Smette -PUH@L Ben echte koker CT. en is altijd voorzien van deni A.MIJfl HARDT met hancheel«nm§ j CbmünAa^^ De diagnose ran tuberculose. In de vergadering van de Britsche Me dische Vereeniging, die te Glasgow is gehouden, heeft de Fransche geleerde Nist groote sensatie gewekt, door mede te deelen, dat de medische faculteit zich op groote schaal pleegt te vergissen bij de diagnose van tuberculose, waardoor tallooze menschen op hooge kosten worden gejaagd en veel ellende wordt veroorzaakt. Tijdens den oorlog had hij vastgesteld, dat van 382 personen, die als t.b.c.lijders naar het hospitaal werden gezonden, 37 er werkelijk aan leden, dat het voor 22 niet vaststond en dat de anderen zeer zeker valsch waren gediagnotiseerd. In een der Londensche hospitalen waren 158 personen als tering lijder ingeschreven, waarvan 124 het niet waren. Nist betoogde, dat op deze manier tallooze menschen behandeld worden voor iets, wat zij niet mankeeren, terwijl zij tegelijk niet de juiste behandeling krijgen voor wat wel hun kwaal is. De toestand ran Lenin. Naar verluidt is de ziekte van Lenin ontstaan door aderverkalking, die door voortdurende inspanning een bloeduitstor ting in de hersenen tengevolge had, welke na zes weken door een nieuwen aanval van beroerte werd gevolgd, waardoor spraakverlamming en verlamming der beenen intrad. De toestand is nog steeds zeer ernstig. Er wordt niet meer op gerekend, dat Lenin nog ooit de leiding der politieke zaken op zich zal nemen. Branden te Hamburg. Een groote brand heeft het grootste deel van de Hammerbrooker Rijstfabriek in Hamburg vernield. In een pakhuis van de Freihafen Lagerhaus Ges. zijn groote hoeveelheden Turksche tabak, koffiie en cacao door brand vernietigd. De schade wordt op millioenen geschat. AmerikaanschDuitsche huwelijken verboden. De ïAmaroc News®, het blad van de Amerikaansche troepen in Duitschland, deelt mede, dat in overeenstemming met de bevelen uit Washington, voortaan hu welijken tusschen Amerikaansche officieren of minderen en Duitsche vrouwen verboden zyn. Doodgevroren. Aan de Daily Mail« wordt uit Yevey (Zwitserland) een bericht gemeld van den strijd, door vier leden van de Zwitsersche Alpenclub op een hoogte van 42.000 voet gevoerd tegen een sneeuwstorm, welke eindigde met den dood van twee der Al pinisten. Zaterdag had het gezelschap Kandersteg in het Berner Oberland ver laten om den Balmhorn (12.075 voet) te beklimmen. Zij hadden Zondagmorgen bijna den top bereikt, toen zij werden overvallen door een zwaren sneeuwstorm, welke hen verhinderde langs denzelfden weg terug te keeren. Het eenige, wat zij konden, was den top te beklimmen, in de hoop, daar een anderen, gemakkelijkeren weg naar beneden te vinden. Na een vreeselijke inspanning, tijdens welke zjj met den sneeuwstorm hadden te kampen, bereikten zij het hoogste punt. Twee hunner waren zoo uitgeput, dat zij niet verder konden. Zij kropen onder een rotsblok om eenige beschutting te vinden, terwijl^ hun makkers zich repten om hulp te zoeken. Met heel veel moeite bereikten dezen Kandersteg, waar men onmiddellijk een reddingsbrigade in elkaar zette. Men slaagde er echter niet in, vóór het vallen van den avond de ongelukkige Alpinisten te bereiken en de reddingscolonne was genoodzaakt onverrichterzake terug te keeren. Den volgenden dag ging er een nieuwe kolonne op uit en deze vond de beide mannen, die doodgevroren bleken, op de plaats waar zij beschutting hadden gezocht. Een grensincident. De ïlndépendance Beige® meldt, dat een ernstig incident plaats had tusschen Duitsche douane-ambtenaren en enkele smokkelaars van onbekende nationaliteit. Twee smokkelaars, achtervolgd door Duit- schers, staken een bruggetje over de Moezel over en konden niet worden ingehaald. De douane-ambtenaren schoten, zonder den Duitschen oever te verlaten, op de smok kelaars en troffen Luxemburgsche boeren, die in hun wijngaarden bezig waren. Een hunner werd door een kogel gedood. Het incident heeft groote beroering in de streek gewekt. Men verwacht, dat een diploma tieke stap zal volgen. o De rykeu en de armen in Berlijn. »Duitschland arm Geen sprake van I Zie maar eens hoe er geleefd wordt in Berlyn Ze s m ij t e n er met het geld Zoo hoort men dikwijls hem zeggen, die een dag of wat in de beste hotels van de Duitsche hoofdstad hebben geleefd en daar hebben waargenomen, hoe er door sommigen inderdaad met het geld gesmeten wordt. Maar dat is slechts een klein deel van Berlijn, zegt de W.-corr. van 't Hbl. in die stad. Het andere Berlijn, het vijftigmaal grootere daar, waar de middenstand, verschameld en hongerig, zich verborgen houdt, in de grauwe armoewijken het proletariaat woont, dat Berlijn kennen de buitenlanders niet Zij kennen het Westen met zijn millionnairs en beursspeculanten, groothandelaren en »Schieber,« fabrikanten en O.W.-ers, die er hun onbezorgd leventje van pleizier leiden maar zij vergeten, dat er ver van dit ijdele, bruisende weeldeleven vele honderd duizenden middenstanders en inteliectueelen het triest bestaan doorhongeren Wat weten zij van de stille armoede, die er geleden wordt door zoo ontelbaar velen, die vroeger welgesteld waren Stille armoede, omdat die velen zich schamen voor den noodtoestand, waarin ze zonder eigen toedoen zijn gekomen. Ik ken er hier verschillenden, die vroeger een paar honderd duizend Mark hadden en van de rente goed en vaak meer dan goed konden leven. Een jaarlijksch inkomen van 10 of 12.000 Mark was vóór den oorlog heel wat. Wie het nu heeft, kan er ternauwernood zijn kolen voor den wintervoorrraad van betalen Men hoort slechts zelden, hoe deze eer tijds welgestelden thans leven. Vaker hoort men, hoe zij sterven. Weer stond er een berichtje in de ochtendbladen van een oude adellijke dame en haar dochter, die het vroeger aanzienlijke vermogen hadden inge teerd, bij stukjs en beetjes hun staatspapieren en hun familiezilver hadden moeten verkoopen om niet te verhongeren en die, toen alles op was, de gaskraan hadden opengezet En dergelijke berichtjes zijn helaas geen zeldzaamheid 1 Een oude heer, die vroeger eigenaar was van een flinke schoenfabriek had, toen in 1915 zijn eenige zoon en erfgenaam sneuvelde, zijn fabriek verkocht voor 300.000 Mark en was stil gaan leven. Voor de opbrengst kocht hij oorlogsleeningen en andere staats papieren, die immer de veiligste geldbeleg ging waren. Toen kwam de duurte en weldra kon hij van zijn 18.000 Mark rente per jaar niet meer toekomen. Op 't oogenblik kan men er geen halfjaar van leven. Iedere maand moet de oude heer weer een paar stukjes van 100 Mark verkoopen. Nieuwe kleeren koopt hij niet, noch voor zich zelf, noch voor zijn vrouw, koffie hebben ze sinds onheuglijke tijden niet gedronken. Ze bekrim pen zich op alle gebied, maar komen steeds weer tekort. »We zien het oogenblik naderen, zei hij, waarop we niets meer te verkoopen zullen hebben. Maar we hebben nog één hoop ik ben 66 en mijn vrouw 64 niets bindt ons meer aan 't leven. Wij hopen nu maar dat God ons tot zich zal nemen vóór alles op is.« Sedert de oude heer zoo sprak, zijn de prijzen al weer onophoudelijk gestegen, met meer dan 100 pCt. De nieuwe rijken te Berlijn kan men niet over 't hoofd zien. Zij demonstreeren hun nieuwen rijkdom al te opdringerig, al te protserig. Maar de nieuwe armen ziet men niet. Zij leven in het donker, teruggetrokken en vereenzaamd. Zij leven onopgemerkt, vertoonen zich nergens meer, hebben den omgang met vrienden van vroeger verbroken uit schaamte en trots I o Overstroomingcu. In het Noorden van China hebben lang durige regens overstroomingen veroorzaakt en den oogst vernield en acht dagen van onafgebroken regens zijn oorzaak geweest dat te Peking 1800 huizen zijn ingestort en dat de Gele Rivier buiten haar oevers is getreden. Maanden geleden was er by de regeering al met nadruk op aangedron gen, dat de dijken zouden worden hersteld, maar er was geen geld voor. Tot over maat van ramp is er in de Noordelijke provincies ook nog cholera uitgebroken. Honderden passagiers doodgeschoten. In de nabijheid der Poolsche grens op Russisch gebied heeft men een koeriertrein doen derailleeren en de passagiers uitge plunderd. Bij de plundering werden tal rijke passagiers door de roovers doodge schoten. Het totaal aantal slachtoflers be draagt 100 dooden en ongeveer 30 ge wonden. In den trein bevond zich ook de bode der Poolsche regeering, die echter door toevallige omstandigheden ongedeerd bleef. Vliegtocht over den Stillen Oceaan. De Britsche majoor Morgan is van plan om op 2 October een poging te onder nemen om opstijgende te San Fran cisco den Stillen Oceaan over te steken. Hij heeft nu aan een Amerikaanschen vlie ger verzocht hem als marconist te willen vergezellen. o Fransche nanoeurres op den Rijn. Fransche pioniers zullen, naar de N. R. Ct. meldt, van 31 Juli tot 15 Augustus oefeningen in het overschrijden van den Rijn houden. Alle scheepvaart op den Rijn moet daarmee rekening houden en mag de oefeningen niet hinderen. o Terechtgesteld. De roofmoordenaar Siefert, die verleden jaar op Petrus- en Paulusfeest te Heidel- berg den burgemeester Von Herford en den oud burgemeester Werper vermoordde en beroofde, en in Januari van dit jaar door het gerecht te Heidelberg tweemaal ter dood werd veroordeeld, is Zaterdag morgen om 4 uur 20 op de binnenplaats van de gevangenis te Bruchenle onthoofd. De moordenaar was Donderdag van de beslissing van het staatsministerie in kennis gesteld. Vrijdag ontving hij familieleden en bracht den nacht schrijvend door. Toen hij Zaterdagmorgen voor de plaats van de terechtstelling was gebracht en de Staats- anwalt den zwarten staf over hem had gebroken, greep de veroordeelde het cru cifix en bezwoer zijn onschuld. De Staats- anwalt gelastte daarop de onmiddellijke voltrekking van het vonnis. De veroordeelde weigerde zich te laten blinddoeken. Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aan wending. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. De Post let op de kleintjes. In ons nummer van 26 Juli plaatsten wij een advertentie betreffende de Sunlight Producten, waarin een Bon voorkwam. Door een misverstand werd verzuimd daarin de naam van ons blad te drukken, de aanvragers vullen dien nu in, doch daar door is verzending als drukwerk niet toe gelaten. Vele aanvragen zijn niet door gezonden en daarom is bedoelde bon in ons nummer van heden nogmaals afgedrukt. Deze bon kan nu als drukwerk verzonden worden. WTij raden onze lezers aan dit nogmaals te doen, 't is wel de moeite waard. Langer arbeidsdag. De 3>U, C.« komt met het volgende bericht Door de directie der Spoorwegen is be sloten dat de werktijd van het treinper soneel per dag (etmaal) tot 16 uren kan worden uitgebreid. De Raad van Toezicht der Nederlandsche Spoorwegen keurde deze beslissing goed en de Minister bekrachtigde ze eveneens. „Wapens". De Belgische fabriek welke 2000 revol vers voor de Amsterdamsche politie heeft gemaakt, blijkt allerslechtst werk te hebben geleverd. De vuurwapens zijn aan de Hembrug op verzoek van den hoofdcommissaris gekeurd. Het oordeel was eenvoudig vernietigend, zegt de »Tel.« Bij een strenge keuring, zooals op militaire revolvers wordt toege past, zou geen enkel wapen zijn goedge keurd. Bij de mildere keuring, kwam men tot het resultaat, dat slechts vijfhonderd aan het corps in de hoofdstad verstrekt konden worden. Alle afgekeurde wapens zijn naar de Belgische fabriek teruggezonden, om pas send gemaakt te worden, doch menschen met vakkennis verwachten er niet veel van. o Doodeiyk ongeval. Te Diepenveen geraakte de 59 jarige voermansknecht T. Jansen, uit Deventer, bij het vervoeren van een lading steenen, bekneld tusschen den wagen en een tas steenen, tengevolge waarvan hij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. o Brand door een kat. Maandagmorgen omstreeks kwart voor zeven ontstond brand in de boerderij van den landbouwer de Werdt aan den ouden Gritweg te Oirschot,f door het omvallen van een driepits petroleumtoestel, hetwelk door een kat werd omgeworpen. De kat geraakte vol petroleum en brandde geheel. Door schrik en pijn gedreven wist het dier natuurlijk geen raad en holde pardoes den hooizolder op, welke direct door de vlammen werd aangetast. De zoon ijlde het dier terstond na, doch kon het niet te pakken krijgen, wel verjoeg hij het daardoor nog naar een afzonderlijk staanden stal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. De moeder, die nog op bed lag, werd daarna door den zoon ten spoedigste gewekt en buitenshuis gebracht. Inmiddels toegescho- teu buren hebben nog eeriig huisraad gered doch zooals het meestal gaat bij brand, de meest waardevolle stukken worden vergeten of buiten per ongeluk stuk ge maakt. Het vee was gelukkig in het veld, alleen een varken en drie paarden, welke alle gered zijn, waren op stal. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. o Een godsdienstdrama op zee. Een schipper van een Scheveningschen logger, die Vrijdag vóór den tijd binnen kwam, heeft een zeer bewogen reis gehad. Toen de logger enkele dagen op zee was, kreeg een der manschappen, de reepschieter I. J. D., 22 jaar en wonende te Rotter dam, een soort godsdienstwaanzin. Hij be weerde, dat de duivel aan boord was en suggereerde de manschappen, dat zij veel in den bijbel moesten lezen om den boozen geest van het schip te verdrijven. De man had werkelijk veel invloed op de mannen, met het gevolg, dat een groot deel der bemanning den geheelen dag niet anders meer deed dan bijbellezen en de andere noodige werkzaamheden in den steek liet. Hoe de schipper hier ook tegen te keer ging, hij bereikte niets, en de manschappen bleven maar bezig met het lezen van den bijbel. Intusschen maakte D. den angst nog grooter, doordat hij voorgaf visioenen te hebben gehad, waarin hem was geopen baard, dat de logger onmiddellijk naar de kust terug moest, daar anders de duivel het schip naar den kelder zou jagen. De anderen smeekten den schipper hieraan te voldoen, maar deze weigerde pertinent. Op de hoogte van de Shetlandsche eilanden heeft daarop D. het rad van den donkey overboord geworpen, zoodat de schipper nu wel genoodzaakt was terug te keeren, op welken terugtocht de godsdienstangst der verdwaasden nog tot allerlei rumoerige scènes aanleiding gaf. D. is bij aankomst van den logger door de Scheveningsche politie gearresteerd, maar ook daar zet hij zijn zonderlinge ver halen voort. »Reb.« o Distillecr-tocstellen. Naar men van bevoegde zijde verneemt, zal op 1 Aug. a.s. de wet van 19 Meijl., houdende nadere bepaling tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd, in werking treden. Dan zal het o m. in het algemeen verboden zijn, zonder schriftelijke machtiging van den directeur der accijnzen een distilleertoestel voorhanden te hebben of te vervaardigen en zal het niet geoor loofd zijn, een distilleertoestel te vervoeren zonder een door den ontvanger der accijn zen afgegeven geleibiljet. Een en ander geldt niet voor glazen distilleerovens. Wie bij het in werkiug treden der wet een distilleertoestel voorhanden heeft, waar van de aanwezigheid bij de administratie bekend is, is gemachtigd dat toestel ook verder voorhanden te hebben deze mach tiging kan echter worden ingetrokken. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de ontvangers der accijnzen. o Inbraak. Te Berlicum had een nachtelijke inbraak plaats bij den herbergier A. v. Boxtel. Er werd voor f 100 aan drank, sigaren en sigaretten gestolen. De gemeentepolitie van Berlicum, Den Dungen en Rosmalen, wist met behulp van een politiehond de daders, zekere J. G. uit Schijndel en A. v. O. uit 's Bosch te arresteeren. o Verdronken. Een 3-jarig knaapje te Amsterdam is spelenderwijs in het water van een sloot in den Osdorperpolder geraakt en ver dronken. o Berichten ran den Planteniiektenkundigen Dienst De Inspecteur, Hoofd van den Pianten- ziektenkundigen dienst te Wageningen ves tigt hierbij de aandacht van alle land- en tuinbouwers er op, dat de aanwezigheid van den Colorado-kever in Frankrijk (de partement Gironde) is vastgesteld. De kevers zijn reeds gevonden over een oppervlakte van 250 vierkante Kilometer. In het Oosten van de Vereenigde Staten van Amerika is de Colorado-kever een der meest gevreesde plagen. Jaarlijks moeten de aardappelvelden daar eenige malen met een arsenicumhoudende vloeistof bespoten worden, daar anders de kevers zoowel als hunne larven het gewas totaal zouden ver nietigen. De aanwezigheid van dezen kever in Europa kan dus voor de streken, waar hij gunstige omstandigheden vindt voor zijne vermeerdering, een zeer groot gevaar worden. De Fransche regeering neemt uitgebreide maatregelen, om de plaag te onderdrukken en heeft daarvoor reeds een groote som beschikbaar gesteld. Het is evenwel te vreezen, dat waar de kevers reeds over zulk een groote oppervlakte verspreid zijn, deze bestrijding met zeer groote moeilijkheden gepaard zal gaan. Hoewel wij geen gegevens bezitten of de Colorado-kever in ons land zich snel kunnen vermeerderen (in Juli 1914 werd nog bij Hamburg een invasie van deze kever door zeer krachtig ingrijpen der Duitsche regeering in den aanvang gestuit), is, nu er in Frankrijk zulk een uitgestrekt besmet gebied blijkt te bestaan, ook ten onzent waakzaamheid geboden. Elke aard appelverbouwer, die op zijn planten 1 c.M. groote kevers, met geelgekieurde dekschil den waarover 10 zwarte strepen (5 over elk dekschild) of oranje gekleurde larven vindt, gelieve daarvan onmiddellijk mede- deeling te doen aan de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen dienst, of aan het hoofdbureau van dien dienst te Wage ningen, opdat zoo spoedig mogelijk een onderzoek kan worden ingesteld en, indien noodig, maatregelen worden genomen. Na dere inlichtingen worden ook door den Plantenziektenkundigen dienst verstrekt. Is dat bezuinigen I Men schrijft ons Naar werd medegedeeld, zijn de ambte naren der passencontróle aan onze grens stations weer voor onbepaalden tijd in hun betrekking gehandhaafd. Is dat geen schan delijke geldverspilling Terwijl twee, hoog stens drie ambtenaren dit werk gemakkke- lijk af kunnen, wordt de contróle met wat er bij behoort en dat is al zeer weinig door een 8 a 10-tal ambtenaren uit geoefend. Aan eiken trein uit het buiten land, tenminste van eenige beteekenis, zijn bovendien één of twee marechaussées. Zou den zij dus niet evengoed dit werkje kun nen opknappen? We zijn er van overtuigd, dat de nauwkeurigheid van het toezicht op het vreemdelingenverkeer er zeker niet minder op zou worden. En dit toezicht zou den Staat weinig of niets kosten. (Alg. Hbld. van 4-6-'22). PLAATSELIJK NIEUWS. HensdenAan de Scheepswerf der fa. De Haan Oerlemans liep met goed gevolg te water, de stalen motorboot genaamd »Leendert Pieter.® De motorboot is lang 31.50 M., breed 5.86 M. en hol 2.10 M. In deze motorboot wordt geplaatst een 60/72 Deutsch Brons motor. De motorboot is gebouwd voor Holl. rekening en is zeer geriefelijk ingericht. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1922inge legd f25788.85, terugbetaald f 10334.69, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9195. Ammerzoden. Bij den heer A. D, alhier is ingebroken. Een bedrag van f 400 en eenige geldswaardige papieren werden ontvreemd. De daders zijn nog niet ontdekt. Babiloniënbroek. Donderdagmorgen circa 6 uur trokken de kinderen al naar school, om aldaar te verzamelen en dan verder de reis voort te zetten naar Rotterdam onder het geleide van den Heer J. Zwaanen, Hoofd der school alhier. Eenige landbouwers brachten hen met hunne wagens naar den trein, 's Avonds werden zij daar weer afgehaald. De kinderen waren allen opge togen, nog te meer omdat dit de eerste maal was dat ze zoo iets meemaken. Beneden-Langstraat. Bij de gehouden verpachtingen van naweide worden nog prijzen besteed van f 60 tot f 100 per hectare. Niettegenstaande de toemaat er goed bijstaat blijkt de behoefte nog groot tengevolge van den uitgebreiden veestapel. De verkooping van granen te velde hebben een gunstig verloop, vooral voor I^^stukloopen en schrijnen der huid, verbrande huid door de Zon,3kikcjeloopen voelen.Gebruik Verkrijcjb. bij Apofh en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2