mr liet Lui vai Neusden ti Alteia, de Langstraat en de Boniieierwiard GEWROKEN. "|wink Net Drukwerk Alle drukwerken J Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4197, Woensdag 7 Juni 1922 FEUILLETON. en nieuwe blouse in ruil voor een oude I F,RMA L. J. VEERMAN, UND VAN alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Poincaré heeft in een schrijven tot alle mogendheden, die te 's Gravenhage ver wacht worden, uiteengezet, welke bezwaren hij heeft tegen de conferentie en de redenen waarom hij aan haar succes twijfelt. De Fransche premier meent, dat de Sovjet ook in Den Haag het struikelblok zal zijn. Om deze redenen kan de republiek nog niet beslissen of zij aan de besprekingen van 15 dezer zal kunnen deelnemen en de regeering te Parijs behoudt zich haar be slissing voor. Inmiddels worden de onderhandelingen over een Fransch-Britsch verdrag voortgezet na een korte onderbreking die aan ernstig meeningsverschil te wijten was. Havas meent te weten dat de onderhandelingen thans wederom vorderen. De overweging, dat het bestaan van een Fransch-Engelsch verdrag, hetwelk de Entente stevigt en op vastere basis plaatst, de stabiliteit van de Europeesche politiek zal bevorderen en Amerika wellicht tot grooter vertrouwen in Europa's toekomst zal stemmen, mag een der redenen zijn, waarom Engeland aan het verdrag medewerkt. Dat de onder handelingen op gooote moeilijkheden zullen stuiten, laat zich denken, want de beide landen aan weerszijden van het Kanaal zyn van zeer uiteenloopende geaardheid en heb ben in vele opzichten tegenstrijdige be langen. Poincaré's strijd in de kamer, naar aan leiding van Genua, is geen verwoede strijd geweest en de overwinning heeft geen moei lijkheden opgeleverd. Zij is schitterend geweest. De meerderheid heeft de oppositie met 463 tegen 96 stemmen verslagen. Slechts 51 leden hadden 2ich van stemming onthouden. De uitslag van de kamer debatten kan dus niet twijfelachtig worden genoemd. De besprekingen van de bankierscommissie zijn voor korten tijd geschorst. Volgens een Duitsch bericht zou ook deze commissie in de eerste plaats te kampen hebben tegen de Fransche opvatting. De bankierscommissie stelt zich voor dat hetgeld van de internationale leening in de eerste plaats aangewend wordt tot economisch herstel van Duitschland. Een hersteld en versterkt Duitschland kan vervolgens zijn schulden gaan aflossen. Frankrijk meent echter dat dit de verkeerde wereld is en dat het bedrag van de leening door Duitschland gebruikt moet worden om zijn schulden te betalen. Wat er met Duitschland verder gebeurt, is van later zorg. Op deze wijze zou de schuld van Duitsch land slechts verplaatst en van politieke door L. J. FIKKEE. 5 (Slot) Maar de toevloed der kijklustigen hield nog steeds aan, de directeur maakte bekend, dat er nog enkele staanplaatsen te verkrijgen waren en gretig werden ook deze gekocht. Eindelijk was er geene plaats meer over en eene groote menigte werd teleurgesteld door de tijding, dat letterlijk alles bezet en volge propt was. Nu kon het publiek nauwelijks zijn ongeduld bedwingen en toen eindelijk het schelletje ging, ten teeken, dat de twee lang verwachte nummers, op het programma met vette letters aangeduid, zouden worden uitgevoerd, kwam er aan het geroep en gejuich, het handgeklap en gestommel bijna geen einde. De poort, die het circus van de stallen scheidde, werd opengeworpen en het prachtige paard van Soülard kwam binnen met zijnen berijder op den rug. De dunne, fijne pooten van het zuivere Arabisch dier, trilden van nauw bedwongen bijmengselen ontdaan worden, maar de veer kracht van Europa werd niet bevorderd. Duitschland zou zwaar belast en economisch machteloos blijven. De Franschen kunnen evenwel niet goedkeuren en voor hun standpunt is wel iets te zeggen dat het verslagen en voor den oorlog verantwoorde lijke Duitschland op deze wijze het eerst uit den economischen chaos gered zouden worden en dat de Geallieerden pas daarna aan de beurt zouden komen. De vooruitzichten omtrent Ierland blijven verre van gunstig. Dat Lloyd George besloten heeft de Pinksterdagen te Criccieth door te brengen om volstrekte rust te zoeken, wordt als een gunstig voorteeken beschouwd. Maar Churchil blijft ook de feestdagen te Londen en dit wijst wel op een ernstige toestand. Trouwens dat de toestand uiterst gespannen is, blijkt uit tal van uitlatingen der verantwoordelijke mannen en ook uit de militaire maatregelen die de regeering neemt. Inderdaad is het verdrag met Engeland een doode letter geworden nu de Vrijstaat-regeering z>ch plotseling met een zoo fel tegenstander van het verdrag als de Valera is, verbonden heeft. Men had te Londen gehoopt, dat de verkiezingen voor de Dail Eirean aan Collins en Griffith de parlementaire macht zouden geven die zij voor het bestuur des lands behoeven. Het oorlogsparlement, waarin de Valera een zeer sterke minder heid heeft, zon dan ontbonden zyn en plaats maken voor een Vrijstaat-parlement dat loyale samenwerking met Engeland voorstaat. Door de nieuwe coalitie worden de parlementaire verkiezingen evenwel een schijnmanoeuve en De Valera houdt den invloed dien hij bezit en die voor de Iersch-Britsche verhouding zoo bedenkelijk is. 4 4 Gelijk een telegram reeds meldde, heeft de Zweedsche Rijksdag geweigerd zijn goed keuring te hechten aan het Russisch-Zweed- sche handelsverdrag, door de regeering voorgesteld. Bij de beraadslagingen werd de nadruk gelegd op het politieke karakter van het verdrag. Er kon geen sprake zijn van erkenning van Rusland, zoolang Rusland niet zoodanige concessies doet, als nood zakelijk zijn om te voorkomen, dat de relaties met Rusland nadeelig kunnen zijn voor Zweedsche belangen en zoolang Sovjet- Rusland volhardt by zijn tegenwoordige willekeurige houding en bij de handhaving van haar juridisch standpunt tegenover bui- tenlandsche mogendheden. Daarom kon dit verdrag, naar eenige partijleiders verklaar den, niet worden goedgekeurd. o drifthet purper der wijdgeopende neus gaten was duidelijk zichbaar de prachtige staart, door eenen sierlijken strik opgebonden vloog als een donkere slang heen en weer. Hoog opricht stond Soülard op den rug van het edele dier, in het zalig bewustzijn, dat honderden oogen op dit oogenblik vol bewondering op hem gericht waren. Een luid, aanhoudend applaus begroette hem en deed voor eenige seconden op zijne anders kleurlooze wangen een blosje van genoegen te voorschijn komen. Hij boog even, groette het publiek en gaf zijn paard het gewone teeken, waarop het dier onmiddellijk in eenen snellen draf overging. Onder het aanhoudend applaus reed Soülard eenige malen rond en toen hij de snelheid van zijn paard groot genoeg oordeelde, gaf hij Malin, die in het midden met de hoepels gereed stond, eenen bijna onmerkbaren wenk. Aanstonds begaf deze zich nu naar het gewone punt, waar hij iederen avond stond, plaatste zich op de aldaar gemaakte ver hevenheid, nam beide hoepels in de handen en keek nog even naar Soülard, die thans in duizelingwekkende vaart rondvloog. De rijder wierp eenen snellen blik naar de beide hoepels in Malins handen en toen hij daarop duidelijk de bewuste krijtstreepjes Kies Uwe meest óeliefde kleur uit de 18 TwinK- tintenkoop een pakje en vol§ de gebruiksaanwijzing Oat is alles. De Lever's Zeep Maatschv viaardirvóeri BUITENLAND. Opper-Silezië. Nieuwe daden van geweld zijn gepleegd in de districten in Opper-Silezië, waar in de laatste dagen wanordelijkheden voor vielen. De maatregelen door de hooge intergeallieerde commissie genomen en de proclematie van den staat van beleg in het onrustig gebied, doen een ontspanning ver wachten, die zeker nog grooter zal worden, wanneer het werk zal zijn hervat. Dreigende spoorwegstaking in Amerika Het bestuurscomité van den bond der spoorwegmannen in Amerika dringt aan op een algemeene staking om te protesteeren tegen een verlaging der loonen met 12 pet. Door deze verlaging zou een millioen Ame- rikaansche arbeiders jaarlijks 50 millioen dollars minder ontvangen. -o- - Turksche wreedheden in Klein-Azië. De »Daily Telegraph« zegt, dat er weer twee leden van het Amerikaansche hulp comité voor Klein-Azië zijn aangekomen te Konstantinopel van Siwas. Zij verlieten deze plaats op 12 Mei. Volgens hun aan- teekeningen zijn ongeveer 70.000 gedepor teerde Grieken Siwas gepasseerd op hun zag, kwam er plotseling een duivelachtige grijnslach op zijn gelaat. Andermaal ont ving Malin nu een teeken, terwijl Soülard zijn paard een woord toeriep, waarop het dier aanstonds zijnen gang verdubbelde en blibsemsnel voorschoot. Malin woog de hoepels, naar het scheen, in zijne handen, greep ze daarop stevig vast en hield ze met wijd uitgesteikte armen in eene rechte lijn voor elkander. Op het zelfde oogenblik voelde hij in den linker hoepel iets hards. Zijne hand trilde niet, maar de middelvinger drukte met alle kracht tegen het vloeipapier op de verdachte plaats. Het papier scheurde een weinig, en Malins scherp oog ondekte eenen dunnen, glinsteren- den staaldraad. De toeschouwers zagen hem plotseling marmerwit worden de ongelukkige begreep, dat Soülard verloren was, als hij den sprong deed. Hij wilde den hoepel laten zakken, wilde den rijder toeroepen, niet te springen, maar het was, alsof de schrik hem tot alles buiten staat had gesteld, Eenige seconden nog, en 't was te laat. Bliksemsnel kwam het paard aanvliegen, met fonkelende oogen mat Soülard den afstand, boog de knieën en sprong. Een duizendvoudige kreet van schrik en weg naar verbanning en dood. Op hun reis kwamen deze Amerikanen bij een groep van ongeveer 200 Grieken, waarvan 12 reeds stervende van uitputting waren. In 't geheel werd aan slechts veertien man nen toegestaan om te Samsoen te blijven. In de naburige dorpen scheen geen enkele Griek te zijn. o Dc grensgevechten. Het regiment koninklijke Schotsche grens soldaten, dat in Februari uit Ierland naar Devonport vertrok, is uit Plymouth naar Ierland teruggekeerd. Drie special constables zijn in de ge vechten tusschen republikeinen en Ulster troepen aan de grens van Louth en Armagh gedood. De grensbewoners vluchtten in de richting van Dundalk. Verder langs de grens, bij Bulleville, vochten dezelfde tegenstanders verscheiden uren. De republikeinen beweren, dat zij geen verliezen leden. Tsjitsjcriu brengt hulde aan dc politie. Alvorens de herbergzame kusten van Santa Margherita te verlaten en naar Berlijn te reizen, beeft de leider der Russische delegatie te Genua een feestje gegeven, ter eere van de politie-autoriteiten, die de delicate taak hebben gehad, om voor de veiligheid der Russische delegatie te waken. Hij bedankte de heeren voor hun op lettendheid en bracht warme hulde aan de Italiaansche politie. Een koning had het niet geestdriftiger kunnen doen. Tsjitsjerin zeide o. a dat het hem speet, geen onder scheidingen aan de Italiaansche overheids personen te kunnen verleeneri, daar de joRoode Vlagcc alleen maar verleend werd aan hen, die gevochten hadden voor bolsje wistisch Rusland. Ter vervanging daarvan bood hij de politiechefs gouden en zilveren sigarettenkokers aan, die prachtig versierd waren met bloedroode. robijnen en waarin het sowjet-embleem was gegraveerd. De lagere ambtenaren kregen portretten met handteekening van den bolsjewistischen leider als een souvenir aan zijn bezoek. Vliegongeluk. De vliegenier Johner is te Lausanne tij dens een vlucht doodgevallen. ilarenconflict te Calcutta. 10.000 Sjouwerlui en koelies, werkzaam in de'dokken, hebben het werk neergelegd, als protest tegen de veroordeeling van twee man, die beschuldigd werden een opzichter te hebben aangevallen. Het geheele haven bedrijf is verlamd. o Priesterrervolging in Rusland. Te Irkoetsk werden de aartsbisschop en afgrijzen klonk eensklaps door het circus. Soülard was door den eersten hoepel heen- gevlogen, doch in den tweeden blijven han gen de daarin gespannen staaldraden hiel den hem tegen hij viel en sleepte Malin in zijn val mede. De laatste stond bijna onmiddellijk weer op Soülard daarentegen bleef vreeselijk gillend liggen. Zijn paard door de ontzettende kreten der toeschou wers verschrikt geworden vloog als dol rond en vertrapte den ongelukkigen Soü lard onder zijne hoeven. Afgrijselijk ver minkt en bijna onkenbaar droeg men hem weg. De voorstelling werd onmiddellijk geëindigd, en een in allerijl ontboden ge neesheer verklaarde, dat Soülard op weinige uitzonderingen na, geen been in zijn lichaam had heel gehouden en nog een uur leven zou. Het eenige, wat men doen kon, was hem bewusteloos en daardoor ongevoelig te maken voor zijn onuitsprekelijk lijden. Eenige oogenblikken na deze verschrik kelijke gebeurtenissen drong een meisje, gekleed in het kostuum eener koorddanse res, door de omringden heen en knielde bij den stervende neder. Soülard lag met gesloten oogen en vreeselijk hijgende neer. Het meisje, waarin de lezers ongetwijfeld Blanche zullen herkend hebben, sloeg een 19 andere personen gearresteerd, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan pro paganda tegen de sowjet-regeering. o VFerkloozennitkecringeii. De Belgische regeering heeft besloten de werkloozenuitkeeringen voor gezinshoof den te verminderen van 5 tot 4 francs de uitkeeringen voor ongehuwden en kin deren blijven onveranderd. IS 'N RECLAME GESCHIKT VOOR ELKE ZAAK. Eiisai voor den Handel, Openbare Bestuurslichamen, Notarissen, Ver- eenigingen, enz. worden door ons spoedig en net vervaardigd. BOTERMARKT HEUSDEN POSTCHEQUE EN GIRODIENST 61525. >25- BINNENLAND. De brand b(j „Werkspoor" en de kruiser Sumatra". Een voorloopig onderzoek naar den omvang der schade, door den brand bij »Werkspoor« te Amsterdam, aangericht ten aanzien van de turbines voor den ir. aanbouw zijnden kruiser voor den Indischen dienst »Sumatra« heeft uitgewezen, dat de dusgenaamde kruisturbines, die bestemd zijn om in werking te worden gesteld bij het ondernemen van kruistochten met 15 mijl per uur, zoodanig beschadigd zijn, dat zij niet meer kunnen worden hersteld. De andere groote turbines hebben door den brand wel geleden, doch een nauw keuriger onderzoek zal moeten uitmaken hoe groot de schade is en van welken invloed deze zal zijn op den korteren of langeren duur van eventueel herstel. Als vragenden blik op de omstanders, die eer biedig, op een wenk van den directeur, terugtraden. Toen boog zij naar Soülard over er kwam een wilde uitdrukking it hare flikkerende oogen. >Soülard,« fluisterde zij. De rijder be woog zich niet en scheen haar niet bemerkt te hebben. t>Soülard riep zij halfluid kunt g* mij verstaan De ongelukkige opende even het eene oog het andere was door het paard uit getrapt. Hij had hare stem gehoord. »Soülard«, hare oogen vestigden zich met eene demonische uitdrukking op den rijder Soülard, i k heb de hoepel- verwisseld, die gij voor Nina bestemd hadt. I k heb Totti gewroken. Er kwam een zonderlinge trekking i; het gruwelijk misvormde gelaat van den rijder een vreeselijke rilling doorliep het gansche lichaam toen bleef Soülard onbe weeglijk liggen. Den volgenden morgen vernam Nina uit den mond harer vriendin, welk gevaar haar bedreigd had. Nog dienzeltden middag werd Soülard begraven, en arm in arm keerden de twee vriendinnen van den doodenakker terug. NIEUWSBLAD Fabrnkatiten vort o unlitjheA Lütx

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1