Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4213 Woensdag 2 Augustus 1922 TwinK TwinK FEUILLETON. UND VAN alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. TwiHK 15 niet slechls hel middel om venscKo. len kleederen weder nieuwe frissche kleüben ie gevendoek kan. ook uiisiekend gebruikt won den voor gordijnen, draperièn. en dergelijke artikelen, het maakt alles ■weder nieuw'. Sunlight en LUX BUITENLANDSCH OVERZICHT Lloyd George heeft Poincaré uitgenoo- digd om op 7 Augustus met hem te Lon den te confereeren over de schadeloos stellingskwestie, waartoe naar verluidt ook Italië en België zijn uitgenoodigd. Moge deze besprekingen medewerken om thans eindelijk eens een stap nader te komen tot den werkelijken vrede. Lloyd George zelf heeft de verwachting hierover schijnbaar niet zeer hoog staan. In zijn rede tegenover vertegenwoordi gers der Vrije Kerken zei Lloyd George: Wees op uwe hoede voor wat er gebeurt. Door L. J. FIKKEE, 16) Na eenigen tijd gelukte haar dit wer kelijk het meisje kwam weer tot zich- zeiven en, de donkere oogen op Emma vestigend, fluisterde zij «De blijdschap overweldigde mij de vreugde, eindelijk te zijn, waar ik wezen wilde, is me bijna te grootik ben nog te zwak, om die te dragen. Emma sprak haar nog eenige hartelijke woorden toe en stond daarna op, om heen te gaan, in weerwil van het verzoek der vreemde, die er op aandrong, haar nog eenige oogenblikken gezelschap te houden. Ten laatste voor hare vriendelijke drang bukkende, gaf Emma toe en plaatste zich weder aan hare zijde, zeer ten genoege der waardin, die reeds vreesde, dat de juffer heengaan, en zijzelve dus omtrent veel nog, nagenoeg in het onzekere blijven zou, als tevoren. «Indien ik u mogelijk nog op eenige andere wijze van dienst kan zijn,« aldus hervatte Emma het gesprek, «zult ge mij een genoegen doen, door mij hiermede in kennis te stellen. Doch wat ik u op mijn beurt verzoeken wilde is, dat gij u ten minste vandaag en morgen nog rustig De naties maken thans veel verschrikke lijker machines dan zelfs de jongste oorlog zag. Waarvoor Niet voor den vrede. Zelfs niet om legers uiteen te jagen. Zij zijn bestemd om ongewapende steden aan te vallen, waar ge weerlooze bevolkingen hebtom hulpelooze vrouwen en kinderen te dooden, te vergiftigen, te verminken, te verbranden. Overal ligt de brandstof opgestapeld. Er bestond rivaliteit, animo siteit, verdenking en vooral vrees. Vrees was 't gevaarlijkste van alles. Het gevaar van de toekomst is de vrees, dat uw land iets zal overkomen, de vrees van vernieling van uw haardsteden. Men zegt ons, dat wij ons op den oorlog moeten voorbereiden om ons er tegen te beschermen. Als de lucifer viel in zulk een ontplofbaar mate riaal was het telaat. Beschaving van een nieuwen geest was noodig. De ontplof- fingsstoffen moesten achter slot en grendel worden gesloten. Er staat een nieuwe generatie op, die over de toekomst zal beslissen. Deze generatie heeft gelezen van den oorlogsroem, maar ze kende niet de verschrikkingen van den oorlog. De oorlog moest ontdaan worden van zijn glorie, en de oogen der nieuwe generatie moesten geopend worden voor zijn afschu welijkheid. Daar had men Rusland, dat er niet aan ontkomen kan steeds dieper weg te zinken. Daar was Duitschland, dat zich wanhopig vastklemt aan de verrotte tak van het waardeloos geworden geld. De Volkenbond, zei de premier, was de groote hoop voor de beschaving. Indien hij slaagde was de beschaving gered, in dien hij mislukte was de beschaving tot ondergang gedoemd. Wil de Bond echter nuttig werk verrichten, dan moet hij ge steund worden door de publieke opinie, die hem alleen sterk kan maken. Ten slotte zei de premier. Ik heb een beetje ondervinding van oorlog. Het was mijn wil niet. Ik werk, evenals millioenen anderen, gegrepen door de kamraderen van den oorlog en in de afschuwelijke ma chine getrokken. Wat ik ervan zag heeft mij voor jaren met afschuw vervuld. Wat ik er dag aan dag van zag heeft mij doen zweren alles wat er nog van mijne krach ten is overgebleven eraan te wijden, het onmogelijk te maken dat de menschheid nog eens den vuurstroom, de offers en de verschrikkingen vin den oorlog zal moeten doormaken. Zooals men ziet klinkt het niet heel en kalm hier op de kamer houdt. Uwe zenuwen hebben inderdaad meer geleden, dan gij mogelijk zelve wel wilt gelooven, en een paar dagen van onafgebroken rust zullen u meer goed doen, dan u over aller lei dingen het hoofd te breken. Het schoone meisje zag Emma vrien delijk aan, knikte haar toe en sprak toen op ernstigen, bijna plechtigen toon «In dien gij wist wat het doel mijner reis is, indien gij kondt vermoeden, waarom ik alle gevaren en hindernissen getrotseerd heb om dit dorp te bereiken, o, gij zoudt mij niet zoo verbaasd en ongeloovig aan zien, wanneer ik u verklaarde, dat het mij bijna niet mogelijk is, hier werkeloos en rustig neer te zitten. Emma zag haar zwijgend aanhare oogen vestigden zich met eene vragende uitdrukking op hare gezellin, doch de wel levendheid verbood haar, door eene onbe scheiden, en waarschijnlijk ongewenschte vraag naar dit doel te vernemen. De waardin zag schijnbaar in diepe gedachten uit het raam naar de muschjes, die tjilpend elkander een broodkruimeltje schenen te betwisten en nu levendig protesteerend heen en weer hipten, doch in werkelijkheid luisterde zij met ingehouden adem naar wat door de twee jonge meisjes besproken werd, en thans sperden zich zelfs haar neusvleugels zoo mogelijk nog wijder open, om toch geene enkele gelegenheid onge bruikt te laten, te luisteren en desnoods te ruiken, zoo dit mogelijk ware, welk doel bemoedigend en heeft L'oyd George een donkeren kijk in de toekomst. De spanning tusschen de Rijksregeering en Beieren is iets verminderd doordat het Beiersche kabinet zijn halstarrige houding wat verzacht heeft en den brief van Rijks president Elbert in overweging heeftgenomen. Maandag zou de Beiersche ministerraad weer bijeen komen. Intusschen zouden de coalitie partijen haar houding ten opzichte van den brief bepalen. Men verwacht niet een on middellijk antwoord van Graaf Lerchenfeld. De Beiersche gezant te Berlijn von Preger zal opdracht krijgen eerst eens de Rijks regeering te polsen. Zoowel te München als te Berlijn bestaat de eerlijke wil om het conflict zoo goed mogelijk op te lossen. In een openbare voordracht heeft de ordinarius van de Münchener Universiteit voor staatsrecht, Dr. Karl Rotenbücher, verklaard dat de Beiersche verordening staatsrechtelijk ongeldig is. Wanneer hij Beiersch rechter was, zou hij zich verplicht achten volgens de rijkswet te handelen en de Beiersche verordening als nietig en niet bestaande te beschouwen. Geen enkel be klaagde zou de bevoegdheid van de recht bank behoeven te erkennen. Naar verluidt zou men de oplossing van het conflict in die richting willen zoeken, dat bij het staatsgerechtshof een eigen Beiersche Senaat wordt ingesteld. De «Bayerische Kurier« zegt, dat dit alleen zou kunnen geschieden wanneer de rechten van Beieren door een staatsverdrag gewaarborgd en daardoor aan de willekeur van een Rijksdagmeerderheid onttrokken zouden worden. In München hadden Zaterdag negen druk bezochte vergaderingen plaats, waarin de besliste afwijzing van de met de Beiersche grondwet en hare waarborgen strijdige rijkswet tot bescherming der republiek. Aan een der vergaderingen namen verscheidene Beiersche officieren van het oude leger, o.a. Generaal Xylander, in volle iniform deel. Het verzoek van Duitschland tot verla ging van de maandelijksche stortingen, in afwachting van het moratorium 15 Au gustus is de eerstvolgende vervaldag is te Parijs niet in goede aarde gevallen. Frankrijk heeft het verzoek botweg afge wezen, gedreigd dat de tot dusver gesloten overeenkomsten vervallen zouden als Duitsch land zich niet aan de vastgestelde be talingsvoorwaarden hield en van Duitsch- die vreemde dan toch wel had, om zulk eene ontzettend verre en gevaarlijke reis geheel alleen te ondernemen. Doch hoe zij zich ook inspande, en welke bijna bovenmenschelijke moeite zij zich ook gaf, om dit te vernemen, hare pogingen werden, in dit opzicht althans, niet met den gewenschten uitslag bekroond want de vreemdelinge had nu haar hoofd een weinig op zijde gebogen, den mond in de onmiddellijke nabijheid van Emma's oor gebracht en haar toen zóó zacht eenige woorden ingefluisterd, dat de waardin ze niet zoude verstaan hebben, zelfs al had zij, inplaats van bij het raam, vlak naast het tweetal gestaan. Zij verborg echter zoo goed mogelijk deze voor haar niet geringe teleurstelling en nam zich voor, om straks, wanneer de juffer zou zijn heen gegaan, onmiddelijk al hare beschikbare en talrijke middelen aan te wenden, ten einde omtrent dit zeer gewichtige feit nader te worden ingelicht. Toen Emma de haar ingefluisterde woor den vernam, gleed er een vriendelijk lachje over haar gelaat, en zij drukte zacht de hand der schoone vreemdelinge. «Ik dacht daaraan niet, maar nu ge het mij vertelt, geloof ik, dat ik het misschien na eenigen tijd zou vermoed hebben, fluisterde Emma terug. Nog eenige oogenblikken bleven de beide meisjes dit fluisterend gevoerd gesprek voorzetten, totdat Emma, begrijpende, dat dit voor de nog immer naar buiten turende land wordt ten overvloede een verklaring verlangd binnen tien dagen over te leggen dat het zich aan de betalingen houden zal. Blijft de Duitsche regeering in gebreke dan zal Frankrijk onmiddellijk overgaan tot het nemen van dwangmaat regelen. Dit antwoord op Duitschlands verzoek is wel een zeer zonderlinge inleiding tot de aanstaande conferentie tusschen Lloyd George en Poincaré. Het is alsof de Fran- sche minister-president zijn Britschen col lega voor een feit accompli wil stellen, of hij hem een lesje wil geven en wil toonen hoe men met de Duitsche regeering eigen lijk omspringen moet. De gedachtenwisseling over de schade loosstelling en de maandelijksche termijnen dringt de belangstelling voor het conflict tusschen Berlijn en München op den achter grond. De scherpe nota van Parijs zal de toenadering tusschen Wirth en Lerchenfeld ongetwijfeld bevorderen en aan president Ebert het bemiddelingswerk vergemakke lijken. Lerchenfeld zal te eerder tot tege moetkoming bereid zijn, daar de overige Zuid Duitsche staten, Wurtenberg, Baden en Hessen het optreden van Beieren hebben gelaakt en verklaren, dat zij on wrikbaar achter de rijksregeering staan. Binnenkort zal de wet tot bescherming van de republiek dus naar alle waarschijnlijk heid ook in Beieren ingang vinden en zal de laatste gisting in Duitschland, tengevolge van de actie der pan-Germanistische moor denaarsbende, voorbij zijn. Dat het langdurig uitstellen van bespre kingen, die tot een vergelijk moeten leiden, gevaarlijk kan worden, blijkt thans weer uit hetgeen in de Levant gebeurt. Grieken land wenscht de herziening van het ver drag van Sèvres niet af te wachten, neemt maatregelen tot het bevestigen van het Grieksche gezag in Smyrna en bedreigt Konstantir.opel. In het door de Grieken bezette deel van Klein-Azië wordt zelfbe stuur geproclameerd, een Klein-Aziatisch zelfbestuur, dat echter onder protectie en voogdij staat van de regeering te Athene, terwijl de hoofdmacht van het Grieksche leger tegenover Konstantinopel wordt op gesteld. Weliswaar heeft Griekenland den Ge allieerden medegedeeld, dat het niet voor nemens is de Tsjataldjsa-lini© te overschrij den. Maar aan den anderen kant heeft de regeering te Athene in een nota aan waardin minder aangenaam moest zijn, hare gezellin te kenen gaf, dat het moge lijk beter was, dit gesprek op een anderen tijd en dan elders te hervatten, met een knikje naar de waardin de reden van deze woorden aanduidende. Het vreemde meisje scheen haar terstond te begrijpenzij liet den vertrouwelijk fluisterenden toon varen, richtte zich uit hare gebogen houding op en zeide tot Emma »Mag ik uwen naam wel weten »Emma«, gaf het meisje lachend ten antwoord. «En hoe heet gij »Mijn naam is Viola. «Viola zegt ge? iola Er lag eenige verwondering in haren toon er sprak een plotselinge verrassing uit haren blik. «Zijt ge dan mogelijk vroeger al eens hier geweest «Wel neendan zou ik immers niet naar den naam van dit dorp behoeven te vragen, en bovendien den weg hierheen niet met zooveel moeite hebben behoeven te zoeken,antwoordde Viola glimlachend. «Maar gij schijnt min of meer verbaasd, dat mijn naam Viola is. Gij hebt gelijk en ik kan mij toch met geen mogelijkheid voorstellen, dat iemand hier in ons dorpje dienzelfden naam draagt,c antwoordde Emma. Zich vervolgens tot de waardin wendende, die in stilte den naam der vreemdelinge reeds minstens een dozijn malen gemompeld en gespeld had, om dien toch niet weer te vergeten, vroeg Emma haar Kunt u ook zeggen, goede Frankrijk, Engeland en Italië medegedeeld, dat het zijn vrijheid van handelen herneemt, nu de. Geallieerden zoo lang met het treffen van een regeling talmen, en dat het ervan overtuigd blijft, dat de vrede aan Turkije met geweld opgelegd moet worden. Dit klinkt weer vrij onheilspellend en de bevelhebber der intergeallieerde troepen te Kanstantinopel, heeft dan ook alle noodige maatregelen genomen om de stad tegen een verrassing door de Grieken te beveiligen. BUITENLAND. De samenzwering tegen Peincaré. De Liberté zegt in staat te zijn, de vol gende bijzonderheden te geven inzake het complot der Duitsche monarchisten tegen Poincaré. Zeven leden der brigade-Eckhardt zouden de laatste dagen uit Duitschland naar Frankrijk vertrekken in verband met den aanslag, waartoe de leiders eener pan- germaansche organisatie zouden hebben besloten. Valsche papieren, die zij bij zich hadden, zouden hen zonder moeilijkheden over de grens hebben gebracht. Het blad zegt verder, dat ingeval de aanslag niet in Frankrijk gepleegd had kunnen worden, de leden der organisatie opdracht hadden, zich naar Engeland te begeven, waar de premier heen moet om met Lloyd George te con fereeren. De Liberté voegt er aan toe, dat, ofschoon Poincaré zich weinig geneigd toont om de veiligheidsmaatregelen, die men wilde nemen, uit te breiden, is toch de bewakingsdienst ten behoeve van zijn per soon aanzienlijk verscherpt. Een incident. Officieren van de geallieerde commissie van toezicht, die een onderzoek instelden in een kazerne te Stettin, werden dooi gewapende politieagenten verwijderd, toen zij er op aan bleven dringen een locaal te bezichtigen, waarin men den volgenden dag de blijken vond van een pas plaats gehad hebbende verhuizing. Men meent te weten, dat de commissie onverwijlde, ernstige genoegdoening zai eischen. Bulgartye vraagt uitstel vau betaling. De regeering zal de commissie een staa' overhandigen met een schatting van d( Bulgaarsche bezittingen, die het bij het verdrag van Neuilly zijn gewaarborgd. Bul garije verzekert zijn bereidheid om het ver drag na te komen en verzoekt een uitstel var betaling voor drie jaren, dit jaar ingaande. vrouw, of hier iemand in den omtrek diet, naam draagt De waardin, recht verheugd zich nu eens in het gesprek te kunnen mengen en ziel: vast voornemende, van deze heerlijke ge legenheid zooveel mogelijk partij te trekker, antwoordde «Indien ik mij goed herinner, heb ik gedurende al de jaren, die ik hiet in het dorp woon, nog maar eenmaal iemand Viola hooren noemen, en die een maal is vandaag. Ik zou daarom bijna durven gelooven, dat ik niet geheel en a1 bezijden de waarheid was, wanneer ik zo vrij kon zijn, om te beweren, dat hier ir den omtrek hoogstwaarschijnlijk nergem eenig meisje woont, dat Viola heet. Maat de jufler heeft misschien wel goede redenen om anders te denken. En als anderen die redenen hoorden, zouden zij misschien we' zeggen, dat de juffer volkomen gelijk heel' van anders te denken. Maar de waarheid is, dat i k hier nog nimmer een meisje heb gekend, gehoord of gezien, dat Viola heet, behalve vandaag. Dat is de waarheid, besloot zij met een nadrukkelijken hoofd knik, terwijl ze met een plechtig gebaar de dikke, welgevulde handen in haren schoot liet vallen. Wordt vervolgd.) st Land in Huslen ti Alteia. de Lansstraat en Ie Biiitltnurl WA5CHT £14 VERFT TEGE.LUKER.TUD IS VER.K.R'JGBAAR IM 2.4 KLEUREM OE LEVER'S jJEEP MY VlAARDlM&EH Fabrilronien var?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1