluiting. B. en W. hebben gemeend te moeten voorstellen om deze verordening in te trekken, omdat zij weinig populair is, er slecht de hand aan wordt gehouden, bij de rechterlijke macht niet erg sympathiek staat aangeschreven, en by veroordeeling een lage straf wordt toegepast, iets wat de politie niet animeert er streng de hand aan te houden. Daarbij is de verordening meer in de crisistijd in het leven geroepen ter besparing van den kolenvoorraad. Met algemeene stemmen wordt besloten de verordening in te trekken. Suppletoir Kohier rioolbelasting 1922. Na de opmaking en goedkeuring van het kohier der rioolbelasting is gebleken dat daarop een postje is vergeten. De Raad verleend machtiging deze alsnog op het Suppletoir Kohier te plaatsen. De Voorzitter zegt dat de heeren zich zullen herinneren, dat het vorig jaar een bedrag van f 25.is toegekend voor het schoonhouden der localen waarin de vrij willige landstorm zijn oefeningen houdt. Er wordt echter zoo menigvuldig gebruik van gemaakt, dat dit bedrag te laag is gebleken en B. en W. daarom voorstellen het te verhoogen tot f 35.De Raad gaat met dit voorstel accoord. Aangezien geen der heeren het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting tot vaststelling van het Kohier Hoofd. Omslag voor de eerste 4 maanden van dit jaar. BINNENLAND. Ingebroken. Te Hengelo is in een tweetal villa's ingebroken. Verschillende voorwerpen van waarde, benevens f 1200 worden vermist. De vermoedelijke dader, een Duitscher, is door de politie bij Oldenzaal gearresteerd. Toen de gearresteerde trachtte te ont vluchten, werd een schot gelost, waardoor bij getroffen werd en naar het ziekenhuis te Hengelo gebracht moest worden, waar hij overleed. Uitvoer boter en kaas! De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Juni ingetrokken zijn be schikking van 13 Juni 1921, houdende aanwijzing van de kantoren, langs welke uitvoer van boter en kaas, welke aan de daarvoor gestelde eischen voldoen, kan plaats vinden en te bepalen, dat die uit voer langs alle grenskantoren der invoer rechten zal kunnen geschieden. Van telepaath tot zaalchef. Wie in Indië of Nederland den beroem den telepaath Eugen de Rubini gezien heeft, zal zeker belang stellen in zyn verdere lotgevallen, die door D. S. uit San Francisco aan de ïlnd. Ct.« worden gemeld »Ik heb dezer dagen een aardige ont moeting gehad. In California-street is 'n cafeteria geopend. Oud-Holland wordt deze gelegenheid genoemd, eigendom van een paar Hollanders. Meisjes als Zeeuwsche boerinnetjes gekleed, bedienen het publiek, en tegen een matigen prijs is er een Hollandsch gerecht te krijgen, zooals hutspot met klapstuk, boerenkool met worst enz. Aan den wand hangen een tiental schil derijen van een Amerikaanschen schilder, copieën van Nederlandsche Ansichtkaarten alles is hier typisch Hollandsch. In deze gelegenheid ontmoette ik Eugen de Rubini, den eens beroemden telepaath, die er zaalchef is. Arme kerel I In Amerika gekomen, een land waar een ieder eigenlijk in een haast leeft, waar het een drukte van belang is, kon Rubini zijn gedachten niet meer concentreeren. Hij was tele paath af. Men herinnert zich in Indië ook wel Rubini's vrouw een Haagsche jonge dame. Zij is ook in San Francisco. Zij heeft een emplooi gevonden als bioscope-jufïrouw, die de menschen de plaatsen aanwijst. Zoo zijn Rubini en zijn vrouw bezig geld te verzamelen hij als zaalchef en zij als bioscope-juffrouw om weg te komen uit deze stad en uit het land, dat hun weinig goeds, maar veel ellende heeft gebracht. o Zaaideunen verbrand. Ten nadeele van den heer Kröller zyn op de Yeluwe onder Ede 25 H.A. zaai- dennen verbrand. o Brand. Te Haarlem is het confectie-kleeding- magazijn van den heer T. v. Norde Barre- voetestraat uitgebrand. De bovengelegen woonvertrekken bekwamen ook ernstige schade. Strooiprtys. In Groningerland stijgen de strooprijzen nu reeds tot f34 per 1000 K.G. tegen ongeveer f10 voor eenige weken. Er is veel vraag naar stroo voor de Duitsehe kartonfabrieken. Legaat. Aan de diaconie van het Gasthuis en Ondersteuningsfonds der Remonstr. Gemeen te te Groningen, is door wijlen den heer W. Wonink aldaar f 10.000 gelegateerd. Portefeuille gestolen. W. G., die inwoont bij iemand in de Faber van Riemsdijkstraat te 's Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem vermoedelijk thuis een portefeuille met f 190 en 20.000 mark is gestolen. firoote fabrieksbrand te Helmond. Een ernstige brand heeft de maga zijnen en fabrieken van den groothaudel en stoommeelfabriek der firma J. R. Nelis te Helmond verwoest. 120.000 K.G. graan en meel zijn nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geraamd op ongeveer 300.000. Ondeugdelijke limonades. Door den Districtskeuringsdienst te 's Her togenbosch is tegen een limonadefabrikant te Vlijmen proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van drinkwaren van ondeug delijke samenstelling (Champagne-pils waar aan saccharine was toegevoegd). De voorraad werd in beslag genomen. XBleekzucht,Duizeligheid£wakte, Rug -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6