lij nr. Behoort een Bljvoeose! LIFEBUOY RAAMSDONKSVEER. land van altena Hei welpijn van Uw huid is van ie veel belang onrh,on verschillig ie zijn,wel. Ice bacheep U gebruik!. Houdi Uw huid. zacht en. zuiver door Hei gebruik van: 5unliqht lux enTwink FEUILLETON. u Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden, No4212. Zaterdag 29 Juli 1922 HEALTH SOAP Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABB1NK. Bahlmaaa's Kleading BI BESTE Yöor elkaa stand. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. DE LEVER'S 2EEP MY VIAARDIMGEM Fabrikanten vari: BUITENLANDSCH OVERZICHT Het nieuwe conflict tusschen Beieren en Berlijn heeft buitengewoon ernstige afme tingen aangenomen. Men kan zich niet voorstellen, dat een Beiersoh staatsman de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen van de noodlottige gevolgen, die zoowel voor de binnenlaridsche als voor de buitenlandsche politiek, uit het verzet der regeering tegen de grondwettelijke instel lingen des rijks zouden voortspruiten. De onmiddellijke consequentie van de houding der Beiersche regeering zou reeds hoogst ernstig kunnen zijn. Gelijk wij reeds melden, wil de Beiersche volkspartij artikel 48 van de grondwet toegepast zien en hiermede heeft zich de W A k9 Door L. J. FIKKEE. 15) Zoo werd ik op mijn reis niet minder dan zesmaal door struikroovers overvallen. Viermaal wist ik heimelijk te ontsnappen, dank zij mijne geoefendheid in het paard rijden doch eenmaal werd ik langer dan een maand gevangen gehouden. »En hoe kwaamt ge weder vrij vroeg Emma, in de hoogste verbazing het zon derlinge meisje vóór zich aanziende. »Zijt ge weer ontvlucht ïNeen, ik hield mij, alsof ik krankzinnig was«, gaf de schoone vreemdelinge ten antwoord, »en toen lieten ze mij eindelijk heengaan. Ik moest hun eten koken en hunne kleeren herstellen, doch inplaats van dit te doen, raasde en tierde ik en scheurde alles stuk, wat men mij in handen gaf. Zoo kwam ik eindelijk vrij en kon ik mijn weg vervolgen. ïEn ontnam men u niet, wat ge bij u hadt vroeg Emma, met een zijdelingschen blik op het zonderlinge speeltuig, dat naast haren stoel in den hoek der kamer stond. ïDaar had men den moed en den lust niet toe,« was het antwoord. »Mijn harp hield ik altijd bij mij, overdag en des nachts, en geen hunner dacht er aan, mij overgroote meerderheid van het kabinet vereenigd. Dit is evenwel niets anders dan een eisch, om aan de wet tot be scherming der republiek en aan de wet op de rijkspolitie te ontkomen. Bovendien hebben zoowel de rijkspresident als de rijksdag het recht, om onmiddellijke op heffing van de door Beieren in te voeren uitzonderingsmaatregelen te eischen. Hetzelfde artikel 18 bepaalt evenwel, dat de rijkspresident, om de doorvoering van de rijkswet in een weerbarstigen staal te verzekeren, het recht heeft een rijks commissaris aan te stellen en zelfs met behulp der gewapende macht de naleving der rijkswetten afdwingen. Zoo hij werkelijk, voor deze noodzakelijk heid werd gesteld dan zou Duitschland voor een crisis worden geplaatst, zoo ernstig als de republiek nog nauwelijks heeft mede gemaakt, terwijl bovendien de burgeroorlog in Beieren onvermijdelijk zou zijn. Niet alleen de sociaaldemocraten en de democraten, doch vooral ook de christen- socialisten staan zeer fel tegenover de tegen standers der wet tot bescherming der republiek. Zoo de regeering zich niet aan de rijks wet onderwerpt, dan zal onmiddellijk de algemeene staking worden geproclameerd terwijl over het geheele rijk waarschijnlijk een tegenactie der arbeiders zal worden georganiseerd, welke den vorm zou aannemen van een boycot van Beieren, dat in de eerste plaats van den steerikolenaanvoer zal worden afgesneden. Het rtjkskabinet heeft zich met het Beiersche vraagstuk bezigge houden, zonder evenwel besluiten te nemen, daar het nog geen officieele mededeeling over de besluiten der Beiersche ministerraad had ontvangen. Thans wordt uit Munchen gemeld, dat de ministerraad zich met het voorstel der Beiersche volkspartij heeft vereenigd. Hiermede is de kwestie echter nog niet in haar laatste stadium getreden. De rijks- regeering moet eerst nog beslissen, of zij de Beiersche voorstellen al of niet aanvaardt en hoogst waarschijnlijk zullen bij een weigerend antwoord in Beieren nieuwe landdagverkiezingen worden uitgeschreven, ten einde het volk uitspraak te laten doen. Het feit, dat de eindbeslissing dus nog min of meer in het verschiet is, moet als een zeer gelukkige factor worden beschouwd, waarvan de uitslag in dit geval gunstig kan zijn. Toch schijnt elk compromis, dat niet op de onderwerping van Beieren die te ontnemen wellicht hadden zij mede lijden met de arme waanzinnige, die hun taai niet verstond en geheel alleen rond zwierf. Indien zij echter hadden kunnen vermoeden, welk een waarde er in mijn harp verborgen was, zouden zij naar alle waarschijnlijkheid geen oogenblik geaarzeld hebben, mij desnoods te dooden, teneinde zich in het bezit van dien schat te stellen. De oogen der waardin, tot d sverre zedig neergeslagen, vestigden zich bij het hooren dezer belangrijke woorden onwille keurig op het muziekinstrumentook Em ma kon niet nalaten, er even naar te zien. »Ik zou u dit natuurlijk niet vertellen, ging het meisje voort, »indien ik in u en deze vrouw« hier wees zij op de waard in aniet het volste vertrouwen stelde. »Dat begrijp ik,« antwoordde Emma lachend, »en ik geef u de verzekering, dat ge nergens beter en veiliger zoo iets zoudt kunnen mededeelen, dan hier. Deze vrouw zal u nimmer »Neen, volstrekt nietIn de allerverste verte nietviel de waardin nu snel en levendig in, recht in haar schik, dat zij eindelijk toch een gelegenheid had gevon den, om zich in het gesprek te kunnen mengen, ïwat dat betreft, kunt ge vol komen gerust zijn. En als ge het hier in deze kamer nog niet mocht veilig rekenen, zal mijn man het met genoegen voor u naar een plaats brengen, waar wij ons eigen geld ook bewaren, en daar is het veilig mogelijk. Maar zal ik nu de zwach- neerkomt, onmogelijk. De burgeroorlog in Ierland zal nog eenigen tijd voortgezet moeten worden. De op standelingen trekken zich strijdend op Cork terug, maar de opmarsch van het Vrij- staat-leger gaat langzaam en wordt be lemmerd door aanvallen van kleine benden op de etappe linie. Ook al slaagt men er in overal het geregeld verzet der re bellen te breken, daarmede zijn zij nog niet onschadelijk gemaakt. De verstrooide opstandelingen houden zich in kleine groepjes verscholen en bestoken het leger van de regeering in de flank en in den rug. Cork zal wel hun eerstvolgend bolwerk zijn. En dat het den regeeringstroepen niet zou gelukken daar spoedig schoon schip te maken, niemand die het gelooft. De strijd der rebellen is dan ook wanhopig, zij hebben geen enkel uitzicht meer op een overwinning en worden alleen gesteund door hun vrijheids- Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, tels om uw voeten riet even vernieuwen vroeg zij op goedigen toon want, hoewel in de hoogste mate nieuwsgierig, was de waardin, evenals haar man bedeeld met een warm en medelijdend hart. Bovendien had zij de nieuwe zwachtels uit voorzorg medegebracht, zoodat zij de kamer geenszins behoefde te verlaten, indien zij zulks niet verkoos. »Ik dank u,« antwoordde de vreemde met een vriendelijk lachje, »mijne voeten doen bijna geen pijn meer, en ik kan nog heel goed eenigen tijd wachten.Zich ver volgens tot Emma wendende, ging zij voort »Eenige dagen geleden bevond ik mij nog op verren afstand van deze plaats toen plot seling de postwagen, waarin ik met nog eenige andere had plaats genomen, midden op den weg werd aangevallen. De paarden werden bij de teugels gegrepen en tot staan gebracht, de postiljon genoodzaakt af te klimmen, en alle reizigers moesten een voor een uitstappen. Toen de beurt aan mij was gekomen, scheen de aanvoer der van de rooverbende mij te herkennen als de arme waanzinnige, althans hij gaf zijnen makkers een wenk. mij niet lastig te vallen, en ik kon ongehinderd mijn weg vervolgen. Zoo zwierf ik door bosch en veld, langs onbegaanbare wegen, soms en door telkens en telkens te vragen gelukte het mij eindelijk den weg hierheen te vin den. Doch aan den rand van het bosch gekomen, waar ge mij gisteren gevonden hebt, werd ik plotseling door eene hevige ideaal. Dat dit idealisma hen evenwel niet weerhoudt van plunderingen en brand stichting, blijkt uit het oorlogsspoor dat zij overal achterlaten. Zij zijn de schrik van de bevolking geworden, oefenen een angst wekkende terreur uit, de terreur van de wanhoop en Zuid-Ierland zal herademen, zoodra Collins de laatste benden verstrooid heeft. BUITENLAND. Een buitenkansje. Eenige arbeidersgezinnen in de Borinage hebben een aanzienlijk vermogen geërfd door het overlijden van een verren bloed verwant, Eleonard geheeten, die in Canada en te Fourinies (Frankrijk) verschillende borstelfabriekert bezat, welke meer dan 100 millioen francs waard zijn. De erfgenamen een veertigtal wisten niets af van den dood van Eleonard, die in 1904 overleed en zij hebben het heuglijk feit alleen door advertenties in de dagbladen vernomen. Onder de gelukkige nieuwe rijken be vindt zich het echtpaar Gallez-Nisol, van Patrurage beiden zijn 40 jaar oud zij hebben 7 kinderen. De vader, die her haaldelijk in de mijn was gekwetst, had sedert lang het kolendelven moeten opgeven. - -o llandgranateupaniek in een gerechtszaal. Toen Vrijdagmorgen voor de strafkamer van Paderborn twee recidivisten tot een langdurige tuchthuisstraf werden veroor deeld, wierp een hunner, een zekere Dre- wes, met de woorden Daar, jullie moet ook maar wat hebben 1 een handgranaat naar de tafel der rechters. De rechters en het publiek zochten in een zeer begrij pelijke opwinding een goed heenkomen. Later kwam men tot de ontdekking dat, de handgranaat waarmede Drewes een pa niek had willen veroorzaken, waarin hij gemakkelijk had kunnen ontsnappen, een houten imitatie was. Drewes had geen succes, want de politie was hem te vlug en te glad af. Een bloedbad te Kavcnna. Te Ravenna (Italië) heeft een hevig bloedbad plaats gehad tusschen republi keinen en socialisten eenerzijds, agrariërs en fascisten anderzijds. Het blijkt, dat enkele dagen geleden onbeteekenende onlusten uit braken bij de stichting van een fascisten- bond. Deze bond trachtte te Ravenna een duizeling aangegrepen ik gevoelde, hoe mijne krachten mij begaven, en onmachtig, mij verder voort te slepen, viel ik op het gras neer. Ik geloofde niet anders, dan dat ik sterven zou De schoone vreemdelinge zweeg eenige oogenblikken en staarde droomerig naar buiten toen vervolgde zij langzaam en als in zichzelven sprekend »Wat er toen met mij gebeurd is, kan ik mij niet herinneren alleen weet ik nog, dat ik biddend mijne harp omklemde en uit het diepste van mijn hart smeekte, te blijven leven. Want, o,« ging zij voort, en hare stem klonk nu trillend en onvast, »gij weet niet, wat het zeggen wil, dagen en weken en maan den rond te zwerven, zonder hulp, zonder steun, zonder troost; te trekken van plaats tot plaats, van stad tot stad, verder, altijd verder, zonder ooit eene vriendelijke stem, een bemoedigend woord of een vertroos- tenden handdruk te erlangen om alles en allen te verlaten, teneinde dat ééne te be reiken, en om dan ten laatste, na maanden van hoop en lijden en angsten, en met het doel zoo nabij, dat men het reeds te heb ben bereikt, om dan neer te zinken en te gevoelen, dat dit mogelijk het einde zal zijn.® Huiverend sloot bet meisje even de oogen, en toen Emma haar aanzag, bemerkte zij, hoe een groote, heldere traan langzaam over die schoone wangen rolde. iSterven.® fluisterde de vreemde, *ster- ven, na zoo oneindig veel gevaren te heb- GOBIJStCKEM!. meeting te houden. Eenige fascisten wier pen een bom naar de republikeinsche club, waarna de republikeinen hun tegenstanders krachtig aanvielen. Toen het gevecht in vollen gang was, kwam de politie tusschen- beide. Zy maakte van haar vuurwapenen gebruik, met het gevolg, dat tien personen werden gedood en meer dan vijftig gewond. Tot de gedooden behoort één fascistalle anderen zijn socialisten en republikeinen, op wie het vuur van de politie blijkbaar hoofdzakelijk was gericht. Bij de afzending van dit bericht zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend, maar een telegram, uit Ravenna verzonden, meldt, dat de stad en de omgeving in groote op winding verkeeren en dat het ernstigste wordt gevreesd. Oct geheugen verloren Aan een zeer comfortabel hotel te Londen is een man afgestapt, van wien men momen teel nog niet weet, hoe zijn naam is en vanwaar hij komt. Men noemt hem Eduard Smith van Chicago, omdat men in een zijner zakken dit Adres heeft gevonden. De man heeft plotseling zijn geheugen verloren. Op de vraag van den gérant naar zijn naam antwoordde hij het niet te weten. De te hulp geroepen doktoren verklaarden met een zeldzaam geval van amnesie te doen te hebben. Spreek hem van zijn vrouw en kinderen, adviseerde eeri der doktoren. Maar tevergeefs. Eduard Smith van Chicago kan zich niet herrinneren, of hij gehuwd is en kinderen heeft. Hij gelooft dat hij rijk is, maar de gérant zou dit gaarne zeker weten. ben overwonnen sterven in het gezicht van wat men wilde bereiken sterven, nu de hand wenkt, die straks de mijne zal drukken o, die gedachte deed mij het bewustzijn verliezen.® »Ge zijt dus thans het doel van uwe lange reis genaderd vroeg Emma on willekeurig want ook hare nieuwsgierig heid, of laat ons liever zeggen, hare harte lijke deelneming was allengs opgewekt, hare belangstelling in het lot dezer natuur- genoote deed haar die vraag uiten. De waardin spitste de ooren nu zou zij hoogstwaarschijnlijk iets belangrijks te weten komen, dat waardig was met de noodige verfraaiingen later aan hare vriendinnen en kennissen in het geheim over te vertellen. j>Ja«, antwoordde het vreemde meisje, en thans gleed een lachje om hare lippen, terwijl een trek van onuitsprekelijk geluk haar gelaat in dit oogenblik dubbel schoon deed zijn, »ja, indien dit dorp werkelijk Rozendaal is, en zoo hebt ge mij im mers reeds gisteren gezegd dan ber. ik aan het einde mijner reis gekomen.® Hare schoone oogen werden plotseling vochtig hare lippen begonnen zenuwachtig te trillen en de handen voor het gelaat brengende, begon zij te snikken en te la chen tevens, zoodat Emma en de waardin verschrikt opsprongen en ijlings op haar toesnellende, het ontroerde meisje tot be daren trachtten te brengen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD t Lay vanHeiisiien en Altgna, ds Langstraat en dB Bammelerwaari J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1