Jl C: |L De bladen te Madrid melden, dat over geheel Portugal de algemeene staking is geproclameerd. Men vreest ernstige wan ordelijkheden. De zetel der regeering is naar het fort Carcas overgebracht. De constitutioneele waarborgen zijn opgeheven. De staat van beleg is afgekondigd. De regeering treft energieke maatregelen om de orde te handhaven. Een echfe koker ZE%^.j^|0TEH CT. en is altijd voorzien van den naam AMI JftHARDT met handteekenin§ Q/nwL BUITENLAND. üureilig Berlijn. In een hotel in het centrum van Berlijn is een Amerikaan voor twee millioen mark bestolen. De buit bestond grooterideels uit buitenlandsch bankpapier. In een ander hotel, op den Kurfurstendamm, hebben on bekenden in de kamer van een echtpaar voor ongeveer een millioen mark juweelen gestolen, terwijl in een derde hotel op de Potsdammer Platz een Zuid-Amerikaan door diefstal 400 000 mark kwijt raakte. Keu schrikbewind iu Siberië. Het Revalsche blad Sjisn maakt melding van een steeds erger wordend schrikbewind in Siberië, In Nowouikohajewsk, Omsk, Tomsk, Krasnojarks en andere plaatsen hebben op groote schaal arrestaties en huis zoekingen plaats. In verschillende districten bestaan speciale »opsporings-commissies«, die ijverig sporen naar sociaal-revolution- naire organisaties onder de boeren.De ge vangenissen zitten vol gearresteerden, waar onder veel boeren. In Siberische steden is een herinschrij ving aangekondigd van alle officieren, die vroeger in het leger van Koltsjak gediend hebben. Buitengewone regenval. Uit nadere berichten blijkt het buiten gewone karakter van den regenval, die groote overstroomingen veroorzaakte in ver schillende deelen van Engeland in de laatste dagen. Te Meton Mowbray viel in 24 uren 4.83 duim regen, te Doncaster in 18 uren 4.98 duim. De vrees voor watergebrek, die het ministerie voor volksgezondheid veel hoofd breken bezorgde, is thans verdwenen. Een Orkaan in Rusland. Uit Kieff wordt gemeld, dat enkele dagen geleden bijna 48 uur lang een ware orkaan gewoed heeft. De temperatuur, welke de vorige week 30 graden bedroeg, liep tot 6 graden terug. Op de Dnjepr zijn ver schillende vaartuigen gezonken. In de om streken van Kiefï zijn alle fruit- en moes tuinen totaal vernield. In de bosschen zijn eeuwenoude hoornen bij groepjes ontworteld. De aangerichte schade is niet te overzien. o Loonsvermindering gevraagd. De arbeiders in Foekoesjima, een be langrijk zijdeproduceerend centrum in Japan hebben om een loonsvermindering gevraagd van tien procent uit sympathie met de werkgevers, van wie enkelen op den rand van het bankroet staan tengevolge van de despressie in den handel. Een hittegolf. Sedert weken reeds gaat Japan en het achterland van Noord-China gebukt onder een hittegolf. De temperatuur is meer dan 100 gr. F. in de schaduw, terwijl verscheidene dagen te Tientsin en Peking 110 gr. is geregistreerd. Tallooze gevallen van bezwijming en geestelijke storing kwamen in Japan voor, waar vele fabrieken wegens de hitte het werk hebben stopgezet. ^binnenlandT" De Koningin naar Ghristiania. Uit Christiania wordt dd. 10 Augustus gemeld De bladen melden, dat Koningin Wil- helmina de volgende maand Christiania zal bezoeken, na haar bezoek aan Kopenhagen. Staking opgeheven. De staking in de Rijnsleepvaart is in de Donderdagmiddag te Rotterdam gehouden stakersvergadering opgeheven. Heden Vrijdag om 12 uur wordt de arbeid op de oude voorwaarden hervat. o Met erg galant. Een 15 jarig meisje te IJmuiden, K. de B. genaamd, kreeg van een jongen zulk een slag op het hoofd, dat de dokter schedelbreuk constateerde en overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem noodig bleek. Vuurbollen. e Naar aanleiding van den Dinsdagavond te Doetinchem waargenomen vuurbol schrijft het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Electrische vuurbollen zijn bij zwaar onweer dikwijls waargenomen. Hun grootte wisselt tusschen die van een ei en een hoofd. Zij zijn meestal vele seconden lang zichtbaar, bewegen zich langzaam zwevend en verooorzaken zelden schade, niettegen staande het geweldige geluid bij uiteen- barsting. De Fransche natuurkundige Planté heeft reeds lang geleden getracht het ver schijnsel op kleine schaal na te bootsen maar zoowel zijn experimenten als theorie (verdunde luchtmassa in een sterk geladen veld, n 1. tusschen wolk en aarde) zijn niet overtuigend. Volgens Walter zou men hier met een waterbal te doen hebben. Deze hebben een lading van hetzelfde teeken als de omgeving en worden dus steeds afge- stooten een electrisch geladen zeepbol vertoont in een gelijknamig veld soortgelijke bewegingen. Zoolang men het verschijnsel niet op groote schaal kan reproduceeren, zal de verklaring onbevredigend blijven. Belgische activiteit l Aan de ïTijd® wordt gemeld De Belgische bezetting toont de laatste dagen vooral een bijzondere activiteit in het opsporen en aanhouden van Hollanders, die geen passen hebben. Het aantal Hol landers, dat de laatste dagen in Aken, Kohlscheid, Richterich en Herzogenrath is aangehouden is legio. De boeten varieeren tusschen 1000—1300 mark en bovendien nog 50 cent of 1 gulden Hollandsch geld. Het standpunt der Belgen is boter bij de visch. Wie niet direct betalen, worden mee naar de wacht genomen. Familie» lieden zorgen veelal, dat de boete wordt betaald. Anders 4 dagen brommen. Be militaire klecr- en schoenmakers verdwijnen. De militaire kleer- en schoenmakers zullen eerlang uit de organisatie van ons leger verdwijnen. Hun werkzaamheden zullen aan burgerpersoneel worden opge dragen. De S.D.A.P. in Noord-Brabant. Tot leider der S.D.A.P. in het Zuiden zou, na het bedanken van den heer Haai man, het oud-Kamerlid Jhr. de Jong wor den aangewezen. o Loonsverlaging. Volgens een Aneta-telegram hebben de meeste machinefabrieken te Soerabaya een loonsverlaging van 10 percent ingevoerd, Valschc aangifte. Tegen een ingezetene van Tietjerkste- radeel is proces-verbaal opgemaakt wegens valsche aangifte van de geboorte van een kind. ALLEEN P geven kalmte bij examenvree/, over/pan- •ning./lapeioo/heid.onru/t en gejaagdheid peb koker 60 cent bu elke dr0gi/ïa PLAATSELIJK NIEUWS Hensden. Voor de frudverpachtingen in de omgeving bestaat veel liefhebberij. Er is veel fruit en men besteedt ongeveer f5 a f6 per mud, op het hout. De firma v. d. Bergh te Rotterdam heeft de zoete melk weder met 1 cent verhoogd en gebracht op 8| cent p. liter, Almkerk. J.l. Zondag is in de Ger. Kerk alhier gecollecteerd de som van f100, waarvan f60 voor de Kerk, f20 voor den Armen en f 20 voor de Chr. School. Met den bouw van het electr. net is thans zoo ver gevorderti, dat Waard huizen en Uitwijk (gem. Almkerk) binnen enkele dagen van licht zullen worden voorzien. Naar wij vernemen is de Gem. Zangvereen, »Excelsior« alhier wegens gebrek aan leden ontbonden. Werkendam.' Door de Werklieden vereniging ^Eendracht® is besloten met het oog op den stand der kas, de contributie met 2 cent per week en per lid te ver- hoogen. v De zalmvangst op de Merwede was vorige week veel beter. De prijzen zijn daardoor weer sterk gedaald. Men besteedde f 1.10 per pond. Drongelen. Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog is benoemd tot Vorde ringscommissaris in het Paardenvorderings district Middelharnis, de Heer J. A. van der Schans, alhier. De heer M. W. van der Schans te Haarlemmermeer, ontving een dergelijke benoeming. De officieren, die voorheen met de vor dering belast waren, werden als zoodanig ontslagen, omdat zij in de eerste mobilisatie - dagen niet aan het leger zouden worden onttrokken. Op het te Breda gehouden examen voor hoofdacte slaagde onzen vroegeren dorpsgenoot, de Heer Jac. de Haan. Wij wenschen hem geluk met dit succes. s Genderen. Met den handel in aard appelen is het somber gesteld. De beste soorten zijn slechts te plaatsen voor den prijs van f2,per mud. Aangezien in deze omgeving voorheen de grond zeer kalk-arm was zijn hier van tijd tot tijd groote hoeveelheden schuim aarde in den grond gebrachten hoewel dit bij de groei van alle landbouwgewassen een zeer gunstigen invloed uitoefend, heeft de schuimaarde bij aardappelen een groote schaduwzijde n.l. de aardappelen worden er erg roestig vanen zoo komen hier weinig blanke aardappelen voor en de roestige zijn thans bijna onverkoopbaar. Giessen. De heer H. A. Kant heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad, Zijn opvolger is de heer J. van Herwijnen. Maandagmiddag reed een auto van de P.N.E.M. in een vrij diepen sloot. Na veel moeite wist men het wagentje weder op den wal te brengen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Hedikhaizen. Op 20 Januari jl. be sloot de gemeenteraad van Hedikhuizen, den toren aldaar niet te herstellen, en, zoo de N. H. Kerkgemeente van Vlijmen en Hedikhuizen bleef volharden in hare wei gering om den toren als geschenk te aan vaarden, dezen te doen sloopen. Bij Koninklijk besluit van 18 Februari jl. werd dit raadsbesluit geschorst. Thans is het door de Koningin vernie tigd. Omtrent dezen toren lezen wij o.a. in het laatste jaarverslag der provinciale mo numentencommissie »Het krachtig ingrijpen der Gedeputeerde Staten heeft hier zooals te Haaren een ernstig-dreigend vandalisme voorkomen, dat den fraaien twaalfd'eeuwschen toren be laagde. Voor de beschrijving van dit in Noord-Brabant eenig bouwwerk althans zeker wat de grond verdieping aangaat verwijzen wij naar ons eerste jaarverslag. In het kort zij vermeid, dat deze geheel uit tufsteen is opgebouwd, en met hoek en middenlisenen, die een rond boog jesfries dragen, versierd is naar streng Romaan- schen trant. De stijl is kennelijk van 't einde der twaalfde eeuw. Er behoeft aan dezen toren niets hersteld te worden dan eenige leien aan de afschuiving van de spits en 'n enkele zolderingsplank. Zeer juist merkte dan ook hier de Rijkscom missie op »dat de kosten der herstelling door de burgerlijke gemeente kunnen ge dragen worden.Temeer is dit herstel urgent, nu de N. H. kerkgemeente den toren niet als geschenk wil aanvaarden. Dit pleit zeker niet voor haar piëteit noch voor haar kennis van zaken, waar 't een uiterst-zeldzaam geworden monument in 'teens zoo rijke Brabant geldt. Herpt. De heer H. Fooy, onderwijzer alhier, slaagde te Breda voor de hoofdacte. Nieuwendijk. A.s. Zaterdag 42 Aug. zal in het café van C. Dekker om zeven uur een vergadering worden gehouden, ten doel hebbende te komen tot oprichting eener Oranje Vereeniging, terwijl Burgemeester Egberts zal spreken over ons Oranje-Huis. Hopende dat deze Vergadering door vele personen van den Nieuwendijk en Almkerk bezocht zal worden, dat alzoo een flinke vereeniging tot stand komt. Naar men verneemt, zal de 33e Centrale Diac. Conferentie der Geref. Kerk D.V. gehouden worden te 's-Gravenhage op Woensdag 16 September, als sprekers zullen optreden den heer J. Schouten van Rotterdam en F. J. Rietveld van Amsterdam. v Woensdag zou onzen ingezetene van het dorp, G. B. een fietstochje gaan maken, het weder was 's morgens nog al naar den zin en mijnheer stapte op de fiets, na een poosje te hebben gereden bracht hij een bezoek in een café, begon op heel schromelijke wijze alcohol in te nemen, waarna hij na eenige uren te hebben ver toefd zijn fiets nam om de reis verder af te leggen, maar o mijnheer kon niet op de fiets rijden, kwam te vallen en brak zijn been daar hij reeds een kunstbeen bezat werd het bovenbeen weder verbrijzeld, door den heer Sprenger te zijn opgeladen is hij naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Verlangend beginnen velen uit te zien naar het cogenblik dat door de jGroote Centrale® stroom zal worden geleverd voor de electrische vei lichting. Het bovengrondnet is bijna gereed. De aanleg in de huizen is al aardig ge vorderd, zoodat men op 1 Sept. waar schijnlijk alles van licht tan voorzien. Was de oprichting van het G.E.B. voor eenige jaren een uitkomst in de petroleumschaarste, de aansluiting bij de P.N.E.M. is on getwijfeld een groote verbetering. Door sommigen werd wel eens te vlug geklaagd en niet zelden waren de klachten onge grond. Men moest toch niet uit het oog verliezen dat het G E.B. slechts uit nood in het leven geroepen was. We mogen niets anders zeggen, dan dat onze gemeen telijke Centrale zich goed heeft gehouden. Vele verbeteringen zullen na 1 Sept. die klachten wegnemen. Men kan dan naar wensch gebruik maken van zijn licht. Ook de fcedrijfsstoornissen zullen in mindere mate voorkomen, dan voorheen. Bovendien, en dit is wel de belangrijkste factor, be taald men naarmate het stroomgebruik. Dit laatste heeft den kerkeraad der Ger. kerk doen besluiten tot electrificatie der kerk. Van harte juichen we dit toe. Aan het walmen der petroleum-lampen, wat dikwijls zeer hinderlijk was en het bier en daar stuk springen van schoor- stecneri komt nu voor goed een einde. 67 lichtpunten zullen het kerkgebouw ver lichten. Het groote verschil tusschen electrisch licht en petroleumlicht zal nu duidelijk worden gezien. Geen stijging van temperatuur of verandering in de at mosfeer zullen het electrich licht in sterkte doen veranderen van het petroleumlicht weten we daarentegen maar al te goed dat bij het einde van den dienst het licht tot op de helft vermindert is, vooral voor de oude menschen zal het dus een uit nemende verbetering zijn, wanneer we straks van de prachtige verlichting genieten zal door ieder het besluit van den Kerkeraad dankbaar worden gehuldigd. Oudendijk. Maandagavond hield den heer den Ouden voor de leden der Landb,- Vereen. een lezing, om hun in te lichten aan gaande de werkwijze der Landb. Onderlinge. Spreker schetste hoe de Landb. Ond. was tot stand gekomen, dat zij thans reeds werkzaam was in dien geest, zooals de wetgever in de ongevallenwet voor het Land- en Tuinb. bedrijf had voorgeschreven. Nu zal deze wet vermoedelijk 4 Jan. a.s. inwerking treden, zoodat alle landbouwers verplicht zijn hun dienstpersoneel te ver zekeren. Doet men dit voor af niet bij een Ond. Verz., dan wordt zoo iemand met 4 Januari ingeschreven bij de Rijks verzekeringsbank en zal hij een premie hebben te betalen wat door het Rijk wordt verlangd. Wellicht zal dit bedrag bij het Rijk aanmerkelijk hooger zijn dan bij de Landb. Ond., daar bij het Rijk veel meer geld wordt besteed voor administratie. Daar de administratie bij de Landb. Ond. zeer eenvoudig is en voor een groot gedeelte plaatselijk wordt afgewerkt, zijn de kosten daarvan zeer gering. Volgens Spr. bedroeg de premie in 4924 voor de leden in Noord Brabant f8.90 per f4000 werkloon. Dit cijfer is ook lager dan door particuliere Maatschappijen wordt genomen, maar deze zoeken met hun bedrijf winst te maken, wat de Landb. Ond. natuurlijk niet doet. Na er nogmaals op gewezen te hebben, welke voordeelen er aan verbonden zijn zich bepaald bij de Lanb. Ond, aan te sluiten, besloot spreker zijn rede. De Voorzitter bracht daarna dank aan de spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting en hij hoopte dat het gesprokene er toe zal bijdragen dat velen zullen toetreden. Na afloop der lezing had een verkiezing plaats voor een lid van 't Hoofdbestuur en een plaatsvervanger, gekozen werden de heeren H. van Andel en J. Spiering. De vergadering die een uiterst langzaam verloop had, werd door den Voorzitter pas gesloten toen het middernachtelijk uur reeds gepasseerd was. Raamsdonksveei. Zondag 6 Aug. hield de postduiven vereeniging Prinses Julianacc een wedvlucht met 44 duiven van uit Namen. Aankomst eerste duif 4.47.37. De prijzen werden behaald als volgt4 e prijs L. v. Schijndel. 2e, 3e en 4e prijs A. Oomens. 5e prijs L. van Diem. De Kon. Erk. Postduivenvereniging jDe Vredesduif« hield een wedvlucht van uit Namen. Aankomst eerste duif 4.8.47. Afstand 445 K.M. De prijzen werden behaald als volgt4e en 6e prijs W. v. Dongen. 2e prijs J. Tempelaars. 3e prijs J. v. d. Kieboom. 4e en 5 prijs C. Hommel. Overduif M. Heijblom. Veen. Thans kunnen wij met zeker heid melden dat alhier een Boerenleenbank is opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Blankers, Voorz.M. Smits, Vice-Voorz.A. G. Vos, Secretaris. De Raad van Toezicht bestaat uit de Heeren, J. den Dekker Iz., Voorz.C. G. Timmer mans Mz., Vice-Voorz.C. Herrewijri, Secre taris. Tot kassier werd benoemd de heer Jac. v. d. Pol, Het bestuur der Tuinbouwvereen. vergaderde 3 Aug. jl. en besloot den 23 Aug. ten 7 ure (O.T.) voor het laatst in dit seizoen veiling te houden van fruit op het hout, waarvoor tot 46 Aug. gelegen heid bestaat aangifte te doen bij den Veilingmeester. Na deze vergadering verga derde de Fruitkoopersvereen. »Land van Heusden en Altena®, die tot haren contro leur benoemde den heer C. Herrewijn. Wondrichem. Fruitveiling 9 Aug. Kruideniersperen I 2024 ct. p. K.G. N.-Holl. Suikerperen I 944| II 6—8 Dirkjesperen I II Keizerinnen I II Kerswiekappel I II Duivenzuur I II Andere soorten 7-401 5-7 8-9 4-5 8-44 4-5 7—8 3—4 6-42 Aardappelveiling Aangevoerd 200 H.L. Blauwputten 2.00—2.45 per H.L. Witte Kralen 2.40—2.20 Eigenheimers 2.002.05 t> Zooals onze lezers zich wel zullen herinneren bestond er bij de leden der landbouwver. alhier het plan, eens een be zoek te brengen aan de aardappelvelden in West Noord-Brabant. Eenige dagen geleden heeft deze reis plaats gehad, onder de kundige leiding van den heer Huizinga. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de proefvelden van den heer M. No- teboom te Klundert. Hier zag men prach* tige ziektevrije Bravo's, de Eigenheimers daarentegen waren minder goed, de uit gedunde rijen wezen er op, dat er ziekte in aanwezig was geweest. Vervolgens kwam Standaardluiten aan de beurt, waar wij uitmuntend te veld staande Eigenheimers van den heer Blorn- merde te zien kregen. Ook wat de heer v. d. Horst ons toonde op het gebied van selectie, was zeer aardig om te zien en kan niet anders dan tot navolging strekken. Alle aardappelverbouwers raden wij dan ook aan eens een kijkje te gaan nemen in de verschillende polders de reis kan per fiets gemaakt worden en de gastvrij heid op de verschillende hoeven is voor» treffelijk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Naar aanleiding van uw verslag van den Gemeenteraad van Andel verzoek ik U beleefd opneming van het onderstaande, waarvoor ik U bij voorbaat dankzeg. In genoemd verslag staat te lezen, dat de burgemeester van Andel in de meenirig verkeert, dat ondergetetkende directeur wordt der vleeschkeuringsdienst te Heusden. Met recht zegt Z.EdelAchtb. naar ik hoor. Deze veronderstelling zal geen zekerheid worden, zooals zal blijken uit de vergade ringen welke eerstdaags in de gemeenten van den kring Heusden zullen worden gehouden. Ondergeteekende blijft de prac- tijk uitoefenen en de veekring Heusden blijft intact. Wil men nu toch een veekring oprichten te Andel, dan zal zooals de Burgemeester terecht opmerkt men een veekring krijgen in twee veekringen. Verschillende gemeen ten zouden dan naar twee kanten moeten subsidieeren en dat in een tijd dat we leven in het teeken der bezuiniging. Hoogachtend, UEd. dw. W. F. HILWIG. Veearts van den veekring Heusden. Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 4 Aug. '22. JachtwetC. S., Almkerk en M. J. v. G., Genderen, ieder f 5 of 3 d. ArbeidswetG. D., W'dam, 3X^2 of 3 X 1 d.P. T., Andel, 2 X f2 of 2 X 4 d. H. J. B. W'dam, f2 of 4 d. Overtr. Melkverord.A. M. P. de G., DeWerken, f 40 of 5 d. 424 Sr.M. A. K., W'chem, f 45 of 44 d. 426 Sr.IJ. S., W'chem, f 20 of 4 mnd. T.S. Motor- en RijwielwetG. W., Rijswijk en D. H., Wijk, ieder f 3 of 2 d.P. J. A. A., 's Bosch, f 5 of 3 d, 464 Sr.: P. H. B., W'chem, f3 of 2 d. 460 Sr. P. M. en A. B., W'chem, ieder f 1 of 4 d.J. v. d. P. en G. v. H„ Almkerk, ieder f 3 of 2 d. 459 Sr.: J. v. B,, W'dam, vrijspraak. 453 Sr. 4e herh., N. A. v. d. D., Heusden, f45 of 44 d. Rijw. z. lichtJ. v. V., Giessen, J. v. d. S., Sleeuwijk, B. J. I., DeWerken,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2