Land van alt en a Uitgever: L. J« VEERMAN, Heusden. No. 4206. Zaterdag 8 Juli 1922 LIFEBUOY Bi li! nr. dehDort tHjvoegsel FEUILLETON. Raamsdonksveer. y. LANK1ÏÏEM Go's Baiik. SPAARBANK. Bahlmaa&'s BB BESTE, ea staad. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. |Voop een cjexonde heldere huid gebruik LIFE.BUOY ZEEP Denk eens aan de honden, den stoffige voorwerpen, •welke U noodzakelijkerwijz-e dadelijks aanraaktDit le. veri gevaar op voor Uw huid. Uw z.eep moei een zuiver en afdoend peini. qingsmiddel zijn. Gebruik daarom HEALTH SOAP De zuiverende eigenschappen van LIFEBUOY beschermen Uw -huid iecjen gevaar. DE LEVER.\S ZEEP MY VLAARDirsGEU Fabrikanten van Sunliglii Lux en Twink., BUITENLANDSCH OVERZICHT De groote betoogingen in Duitschland door de socialistische partijen en vakorga- IF Door L. J. FIKREE. 9) De jongen mompelde binnensmonds iets, dat evenveel op eene bespotting als op eene verontschuldiging geleek en draaide inmiddels ijverig aan den eenig overgeble ven knoop van zijn deerlijk gehavend stal- buis, daarbij nu en dan een zijdelingschen blik naar zijnen meester werpende en de klink van de deur in de andere hand hou dende, om bij een mogelijken, onverhoed- schen uitval van den waard terstond zijn heil in eenen overhaasten aftocht te kun nen zoeken. «Kom hier, en luister,beval de waard, zoo barsch mogelijk, met den vinger vlak voor zich op den vloer wijzende en tegelijk den jongen alles behalve vriendelijk aanziende. «Ik kan het hier even goed hooren, baas,« gaf de veelbelovende staljongen op half huilenden toon ten antwoord, hoewel zijne guitig stralende oogen daarmede niet in overeenstemming waren. «Hier, zeg ik riep de waard ander maal. De jongen deed een stap voorwaarts, doch liet voorzichtigheidshalve de deur zoo wijd mogelijk openstaan, teneinde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn nisaties gehouden voor de republiek en ten gunste van het wetsontwerp dat bij den Rijksdag is ingediend, zijn over 't algemeen zonder incidenten afgeloopen. De betooging te Berlijn waaraan naar schatting tusschen de zes- k achthonderd duizend menschen deelnamen wordt de grootste en meest indrukwekkende arbei dersdemonstratie genoemd, die ooit te Ber lijn is gehouden. Behalve de roode vlaggen waren er ook een menigte republikeinsche, zwart-rood-goud en tal van borden met allerlei eischen van het volk. De ontzag lijke menigte zong op het groote plein voor den Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche de Internationale en trok toen in drommen van duizenden over den Kurfürstendamm naar Halensee, waar zonder incidenten de ontzaglijke stoet ontbonden werd. Tijdens den optocht werd er voortdurend geroepen «leve de republiek en «weg met de reactie weg met Helfferich weg met Lu- dendorff Alle verkeer stond den heelen middag stil en pas na vijven begonnen de trams weer te rijden. Er heerschte onder de tienduizenden, de grootste discipline en de orde werd nergens verstoord. Elders is dat wel gebeurd. Te Maag denburg moest de politie optreden tegen een troep die een aanval op de spaarbank wilde probeeren en later tegen een ander troepje dat het standbeeld van keizer Wil helm I omver wilde halente Keulen trachtten de betoogers met geweld het stadhuis binnen te dringen en poogden ze de beelden op de Hohenaollernbrug te be schadigen, maar over 't algemeen zijn toch, op kleine incidenten na, de betoogingen, ook in het Rijnsche industriegebied ordelijk verloopen. Te Zwickau hebben echter ernstige en bloedige botsingen tusschen de politie en de arbeiders plaats gehad. De hoofdpolitie post werd bestormd en allle politiemannen ontwapend. De tot steun ontboden lands- politie werd hevig aangevallen en eveneens ontwapend. Op het oogenblik wordt de kazerne belegerd, waar de landspoiitie zich heeft teruggetrokken. Daar hebben ook bloedige botsingen plaats gehad, waarbij 16 personen zijn gedood en velen ernstig gewond. Het werk en het verkeer staan volkomen stil. Da kranten mogen niet verschijnen. De «Zwickauer Nsueste Nachrichten«, een rechtsgezind blad, is door de arbeiders bezet. De scholen en openbare diensten zijn eveneens gesloten en de raads- en huilde toen «Nu dan, hier kan ik toch duidelijk genoeg hooren, baas, wat ik doen moet, baas. Ik wil liever hier blijven staan, baas.« «Waarom vroeg de waard, min of meer verwonderd. Hi, hi, hi k grinnikte de jongen, zijn mond zoo ver mogelijk open sperrende, «hi, hi, hi, omdat ik liever uit uwe han den blijven wil, baas. Ik houd er niet van, zoo hard geknepen te worden, en daarom wil ik liever blijven staan, baas. Ik hoor u van hier gemakkelijk, baas,« liet hij er met een grijns op volgen, «en u behoeft volstrekt niet hard te schreeuwen of mij met een kruik naar mijn hoofd te gooien, baas, zooals vanmorgen vroeg, toen ik bij vergissing uw brood had gegeten en bij ongeluk dat koude vleeschi De oogen van den waard begonnen zoo onheilspellend te fonkelen, dat de jongen het geraden achtte, eenige schreden terug te gaan en weder in zijn huilerigen toon te vallen. «Zul je haast luisteren grauwde nu de waard, «of.... «Ja, baas, ik luister al scherp k jankte de jongen. «Ik luister altijd scherp naar u, baas, al ben ik maar een arme stal jongen, dat weet u wel, baas.* «Je weet, waar de houtvester woont, nietwaar «Ja, baas. WTorp, de houtvesters «Natuurlijk, er is hier maar één hout- veeter in den ganschen omtrek. Je moet leden als gijzelaars gearresteerd. De auto mobielen worden aangehouden en wegge reden, niemand weet waarheen. Een comité van actie, bestaande uit be stuurders van de vakvereenigingen der soci alistische partijen heeft zich van de open bare macht meester gemaakt, en eischt van de regeering onmiddellijk terugtrekkèn van de van buiten af ontboden poütie- troepen, hetgeen de regeering heeft toe gezegd. Inmiddels wordt de openbare veilig heidsdienst te Zwickau waargenomen door de arbeidersweerbaarheid. Bewapende ar beiders sluiten zich daarbij aan. Te Chemnitz hebben jeugdige arbeiders het Christelijk hospitaal verwoest. Hetgeen ieder ooogenblik verwacht kon worden is geschied. Het overschot van de Iersche rebellen te Dublin die zich nog in Sackville-street verdedigden heeft zich ten slotte aan de regeeringstroepen moeten Gestort Kapitaal f55.000 000,- Reservefonds - 41.500 000,- f 96.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15, Kantooruren van 9«4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT IKRICHTIMG (Brand- en inbraakrrye Lipskiuis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. als de wind naar hem toegaan. Begrepen «Als de wind, jawel, baas.* «En dan vraag je hem, of hij dadelijk even hij mij wil komen, dadelijk. Maak nu dat je weg komt, en wee je gebeente als je me lang wegblijft. Dan zal het er nog anders spoken, als vanmorgen, reken daar gerust op.« De staljongen verdween oogenblikkelijk en liep gezwind een eind weegs voort, doch nauwelijks was hij zoo ver gekomen, dat de waard hem niet meer kon nazien, of hij sprong vlug terzijde van den weg in het gras, wentelde zich daarin eenige malen om en om, buitelde toen eens over zijn hoofd en ging eindelijk, in het volle besef zijner vrijheid, met een van vreugde stralend gezicht, op zijn hoofd staan. Na het uitvoeren dezer kunststukken vervolgde hij kalm zijn weg, totdat hij aan den rand van het woud een eekhoorntje ontdekte, dat bezig was met het verzamelen van winterprovisie, en daar het beestje vol strekt niet schuw bleek, had de staljongen eene schoone gelegenheid, de vlugge en sierlijke bewegingen van het diertje op zijn gemak te bewonderen, van welke gelegen heid hij dan ook niet naliet, een zoo ruim en overvloedig gebruik te maken, dat hij nog op diezelfde plaats tusschen de boomen stond, toen hij op zijn minst wel viermaal zijn boodschap had kunnen doen. Eindelijk begreep hij toch, dat het zoo langzamerhand tijd begon te worden, eens aan de hem opgedragen boodschap te denken, overgeven. Deze waren er gisteren toe overgegaan voor 't eerst zwaarder geschut in 't vuur te brengen en hadden daarmee de hotels waarin de opstandelingen zich hadden verschanst, beschoten. Tot op 't laatst toe hebben de belegerden hun ver- radelijke tactiek van desperado's gevolgd. Want nadat twee van de door hen bezette hotels in brand waren geraakt, hadden ze de witte vlag geheschen en toen de brand weer kwam om het vuur te blusschen, hadden ze plotseling de witte vlag weer neergehaald en opnieuw het vuur geopend, waardoor eenige brandweerlieden werden gewond, Daarna werd de strijd natuurlijk met meer verbittering dan ooit voortgezet, met het reeds gemelde gevolg, dat de re bellen zich ten slotte moesten overgeven. Tot de gearresteerden behoort Cathal Brugha, een van de voornaamste aanhangers van De Valera. Maar de gevangenneming van De Valera zelf wordt niet gemeld, zoodat het gerucht schijnt bevestigd te worden dat het hem in den loop der gevechten gelukt zou zijn met eenige volgelingen te ont snappen. Uit de provincie zijn de berichten maar schaarsch maar wel wordt bevestigd dat op verschillende plaatsen de rebellen zich gereed maken tot verder verzet, nu weer in Donegal, waar ze zich in het kasteel Glennough hebben samengetrokken en dit hebben versterkt voor een langdurig verzet. De voorloopige Iersche regeering heeft nu om aan de guerilla zoo spoedig mogelijk een einde te maken, een oproep gericht aan het heele Iersche voik om haar te helpen in het herstellen van de orde. Ze heeft het volk te wapen geroepen dat reeds te voren naar uit Dublin wordt bericht, in overweldigende massa zijn steun aan de nationale troepen had aangeboden. Het Iersche volk snakt naar vrede en rust en het lijdt geen twijfel of de regeering kan op de medewerking van-het overgroote deel der Ieren rekenen. BINNENLAND. Hij zag ze vliegen. Dinsdagavond tegc-n negen uur werd de politie te Tiel gewaarschuwd, dat er brand was in den toren der St. Maartenskerk. Inderdaad zweefde een lichte wolk om de spits. Bij nader onderzoek bleek het een zwerm muggen te zijn. en met meer haast, dan men eigenlijk van hem zou hebben verwacht, spoedde hij zich thans voort, totdat hij aan de woning van den houtvester was aangekomen. Worp stond juist op het punt, zijn huis te sluiten en het woud in te gaan, toen hij het guitige gelaat van den staljongen gewaar werd, die zijn neus tegen de ruiten drukte en zoo naar binnen gluurde. Klaar blijkelijk gevoelde hij weinig lust, om naar binnen te gaan en zich onder het bereik van den houtvester te wagen, die hem dezen zomer, volgens gewoonte, reeds meer malen vruchteloos had trachten te vangen, teneinde hem wegens het uithalen van vogelnesten en het vangen van allerlei jong wild eens eene duchtige en ruimschoots verdiende kastijding te doen ondergaan. «Wat moet je, bengel riep Worp den jongen toe, die zich niet verwaardigde, hem het eerst aan te spreken. «Ik moet je wat vragenriep de jongen grinnikend terug. «Kom dan maar binnen,* riep Worp weder, «en sta daar niet als een aap voor het glas te grijnzen. De voordeur is open Reeds verheugde de houtvester zich in stilte bij de gedachte, dat hij den jongen eindelijk zijn verdiend loon zou kunnen geven, maar zijne verwachting te dezen opzichte werd jammerlijk teleurgesteldwant de jongen bleef doodkalm staan en riep op spottenden toon«Dacht je mij zoo te pakken te krijgen, vader Mis hoor Ik ben buiten en ik blijf buiten l Wil je luisteren, ja, Verkiezingsraria. De burgemeester van Weesp, de heer O. E. Cleveringa, bood de eerste vrouw die te Weesp van haar stemrecht gebruik maakte, de 84-jarige Toontje Rumpt, ver pleegde in een gasthuis, een ruiker theerozen aan. De fotograaf vereeuwigde haar beeltenis. Ook te Culemborg bood de burgemeester de eerste vrouw, die kwam stemmen, een ruiker aan. Te Enkhuizen is Woensdag een kiezer die zeer ernstig ziek was, met een auto naar het stemlokaal gebracht. Voordat hij zijn biljet had ingevuld, zakte hij ineen, en hij stierf op den terugweg naar huis. Da oudste ingezetene van Winschoten, mej. de wed. Lubberts-Dieterman, die ruim 101 jaren telt, heeft Woensdag haar kiezers plicht vervuld. o Auto-ongelukken. Zondagavond had op den Rijksweg bij Halfweg, ter hoogte van het Kruitmagazijn, een ernstig ongeluk plaats. Een drietal fietsers, komende uit de richting van het Haarlemmerplein, reed links van den weg. In tegenovergestelde richting reed paard en wagen, eveneens links van den straat weg. De fietsers wilden rechts uitwijken, toen een particuliere auto uit de richting Haarlem en rechts houdende, kwam op zetten. Een der wielrijders, een 18-jarige jongeling, kwam te vallen en werd door de auto ernstig aan het hoofd verwond. Naar een der Amsterdamsche gasthuizen of neen? Worp veinsde hem niet te begrijpen en trachtte andermaal den staljongen, die hem in 't loopen verreweg de baas was, naar binnen te lokken door te roepen«Als je eene boodschap hebt, kom dan binnen en zeg me die zoo niet, scheer je dan weg «Mij ook al goed,« was het bedaarde antwoord, «ik zal dan maar weer heen gaan en mijnen meester zeggen, dat het je niet schikte, om mij aan te hooren, nietwaar «Zoo, heb je mij een boodschap van je meester over te brengen vroeg Worp op nog altijd eenigzins ongeloovigen toon, daar hij reeds meermalen de ervaring had opgedaan, dat de deugniet er behagen in schepte, dezen of genen goedgeloovige eene vergeefsche en menigmaal vrij verre wan deling te laten doen, enkel, om het genoegen te hebben, hem of haar voor den mal te houden. «Laat hooren, wat heb je mij te zeggen vervolgde Worp, na even te hebben over legd, hoe hij in dit geval zou handelen. «Je moest dadelijk even bij ons komen, anders niet,« gaf de jongen ten antwoord. «Zoo 1 En dat waarvoor «Misschien wel, om eene erfenis met hem te deelen. Wordt vervolgd.) mrlttLiHmHsislmiJllttiUiLiiistriitiiliBiiitlirviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1