Haamsdonksveer. MLAIIOYZÊM Cos Bank. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Mi W Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4210. Zaterdag 22 Juli 1922 LI FEE Bij Uil nr. Deint een ftlvoeosel. FEUILLETON. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. 2 tv ?■!*<-' ->>■ N Spili; ^•Sv Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Cl zuil liet overvloedige schuim, aangenaam vinden,maap zult LIFEBUOY zeep nog meen waardeeren,wanneer U weelhoe hel reinigt. 'de gezondheidszeep wini dagelijks meer in populariteit. T -f - v - 1 1 0LEVEL'S ZEEP MY.VLAAR.OIHGEN \brik&ni<?n vsn Luk enTwink BUITENLANDSCH OVERZICHT De niel-Russische commissie is Woensdag middag in voltallige vergadering in het Vredespaleis bijeengekomen, onder voor zitterschap van den heer Patijn. Baron Romano Avezzana stelde uit naam van de delegatie van Italië, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Japan, Nederland, Roe menië, Polen, Tsjecho-Slowakije, het Ko ninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen, Griekenland, Letland, Esthonië en Finland de volgende resolutie voor »De niet-Russische commissie doet haar werkzaamheden eindigen op het punt waarop is aangeland de gedachtenwisseling, die te 's Gravenhage heelt plaats gehad met de Russische commissie, en die is vastgesteld in de door de drie sub-commissies voor bereide en goedgekeurde rapporten, en neemt met voldoening kennis van het voorstel der Russische delegatie om haar regeering voor te leggen hetgeen vervat is in de door den heer Litwinof in de voltallige vergadering van 19 Juli voorgelezen verklaring. »De niet-Russische commissie kan in de termen van deze verklaring zelf geen grond- Door L. J. FIKKEE, 13) Kom dus tegen donker nog eens terug, Worp, dan hoop ik u wat meer te kunnen vertellen. Maar spreek er vooral met nie mand over. Verstaat ge Met geen ster veling, Worp De houtvester beloofde dit en bevond zich al spoedig op weg naar het bosch. Doch dien dag zwierven zijne gedachten onophoudelijk van de herberg naar Rome en van Rorne naar de herberg, en telkens weer mompelde Worp in zichzelven »Wat daar toch achter schuilen mag Brandend van nieuwsgierigheid trok hij des avonds weder naar het dorp, en toen hij de herberg binnentrad, vestigde hij terstond een blik op het gelaat van zijn makker, als om daaruit af te leiden, wat hij te verwachten had betreffende hetgeen hij hoopte te zullen vernemen. De waard heette hem als gewoonlijk hartelijk welkom en reikte hem een gevulden kroes aan. aWelnu vroeg Worp, nadat hij even gedronken had, >wat hebt ge vernomen i>Niets,« gaf de waard op zachten toon ten antwoord, en in zijne stem klonk dui delijk de teleurstelling door. slag voor een overeenkomst vinden, maar zij constateert, dat de in deze verklaring aangegeven gedragslijn, indien zij aanvaard wordt door de Russische regeering en in dien op loyale wijze gevolgd kan mede werken tot het herstel van 't vertrouwen, dat noodig is voor medewerking van Europa aan het herstel van Rusland. ï>De niet-Russische Commissie constateert bovendien, dat deze verklaring kan dienen om een gunstige atmospheer te scheppen voor latere onderhandelingen die gewenscht geacht zouden kunnen worden door de hier vertegenwoordigde regeeringen. Sir Philip Lloyd Greame zeide, dat deze resolutie een juist beeld gaf van de meening der Britsche delegatie, waarop de resolutie werd goedgekeurd. Deze goedkeuring beteekent feitelijk het einde der Haagsche conferentie. Volgens de Haagsche corresp. van de Maasbode® zal de Russische delegatie heden Vrijdag vertrekken. De tekst van vorenstaande resolutie zal de Russische delegatie worden medegedeeld, doch de conferentie zal niet op het antwoord der Russen blijven wach ten, deze kunnen hun antwoord aan de Nederlandsche regeering zenden. De Haagsche conferentie deelt dus het lot van hare voorgangsters en loopt op »Niets »Neen, mijne vrouw verklaarde ronduit, dat de vreemdelinge nu veel te vermoeid en te uitgeput was, om met vragen van allerlei aard te worden lastig gevallen. Wij zullen derhalve tot morgen dienen te wach ten, en als ze dan een weinig beter en uitgerust is, zoo heeft mijne vrouw mij beloofd, dan zal zij haar alles vragen, wat ik maar wensch. En zij heeft er, zooals ge mogelijk nog wel weten zult, buiten gewoon goed slag van, iemand zoo onge merkt alles te laten vertellen, wat zij gaarne weten wil, zonder dat de uitgehoorde hare bedoelingen raadt. Tot morgen dus ge duld, dan zullen wij er misschien heel spoedig achter zijn.® En met dezen vrij schralen troost keerde Worp na eenigen tijd huiswaarts. II. Den volgenden morgen gevoelde Emma zich zoo opgeruimd en vroolijk, als zij in langen tijd niet geweest was. Het uitstapje van den vorigen, en het vooruitzicht van een bezoek aan de vreem delinge op dien dag droegen daartoe zon der twijfel het hunne bij. Een licht blosje kleurde hare wangen, toen zij naar buiten trok en hare duiven, die reeds ongeduldig voor het venster hadden heen en weer getrippeld, het gewone morgenvoeder kwam brengen. 't Was een aardig gezicht, zooals het niets uit. Zij die nog eenige verwachting ten goede koesterden, komen voor de zoo- veelste maal bedrogen uit. Met hetgeen de Russische gedelegeerden volgens hun instructies in den Haag moch ten doen, was niets te beginnen, alles stuitte af op hun »eerst kredieten, daar na zullen wij misschien waarborgen geven.® Zoolang de Russen echter met geen bepaald gestelde voorstellen komen is er met hen niet te redeneeren. In de Italiaansche Kamer heeft de minister-president Facta een rede ge houden, waarin hij er aan herinnerde, dat dit ministerie het bewind had aanvaard in een tijdperk van gevechten en gewelddaden, na een periode van kalmte die maar kort had geduurd. Er ^yn bedroevende en betreurenswaardige daden voorgevallen, die er op wijzen dat er burgers zijn, die geen politiek van toenadering en vrede willen Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Couranl. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraak vrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. meisje daar te midden harer gevleugelde lievelingen stond, die heel vertrouwelijk op hare armen en schouders kwam vliegen gretig de graankorrels uit hare blanke ge vulde hand oppikten. Toen het graan was uitgedeeld en de duiven weder heenvlogen, richtte het meisje hare schreden naar het achtergedeelte van het huis, alwaar de oude Barend volijverig de paarden stond te rossen. Juist was hij met Roosje bezig, toen Emma der» hoek omkwam. Onmiddellijk liet het paardje een vroolijk gehinnik hooren, stak den fijnen kop omhoog en liep op een drafje naar zijne jeugdige meesteres, bleef toen voor haar staan, terwijl het schrandere dier onderzoekend hare handen besnuffe lende, en zag toen met zijne kleine oogen het meisje al vragend aan. Glimlachend klopte Emma het dier op den fraaien hals, haalde daarna een stukje suiker voor den dag en stak dit het paardje in den bek. Roosje is den smaak nog niet vergeten, juffer, merkte Barend op, toen hij zag, hoe gretig het paardje deze lekkernij verorberde en vervolgens, als om haar te bedanken, zacht met den kop langs haren arm streek. Zeker niet, Barend, en toch is het reeds vrij lang geleden, dat zij het laatste brokje uit mijne hand ontving.® ïO, wat dat betreft, juffer, heeft Roosje geen reden tot klagen gehad. Ik oordeel de dat u geen tijd had, om Roosje het gewone morgenstukje te komen brengen, volgen welke een liberale regeering vooral moeten roeren. Facta zeide verder, dat geeen beschaafd land een dergelijken toe stand zou kunnen dulden, die af breuk doet aan de eerbied voor de wet. Daarom doen wij, vervolgde de Minister, opnieuw een beroep op alle partijen en alle mannen, die het algemeen welzijn wenschen, omdat zij hun steun aan de regeering geven in het onwrikbaar voor nemen van deze om het leven en de vrij heid der burgers te beschermen met alle middelen waarover zij beschikt. Facta eindigde met te zeggen, dat de tegenwoordige regeering haar werk van pacificatie zal voortzetten, maar zij voelt tevens dat het dringend noodzakelijk is om de wet in alle gestrengheid toe te passen. Na de verklaring van Facta werd de zitting opgeheven en de fracties vergaderden om te beraadslagen. Bij de heropening der zitting werd de volgende motie inge diend De Kamer constateert, dat de actie der regeering niet heeft geleid tot de binnen- laridsche pacificatie, welke noodig is voor het economische en financiteele herstel des lands en gaat over tot de orde van den dag. Het debat in de Kamer over den binnen- landsche toestand, is geëindigd met een nederlaag der regeering van 288 tegen 100 stemmen. Het ministerie Facta heeft daarop zijn verzoek om ontslag ingediend. De burgeroorlog in Ierland zal naar het zich laat aanzien spoedig bezworen zijn. De jongste berichten luiden tenminste veel belovend. De Vrijstaat-troepen maken overal snelle en beslissende vorderingen en alleen in Cork schijnen de republikeinen nog vrij wel ongehinderd te heerschen. Volgens geruchten, die te Dublin de ronde doen, zou het republikeinsche hoofdkwartier te Cork een delegatie afgezonden hebben om over vrede te onderhandelen. Collins blijkt echter niet bereid tot onderhandelen. Wil en daarom heb ik zelf de vrijheid genomen, haar geregeld iederen morgen die versna pering te geven. Nu hoop ik maar, dat u er niet boos om zal zijn.® »Boos lachte Emma, den ouden be diende vriendelijk aanziende, en inmiddels Roosje zeer zacht streelende, »ik ben u eer dankbaar voor uwe trouwe zorg, waar mede gij mijn paardje hebt opgepast. En dat het haar ook nergens aan heeft ont broken, kan iedereen gemakkelijk zien,« ging zij voort, roet een welgevalligen blik het dier beschouwende, dat niet ophield, hare handen aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. ïRoosje glimt en blinkt van gezondheid, naar het mij voor komt.® nHet paardje doet den naam alle eer aan, die het van u heeft ontvangen,® ant woordde Barend, niet weinig gestreeld door het zijdelingsche compliment, dat Emma hem maakte, en hetwelk hij gevoelde, niet geheel en al onverdiend te ontvangen. »Zal de juffer vandaag ook uit rijden gaan vroeg hij vervolgens op een toon, waarin vrij duidelyk de hoop op een bevestigend antwoord doorschemerde. *Ik denk tegen den middag weer een uurtje rond te rijden, Barend, en dan te vens een bezoek te brengen aan die vreem delinge, die wij gisteren naar het dorp brachten®, gaf Emma ten antwoord. ïDenk er dus aan, tegen dien tijd klaar te zijn, om mij te vergezellen. En vergeet vooral niet, Roosje het nieuwe zadel op te leggen hij in Ierland werkelijk den vrede vestigen, dan moet hij den opstand ook breken en de opstandelingen onschadelijk maken en verlangen dat zij zich onwaardelijk over gaan. Maar zullen de mannen van Cork hiertoe bereid zijn BUITENLAND. Herige hagelstormen in Oostenrijk. In het laatst der vorige week hebben, naar de »GrazB« uit Allerheiligen bij Wildon verneemt, in Oost- en midden-Stiermarken geweldige hagelbuien gewoed. De aanblik der velden, ooftboomen en tuinen is trooste loos, want letterlijk alles is vernietigd, De schade aan de daken der huizen loopt in de milüoenen. Graan, haver, boonen en pompoenen zijn als het ware in den grond verdwenen men moet de velden weer opnieuw beploegen. Onder de bevolking heerscht een treurige stemming. Dergelijke berichten worden ook uit andere plaatsen gemeld. o Ierland. Nadere berichten uit Ierland over den toestand in het Westen melden, dat de republikeinen volledig uit Sligo zijn ver dreven. Twee burgers werden bij de ge vechten gedood. De rebellen vielen de Vrijstaatsche kazerne van Manor Hamilton aan, doch werden teruggeslagen. Drie rebellen werden gedood. De toestand te Limerick is onveranderd. ik wil dat vandaag eens probeeren. De zadelmaker heeft er zoo erg op geroemd.® Barend boog, Emma gaf het paardje nog een stukje suiker, klopte het toen tot afscheid nogmaals zacht op den fraaien hals en begaf zich met vluggen tred naar den tuin, om, zoo mogelijk, nog eenige bloemen voor een ruikertje bijeen te zoe ken. Des middags was het weder verrukke lijk schoon, zooals het dit op najaarsdagen zijn kan, en Emma doorkruiste, op den rug van Roosje en gevolgd door Barend, langer dan een uur het fraaie woud in alle richtingen, tot zij eindelijk de teugel wendde en den weg naar het dorp insloeg. Jawel®, mompelde Barend, toen hij dit zag, »nu gaan wij naar die vreemde landloopster, die, de hemel mag weten waar heel vandaan komt, en mogelijk meer din gen op haar kerfstok heeft, dan menige arme schelm, die hier vandaag of morgen een hoofd kleiner wordt gemaakt. Hoe de juffer toch zoo dwaas kan zyn, om zich aan zulk eene ellendige bedelares nog iets te laten gelegen liggen, dit verklaar ik plechtig, niet te begrijpen. Maar dat zijn nu eenmaal mijne zaken niet, en ik zal er mij dus niet verder het hoofd over breken.® y^:mi voor tit Lsnl van Deusaen en uittil, ie Langstraat en ie Boimelemaril Wordt vervolgd,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1