S?*üitE» GAL SLIJM. Loonsverlaging in Amerika, De spoorarbeidsraad te Chicago, maakt bekend, dat een loonsverlaging zal intreden voor de klerken, het stationspersoneel, de seinwaehters en de brandweermannen. De verlaging zal tusschen 2 en 6 cent per uur bedragen. Hierdoor zal 27 miilioen dollar 'sjaars bespaard worden. De maat regel betreft 325.000 personen. Ze treedt 1 Juli in werking. Postïegelsverkooplngen. Een verzameling van 5155 Japansche postzegels bracht 103.000 fis. op, buiten de veilingsonkosten. Een Zweedsche post zegel van 3 skilling, bij abuis gedrukt in de kleur van de 8 skilling, en met een zwart frankeerstempel, het eenig bekende exemplaar bracht 30.000 frs. op. De totale opbrengst van de vier veilin gen bedraagt meer dan 7 miilioen frs. Een kleine leening voor Üuitschland 1 De «Neue Berl. Ztg.? hanhaaft haar bericht over onderhandelingen omtrent een kleine leening tusschen de commissie van herstel en de commissie voor de oor logslasten. San Salvador gedeeltelijk vernield. Een officieel telegram te Londen ontvangen meldt, dat na verscheidene dagen van buiten gemeen zware regens San Salvador in den ochtend van 12 Juni gedeeltelijk is verwoest doordat zich de dijken der rivier begaven er. het water der rivier de stad met geweld binnenstroomde. Naar schatting zijn meer dan 2000 menschen dakloos en van alles beroofd en men vreest dat het aantal dooden zeer groot is. o De lading van de Lusitania. Toen de Lusitania in 1915 door een Duitsche duikboot getorpedeerd werd, had ze een kostbare lading, o.a. veel goud, aan boord. Volgens de «New-York Heraldis nu het Amerikaansche stoomschip »Blakely« uitgevaren met bestemming naar de plek, waar de Lusitania gezonken is. Het schip is uitgerust met de meest moderne werk tuigen, waarmede men zal beproeven de schatten, die met de Lusitania gezonken zijn, aan de oppervlakte te brengen. Men gelooft dat het schip den 29en Juni ter plaatse zal aankomen en drie weken voor het bergingswerk noodig zal hebben. Er is echter in Engeland verzet gerezen tegen de onderneming van de «Blakely?. De Lusitania is eigendom van de Liverpool en London War Risks Association, de ver- zekerings-mij., die in Januari een driejaar geldige overeenkomst heeft gesloten met de Ayady Salvage and Towage Cy om het schip te lichten. Deze laatste betwist nu den Amerikanen het recht om het goud uit de Lusitania te halen. Leavit, de lei der van de «Blakely?-expeditie, heeft ver klaard dat hij, wanneer hem beletselen in den weg worden gelegd, een beroep zal doen op het Internationale Bergingshof. Te laat beloond. Men seint uit Brussel Cogghe, de oude sluiswachter en held van den Yser, is in behoeftige omstandig heden overleden. Toen de oorlog uitbrak, was hij reeds gepensioneerd, nadat hij jarenlang sluismeester te Veurne was geweest. Hij genoot toen een ellendig pensioentje van enkele franken. Bij den slag aan den Yser zochten de genieofficie- ren naar een middel om de sluizen te openen om het land onder water te zetten, doch zij konden het niet vinden. Daarop verwees men hen naar Cogghe, die het werk volbracht. Sindsdien heeft Cogghe in groote ellende geleefd. Pas enkele dagen geleden had de regeering eindelijk besloten, hem een pensioen toe te kennen, waarvan hij echter niet heeft kunnen genieten. Men had met deze erkenning te lang gewacht. Handel in blanke slavinnen. De onderzoeking der crimineele politie te Hamburg naar de talrijke verdwijningen van jonge meisjes, die den laatsten tijd gemeld worden, hebben aan het licht gebracht, dat volgens mededeelingen uit zeemanskringen de meisjeshandel in bet bijzonder in Hamburg een verschrikkelijken omvang aangenomen heeft. Buitenlandsche zeelieden, die de Duitsche taal machtig zijn, knoopen veelvuldige betrekkingen aan met meisjes van 13 tot 15 jaren oud, welke zij zulke verlokket.de beloften doen, dat de meisjes hen gewillig volgen en alsdan in Zuid-Amerika in bordeelen aanlanden. o De scheepsramp te Hamburg. Volgens een nader bericht over het kenteren van het Braziliaansche schip Alvarez^(ruim 12.000 ton) in het dok van de Vulkan te Hamburg waren er 112 werklieden op het schip bezig 18 mannen die het bewustzijn verloren hadden, kon men weer in het leven terugroepen. Van een gekleurde hofmeesteres heeft men het lijk gevonden. Men vermist nog 11 arbeiders. Het totaal aantal dooden en gewonden heeft men nog steeds niet kunnen vaststellen. Adresseert uw brieven nauwkeurig, anders gaat het u net als een Deensch organist, die van de week een briefje schreef, dat hij be doeld had voor zijn I laasbalgtrapper, die van geen uitscheiden wist na iedereri psalm. Dit briefje adresseerde onze organist per ongeluk aan den Dominee en het luidde aldus »Vervelende idiootZul je nu ein delijk eens uitscheiden, als ik je het sein daartoe geef? De menschen zitten in de kerk om naar mijn muziek te luisteren en niet om jou gekreun en geblaas aan te hoorei).? De dominee was erg boos. Noodweer in Servië. In den omtrek van Kumonova, Kriwa en Palanka in Zuid-Servie hebben wolk breuken groote schade aangericht. Ook menschen zijn als slachtoffers gevallen het aantal is echter nog niet bekend. Het weer had vooral in Kriwa en Palanka den aard van een catastrofe, daar de stortre- regens neervielen na middernacht, terwijl de bewoners sliepen. Achtenvijftig huizen zijn ingestort, de overblijfselen er van dreven weg met den stroom. Er is ook veel vee verdronken. Tragisch. Te Diirrenberg, Duitschland, had dezer dagen een zwemfeest plaats ter viering van het tweejarig bestaan der zwemver- eeniging «1920?. De tribune bleek niet bestand te zijn tegen het gewicht der talrijke toeschouwers en stortte in. Drie personen werden gedood een kind wordt vermist. o Drie ernstige vliegongelukken. De Belgische militaire aviatiek heeft binnen een tijd van 24 uur niet minder dan drie ernstige ongevallen te boeken ge had, waarvan twee met doodelijkeri afloop. Commandant Lints, die Vrijdag op het militaire vliegplein van Asch (Limburg) per vliegtuig was opgestegen voor het doen van een proefvlucht, is met zijn machine neer gestort en werd op slag gedood. Zaterdagmorgen steeg op hetzelfde vlieg plein korporaal De la Censerie met een Breguet-machine op. Het vliegtuig vatte vlam en stortte brandend neer. Het ver koolde lijk werd onder de ruïne vandaan gehaald. Het derde ongeluk, dat Zaterdagmorgen alweer op hetzelfde vliegterrein voorviel, gebeurde met korporaal Mertens, die met zijn Caudron machine kwam te vallen en zeer ernstige verwondingen opliep, waarbij hij het rechteroog verloor. Msb. llit een vliegtuig gevallen. Twee vliegers van het 31e regiment, gestationeerd te Tours, die op vyeg waren naar Villa Caublay, moesten onderweg dalen. Op het oogenblik, dat het vliegtuig weer ging opstijgen, had de pilot niet gemerkt, dat zijn metgezel even de machine had verlaten om zijn vliegenierskap te halen. De tweede vlieger wilde juist instijgen, toen het vliegtuig omhoog ging. Hij klampte zich aan het toestel vast en poogde zijn zitplaats te bereiken, maar tevergeefs. Van een hoogte van 400 voet stortte hij om laag en was onmiddellijk dood. o Het vliegongeluk in het Kanaal. De «Intransigeant? publiceert, volgens de Msb., een senastioneele geschiedenis, welke betrekking heeft op het groote on geluk bij den vliegdienst over het Kanaal op 3 Juni j.l waarbij, zooals men weet, menschenlevens verloren gingen, doordat een van de Spadmachines nabij Folkestone in de zee viel. Volgens dit blad werd Paul Morin, de bestuurder van achteren doodgeschoten door een der passagiers, die plotseling krank zinnig geworden was, terwijl zij in de lucht waren. Deze hypothese, welke eerst met een zeker scepticisme werd ontvangen, schijnt nu langzamerhand ook officieel te worden aangenomen, gezien de resultaten van het onderzoek der Britsche en Fransche autoriteiten. Een lijkschouwing van den gewezen pilot Morin heeft n.l. aangetoond, dat een kogel, van achteren afgeschoten, het hoofd van den ongelukkige heeft door boord, hetgeen dan den val van de machine heeft veroorzaakt. Verwekken oprisping uit de maag, vele kwalen komen daaruit voort, zooals gebrek aan eetlust, verstopping, lusteloosheid en hoofdpijn. Gebruik in Uw eigen belang de Freco's Maagtabletten, per koker 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS" Hensden. Op het jl. Zondag gehouden concours van scherpschutters te Udenhout, behaalde het gilde «St. Blasius« alhier de 8e prys (een medaille) met 11 van de 12 punten. Onze voetbalvereeniging «Juliana? had Zondag «pech?, want het le elftal verloor in Drunen met 2 0, en het 2e elftal op haar terrein met 31. Het festival, dat alhier op 28 en 29 Juni a.s. zal worden gehouden, beloofd een paar gezellige dagen. Woensdag 28 Juni is de eigenlijke festivaldagdan komen de verschillende vereenigingen naar Heusden. Des morgens van 8 9 uur zal de Heusdensche Harmonie er met een muzikale wandeling door de stad de stemming inbrengen. Op 10 uur is de aankomst der vereen, bepaald, die om half elf vanaf de Botermar kt naar het feestterrein zullen vertrekken. Op 11 uur opening van het festival met een feestrede en aanbieding van den eere wijn aan Voorzitters en Directeuren der Vereenigingen. Op 11.30 aanvang van het festival. Des avonds van 8 11 uur zal het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning? uit Wijk een concert 'geven, terwijl om 11 uur schitterend vuurwerk zal worden ontstoken. Op den 2en dag 12.30 kinderfeest en 's avonds van 8-10 concert door de Heusdensche Harmonie. Verschillende vermakelijkheden zijn op het terrein aanwezig, zoodat ieder op ge paste wijze kan feestvieren. v Almkerk. Naar wjj vernemen is in verband met de Vleeschkeuringswet, den heer J. Koopmans, rijksveearts alhier, be noemd tot hoofdkeurmeester in de centrale Almkerk, Dussen, Woudrichem, Rijswijk, Giessen en Andel. De prijs der boter is in deze ge meente weer met 25 cent per pond ver hoogd en zoodoende weer gebracht op f 1.30 per halve K G. Toen gepasseerde week een auto den Kildyk passeerde, werd er onverwachts een steen door de ruit der auto geworpen, die totaal verbrijzeld werd. Gelukkig be kwamen de inzittenden geen letsel. Het is te hopen dat de politie de dader(s) spoedig op het spoor is. Andel. Het dochtertje van J, R. kwam met een vingertje tusschen een boormachine waardoor deze gedeeltelijk werd afgeklemd. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd, de heer Van Ieperen uit Almkerk. Bij het betalen van pachtpenningen kwam de heer S. alhier tot de ontdek king dat hij, inplaats van voor f'300. (zooals zijn vaste meening was) voor f200, gepacht had. Voorwaar een niet te ver smaden buitenkansje. Aalburg en Heesbeen. Op Zondag 2 Juli a.s. hoopt Ds. N. C. Bakker alhier, zijn afscheidspredikatie te houden en wel des voormiddags te Heesbeen en des na middags te Aalburg. Beneden Langstraat. Nu het met de oude aardappelen weidra is afgeloopen, loopen de prijzen zeer terug. Men besteedt nog van f4 tot f6 per H.L. Het nieuwe gewas komt wel laat bij, maar staat toch goed. Drunen. Veiling 19 Juni. Doperwten 28 cent per K G. Peulen 34—43 Aardbeien 32 76 Kruisbessen 25 Sla 5-30 100 krop. Juin 3 bos. 's Gravenmoer. A.s. Vrijdagavond zal ten verzoeke van de Antir. Kiesvereeni- ging alhier, de heer Chr. van den Heuvel te Nieuw-Vennip, candideat van de Tweede Kamer, in de openbare school optreden met het onderwerpVooral in 1922 Antirevolutionair? Bij de Maandag alhier gehouden hooigrasverpachtingen werden zeer hooge prijzen besteed en des middags stegen deze pryzen voor de Gemeente* en het Armbe« stuur tot meer dan het dubbele van het vorige jaar. In aanmerking genomen den ÖV-&T t0 2-4^1 slechten stand van het gras, moet het hooi van het nieuwe gewas heel duur worden. X Giessen. In de Dinsdag gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap «Het Eendeveld« is gekozen tot secrectarispenningm. de heeren O. van Vugt Tz. alhier. Bij het grasmaaien had de landb. N. het ongeluk in zijn zeis te vallen. Hij liep daarbij zoo'n ernstige wonde op, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Nederhemert (Nz,). Een dezer dagen kreeg vrouw v. W. het aan den stok met vrouw v. B., welke zoo hoog liep dat men handgemeen werd. De rijkspolitie heeft procesverbaal opgemaakt. Oudendijk. Op de verleden week Woensdag gehouden vergadering van melk veehouders, gaven verschillende leden zich op om eens een proef te nemen met de door de fa. v. d, Bergh te Rotterdam voor gestelde regeling tot levering van hun melk op vetgehalte. Deze week werden de vette varken# door een handelaar uit Gorinchem gekocht voor 46 cent per pond levend gewicht. De handel is over het algemeen traag. Raamsdonksveer, Tot deskundige bij het M.U L.O. examen te Utrecht te houden werd o.m. benoemd de WelEd. Heer A. P. Galliber, Hoofd der Chr. M.U.L.O. op 't Veer. - Bij het springen in de Maas aan het Keizersveer, bekwam de heer T. een breuk en moest nog denzelfden avond ge opereerd worden. Marktbericht: Tarwe f 13 50 f 14, Rogge f 13.50, Haver f 14. Weinig handel, terwijl in hooi niets verhandeld werd. Bij de gehouden grasverpachting van de Bellaardspolder werden wederom geweldige prijzen besteed. Wij vernamen van f 40 en hooger de 1000 op struik. Dhr. W. J. Oosterling slaagde te Rotterdam voor Diploma Duitsch Handels correspondentie, ingesteld door de Vereen, van Leeraren. In een tamelijk bezochte vergade ring van de Broodbakkersvereeniging trad op dhr. v. d. Blom, controleur van de N.V. Meelfabriek der Ned. Bakkerij. De spreker schetste het ontstaan dier fabrieken, ge waagde van de tegenwerking, toonde aan dat de finantieele toestand gunstig is en gaf eenige wenken in verband met de Warenwet. Sprang. Zaterdagavond maakte het muziekgezelschap «Cirena? van Vrijhoeve- Capelle een muzikale wandeling door onze gemeente, wat veel volk op de been bracht. De heer M. Genuït werd j.l. Zater dagavond tot penningmeester der hulp-kas (verbonden aan de afd. Patrimonium gekozen. v Woudrichem, De laatste dagen houdt ae politie hier en in de omliggende dorpen een streng toezicht op het gaan zitten in het gras aan wegen of paden. Daar eerder zelden daarop werd gelet is het te begrij pen dat velen er tusschen loopen. Een ieder houde het thans in het geheugen 1 Waspik. De voetbalvereeniging «Olym pian: alhier, is ontbonden en in de plaats daarvan opgericht, de vereeniging «Bra- bantia? met bijna dertig leden. Tot be stuursleden zijn gekozen de heeren C. Boezer, Chr. Montens, A. Schoones, B. Roo- vers en H. van Irsel, Zondag j.l, gaf onze Harmonie op de kiosk voor het gemeentehuis een goed geslaagd concert. Een zeer talrijk publiek was opgekomen. Wijk. Maandagavond is door den Wel Ed. Geb. Heer N. van der Maaden het Be schermheerschap aanvaard van onze muziek- vereeniging «Oefening en Uitspanning?. Zuilichem. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering is tot gemeenteontvanger de heer A, P. van Genderen benoemd. Bij het aanslaan van den motor geraakte de heer P. door het terugslaan van den hefboom zoodanig met zijn arm bekneld, dat de ontboden geneesheer, dr. Warnsinck te Brakel, constateerde, dat de arm gebroken was. BEKENDMAKING. De Burgemeester van HEUSDEN, maakt bekend, dat op Maandag; 26 Juni a.s. langs de huizen deringezetenen de gewone jaarlijksche COLLECTE zal worden ge houden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen. Heusden, 20 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. BINNENLAND. Ecu inbreker die vergoeding geeft. Door den aanvoeder der inbrekers-organi satie J,die de inbraak in het hotel «De Gier? te Gorinchem pleegde, is na overleg tusschen de raadslieden der beide partijen de schade, door den bestolene geleden, dezer dagen vergoed. Onderhandelingen werden reeds gevoerd toen het cassatieberoep nog niet door den Hoogen Raad was verworpen o Verkeerd werk. M. te Sliedrecht weigerde zijn gemeente belasting te betalen, zoodat de ambtenaar, belast met de financiën, verplicht was zijn goederen op te schrijven, opdat deze bij executie verkocht zouden worden. Toen hij met eenige poiitie-agenten naar M. toe ging en diens huis binnen wilde stappen, maakte M. zich zóó driftig, dat hij een groote bijl haalde en daarmede den ambtenaar te lijf wilde. Met moeite is hij overmand en geboeid. Verschil in prys. Een lezer verteit aan «Het Vaderland,? dat hij verleden zomer in Den Haag een blauwen bril gekocht had voor f 1.20. Ongelukkigerwijze was het ding gebroken. Hij liep een winkel in om het te laten maken, maar vroeg vooraf prijsopgave kosten fl.50. Dat was hem te duur voor een bril van fl.20. Daarom liep hij een anderen winkel in, waar men voor de re paratie,... 10 cent vroeg. o De dubbele moord te Houtdorp. Voor de Rechtbank te Zwolle is verleden week behandeld de zaak tegen de beklaagden beschuldigd van den dubbelen moord op Lijsje Pater en Rikje Bouwers te Houtdorp, gepleegd in October van het vorige jaar. De eisch luidt tegen M. Emmer 45 jaar gevangenisstraf, terwijl voor hem tevens rechtsingang is gevraagd wegens meineed in zijn verhoor als getuige in de zaak van zijn mede-beklaagden A. Dijkslag en J. de Graaf. Voor beide laatstgenoemden vroeg de officier van justitie, wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak en onmiddelijke invrij heidstelling. Deze werd echter door de Rechtbank geweigerd. zelfs de grootste en k donkerste verdwijnen door één potSPRUTOL Verkrijgbaar bij alle drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2