lij dit nr. öeloori een bijvoegsel. YIOIiA. C~ DE KEMP, RAAMSDONKSVEER. IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. BaMmaaa's BESTE voor eiken stand. Correspondentschap le Klasse. und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4216. Zaterdag 12 Augustus 1922 lsf£»uoy FEUILLETON. KEIZERSDÏJK F. 81. 912 uur. h. j. abb1nk. 111111 reparatie-inrichting. ©©eitcïsem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht SlOBISg IjVoop een c^e^onde heldere huid gebruik lifelbuoy z.e.êp Denk eerte aan de honden den sioffige voorwerpen, ■welke U noodzakelijkerwijze dadelijks aanraakl! Dif le. veri gevaar op voor» Uw huid. Uw z.eep moei een zuiver en afdoend l^erni. qin^ami'ddel zijn, üebruik daarom HEALTH SOAP De zuiverende eigenschappen j van LIFEBUOY beschermen Uw huid ie^en gevaar. DE LEVER.'5 ZEEP VLAARDirsOEN Fabrikanien van •Sunlight Lux en Twinkj BÜITBNLANDSCH OVERSIGHT Het schijnt met de conferentie te Londen mis te loopen. Althans de laatste berich ten doen niet veel goeds verwachten. Poin- Door L. J. FIKKEE. 19) De waardin stond op van haren stoel en spoedde zich naar het venster, doch na even een blik door het glas te hebben ge worpen, keerde zij onmiddellijk naar Viola terug en antwoordde glimlachend, terwijl zij zich vertrouwelijk weder naast het meisje nederzette «O, dat zijn de drijvers van het huisdie komen hier even langs, om zich een weinig te verfrisschen, denk ik. Er zal vandaag eene groote drijfjacht in de bosschen van het huis worden gehouden*. «Wat bedoelt gij met het huis vroeg Viola, meer, om iets te zeggen, dan wel, omdat het onderwerp haar eenigszins be lang inboezemde. «Het huis? Wel, dat is het prachtige landgoed, hier evèn buiten het dorp. Ik dacht, dat gij dit wel wist, juffer. Ieder een kent hier het huis.* «Hoezoo vroeg Viola niet zonder ver bazing. «Waardoor zou ik het kennen «Wel, om de eenvoudige reden, dat gij zelve eenige oogenblikken geleden met de jnffer van het huis gesproken hebU gaf de waardin glimlachend ten antwoord. «En zij was het immers ook, die u aan onze zor gen heeft toevertrouwd.* care blijft op zijn standpunt staan en ook Lloyd George schijnt ditmaal niet van toe geven te willen weten. Ook de commissie van geallieerde des kundige is niet tot overeenstemming ge komen, over de voorwaarden van Poincaré op welke Frankrijk zou willen toestemmen in een moratorium aan Duitschland. In de vergadering van deskundigen was de meening die met kracht werd voorgestaan door de Engelsche en vrijwel alle af gevaardigden, dat, ofschoon zij zeker niet wenschten, een onvoorwaardelijk moratorium aan Duitschland toe te kennen, zij wensch ten dat de voorwaarden daarvoor zakelijke voorwaarden zouden zijn, die klinkende munt in de kas zouden brengen. Voorwaarden, die papieren marken zou den opleveren, waren van geen nut, en slechts die voorwaarden waren aanvaard baar, die geld opleverden, dat buiten Duitschland in te wisselen is. Bovendien was men van meening, dat Poincaré's voorstellen het moratorium zou den vernietigen. De Londensche correspondent van de N. R. C. meldt nog De commissie der deskundigen heeft haar rapport ingediend. Eenstemmigheid is niet bereikt. Alle Fransche voorstellen zijn verworpen. Alleen ten opzichte van de kolenmijnen vonden de Franschen de steun der Belgen. Het resultaat is, dat er heden geen andere zitting dan de En gelsche kabirietszitting zal plaats hebben. Als de Franschen niet bijdraaien, is de conferentie mislukt. Men wacht nu het besluit af van de Franschen, die door iso latie in een eigenaardige positie zijn. De conclusie van het rapport is, dat de Fran sche voorstellen niet productief zijn. Zij brengen geen geld in. Men constateerde bijvoorbeeld, dat het in beslag nemen van het percentage van de industrie de Duitsche regeering zou dwingen voor schadeloos stelling der eigenaars papiermarken te laten drukken, waardoor slechts nieuwe inflatie zou komen. Deze constateering is teekenend voor den van de Fransch denk beelden afwijkenden geest der overigen. Met het oog op het feit, dat er geen overeenstemming tusschen de geallieerden in zicht is, is er besloten om heden Don derdag een zitting van het Britsche kabinet bijeen te roepen. De ministers, die op vacantie zijn, zullen haastig uit het buitenland op hun post moeten terug keeren. «Waarvoor ik haar innig dankbaar b:n,« vulde Viola haastig aan. «O, juffer Emma is de goedheid en de deugd in eigen persoon,hernam de spraak zame waardin, «indien ik u eens vertelde, hoevele armen haar naam zegenen, en hoe menigmaal jufïer Vorster demaar mijn hemel, wat deert u, juffer Viola riep de vrouw ontsteld uit, toen zij zag, hoe het meisje plotseling marmerbleek werd en haar met wijdgeopende, vreemd starende oogen aanzag. «Doen uw voeten weer pijn Wacht, laat ik eens gauw zien, of de windsels wel goed gelegd zijn.* En zonder eenig antwoord af te wachten, knielde zij naast Viola neder, die sprakeloos en met zonderling verwilderden blik als werktuiglijk het vertrek rondzag. «Ziezoo, nu zal het wel beter zijn, hoop ik,« ging de waardin voort, na een weinig de zwachtels te hebben losgemaakt, gevoelt ge nu nog zoo'n pijn juffer Neen, niet waar Het kostte Viola onbeschrijfelijk veel moeite, te oordeelen naar het trillen harer stem en het beven der nog altijd kleur- looze lippen, om te spreken, en haperend bracht zij eindelijk uit«Ik ik dank u, het gaat al over ik Maar verder kwam zij nietde stem begaf haar, eene vreemde, zenuwachtige rilling doorliep hare leden en zij zou ge vallen zijn, indien de waardin niet ijlings ware toegeschoten en het meisje in hare armen had opgevangen. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Volgens het officieuze persagentschap, is men het te Londen er over eens, dat de toestand zeer precair is en niemand zou verbaasd zijn, als de conferentie afgebroken werd. Dinsdagavond heeft Lloyd George na een langdurig onderhoud met Poincaré last gegeven om de leden van het kabinet tiijeeh te roepen. Hij zal deze sensationeele maatregel zeker niet overhaast genomen hebben, maar vermoedelijk hebben bemerkt, dat op toegeven van Fransche zijde, niet meer te hopen alt en voor de ernstige besluiten, weike ten aanzien van de Britsch- Fransche betrekkingen genomen worden, ingeval de conferentie werkelijk mislukt, zal hij het gezag van het geheele kabinet willen laten gelden. Voor het verbreken van de bontgenootschappelijke betrekkingen, kan hij de verantwoordelijkheid niet alleen dragen. De hoop, dat de commissie van deskun- «Ach, lieve deugd, zij valt in zwijm riep de vrouw medelijdend uit, toen zij zag, hoe de oogen der vreemde zich trillend sloten, «ach, mijn arm, best kind, de pijn zal haar te sterk geweest zijn Leun maar op mij, beste juffer, leun maar op mij, alsof ik uwe moeder ware Ach, God Zoo heel alleen, en dan in een vreemd land Ja, ja, een mensch kan al wat beleven Onder deze soortgelijke ontboezemingen, waaraan de goede waardin alles behalve arm bleek te zijn, en die zij dan ook in kwistigen overvloed ten beste gaf, werd Viola door haar te bed gebracht en zoo trouw en teeder verzorgd, als eene moeder bezwaarlijk beter had kunnen doen. Naieenigen tijd kwam het meisje weder bij, en nauwelijks had de waardin dit be merkt, of zij fluisterde«Blijf nu maar rustig en kalm liggen, juffer Violaen vermoei u vooral niet met sprekengij hebt in de eerste plaats rust noodig, rust en nog eens rust. Neen, val mij nu maar niet in de rede,* ging zij haastig voort, toen zij zag, hoe Viola hare lippen bewoog, als om te antwoorden, «houd u nu maar heel stil en laat mij voor u spreken ik zal hier bij u blijven, zoolang gij verkiest mijn man moet dan voor ditmaal maar eens een oogje over keuken en kelder laten gaan, dat is hem het best toevertrouwd, en dan zult gij eens zien, hoe gauw alles weer in orde komt. Wacht, laat mij dat kussen een beetje hooger leggen. Zoo, zoo digen een uitweg zou weten aan te wijzen is vervlogen. Ook in de commissie staat Frankrijk onverzettelijk op zijn stuk en tegenover alle andere gedelegeerden. Alleen België schijnt, als bemiddelaar, nu en dan aan de zijde van Frankrijk te staan, maar klaarblijkelijk toch zonder sterke overtuiging. Volgens de laatste berichten met betrekking tot den typhoon, die de stad Swatow in China verwoestte, bedraagt het aantal dooden aldaar en in de omgeving, ongeveer 50.000. Geheel Swatow en zes andere steden zijn verwoest. Te Honkong is een fonds ten bate van de slachtoffers bijeengebracht door Engelsche en Chineesche organisaties en de regeering te Honkong heeft onmiddellijk na ontvangst van de eerste berichten geld en levensmiddelen gezonden. Britsche en Japarische stoom schepen brengen levensmiddelen naar Swatow. Later wordt gemeld, dat de delta van de Han-rivier, waar de ramp plaats had, ongeveer dertig mijl lang is en talrijke dicht bevolkte steden bevat. Swatow heeft 61.000 inwonersAmpow, dat zes mijl verder naar het binnenland ligt 150.000; terwijl de stad Chao-Chow, die bij het begin der delta ligt, 400.000 inwoners heett. De correspondent van de «Daly Telegraph* seint de volgende bijzonderheden over de ramp te Sawtow aan zyn blad. Het scheen bijna onmogelijk, dat Hong kong zoo gemakkelijk aan de ramp ont komen was, terwijl de zusterhaven Swatow op nog geen honderd mijlen afstand, geheel verwoest werd. Zelfs thans (Maandag) is het nog moeilijk, aldus de correspondent om een schatting te krijgen van hetgeen er wel vernietigd is, hoewel de verhalen van ooggetuigen een beeld van deze ver schrikkelijke ramp geven. Voor zoover kan worden afgegaan op de tot nu toe binnen gekomen berichten, blijkt dat Swatow meer geleden heeft door den springvloed dan wel direct door den typhoon. De ligging van de stad, over een strook ter breedte van is het beter, nietwaar «Ja, maar ik begon Viola zacht. «Wilt ge nu wel eens naar mijn raad luisteren, juffer Viola viel de waardin hierop aanstonds in «en in het eerste uur geen woord spreken, geen enkel woord, dan hoog noodzakelijk is Wilt ge dat wel En anders zal ik zoo vrij zijn, onmiddellijk naar juffer Emma te gaan en haar zeggen, dat ik er geen schuld aan heb, indien hare vriendin nog in geen week weer beter is. Dat zal ik waarlijk doen, juffer Viola,vervolgde zij met een hoogst deftig gelaat en een zeer levendigen hoofd knik, die het raadzaam deed achten, aan haren wensch gehoor te geven. Viola trachtte nog eenmaal hiertegen iets in het midden te brengen, maar vruch teloos, en toen zij zag, dat de waardin tot geen gesprek met haar over was te halen en op geen enkele harer korte vragen eenig antwoord verkoos te geven, schikte het meisje zich zuchtend in haar lot en bleef ongeveer een uur zwijgend nederliggen, slechts tenhalve luisterend naar den onaf gebroken woordenstroom, die van de lippen harer verpleegster vloeide en waaraan geen einde scheen te zullen komen. Blijkbaar dacht de goede waardin er thans niet meer aan, met welk doel zij eigenlijk die kamer was binnengekomen, doch zij vergat tevens, dat een zieke, die bovenal rust noodig heeft, niet gaarne eindeloos lange verhalen aanhoort van zaken en personen, die haar ten [eenmale onbekend zijn en weinig in-( vier mijlen links en rechts van de rivier de Ham verklaart, hoe een 20 voet hooge «muur van water,die zich met een on weerstaanbare kracht stroomopwaarts drong, deze vreeselijke verwoestingen kon aanrichten. Het spreekt vanzelf, dat vooral op den Noordelijken lagen oever, waar de inland- sche bevolking huist, men door 't water geteisterd werd. De Noordelijke zijde, waar de meeste Europeanen wonen, kreeg minder last van den vloed dan wel van den storm. Daar zijn dan ook minder slachtoffers gevallen. Na uren slagregen en storm en plot selinge windstilten gedurende welke het broeiend heet was, barstte de typhoon tegen 2 uur in den ochtend los. Binnen vijf minuten waren de overvolle straten het tooneel van een vreeselijke verwarring. Razend joeg de storm langs de huizen en joeg een verblinden regen voor zich uit. Het water steeg elke seconde, en deed de muren wankelen en de huizen instorten. Binnenshuis blijven beteekende begraven te worden ond^r de ruines, en de geheele bevolking vluchtte in razende wanhoop op straat. Doch ook daar wacht de dood in allerlei vormen. Nadat de typhoon bedaard was kwam de vloedgolf en de verwarring in de straten der stad werd nog verhoogd door de wrak ken der sampans en de afgeslagen daken. De vloed drong verscheidene mijlen ver het land in en verraste de menigte, die haar heil had gezocht in de vlucht. teressants hebben. Viola gevoelde dan ook al spoedig, dat zij hoe langer hoe minder in staat was, haar verpleegster aan te hooren weldra klonk haar de stem der waardin als een dol, verwijderd gebrom in de ooren hare oogen begonnen zich te sluiten en eindelijk geraakte het meisje in een toestand, die het midden hield tusschen waken en dromen. «Ziezoo,* mompelde de waardin, toen Viola onbeweeglijk en met gesloten oogen nederig, «slaap maar, arm kind, slaap maar, dat zal u vrij wat beter doen, dan alle mogelijke vragen en antwoorden, 't Is zonde,* ging zij fluisterend voort, «hare voeten waren totaal rauw. Hoe is 't mo gelijk, dat zij daarop nog heeft knnnen loopenf Arm kind Eenige oogenblikken luisterde zij, over Viola heengebogen, naar de ademhaling van het meisje deze was vrij rustig en regel matig. Zich weer oprichtende, sloeg de waardin de slapende zwijgend gade en fluisterde zacht in zichzelve, terwijl zij on hoorbaar de gordijnen dichtschoof«Wat is zij schoon, die vreemde jufferveel schooner, dan Emma van bet huis. En wat spreekt zij goed Hollandsch 1 Bijna even goed als ikzelve. Wie zou haar dat geleerd hebben En waar De waardin verzonk in een diep gepeins, waaruit zij niet eer gewekt werd, dan toen een beweging achter de gordijn haar aan dacht trok. Wordt vervolgd,) I fVSKLAB voor iiet Laid van Hëüsloii en Altona, lie Lanptraat en de Bomnielerwaartl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1