LUX iets over Sparen. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4209 Woensdag 19 Juli 1922 FEUILLETON. 25 procent wilt besparen, Hotel i,CO COftDtJt Vischmarkt EUSDE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Politieke moorden zijn dezer dagen aan de orde van den dag. Vrijdag heeft weder een moordaanslag plaats gehad te Parijs. Toen president Millerand van Longchamps, waar een kieurige militaire revue was ge houden, naar zijn paleis terugreed, werd door een twintigjarig jongmensch op den stoet gevuurd. Gelukkig is niemand ge» raakt en kon de rit na een korte onder breking voortgezet worden De dader heeft verklaard dat hij geschoten heeft om de aandacht te vestigen op den toestand van het proletariaat. President Millerand is gelukkig met den schrik vrijgekomen. Trouwens, de revol verschoten waren op het verkeerde rijtuig gericht, op dat van den politie-prefect, en vermoedelijk heeft de president nauwelijks iets van den aanslag bemerkt. Het ge beurde zal niet nalaten indruk te maken, niet alleen op Millerand zelf, maar ook op andere autoriteiten. Binnen één maand tijd drie moordaanslagen in elk der groote West-Europeesche metropolen eerst Lon den, toen Berlijn, nu Parijs, Het geeft te denken. Wat den moord te Berlijn betreft, de daders zijn nog altijd zoek. De prijs van twee millioen mark, die op hun hoofd is gesteld, schijnt nog niet in de juiste ver houding te staan tot de gezindheid van de Hannoveraansche bevolking. Klaarblijkelijk heeft dit bedrag niemand in verzoeking gebracht om de bedrijvers van dezen af schuwelijken moord aan de justitie over te leveren. En er moeten toch velen zijn, die de beide jonge mannen gezien, herkend, ja voortgeholpen hebben. Geschiedt dit uit sympathie voor de daad of uit vrees voor de Duitsch-nationalen en hun geduchte re volvers Voorloopig is nüg niet gebleken dat Fischer en Kern de Duitsche grens gepasseerd zijn en men vermoedt zelfs dat zij zich te Berlijn ophouden. Inderdaad zal het hun machtigen Berlijnschen vrien den niet moeilijk vallen den jeugdigen ban dieten eenigen tijd huisvesting te verleenen tot zich een gelegenheid voordoet om on gemerkt naar het buitenland te ontkomen. De vliegmachine is daartoe meer geschikt dan het rijwiel waarmede zij tot dusverre de vlucht hebben beproefd. In de vergadering van de sub-commissie voor de credieten, nog met de Russen ge« a Door L. J. F I K K E E, 12) »Gij vergist u niet, Worp® viel de waard in, »ga voort, »En toen wij op eenen avond de Porta del Popoio passeerden, ontdekten wij onzen meester in een gondel, zittende naast die jonge dame en eenen bejaarden heer. En toen we den avond, vóór ons vertrek uit Rome, de St. Pieterskerk nog eens bezoch ten, zagen wij mijnheer Frederik en dat schoone meisje geknield liggen voor....« »Houd nu maar op, Worp,« onderbrak de ander den houtvester, *nu hoor ik, dat ge alles goed herinnert, bijna evengoed, als ik. Luister nu eens goed toe.® Worp beloofde, dat hij zoude doen, zoo als van hem verlangd werd, »SteI u dan dal meisje eens levendig voor, Worp® vervolgde de waard zacht. Stel u haar zoo levendig voor, als u dat maar mogelijk is. »Dat doe ik al,« zeide Worp, zijne oogen bijna dichtknijpend, teneinde daardoor zijn voorstellingsvermogen te hulp te komen. ïZiet gij haar duidelijk, zooals zij daar nedergeknield lag in die kerk Ziet gij haar *lk zie haar antwoordde de houtvester houden doch waarin de voorzitter Aveszana (Italië) dadelijk constateerde dat verdere discussie ovei bodig zou zijn, omdat in de sub-commissie voor de particuliere eigen dommen de Russen een einde aan de con ferentie gemaakt hadden, heeft lietEngelsche lid Hilton Young dit nu ook eens overdui delijk laten uitkomen. Young zette uiteen, wat naar zijn meening de misvatting van de Russische regeering was. Hij zeidemen heeft ons lang en breed verteld, dat het nutteloos is, de Russische regeering te verwijzen naar parti culiere kapitalisten. Laat mij daartegenover den nadruk er op leggen, dat het volgens mijn innige overtuiging nutteleloos is, anders te handelen. Het doet er niet toe, wat wij of onze regeeringen denken, want onze regeeringen hebben toch rechtstreeks geen kapitalen beschikbaar om in het herstel van Rusland te steken. Dat is van den beginne af duidelijk geweest. Zelfs wanneer zij zulke kapitalen hadden, zouden deze afkom stig zijn van hun belastingbetalers en zouden zij absoluut niet gerechtigd zijn, ze aan Rusland te besteden onder voorwaarden, die de belastingbetalers zelf zouden afschrikken. Het geld, dat Rusland noodig heeft, moet uitsluitend van particuliere kapitalisten komen. Geen particulier zal echter bereid ge vonden worden Rusland geld te leenen, zoolang het vertrouwen in dit land niet is hersteld. Voor dit herstel is noodig de erkenning van de bindende kracht van plechtig aangegane verbintenissen. De Britsche delegatie is vervolgde Young naar den Haag gekomen met den goeden wil en de begeerte, middelen te vinden om de industrieele productiekracht van Rusland en zjjn buitenlandschen handel te herstellen. Zij wenscht dit ir. het be lang van het Russische volk, maar ook in het belang van haar eigen landgenooten, want wij erkennen, dat de verlamming van den Russischen handel en de Russische nyverheid gedruktheid in den handel van West Europa en werkloosheid tengevolge heeft. Met oneindig leedwezen zien wij ons belemmerd door hinderpalen, die de Rus sische regeering heeft opgericht. Ik ver trouw, dat deze in den loop van den tijd zullen weggeworpen worden. Het is on mogelijk voor een volk dat een aandeel wenscht in de Europeesche beschaving, de gemeenschappelijke basis van deze bescha ving, die op crediet en financieel vertrou- langzaam. »En gij zoudt haar aanstonds herkennen, als gij haar hier of daar eens bij toeval te zien kreegt, zoudt ge niet »Dat geloof ik vast,« zeide Worp »ik denk, dat ik haar uit duizenden zou terug vinden en haar uit tienduizenden zou her kennen.® ïEn gelooft gij, Worp, dat ik haar her kennen en terugvinden zou, evengoed, als gij vroeg de waard in merkbare span ning, terwijl hij den houtvester strak aan zag. »Zeg mij eens openhartig en zonder omwegen, of gij dat gelooft.® »Wel, ik heb niet de allerminste reden, om daaraan te twijfelen,® gaf de houtvester glimlachend ten antwoord. »Is dat uwe vaste en grondige overtui ging Worp »Dat is zij inderdaad. Maar waarom vraagt ge mij dit toch Luister dan eens,® antwoordde de waard met eene buitengewone ernstige stem en een zeer strakken blik op Worp adan zal ik u eens wat zeggen. Ik heb haar gezien »Wat blief?® vroeg de houtvester in de hoogste verbazing, terwijl hij zijn ka meraad opmerkzaam aanzag, a Gij hebt haar gezien Zijt gij daar wel zeker van »Na uwe woorden van daar straks, ja.® »En waar hebt ge haar gezien vroeg Worp ongeloovig. »Hier«. ïWat zegt ge?« »Hier in de kamer.® FABRf. KANTEN VAM BOENEN.^ SUNLIGHT ZEEP wen berust, te miskennen. Hoe slecht het met de conferentie ook geschapen staat, is eene hervatting nog niet uitgesloten. De heer Patijn, voorzitter van de niet- Russische commissie, heeft aan Litwinof medegedeeld, dat zoo hij een verklaring wen8chte af te leggen, die zijn vorige ver klaringen wijzigt, de sub-commissies deze zonder twijfel in overweging zullen nemen, en dat in dat geval de deur nog niet ge sloten zoude zijn voor een voortzetting der onderhandelingen. Naar het N. v. d. D. uit goede bron verneemt, was men Zaterdag iets minder wanhopig gestemd dan Vrijdag. Er schijnt althans goede grond te zijn tot het doen van een laatste poging om het verbroken contact te herstellen. Waarschijnlijk tegen het midden van deze week zal de com missie opnieuw bijeen komen. De guerilla in Ierland duurt voort. Het belangrijkste gevechtsterrein is het zuiden, waar de Yrijstaatste troepen uit twee richtingen, nl. bij Limerick en van Wexford, in Ierlands zuidoost hoek, naar Cork trachten op te rukken, dat beschouwd wordt als het centrum van het verzet en waar, naar verluidt, De Valera de leiding zou hebben. Maar ook in het noorden, op de grenzen van Ulster, worden nog hier en daar ver spreide gevechten geleverd, waarbij de re- geeringstroepen aan de winnende hand zijn. Sprakeloos van verbazing sprong de hout vester op en sloeg den waard aandachtig en met groote opmerkzaamheid gade. »Zeg dat nog eens, kameraad,sprak Worp na eenige minuten langzaam, den waard niet uit het oog verliezende. »Ik geloof haast, dat ik u niet goed verstaan heb. Gij zeidet, meen ik, dat gij zeker iemand hier gezien hebt. Is dat zoo »Dat is zoo,« antwoordde de ander, »ik bedoelde met die iemand dat schoone meisje uit Rome.® »En wanneer hebt gij haar gezien ïNog geen uur geleden. Wat zeg ik? nog geen half uur x>Waar is zij nu dan »In gindsche kamer geen tien passen van ons af.« De houtvester stond langzaam van zijn stoel op, zonder zijn makker ook maar ééne seconde uit het oog te verliezen, trad voorzichtig achteruit en bereikte zoo de deur die naar de keuken leidde. Reeds had hij de klir.k daarvan opgelicht, toen hij zich bezon en aarzelend staan bleef. ïWat wilt gij?® vroeg de waard nu op zijne beurt verwonderd. »Hoor eens,« sprak Worp, zonder de vraag van den ander te beantwoorden, >hebt gij mogelijk een weinig meer dan gewoonlijk van het zware bier geproefd Zeg mij dat dan eerlijk, kameraad, en kom er rond vooruit.® »Waarom vraagt ge dat, Worp riep de waard min ot meer knorrig uit, sik Op Inch eiland in de Long-Swilly, een diepe baai in Donegal, vroeger een Britsch vloot- station, hadden de republikeinen een sterk verdedigde positie, Het fort waar zij de republikeinsche vlag hadden geheschen, werd door de Vrijstaters omsingeld en belegerd en nadat ze het met granaten hadden be schoten, en eenige voorpost-stellingen hadden veroverd, klonken uit het fort zware ont ploffingen, waaruit men afleidde, dat de belegerden hun munitievoorraden vernielden, om die niet in 's vijands handen te laten vallen. Eindelijk gaven de republikeinen zich over, nadat ze een eersten stormaanval hadden afgeslagen. Twee-en-twintig man van de bezetting werden gevangen genomen de rest had te voren weten te ontsnappen. Hiermede hebben de regeeringstroepen de laatste versterkte positie der rebellen in het noorden en oosten van Donegal veroverd. Te Dunduik, op de oostkust ten noorden van Dublin, is eveneens het verzet der opstandelingen gebroken. Driehonderd wer den er gevangen genomen, met hun wapen- voorraad en aanzienlijke hoeveelheden munitie. De Vrijstaatsche troepen leden bij dat gevecht geen verliezen. Maar, zooals gezegd, de hoofdstrijd wordt geleverd in en bij Limerick, waar de rebellen een laatsten georganiseerden tegenstand trachten te bieden. De gevechten daar duren nu al bijna een week. BUITENLAND. De sneltrein BoekarestWeenea in een rivier gestort. Door het breken van een spoorbrug is de sneltrein BoekarestWeenen in de rivier de Prahova bij Sinaia gestort. Er zijn tot nu toe twee dooden en 24 gewonden geteld. Ëcn 111 ioenen-vondst. Op den spoorweg bij Genua is volgens de »Courant« dezer dagen een handtasch gevonden, waarin zich een waarde van 8 millioen lire aan Amerikaansch bankpapier bevond. Uit brieven etc., die eveneens in de tasch waren, bleek, dat de eigenares een Ametikaansche dame is. De Italiaan- sche spoorwegautoriteiten zijn er nog niet in geslaagd de dame te ontdekken. Proces wegens hoogverraad. In het te Munchen gevoerde proces we gens hoogverraad tegen den Belg Pottier en vier inwoners van Munchen, is de Belg veroordeeld tot 40 jaar tuchthuisstraf, ter wijl de andere beklaagden zijn veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 4 en 3 jaar met 10 jaar eerverlies. Een der beklaagden is vrijgesproken. Indien U bij aankoop van tleeren J ongeheeren-kleeding, Fantasie- of Werkbroeken, Regenjassen, enz, gaat dan deze week eens zien, in: Alwaar gedurende deze week een belangrijke verkoop zal worden gehouden van bovenvermelde artikelen, afkomstig uit Amsterdam van onze overtollige magazijnvoorraad. De verkoop geschiedt in de bovenzaal, en wel DONDERDAG van 12 tot 8 uur VRIJDAG van 9 tot 7 uur ZATERDAG van 11 tot 10 uur; MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG van 11 tot 7 uur. Graat alles zien Zegt liet voort I Alles Hollandsch Fabrikaat. VRIJ ENTREE, VASTE PRIJZEN. heb den ganschen morgen nog geen droppel bier gedronken en ben zoo nuchter als een kind.® »Hm, zóó,® mompelde de houtvester, »dan geloof ik dat de arme kerel plotse ling stapelgek is geworden.En luider vervolgde hij »Zeg eens, meent ge dat in ernst of wilt ge mij eens beetnemen ïlk dacht wel, dat ge mij niet gelooven zoudt,® antwoordde nu de waard halfluid, en daarom zal ik u haar met eigen oogen laten zien. Wacht maar even.« De waard stond op en liep naar eene deur, die toegang verleende tot een klein vertrekje, vanwaar men door een luikje, dat gedeeltelijk openstond, in de reeds ver melde pronkkamer kon zien, zonder zelf gezien te worden. Nadat de waard zich overtuigd had, dat de vreemdelinge in een gemakkelijken stoel was neergezeten, sloop hij onhoorbaar terug naar de gelagkamer, en gaf den houtvester eenen wenk hem te volgen. Na eenig aarzelen kwam deze naar hem toe, en in het vertrekje gekomen, wees de waard zwijgend op het luikje. Werp wierp een snellen blik in de kamer, maaa die enkele blik was voor hem genoeg, en toen hij zijn hoofd terugtrok, stond op zijn gelaat de grootste verwondering duidelijk te lezen. Op een teeken van den waard begaven beiden zich zoo stil mogelijk weder naar de gelagkamer, en nauwelijks had Worp de deur achter zich gesloten, of hij riep op den toon der hoogste verbazing »Bij mijne ziel I Zij is het j>Stil«, fluisterde zijn makker, »spreek niet zoo hard men mocht ons eens hooren Welnu, had ik gelijk of niet »Zij is het,® antwoordde Worp, nog maar gedeeltelijk van zijne verbazing bekomen, »ik zou er mijn hoofd onder durven ver wedden. Om u de waarheid te zeggen ging hij glimlachend voort, »ik meende eerst werkelijk, dat het bij u niet recht pluis was, hierboven®. En hij tikte daarbij veelbeteekenend tegen het voorhoofd. 3>Ik meende zelf eerst dat ik droomde, sprak de waard eveneens fluisterend, »en ik waagde het nauwelijks mijne oogen te gelooven en mijne ooren te vertrouwen, toen ik hare gestalte zag en hare stem hoorde.® ïHoe en waarom is zij hier gekomen vroeg de houtvester. »Wat het waarom® betreft, hierop moet ik het antwoord schuldig blijven, doch het x>hoe« kan ik u gauw vertellen.® En in het kort deelde hij zijn makker mede, wat den lezer reeds bekend is, »Dat er iets achter steekt, is zeker en zoo klaar als den dag,« aldus besloot de de waard zijn verhaal, »en ik zal mijne vrouw vanmiddag opdragen, haar eens om trent een en ander uit te hooren, zonder dit nu juist te laten blijken, begrijpt ge En het zou mij niet verwonderen, of van avond weet ik alles, wat ik verlang te weten. NIEUWSBLAD voor liet Land van Heosiien es Altesajg Laiigstraat en !le Boiiimojerwaard BEHOUDT OP REIS UW ELEGANCE DE LEVEftVS ZE.E.P MU- ^V/ASCHT UW TEERSTE. kSTOFFEH ZONDER, Wordt vervolgd,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1