Net Drukwerk Alle drukwerken i land van alten^ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4201. Woensdag 21 1922 FEUILLETON. F""1* L. J. VEERMAN, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Omtrent de Haagsehe conferentie heerscht een optimistische stemming. Door vriend schappelijke besprekingen met de hoofd vertegenwoordigers der verschillende richtingen worden de strijdpunten onder het oog gezien. Een strijdpunt slinkt gewoonlijk aanzienlijk als het op die manier behandeld wordt. Het resultaat der vertrouwelijke ge sprekken vertoont uitzicht, dat men de zaken kalm en bedaard wil overleggen. Het gaat in Den Haag heel anders dan in Genua, men verstaat elkaar veel beter. De groote vraag is echter, of dit zoo zal blijven als de Russische heeren mede gaan spreken. Volgens de Fransche dagbladcorrespon denten uit Den Haag aan hunne bladen melden, zijn de mogendheden thans in groote trekken tot overeenstemming gekomen in zake door haar aan te nemen houding. Na de rede van den Engelschen gedelegeerde Hilton Young is men het er algemeen over eens, dat de onderhandelingen geen politiek karakter mogen dragen en dat de ver schillende regeeringen zich haar volledige vrijheid van handelen voorbehouden en voorts, dat het doel der conferentie uit sluitend is het instellen van een onderzoek en niet het nemen van een beslissing. De Voorzitter der conferentie Jhr. Van Karnebeek acht voor de vorming der sub commissies geen 13 leden noodig, doch vindt 11 voldoende. In de vergadering van Maandagmiddag deelde de Voorzitter de samenstelling mede der eerste commissie (niet Russisch) en die der drie sub-commissies. De eerste Commissie (niet-Russisch) zal als volgt zijn samengesteldOostenrijk, België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Est land, Finland, Frankrijk, Groot Britannië, Griekenland, Hongarije, Italië, Japan,Letland, Lithauen, Luxemburg, Noorwegen, Neder land, Polen, Portugal, Roemenië, Servisch Kroatisch, Sloveensche Staat, Zweden, Zwitserland, Tsecho-Slowakije. De sub-commissie voor de private goederen zal zijn samengesteld als volgtBelgië, Finland Frankrijk, Groot Britannië, Italië, Japan, Noorwegen, Nederland, Roemenië, Zweden, Zwitserland. De sub-commissie voor de schulden uit België, Denemarken, Spanje. Frankrijk, Groot Britannië, Italië, Japan,. Lithauen, Nederland, Servisch-Kroatisch-Sloveensche Door L. J. FIKKEE. 4) Neen, neen, ik mag nog niet sterven, nog niet, nu nog niet Hare schoone oogen begonnen te glinsteren, hare wangen werden met een zachten blos overtogen zij schudde het hoofd en deed de donkere, zware lokken als een dichten sluier om zich neerhangen toen greep zij het doosje, dat haar bij het opstaan ont vallen was en verborg het haastig tusschen de plooien van den mantel. »Kan ik u ergens mede van dienst zijn vroeg Emma na eenig aarzelen opnieuw. »Ik zal u gaarne helpen, indien het mogelijk is.« De vreemde poogde zich thans geheel op te richten, doch hare krachten schenen voor deze inspanning niet toereikend te zijn, en met eenen doffen zucht zonk zij cp het gras neder. Haastig knielde Emma bij haar op den grond en steunde haar, na haar in eene zittende houding te hebben gebracht, met beide handen. »Gij zijt inderdaad zwak en ziek,® zeide Emma op medelijdenden toon, ven ik vrees, dat gij den weg naar het dorp niet zult kunnen gaan. Uwe krachten laten dit niet StaatZwitserland. De sub-commissie voor de credieten uit België, Bulgarije, Estland, Frankrijk, Groot Britannië, Griekenland, Italië, Japan, Letland, Polen, Tsjecho-Slowakije. Ten einde het getal van 11 leden dat van deze laatste commissie deel uitmaakt niet te overschrijden, zal Nederland slechts aan de discussies deelnemen in het geval zijn bijzondere belangen er bij betrokken zijn. In dezelfde vergadering legde de Fransche gedelegeerde, de heer Benoist de verklaring af dat de Fransche regeering zich op de bijeenkomst van 26 Juni zal doen vertegen woordigen, daar het hier slechts een bij eenkomst van deskundigen betreft en onder- voorwaarde dat elk politiek vraagstuk uit de debatten zou verwijderd worden en dat de Fransche regeering de vrijheid zal be houden olk oogenblik zijn deskundigen terug te trekken als het zich daartoe verplicht acht, met name door de houding der Sovjets. Het bezoek van Poincarë en maarschalk Pétain aan Londen heeft aanleiding gegeven tot indrukwekkende betoogingen voor de Fransch-Engelsche entente. Blijkbaar ge voelden degenen die van een voortdurende vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland niet alleen hèil voor beide landen, maar voor het heele zieke Europa verwachten, behoefte om aan de onderlinge vriend schappelijke gevoelens uiting te geven, na de wel zeer hoffelijk, maar toch eenigszins verkoelende politieke gedachten wisseling tusschen Londen en Parijs over de Genu- eesche Conferentie en na de meeningsver- schilleri over de ten aanzien van Sovjet- Rusland aan te nemen houding op de con ferentie in Den Haag. Zoowel in Frankrijk als in Engeland zijn er velen die van deze officieuze samenkomst van de beide regeeringsleiders belangrijke gevolgen verwachten voor het lot van Europa en voor een versterking der Fransch-Engelsche entente. De inleiding daartoe is al vast gunstig geweest. Wie zich gevleid mocht hebben met de hoop, dat de nieuwe Iersche grondwet de onrust in het zwaar beproefde Ierland tot bedaren ?zou brengen, komt bedrogen uit. Terwijl de meeste Iersche bladen de grond wet en de daarin aan Ierland verleende rechten met instemming hebben begroet, en de voorloopige uitslag der verkiezingen wijst op een groote meerderheid vóór het toe.« Als eenig antwoord trok de vreemde eenen fraai bewerkten, doch thans versleten schoen van haren voet, en Emma zag met schrik, dat die vreeselijk doorgeloopen en bebloed was. »Arm schepselriep het meisje bewogen uit, en haastig opstaande, liep zij naar een in de nabijheid zich bevindend beekje, doopte daarin haren fijn geborduur- den zakdoek, keerde toen even snel naar de vreemde terug en begon den voet zorg vuldig van bloed en stof te reinigen. De vreemde liet dit zwijgend toe, en nadat Emma nog eenige malen den doek in het beekje gedoopt en ook den anderen voet gewassehen had, scheurde zij den zakdoek in tweeën en verbond daarmede zoo goed mogelijk de gekwetste lichaamsdeelen. »Ziezoo,« hernam zy op vriendelijken toon, »dat zal de pijn wel een weinig ver zachten. Maar gij kunt er niet aan denken, zoo naar het dorp te loopen. Wij moeten er iets anders op vinden Zij ging naast de vreemde in het gras zitten, hield Roosje bij den teugel en zag peinzend hare gezellin aan, die plotseling hare hand greep en er een kus op drukte. nik dank u,« fluisterde zij Emma toe, en hare stem trilde, ïik dank u en ik zal u in mijn gebed gedenken. WTees ge zegend want gij verdient het.® Zij zweeg en knikte Emma met een vriendelijk glimlachje toe, waarbij twee rijen glinsterend witte, kleine tandjes even zichbaar werden. Toen vervolgde zij zacht tractaat blijven de onverzoenlijke republi keinen zich verzetten en noemen zij de nieuwe constitutie »nog erger dan het Iersche verdrag®. Met name komen zij op tegen het recht van den koning om zijn veto uit te spreken over de wetgeving en tegen het recht van hooger beroep bij den Privy Council. Maar erger dan dit republikeinsche ver zet tegen het grondwetsontwerp is, dat opnieuw ernstige daden van geweld de bevolking hebben verontrust. Bij Uastlefinn hebhen gewapende ongeregelde troepen een trein aangehouden en beroofd, maar wat erger is, in het graafschap Armagh in Ulster hebben gewapende lieden vier Pro- testantsche mannen, en een vrouw van hun bed gelicht en doodgeschoten, terwijl verscheidene anderen zijn gedood en de boerderijen der slachtoffers zijn beschoten en platgebrand. De bewoners van het dorp vluchtten in paniek hun huizen uit Neemt proef en U zult wat prijs IS 'N RECLAME GESCHIKT YOOR ELKE ZAAK. voor den Handel, Openbare Bestuurslichamen, Notarissen, Ver- eenigingen, enz. worden door ons spoedig en net vervaardigd. BOTERMARKT HEUSDEN POSTCHEQUE EN GIRODIENST 61525. en uitvoering betreft tevreden zijn. »Laat mij uwe hand zoo een poosje vast houden hot is zoo lang geleden, dat ik de hand drukte van iemand, die medelyden met mij had Zoo heel, heel lang.® Emma voldeed aan haar verzoek, en hand in hand zaten beiden eenige oogenblikken zwijgend naast elkander, toen het meisje vroolijk uitriep »Ik heb het gevonden Luister eens, als Barend, zoo heet mijn bediende, straks terugkomt, zend ik hem om een rijtuig, en daarmee brengen wij u naar »Het Gekroonde Hert.« Dat is een herberg, waar men goed voor u zorgen zal en waar gij behoorlijk kunt uitrusten en blijven, tot gij u weder in staat gevoelt, verder te reizen. ïHoe heet dat dorpvroeg de ander haastig. •Rozendal,antwoordde Emma en zag niet zonder verbazing, hoe hare gezellin snel naar het reeds vroeger vermelde doosje greep, daaruit een klein papiertje te voor schijn haalde en dit Emma voorhield met de vraag I3 dit de naam Het meisje wierp eenen nieuwsgierigen blik op het stukje papier, dat de ander blijkbaar met groote zorgvuldigheid bewaarde, en zag nu den naam van het dorp met een zeer fraaie, vaste mannenhand geschreven. Er stond nog meer op, doch de vreemdelinge hield hare vingers zoodanig, dat Emma dit andere niet lezen kon. Is dit de naam vroeg de vreemde met min of meer gejaagde stem, en toen Emma verklaard had, dat dit werkelijk de en het veld in en het gruwelijke geval heeft een hevige gisting onder de bevol king veroorzaakt. Het moet een wraak neming zijn, voor een onlangs gepleegden moord, maar als de Ieren zoo doorgaan met daden van wraak en weerwraak komt er aan den onzaligen burgerkrijg nooit een einde. BUITENLAND. De Vesuvius 111 actie. De correspondent van de Times te Rome meldt dat de Vesuvius, die reeds sedert verscheidene maanden buitengewoone ru moerig was, Donderdag onheilspellend begon te doen. Groote menschenmeoigten ver zamelden zich aan de kust van Napels om de werking gade te slaan. De lucht was geheel rood door de eruptie, welker kegel reeds een hoogte van 250 voet heeft bereikt. Aanzienlijke hoeveelheden steenen en lava worden opgeworpen, doch niet met voldoende kracht om den rand van den krater te bereiken. 0 Ecu gestoorde trouwparty. De Information verneemt, naar deParijsche correspondent van de N. R. Ct. meldt, uit Milaan, dat de aankondiging van het bur gerlijke huwelijk van het communistische Kamerlid Rabezzana, wiens getuige onder anderen de communistische leider Bombacci zou zijn, te Ravenna een woelige menigte had doen samenstroomen. Toen het gezel schap buiten kwam, riepen de Facisten »Schaam je je niet te verschijnen voor den magistraat met de nationale sjerp Daarop ontstond een onbeschrijvelijke verwarring. De bruid riep »Kunt u ons dan niet dezen dag tenminste met vrede laten Rustbnwaarders brachten het bruidspaar in den kelder in veiligheid. Daar bleef het 2 uur daarna kon het door een geheime deur in een door een ambtenaar en gendarmes begeleide auto ontsnappen, 0 De burgeroorlog in China. Volgens te New-York ontvangen berichten uit Canton heeft Tsjeng Tsjioeng-ming Canton ingenomen en wordt Soen Yat-sen, de presi dent der Zuid-Chineesche republiek, in het Yamen belegerd. Tot voor kort was Thjeng Tsjloeng-ming de rechterhand van Soen Yat-sen. De lijfwacht van Soen Yat-sen vecht nog steeds in het paleis van den president te Canton. Volgens officieele berichten is Soen- naam van het dorp was, vloog een blijde, gelukkige lach over het nog altijd bleeke gelaat der schoone vreemdelinge. Zij scheen onmiddellijk eene tweede vraag te willen doen doch als bedacht zij zich, drukte zij nogmaals de hand van Emma en sprak op geroerden toon Ik dank u, uw antwoord maakt mij gelukkiger, dan gij mogelijk vermoedt. Maar misschien zal u dit spoedig duidelijk worden. Thans was de beurt aan Emma, om verbaasd op te zien. Wat ter wereld kon dat vreemde schepsel met mogelijkheid uit staande hebben met Rozendal I Naar hare vreemde kleeding en haar eenigzins gebroken Hollandsch te oordeelen, kwam zij heel ver weg uit een vreemd land, mogelijk wel eenige honderden uren daar vandaan wat in die dagen al een ontzettende afstand was, daar men den stoom nog maar nauwe lijks kende en hoe kwam zij er dan toch toe, zulk eene onbeschrijfelijk moeielijke reis te doen, geheel alleen, om een bezoek te brengen aan Rozendal, een weinig be duidend dorp, ja, nauwelijks verder dan eenige uren in den omtrek bekend Welke gewichtige reden moest zij dan hebben, hierheen te komen Zorgvuldig borg de vreemde het stukje papier weder in het doosje, en juist was zij hiermede gereed, toen Emma bij de kromming van het pad den bediende zag aankomen, in gezelschap van een tweetal helpers. Aanstonds trad zij op Barend toe en fluisterde hem haastig iets in, waarop Yat-sen gevlucht en heeft hij de wijk ge nomen op een kanonneerboot. De troepen van Tsjeng Tsjioeng ming zijn voorbij Canton opgericht. Aet hoofdleger van Soen-Yat- sen verkeert in een hachelijken toestand. 0 De brand op Long Island. De correspondent van de Times® meldt omtrent dezen geweldigen brand nadere bijzonderheden. Het blijkt dat niet minder dan drie dichtbevolkte badplaatsen door het vuur zijn verwoest, met name Arverne, Edgemere en Hammei. Het vuur woedde van 5 uur 's middags tot middernacht. Het vernielde vijfhonderd huizen, een tiental hotels, twee spoorwegstations en een groot weeshuis, dat talloozen kinderen onderdak gaf. Daar de huizen voor het meerendeel uit zeer licht brandbaar materiaal waren opgetrokken, had het vuur gemakkelijk spel. De gloed was te zien op een afstand van twintig mijl. Honderdvijftig brand spuiten namen deel aan het blusschings- werk. Toen de brand zijn hoogtepunt had bereikt stortten de treinen, die de stations niet konden bereiken, massa's uit New-York terugkeerende zakenlieden over het tooneel uit, van wie de meeste tot de ontdekking kwamen dat zij dakloos waren en opzoek trokken naar hun gezinnen, die zich met het weinige dat zij hadden kunnen redden, langs de wegen hadden opgesteld. Soldaten moesten gebouwen in een wyden cirkel rondom het terrein van den vernielenden brand met dynamiet in de lucht doen vlie gen om te voorkomen dat de brand zich zou mededeelen aan andere badplaatsen. Een benauwd oogenblik. Een 70-jarige man in het dorp Ash (Surrey) heeft een benauwde tien minuten beleefd. Hij bevond zich in een bosch in de nabijheid van het dorp, toen hij plot seling een zwaar gegons hoorde van een zwerm bijen, die snel in zijn richting na derde. De man herinnerde zich gelukkig een hem vroeger gegeven raad om in een der gelijk geval zoo stil mogelijk te blijven, daar de bijen anders beginnen te steken. Hij hield zich roerloos als een stuk steen en de bijen zetten zich op zijn schouders, zijn nek en een deel van zijn linkerarm neer. Toen de heele zwerm was neergestreken, begonnen de bijen weer in beweging te komen en zochten een boomtak op, tot groote verlichting van den grijsaard. alle drie dadelijk omkeerden en even spoedig weder verdwenen, als zij gekomen waren. »Gij zult nog een poosje moeten wachten, zeide Emma in antwoord op den vragenden blik, dien de vreemde op haar en de ver- trekkenden had geworpen, »zij halen eenen gemakkelijken wagen, en dan zult ge weldra op uw gemak naar het dorp rijden. Werkelijk keerde Barend na verloop van ruim een kwartier terug, met een klein, licht wagentje de vreemde werd er be hoedzaam ingeholpen, en weldra was men op weg naar »Het Gekroonde Hert.® Barend deed dienst als koetsierzijn merrie was voor het wagentje gespannen. Emma reed, in gedachten verzonken, naar het scheen, naast het portier en vergenoegde zich, met nu en dan een blik naar binnen te werpen om zich te overtuigen, dat de zich daar bevindende zoo gemakkelijk mogelijk neer lag, op de kussens, die men, denkelijk op raad van Barend, in het wagentje had neer gelegd. In het dorp aangekomen, werd de vreem delinge met de meeste bereidwilligheid door den ouden, goedhartig uitzienden waard opgenomen als de »juffer« iemand bij hem bracht, kon zij er verzekerd van zijn, in hare verwachting omtrent hem niet te zullen worden teleurgesteld, zeide hij en om de daad bij bet woord te voegen, gaf hij last, de groote pronkkamer onmiddelijk voor de zieke in gereedheid te brengen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD tsir list Land vai Heisdei en Alteia, U Langstraat en tie Bumelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1