fi1 W inter- handen s»y »©i andere middelen zonder resultaat en schrijnèn der huid, zormebraivi .crntvelli ngen, ^evoeligê of shjkoeloopen voeten; Gebruikc doozen van 30"6Gen90ck\ bij apolh. ert drogisten. FABR. A.MUMHARDT. ZEIST geraakt. De wagen kon niet meer tot stil stand worden gebracht en liep te pletter tegen een aantal wagons die te Pont-d- Vendin op de rails stonden. Vier weg werkers werden gedood en 9 gewond. o Amerikanen naar Europa. Van 1 Januari af zijn er reeds 130.000 passagiers van alle klassen uit New-York naar Europa scheep gegaan, Het toeristen verkeer neemt tot dusver ongekende af metingen aan. Werkloosheid in Canada. Een troep werklooze oorlogsveteranen zijn onder ageneraal® Riley naar Ottowa getrokken. De lieden kampeeren op een mijl afstands van het parlementsgebouw. Het »leger« telt ongeveer 200 man en trok van Hamilton, over een afstand van ongeveer 300 mijlen. De mannen zullen een onderhoud hebben met den eersten minister. Een drama in Calabrië. Te Polia, in de Italiaansche provincie Catanzaro (Calabrië) heeft zich, naar de »Petit Parisien« verneemt, Zondagnacht een verschrikkelijk drama afgespeeld. Eenige misdadigers, die op heeterdaad waren be trapt door eenige leden van het gezin van den boer Fabio, bestaande uit den vader, de moeder en vijf zoons en dochters, na men de vlucht. Zij werden achtervolgd door den boer en zijn zoons. De vlucht der bandieten was echter slechts een list, toen de achtervolgers zich eenigszins verspreid hadden, werden zij een voor een door de boosdoeners gedood. Toen de mannelijke verdedigers der boer derij waren neergelegd, keerde de bende terug. De boerin en haar dochters wer den met bijlslagen afgemaakt, waarna de bandieten op hun gemak de hoeve plun derden. Een revolver aanslag op den plaatsvervanger van Lenin. Te Moskou werd op den plaatsvervan ger van Lenin, Tsoeroep, een revolver aan slag gepleegd, waardoor hij licht gewond werd. De dader kon worden gevat. Een aanval op een Britsche troepenafdeeling. Uit Smyrna wordt aan de Grieksche bladen gemeld, dat Turksche boeren in het district, waar eertijds Troje heeft ge legen, en wel in de neutrale zóne 15 my- len van de Dardanellen verwijderd, een aanval hebben gedaan op een Britsche troepenafdeeling. Er werden 2 Britsche soldaten gedood en 2 gewond, terwijl er 12 vermist worden. Er is een Britsche tuchtigingsexpeditie uitgestuurd. Boor z(ju eigen vader omgcbraeht De aanwijzingen voor de inzinking van de moraliteit in Duitschland blijven voor het grypen. Eiken dag weer bevatten de bladen verhalen over moord en doodslag, over zedeschandalen en diefstal. Alle te vermelden is natuurlijk niet te doen en ook niet noodig. Nu en dan een enkele uit de reeks te lichten is voldoende. Zoo thans de moord door een vader op zijn twaalfjarigen zoon, dien hij in het Teltonokanaal bij Berlijn verdrinkt. Zoo genaamd uit ellende en nooddruft, in werkelijkheid om vrij te zijn en een leventje van vroolijke Frans te kunnen leiden, na van zijn tweede vrouw te zijn gescheiden. De schoenmaker Mischke, zoo heet de man, had enkele weken geleden reeds tevergeefs beproefd zijn kind te vergiftigen. Thans heeft hij den jongen op een wandeling bedwelmd en in het kanaal geworpen. o Een autobus met passagiers zoek. Een auto-omnibus, die op een der Pink sterdagen met een twaalftal vroolijke pas sagiers uit Maidenhead riaar Ournemouth (Engeland) was vertrokken, is tot nu toe niet teruggekeerd. De bloedverwanten van de passagiers maken zich natuurlijk zeer ongerust. Geen enkel bericht, noch van den chauffeur noch van een ongeluk is in gekomen en alle nasporingen tot nu toe ondernomen, zijn vruchteloos gebleven. Een trein met levensmiddelen overvallen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een levensmiddelentrein van den Amerikaanschen hulpdienst op het traject naar Wladikawkas door roovers is overvallen, waarbij tien wagonladingen mais werden vernield. o Vreemdelingenbelasting. Men schrijft aan de »N. R. Ct,< uit Badenweiler. Bij dezen deel ik u mede, dat sinds 1 Juni jl. te Badenweiler een vreemdelingen belasting wordt geheven, welke voor inwo ners van de valuta sterke landen (Holland) bedraagt 750 mark voor een oponthoud van 3 tot 7 dagen, 1200 mark voor een oponthoud van 4 weken en 2000 mark voor een oponthoud van langer dan 4 weken. De aauslag op Scheidemanu. Toen de opper-burgemeester Scheidemann een uitstapje maakte, vergezeld van zijn dochter en kleindochter, werd door een jonge man uit een gummibal een vloeistof naar hem gespoten. De dader wierp daarna den bal weg en nam de vlucht. Scheidemann zond den vluchteling 2 revolverschoten na. Na het tweede schot werd hij eehter be wusteloos, in welken toestand hij een kwartier bleef. Hij werd naar zyn woning gedragen, waar door artsen geconstateerd werd, dat hij niet gevaarlijk gewond was. De regeeririgs- president heeft een belooning van 5.000 mark uitgelooofd voor het vatten van den dader. De soort der vloeistof is nog niet vastgesteld. De toestand van den opper-burgemeester is zoo verbeterd, dat hij in den loop van Maandag een rit kon maken in een auto. BINNENLAND. Auto-ongeluk. Te De Meern bij Utrecht is een Rotter dammer met zijn auto in een sloot gereden. Hij werd bekneld tusschen den slootkant en de auto en overleed spoedig. Zijn vrouw brak een arm, terwij! een drietal overige inzittenden met lichte verwondingen vrij kwamen. Gevolgen van een burenruzie. Een jong echtpaar aan den Hijkerdijk, gem. Bielen, kreeg ruzie met de buren, waarby scherpe woorden vielen. De vrouw trok het zich zoo aan, dat zij volslagen krankzinnig naar een gesticht moest worden gebracht. Nu begon de man ook teekenen van verstandverbijstering te toonen, die zoo toenamen dat hij voortdurend bewaakt moest worden. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Hondsdolheid. Te Winterswijk is een ernstig geval van hondsdolheid geconstateerd bij den overweg wachter Slotboom te Woold, Het geval zelf had zich reeds eerder voorgedaan maar werd niet als zoodanig herkecd. Eerst nadat de hond eenige kinderen en volwassenen gebeten had, benevens andere honden en zelfs bij de varkens in het hok vloog, is men tot de ontdekking van dolheid gekomen en is het dier afgemaakt. Het cadaver is onmiddellijk naar Utrecht ter onderzoek opgezonden. De zes personen, die gebeten zijn, worden in Utrecht verpleegd. Zeven honden die gebeten waren, zijn terstond doodgeschoten. Otto-Otto geverbaliseerd. Naar het N. v. h. Z. verneemt is te Tilburg proces-verbaal opgemaakt tegen prof. Otto-Otto wegens het uitoefenen van een beroep waarvoor de wet bevoegdheid eischt. Ernstig auto-ongeluk. Op de Berkumer Brug, nabij Zwolle had een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij één der inzittenden werd gedood. De heer Lamaré, notaris te iacobi-Parochi, kwam met zijn auto uit Breda van Velp naar Zwolle. Het schijnt, dat de auto op ongelukkige wijze in aanraking is gekomen met de aan een ketting bevestigde brugleuning. Deze sloeg dwars door den auto heen. De auto kwam half in het water terecht en bleef verder aan de brug hangen. De notaris brak een sleutelbeen en be kwam uitwendige kneuzingen. Een 31 jarige schoonzuster van den notaris, woonachtig te Breda, werd gedood. Ze is weduwe en laat een kind van 4 jaar achter. De echtgenoote van den notaris, die even eens in den auto zat, werd niet ernstig gewond. Het lijk en de gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De brug is ernstig beschadigd en het verkeer der stoomtram is gestremd. Het parket is ter plaatse. Belasting-verlaging Burgem. en Weth. van Utrecht stellen den Raad voor den factor der inkomsten belasting voor het jaar Mei 1922 Mei 1923 te bepalen op 0.8 (over 1921/22 was hij 0.9). Brand. Onder Roggel en Helden zijn 200 H.A. dennenbosch van den heer Hoffman afgebrand. Door het hemelvuur zijn te Oudwoude 7 koeien gedood. Het landgoed De Bildenberg, te Oosterbeek dat kort geleden voor f 265.000 was ge kocht door de gemeente Renkum is grooten- deels in vlammen opgegaan. Ongeveer 40 H.A. bosch, vooral jong dennenhout, ging verloren. Hooge pachtprijzen. De verpachting van losse hooilanden zijn in Friesland begonnen. Verwachtte men, dat door de lagere prijzen van vee en melk de pachtprijzen aanmerkelijk lager zouden zijn dan verleden jaar, dat is geenszins het geval. Vaak zijn de prijzen nog aan merkelijk hooger, soms 50 petlagere prijzen zijn uitzonderingen; f200j£a f250 per H.A. is vrijwel regel voor goed hooi land. De oorzaak is het weinige gras, terwijl er dezen winter geen hooi is over gebleven. Voor den groei van de eerste grassnede is het veel te lang koud geweest en in de laatste weken is het weer te droog. Het hooi dreigt dit jaar enorm duur te worden. Een vergtftige plant. Te Dwingeloo (Dr.) is een meisje over leden tengevolge van het eten van een vergiftige plant, welke zij in een groenland gevonden had. o Tsjitsjerin niet naar Den Haag. Volgens het ïBerliner TageblatU is Tsjitsjerin niet van plan aan de conferentie van Den Haag deel te nemen. Het staat nog niet vast, wie de sovjet- regeering zullen vertegenwoordigen. Tsjitsjerin heeft aan Amerikaansche jour nalisten verklaard van plan te zijn eenige weken te Berlyn te blyven. Hij is onge steld ee hoopt er genezing te vinden. Papefonds 1 In de »Staats Ct.« no. 107 deelt de bestuurder, de heer J. H. Bosch, mee, dat mr. C. P. D. Pape, dezer dagen in Den Haag overleden, zijn geheele nalatenschap, na voldoening van successierechten, legaten enz., afgezonderd heeft tot een stichting, welke door hem bij testament is in het leven geroepen onder den naam van Pape fonds. De stichting is gevestigd te 's Gra- venhage en heeft ten doel het verleenen van fmancieelen steun daar, waar zulks naar het oordeel van het bestuur doeltref fend zal zijn. Pinksteren op de Pier. De Pier te Scheveningen is den 4 en Pinksterdag bezocht door 15705 en den 2en Pinksterdag door 16053 personen. o Een onwillige. Te Steen wijk heeft zich inzake het be talen van belasting een zeker zeldzaam voorkomend geval voorgedaan. Een dame had geweigerd haar vermogensbelasting te betalen. Niemand wilde zij in haar woning toelaten, waarom de burgemeester, in ge zelschap van deurwaarder en politie zich er heen begaf. Men was genoodzaakt zich door verbre king toegang te verschaffen, teneinde beslag op haar goederen te kunnen leggen. Op het laatste oogenblik heeft zij toen aan haar verplichting voldaan. Provinciale Staten. De heer G. J. W. Branderhorst te Eethen heeft, bijgevallen door de voorzitters van waterschappen, gelegen ten Noorden van het Noorderafwateringskanaal, verzocht om een waterschap op te richten, omvattende alle polders, die op gemeld kanaal lossen of daaraan fcevoeiingswater ontleenen, en omvattende voorts niet op dat kanaal af waterende pslders, die behoefte hebben aan een ververschingskanaa'. Voorschreven actie vindt hare oorzaak in de afwijzende hou ding, welke door den Minister is aange nomen tegenover het streven der streek om de bemaling van het Noorder-afwate ringskanaal op een lager peil te doen plaats hebben dan dat, waarop thans de kanaal waterstand moet worden aangehouden. De belanghebbenden beweren, dat thans het ouertollig water hunner gronden niet be hoorlijk op voorzegd kanaal kan loozen en de daardoor ontstane wateroverlast oorzaak is, dat de gronden niet tot volle vrucht baarheid kunnen geraken. In het belang der streek hebben Ged. Staten aan den hoofdingenieur van den provincialen water staat opdracht verstrekt om een ontwerp besluit samen te stellen tot oprichting van een waterschap over de polders, die bij den waterstand op het Noorder-afwaterings- kanaaal belang hebben. Door het ontwerp voor belanghebbenden ter visie te leggen hoopteu Ged. Staten n.l. een uitspraak der streek te krijgen over ds wenschelijkheid van oprichting van bedoeld waterschap, hetwelk dan zelf zou kunnen bepalen, welke werken naodig zijn om tot de verlangde verbetering van den waterstaatstoestand te geraken. Er zijn een aantal bezwaarschriften tegen ingeko men. Ongeveer 71 pCt. van het geheele gebied heeft zich tegen inlijving bij het ontworpen waterschap verklaard. Ged. Staten geven daarom in overweging wegens onvoldoende instemming der streek niet aan het verzoek van den heer Branderhorst c.s. gevolg te geven. genezen vlug door OPRECHTE WINSÜMER ZALF den fabrikant J. C. DE VRI£S Win- sum-Obergum (Gr.) Waar bleven, brengt déze zalf genezing. Ter genezing wan zweren, steen puisten, negenoogen, bloedvinnen, zwerende borsten, open beenen, baard-, ping- en dauwworm is deze zalf onovertrefbaar. Verkrijgbaar per busje a 135 cent bij vele Apoth., alle goede Drogisten en vele Winkeliers. PLAATSELIJK NIEUWS. 'S Heusden. De heer H. van Balkom, die Zaterdag 25 jaren o.2.t,z. als factotum in dienst der gemeente was, werd dien dag in de vergadering van B. en W. ge- lukgewenscht, terwijl hem tevens een stof felijk bewijs van tevredenheid werd ter hand gesteld. Onze stadgenoot, de heer J. Deurloo, is met 1 Juli benoemd tot Commies ter Secretarie te Rhenen. XNaar wy vernemen is het groote tweemastig circus Reusz voornemens a.s. week drie voorstellingen in onze gemeente te geven. Gezien de talrijke recensiën uit ver schillende bladen meenen wij, dat een be zoek wel de moeite waard zal zyn. Zie advertentie in dit nummer. De lezing Vrijheidsbond zal niet worden gehouden zooals in het nummer van j.l. Woensdag is medegedeeld in Hótel Concordia, maar in de Buiten Sociteit. Zie gewijzigde annonce voorkomende in dit nummer. Aalst. Het muziekcorps »Prins Hen drik® alhier behaalde j.l. Maandag op het concours te Leerdam een eersten prijs in de derde afdeeling. Almkerk. Op de j.l. gehouden Dinsdag voorjaars paardenmarkt alhier werden 200 stuks aangevoerd. De handel was traag. A.s. Zaterdag 10 Juni 's avonds 8 uur (Z.T.) zal alhier door de Chr. Hist. Kiesver. een openbare ledenvergadering gehouden worden in de zaal v. d. heer C. Dekker. Bespreking a.s. verkiezing enz. Capelle. De heer J. Oerlemans heeft bedankt als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Huysman, thans Commies ter Secretarie te Leiden, is benoemd tot Hoofdcommies ter Secretarie te Zwolle. Tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel a.d. Loonschendijk is be noemd mevr. Boulogne van Raamsdonksveer, terwijl tot vakonderwijzeres aan dezelfde school is benoemd mej. P. de Borst uit Sprang. Ds. Kraay, Ned. Herv. Predikant te Gorinchem, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Terwijl J. T. alhier vorige week bij de z.g. »Vierheultjes« aan het zwemmen was, ging een daar loopende koe zich vergasten aan zijn kleedingstukken en ver orberde een zyner kousen, zoodat hij half gekleed de terugreis kon aanvaarden. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 5508.56 en terugbetaald 5524.93. Het aantal inlagen bedroeg 48, dat der terugbetalingen 25. Er werden 86 telegrammen behandeld waarvan 52 verzonden en 34 ontvangen, terwijl 185 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 11 celgesprekken. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Chr. van Beek, thans componist te Rotterdam, behaalde in zijn kwaliteit als directeur op het den 2den Pinksterdag gehouden natio naal concours te Lekkerkerk met de gem. zangvereen. »De Stem des Volks® uit Rotterdam in de 2e afd. een lsten prijs en een eereprijs en met de gem, zang- vereen. »Harroonie« uit Rotterdam een lsten prijs in de afd. Uitmuntendheid. Ons muziekgezelschap tKunst na Arbeid® bracht jl. Dinsdagavond een serenade aan haar Directeur, den heer D. Christ alhier, in verband met het door hem be haalde succes als Directeur van het muziek gezelschap »Euterpe« te 'sGravenmoer, op het concours te Dordrecht, waar hij met laatstgenoemd gezelschap in de 3de afdeeling een lsten prijs behaalde. Bij monde van den Voorzitter van »Kunst na Arbeid® werd hij in hartelijke woorden gecomplimenteerd. Onze voetbalvereen. ^Excelsior® behaalde 2den Pinksterdag op een serie- wedstrijd, uitgeschreven door dD.E.V.O.® te Waspik met een combinatie le en 2e elftal den 2den prijs, een prachtige ziiveren lauwerkrans. Gameren. Dezer dagen ontving de kerkeraad der Ned, Herv. Gemeente het verblijdend bericht, dat de beroepen pre dikant ds. Leemans te Waarder het op hem uitgebracht beroep aanneemt. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor zijn de vorige maand behan deld 58 telegrammen, waarvan 22 verzon den en 36 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 98. Op de Rijkspostspaarbank werden 20 inlage gedaan tot een bedrag van f 2830.40, terwijl 14 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 2481.68. De heer Dr. M. Koert te Utrecht, heeft zijne benoeming als gemeentegenees heer alhier, aangenomen. X. Giessen. De heer W. Heystek, sedert tal van jaren Secr.penningm. van het waterschap »Eendeveld«, heeft wegens hoogen ouderdom als zoodanig bedankt. Op de vordracht voor deze vacature zijn thans geplaatst de heerenW. v. Vugt, A. v. Vugt en T. Colijn. Land van Altena. Omtrent den stand der veldgewassen kan het volgende gemeld s worden Tarwe staat vrij goed, doch komt dit jaar weinig voor. Menig perceeltje is in den afgeloopen winter bevroren. De rogge is over het algemeen minder goed, vooral op zandigen grond, heeft do koude en droogte den groei zeer belemmerd. Dit is ook het geval met de haver, deze staat bijna overal beneden middelmatig, en zoo de droogte aanhoud zal menig perceel mislukken. Erwten tot heden vrij goed, hoever het dit gewas zal brengen valt moeilijk te voorspellen. Aardappelen, zoowel vroege als latere soorten staan nog zeer achterlijk verge leken bij het vorige jaar, ook aan deze gewassen doet de droogte veel kwaad. De bieten staan bijna overal zeer goed, reeds ziet men verschillende akkers, waar ze al Dopeen® staan. Gras is in de weilanden voorloopig nog voldoende, alleen de hoog gelegen kampen staan er alreeds slecht voor. De hooilanden zijn beneden middelmatig daar spoedig de hooitijd aanbreekt, kan op verbetering, voor dit gewas niet meer gehoopt worden. Nieuwaal. Woensdagmorgen geraakte een 3jarig jongetje van M. v„ S. te water, wat niet direct werd opgemerkt. Na eenig zoeken zag men de klompjes in een sloot vlak over 't huis, zoodat er geen twijfel bestond en ook dadelijk het lijkje werd opgehaald. Nieuwendijk. A.s. Zaterdagavond om half zeven zal de A.-R. Kiesvereeniging alhier, in het Instituutlocaal een ledenver gadering houden. Raamsdonksveer. De Harmonie »De Eendrachu onder leiding van den eminenten Directeur dhr. N. Snijers behaalde op het nationaal concours te Rotterdam den eersten prijs met lof van de jurij en den eersten Directeursprys in de eerste afdeeling Harmonie. Wel heeft deze Harmonie zich in drie jaar tijds buitengewoon opgewerkt, van de derde afdeeling tot de eerste. Een kind van dhr. C. Jansen viel door het keldergat in den kelder met het gevolg dat het onder geneeskundige behande ling moest worden gesteld. De Vredesduif hield Zondag een wedvlucht van uit Orleans. Opgelaten om half zeven, arriveerde de eerste duif, te Raamsdonksveer om 4 uur. Jammer dat verschillende duiven nog steeds niet terug gekeerd zyn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2