Und van aitena LIFEBUOY Bij Hi! nr. behoort een fttpel S. D. LANKBDYZER Cü Bank. Raamsdonksveer. BI BIST1 Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden* No. 4214 Zaterdag 5 Augustus 1922 FEUILLETON. VIOLA* SPAARBANK. Bahlmann's vw eikei staid. GORIRCIiEM, Dit blad verschym WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. GEUR zegt U dat hei doet dan reinigen dat zuivert en beschermt) Begin vanda&g met1 hef gebruik van* zeer spoedig zult U gevoelen hoe welda! dig het isjvQohtlvtf huid. DE LEVER'S ZEÈPji6^ VlAARDIMGEfl BUITENLANDSCH OVERZICHT Poincaré heeft, op het Duitsche antwoord, op zijn jongste scherpe aanmaning tot betaling, direct een ultimatum naar Berlijn gezonden. De rijksregeering had in de nota, die Dinsdag door den gezant aan de Fransche regeering overhandigd werd, betoogd, dat alle Duitsche betalingen als één geheel beschouwd dienden te worden. Als de economische toestand, waarin Duitschland geraakt is, 't onmogelijk maakt, de beta lingen voor de schadeloosstelling op de vastgestelde data te doen, kunnen ook andere stortingen niet geschieden. Wat Duitschland beoogt is ook geen verminde ring van de finantieele verplichtingen, maar alleen de verdeeling van de betalingen over een langer tijdperk, daar de nood lottige daling van de mark het de Duitsche regeering op dit oogenblik onmogelijk maakt in buitenlandsche waarden te betalen Poincaré's antwoord is even kort als scherp. De waarschuwing van de regeering te Berlijn heeft geen uitwerking gehad. Het Fransche kabinet stelt slechts vast, dat Duitschland in gebreke blijft de ge Door L. J. FIKKEE. 17) Vreemd,antwoordde Emma, zich weder om tot Viola keerende »dan begrijp ik niet, maar ja, wacht eens,® hervatte zij schielijk, terwijl een nauw merkbaar blosje over hare wangen vloog, »hoe kan ik ook zoo dom zijn, na alles, wat ik daar juist van u hoorde. Welzeker, nu is het mij duidelijk. »Ik begrijp u niet recht, vrees ik, jufter, zeide nu de waardin, er heel niet aan denkende, naar het scheen, dat Emma volstrekt niet tegen haar sprak »en hoewel het misschien erg dom van mij is, gevoel ik mij niettemin zedelijk verplicht, u dit openhartig en rondborstig te bekennen, en daarom zeg ik nogmaals, ik begrijp u niet recht, vrees ik.« »Wel,« antwoordde Emma, »achterons huis staan eene menigte zeer dikke beuken- boomen met gladden stam, en in enkele daarvan heb ik eenigen tijd geleden, toen ik daar toevallig langs ging, zeer duidelijk den naam Viola ingesneden gezien. »Dat is inderdaad iets buitengewoons als ik het zoo eens noemen mag,® viel de waardin hierop haastig en levendig in, jen men zou bijna durven denken, dat iemand vraagde waarborgen voor de maandelyksche betalingen te geven en verlangt vóór 5 Augustus 42 uur de verzekering, dat de verplichtingen nagekomen zullen worden en dat de twee millioen pond sterling, die 45 Augustus vervalt, stipt zal worden betaald. Anders zal de Fransche regeering zich gerechtigd achten, maatregelen van vergelding te nemen, die op 5 Augustus na 12 uur van kracht zullen worden. Poincaré treedt met de Duitsche regee ring niet in gedachtewisseling. Het argu ment dat de val van de Duitsche mark betalingen in vreemde geldswaarde onmoge lijk maakt, laat hij niet gelden. Frankrijk beschouwt de val van de mark als een manoeuvre, opzettelijk uitgevoerd ten einde voor het niet nakomen der verplichtingen, een verklaring te kunnen aanvoeren. Men is er van overtuigd, dat de Duitschers de jongste daling van den markenkoers op zettelijk in de hand gewerkt hebben. Nu de spanning tusschen Parijs en Berlijn op haar hoogtepunt gekomen is, heeft de Britsche regeering echter een mededeeling gedaan, die nieuwe gezichtspunten opent en misschien een algeheele omwenteling brengt, ook ten aanzien van het vraagstuk der schadeloosstelling. De Engelsche regeering heeft een nota gericht tot de geallieerde regeeringen, in dit dorp met den naam Viola iets uit staande heeft, bijvoorbeeld dat iemand dien naam wel eens meer gehoord heeft of er over heeft gedacht, dat een meisje misschien evengoed Viola kon heeten, als Marrigje of Pieuntje of zooiets. Het zou mij niet erg verwonderen, als de jufïer, die Viola heet, dat zelve het best kan weten en ons het zonderlinge van dat naamsmijden zou kunnen verklaren. Dat zou mij niemendal verwonderen, durf ik wel zeggen,ging zij voort, intusschen Viola van terzijde aan ziende, om de uitwerking van deze min of meer onduidelijke redeneeririg op het meisje behoorlijk te kunnen waarnemen, indien zij namelijk waarneembaar was, hetgeen echter tot haren spijt niet het geval bleek te zijn. Viola bewaarde een diep stilzwijgen, en daar ook Emma zich niet nader over dit inderdaad zonderlinge feit uitliet, zag de goede waardin zich tot haar leedwezen genoodzaakt, andermaal het woord te nemen en nogmaals eene poging aan te wenden, om Viola zoo mogelijk aan het spreken te krijgen. »Ik heb alle reden, om te verwachten, dat jufïer Viola mijne woorden ongepast, of tenminste onbeleefd zal vinden,vervolgde zij na eenige oogenblikken »maar op gevaar af, van door u beiden voor nieuwsgierig of interessant te worden gehouden, zooals mijn man altijd zegt, als hij in eene korrelige bui is,» - - de goede waardin bedoelde hoogst waarschijnlijk »korzelig« »zoo meen ik toch niet te mogen nalaten, aan jufïer Viola waarin wordt verklaart dat de Engelsche regeering zoo ten volle overtuigd is van de economische onbillijkheid, welke der wereld bij den huidigen stand van zaken is opgelegd, dat Engeland bereid zou zijn afstand te doen van alle verdere recht op schadeloosstelling van Duitschland en alle aanspraken op terugbetaling van de gealli eerden, mits deze afstand deel uit zou maken van een algemeen plan, dat dit groote vraagstuk als één geheel onder de oogen zou zien en er een bevredigende oplossing voor zou bieden. Een algemeene regeling zou in de oogen dezer regeering voor de menschheid meer waard zijn, dan de winst, welke voort zou vloeien uit de ook allerbest geslaagde afdwinging van de wettelijke verplichtingen. De nota, welke 1 Augustus is gedag- teekend en geteekend door lord Balfour als waarnemend minister van buitenland sche zaken, is gericht aan de regeeringen Gestort Kapitaal f55.000 000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iubraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. te vragen, of zij mogelijk ook met eenigen grond zou kunnen vermoeden of gissen, dat iemand in ons dorp eene zekere Viola kent en dus naar alle menschelijke berekening den straks vermeldden naam in die boomen zou hebben kunnen snijden. Ik zeg alleen maar zoude hebben kunnen snijden,ging zij met zedig nedergeslagen oogen en op zachten toon voort, want al zijn de ver moedens op een hy of zij nog zoo sterk en nog zoo gegrond, het zou toch in ieder geval nog eerst nader bevestigd en bewezen dienen te worden, dat die hij of zij werke lijk was, waarvoor men reden meende te hebben, hem of haar te mogen houden. En daarom is mijne meening, als ik zoo vrij mag zijn, er in dit buitengewone geval eene eigen meening op na te houden en die aan u beiden mede te deelen, daarom zeg ik, is mijne meening, dat de juffer Viola niet onverstandig zou doen, wanneer zij mijn moederlijken raad ter harte nam en ons rondweg vertelde, of zij misschien ook kan nagaan, wie deze naaminsnijder waarschijnlijk is of zyn kan.« Viola had met een uitdrukking van on gehuichelde verbazing naar dezen snel voortschietende woordenstroom geluisterd, en ook Emma kon een nauw merkbaar glimlachje niet geheel onderdrukken. Thans naar het min of meer verlegen gelaat van Viola ziende, wenschte de waardin zich- zelven reeds in stilte geluk met deze hare proeve van welbespraaktheid, want zij meende op het aangezicht van het vreemde van Frankrijk, Italië, Servië, Roemenië, Portugal en Griekenland. Zij begon met de verklaring, dat, al was de Engelsche regeering er niet op gebrand het vraagstuk der intergeallieerde schulden te berde te brengen, de jongste gebeurtenissen haar te dien opzichte geen keus laten. De nota vervolgt dan »De oorlogschulden, afgezien van de rente, welke Engeland op het oogenblik te vorderen heeft, bedragen ge middeld ongeveer 3400 millioen pond ster ling, waarvan Duitschland verschuldigd is 1450 millioen, Rusland 650 millioen en de geallieerden 1300 millioen. Aan den anderen kant is Engeland de Vereenigde Staten ongeveer een vierde van dit bedrag verschuldigd, d.w.z. 850 millioen pond ster ling tegen den normalen wisselkoers, ver meerderd met de rente sinds 1919. Engeland wenscht een streep door zijn vordering te halen mits dat alle geallieerde en geasssiceerde mogendheden mededoen. Balfour betoogt, dat de ecoonmische kwalen, waaraan de wereld lijdt, te wijten zijn aan verschillende moreele en materieele oorzaken, en dat men tot deze zeer stellig moet rekenen de last van de internationale schulden, met alle ongelukkige gevolgen daarvan op het krediet en den wisselhandel, op de nationale producten en den inter nationalen handel. Balfour zet vervolgens uiteen, dat een eenzijdige regeling het betaten van rente aan Amerika zonder rente te ontvangen van Frankrijk, België en de andere bond- genooten voor Engeland ondoenlijk is, nu de economische druk de Britsche geld middelen uitput. Wil Amerika een kwijt schelding van de schulden aanbieden, of een gedeeltelijke kwijtschelding, dan is Engeland onmiddelyk bereid hetzelfde te doen. De politiek, welke de Engelsche regeering voorstaat, is het opgeven van haar aandeel van de Duitsche schadevergoeding en het met een groote haal afschrijven van het heele bedrag der geallieerde schulden. Doch zoo dit onmogelijk te verwezen lijken mocht blijken, wenscht zij te ver staan te geven, dat zij in geen enkel op zicht voordeel wenscht te trekken uit een minder bevredigende regeling. In geen geval is zij voornemens meer te vragen van hare schuldenaren, dan noodig is om hare schuldeischers te betalen. Balfour zegt dat Engeland ter nauwernood tevre den kan zijn, omdat men niet mag vergeten, al doet men het soms, dat Engeland ver meisje duidelijk te lezen, dat deze alles zins geneigd was aan haar verzoek, of liever aan haren raad gehoor te geven doch thans kwam Emma op wreede wijze de hoop der waardin vernietigen door te zeggen »Och, kom, wartoe zou dat eigen lijk dienen Hoe menigmaal gebeurt het niet, dat deze of gene vreemde reiziger of een doortrekkend koopman in een bosch eens uitrust en dan uit tijdverdrijf of om eene andere reden een naam in een boom snijdt. Dit kan, dunkt mij, ook hier zeer goed het geval zijn geweest en daarom is het misschien maar het allei beste, er in het geheel niet op te letten. »Mogelyk hebt ge wel een weinigje gelijk jufïer Emma,® antwoordde de waardin met een moederlijk glimlachje en oogen- schijnlijk uiterst bedaard, hoewel zij in wendig alles behalve bedaard was en juffer Emma in dit oogenblik op elke andere plaats wenschte, dan in hare pronkkamer, »het kan heel goed zijn, dat er veel waar heid in uwe woorden ligt, en dat het louter toeval, een bloot toeval is, dat die naam daar wordt aangetroffen, maar als ik eens bij mij zelf naga, hoe menigmaal mij in mijn leven is gebleken, dat er heel weinig enkel en alleen aan louter toeval is te danken, en dat alle dingen en alle gebeurtenissen, behoudens zeer enkele uit zonderingen, wel degelijk eene bepaalde oorzaak of reden hadden, dan geloof ik toch, dat het niet geheel en al overbodig is, daarop te wijzen en dat doe ik daarom plichtingen op zich heeft genomen voor anderen en niet voor zichzelf. De levensmiddelen, grondstoffen en mu nitie, vereischt door de onmetelijk mari tieme en militaire krachtsinspanning van Engeland en de helft van de 2000 millioen pond steling, welke voorgeschoten zijn aan de geallieerden, werden niet verkregen door buitenlandsche leeningen, doch door binnen- landsche leeningen en oorlogsbelasting. On gelukkigerwijs lag een dergelijke politiek niet binnen het bereik van andere Euro- peesche landen. Daarom werd een beroep gedaan op de regeering van de Ver. Sta ten en volgens de regeling, waarop deze in wezen, zooal niet in den vorm aandron gen, geschieden deze leeningen, hoewel het geld voor onze bondgenooten bestemd was, op onze borgstelling. Deze gemeen schappelijke krachtsinspanning was van onberekenbare waarde voor de gemeen schappelijke zaak, maar men kan niet zeggen, dat de rol daarin aangewezen voor ons land, een buitengewoon voorrecht of voordeel was.« BUITENLAND. Be bedreigde 8-urendag. Het Nationaal Congres voor Fransche zeelieden heeft een resolutie aangenomen tot handhaving van den 8 urigen arbeidsdag voor zeelieden. Besloten werd tot het proclameeren van de algemeene staking, indien de president de verordening tot ver lenging van den arbeidsdag goedkeurt. ook nu. Meer wenschte ik voorloopig iri deze zaak niet te zeggen, juffer Erama.« En na deze gewichtige verklaring liet zij andermaal hare handen in den schoot vallen, en sloot de gevulde, vleezige lippen, met een trek van groote vastberadenheid om den mond, zoo stijf op elkander, dat het was, alsof zij zich voorgenomen had, onder geen voorwendsel hoegenaamd in de eerste uren weer een enkel woord te zullen dosn hooren. De beide meisjes zagen elkander vragend aan en begonnen daarna zacht over iets anders te praten. Emma sprak de hoop uit, dat Viola binnen weinige dagen ge noegzaam hersteld mocht zijn, om hare bezigheden in het dorp, die haar zoo na aan het hart lagen, te kunnen verrichten, en nam vervolgens van haar afscheid, onder belofte, haar spoedig weer te komen be zoeken. Zij drukte Viola hartelijk de hand en ontving van hare nieuwe vriendin een niet minder hartelijken afscheidskus. De waardin beantwoordde Emma's vrien delijk knikje met eene buiging, voor zooveel haar welgedaan lichaam haar dit toeliet, doch deze buiging was zoo buitengewoon stijf en bespottelijk, dat zelfs op het gelaat van Viola iets verscheen, dat op een glim lachje geleek. Nauwelijk had Emma de kamer verlaten, of het gezicht der waardin helderde plot seling op. Wordt vervolgd.) 1MIEUWSBLAB toir bet Land van neusden ti AItenaje Lunstraat si le Biiitlirvurf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1