voor bet Land van Sausden eo Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ha. 4210. Zaterdag 22 Juli Iets over Sparen. 5 Kinkhoest „Pertolan" HOTEL JAF GEEHT2ENI I. Richters Café-Restaurant en Uitspanning. #lNet Drukwerk Alle drukwerken 25 procent wilt besparen, Hotel „CONCORDIA" Vischmarkt H E U S D E Lead- sa Zinkwerkea PempsamaksfiJ. Aardbeien Meikersen Druiven Meloenen Tomaten Bananen C. BOUMAN, Pelzerstr. o 65 Heusden. F,RMA L. J. VEERMAN, BEHOORENDE BIJ HET WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oor zaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nie ren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoe- ning. kwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blij vend gebeterd door dit speciale niergenees middel. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 4.75 per doos. BUITENLAND. Vrecselyk ongeval. In het dorpje Mean bij St. Nazaire, waar een dezer dagen feest werd gevierd, is een vrachtauto op een optocht van kinderen ingereden. De bestuurder kon niet tijdig stoppen, toen hij met een veel te groote vaart een hoek van een straat omkomende, plotseling den stoet voor zich zag. Met volle vaart reed de auto op de menigte in. Verschrikkelijke kreten weerklonken onder de auto. Toen men een onderzoek instelde bleken twee kinderen gedood te zijn, drie andere kinderen en een man waren levens gevaarlijk gewond, terwijl verschillende andere personen min of meer ernstige kwets uren hadden afgeloopen. De chauffeur is gearresteerd. o Dief van steungelden. Karl Fritscher, penningmeester van het Amerikaansche ondersteuningscomité voor de noodlijdende Weensche kinderen, zit te Weenen in hechtenis, als verdacht van verduistering van meer dan 17 millioen kronen. Gearresteerd werd hij te Villach, aan de Italiaansche grens, met een reis penning van 72 millioen kronen in zijn bagage. Bij een eerste verhoor ontkende Fritscher, dat het mogelijk zou zijn, eenige fraude in zijn beheer der ondersteuningsgelden aan te toonen, maar later bekende hij alles en gaf als verontschuldiging op, dat zijn vrouw ziek was, en hij veel geld noodig had voor een operatie, die zij moest ondergaan. Zijn vrouw ligt te Innsbrück in een sanatorium. Ook zij is ondervraagd. Het i3 gebleken, dat zij van de knoeierijen van haar man heeft afgeweten. De Weensche bladen staan vol over het gebeurde. Men is er getroffen door de opzienbaren de arrestatie, daar Fritscher bekend stond als een vertrouwbaar en gewetensvol man. Handteekeningen van zijn uperieuren heeft hij nagemaakt en zoo is hij aan de 47 millioen kronen gekomen, die bestemd waren voor het fonds, waaruit per dag een 200.000 Oostenrijksche kinderen worden gevoed. Ellende in Rusland. In een Russisch blad deelt een Russisch schrijver een en ander mede over het kanibalisme in de Krim. Worst van menschen- vleesch wordt volgens hem zoo maar op de openbare pleinen verhandeld. Nog meer malen komt het voor dat moeders haar kinderen dooden en opeten. In een maand tijds deden zich in één district 64 gevallen voor van kindermoord, in een ander district 35. o De moord op Ratbenau. Zelfmoord der daders. Uit Halle aan de Saaie wordt geseind De moordenaars van Rathenau werden Maandag door justitie-ambtenaren ontdekt zij hebben zich echter, vóór zij werden gearresteerd, aan den oever der Saaie, in den burcht Saaleck, doodgeschoten. Inzake de aanhouding van Fischer en Kern meldt men uit Leipzig, dal de eigenaar van den burcht Saaleck, de schrijver Stein, hoewel hij elke hulp aan de moordenaars ontkent, door de politie in hechtenis wordt gehouden. Toen de politie de eerste deur, die toegang geeft tot den toren, door een slotenmaker had laten openen, verschenen op den omgang twee welgekleede jonge lieden met revolvers gewapend, in wie men dadelijk de moordenaars herkende. De po litie riep ïhanden omhoog, kom naar be neden waarop de moordenaars met honend geroep antwoordden. Zij bleven op den omgang en riepen herhaaldelijk de menigte toe, welke zich onder den toren verzameld had en waarbij zich verscheidene Leipziger studenten bevonden. Zoo riepen zij bijvoor beeld »Wij zijn Kieler studenten, laat de vrouwen weggaan, want wij zullen met scherp schieten.Op het geroep uit de menigte »Als jelui bent voor wie wij je houden, weet je wat je te doen staat«, antwoordden zij »Wij zullen sterven voor onze idealen, leve kapitein EhrhadU. Toen de 20 politie-agenten uit Naum- burg verschenen en met bijlslagen de deur op de derde verdieping begonnen open te hakken," verdwenen zij. Men vond hun lijken in de slaapkamer. Naar het schijnt heeft Fiscber eerst den jongeren Kern neer geschoten en daarna zelfmoord gepleegd. De moordenaars hadden al hun papieren verbrand en kleeren van den eigenaar van den burcht aangetrokken. Men vond eenige duizenden marken op hen, verkregen door den verkoop van hun fiets, welke zij te Naumburg van de hand hadden gedaan. Of zij sleutels van den toren in hun bezit hadden of langs den bliksemafleider naar den omgang zijn geklommen, zal uit het onderzoek moeten blijken. Dc moordenaars van Wilson ter dood veroordeeld. Uit Londen wordt geseind O'Sulüvan en Dunn, de Ieren, die veld maarschalk sir Henry Wilson doodgeschoten hebben toen hij zijn huis op Eaton Place binnen ging, zijn schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot den strop. Zjj gaven toe Wilson te hebben doodgeschoten. Sir Ernest Pollock, de attorney generaal, gaf een overzicht van de militaire loopbaan van den overledene. »IIet is bijna ironie, zei hij, dat hij, die zooveel heeft gedaan om de beschaving te redden van den aan val van onze vijanden, moet worden geveld door daden, welke de grondslagen van een beschaafde gemeenschap schokken en de volledige ontkenning zijn van haar geor dende ontwikkeling en vrijheid. Koorden, roovcrjjeii en brandstichtingen. De R.-K. primaat van Ierland, kardinaal Logue, heeft in een preek te Carlingford zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de moorden, rooverijen en brandstichtingen, welke in Ierland zijn voorgekomen. Zij, die in het vervolg daaraan zullen blijven deelnemen, zullen worden geëxcommunieerd. Goudstukken in zeep. Een oorlogsweduwe te Boedapest voelde dezer dagen bij het gebruiken van een stuk zeep, dat zij pas in een klein winkeltje had gekocht, iets hards. Ze peuterde de zeep verder open en vond in het midden een goudstuk van 20 kronen (f 42). Zij holde onmiddellijk weer naar het winkeltje, waar zij de zeep had gekocht en kocht nog meer stukken zeep en in elk stuk vond zij een goudstuk van 20 kronen. Daar haar eigen middelen niet erg ruim waren, over legde zij met haar buren en een soort vennootschap werd gevormd om de wonder baarlijke zeep op te koopen. Er werd echter te veel over gepraat, zoodat de politie de lucht van het zaakje kreeg en den heelen zeepvoorraad in beslag nam. De zeep bleek van Boedapest naar Weensche kooplieden te zijn gezonden, maar was door een ver gissing in den vrachtbrief aan een tusschen- station afgeladen. De zeep, waarin voor meer dan een millioen gulden aan goud was verborgen, was door den winkelier voor een appel-en-eemei gekocht, maar de politie kreeg ze nog goedkooper, want zij nam ze in beslag. En de oorspronkelijke eigenaar zal zijn eigendom niet terug durven eischen, want dan zou hij op den koop toe nog de hooge boete moeten betalen, welke op het smokkelen van goud staat. Canada's overvloedige oogst. In Manitoba is de roggeoogst begonnen. De regeering heeft haar jaarlijkschen oproep verzonden aan de oogsters om het graan in West-Canada in te zamelen. 60.000 losse arbeiders zijn in dienst genomen, want de oogst is grooter dat sinds 4945 het geval is geweest, toen er ruim 400 millioen bushel (4 bushel 36 L.) graan werden binnengehaald. Het graan is er best aan toe, daar er voldoende regen is gevallen en het weer niet te warm is geweest. In de laatste week van Juli zal men met den tarweoogst beginnen. Voor Canada is het afgeloopen jaar zeer voordeeling geweest en de spoorwegmaatschappijen zijn druk in de weer om de voor het vervoer van graan noodige locomotieven en wagons in gereed heid te brengen. Bandietenaanvoerdcr doodgeschoten. Uit Mexico City wordt gemeld, dat Eusebio Gorozame, een bandietenaanvoerder en een van zijn officieren in Vera Cru/, in den staat Tampico, uit een hinderlaag zijn dood geschoten. BINNENLAND. Nog meer op hun kerfstok 1 De vernielers in een in aanbouw zijnde villa te Scheveningen, die nog steeds in het Huis van Bewaring zijn opgesloten, blijken op de onlangs te Scheveningen gehouden Automobiel-Tentoonstelling onderscheidene voorwerpen te hebben ontvreemd. Een 5-tal metalen beeldjes ter waarde van f 400, een auto-stofbril en een motor pantalon zijn in beslag genomen, evenals een zilveren armbandhorloge, dat één van hen ontvreemd had van den heer II., Hendrik Hendriklaan. Indien U bij aankoop van Heeren-, J ongelieoren-lsleeclirig-, Fantasie, of Werkbroeken, Regenjassen, enz. gaat dan deze week eens zien, in: Alwaar gedurende deze week een belangrijke verkoop zal worden gehouden van bovenvermelde artikelen, afkomstig uit Amsterdam van onze overtollige magazijn voorraad. De verkoop geschiedt in de bovenzaal, en wel DONDERDAG van 12 tot 8 uur VRIJDAG van 9 tot 7 uur ZATERDAG van 11 tot 10 uur; MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG van 11 tot 7 uur. Graat alles zien! Ziegt liet voort! Alles Hollandsch Fabrikaat. VRIJ ENTREE, VASTE PRIJZEN. Afschuwelijke tooneclen. Omtrent het gebeurde te Vö'pke in den Kreiz Neu Alderleben, waar de gruwelijkste wreedheden op onschuldigen zijn gepleegd wordt gemeld Het »Hbld noemt 't daar gebeurde van zeer ernstigen aard. Dat een Neder- landsch burger -- wij veronderstellen, dat de heer Van Rosenberg dit is zijn naam is Nederlandsch en hij vertegenwoordigde te Völpke een Nederlandsche onderneming zoo barbaarsch wordt mishandeld als daar ginds is geschied, dat is natuurlijk al ernstig genoeg. Het zou echter een op zichzelf staand geval kunnen zijn. Maar uit de mededeelingen van den correspondent, welke hem waren verschaft door den directeur van de Nederlandsche onderneming die te Winschoten woont, is af te leiden, dat het gebeurde een symptoon is van een toestand. Een toestand van ergerlijke en verontrustende rechteloosheid. Immers, mevrouw Van Rosenberg heeft volgens de mededeelingen van den directeur, herhaaldelijk tevergeefs om politiehulp ge telefoneerd, terwijl haar huis door een razende menigte werd belegerd en bekogeld en terwijl het heele gezin en het personeel in voortdurend levensgevaar verkeerden. En uit Maagenburg kreeg zij ten antwoord, »dat geen politie gezonden kon worden, daar dat provoceerend zou werken.Toen vervolgens, na een beleg van uren, de Landraad van Maagdenburg eindelijk gevolg gaf aan het smeeken van mevrovw Van Rosenberg en een hulptroep zond, werd deze door den burgemeester van Völpke weer teruggehouden en deze edele magi straat deed mevrouw Van Rosenberg weten, »dat hij er niets aan doen kon«. En toen eindelijk, om 5 uur 's morgens, de Land raad zelf arriveerde, wist hij zoo lamlendig op te treden, dat zijn hulptroep werd over weldigd en da beestenbende te gelijk met hem de woning binnendrong. Toen konden deze roodhuiden van Völpke, in tegenwoor digheid van den Landraad van Maagdenburg, naar hartelust alles vernielen en verscheuren en den heer Van Rosenberg schier ten doode mishandelen. Wanneer deze voorstelling van zaken door den directeur te Winschoten juist is, dan kan dit geval niet afgedaan worden geacht met de rechtzaak, die er natuurlijk uit zal voorkomen. Immers, dan blijkt daar bij de autoriteiten te Völpke en te Maagdenburg een opvatting omtrent veilig heid van personen en goederen te heerschen, die spot met elk begrip van een Recht staat. Dan leeft men daar onder volle commu nistische terreur. Dan kon Maagdenburg evengoed in Sovjet-Rusland liggen. En dan is het allen Nederlanders voortaan geraden even voorzichtig te zijn met het beginnen van zaken in Duitschland als in Rusland. Het geval lijkt dus van veel meer dan sporadisch belang. Het raakt de rechts zekerheid in Duitschland. En wij mogen dan ook verwachten, dat onze Regeering een snel en scherp onder- "zoek naar deze verontrustende gebeurtenis zal doen instellen. Een oplichter. In de Amsterdamsche bladen kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin voor een eerste klas sigarenfabriek filiaal houders werden gevraagd. Door den steller der advertentie werd aan de sollicitanten, die zich naar aanleiding van deze advertentie opgaven, een schrijven gericht, dat zij f 2000 als borgsom moesten storten daarvan moesten zij f 1000 ter stond en f 4000 over drie maanden voldoen. Zij moesten het geld storten bij de In- cassobank te Amsterdam, waarmee de schrijver in rekening-courant stond. Inderdaad had de man gepoogd bij de Incassobank een rekening.courant te openen, maar men vertrouwde daar het zaakje niet al te best en waarschuwde de politie. De steller der advertentie, die een werk loos handelsreiziger bleek te zijn, werd door een rechercheur aangehouden, toen hij poogde f 4000 bij de Incassobank te innen. Overplaatsing personeel Fhilipsglocilanipen- fabriek. In verband met de oprichting van een nieuwe fabriek der gloeilampenfabriek in Warschau, worden uit de afdeelingen van de fabrieken te Eindhoven een groot aantal in hun vak bekwame personen, zoowel chefs als werklieden, naar Warschau ge zonden, om daar in het bedrijf leiding te kunnen geven. Sterke zenuwen maken sterke menschen. Gelukkig wie ze heeft in dezen tijd die zoo geweldig veel van de zenuwkracht eischt, SANGUINOSE is het eenvoudig natuurlijk mid del dat de zenuwkracht onderhoudt en versterkt. De SANGUINOSE is het beste middel tot be strijding van de neurast henie (zenuwzwakte) en al hare gevolgen. Wilt gij op den duur sterke zenuwen, neem ge regeld eiken dag één eet lepel Sanguinose. Liefst een uur vóór den maal tijd. Prijs per fl. f2. 6 fl. f 14;12fl.f21. Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag Van af heden verkrijg baar dagelijks versche Drietrompetterstraat HEUSDEN. zenuw-, kramp- en slijm hoest, bronchitis, asthma en andere hoest-, keel- en lucht pijpaandoeningen geneest men met van Jacoba Maria Wortel- boer van Oude Pekela. Te bekomen a f 2.per flacon bij de verkoopers van Wortelboer's Artikelen. Ook gelegenheid voor stalling van vee. St. Jansstraat 10-12, nabij het station, 's-HERTOGENBOSCH Interc. Telef. 436, wWÊè'vk**W&iï&MU? f tWk d IS 'N RECLAME GESCHIKT VOOR ELKE ZAAK. £3 ESI PS CD BELEEFD AANBEVELEND. CD O PU CD CD voor den Handel, Openbare Bestuurslichamen, Notarissen, Ver- eenigingen, enz. worden door ons spoedig en net vervaardigd. CD 83 O CD *~s 83 ÜQ CD CD BOTERMARKT HEUSDEN POSTCHEQUE EN GIRODIENST 61525. CD <8 *s CD P- CD 83 N m 83 BIJVOEGSEL Jüctiwsblaii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5