SENORIO de 10 cents sigaar, iü nr. Hemen een leep! C. DE KEMP, SlLiffiiïZÉM Cos tak. Rook ons SUCCESMERK, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4198. Zaterdag 10 Juni 1922 MABAZZJy Tel. lat. Hinthamerstr'aat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. IN GOUD EN ZILVER. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Bahlmaau's Ilssliag BI BIST! sikea staal samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. m, l Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent; Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. ws~mi -aasD BÜITEMLANDSCH OVERZICHT. De gevolgen van den aanslag op Bur gemeester Scheidemann zijn niet ernstig geweest. De aangevallene heeft reeds tweeden Pinksterdag een autoritje kunnen maken en zijn flauwte en daarop volgende ongesteldheid wordt toegeschreven aan den schrik. Het gifgas dat tegen hem gelan ceerd werd, zou, meent men, voor iemand van zwakke gesteldheid doodelijk geweest zijn. De zaak is dus ernstig genoeg. Ernstig vooral omdat deze aanslag we derom het bewijs levert, dat de zwarte nationalisten want alleen van hun kant kan de aanval komen hun moord- campagne voorzetten en dat de terreur nog altyd bestaat. Hetgeen teekenend is voor de mentaliteit in zekere Duitsche kringen. Gelukkig echter mag men gerust aannemen dat deze kringen een zeer kleine minderheid vormen. Wat niet wegneemt, dat dr. Wirth, minister Hermes, Rathenau en andere op den voorgrond tredende politici dezer dagen vermoedelijk hun re volvers nog eens nagezien hebben. De vooruitzichten in Ierland blijven somber. Aan de grens van Ulster wordt verwoed gevochten. De nationalistische troepen, aangevoerd door volgelingen van De Valera, schijnen, nu de laatste zich met de mannen van den Vrijstaat verbon den heeft, in het geheel niet meer te kunnen intoomen en uit den band te schieten, voor zoover men bij hen van een band kan spreken. Ook Britsche troepen moeten reeds ingrijpen en zijn slaags met de Sinn-Feiners. Er is geen uitzicht op verbetering 1 Het gebeurde te Pettigo, in Noordwest- Ieiland, op de grens van Ulster en den Vrijstaat, waar voor het eerst sinds langen tijd weer Britsche troepen tegen de Sinn Feiners in actie gekomen zijn, heeft zoowel in Engeland als in Ierland groote opschud ding verwekt. Bijzonderheden over de gevechten van Pettigo vindt men hieronder. Het was sinds lang bekend dat de Engel- sche bezetting in Noord-Ierland aan de grens geconcentreerd was tegenover de republeinsche Sinn Fein-troepen, doch het heette dat de Britsche troepen slechts defensieve oogmerken hadden. Dat zij thans actief geworden zijn zal niemand verwonderen. Het optreden der Sinn Feiners is tartend genoeg geweest. Maar men vraagt zich dan af, waarom zij dan niet even krachtig opgekomen zijn tegen de laffe moordaanvallen, welke in Belfast zelf door de onverzoenlijke Ulstermannen op de daar woonachtige katholieken zijn gedaan. En welke uitwerking zal dit Door L. J. FIKKEE, 1) I. Het was morgen. De vogeltjes schenen in den waan, dat de gele bladeren eerst gisteren of eergisteren uit hunne knoppen waren te voorschijn gekomen althans ze tjilpten en flloten er hard genoeg voor. En toch was de herfst reeds eenige dagen bezig geweest met den arbeid, dien som migen onzer zoo gaarne vernielingswerk noemen, terwijl ze mogelijk bij eenige na denken niet dan aarzelend dien naam zouden geven aan dat gedeelte van den oneindigen kringloop der natuur, die evenzoo geregeld terugkeert als dag en nacht. De zon scheen, zoo vriendelijk haar dit maar eenigszins mogelijk was, in aanmer king genomen de enkele kleine wolkjes, welke zoo nu en dan hare koesterende stralen voor eenige oogenblikken geliefden te onderscheppen, tengevolge waarvan dan telkens eene donkere schaduw gleed, niet alleen over den fraaien tuin, doch ook over de niet minder sierlijke en goed onder houden woning van den heer Vorster, met wien wij den lezer thans in kennis wen- schen te brengen. Aangezien het, tot goed begrip van wat volgen zal, volstrekt niet noodig is, den naam te weten van het Geldersche dorpje, waar de woning van mijnheer Vorster gelegen was, en bovendien de in deze geschiedenis betrokken personen voor het meerendeel reeds lang overleden zijn, zullen wij ons de vrijheid veroorloven, het den naam Rozendal te geven. Wanneer de geduldige lezer nu misschien in den waan mocht geraken, dat wij in den breede zul len uitweiden over natuur- en plaatsbe schrijving, heeft hij zich min of meer vergist, en, om zulks te bewijzen, gaan wij dade lijk over tot ons eigenlijk verhaal. Mijnheer Vorster was een man van on geveer vijftig jaarhij woonde met zijne echtgenoote en zijne eenige beeldschoone dochter rustig en kalm voort, zich weinig bekommerende om de groote, woelige drukte in de steden, en zich niet storende aan de somtijds min of meer spottende opmerking van zijnen broeder Frederik, dat hij een echt kluizenaarsleven leidde, en dat Emma, zijn eenigst kind, nog nooit verder in de wereld had rondgezien, dan tot de grenzen van het dorpje, hoewel ze nu toch reeds bijna negentien jaren telde. Bij zulk een gezegde van zijnen broeder glimlachte mynheer Vorster gewoonlijk wees dan zwijgend op zijn kind en antwoordde op zachten toon »Zij is de vreugde van mijn leven, broeder buiten haar en mijn vrouw begeer ik niets.® En de roerend teedere blik, dien hij dan op zijn kind wierp, trof den jongeren Vorster dermate, eenzijdig optreden moeten hebben op de stemming van de Vrijstaters. Men kan er zeker van zijn dat De Valera de thans gevallen vrienden bij de aanstaande ver kiezingen als gangmakers gebruiken zal, Volgens den Dublinschen correspondent van de aTimes® acht Collins het incident te Pettigo ernstig en heeft hy bij de Britsche regeeaing erop aangedrongen, een onderzoek in te stellen. Er zijn niet minder dan 30 republikeinen bij deze gevechten gesneuveld. Het gevaar voor mislukking der Britsche- lersche politiek is allermeest denkbeeldig. Het Amerikaansche departement van oor log heeft een statistiek gepubliceerd, waar mede het tracht aan te toonen, dat de Vereenigde Staten éèn der landen is, die een voorbeeld geven in de ontwapening. De Vereenigde Staten, welke voor den wereldoorlog hun leger hadden opgevoerd tot 4 millioeri man, nemen nu de veertiende plaats in, gerekend naar de getalsterkte, met een leger van 158.000 man. Het departement zegt in een andere statistiek, dat de cijfers aantoonen dat Rusland het grootste leger ter wereld heeft, namelijk 1.570.000 man, China volgt als tweede met een strijdmacht van 1.083.000 en Frankrijk als derde met 848.000 soldaten. Andere legersterkten zijn nog Abessiriië, 517.000; Griekenland, 310.000; Japan, 302.000 Polen, 290.000 Italië, 250.000 Groot-Britannië, 237.500Britsch-Indië, 221.000; Spanje, 216.000; Turkije; 488.500 en Roemenië, 165.000. De Amerikaansche legerdeskundigen wijzen erop, dan ondanks den roep der geheele wereid om ontwapening, Europa nog steeds voortgaat met het vormen van groote legers, De »Munchester Guardin« schrijft over de commissies van onderzoek naar de Turksche wreedheden in Klein-Azië De commissie kan feiten ontdekken en publiceeren, maar zij kan door deze mid delen alleen de slachting niet doen ophou den. Van hoeveel belang de publicatie dei- feiten ook is, de regeering van Angora moest dit gevoelen voordat het proces der uitroeiing is afgeloopen. Maar de voor naamste druk op de Angora-regeering moet ongetwijfeld van politieken aard zijn. De slachtingen hebben het reeds veel moeilijker gemaakt voor de westelijke mogendheden om toe te stemmen in een politieke rege ling, die de Turksche heerschappij over dat hij er niet aan dacht, zijne stekelige woorden te herhalen. Op dezen heerlijken morgen zat Emma in de tuinkamer te lezenklaarblijkelijk had zij moeite, het daarin vervatte behoor lijk op te nemen nu sn dan hief zij even het fraaie, met lange, donkere lekken rijk getooide hoofdje op, als was het zwaar geworden door het verwerven van zooveel kennis, en dan blikten die groote, droomerige kijkers zoo zacht en dweepend rond, als wilden zij, aan alles en allen vertellen, aan alles en allen vragen. »Emma,« klonk daar op eenmaal een zachte, vriendelijken stem, en aanstonds plooide een zoet glimlachje, dat straks nog zoo ernstig peinzend gezichtjehet boek werd terzijde gelegd, en met een vroolijk sgoeden morgen, papa® liep Emma op haren vader toe, legde hare armen om zijnen hals en drukte eenen hartelijken morgenzoen op zijne wang, waarna zij zijn hoofd tusschen hare handen nam en hem zoo eenige oogenblikken zwijgend bleef aanstaren. »A1 weer aan het lezen, Emma? En dat reeds zoo vroeg in den morgen lachte Vorster, en even eenen blik in het open geslagen boek werpende, ging hij glim lachend voort: d Hoor eens, mijn kind, zulke lektuur past beter voor geleerden en phi- losophen, dan voor een jong meisje. Geloof die stof is voor u te zwaar. Lees liever iets anders ïMaar, papa, zoudt ge dan gaarne wil Christelijke minderheden in zich sluit. Voortduring, terwijl de commissie een onder zoek instelt, zou de openbare meening zoo danig verbitteren, dat men moeilijk waar borgen zou kunnen bedenken, die voldoende geacht zouden worden. De regeering te Angora moet dit weten. Ook om deze reden moet de commissie geen oogenblik verliezen. Indien haar onderzoekingen er de Turken uit vrees voor politieke gevolgen toe mochten brengen, gedurende eenige maanden met de slachtingen op te houden, zou er voor de westelijke mogendheden nog tijd kunnen zijn, om voorwaarden eener politieke regeling op te stellen, welke een herhaling dezer gruwelen voor altijd on mogelijk zou maken. BUITENLAND. - tie cholera in Rusland. Volgens de St. Petersbursche Prawda van 27 Mei heeft het commissariaat voor Gestort Kapitaal f 55.0Q0 000,- Reservefonds - 41.000.000,- 796^/5 00.0 00 - AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Laéidbouwcredieten. Rekeningen-Cojïrant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkaritoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. len, dat ik nu nog las in de sprookjes van Moeder de Gans of Plotseling hield Emma op, en haar vader zag weer op het gelaat zijner dochter dien eigenaardigen, zonderling strakken trek te voorschijn komen, die hem sedert eenige weken met zorg vervulde. »Emma, mijn kind, wat scheelt u vroeg hij haastig, verschrikt over den vreem den gloed in hare oogen en de doodelijke bleekheid, die zich tegelijkerheid over hare wangen verspreidde. Het meisje antwoordde niet dadelijk. Zij drukte de handen tegen hare slapen, sloot toen de oogen en scheen op het punt, in zwijm te vallen. Doch slechts eenige oogenblikken duurde dit, al spoedig herstelde zij zich de blos keerde alras op hare wangen terug de oogen her namen hunnen vorigen glans en, haren vader met een lachje op de lippen aan ziende, knikte zij hem vriendelijk en ge ruststellend toe. »'t Is niemendal, papa,® bracht ze ein delijk langzaam en hijgend uit, »niets dan een lichte aanval van duizeligheid, 't Is nu al haast weer voorbij.® ïMaar kindlief,® sprak Vorster, en in zijne stem klonk duidelijk zijne bezorgdheid, »dat noemt gij niemendal? Gij doet me waarlijk schrikken, Emma. Kom, ga eens met me den tuin in de frissche buiten lucht zal je bepaald goed doen. En hoor eens, kind, doe mij een pleizier en staak dat lezen voor een poosje. Het maakt je maar zenuwachtig en opgewonden stellig, de volksgezondheid de volgende plaatsen besmet met cholera verklaard Het gouver nement Woronosj, Dongebied, het gouver nement Koeban-Z warte Zee, de steden Koersk, Samara, Stawropol, Oefa en Omsk, het gouvernement Akmolin en Boekejef, de sfad Tasjkent en de Oekraïne. In de Oekraïne neemt de epidemie toe. Te Odessa komen ongeveer 30 gevallen per dag voorin het gouvernement Saporosji neemt de ziekte toe in het stadje Berdjansk hebben zich reeds 164 gevallen voorgedaan. Alle bezoekers van de besmette gebieden moeten in het bezit zijn van een bewijs van inenting tegen de cholera. Ben wijn ran den tsaar. De Times verneemt, dat de Sovjetregeering binnenkort zal beginnen met den uitvoer van den inhoud der vroegere keizerlijke wijnkelders. Aan Engeland zullen het eerst offertes van zeldzame merken worden ge daan. Bet huwelijk ran den koning ran Serrië. Blijkens een telegram uit Belgrado zyn de hertog ran York, infant Alfonso en infante Beatrix aldaar aangekomen. De koning haalde hen aan het station af. o Een ernstig ongeluk by Ryssel. 4 dooden, 9 gewonden. Door nog onbekende oorzaak is te Ryssel een draisine een soort kleine auto-tractor op rails, die een platform trok, waarop zich 20 spoorwegarbeiders bevonden, in brand het is niet goed voor je, zoo onafgebroken in die boeken te zitten turen. Je komt tegenwoordig ook veel te weinig buiten, Emma.« ïMisschien heeft u gelijk, papa ^Natuurlijk, kind, natuurlijk. Je zit bijna altijd -thuis, je gaat niet wandelen, niet rijden. Je bezoekt zelfs bijna geen vriendinnen of kennissen meer. Zeg, is dat niet, om ziek te worden Spreek mij dat eens tegen, als je kunt De vader beproefde tevergeefs, aan zijne woorden een ernstigen en vasten klank te geven, teneinde zijne ongerustheid daar achter te verbergen. Hij legde haren arm, al voortwandelende, op den zijnen en sloeg haar van ter zijde met een angstig be spiedenden blik gade, haar, die de vreugde en het geluk uitmaakte van hem en zijne eenmaal zoo schoone, nu oude en doove gade. Aan haar alleen hing hun beider ziel en leven, en het ouderhart klopte bang bij de gedachte, dat er mogelijk aan hunne zaligheid, aan dat broze leven onverwacht een einde zou kunnen komen. ïHoor eens, papa,® hervatte Emma, toen beiden een poosje zwijgend naast elkaar hadden voortgewandeid, »ge maakt u noode- loos ongerust over mij. Werkelijk, mij deert niets.® Wordt vervolgd.) EUWSBLA1 voor lotLand vanHousEie!] on Altena, ie Lanystraat en do BoimeUrwaard 5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1