Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Met geestdrift is deze oproep om te helpen het land voor de democratie rijp te maken en de Iersche natie op een stevigen en blij venden grondslag te plaatsen, door talrijke vrijwilligers beantwoord. Zoowel te Dublin als elders staan lange rijen jongelieden en mannen van allerlei leeftijd, stand en beroep voor de aanwervingskan toren te wachten. De regeering is blijkbaar van plan om volkomen af te rekenen met de oproerige beweging in het land en het begin is al dadelijk voor haar gunstig geweest. Te Dublin heeft zij het verzet gebroken. Wel is dat gegaan ten koste van menschenle- vens en van belangrijke materieele schade want Sackvillestreet met zijn uitgebrande, stukgeschoten en ingestorte huizen lijkt één groote ruïne, waar de bewoners van Dublin, nu de rust daar hersteld is, met drommen komen kijken en waar de menschen elkan der het stukgeschoten hoofdkwartier van De Valera en het door tal van kogels gehavende Nelson-monument vrijzen. De schade moet vele millioenen bedragen, maar, zooals de correspondent van de «Daily Mailsc zegt, Dublin mag dan een halve straat verloren hebben, het heeft toch meteen de zaak voor heel Ierland gered. Dat is wel de algemeene indruk, dat de regeering een onschatbaar voordeel heeft behaald door te Dublin een staatsgreep te verijdelen en daarbij een nieuw Iersch leger te scheppen, waarmede nu voorgoed met de rebellen kan worden afgerekend. Ook in het Lagerhuis heeft Churchill zich in dien geest uitgelaten, door als zijn meening uit te spreken, dat de onderdrukking van den opstand nu bijna voltooid is en dat de voorloopige regeering zich thans gaat bezig houden met den staat van zaken, die op het oogenblik in vele gedeelten van Ierland heerscht. Met andere woorden, dat zij nu de ver spreide benden rebellen in de provincie onschadelijk moet maken. Men rekent dat daar nog wel een maand mee gemoeid zal zyn. De daling van de mark is, naast de politieke gisting, het meest verontrustende symptoom. De val is aanzienlijk en Duitsch- land doet daarmede weer een stap nader tot het bankroet. «Om te betalen voor zijn noodzakelijke grondstoffen, zegt de Observer, is Duitsch- land gedwongen, buitenlandsche valuta te koopen. Dit brengt den bal aan het rollen en de Duitsche kooplieden, ziende, dat de waarde van hun geld snel vermindert, zyn bereid elke som voor buitenlandsch geld te betalen, om iets uit de schipbreuk te redden. Zoo wordt teweeggebracht, dat de waarde der mark daalt en de zaken van kwaad tot erger vervallen. Verschillende redmiddelen worden van tijd tot tijd voor gesteld, om hierin verbetering te brengen waarvan geen enkel eenigepractische waarde blijkt te hebben. Men begint te begrijpen dat, nu de toestand zoo ongunstig mogelijk wordt, redding alleen kan komen door het scheppen van nieuwen rijkdom. Kapitaal en arbeid moeten zich ernstiger wijden aan productie, zoodat werkelijk materieele rijk dom geschapen wordt, om te vervangen, hetgeen verloren werd gedurende de ramp zalige en verspillende jaren van den oorlog. Aldus de Observer. Scheppen van nieuwen rijkdom is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, Duitschland, dat door den oorlog verarmd is, wordt door den plicht tot schade loosstelling zwaar gedrukt en naar het oordeel der leidende Duitsche mannen te zwaar, dan dat het op adem kan komen ten einde de welvaart binnenslands eeniger- mate te herstellen. De Duitsche regeering heeft besloten het verzoek te doen om een moratorium, met het doel de betalingen in contanten over een langer tijdvak te verdeelen en zoodoende een pauze te krijgen om op adem te komen. De onderhandelingen zijn reeds gaande. De staatssecretarissen Fischer en Schroder zijn naar Parijs vertrokken, om zich met de leden van de commissie van herstel in betrekking te stellen. Later zal staatssecretaris Bergman er waarschijnlijk ook heengaan. De beweegreden tot dit nieuwe verzoek van Duitschland om wijziging te brengen in het laatste betalingsplan der commissie van herstel ligt in de sedert den moord op Rathenau zoo noodlottige ontwikkeling van Duitschlands financieelen toestand, die de stipte vervulling ook van de verminder de verplichtingen tot betaling geheel on mogelijk maakt. Het Duitsche verzoek bevat de volgende desideratavermindering der maandelijk- sche betalingen van 50 millioen goudmar ken tot een kleiner bedrag en verlenging van het moratorium tot het geheele loopende jaar. Of Duitschland den 45en Juli de volledige betaling van 50 millioen mark zal kunnen doen, is nog niet zeker. Poincaré heeft in de Fransche Kamer een aanval op zijn politiek verleden te ver duren gehad. De linkerzijde heeft hem er steeds van beschuldigd, dat hij den oorlog mede uit gelokt heeft. «Poincaré de oorlog« is zijn scheldnaam aan dien kant. Maar Poincaré heeft daartegen altijd in gebracht, en betoogde ook nu weer met hevige verontwaardiging, dat een lam, bij hem vergeleken, een verscheurend dier genoemd mag worden. Aan het slot van het debat kwam Poin caré met een bewijs uit het ongerijmde. Als Frankrijk schuldig was geweest zouden niet zestien volkeren Frankrijk gelijk heb ben gegeven door het te hulp te komen en het verdrag van Versailles te onder teekenen. Dat is wat kras. Niet Frankryk was de eerstaangevallene en toen door de anderen te hulp gekomene, doch Servië. «Servië werd aangevallen. Toen Wilde Rusland Servië helpen, waarna Duitschland voorgoed naast Oostenrijk ging staan. Daarna kwamen achtereenvolgens Frankrijk en Engeland in het geweer, om mee aan de Russisch-Servische zijde te vechten. Merkwaardig was zeker ook Poincaré's argument, dat de Fransche regeering zoo weinig aan oorlog dacht, dat hij en Viviani naar Rusland reisden en eerst onderweg van den ernst van den toestand vernamen. Men weet dat van Duitsche zijde, om aan te toonen, dat Duitschland niet aan oorlog dacht, er op gewezen is dat de Duitsche keizer naar de Noorsche wateren reisde en eerst daar van de ernstige ver wikkelingen vernam. Dat werd toen in het bijzonder in Frankrijk, uitgelegd als een bewijs van Duitschland's kwade trouw de keizer verliet zijn land om de wereld zand in de oogen te strooien. 't Is maar, hoe men 't zien wil. Intusschen, Poincaré kan tevreden zijn, want na den aanval nam de Kamer met groote meerderheid een motie van vertrou wen in zijn beleid aan. BUITENLAND. Schaarschte aan bankpapier. De staking der boekdrukkers heeft voor het Duitsche geldwezen eigenaardige ge volgen gehad. De rijksbank heeft, zooals reeds werd gemeld, het drukken van bankbiljetten moeten stopzetten, daar ook het personeel van de rijksdrukkerij in staking is gegaan. Hierdoor is in het geheele rijk een schaarschte aan bankpa pier ontstaan, welke zich bij de eerstvol gende loonbetalingen duidelyk zal doen gevoelen. De rijksbank beschikt echter nog over een hoeveelheid bankbiljetten van vijfhonderd mark, die zij in den loop der volgende week zal uitgeven. Zij hoopt zoodoende de bankbiljettencirculatie in voldoende mate gaande te kunnen houden Vliegongeluk. Te Metz is een vliegtuig, dat voor een proefvlucht tijdens een hevigen wind was opgestegen, doordat een der motoren slecht werkte, van een hoogte van 200 Meter naar beneden gestort en in brand gevlogen. De drie inzittenden werden op slag gedood. Twee lijken waren geheel verkoold. o 170 passagiers bewusteloos. Te New-York heeft Donderdag een on geluk op den ondergrondschen spoorweg een paniek doen ontstaan, waardoor 170 passagiers bewusteloos werden. Een express- trein van tien stalen rijtuigen werd door kortsluiting onder Lexinglon-Avenue plot seling tot stilstand gebracht. Daardoor ontbrandde een hoeveelheid gas, welke uit een buis in den tunnel ontsnapt was. Hevige knallen, gevolgd door volslagen duisternis, brachten ontsteltenis onder de de passagiers te weeg. Door de passagiers werden verschillende ruiten ingeslagen. Men klom door de ruiten naar buiten in den tunnel en daar deze gevuld was met schadelijke dampen, raakten velen bedwelmd. Er werden dadelijk ziekenauto's gere- quireerd en brandweerlieden brachten de bewustelooze mannen, vrouwen en kinderen uit een diepte van meer dan vijftig voet naar de straatoppervlakte. Allen werden naar ziekenhuizen overgebracht. Velen hadden in de verwarring en het gedrang kwetsuren opgeloopen. Er is een officiëel onderzoek ingesteld. Die verkeerde trein. Met 130.000 mark van zijn patroon is een bankbediende, die even over de Ned. grens naar Nederland wilde vluchten, in een verkeerde trein gestapt en aange houden. Al de marken had hij nog bij zich en met deze is hij aan de politie overgegeven. o ln het Alpengebied heerscht zulk een hitte dat, volgens een bericht uit Genève in de laatste dagen 'smorgens om 7 uur al 73 gr. Fahrenheit is op 6.000 voet hoogte. De gletschers smelten veel verder dan gewoonlijk en de gletscher-meren boven 8.000 voet, die in Juli gewoonlijk nog be vroren zijn, liggen nu reeds geheel open. Burgeroorlog iu Zuid-leriand. Al het verkeer tusschen Belfast en Du blin is opgeheven, doordat vijf spoorweg bruggen van de voornaamste spoorweglijnen tusschen Dundalk en Drogheda zijn opge blazen. De spoorweg is over eenigen af stand geheel vernield. Overigens is er een tijdelijke rustpauze in den burgeroorlog in Zuid-Ierland. De spoorwegen in Zuid-Ierland zijn op verschillende plaatsen opgebroken. Naar bericht wordt, i3 het voornaamste concen tratie-punt der opstandelingen te Clonwel, in het graafschap Tipperary, geïsoleerd. lievige braud. Een hevige brand, die Donderdag te Dompierre woedde, laaide Vrijdag ten tweede male op. Elf nieuwe woningen werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt 800.000 francs. Een oude dame verloor door verstikking het leven. Vijf en twintig brandweerorganisaties waren ter plaatse aanwezig om het vuur weerstand te bieden. BINNENLAND. Roekeloos spel. Een 17-jarige jongen te Groningen deed spelenderwijs een leertje om zijn hals en bevestigde dit aan de deurknop. Doordat hij uitgleed werd de strop toegehaald en ofschoon onmiddellyk hulp bij de hand was, werd hij dood opgenomen. H. M, de Koningin naar Noorwegen 1 Het N. H.-bureau seint uit Christiania d.d. 7 dezer: Volgens Morgenbladet is H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden voornemens dezen zomer of dezen herfst een officieel bezoek aan het Noorsche hof te brengen. Ernstig vliegongeluk. Men Seint uit Weltevreden Zaterdag zou de luchtdienst Batavia SemarangSoerabaja geopend worden. Het vliegtuig, met Hussni als bestuurder, is even buiten het vliegveld bij Antjol neer gestort tengevolge van het slippen bij het nemen van een bocht. De heer C. A. Gerritsen, redacteur van de Indische Courant, die den tocht voor zijn blad zou meemaken, is gedood. De toestand van Hussni is zeer ernstig. De heer Van Huut, de administrateur van Aneta, kreeg slechts lichte inwendige kneuzingen. o Pensioen volgeus de nieuwe Pensioenwet. Naar wij vernemen, heeft de Regeering nog geen beslissing genomen, welke cate gorieën van ambtenaren in den vervolge aanspraak hebben op pensioen op 55-jarigen leeftijd (vervroegd ouderdoms-pensioen.) Niettemin zullen de ambtenaren, die op het tijdstip van het in-werking-treden der nieuwe Pensioenwet eene betrekking be- kleeden, welke volgens de oude Pensioenwet aanspraak geeft op vervroegd Ouderdoms pensioen, dit recht behouden, óók al zou in het vervolg deze betrekking geen uit zicht meer geven op vervroegd ouderdoms pensioen. Het pensioen wordt dan echter berekend naar de oude pensioenwet. Voor het geval, dat de betrokkenen licha melijk ongeschikt worden bevonden voor hunne betrekking, wordt het pensioen be rekend naar de nieuwe Pensioenwet. Italiaausche landbouwers naar ons land. De Cattedra Ambulante di Agricoltura te Cremona (Po-vlakte) organiseert eene wetenschappelijke reis naar Holland op 10 tot 17 dezer maand, waarvoor reeds ver scheidene inschrijvingen zijn ingekomen. Doel is de paardententoonstelling in Den Haag en tevens zal een bezoek worden gebracht aan eenige voorname veefokkerijen en zuivelinrichtingen in de provincie Friesland. Ongelukken. In de fabriek «Excelsior* te Schiedam was de 21-jarige v. d, M. bezig met het walsen van buizen met een electrische walsmachine. Door h§t uitglijden van zijn voet geraakte hij tusschen de kamwielen, waarbij een der beenen boven de knie werd afgeknepen. Onmiddellijk werd hij naar het gem, ziekenhuis getransporteerd. De ongelukkige overleed enkele uren later. De 37-jarige gehuwde arbeider P. v. d. W. is door het kantelen van een met hooi geladen wagen te Uretap in een diepe wijk geraakt en dood onder het hooi weg gehaald. Smokkel-cognac. Men schrijft van de grens In dezen tijd van malaise trachten aan de grens nog steeds velen in hun onder houd te voorzien door het smokkelen naar ons land van Duitsche «Fusel*. Vooral cognac schijnt erg in den smaak te vallen. Tenminste uit de inbeslagnemingen van Duitsche cognac in deze streken zou men kunnen afleiden, dat daarvoor een goed afzetgebied bestaat. Dat een goedgelukte invoer van een dergelijk artikel zeer winst gevend is, mogen blijken uit het feit, dat een gesmokkelde flesch cognac ongeveer 50 cent kost, terwijl hier te lande de accijns op dit artikel meer dan drie gulden per liter bedraagt. o Ernstig auto-ongeluk. Bij de halte Nieuwe Weg, te Soest, is de auto van den heer W., hoofd van de Christelijke school aldaar, in volle vaart tegen een passeerenden goederentrein op gereden. Van de inzittenden werd mevr. W. op slag gedood en de heer W. en een Duitsche dame gewond. Een meisje kwam er zonder letsel af. De auto is geheel vernield. o Ongelukken. Te Etten is door den hevigen storm een paal der telefoongeleiding omgewaaid. Een lijn werker, die met herstellingswerken boven aan den paal bezig was, werd door de ruiten geslingerd en zeer ernstig aan hoofd en dijbeen gewond. Dr. Ten Bosch verleende de eerste hulp en achtte on middellijke opname in het St. Antonius- gesticht te Terborg noodzakelijk. Echteltyk drama. Te Maastricht heeft de 24-jarige Van Aalst uit de Pieterstraat, blijkbaar in een vlaag van jaloerschheid, eerst op zijn vrouw met 'n revolver geschoten en daarna zich zelf willen dooden. De vrouw is niet gevaarlijk gewond. Beiden zijn naar Cal- variënberg overgebrachtde man is over leden. Brand aan boord van de „Nieuw-Amsterdam." Te Hoboken is aan boord van het Hollandsche schip «Nieuw-Amsterdam" brand uitge broken. De 600 passagiers moesten het schip verlaten. Er werden 15 brandweer lieden door den rook bedwelmd. Ernstig is de brand echter niet geweest, want het schip kon den volgenden dag vertrekken. fflr. Ererwyu niet naar Washington terug. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de gezant te Washington, mr. Everwijn, die than3 met verlof hier te lande vertoeft, naar alle waarschijnlijkheid niet naar zijn post terugkeeren. Overwegingen van geheel persoonlijken aard, werden ons als reden genoemd, waarom mr. Everwijn voornemens zou zijn, ontheffing van zijn ambt te vragen. Yalsche rentezegels. Te Schijndel zyn gearresteerd zekere St, en LI., verdacht van het namaken van rentezegels. Beiden zijn in de gevangenis te 's-Hertogenbosch opgesloten. De valsche rentezegels zijn in Duitschland vervaardigd. Het was den Raad van Arbeid te 's-Hertogenbosch reeds maanden geleden opgevallen, dat renteboekjes met zegels binnenkwamen, die in uitvoering en kleur eenigszins afweken. De recherche werd er van in kennis gesteld, met het gevolg, dat ten slotte beide genoemde personen in hechtenis werden genomen. Een schip met geld. In de Zaandamsche haven is binnen ge komen een schip met vier kisten heele en halve zilveren Russische Roebels. Het geld werd aldaar in een auto over geladen en gebracht naar Amsterdam. Het geld schijnt bestemd voor industrie-doeleinde. Beslag gelegd op een circus. Het circus Caroli, dat gedurende een 3-tal dagen zijn tenten te Beverwijk had opgeslagen en steeds uitverkocht was, zou na de voorstelling van Donderdag opbreken en naar Alkmaar vertrekken, waar Vrijdag avond de eerste voorstelling zou plaats hebben. Dit heeft niet zoo mogen zijn. Toen de voorstelling was afgeloopen, werd namens een firma uit Rotterdam op den geheelen inventaris beslag gelegd. Caroli had van die firma auto's gekocht en nog niet be taald. Vrijdagmiddag werd het beslag op- geheven, doch het was te laat om toen nog tijdig in Alkmaar klaar te zijn. (O.H.Crt.) o Een vrachtauto te water. Te Tiel reed een groote vrachtauto van de veerpont de Maas in. De klep van de pont sloeg door de zwaarte omlaag. De auto staat thans op haar kop in het water. De bestuurder wist nog bytijds uit de auto te springen. Persoonlijke ongelukken kwam niet voor. Het zeer drukke verkeer, het is heden marktdag, zal zeker den ge heelen namiddag gestremd zijn en zal alleen per roeiboot kunnen plaats hebben. Wethouder onder zand bedolven. Men schrijft uit Maastricht De wethouder L. Houbiers te St. Geer- truid die met eenige zijner arbeiders in een weide een kuil aan het delven was, werd plotseling onder een groote hoeveel heid neerstortende aarde bedolven. Hoewel hij er met alle vlugheid onderuit werd ge haald, waren de levensgeesten toch reeds geweken. De overledene die algemeen geacht was, laat een weduwe met een groot aantal kinderen achter. Zware braud. Zaterdagavond heeft een zware brand gewoed in de Z. H. Bierbrouwerij in Den Haag. Een groot gedeelte van het ge bouw brandde uit. De schade is zeer aanzienlijk. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De Heer A. Smits, kommies bij 's Rijksbelastingen alhier, is met ingang van 16 Juli verplaatst naar St. Michiels Gestel, terwijl de heer J. H. Meijer, thans kommies le klasse en deurwaarder alhier, met ingang van dien datum is bevorderd tot kommies-dienstgeieider en deurwaarder bij 's Rijksbelastingen alhier. De kommies 2e klasse bij 's Rijks be lastingen G. Wijnia, is met ingang van 16 Juli verplaatst van Gennep naar Heusden. De gemengde Zangvereeniging «Cres cendo* alhier zal op 5 September a.s. deelnemen aan het festival te Zaltbommel. Beneden-Langstraat. Met den hooi bouw is het sukkelen. Niet alleen is de opbrengst gering, maar door het regen achtig weder schoot het hooien ook slecht op, al kan er nu juist niet gezegd worden, dat er nog veel bedorven is. Voor de weilanden heeft de regen even wel veel goed gedaan. Niet alleen is er thans voor het vee voldoende gras, maar kan er ook nog op eene goede snede toe- maat worden gerekend. De oogst der zwarte bessen valt zeer mede en de prijs is daarbij hoog. Zij worden geveild f 1.16 per K.G. Er komen nu handen te kort om te plukken. Capelle. Bij de alhier gehouden aan besteding van behang- en verfwerk der pastorie van de Geref. Gem. is als volgt ingeschreven C. Oostdijk f793.— J. Klaassen f769. Wed. J. v. d. Waals f 729.— -- Ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* zal 15 Augustus e.k. deelnemen aan het festival te Breda. Drnnen. Veiling 10 Juni '22 nam. 5 uur Doperwten 21 cent per K.G. Krombekken 28 Stamsnijboonen 66 Bloemkool I 17J stuk II 13 Tuinboonen 4g- -91 K.G. Peulen 27- -30 Aardbeien 22- -70 Roode bessen 39 Witte bessen 30 Zwarte bessen 112- -118 Kruisbessen 22- -25 Frambozen 68 -70 Hedel. Bij de gehouden stemming voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden uitgebracht 816 stemmen. Van onwaarde 11 stemmen. Van de 805 geldige stemmen verkreeg A. J. M. J. baron van Wijnbergen (R. K 340, J. Schokking (C. H.) 210 en E. J. Beumer (A. R.) 124 stemmen, terwijl verder nog eenige stemmen werden uit gebracht opJ. Göbel, W\ J. B. van Liemt, H. Visscher, H. P. Marchant, A. Braat, A. van der Hoven, A. van Gijn, Abr. Staalman, G. H. Kersten, J. Weitkamp A. B. Kleerekoper e.a. Aantal kiezers 88. Nederhemert. Tot Poldermeester in plaats van wijlen den heer G. C. Straver, is benoemd de EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren, burgemeester alhier. Onze vroegere predikant, ds. C.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2